tegen de parlementaire democratie Het uitbreken van den wereldoorlog I Hoofdpyn •n alle andere pijnen Hartjps 1914 Het antwoord van Chamberlain Engeland paraat invoer van De loop der ge beurtenissen 1 I - Polen weigert invoer van bepaalde producten uit Danzig in TSJECHIË KRIJGT WEER EEN LEGER „DE ANSCHLUSS WORDT VOORBEREID" DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 r l En thans 25 jaar later De „woordenoorlog” F Ook noodweer in Oost-Japan Meer dan 600 huizen onder water over J Weerbare Tegen ver-Duitsching van Tsjechië Vele Ieren reeds uit Engeland vertrokken Verscherpt toezicht te Londen Mgr. Sramek ontsnapt uit Tsjechië SECTE VAN „GEESELAARS” TE ROME Ter herinnering aan een Paus-alpinist VAN MIJNHARD! Het reterveper toneel van de zee macht tot eind September in dientt toeris ten” Zevenduizend man voor hand having der binnenlandtche orde De officieuze Gazeta Poltka den wapenaanvoer naar de Vrije Stad En zelve ..onzekere canto- als in on ge- I Het machtige Duitschland trekt ten wereld- i B volgende bijzonder de a L 1 A jF. r Zelfs had Onze correspondent te Praag seint ons d.d 31 Juli: de ite k raas den bal- „Ik TOKIO, 31 Juli (Domei). Een noodweer heeft twee uur lang boven Oost-Japan gewoed, na een langdurige periode van droogte. Het ver keer werd geheel stilgelegd. Een bliksemstraal trof een automatisch signaal van den electri- schen spoorweg in de buurt van Sjimbasl. Het verkeer tusschen Sjitowya en Sjimbasl en tus schen SJimboesl en Asakoesa moest worden ge staakt. wegens het hooge water Tot half twaalf s avonds was in de benedenstad va- Tokio op dertig plaatsen de bliksem ingeslagen. De schade is niettemin onbeteekenend. Wel zijn meer dan 600 huizen onder water geloopen. Het Poolsche staatsblad publiceert vandaag op grond van de aan den president der republiek op het gebied der landsverdediging verleende vol machten twee decreten inzake de organisatie des lands in ..crisistijd". Het eerste decreet maakt het mogelijk in het geheele land alle transportmiddelen voor motor- en voor paardekracht op te elschen. Het tweede decreet machtigt In vredestijd bij eenkomsten van den krijgsraad te doen houden Het laatste decreet moet den strijd tegen de spionnage vergemakkelijken. DANZIG, 31 Juli. (D.N.B.) De Poolsche regeering heeft aan de regeering van Danzig medegedeeld, dat zy de door de Danzlgsche douane-autoritelten uitgereikte douanever- klaringen voor verzendingen der firma Aina- da-Unida te Danzig naar Polen met ingang van 1 Augustus niet meer zal erkennen. weer. RiJkskanselier Von Bethmann Hollweg zijn Intrede In de wereldgeschiedenis, verzaakt zijn bondgenootschapsplichten als lid te werken. Keizer Wilhelm. Koning George en 1 van den Driebond en blijft neutraal. Tsaar Nikolaas telegrafeerden elkander over en weer en gaven verzekeringen van vredelievend- Vóór de crisis van Maart J.l. bevonden zich in Danzig duizend manschappen van de Landes- polizei. die thans gereorganiseerd zijn tot drie regimenten van 1500 manschappen elk. Twee van deze regimenten zijn reeds gevormd en met het derde is men bezig. De SJS. en de Heimwehr var Danzig tellen ongeveer duizend man en de drie politie-regimenten kunnen beschouwd wor den als een divisie infanterie. De SS. vormen de technische troepen van Danzig. Al die troepen worden bijna geheel door Duitschers gevormd, die als „toeristen" in Mei en Juni over zee naar Hierover geeft het heden: Op het oogenblik wordt het militaire centrum ingericht te Matzkau. Zoolang dit nog niet ge- rëed is. zijn de troepen gelegerd in verschillende lokalen en getouwen. Het in Danzig aangekomen zware geschut is ingescheept in Hamburg en Stettin en des nachts gelost in de dokken van Schinau. Op dezelfde wijze zijn naar Danzig vervoerd drie batterijen veldartillerie en tien batterijen luchtdoelgeschut. Verder