den bodem Bewegingen van zeespiegel? ART I S 1 I I NIET OVERDRIJVEN W V Gevaar van verzouting van het land MOORDAANSLAG TE LEIDEN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Teeken van vriendinnen verkeerd begrepen i Onder vallende balken bedolven Twee meiajea ernatig gewond Onder hooi bedolven Geen ernatige gevolgen N. R. A. Dreeamann t van z. meisje aan Slachtoffer onmiddellyk gedood geld om Duitschlands handel met Rusland Mogelijkheid voor hen te verdienen Twee zwaar gewonden by ongeluk te Laren van de magazynen D. te Nymegen Oververmoeidheid waarschijnlijk de oorzaak POSITIE VAN DEN CHINEES IN* IND1Ë HET RIJTIJDENBESLUIT DER NED. SPOORWEGEN MOTORRIJDER TEGEN BOOWf GEREDEN VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Stichter V. Waarachynlyk in een vlaag van veratandaverbyatering gepleegd Kordaat optreden van een 19-jarigen jongeman Verboden invoer in Griekenland van bankbiljetten Militaire auto reed een Gedrang om Eva I i al bracht. ■F 1 Zondags en Zaterdags Stadgenooten Zaterdags van water- i terug te DE BEWEGING VAN EB EN VLOED IS SINDS KORT VASTGELECD IN FORMULES De invoer van Griekse he 1 Griekenland is verboden. Dese niet in voor Griekenland bestemde pakketten worden gesloten daan. dan toch zeker zeer veel bemoeilijkt Het ligt immer» voor de hand, dat het vooral om financleele redenen heel wat bezwaarlijker Is. een dijk te verbeteren, waarop huizen gebouwd zün. De gevolgen van deze in vroeger tijden toegepaste methode kan men het beste zien in en nabü de stad Dordrecht, waar men in verband met de dijken voor verschillende problemen is komen te staan. f 0 50 f 0 25 Nieuwe Kinder boerderij nu geopend Dit alles is nog niet zoo erg. als de mogelijk heid tot het verhoogen der dijken bestaat, maar ook vaak is dit niet het geval. Over het alge meen kan men zeggen, dat de oude dijken reeds bij het begin te laag zijn gemaakt, en dat men bij den aanleg ervan te weinig rekening heeft gehouden met al de ongunstige omstandigheden, die zich in de toekomst zouden kunnen voor doen. Dit zal waarschijnlijk voor een groot ge deelte zijn oorzaak hierin vinden, dat in vroegere tijden het werk der waterbouwkundigen nog niet dien wetenschappelijken ondergrond bezat, dien het thans wel heeft. In de zeventiende eeuw werden de dijken op manshoogte gemaakt. Men wist toen nog niet, dat zoowel door het ophoogen van het stroombed door de rivier als door het Inklinken van den bodem deze dijken op den duur niet hoog genoeg zouden zijn en men zag er daarom geen bezwaar in. dat ze bebouwd werden. Er werden huizen op gezet en daarmee was de mogelijkheid om deze dijken in latere tijden in beieren toestand te brengen en aan te passen aan de eischen der later geldende om- Er Is Iets aan den gang met ons land, waarvan we de oorzaak niet weten, en waar van we ook niet precies weten, wat het is, maar waarvan we de gevolgen ondervinden. Thans wellicht nog niet op een wijze, die on herstelbaar is. maar toch wel in zoodanige mate, dat we er rekening mee moeten houden voor de toekomst. Ons land is aan het ver zakken. en dat wel in den meest letterlijken zin van het woord. Of eigenlijk is dit niet heelemaal juist, want het eenige wat we waar nemen is een verandering in de verhouding tusschen den zeespiegel en het vasteland. Maar omdat men bij deze twee- elementen geen vast punt heeft, dat als uitgang voor een meting kan dienen, is het moeilijk uit te maken of de zee rijst, dan wel of het land daalt. Woensdagavond laat is op de Lange- gracht te Leiden een moordaanslag ge pleegd, waarbij de 30-jarige textielarbeider J. F. T.. wonende aan de Uiterstegracht, zoodanig met een mes is toegetakeld, dat aanvankelijk voor zün leven werd ge