Kabouter Flip zijn vriendje Wip en T 1 L i De storm boven Oost-Brabant Rondom het paleis Soestdijk MORGEN SLUITING de Het Geheim van zeven Schoorsteenen DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 Bestuur derendagen te Tilburg Het droeve ongeval te Castricum A. DEN DOOLAARD JONGEN OP SLAG GEDOOD Knuppelgtok sloeg tegen zijn borst Theorie en practisch werk Bliksem ingeslagen te Blerick 4 a DOOR AGATHA CHRISTIE J..: ;i.,. -- I GEBRUIK Van het gestolen geld leefden zij royaal Voor onze Sprookjes-* reis Jeugdige slachtoffers van de zee Vijf jaar voor valschen munter Valsche J munters in de val geloopen Opvarenden behouden wal gebracht Voetganger ernstig gewond onder vallend hout Nationaal Verbond der K.J.M.V. JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN X^NGEN MAAKT EEN FLINKE ZWEEFVLUCHT NOG EEN BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. FILMSTUDIEDAGEN VAN DE GRAAL f tav o* Kip broedde op een gestolen schat Voorbereidingen getroffen, om het bigde nieuws zoo spoedig mogelyk te verspreiden él Groote schutting omver gewaaid DE ARBEIDERS IN HET KAMP TE DIEVER N. V.e vader en zoon 2 Augustus is de laatste dag waar op men zich kan laten inschrijven Dader had van drie mille nog vijf gulden over Ski-ongeval ernstiger gevolgen dan men aanvankelijk dacht Visschersboot door een bui overvallen aan *r de te ver- Soestdük zal nemen. Honderd kilometer af gelegd 1M heeft blij- rekening vroeg k 4 hem HOOFDSTUK XV DE VREEMDELING Wordt vervolgd) Tenslotte bekende de jeugdige boef, dat hij Valsche kwartjes in omloop moest brengen In opdracht van zijn vader, die voor de fabricatie ran de geldstukken zorgde. De dader, die goudsmid van beroep bleek te sfjn, en dus over alle attributen beschikte om baast zijn gewone bedrijf ook dat van valsche oe er tag len k k k „Dat heb je lekker mis, verwaande specht." zei Wip „De kabouter Flip te mün vriend, kijk, daar komt hy juist aan." De specht keek eens opaU en ja, daar kwam Flip aanwandelen, terwijl hij Wip gedag zwaaide Nijdig vloog de plaag geest weg. Wip durfde hij nooit meer te plagen: I i Maandagmorgen is n Harderwijker vlsschers- vaartuig, de HK 33. door een bul overvallen en gezonken. De opvarenden wercen na oen half uur gered door een andere Harderwijker Ckk 0 f» 0 5 0 0 0 2tk le 10. le en le er. >er te n- tje uit de welke in het kamp .JMever zijn en eens 1 Vrijdagnacht 21 Juli heeft de politie een val sche munter, gearresteerd in de benedenstad van Batavia, vertelt het Nieuws van den Dag In Indié. Zoo is dus de diefstal van de sieraden in de pasangrt^tan geheel tot klaarheid gebracht. Al het gestolene. behalve dan het bankje van Uen en de sigaretten tn den sigarettenkoker, is thans terecht. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN aldus meldt de Dell Crt De eerst gearresteerde Javaan heeft hem daarbij geassisteerd door op den uitkijk te blijven staan- BU lijn arrestatie had 8. vrijwel niets meer van de bult ovef. Zijn geheele bezitting vormde vijf gulden, die in beslag genomen zijn. Zooals hierboven reeds gemeld is. verklaarde de gearresteerde dief, dat hij van zijn bult twee kabajaspelden. met diamanten bezet, verkocht had aan een Chlneeschen goudsmid in Tand jong Poera voor 35 Bij het politie-ondersoek bleef de man aan vankelijk ontkennen, doch na een ondervraging yan eenlge uren viel hjj toch door de mand, fvblgens de Sum. Post bekende hjj tenslotte de kabajaspelden van S. den dief, te hebben gekocht. De diamanten had hij eruit gehaald en het goud omgesmolten. Dit goud had hü aan een anderen Chinees verkocht tegen den geldenden marktprijs. De diamanten had hü in een papier verpakt en verborgen op de plaats waar een kip aan het broeden was.... Onmiddellijk na deze