zijn 36 stuk ken antitank-geschut, 36 stukken ander geschut en eenige stukken van 15 c.M. thans geplaatst te Heubude aan de kust. Een deel van deze be wapening bevindt zich natuurlijk op den grens- weg tusschen Oost-Pruisen en ’t gebied der Vrije Stad. hertogdom Luxemburg. Brussel wordt overhandigd Koning Albert wijst het af schenden ook de door hen gegarandeerde Bel gische neutraliteit en de aanval op de vesting Luik begint. Dit brengt Engeland in het ge- Het „vodje papier” van den Duitse hen doet Italië Ongetwijfeld zijn er vele moeilijkheden bjj de klesche gezet en De Senaat van Danzig heeft tegen deze bedrei ging ernstige bezwaren ingébracht, aldus het DU6., daar de verwezenlijking er van een „directe actie” en een schending van de Poolsch- Danzlgsche overeenkomst van 22 Maart 1937 beteekent, welke niet is opgezegd en tot 31 Juli 1940 loopt. ROME. 31 Juli. (Havas) De politie van Rome is opgetreden tegen een secte van fanatici, die In een deftige wijk van Rome Jouteringsbi.feen komsten" hielden, waarin de godheid werd aan geroepen en de „geloovigen" zichzelf kastijdden^ De leden der secte zijn gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. woorden 1 Duitschers”. „Nun dank et In de straten daverde de kreet: LONDEN. 31 Juli (Havas) Press Associa tion verneemt, dat uit voorzorg voor de moge lijkheid van nieuwe aanslagen van lersche ter roristen militaire wachtposten zijn geplaatst voor het tuighuis van Woolwich in Zuid-Londen, waar aanzienlijke hoeveelheden wapenen en mu nitie liggen opgeslagen. Deze maatregel zal tot nader order van kracht blijven. Men weet niet, wanneer den autoriteiten inlich tingen hebben bereikt over een op dit tuighuis beraamden aanslag. Maar hoe dan ook. thans vUI en twintig jaar geleden was de uitbarsting er opeens, toen Oostenrijk den oorlog aan Servië verklaard en de vijandelijkheden waren begon nen door het bombardement van Belgrado, ge loofde men en hoopte men algemeen, dat het conflict gelocaliseerd zou blijven. Toen echter bekend werd, dat Rusland mobiliseerde, bleek, dat de lawine niet meer te houden was. De monarchen trachtten op het laatste moment nog. toen het te laat was, tegen de lawine op De Berlljnsche correspondent van de „Gazet* Polska”, die dit artikel geschreven heeft, zegt voorts, dat aan die grens Incidenten zijn voor gevallen en dat Poolsche douanebeambten zijn toegetakeld met het doel contróle ónmogelijk te maken en den invoer van wapenen in Danzig te vergemakkelijken. Een groot deel der wapenen is van Tsjechlschen oorsprong. Alle wegen op het gebied der Vrije Stad, welke naar Polen lei den, zijn versterkt en van antitank-geschut voorzien. De correspondent besluit met op te merken, dat deze voorbereidingen niet beschouwd kun nen worden als te dienen tot de verdediging van Danzig tegen een Poolschen aanval, want Polen wenscht geen aanval op de Vrije Stad te onder nemen. Het zijn voorbereidingen op den gevaar lijken weg naar den Anschluss met het Duit sche rijk. Dit zou kunnen lelden tot een algemeene verbetering van het levenspeil der volkeren. Indien daarentegen een oorlog zou uitbreken, dan is welke partij ook de eindoverwinning zou behalen niets zekerder dan dit: over winnaar en overwonnene zouden een afsenu- welijken oogst van menschelljk lijden en men- scheiyke ellende hebben in te zamelen. Ik ge loof, dat die groote. diepe en fundamenteels waarheid begint door te werken in den geest i an de regeerders en dien van volken tege lijkertijd en slechts op dat geloof, aldus ein digde Chamberlain, steunt mijn hoop, dat wij rog een middel zullen vinden om te ontkomen aan de nachtmerrie van het oogenblik en terug te treden in het zonlicht van den vrede. (Ap plaus.) Voorts meent men te -weten dat aanhan gers der lersche republlkeinsche partij stap pen ondernomen hebben bjj den