den bodem van Rijst de I? zeespiege ART I S Bewegingen NIET OVERDRIJVEN IJ Gevaar van verzouting van het land MOORDAANSLAG TE LEIDEN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Teeken van vriendinnen verkeerd begrepen Onder vallende balker bedolven Onder hooi bedolven A. Dreesmann t N. R. Militaire auto reed een meisje aan I geld" 3 L Duitschlands handel met Rusland POSITIE VAN DEN CHINEES IN INDIË MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEREDEN DE 'IS VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Stichter V. «b ernstig gewond t f. Twee meisjes Geen ernstige gevolgen al Z. be- j Slachtoffer onmiddellyk gedood I l t s om nemen. I I N,e e L Zaterdags terdags BEWEGING VAN EB EN VLOED SINDS KORT VASTGELEGD IN FORMULES Vaan, dan toch zeker zeer veel bemoeilijkt Het li«t immers voor de hand, dat het vooral om financieele redenen heel wat bezwaarlijker is. een dijk te verbeteren, waarop huizen gebouwd zijn De gevolgen van deze in vroeger tijden toegepaste methode kan men het beste zien in en nabij de stad Dordrecht, «aar men in verband met de dijken voor verschillende problemen is komen te staan Zondags rn Zaterdags f 0 50 Stadgenooten Zaterdags 0 25 Kinderboerderij nu geopend ongeluk Dit alles is nog met zoo erg. als de mogelijk heid tot het verhoogen der dijken bestaat, maar ook vaak Is dit niet het geval. Over het alge meen kan men zeggen, dat de oude dijken reeds bjj het begin te laag zijn gemaakt, en dat men bij den aanleg ervan te weinig rekening heeft gehouden met al de ongunstige omstandigheden, die zich in de toekomst zouden kunnen voor doen. Dit zal waarschijnlijk voor een groot ge deelte zfjn oorzaak hierin vinden, dat in vroegere tijden het werk der waterbouwkundigen nog niet dien wetenschappelyken ondergrond bezat, dien het thans wel heeft. In de zeventiende eeuw werden de dijken op manshoogte gemaakt. Men wist toen nog niet, dat zoowel door het ophoogen van het stroombed door de rivier als door het inklinken van den bodem deze dijken op den duur niet hoog genoeg zouden zijn en men zag er daarom geen bezwaar in. dat ze bebouwd werden. Er werden huizen op gezet en daarmee was de mogelijkheid om deze dijken in latere tijden in beteren toestand te brengen en aan te passen aan de eischen der later geldende om standigheden zooal niet geheel en al teniet ge- van de magazijnen van A D. te Nijmegen Oververmoeidheid waarschijnlijk de oorzaak HET RIJTIJDENBESLUIT DER NED. SPOORWEGEN naar zijn woning aan den Vleutenscheweg ge bracht. Kordaat optreden van een 19-jarigen jongeman Er is iets aan den gang met ons land, waarvan we de oorzaak niet weten, en waar van we ook niet precies weten, wat het is. maar waarvan we de gevolgen ondervinden. Thans wellicht nog niet op een wjjze. die on herstelbaar is. maar toch wel in zoodanige mate, dat we er rekening mee moeten houden voor de toekomst Ons land is aan het ver zakken en dat wel In den meest letterlijken zin van het woord. Of eigenlijk is dit niet iieelemaal juist, want het eenige wat we waar nemen is een verandering in de verhouding tusschen den zeespiegel en het vasteland. Maar omdat men bjj deze twee elementen geen vast punt heeft, dat als uitgang voor een meting kan dienen, is het moeilijk uit te maken of de zee rijst, dan wel of het land daalt Waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gepleegd Donderdagmiddag is onder de gemeente Mlerlo, nabjj de brug over het Elndhovensch Kanaal een 15-jarig meisje, dat aan den kant van den. provincialen weg Hetaiond-Eindhoven met nog enkele andere meisjes liep, door een militairen vrachtauto uit Eindhoven aangere den. Het meisje was op slag dood met den dus regelmatig opge- Verboden invoer in Griekenland van bankbiljetten verschijnsel, dat de Chlneezen onderling elkaar dood concurreeren. Honderden rijstpelleryen worden opgericht met het gevolg, dat vele over den kop gaan tengevolge van den concurrentiestrijd. De heer Djie Teeg Ham vindt het jammer dat de regeering deze kwestie niet behoorlijk aanpakt De regeering kan er slechts bij win