bekentenis bracht de politie den man naar Tandjong Poera. waar hij in zijn keuken de broedende kip aanwee* Op dees plaats werd inderdaad het pakje aange troffen, waarin niet minder dan twee groote en 70 kleine diamanten waren We moeten veer onassi versameipes en veer de definitieve bespreking der treinen en hotels niterlijk op den avond van Z Augustus precies weten wie deelnemen aan onze vacantiereis door vfjf landen van 7-M Augus tus naar Boedapest. Daarom is 2 Augustus de laatste dag dat er nog deelnemers wor den aangenomen b(j de Vereenigde Katho lieke Pers. N.Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam, telef. 46876, onder storting der refasom (f 123 en f 21 op ons gironummer 22884. munter uit te oefenen, werd van zijn bed ge licht en ondervraagd, doch de edele papa heette alles wat zjjn zoon gezegd had. een groote leu gen. Hjj wist van niets en was een eerlük man Het zal hem weinig baten. waren voldoende termen aanwezig om ▼ader en zoon aan te houden en LzX zal de waarheid wel aan bet licht komen. t Was op een prachtigen aonnlgen morgen dat belde vrienden besloten hadden een langt wandeling te maken. Ze hadden de vogels zo- dikwijls van de wonderlijke dingen bulten hel bosch hoeren vertellen, dat ze ook wel eens bulten hun boech een kijkje wilden nemen Maandagmiddag omstreeks half vier is de schutting, welke sedert den stadhuisbrand In 1929 langs de Breestraat te Lelden staat, ten gevolge van een rukwind over een lengte van ongeveer twintig meter omvergeuraaid. In deze drukke straat werd een voorbüganger. de 62-jarige gepenslonneerce spoorwegbeambte J. B., wonende aan de Oranjegracht te Leiden, door het vallende hout getroffen. t>e man werd door den eerste-hulp-dtenst in bewusteloozen toestand naar het St Ellsobethsziekenhuis over gebracht. waar bleek, dat hü een hersenschud ding en een gecompliceerde beenbreuk had op- geloopen. Zijn toestand baart zorg Op last van de gemeentelijke autoriteiten zal de schutting rond het geheele stadhuis, waar van het exterieur nagenoeg geheel voltooid la worden verwijderd Door de ravage moest bet verkeer worden om gelegd. Alleen het tramverkeer werd gehand haafd. Reeds eenigen tüd schaduwde de Haagsche politie een Jongmensch. dat opvallend royale uitgaven deed De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arresteeren en aan een verhoor te onderwerpen. HU bleek te zün de 17-jarlge A. LI F C. H. De 18-jarige N% enkele weken speuren is het de Medan- sche politie gelukt den dader van den diefstal, welke onlangs in de dependance van den sultan van Serdang gepleegd werd, te arresteeren. Het bleek de Javaan 8. te zün die van de gouden sieraden, welke hü tot een waarde van ruim drie duizend gulden wegnam, niets meer over had. Zün geheele bezit bestond uit rijf gulden eens willen ondervragen. Dat heb ik opzette lijk tot het laatst bewaard. Als u t goed vindt, meneer, laat Ik hem hier komen." George knikte grootmoedig van ja. De politiebeambte ging naar de deur en schelde. Tredwell verscheen, en verdween weer met de noodige instructies. Vüf minuten later kwam hü met den bediende van den vermoorden prins terug, een grooten blonden man met hooge jukbeenderen, diep liggende blauwe oogen en een volkomen neu trale gezichtsuitdrukking. .Boris Anchoukoff?” vroeg Battle. „Bediends van prins Mlchaél?" .Ja, geweest.” De man had een Heel eigenaardig accent, hard en toch iets verdoezeld. ,je weet, dat je meester gisteravond ver moord is?' Een half onderdrukte snauw van woede was het eenlge antwoord. Lomax keek verschrlkt- bezorgd en ging veiligheidshalve een paar pas sen achteruit. Zoo was hü dichter bü de open slaande deuren. „Wanneer heb je je meester voor t laatst gezien?" JE*n hoogheid is om half