Pauselijken Nuntius Mgr. Rotfinson. aangaande een 'beweerde weigering van katholieke aalmoe zeniers om den terroristen de HH. Sacra menteel te verleenen. LONDEN, 31 Juli. (Havas) De politie is er thans van overtuigd dat zij zich van de meest op den voorgrond tredende en Het ergste in den tegenwoordigen toestand Is wat men noemt „de fatale invloed der ver starring in de verhoudingen binnen en tus schen de naties”. De organisatie der volken in den Volkenbond Is niet tot rijpheid kunnen komen Deze organisatie had. ware zij gelukt, en hadde men haar niet mln of meer geba seerd op de beginselen van Versailles. de grootste en machtigste vredesfactor kunnen «ijn Een tweede element van onvrede Is de nederlaag der democratie in groote landen als Duitschland en Italië. ROME. 31 Juli. Ter herinnering asin Paus plus XI zal op S Augustus in de Mantova-berghut op de Vioe-berg een gedenksteen worden ont huld waarvan het opschrift luidt: „Waar de berg hemel wordt tot blijdschap van de sterken tot moed voor de kinderen en tot geloof voor de geloovigen willen wjj ons herinneren Pius XI Paus en vriend van de Alpen Augustus 1939". De Mantova-hut die zich op 3535 meter hoogte bevindt, is de hoogste berghut van de Ooat- Alpen. oorlog op twee krukken: het zwakke Oosten rijk en het nog zwakkere Turkije. Aan de an dere, zijde staan aanvankelijk Frankrijk. Rus land. Engeland en België. Dra sluit Japan, later China zich aan Dan volgt Italië. tenslotte de Vereenigde Staten. Het enorme complex der geallieerde en geassocieerde mo gendheden wordt een feit. Bijna heel de we reld staat tegenover de Centralen. die alleen nog maar aanwas krijgen van Bulgarije. -j—v r. Colljn tn de liberalen, die hem I 1 steunden en stijfden in zijn stre- vingen tegen de meerderheid van de volksvertegenwoordiging in, hebben een ernstig gebrek aan eerbied voor de parlementaire democratie aan den dag gelegd. Toen het zonneklaar bleek, dat voor zijn persoonlijke liberalistische hobbies geen parlementaire meerder heid te vinden was,)had Dr. Colljn vrij willig van kabinetsformatie moeten af zien. Hij deed dat niet, maar vormde een ministerieele ploeg, waarin meer liberalen zaten dan In de Kamer zelf. De Senaat van Danzig heeft tegelijkertijd ten duidelijkste geprotesteerd tegen een samenkop peling van deze zuiver economische aangelegen heid aan de kwestie der werkzaamheid van de Poolsche douane-lnspecteurs. In zijn protest heeft de Senaat van Danzig De despotic In deze landen en in de sta ten. die til Ingelljfd of onder protectoraat ge steld hebben, is nog grooter dan In de voor- oorlogsche monarchieën, met het gevolg, dat de legerbesturen schier almachtig zijn en dat dood en leven afhangen van den wil her dic tatoren. wier macht in 1914 nog Iets kends was Van een ingrijpen van de een of andere In ternationale Is thans heelemaal geen sprake meer. (Vervolg.) Ten aanzien van Danzig zelde Chamberlain: De bezorgdheid in Europa heeft op bet oogen blik de neiging zich rondom Danzig te concen treer en OP 10 Juli heb Ik in het Huls "n ver klaring over Danzig afgelegd. Ik besef, dat een toevoeging aan die verklaring haar geenszins zou versterken en ik wensch niets te doen om haar te verzwakken. De plaatselijke toestand te Danzig heeft veel bezorgdheid onder het publiek veroorzaakt en vereischt klaarblijkelijk de zeer nauwlettende aandacht Sommige pers berichten over de militarlsatle. die heeft plaats gehad, waren ongetwijfeld overoreven. Sedert Lord Halifax zelde. dat hjj zich niet onnoodig bezorgd maakte, hebben zich grens incidenten voorgedaan, die de spanning eer hebben versterkt dan verminderd, doch ds Poolsche regeering. die de meest bewonderens- waardige kalmte heeft getoond (algemeene toejuichingen) kan men. daarvan ben ik over tuigd, toevertrouwen, dat zy zal volharden In een wys