vreesd. verschijnsel, dat de Chineezen onderling elkaar dood concurreeren. Honderden rijst pellerijen worden opgericht met het gevolg, dat vele over den kop gaan tengevolge van den concurrentiestrijd. De heer Djie Teng Ham vindt het jammer, dat de regeerlng deze kwestie niet behoorlijk aanpakt. De regeerlng kan er slechts bü win nen, nooit verliezen Een bekend feit is immers, dat de meeste Chineezen ook na vergaarden rijkdom in Indië blijven. Dit in tegenstelling met andere bevolkingsgroepen, die later weer naar het moederland terugkeeren. Het komt dus haast nooit voor, dat het kapi taal, door een Chinees bijeengegaard, het land verlaat. Donderdagmiddag te onder de gemeente Mierlo, nabij de brug over het Eindhovensch Kanaal een 15-jarig meisje, dat aan den kant van den provincialen weg Helmond-Elndhoven met nog enkple andere meisjes liep, door een militairen vrachtauto uit Eindhoven aangere den. Het meisje was op slag* dood Gistermorgen omstreeks half zeven is een ern stig ongeluk gebeurd op het terrein van de conservenfabriek Zuid-Beveland te Krabben- dljke. Op dit terrein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waa:van een stapel planken met daarachter een nog hoogere sta pel balken, belde afgedekt met een zeil lagen Op dezen stapel planken waren twee fabrieks meisjes. de 17-jarige 8. en de 20-jarige K gaan zitten, omdat zij te vroeg waren Zij leunden tegen het zeil van den grootsten sta pel, toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken wer den bedolven Z(j werden daarbij ernstig ge wond en zijn met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. De toestand van mej K is zorgwek kend. Katholieken, hebben soms een TAZ neiging tot overdrijven, die ons in Y V de waardeering van anderen geen goed doet. Wanneer een katholiek iets goed verricht en succes heeft, zijn wij niet zelden bereid, dat te veel aan zijn katholiciteit en Ie weinig aan zijn persoonlijke menschelüke kwaliteiten toe te schrijven. WIJ laten ons (jan wel eens verleiden tot een vooral voor andersdenkenden moeilijk te aanvaarden generallseering, die ons vol trots doet uit roepen: „Zie je, zoo zjjn wij, katholieken." van den anderen kant, wanneer een Tcatho- yek iets verkeerds dbet of een échec lijdt, voelen wij ons als katholieken soms te snel aredegecompromitteerd en medeverantwoor delijk. soms zelfs zóó. dat wjj ons uit zelf behoud meenen te moeten opmaken tot een bartstochtelijke verdediging van iets, waar mee wij bij rustige en nuchtere en zake- yjke overweging toch niet ten volle kunnen instemmen. Dit verschijnsel Is niet geheel onverklaarbaar, ja het is zelfs tot op zekere hoogte begrijpelijk, al is het dan ook niet goed. WIJ. katholieken, zijn te lang in ons land stelselmatig achteruitgezet en in onze rechten beknot en onze emancipatie heeft pog te kort door kunnen werken, dan dat wü ons thans reeds geheel en al hebben kunnen ontdoen van de invloeden, die in den loop der geschiedenis onze mentaliteit lot een al te uitsluitend en overgevoelig de fensieve hebben gemaakt. Het is goed en schoon. dat wij, katholieken, op grond van coze ééne en ondeelbare geloofsovertuiging, die in groote lijnen onze geesten straf en gelijk richt op één en hetzelfde eeuwige doel des levens, een groot en sterk saamhoo- righeldsgevoel bezitten en met recht mogen wü fier gaan op het vele, dat door de bes- 'ten onder ons tot stand is en wordt ge bracht. De tijden zijn, Goddank voorbij, dat wü ons in een hoek moesten laten drukken. Wij mogen ons echter evenmin tot een on- redelijke en onbeheerschte onderlinge ver tering als tot een te snel verloochenen van mede-katholieken, die den wind tegen krijgen, laten bewegen, want daardoor kunnen wij ons zelf