elf naar bed gegaan Ik sliep, zooals gewoonlijk, tn een kamer vóór de züne. Hü moet door de andere deur, die op de gang uitkomt, naar beneden zün gegaan Ik heb niets gehoord. Misschien omdat ik een slaapmiddel gekregen had. Ik ben een ontrouwe dienstknecht geweest; ik heb geslapen, toen mijn meester waakte. Ik ban vervloekt, vervloekt!' Naar men zich herinneren zal. heeft de be kende schrüver en alpinist A. den Doolaard eenigen tüd geleden in de Zwlteersche Alpen in de buurt van het Junkfraujoch. op een skitocht een gecompliceerde beenbreuk opgeloopen. Na geruimen tüd in het ziekenhuis te Wengen te zün verpleegd. Is hü onlangs naar zün tüdelüke woonplaats In Heide (bü Antwerpen) overge bracht. met zün been evenwel nog in gips Thuis echter vorderde de genezing minder snel dan verwacht werd en het geblesseerde been begon weer ptjn te doen Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door dr. Verbrugge, chef van de chirurgische afdeelingen van de Ant- werpsche ziekenhuizen, die constateerde, dat het gebroken been niet voldoende gegroeid was en een operatie noodzakelük sou zün. omdat Den Doolaard anders niet meer de skteport of alpinisme zou kunnen beoefenen. Hü is nu in het SI. CamlUegesticht te Antwerpen opgeno men. waar hü vandaag geopereerd zou worden die hen behouden aan wal bracht. Naar gissing ligt de botter op ongeveer 52 graden 31 minuten N B en 0 graden 33 minu ten OL. van Amsterdam De mast steekt boven water uit. Het wrak ligt gevaarlük voor de scheepvaart. Schepen, die bü Marken varen tusschen de risscherüpalen 8 en 9, zouden precies op het wrak loopen. St zün een licht en een wrakboel geplaatst. Aan het Ruiten A-kanaal onder de gemeente Selllngen Is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbü een 14-jarige scheepsjager Is gedood De jongen liep achter zün paard, dat een schip trok, toen het tuig plotseling brak. De knuppel stok. waaraan de jaaglün was 'bevestigd, schoot los en sloeg den jongen tegen de bont. De jongen was vrijwel onmlddellük ddbd. Het lük is naar de ouderlüke woning voerd. Er liep daar een vüf tien jarige inlandsche Jon gen, die van een sigaretten-verkooper een pakje strootjes kocht en met een valsch kwartje pro beerde te betalen. De verkooper accepteerde het geldstuk echter niet. De jongen haalde een ander kwartje voor den dag, dat eveneens valsch bleek te zün. „Dat lükt me sterk,” zei de jongen en hü haalde een derde kwartje te voorschijn. doch ziet: dit derde geldstuk was ook al even valsch als zyn voorgangers. De sigarettenverkooper „nam het niet noch het geldstuk, noch de poging om hem valsch geld in de handen te stoppen en waarschuwde •en toevallig voorbü komenden rechercheur, die óen jongen aanhield en naar het sectiebureau bracht, waar hü duchtig aan den tand werd ge voeld. Klom Wip dan booger. dan vloog zün plaag geest met hem mee en zette zijn getimmer voort. Wip werd ten laatste kwaad en zet tegen den specht, dst, als hü niet ophteld. hü het tegen de kabouters zou vertellen. „Ach. wat,” spotte de specht. ,jde kabouters hebben wel riat anders te doen dan Jou praatjes aan te hoeren, die willen je niet eens ontvangen." Langzamerhand begint er eenlge span ning te komen rondom het paleis Soestdük. waarop thans weer de aandacht van gansche Nederlandsche volk en van geheele Rük Is gevestigd, zoowel hier Europa als overzee. Het paleis biedt gewone Met een realistisch gebaar illustreerde hü dat laatste woord. Dan stak hü het mes weer in zün tuniek, keerde zich om en ging vlug de kamer uit. George Lomax staarde, met oogen. die uit hbn kassen puilden, gefascineerd naar de deur, waardoor de man verdwenen was. „•n Rasecht Herzo-Slowaa*. natuurlük,” mom pelde hü. „ongeciviliseerde menschen.... een