staatsmanschap en zelfbeheersching ondert.andellngen. dia worden voort- njet de minste van die moeiljkheden Is het aanhouden van de anti-Brltsche agitatie in Noord China, welke geleid word door men schel). die door de Japanners beïnvloed geïn spireerd en gecontroleerd worden Helaas, aldus vervolgde Chamberlain, braakt een giftige propaganda in de pers en uit andere bronnen dagelijks een slechte gezindheid tus schen de volken uit. Ik kan de gedachte niet vgn mij afzetten, dat. wanneer wij slechts een einde zouden maken aan dezen woordenoorlog en in aansluiting daarop een actie zouden on dernemen tot herstel van het vertrouwen der volken In de vredelievende bedoelingen van alle Europeesche staten, er geen vraagstuk zou zjjn. dat niet door vreedzame bespreking opgelost zou kunnen en moeten worden Op den Isten Augustus dringen de Russen Oost-Pruisen binnen en den dag daarna tom- bardeeren Duitsthe oorlogsbodems de Russi sche vesting Libau. De Duitsche generale staf begint het plan-Schlleffen uit te voeren. Op 2 Augustus bezetten de Duitschers het Groot- Het ultimatum aan vrije doortocht. De Duitschers Krachtens een speciale verordening van Hitler heeft de Tsjechische regeering, wel ker leger eenige maanden geleden werd ontbonden, thans vergunning gekregen een verdedlglngscorps voor de handhaving van k de binnenlandsche orde en veiligheid op te richten. Dit kleine leger, met Inbegrip van de 230 officieren, zal uit 7.000 man bestaan, terwul uitsluitend Tsjechen er in zullen worden opgenomen. Het leger staat onder *n Tsjechlschen ge- neraal-inspecteur en zal eigen uniformen dragen. Het opperbevel Is in handen van president Hacha. PRAAG, 31 Juli. (Havas) Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaaldelijk heeft beschuldigd van traagheio en lijdelijkheid, publiceert de „Poledni List" een artikel, dat het noemt „Een bewijs van den goeden wil der Tsjechen om met de Duitschers samen te werken.” actiefste leden van de IRA heeft ontdaan. Er zullen dan ook geen massa-i&twljzingen meer geschieden, terwijl er geen sprake van Is dat voor het vervoer der verdachten van een oorlogsschip gebruik zal worden ge maakt, zooals enkëTe dagen geleden in de pers werd bericht. Sinclair heeft gevraagd of de formule betee kent, dat wo Japan zullen helpen om te behou den wat het heeft en dat wij het niet in den weg zullen staan. Indien het nog meer wil heb ben Wat een uitstekende munitie voor hen. die ons geen goeds toewenschen Deze gedachten zijn niet alleen beleedlgend voor onzen goeden naam. maar zy zouden onzen Invloed in de wereld ook kunnen verminderen Indien men er geloof aan hechtte. Sprekende over het Verre Oosten zelde de minister-president. Ook hier wil Ik zeggen, dat het onze zaak niet bevordert, wanneer men suggereert, dat in de formule (van de overeen komst te Tokloj dingen moeten worden gelezen, die de regeering reeds heeft tegengesproken die aanleiding moeten geven tot J>ezorgdheid en verslagenheid In China en die niet een voor zichtig en onpartijdig onderzoek van de for mule onderstellen. Het doel, dat wij ons voor oogen houten, te een billijke en rechtvaardige regeling van den strijd In China. Ten aanzien van de kwesties, welke zich heb ben voorgedaan naar aanleiding van de uit levering van het zilver In de concessie van Tientsin en niet van het steunverleenen aan de Chlneesche valuta, zelde Chamberlain, dat deze kwesties niet beperkt worden tot Tientsin, doch grootere kwesties zijn, welke niet alleen dit land raken. Vijf en twintig jaar zijn verloopen. En weer leven we In tijden van spanning. De toestand is zóó. dat een nieuw Serajewo? bij wijze van spreken, weer aanleiding zou kunnen worden tot een nieuwen wereldoorlog Die naaste aan leiding zou alleen maar een anderen naam hebban. Duitschland. thans Groot-Dultschland en Italië staan als