alleen maar schaden en geven wjj te veel voedsel aan hen, die maar al te graag in iedere daad van een katholiek, op welk terrein deze zich ook begeeft, een uiting van lijn katholiciteit willen zien. Dit is meer dan ooit noodzakelijk, nu zich in het jongste verleden dingen hebben voorgedaan, die vol komen <ten onrechte op de katholieken in het algemeen worden afgeschoven, terwijl i|j slechts voor de verantwoordelijkheid van enkele bepaalde indivldueele katholieke personen hadden moeten komen. Met over drijven is geen enkele goede en eenijke zaak gediend, integendeel. De Biesbosch een bergplaats voor vloedwater, werd polder, doch niet dan nadat maandenlange berekeningen door den Rijkswaterstaat de mogelijkheden hadden aangetoond Het is waarschijnlijk, dat het zout ook hoe langer hoe verder het land binnendringt door de uitbreiding van de Rotterdamsche havens, die in open verbinding staan met de zee. Uiteraard hebben hiervan alleen die streken last, die meer in onmiddellijke nabijheid van den Waterweg zijn gelegen. Het ligt voor de hand, dat men er steeds meer toe zal willen overgaan in de behoef te aan zoetwater te voorzien door dit af te tap pen van de rivieren, waarvan uiteraard vooral de Rijn met zijn verschillende zijtakken als leverancier in aanmerking zal komen, doch dan komt onmlddelljjk de vraag naar voren, of wel licht ook verzouting van den Rijn dreigt door de kallmljnen in den Elzas, een vraag, die op een geheel ander terrein ligt, doch die wel in staat is, ons te doen overwegen, van hoe groot belang zoet Rijnwater is voor ons land. Eert ander gevolg van de verhooglng van den zeespiegel is de verandering in de getijen, in eb en vloed, die zou kunnen voeren tot een vervor ming van onze kusten, welke Immers nog steeds aan veranderingen onderhevig zijn onder den voortdurenden invloed van het water. Maar niet alleen aan onze kusten heeft men rekening te houden met de gevolgen van eb en vloed; zij zijn merkbaar tot diep in het land, waar het vloedwater doordringt langs de zee gaten en de groote rivieren. Ook aan dit ver schijnsel is een moeilijkheid van zeer verre strek king verbonden. Tot op tamelijk verren afstand van onze kust vindt men oppervlakten, die het vloedwater kunnen bergen en het beletten een te hoog waterpeil te veroorzaken op de rivieren. Een van deze bergruimten voor vloedwater is de Biesbosch. die door zijn uitgestrektheid heel wat water kan opnemen. De moeilijkheden ontstaan nu als men deze buitendijksche landen wil gaan inpolderen, zooals bij den Biesbosch het geval is. Het vloedwater wordt dan verder de rivier opge stuwd en het kan zelfs bU stormvloeden zoo danig zijn, dat het gevaar voor de omgeving op levert. Alvorens men dus plannen tot inpolde ring maakt, moet men zeer grondig nagaan, wel ke de gevolgen zullen zijn van het verdwijnen der kom; gevolgen, die men veelal alleen zal kunnen keeren door het verhoogen van de dijken Op deze wijze brengt een inpoldering langs de groote rivieren dubbel werk mee; werk, dat productief is. omdat daarvoor in dezen tijd van landhonger vruchtbaar polderland ontstaat, en waarvan het dus volkomen verdedigbaar is, dat het gebruikt wordt om arbeid te verschaffen aan werkloozen. Het probleem van eb en vloed is niet eenvou dig. In het buitenland weet men daar ook van mee te praten. Een Flnsch sterrenkundige van naam heeft eens gezegd, dat hij het narekenen van de getijen nooit lang kan volhouden, doch af en toe. bü wijze van verpoozing, zijn ster renkundige berekeningen ter hand moet nemen. En dit heeft dan nog alleen maar betrekking op bestaande getijen, terwijl onze Waterstaat de toekomstige getijen en stormvloeden moet kun nen voorspellen, zooals deze zich