troep roovers, anders niet.' De rechtbank te Rotterdam heeft een 46- jarigen broodbezorger wegens het maken van valsche rijksdaalders en guldens veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tüd van vüf j**r. Deze man Is vroeger wegens hetzelfde feit reeds eerder veroordeeld De Officier van Justi •Je had een gevangenisstraf van 9 jaar ge- vraagd. Zün 47-jarlge broer, die een valschen rijks- daalder in betaling had gegeven, werd vrijge sproken. Lomax stond dan man met groote. ronde oogen aan te staren. „Je hield van je meester, Is X niet?" Battle. Door z'n oogharen heen bestudeerde hü het karakteristieke gezicht vóór hem. De mondhoeken van den man trokken naar omlaag. Hü slikte een paar maal, langzaam, moellük. En toen hü begon te spreken, was z'n stem schor van emotie. .Luister. Engelschman, ik had voor hem wil len sterven! En nu hü dood is en Ik nog leef, zullen mün oogen niet slapen, aal mijn hart niet rusten vóór ik hem gewroken heb. Als een bloedhond zal Ik het spoor van zün moorde naar volgen en als Ik hem gevonden heb.... ah!' Zün oogen begonnen fanatiek te schitte ren. Hü greep tn zün tuniek, haalde een groot dolkmes te voorschijn en hield het. met zün hand om het gevest en de scherpe punt naar beneden en naar binnen, met ultgestrekten arm omhoog.- ....dan dood Ik hem niet ineens! Neen! Eerst splüt ik zün neus en dan kerf ik zün ooren en dan dan steek ik dat mes diep, diep In zün verradershart.Zóó!' had. Virginia luisterde met groote aandacnt naar zün verhaal. Dat heeft u heel knap gedaan." zei ze, toen hü zweeg, goedkeurend. ..Als ik terug ga. kan ik den koffer weer meenemen Zóó kan zich maar één moeilijkheid voordoen: als ze u vragen waar u gisteravond geweest bent en wat u ge- dakh hebt „Die moeilükheld" kan zich volgens mü niet voordoen. Het lichaam kan niet gevonden zün voor vanmorgen vroeg of gisteravond héél laat, anders Kad er wat over in de kranten gestaan En de wonderets--die je in detective-verhalen .over doctoren leest, zün natuurlük fictief. Zóó knap zün ze niet, dat se je precies kunnen vertellen, hoe lang iemand dood ia. Nee. een alibi voor die geschiedenis van gisteravond hier, daar zou ik méér aan hebben .Ja. Lord Caterham heeft me *t een en ander erover verteld Maar die Scotland Yard- rechercheur is nu toch wel overtuigd van uw onschuld, niet?" Anthony gaf niet dadelük antwoord. ..HU ziet er niet bepaald erg pienter uit." ging vlrgina voort. „Dat weet Ik nog zoo net niet.” zei Anthony angzaam. „Ik heb den Indruk gekregen, dat hoofdrechercheur Battle de vüf goed by mekaar heeft Hü lükt overtuigd van mün onschuld, maar ik ben niet zeker, dat t zoo is. Voor het oogen- blik is hü vaslgeloopen zoo op X eerste ge zicht tenminste op X niet bestaan van mo tieven mUnerzüds.” „Op het eerste gezicht tenminste!’ wond Virginia zich op. „Wat voor motieven aoudt u De bliksem is geslagen In de boerenhofstedt .Buitenhorst", gelegen aan het Boekend ondei de gemeente Blerick. Alhoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zü wegens gebrek aan water niets uit richten Huis en Inboedel gingen verloren. loopjonegn koopman H. H. L., in wiens gezelschap hü zich meestal bevond, wefd eveneens aangehouden. Een huis zoeking bü H. leverde resultaat op: de politie vond een gouden rand van een repeteerhorloge. nat te urnen met vele andere gouden en zllye- Betreffende den storm, welke boven Ooet- Brzbant gewoed heeft, meldt men ons nog net volgende De zware ten. trok over Er heersche In het landelijke Sloten groote verslagenheid. Het treurige bericht, dat de zee bü Castricum vier Jeugclge slachtoffers heeft geéischt. allen In en om Sloten woon achtig, heeft diepen indruk gemaakt en het medeleven met de ouders is zeer groot. Docxlenlagmorgen