autoritaire rijken vrijwel te genover heel de wereld Vooral als Engeland het nog eens wordt met Rusland, dat trouwens stevig met Frankrijk is verbonden. Bulten Europa kan men Japan beschouwen als bond genoot van Duitschland en Italië. Maar de verbondenheid der Anti-Komintem-mogend- heden is vol onzekere elementen. Japan heeft In het Oosten de handen vol En velen meenen. dat. trots alles. Italië een ntet” blijft, evenals In 1914. Ik voel mfj verplicht te a Hire. dat de Britsche regeering genoodzaakt zal zjjn den toestand zeer ernstig onder oogen te zien, indien deze agitatie, deze aanvallen op Britsche belangen en BriUche rechten on gebreideld voortduren. Dat sou een succes rijk einde der onderhandelingen zeer moei lijk maken. Het blad stelt voor, dat als grondslag voor de betrekkingen tusschen beide nationaliteiten de ontwerpen en elschen der Sudeten-Dultsche Party worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan thans niet zwart zyn geworden. De Duitschers hebben geprotesteerd tegen ver-Tsjeching, wjj protesteeren tegen ver-Duitsching. Wü kunnen slechts de waarheid beseffen, dat dingen, die op geweld berusten, niet duurzaam kunnen zyn.” yanneer men de liberalen op hun AA/ woord zou gelooven, zou men moeten aannemen, dat er geen vuriger en meer overtuigde voorstanders en voorvechters van de parlementaire de mocratieën van onze volksvrijheden zijn dan zij- Het 18 *en bU de liberalen ge liefde methode, geloof en vertrouwen te vragen in hun woorden. Ook Dr. Colljn -aste die methode toe, toen hy zyn vijf de kabinet als een program-lcablnet voorstelde en de Kamer verzocht om vertrouwen en geloof te hechten aan de woorden van de door hem geformuleer de regeeringsverklaring en de daarop volgende daden af te wachten. Onder de leiding van de Katholieken heeft de Kamer dat gelukkig niet ge daan. Waar de schoon-kllnkende woor den, ook na de toelichting van Dr. Co- lyn, een allerminst bevredigenden en vertrouwenwekkenden Indruk maakten, achtte de Kamer het onder de huidige omstandigheden onverantwoord de daaraan evenredige daden af te wach ten. Nu duidelijk gebleken was, dat bij de verschillende kabinetsformatie-po- gingen geen enkele serieus in de richting van een meerderheidskabinet was ge gaan, en slechts beproefd was de per soonlijke financieele en sociale Inzichten van Dr. Colljn en aanverwante geestes- gezindheden in strijd met de opvattingen van de meerderheid in de volksvertegen woordiging te doen zegevieren, heeft de Kamer terecht den eigenzinnigen for mateur een onverbiddelijk halt toege- roepen. De liberalen kermen en kreunen nu, dat de snelle en overhaaste val van het vijfde kabinet-Coljjn het aanzien en het prestige en de soliditeit van de parlementaire democratie in ons land heeft aangetast en wijten dit natuurlijk aan de Katholieken, die het initiatief namen voor de motie van afkeuring, welke Colljn en zijn partners na drie dagen tot ontslagaanvrage noopte. Deze voorstelling van zaken is door-en-door valsch. manschappen de vlootreserve, welke in oprichting Is. zich naar hun depots begeven. Heden komen 12.000 reservisten in Portsmouth, Devonport en Chatham byeen. zy zullen op 9 Augustus door den Koning in de Weymouth-beaj worden ge ïnspecteerd. Koning George zal 123 schepen inspecteeren, waaronder drie slagschepen, vte» kruiser-eskaders. vyf flotllles torpedojagers, vliegkampschepen, onderzeeërs, flotilleleiders, patrouilleschepen, treiters en sleepbooten. Vin deze vaartuigen behooren zestig tot de marine reserve. Reeds thans zyn in de noordeiyke Britsche wateren meer oorlogsbodems samen- getrokken dan in de laatste twintig jaar net geval Is geweest. Tegeiykertyd zullen. 135.000 man van het ter ritoriale leger op groote schaal manoeuvres houden op verscheidene plaatsen In Engeland, terwyi binnenkort de. luchtmacht opnieuw een LONDEN. 