nen, nooit verliezen Een bekend feit is immers dat de meeste Chlneezen ook na vergaarden rijkdom in Indië blijven Dit in tegenstelling met andere bevolkingsgroepen, die later weer naar het moederland terugkeeren Het komt dus haast nooit voor, dat het kapi taal. door een Chinees bijeengegaard, het land verlaat. Er zUn bjj het waarnemen van de verhoudin gen tusschen land en water enkele verschijnselen, die wel uiterlijke gelijkenis met elkander heb ben. doch die afhankelijk zijn van geheel ver schillende oorzaken Er is eerst het verschijnsel van de rivieren, die haar eigen beid opvullen en die dan. zoo zij niet bedwongen worden door kunstwerken, op den duur een ander bed gaan zoeken, waarbij zy de grootste rampen kunnen veroorzaken, zooals on geveer vijfhonderd jaar geleden is geschied by het ontstaan van den Biesbosch en zooals thans nog voorkomt in China, waar de rivieren niet bedwongen worden door kribben en waar de verzorging van de dijken, mede door de ver warde politieke omstandigheden, een en ander te wenschen overlaat. Vroeger zocht men de op lossing voor de problemen, die deze ophooging meebracht, voornamelijk in het verhoogen der dijken, doch tegenwoordig weet men het kwaad in den wortel aa.v te tasten Als de rivieren haar bed opvullen, is het het beste, dit weer leeg te halen en zoo wordt thans overal in de rivieren gebaggerd, en is het gevaar, dat vroeger zeer sterk kon dreigen, althans voor de Nederland- sche rivieren, heelemaal overwonnen Tegen het besluit van Minister van Buuren op den morgen van den dag van zijn aftreden nog genomen, welk om tot de invoering erlandsche Spoor- plaats van twaalf als minister van waterstaat besluit het mogelyk maakt tan den wlnterdienst der Nedei wegen by autobusdiensten in uur nachtrust met tien uur nachtrust te vol staan en een diensttijd van zestien uur cp Zondag mogelijk te maken, hebben de besturen ';*nde 'wkgroepen der chauffeurs van den mo- «1 spoor-, tram- protest ingediend van water- i terug te Mogelijkheid voor hen te verdienen Twee zwaar gewonden by te Laren (lemen. RK en Christ bond van i en autodienstpersoneel een b(j den tegen woord igen minister staat en gevraagd de ontheffingen Donderdagavond om acht uur is op den Rijks weg te Laren, nabij hotel De Witte Bergen een ernstig ongeluk gebeurd Een gezelschap fiet sende jongedames uit Utrecht, die op het rijwiel pad van Laren naar hel theehuis *t Bluk reden wilden ter hoogte van het hotel den rijksweg oversteken Voorop reed het 13-jarige meisje A. O. uit Utrecht. Toen deze reeds op ‘het midden van den rijksweg gekomen was. waarschuwden de andere meisjes, dat uit de lichting Baam een motorrijwiel naderde en zij dus hard door moest tijden In plaats hiervan keerde zij echter terug, waardoor de naderende motorrijder, de heer T van Zwam, agenl-rechercheur van de gemeente politie te Amsterdam, haar niet meer ontwijken kon en met volle vaart tegen het meisje op botste. Het gevolg was. dat de heer v. Z. en ook zijn 20-jarige dochter, die als duorijdster mee reed belden met hun hoofd op de bermsteenen terecht kwamen en hevig bloedend en bewuste loos bleven liggen De ijlings ontboden genees- heeren dr. Holt man n en dr Ruinen verleenden eerste hulp en lieten beide slachtoffers per zie- gen. Vader en dochter verkeeren hl zorgwek- kenauto naar het St. Jans ziekenhuis oveibren- kenden toestand. Het 13-jarlg meisje A. O be kwam slechts eenige ontvellingen aan de han den en is per auto naar haar woning vervoerd. De Invoer van Grieksche I Griekenland la verboden. Deze niet in voor Griekenland bestemde pakketten worden gesloten De Biesbosch, een bergplaats voor vloedwater, werd polder, tjoch niet dan nadat maandenlange berekeningen door den Rijkswaterstaat de mogelijkheden hadden aangetoond Het groot-kapitaal in handen van Chlneesche miUionnalrs is verdwenen, verloren gegaan in den grooten concurrentiestrijd. Een moordende concurrentiestrijd, mogelijk geworden, doordat de Chlneesche handel te weinig beschermd wordt door de regeermg In Nederlanosch-Indië is de mogelükheld van