om half tien zal tn 8t. Pancratiuskerk te Sloten een pechtige H Mis van Requiem worden gecelebreerd, terwül daarna de stoffel üke overschotten op het R-K Kerkhof aldaar ter aarde zullen worden be steld Hoofdrechercheur Battle stond net een vlugge, energieke beweging op. „Of die man is *n eerlijke kerel,' sei hü, .of hü is de beste acteur, dien Ut van mün leven gezien heb. Als hü eerlük Is dan helpe God den moordenaar van prins Mlchaél als die duivel in menachengedaante hem te pakken krijgt." Nabü Laboean Dell werd dezer dagen een Javaan gearresteerd, toen hü een gestolen speld bü het pandhuis wilde beleenen De man ver klaarde eerst het sieraad van een hem onbe kenden Javaan s te hebben ontvangen, doch verder geen inlichtingen te kunnen verstrekken, welk verhaal in twüfel werd getrokken. Later kwam echter aan het licht, dat deze 8 geen verzonnen persoon was, doch dat deze inder daad bestond De arrestant wist wel degelijk wie 8. feltelük was, aldus lezen wü in het Bat. Nieuwsblad. Deze dief bleek namelük een beruchte figuur uit Langsa te zün, waar hü voor vüf diefstallen wordt gezocht. Verder wordt hü nog verdacht van een diefstal te Loeboek Pakam en van een diefstal te Tebing Tlnggi Then de/ politie dit eenmaal wist, volgde zü het spoor van 8. Dit leidde naar een inlander te Pangkalan Soesoe, die voor zes gulden een der gestolen haarspelden (die een verkoop waarde had van f 210) van S. gekocht had De man begroef dit sieraad in het bosch, doch wees de politie de juiste plaats aan. zoodat men het weer kon opgraven. Verder kwam men terecht bü een Chinees te Pangkalan Soesoe, die een gouden tientje voor zes gulden had gekocht. Ook deze bekende con tact te hebben gehad met S Tenslotte voerde het spoor nog naar een Chi nees te Tandjong Poera, die twee spelden met een verkoopwaarde van f 2000 voor 35 zou hebben gekocht. De Chinees- een goudsmid, ontkent zulks tot nu toe echter en bü hem zün ook geen aanprijzingen gevonden dat hü het sieraad nog bezit. Zoo dus juist is, dat bü het kocht, heeft de goudsmid de sieraden wellicht reeds In andere voorwerpen verwerkt teneinde elk spoor uit te wisschen. Verder bleek, dat S nog tochten maakte naar Siantar en Sibolga om tenslotte wéér In Medan terug te keeren. waar hü verleden week Don derdag in een huls aan den Djalan Oetama werd gearresteerd. S. bekende de Inbraak te hebben gepleegd. het het In het beeld, zooals het daar ligt langs den grooten verkeersweg. Auto's rijden er langs in razende vaart, al zün er wel een aantal bestuurders, die hier even hun snel heid verminderen. Bü de poorten staan de rijksveldwachters op wacht en op de voet paden langs den weg blijven een aantal wandelaars met büsondere belangstelling naar het paleis staan küken: inwoners van Baarn en vacanllegangers. die in deze mooie streek hun vrijen tüd komen door brengen. Ook in de hotels, die in deze zomerdagen vrij druk bezet zün, is de drukte van de aan staande gebeurtenis merkbaar In het Badhotel is nog steeds de telexinstallatle aanwezig, die in het begin van het vorige jaar dienst heeft gedaan en die langzamerhand tot een beziens waardigheid is geworden. Zü zal ook nu weer baar dienst hebben te verrichten, want het A. N. P. zal in dit hotel zün intrek nemen om bet blüde nieuws zoo spoedig mogelijk wereld kundig te maken Wereldkundig in den letter lijken zin van het woord, want niet alleen in Nederland stelt men belang In den zegen van ons Koninklüke Huis. Hotel Trier tegenover 't' paleis heeft eveneens zün telexinstallatle. In dit hotel wonen thans eveneens twee telefonis te uit Amsterdam, die de zorg zullen hebben over de tüdelüke centrale, die hier is aange legd. Een tiental lünen zorgen voor de directe verbinding van