31 Juli (Reuter) Gedurende de maand Augustus zal de Britsche verdediging!- macht te land, ter'zee en in de lucht worden beproefd als nog nooit in vredestyd is ge schied. De eerste maatregelen hiertoe worden thans genomen, aangezien de van WARSCHAU, 31 Juli. (Havas) Voor het eerst spreekt het officieuze Poolsche blad „Gazet* Polska” in een correspondentie uit Danzig over militaire voorbereidingen in de Vrjje Stad. Danzig gekomen zyn. Een Wantal Is ook over land gekomen. Zondag is een bedevaart naar de graven van de Koningen van Bohemen gehouden. Meer dan 30.00C menschen nebben daaraan deelgenomen De plechtigheid werd besloten met net zingen van het lied van Koning Wenceslaus. De ver-Duitsching van het Sudetenland wordt krachtig voortgezet. In het district Hultschin, dat een oppervlakte heeft van 330 vlerk. KM Is een gebied van 4 800 HA. toebehoorende aan Tsjechische eigenaars „geliquideerd” en ter be schikking gesteld van de nieuwe Duitsche eige naars. Naar het weekblad „Reynolds" schryft, heeft de Britsche schatkist het bewijs In handen ge kregen. dat uit Beriyn geld gezonden is naar Londen en Dublin om de terroristische actie van het lersche Republlkeinsche leger te steu nen. De politie is er evenwel met in geslaagd te ontdekken langs welk kanaal het geld zijn bestemming bereikt. Niettemin is het verkregen bewys van des te meer beteekenis. aangezien vol gens de Duitsche wet zonder toestemming der ryksregeering geen deviezen naar het buiten land mogen worden gezonden. En het allerergste is; dat. trots allen voor uitgang in het verkeer, te land, te water en In de lucht, trots telefoon, telegrafie en radio, de volken nog véél verder van elkander af staan dan vroeger, dat begrip over en weer byna is uitgesloten, dat heele statencomplexen hermetisch hun grenzen voor alles sluiten en dat er een scheidsmuur van ideologieën door de wereld loopt. In die „verstarring in de verhoudingen bin nen en tusschen de naties" ligt het grootste gevaar voor heden, dat tenslotte nog op de spits wordt gedreven door een bewapening over en weer, waarby die van 1914 kinderspel was. Het aal altijd de roem van Duitschland btiJven, vier Jaren lang niet alleen stand ge houden te hebben, maar ook half Europa in zyn macht te hebben gehad Maar heel het door fronten omgeven Duitschland was als het ware een belegerde vesting geworden. Eri de honger en het gebrek aan grondstoffen wer den de vyanden die tenslotte het Duitsche ryk op de knieën dwongen. De moordaanslag van Serajewo wordt de naaste aanleiding tot den wereldoorlog be schouwd. Maar de vraag is gewettigd: zou. wanneer de chauffeur van den eersten van de vier auto's, waarmede de Oostenrijksche troon opvolger. Aartshertog Franz Ferdinand en zyn gemalin den tocht door Serajewo maakten, zich niet by een straathoek had vergist, waar door de stoet tot staan kwam en de moorde naar Princlp slechts voor het mikken had zou dan de geschiedenis een anderen loop hebben genomen? Op deze vraag valt slechts een aarzelend antwoord te geven De Euro peesche sfeer was zóó geladen, dat men al gemeen sprak van de groote .Kladderadatsch”. die zeker binnen afzienbaren tijd moert ko- meru ook de kwestie van den invoer In Polen van haring, die Danzigers vangen, ter sprake ge bracht. Van Poolsche zyde was ook daartegen een invoerverbod uitgevaardigd. Ook deze invoer is volgens het D.N.B. niet in overeenstemming met het beginsel van een gemeenschappelijk econo misch gebied en beteekent eveneens een „directe actie” van Polen. De regeering van Danzig zou er op hebben bewezen, dat zy ingeval de bedreigingen tegen de fabrikaten van de firma Amada-Unida zou den worden verwezenlykt en het invoerverbod op haringen uit Danzig niet zou worden inge trokken, zy zich genoodzaakt zou zien direct met economische tegenmaatregelen te antwoor den. De formule is de vaststelling van een feit, zy beteekende geen wyziglng in de politiek, noch de toekenning van de rech ten van oorlogvoerende aan Japan, zy ia ook geen verraad aan de. Britsche belangen in China en bedoelt niet ne rechten van derde partyen af te staan. Naar de ..Times” berichtte is Mgr. Sramek. die in verschillende Tsjechoslowaaksche kabi netten zitting heeft gehad en leider was van de Katholieke Volksparty, op illegale, wijze uit Bohemen en Moravië ontsnapt. De Gestapo heeft na deze ontsnapping een enorme activiteit betoond. 