zullen voor doen ais gevolg van het afdammen of verbete ren van rivieren, het inpolderen van buitendijk sche landen e.d. Sinds de laatste twintig jaren heeft men hier te lande en ook alléén hier zeer groote vorderingen op dit gebied gemaakt en voor het maken van de meest ingewikkelde getljberekentngen is men thans niet meer be vreesd. BIJ den dienst der Benedenrivieren, waar alle getljwateren van ons land en in de naburige Noordzee grondig worden bestudeerd, klepperen de modernste, vernuftigste reken machines dag in dag uit. Millioenen cijfertjes wentelen, hefboompjes en staafjes schieten rus teloos omhoog en omlaag, naar rechts en naar links, gedreven door electriciteit en bediend met een enkelen toets. Aan het eind van maanden lang' rekenen en cijferen zegt de ingenieur: ..Het kan; de stroomsnelheid wordt zoo en zoo da aanslibbing zal toelaatbaar zijn en de storm- vloedsverhooging is zooveel centimeter En wan neer later het werk is uitgevoerd klopt alles pre cies. Dit doet hem nog geen enkele buitenlan der na. Het spreekwoord zegt: „Nood leert bid den"; de nood leerde ons. meer dan de bewo ners'van hooger gelegen landen, het omgaan met en het heerschen over het water en al zijn gril lige verschijnselen Het Is een groote strijd, dien Nederland beeft te voeren tegen het water; een strijd, waarin de ingenieurs van den Waterstaat het voorste legioen vormen. Het legioen, dat vecjit zonder er veel ophef van te maken, maar welks werk on misbaar is voor het behoud van ons land. De economische positie van den Chinees in Nederlandsch-Indlë is in de laatste tien jaren zeer achteruitgegaan, aldus dr. Djie Teng Tam. directeur van het bekende Oei Tiong Ham concern, die Dinsdag voor het houden van be sprekingen te Soerabaja arriveerde en aldaar een onderhoud had met een vertegenwoordiger van de „Indische Courant". bankbiljetten te r mogen derhalve -brieven ot Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur zijn twee aan elkaar vastgekoppelde met hooi be laden wageijs in een sloot langs den Vleuten- scheweg gereden, waarbij een 12-jarig jongetje onder de vrkcht bedolven raakte, gelukkig zon der ernstige gevolgen. De wagens kwamen vanaf de nieüwe brug over het Merwedekanaal. doch bij het nemen van de bocht om vanaf den oprit weer op den ouden weg te komen, brak een zoogenaamde reep. De voerman, een zekere H. en apn zoon, die naast hem zat, wisten er tijdig af te springen en kregen geen letsel. Op den tweeden wagen had zijn 12-jarig zoontje plaats genomen, die zich niet meer tijdig in veiligheid wist te stellen en onder het hooi terecht kwam. In allerijl toog men niet man en macht aan het werk om den jongen uit zjjn benarde positie te bevrijden, wat na ongeveer twintig minuten mocht gelukken. Het kereltje was danig over stuur, maar bleek alleen een gekneusden linker- enkel te hebben opgeloopen. De G.G en GD., die gewaarschuwd was, heeft hem ver'oonden en naar zijn woning aan den Vleutenscheweg ge- Er zijn bij het waarnemen van de verhoudin gen tusschen land en water enkele verschijnselen, die wel uiterlijke gelijkenis met elkander heb ben. doch die afhankelijk zijn van geheel ver schillende oorzaken. Er is eerst het verschijnsel van de rivieren, die haar eigen bed opvullen en die dan. zoo zij niet bedwongen worden door kunstwerken, op den duur een ander bed gaan zoeken, waarbij zij de grootste rampen kunnen veróorzaken zooals on geveer vijfhonderd jaar geleden is geschied bü het ontstaan van den Biesbosch en zooals thans nog voorkomt in China, waar de rivieren niet bedwongen worden door kribben en waar de verzorging van de dijken, mede door de ver warde politieke omstandigheden, een en ander .te wenschen overlaat. Vroeger zocht