Hotel Trier met de hoofdstad en met het geheele land. Als men thans hoort praten over het „bijkantoor Trier", behoeft men niet bezorgd te zün. dat de Rükstelefoon zich zou bezig houden met al te grootsche en gevaarlüke annexatieplannen, want met dit bijkantoor is alleen de tüdelüke centrale( be doeld. welke hier In het hotel van dien naam Is aangelegd en waar de dienst op het oogen- blik nog niet al te zwaar is. Want er wordt hier wel een drukte van journalisten verwacht, maar het is er thans nog heel erg rustig. De rust wordt nog versterkt door de loome zomer hitte. welke de laatste dagen weer Iets te zwaar op dit boomenrüke landschep drukt en die de menschen van alle energie schünt te berooven Maar deze technische Installaties en de aanwezigheid van de Amsterdamsche tele fonistes te Baam zün teekenen, die er op wü- zen dat deze rust slechts schünbaar Is, om dat er de spanning onder verborgen zit. die zich weldra zal uiten in het snelle en haastige werk, dat verbonden Is aan de moderne wijze van berichtgeving. In den loop van deze week zal een detache ment rijksveldwachters te Soestdük arriveeren. dat belast zal worden met de regeling van het verkeer, hetwelk» zooals bekend, na de geboor te omgelegd zal worden, zoodat moeder en kind van een volkomen rust zullen kunnen genieten. Een der komende dagen verwacht men Prin ses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, die voor eenigen tüd haar Intrek op het paleis Soestdük zal nemen. Naar verluidt staat van de komst van H M. de Koningin nog niets vast In verband met de Ijeerschende kabinetscrisis. De Minister van Sociale Zazen kens een brief van de Directie van den Ruks- dlenst voor de werkverruiming, goedgevonden dat de arbeiders uit de gemeente Emmen. B gehuisvest tn de veertien dagen voor rekening van de Overheid naar huls vervoerd worden, voor eigen rekening naar huls gaan op den Zaterdag, dat zü niet voor rekening van da Overheid naar huls mogen Over deze aangelegenheid >s Indertijd veel te doen geweest. Het bezwaar tegen een veertien- daagsch kamp leidde indertijd tot moeilükhe- den en schorsingen, terwül zelfs pogingen zün gedaan, de geheele werkverschaffing in Drenthe stop te zetten Thans is de Minister in zooverre aan de be zwaren van de arbeiders tegemoet gekomen, dat zü elke Week naar huls mogen. Echter slechts eens per veertien dagen voor rijks- rekening kunnen hebben om een wild-vreemden graaf ergens uit den Balkan te vermoorden?” Anthony keek haar van teraüde scherp aan. ,.U bent In Herro-Slowaküe geweest, niet?" vroeg hü. .Ja. Met m’n man. twee jaar geleden." jat was dan vóór den moord op den konlng en de koningin. Heeft u toen prins Mlchaél Obolovltch wel eens ontmoet?" ..Mlchaél’ Natuurlük! heel vaak zelfs. Zool» blond mlezeng ventje! Maar waarom opeens die belangstelling in Michael?" „Om niets, waar ik op mün onbeholpen manier op af stuur. U heeft den man, die gisteravond vermoord is. waarachünlük niet gezien?" .Been Om met den verzlaggever van da koninklüke familie te spreken: onmlddellük na rün aankomst trok hü zich tn rijn vertrekken terug...." ..En u heeft X l(ik niet geaien. hè?' Virginia liep hem al «en poos lang oplettend aan te kvkan. Bü die laatste vraag schudde aa X hoofd. „Zou u het te zien kunnen krijgen, denkt u?' ..Door invloed uit de hoogere kringen in dit geval door middel van Lord Caterham wél Maar waarom? Moet X? Is X een bevel?' „Genade! Neen!' zei Anthony «mchrikt. Jk wist niet, dat mün houding zoo dlctatbriaal waa. Neen, de kwestie is deae: graaf Stanislaus ta da incognlto-naam van prins Michaél van Herao- Slowaküe De blauwe oogen van Virginia werden groot van verbazing. ren voorwerpen op 2# Juni bil een inbraak in een perceel aan de Van