'Een aantal spoorwegarbeiders by de Poolsche grens Is gearresteerd en de woningen van hooggeplaatste geestelijken zyn van onder tot boven nagezocht. Mgr. Sramek. die in Bohemen en Moravië een belangrijken aan hang bezat, is de eerste politieke leider van de rechterzyde die over de grens is uitgeweken. groote vlucht zal maken. De civiele verdediging, het vierde leger, ral in den nacht van 9 op 10 Augustus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het lan<i zullen verduisterd worden en vli«-g- t'iigen van de luchtmacht zullen het effect controleeren. Het reservepersoneel van de zeemacht zal waarschyniyk tot einde September In dienst biyven. heid. Het kon niet meer baten. De leidende staatslieden hadden de teugels niet meer in handen De gebeurtenissen werden sterker dan de menschen. En wat het ergste was: de oor logspsychose maakte zich van de volken mees ter. De Internationale deed nog zwakke po gingen om den vrede te redden. Hermann Müller, de latere Duitsche Rykskanseller. toen secretaris der Duitsche sociaal-democratlsche party, snelde naar Brussel en Parijs en hield volksvergaderingen met medewerking van den Franschen pacifist en sociaal democraat Jean Jaurés, die in zyn redevoeringen op den voor grond stelde: „het eenige verdrag, dat wy er kennen. is dat, wat ons aan de geheele mensch- held bindt”. Maar ook de leden der Interna tionale waren reeds in den. greep van de oor logspsychose Een etmaal later zouden ze „en bloc” de oorlogscredleten voteeren Jaurés werd vermoord Te Beriyn stroomden de sas samen voor het keizerlyk paleis Lustgarten De Keizer verscheen on het kon en sprak zyn befaamde i ken geen partijen meer, alléén De menigte zong het choraal: alle Gott ,J4ach Paris!" Eri In Parijs was het niet an ders. maar daar luidde de kreet: „A Berlin”. De consulaten en gezantschappen der „vy- andeiyke” mogendheden werden bestormd, de onderdanen van ..vyandelyke" staten werden gemolesteerd en verjaagd. Eri het regende mobilisatlebevelen en ulti mata. Op 31 Juli teekent Franz Joseph het algemeene moblhsatlebevel en geeft het be roemde manifest uit: „Aan myn volken". Op 1 Augustus verklaart Duitschland den oor log aan Rusland, omdat het niet binnen den per ultimatum gestelden termyn zyn mobili satie had gestaakt. Duitschland mobllbvert Op dienzelfden eersten Augustus mobiliseert ook Frankrijk. „Van een tot drie uur hield ik het tragische bevel In myn handen." verklaar de later de minister van Oorlog Messimy. Op bevel van den premier Vlvlani en den gene ralissimus JoUre moest het gepubliceerd wor den. Na de Balkanoorlogen voerde de oude Do- nau-monarchle, economisch zulk een voortref felijke eenheid, maar in zyn vele naties ver deeld en verscheurd, een agressieve Balkan- polltiek, vooral tegen Servië, welk land de regeering te Weenen wilde ..Isoleeren en ver kleinen” (doelstelling, vermeld in een brief van Franz Joseph aan Wilhelm II). Aan de Donaumonarchle was echter Duitschland vastgeketend door een_verbond. dat de roman tische Imperator-Rex van Duitschland onder alle omstandigheden met „Nibelungentreue" wilde doorvoeren. Frankrijk was verbonden met het Tsarenryk. dat aan het vermolmen was. Engeland wachtte slechts op een aanlei ding om af te rekenen met zyn