geldverdienen in 3 categorieën te verdeelen. Bovenaan staat de ondernemersbond. met Europeeseb kafHtaal, die op alle mogeiyke ma nieren door de regeering wordt geholpen. Men denke slechts aan de restrictlemaatregeien. waardoor een evAtueele concurrentie wordt tegengewerkt. Verder denke men aan de diverse fondsen voor de koffie, rubber- en suikercultu res. Onderaan staan de inlandsche werknemers, die door ordonnanties en bepalingen beschermd worden. Wil men tegenwoordig een inlandschen werknemer in dienst nemen, dan moet men er voor oppassen, dat men met de bepaling van het loon niet in conflict komt met de betref fende ordonnantie. Als tusschertgroep bestaat een categorie, een soort middenklasse, dus, gevormd door Chlnee zen. In tegenstelling met de twee bovenstaande categorieën geniet deae middenklasse geen re- geerlngssteun. Door Zijn afkomst Is de Chinees in Neder- landsch-Indië aangewezen op den handel. Land bouw is voor hem uitgesloten, taboe, doordat hl) door de inlandsche grondrechten geen stukje grond kan koopen. Hierdoor en door het gemis aan steun van regeeringswege ziet men overal bet eigenaardig Gistermorgen omstreeks half zeven is een ern stig ongeluk gebeurd op bet terrein van de conservenfabriek Zuid-Beveland te Krabben dljke. Op dit terrein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waaivan een stapel planken met daarachter een nog hoogere sta pel balken, beide afgedekt met een zeil lagen Op dezen stapel planken waren twee fabrieks meisjes. de 17-jarige S en de 20-jarige K. gaan zitten, omdat zy te vroeg waren Zij leunden tegen het zeil van den grootsten sta pel. toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken wer den bedolven Zjj werden daarbij ernstig ge wond en zyn met zware inwendige kneuzlngei naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. De toestand van mej K. te zorgwek kend. tje te vinden, doch na eenige keeren te hebben gedoken wist hy het kind te grypen en op de kade te brengen Het bjeek dat dit het bewust- zyn nog niet had verloren bankbiljetten tr. mogen derhalvë -brieven ot De economische positie van den Chinees in Nederlandsch-Indië te in de laatste tien jaren zeer achteruitgegaan, aldus dr D|ie Teng Tam. directeur van het bekende Oei Tiong Ham- concern, die Dinsdag voor het houden van be sprekingen te Soerabaja arriveerde en aldaar een onderhoud had met een vertegenwoordiger van de „Indische Courant”. Een ander verschynsel is het Inklinken van het land. iets, waarmede de waterstaat in ons land voortdurend te maken heeft. Men zou het best kunnen zeggen, dat de bodem, waarop wy leven, bestaat uit een of meer lagen, die nog niet hee lemaal vast aangestampt zyn en die steeds meer in elkander worden gedrukt. Zooals alle werk in de natuur, vereischt dit in elkaar drukken vry veel tyd Men meet hier niet met dagen of maanden. Woensdagavond laat is op de Lange- gracht te Leiden een moordaanslag ge pleegd. waarby de 30-jarige textielarbeider J. F. T.. wonende aan de Uiterstegracht, zoodanig met een mes te toegetakeld, dat aanvankelyk voor zyn ieven werd ge vreesd.-. Omstreeks twaalf uur wandelde T. aldaar met een juffrouw die hy naar huls zou gelei den. Toen zy ter hoogte van de Vlncentlus- poort waren gekomen, hoorden zy iemand bard achter hen aanloopen en het volgende oogen- blik had een man den niets vermoedenden T met een zakmes twee diepe steken in den rug tusschen de sjflkjuderbladen cn het hoofd toe gebracht. Het’Tlachtoffer. dat hevig bloedde wist zich naar de portiersloge van de stede- lyke lichtfabrieken te sleepen, waar hy voor loopig werd verbonden, in afwachting van de komst van den eerste-hmpdienst. die nem naar bet Academische Zlekennuis overbracht De man had zoo veel bloed verloren, dat aan vankelyk voor Mjn leven werd gevreesd Vanochtend was de toestand iets beter blyft deze zorglyk. De dader, de 36-jarige werklooze M van werd even later in zyn woning gearresteerd hetgeen met eenig verzet gepaard ging. Over de motieven tast men volkomen in het duister De verslagens noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te heb ben gezien, terwyi de laatste vertelde, ook het slachtoffer en de hem vergezellende juffrouw niet te kennen Vermoed wordt dan ook. dat htf In een vlaag van waanzin neeft gehandeld De man blyft voorloopig in verzekerde waring Gister te te Nijmegen op 72-jarigen leeftud overleden de heer N. R. A. Drewsmann. van de bekende firma Vroom en Dreesmann Hy Is de stichter van de groote magazijnen van V en D in Nymegen, welke behooren tot de grootste van de stad De heer Dreesmann was ridder in de Orde van den H Gregorius den Groote en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. HIJ was geruimen tyd regent van de belde weeshuizen te Nyme gen en tot zijn overlijden lid van het hoofdbe stuur van de St. JoBephsgezellenvereenlglng Ook als werkgever stond de heer Dreesmann by zyn talryk personeel hoog aangeschreven eu ook voor Nymegen zelf toonde h|j een go-d hart. De plechtige uitvaartdienst en begrafenis zijn Zaterdag te Nymegen. jedsverhooging Is zooveel centimeter En win ter later het werk te uitgevoerd klopt alles pre cies. Dit doet hem nog geen enkele buitenlan der na. Het spreekwoord zegt: „Nood leert bid den"; de nood leerde ons. meer dan de bewo ners van hooger gelegen landen, het omgaan me: en het heerschen over het water en al zijn gril lige verschy nselen Het te een groote strijd, dien Nederland beeft, te voeren tegen het water; een stryd. waart:: de ingenieurs van den Waterstaat het voors'r legioen vormen Het legioen, dat vecht zonder er veel ophef van te maken, maar welks werk on misbaar is voor het behoud van ons land oo zyn naar ons oordeel wel eensivan zekere katholieke zyde de vier kaibo- lleke ministers in het vierde kabiAt- CoiUn te veel uitgespeeld als de vier befte mannen, die er in het katholieke volks deel te vinden zouden zyn en met wie wy het in alles voor honderd procent eens dimden te wezen. Door deze voorstelling van zaken werd noch de waarheid noch ons belang gediend. Wy willen voor nie mand onderdoen in waardeering van deze bekwame en serieuze, door een groot ver antwoordelijkheidsbesef en nauwgezette plichtsbetrachting uitmuntende figuren in bet openbare leven van ons land, maar wy meenen toch, dat het hun en ons in de oogen ook van ons niet ongenegen anders denkenden geen goed heeft gedaan, dat zy van aekere katholieke zyde zyn opgevyzeld tot een onverbrekelyk vierspan, buiten hetwelk geen heil meer te verwachten zou zyn geweest, en dat in zyn ongeschonden geheel aanvaard of verworpen moest wor den. Ook In de Ossche affaire heeft een ge nereuze. maar zakelyk niet altyd verant woorde of onnoodige vereenzelviging van sekere katholieken met de daarby betrok ken geloofsgenooten onzuivere elementen gebracht in de sfeer van deze aangelegen heid. al moeten wy hieraan onmiddellyk toevoegen, dat de volkomen vertroebeling dier sfeer vóór alles geweten moet worden *an hen. die doelbewust van deze affaire era antikatholieke stinkbom van nationale afmetingen en werking hebben trachten te maken Ook ten aanzien van de in groote lijnen voortreffelijke sociale werkloosheids- politlek van minister Romme te van zekere katholieke zyde niet altyd de meest ge- wenschte objectiviteit betracht. Minister Romme dA zal waarschymyk wel de eerste «yn om te erkennen, dat zyn systeem in sommige détails voor verbetering en wy- •iging vatbaar was. al meende hij terecht, hat hy van de richting, den koers, dien hy o» rüp beraad en met volle overtuiging had ingeslagen niet mocht en niet kon afwjj- ken. Maar van de werklooaheidspolitiek van minister Romme een zaak maken, die men ’oUedig tot in de kleinste dëtails heeft te •ccepteeren of te verwerpen om de mede- •erklng of de tegenwerking van de katho- heken te oogsten, te o.i. onjuist Het te toouwens even opvallend als merkwaardig, <tot onder degenen, die het tot in de kleinste bijzonderheden handhaven van de werk- 'oosheidspolitlek van Romme hebben voor- ftstekl als een volstrekte en onwrikbare oonditio sine qua non voor de medewerking *sn de katholieken aan de regeering, zich diegenen