Voorschotenlaan was ontvreemd Na een lang verhoor bekenden de belde aangehoudenen zich asm deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Daar H. loopjongen was bü een apotheek van De Volharding in de Van Ostadestraat en daar jp 8 Juni bü een Inbraak geld vermist was leg de de politie hier verband tufschen. Het bleek, dat Inderdaad H„ die van de situatie op de hoogte was. bügestaa ndoor zun vriend L de iraak had gepleegd. Toen het geld van deae tweede inbraak was ■pgemaakt, besloten zü tot een derde Inbraak hans In de Van der Burchlaan. Dit Is echter bü een poging gebleven, daar, terwtil zü nie mand In huls verwachtten, de dienstbode luid keels begon te gillen Ook deze poging hebben zü bekend. De Graal zal van 30 Augustus tot 4 Septem ber tUmstudiedagen houden aan den Ouden Scheveningscheweg 90 te Den Haag. Als sprekers treden op Pater W. Creutz Luhleitner 8. J„ die zal spreken over „Begrü- pen en' doen"; een Vrouwe van Nazareth, die het onderwerp „Film: modern wereldaposto laat" zal behandelen: Jan Hln die een betoog houdt over ,JEen film wordt film”; A. J. Ci troen, die .Bet geluld In de film' zal bespre ken; L. Tïiüsaen. die de „raaklünen tussenen de film en andere kunsten” zal aanuxmen; 8. P. van 't Hof. die spreekt over „Van Faraday tot Walter Ruttmann" en Bernard Verhoeven, van wlen men een uiteenzetting zal hooren ovei „De structuur van de K F. A." Er zullen bovendien filmvoorstellingen wor den gegeven en men zal ook praktische werk zaamheden verrichten. Het programma vermeldt verder, dat Lily Bouwmeester sa! komen helpen bü de beoefe ning van het filmspel. storm, die uit Belgié kwam opeet- dc plaatsen Bladel, Eersel, Reu séi. Steensel. Veldhoven. Eindhoven en Best. Op al deze plaatsen werd veel stormschade aangericht. Het telefonisch verkeer met de Kem pen is verbroken, evenals met de dorpen Vea- sem en Best. Van de kerk te Steensel werden diverse ramen vernield, ook de pastorie nad veel van den geweldigen storm te lijden; alle pannen daarvan werden van het dak gerukt re Eersel werd het kerkhof zwaar beschadigd Op den weg Eindhoven—Den Bosch zün 30 hoo rnen op den verkeersweg terecht gekomen, waar door'het verkeer veel vertraging ondervond Zondag en Maandag heeft het Nationaal Ver bond der KJNV zün nationale bestuurderen dagen gehouden In de middaguren van Zondag kwamen de be stuurderen der afdeelingen uit alle oorden van het land aan het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart aan den Breda^cheweg te Til burg bijeen De opkomst was zeer groot Nadat de afgevaardigden een kort H LOf hadden bügewoond begon om drie uur de eerste st udiebüeenkomst De nieuwe Verbondsvoorzitter, de heer Bert Sprangers uit Hamcrsveld. sprak harteUjke woorden van welkom, speciaal tot den Ver- bondsmoderator L. Beune. alsmede tot de dio cesane en plaateelüke moderatoren, de afge vaardigden van den Kath Middenstandsbond, var den Katholieken Werknemenden Midden stand, van de Katholieke Jonge Werkgevers en van de Katholieke Verkenners De Verbondsvoorzltter leidde daarna het on derwerp der aa winteractle in. die zal gericht zün op bet katholieke familieleven, tn het bü- zonder op het gezinsleven, en mede in verband met de Actie .Baar de Nieuwe Gemeenschap Vervolgens was het woord aan den eerster. Inleider prof J H Niekei van het Seminarie Warmond, die sprak over het onderwerp' ..Ge meenschap gezin K J.M V." spreker legde er den nadruk op. dat het bü het streven naar een betere samenleving er allereerst om gaat den tnenach te verbeteren. De mensch moet leeren inzien, dat zün persoonlük welzyn afhankelük dient gesteld te worden van het welzün van anderen. Aangezien overigens het gezin een der belangrükste cellen is voor de grootere gemeen