grootster) concurrent op de wereldmarkt, met het zoo machtig geworden Duitschland, welks regeer ders het niet had kunnen overhalen tot bond genootschap of accoord. In de autoritaire monarchieën beheerschte het militaire appa raat heel den toestand. De generale staven waren bereid. Br was op het allerlaatste oogenblik nog eenige aarzeling geweest. Er was na een laat ste onderhoud met den Duitschen 'gezant von Schön nog een vleugje hoop geweest. Maar Duitschland elschte behalve neutraliteit ook de bezetting door Duitsche troepen van de ves tingen Toul en Verdun. Dit was ónmogelijk Ook in Rusland was er aarzeling geweest. De tsaar had de mobilisatie nog willen herroepen. En nog na de afkondiging der mobilisatie te Beriyn hoopte de Keizer, na berichten uit Lon den te hebben gekregen, op een schikking in het Westen en wilde het legerbestuur dwin gen alleen naar het Oosten op te rukken. Maar dit alles waren maar korte opflikkeringen Mars stond reeds in het veld. Het ontstaan van den wereldoorlog is in derdaad veroorzaakt door een codiplex van ge beurtenissen en feiten: door boos opzet van eenige geweldenaars, vooral in Oostenrijk en Rusland, door onhandigheid der politieke lei ders in byna alle landen en vooral door zake- lyke tegenstellingen van economlschen of psy- chologlschen aard, maar in afloop wel onaf wendbaar. en stelde een program op. waarin nie mand anders dan de opstellers zelf ver trouwen hadden. Hy hggjt gemeend ons democratisch parlelftWnaar zyn on democratische hand te kunnen zetten, maar de volksvertegenwoordiging heeft zich uit zelfbehoud en zelfverdediging daartegen met kracht verzet, aldus be wijzend, dat zy meer vitaliteit bezit en gezonder is dan hijzelf en zijn liberale vrienden schenen te veronderstellen. En nu vragen wij in gemoede aan de kroko dillentranen vergietende liberalen, die nu zelfs in het buitenland weerklank vindende pogingen aanwenden om de toekomst van ons democratisch parle mentaire stelsel in discredlet te bren gen. wie of dat stelsel een grooteren dienst hebben bewezen? Zij zelve en CoUJn. die getracht hebben de meerder heid van het parlement te negeeren, of zij. die geëlscht hebben, dat er op recht matige en redelijke wijze met die meer derheid rekening werd gehouden? In de Kamer vormen de liberalen een onbe tekenende en weinig talrijke fractie, bulten de Kamer in de „haute finance” en achter de schermen van het geeste lijke en cnltureele en maatschappelijke leven oefenen zij nog een invloed uit welke volkomen onevenredig is aan hun getalssterkte en voor het land in hooge mate ongezond genoemd moet worden als die van een kwaadaardig negenoog. Van liberale oligarchie naar anti-de- mocratische autoritaire regeerlngsvor- men is maar één stap. Heeft de N5.B niet haar eerste benden gerecruteerd uit de rangen der liberalen? Neen, wanneer de liberalen wenschen. dat wij weer meer vertrouwen en geloof zullen hech ten aan hun woorden, wanneer zij zeg gen ons democratisch parlementaire .staatsbestel en de daaruit voortvloeien de volksvrijheden te willet! verdedigen, dan zullen zy daaraan evenredige daden moeten stellen. Tot zulke daden kunnen zij de gelegenheid krijgen, wanneer straks een beroep op hen gedaan zou worden om mede te werken aan een waarlijk nationaal kabinet met een zoo breed mogelijke basis in het parlement ter behartiging van de groote nationale belangen overeenkomstig den wil van de grootst mogelijke bereikbare meer derheid des volks. Maar dan moeten zij eerst de zilte krokodillentranen van het gezicht vegen, die zij thans over den mislukten aanslag op ons democratisch parlementair staatsbestel vergieten, en ophouden met het scherpslijpen van de nu eenmaal bestaande en te respec- teeren. maar ook te overbruggen tegen stellingen in ons volk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5