men de op lossing voor de problemen, die deze ophooging meebracht, voornamelijk in het verhoogen der dijken, doch tegenwoordig weet men het kwaad in den wortel aan te tasten. Als de rivieren haar bed opvullen, is het het beste, dit weer teeg te halen en zoo wordt thans overal in de rivieren gebaggerd, en is het gevdar. dat vroeger zdfer sterk kon dreigen, althans voor de Nederland- sche rivieren, heelemaal overwonnen. oo zjjn naar ons oordeel wel eens van f zekere katholieke zijde de vier katho- lleke ministers in het vierde kablnet- Coljjn te veel uitgespeeld als de vier beste mannen, die er in het katholieke volks deel te vinden zouden zijn en met wie wij bet in alles voor honderd procent eens dienden te wezen. Door deze voorstelling van zaken werd noch de waarheid noch ons belang gediend. Wij willen voor nie mand onderdoen in waardeering van deze bekwame en serieuze, door een groot ver antwoordelijkheidsbesef en nauwgezette plichtsbetrachting uitmuntende figuren in bet openbare leven van ons land, maar wjj meenen toch, dat het hun en ons in de oogen ook van ons niet ongenegen anders denkenden geen goed heeft gedaan, dat zij van zekere katholieke zijde zijn opgevijzeld tot een onverbrekelijk vierspan, buiten hetwelk geen heil meer te verwachten zou zjjn geweest, en dat in zijn ongeschonden geheel aanvaard of verworpen moest wor den. Ook in de Ossche affaire heeft een ge nereuze, maar zakelijk niet altijd verant woorde «Bf onnoodige vereenzelviging van zekere katholieken met de daarbij betrok ken geloofsgenooten onzuivere elementen eJ in de sfeer van deze aangelegen- T “moeten wij hieraan onmiddellijk toevoegen, dat de volkomen vertroebeling dier sfeer vóór alles geweten moet worden aan hen, die doelbewust van deze affaire een anti-katholieke stinkbom van nationale afmetingen en werking hebben trachten te Blaken. Ook ten aanzien van de in groote lijnen voortreffelijke sociale werkloosheids- politlek van minister Romme is van zekere katholieke zijde niet altijd de meest ge- wenschte objectiviteit betracht. Minister Romme zelf zal waarschijnlijk wel de eerste *Ün om te erkennen, dat zijn systeem in sommige détails voor verbetering en wij- üging vatbaar was, al meende hij terecht, •lat hij van de richting, den koers, dien hij h* rjjp beraad en met volle overtuiging had Ingeslagen, niet mocht en niet kon afwij ken. Maar van de werkloosheldspolitiek van minister Romme een zaak maken, die men volledig tot in de kleinste détails heeft te zccepteeren of te verwerpen om de mede werking of de tegenwerking van de katho lieken te oogsten, is o.l. onjuist. Het is trouwens even opvallend als merkwaardig, •1st onder degenen, die het tot in de kleinste bijzonderheden handhaven van de werk- loosheidspolitlek van Romme hebben voor gesteld als een volstrekte en onwrikbare conditio sine qua non voor de medewerking van de katholieken aan de regaaring, zich ook diegenen bevinden, die thans na het biet bepaald gunstig Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over enkele maatregelen dier •erkloosheidspolitiek het eerst bereid blijken ■iet de daarin geleverde critiek. waartegen zskelljk heel wat in te brengen is, mee te ■oopen. De vier katholieke ministers hebben ieder op hun terrein verdienstelijk en voor treffelijk werk verricht in het belang van volk en land en de erkenning, dat ook hun •erk menschenwerk, en dus niet volmaakt 1*. Verkleint de beteekenis en het belang van bun arbeid in geenen deele, omdat óók van Het derde verschijnsel is de boven reeds ge noemde verandering in de verhouding van het vasteland en den zeespiegel, waarbij men thans nog niet weet, waar de oorzaak te zoeken is. In het reeds genoemde boek ..Onderzoekingen