schap, moeten wü er in de eerste plaats op uit zyn de gezinsgemeenschap te verbeteren om daardoor mede te werken aan de verbetering van de groote gemeenschap. Ir 'T«ln en in or ganisatie moet ook de KJMV -er ernaar streven de echte gemeenschapszin in zich doen vaardig worden. Tijdens de inleiding van prof Niekei waren Proost J Colpacrt en de advicaat mr. A. J Dua uit Gent, als vertegenwoordigers van de Vlaamsche KJMV. ter vergadering versebe nen. Zü werden door den verbondsvoorzltter har telük welkom geheeten en de vergadering zong hun „De Vlaamsche Leeuw” toe. Na een korte pauze volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna de Verbondsvoor- zitter. de heer Sprangers zelf de tweede inlei ding uitsprak, die handelde over het onder werp ..Onze Ouders en wlL.in het gezin, on? voornaamste levensmkkien." In een geestdriftig betoog wekte deze spreker de K J.M.V.-ers op de verhoudingen in het gezin van de kinderen tot hun ouders zoo Ideéel mogelük te houden en hü stelde hier met name de Ooddelük» deugden van onclerdanieheid en liefde, die Je zus in het gezin van zareth beoefende ten voorbeeld Nadat ook over deze inleiding een gedachten- wisseling was gehouden, volgde een harteUjke huldiging van den afgetreden Verbondsvoorzit- ter. den heer G. Peet uit Hilversum. Onder algemeene instemming der vergadering werd aan den heer Pee» het eere-voorzitter schap van het verbond aangeboden, terwül hem tevens als stoffelük blük van waardeering een fraai geschenk, dat vergezeld gtng van een oor konde. werd geoffreerd Een praatavond. onder leiding van prof. Nie kei, besloot den eersten dag. De 16-jarlge Max Christern uit Apeldoorn heeft Maandag van het vliegveld Teuge, waar een zweefvliegkamp wordt gehouden, een vlueht van meer dan honderd kilometer gemaakt. HU startte door middel van da lier om half twee en landde omstreeks half vüf te Bargerooster- - veld, In de buurt van Emmen. >1 ..Maar De Schoorsteenen Is wel een doaün koeren doorzocht en overhoop gehaald.' Ua,' zei Battle. .Maar zoeken als Je niet Weet, waar je moet zoeken, helpt niet veel. Gesteld nu eens. dat Konlng Victor hierge komen te, om het.... bewuste voorwerp te zoe ken. dat prins Mlchaél hem daarby betrapt heeft en dat de Franschman hem toen heeft doodgeschoten «Ja.... dat zou kunnen.” sei George. .Ben zeer goede oplossing van dit tnlsdaad-probleem.” «Dat zou Ik niet durven onderschrijven. Een mogelüke oplossing, niet een zeer goede.” «Waarom niet?" „Omdat Konlng Victor nog nooit Iemand ver boord heeft." zei Battle ernstig. «O, maar een dergelüke man— een gevaar lijke misdadiger.' Battle schudde gedecideerd het hoofd. «Nee. Misdadigers houden er evengoed een *°de dhounneur op na, Mr. Lomax. Voor ons te dat heel merkwvartite Msar toch....' «Ja?" «Ik sou den bedtenrte van den prins «ant Virginia Revel en Anthony liepen naast elkaar het paadje langs, dat naar het meertje voerde. De eerste paar minuten zeiden se geen van belden iets. Maar aan dat zwügen kwam een einde, doordat Virginia opeens ondeugend begon te lachen. „O lieve menschen. wat een toestand!" zei ze. ..Daar loop ik nu ik weet me geen raad van nieuwsgierigheid en ik aeg niets, omdat ik niet weet, hoe *k moet beginnen. O ja," se. ging opeens veel zachter spreken en boog zich iets naar Anthony toe: „Wat heeft u met het lük gedaan? X Klinkt geweldig melodramatisch niet? Wie had ooit gedacht, dat ik zoo diep tn het moeras der misdaad zou wegzinken!" Js, X zal wel een vreemde sensatie voor u rün." stemde Anthony toe. „Voor u dan niet?” .Hm! In elk geval heb ik nooit een lük be- '-'rven weg te werken In een paar «-oorden bracht hü verslag uit van alles wat hü den vorlgen avond gedaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7