in de Hoofden" vermeldt de schrijver dr. Ir. J. van Veen eenige meeningen over dit probleem, waar bij hjj zegt, dat de oorzaak tweeërlei kan zijn: Nederland kan dalen, doordat het in een slenk ligt, of de zeespiegel kan rijzen door smelten van het pleistocene ijs. Hoe het ook zij, vast staat in ieder geval, dat bij de peilschalen een verhooglng van den gemiddelden zeestand te bespeuren is. die echter nog wisselt van plaats tot plaats. Sinds 1880 bedraagt de stijging te Vlissingen 2 cm. per tien jaar; te Brouwersha ven 2.7 cm.; te Zlerikzee 5.5 cm.; te Den Helder 2.7 cm te Delfzijl 3.2 cm., dit alles gerekend per tien jaar. Dit zijn vrü hooge cijfers, waar mede men vast en zeker rekening moet houden bij het ontwerpen en uitvoeren van werken. Het is duidelijk, dat dit verschijnsel een ern stige bedreiging vormt voor ons land; dr. Ir. J. van Veen noemt haar zelfs „de voornaamste be dreiging van de zeezijde". Niet alleen om het waterbezwaar, doch vooral ook om het gevaar van verzouting en om de verandering in de ge tijden. die daardoor onze kust zouden kunnen vervormen. Donderdagavond om acht uur is op den Rijks weg te Laren, nabij hotel De Witte Bergen een ernstig ongeluk gebeurd Een gezelschap fiet sende jongedames uit Utrecht, die op het rijwiel pad van Laren naar hel theehuis 1 Bluk reden, wilden ter hoogte van het hotet den rijksweg oversteken. Voorop reed het 13-jarige meisje A. O. uit Utrecht. Toen deze reeds op het midden van den rijksweg gekomen was. waarschuwden de andere meisjes, dat uit de richting Baam een motorrijwiel naderde en zij dus hard door moest rijden. In plaats hiervan keerde zjj echter terug, waardoor de naderende motorrijder, de heer T. van Zwam, agent-rechercheur van de gemeente politie te Amsterdam, haar niet meer ontwijken kon en met volle vaart tegen het meisje op botste. Het gevolg was. dat de heer v. Z. en ook rijn 20-jarige dochter, die als duorijdster mee reed. belden met hun hoofd op de bermsteenen terecht kwamen en hevig bloedend en bewuste loos bleven liggen. De Ijlings ontboden genees- heeren dr. Holtmann en dr Ruinen verleenden eerste hulp en lieten beide slachtoffers per zie- gen. Vader en dochter verkeeren <n zorgwek- kenauto naar het St. Jans ziekenhuis averbren- kenden toestand. Het 13-jarig meisje A. O be- i kwam slechts eenige ontvellingen aan de han den en is per auto naar haar woning vervoerd. Een ander verschijnsel is het Inklinken van het land, iets, waarmede de waterstaat in ons land voortdurend te maken heeft. Men zou het best kunnen zeggen, dat de bodem, waarop wjj leven, bestaat uit een of meer lagen, die nog niet hee lemaal vast aangestampt zfjn en die steeds meer in elkander worden gedrukt. Zooals alle werk in de natuur, vereischt dit in elkaar drukken vrij veel tijd. Men meet hier niet met dagen of maanden, maar jnet tientallen jaren. Maar in deze tientallen jaren zakt de bodem dan toch wel zooveel, dat het lastig begint te worden. De dijken langs het water zakken met den bodem mee en moeten dus regelmatig opge hoogd worden. Zoo heeft de Hollandsche IJsel elke twintig jaar een nieuwe kap noodlg van on geveer vijftig centimeter. Elke twintig jaar moe ten de dijken langs deze rivier worden verhoogd, want al zou de verwaarloozing hiervan misschien in het begin nog geen funeste gevolgen hebben, op den duur zouden rampen niet te voorkomen zijn, die grooter zouden zijn naar mate omstan digheden, waaronder zij zich zouden voordoen, ongunstiger zouden zijn. hen niet het bovenmenschelljke mag worden gevergd. WIJ mogen ons niet laten opjagen tot overdreven vereerlng en tot overdreven gevoeligheid, maar moeten trouw e|K0Rd- vastlg een als redelijk en rechtvaardig er kend standpunt, een als redelijk en recht vaardig erkende waardeering handhaven, onverschillig wat anderen daarvan zeggen. Alle overdrijving, naar welken kant ook. schaadt. Overdrijven is geen uiting van zeif- beheersching en kracht, maar van zwakte. Laten wij elke overdrijving, hoe goed ook bedoeld, trachten te vermijden. Er wordt al meer dan te veel overdreven in dezen door wereldgevaarlijke overdrijvingen zorg- wekkenden tijd GHter is te Nijmegen op 72-jarlgen leeftijd overleden de heer N. R. A. Dreeamann, van de bekende firma Vroom en Dreeamann. Hjj is de stichter van de groote magazijnen van V. an D. in Nijmegen, welke behooren tet dc grootste van de stad. De heer Dreesniann was ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. HU was gerulmen tijd regent van de beide weeshuizen te Nijme gen en tot zijn overlijden lid van het hoofdbe stuur van de 8t. Josephsgezellenvereenlging. Ook als werkgever stond de heer Dreeamann bü zün talrijk personeel hoog aangeschreven en ook voor Nümegen zelf toonde hij een go~d hart. De plechtige uitvaartdienst en begrafenis zün' Zaterdag te Nümegen. Gisterochtend omstreeks 6 uur is de motor - rüder Wleringa, uit Groningen, te Leuvenheim, onder Brommen, tegen een boom gereden. Hü liep een schedelbaslsfractuur op en een z^are hersenschudding. Nadat een geneesheer hem de eerste hulp had verleend, is hü naar het R.K ziekenhuis te Zutfen overgebracht. Zün toe stand is levensgevaarlük. Het ongeluk is vermoedelük te wüten aan oververmoeidheid. W die musicus is, had tot half twee vannacht in Eindhoven gewerkt en bevond zich op weg naar huls. Het motorrüwlel werd geheel vernield. Gistermiddag was een groepje kinderen aar de haven te Enschede aan het spelen, toen eei hunner plotseling te water geraakte Gelukki werd dit ongeval door den 19-jarigen wielrfjdei J A. opgemerkt, die zich geen seconde bedach eh geheel gekleed te water sprong. Aanvankelük gelukte het hem niet, het Jonge tje te vinden, doch na eenige^ keeren te hebben gedoken, wist hü het kind te grüpen en op de kade te brengen. Het bleek, dat dit het bewust- zün nog niet had verloren BERLIJN, 3 Aug. (Havas). In bevoegde Duitsche kringen verklaart men, dat geen en kele economische delegatie naar Sovjet Rusland vertrokken is. Er kan. aldus zegt men, wel spra ke zün van ondernemingen, die belang hebben bü het handelsverkeer met Rusland, doch da reizen barer vertegenwoordigers naar Moskou hebben in het geheel geen büsondere betee kenis. Men meent te Berlijn te weten, dat Rus land vooral gesteld is op fijne Instrumenten, die Duitschland slechts verkoopt in ruil voor de- vieaen. Het groot-kapitaal in handen van Chineesche millionnalrs is verdwenen, verloren gegaan in den grooten concurrentiestrüd. Een moordende concurrentiestrijd, mogelük geworden, doordat de Chineesche handel te weinig beschermd wordt door de regeering. In NederlariaSph-Indië is de mogelükheld van geldverdienen in 3 categorieën te verdeelen. Bovenaan staat de ondernemersbond, met Europeesch kapitaal, die op alle mogelüke ma nieren door de regeerlng wordt geholpen. Men denke slechts aan de restrictiemaatregelen, waardoor een eventueele concurrentie wordt tegengewerkt. Verder denke men aan de diverse fondsen voor de koffie, rubber- en suikercultu res. Onderaan staan de inlandsche werknemers, die door ordonnanties en bepalingen beschermd worden. Wil men tegenwoordig een inlandschen werknemer in dienst nemen, dan moet men er voor oppassen, dat men met de bepaling van het loon niet in conflict komt met de betref fende ordonnantie. Als tusschengroep bestaat een categorie, een soort middenklasse, dus. gevormd door Chinee zen. In tegenstelling met de twee bovenstaande categorieën geniet deze middenklasse geen re- geerlngssteun. Door zün afkomst Is de Chinees in Neder- landsch-Indië aangewezen op den handel. Land bouw is voor hem uitgesloten, taboe, doordat hü door de inlandsche grondrechten geen stukje groncj kan koopen. Hierdoor en door het gemis aan steun van tegeeringswege ziet men overal het eigenaardig Omstreeks twaalf uur wandelde T. aldaar met een juffrouw die hü naar huis zou gelei den. Toen zü ter hoogte van de Vlncentlus- poort waren gekomen, hoorden zü iemand hard achter hen aanloopen en het volgende oogen- blik had een man den niets vermoedenden T met een zakmes twee diepe steken in den rug tusschen de schouderbladen en het hoofd toe gebracht. Het slachtoffer, dat hevig bloedde wist zich naar de portiersloge van de stede- -lüke lichtfabrieken te sleepen, waar hü ’voor loopig werd verbonden, in afwachting van de komst van den eerste-hulpdienst, die hem naar net Academische Ziekenhuis overbracht De man had zoo veel bloed verloren, dat aan vankelük voor zün leven werd gevreesd. Vanochtend was de toestand iets beter, blüft deze zorglük. De dader, de 36-jarige werklooze M. van werd even later in zün woning gearresteerd, hetgeen met eenlg verzet gepaard ging. Over de motieven tast men volkomen in het duister. De verslagene noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te heb ben gezien, terwül de laatste vertelde, ook het slachtoffer en de hem vergezellende juffrouw niet te kennen Vermoed wordt dan ook. dat hü in een vlaag van waanzin heeft gehandeld- De man blüft voorloopig In verzekerde be waring. De bedreiging, die de verzoutfng kan vormen, mag men niet onderschatten. Het is op het oogenblik reeds zoo. dat het binnendringende kwelwater zout is en dat het zoetwater in de kuststreken min of meer uitgeput begint te raken. Vooral de lage polders hebben hiervan te Ujden. Het water in de polderslooten wordt dan brak met alle funeste gevolgen van dien. Het bouwland wordt minderwaardig, de weiden ver liezen een groot deel van hun waarde, hierdoor vermindert de kwaliteit van het vee en zoo zou den er nog een aantal andere gevolgen aan te wijzen zün. die van zeer groot economisch nadeel zün voor ons land. Daarbü komt nog, dat de kuststreke” '^>r het probleem zullen komen te staan, waar zü het zoetwater vandaan zullen halen, dat voor het menschelük en dierlük leven onontbeerlük is. Tegen het besluit van Minister van Buurei. op den morgen van den dag van zün aftreden als minister van waterstaat nog genomen, welk besluit het mogelük maakt om tot de invoering van den winterdienst der Nederlandsche Spoor wegen bü autobusdiensten in plaats van twaalf uur nachtrust met tien uur nachtrust te vol staan en een dlensttüd van zestien uur cp Zondag mogelük te maken, hebben de besturen van de vakgroepen der chauffeurs van den mo dernen. R.K. en Christ, bond van spoor-, team en autodlenstpersoneel een protest Ingediend bü den tegenwoordlgen minister t staat en gevraagd de ontheffingen nemen. Epstein, de beeldhouwer om wien zooveel sensatie heen is, nu weer door zün eigenaar- digen „Adam", heeft, zooals wü meldden, ook opdracht gekregen om een Eva te beeldhouwen. Toen het in Engeland in de kranten kwam, hebben vele gekkelüke vrouwen zich aangebo den. om model voor hem te wezen. Maar Epstein vond het des Guten zuviel en verklaarde, dat hü Eva niet naar een mode) wilde maken, maar uit zün verbeelding Het beeld zal uit een steenklomp van zes tor Derbyshire albast worden gehouwen. Epstein heeft te Blackpool zün Adam nog eens bekeken en -met genoegen gehoord, dat in veertien dagen tüd niet minder dan 70 000 men- schen naar het beeld zijn gaan küken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15