bevinden, die thans na het toet bepaald gunstig Voorloopig Verslag der T»eede Kluner over enkele maatregelen dier •totlooeheldspollUek het eerst bereid biyken ■tot de daarin geleverde critlek. waartegen •skeiyk heel wat in te brengen is. mee te kiopën. De vier katholieke ministers hebben kder op hun terrein verdiensteiyk en voor- u««elyk werk verricht in het belang van •tok en land en de erkenning, dat ook hun •to* menschenwerk. en dus niet volmaakt verkleint de beteekenls en het belang van Srbexl in geenen deele, omdat óók van Het derde verschynsel is de boven reeds ge noemde verandering in de verhouding van het vasteland en den zeespiegel, waarby men thans nog niet weet, waar de oorzaak te zoeken te. In het reeds genoemde boek ..Onderzoekingen in de Hoofden” vermeldt de schryver dr. Ir. J. van Veen eenige meeningen over dit probleem, waar by hy zegt, dat de oorzaak tweeërlei kan zyn: Nederland kan dalen, doordat het in een slenk ligt, of de zeespiegel kan ryzen door smelten van het pleistocene ys. Hoe het ook zy. vast staat in ieder geval, dat bij de peiLschalen een verhooging van den gemiddelden zeestand te bespeuren is. die echter nog wisselt van plaats tot plaats. Sinds 1880 bedraagt de styging te Vllsslngen 2 cm per tien jaar; te Brouwersha ven 2.7 cm te Zierikzee 5.5 cm te Den Helder 2.7 cmte Delfzyi 32 cm dit alles gerekend per tien jaar Dit zyn vrij hooge cyfers. waar mede men vast en zeker rekening moet houden by het ontwetpen en uitvoeren van werken. Het is duideiyk. dat dit verschynsel een ern stige bedreiging vormt voor ons land: dr. Ir J. van Veen noemt haar zelfs „de voornaamste be dreiging van de zeezyde Niet alleen om het waterbezwaar. doch vooral ook om het gevaar van verzouting en om de verandering in de ge tijden die daardoor onze kust zouden kunnefl vervormen. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur zyn twee aan elkaar vastcekopjielde met hooi be laden wagens In een sloot langs den Vleuten scheweg gereden, «aarbij een 12-jang jongetje onder de vracht bedolven raakte, gelukkig zon der ernstige gevolgen. De wagens kwamen vanaf de nieuwe brug over het Merwedekanaal. doch by het nemen van dc bocht om vanaf den oprit weer op den ouden weg t-' tomen, brak een zoogenaamde reep De voerman, een zekere H. en een woon die naast hem zat. wisten er tijdig af te springen en kregen geen letsel. Op den tweeden wagen had zyn 12-jarig zoontje plaats genomen, die zich niet meer tydlg in veiligheid wist te stellen en onder het hooi terecht kwam. In allerijl toog men met man er. macht aan het werk om den jongen uit zyn benarde positie te bevrijden, wat na ongeveer twintig minuten mocht gelukken. Het kereltje was danig over stuur. maar bleek alleen een gekneusden linker- enkel te hebben opgeloopen. De G.G en GD, die gewaarschuwd was, heeft hem veroonden en Gisterochtend omstreeks 6 uur Is de motor- ryder Wierlnga. uit Groningen, te Leuvenheim. onder Brummen. tegen een boom gereden. Hl) liep een schedelbaslsfractuur op en een zware hersenschudding Nadat een geneesheer hem de eerste hulp had verleend, is hy naar het R.K ziekenhuis te Zutfen overgebracht. Zyn toe stand is levensgevaariyk. Het ongeluk is vermoedelyk te wyten aan oververmoeidheid W die musicus Is. had tot half twee vannacht In Eindhoven gewerkt en bevond zich op weg naar huls. Het motorrywiel werd geheel vernield. tTT0' K»tholieken, hebben soms een TA/ neiging tot overdryven. die ons in W de waardeering van anderen geen goed doet Wanneer een katholiek iets goed verricht en succes heeft, zyn wy niet zelden gereid, dat te veel aan zyn katholiciteit en te weinig aan zyn persoonlijke menschelyke gwalltelten toé te schryven W:j laten ons den wel eens verleiden tot een vooral voor endendenkenden moeiiyk te aanvaarden generallseering. die ons vol trots doet uit roepen: .Zie je, zoo zyn wy. katholieken Van den anderen kant, wanneer een katho- jjek Iets verkeerds dóet of een échec lydt, roeien wy ons ate katholieken soms te snel medegecompromitteerd en medeverantwoor- (jeiyk. soms selfi sóó. dat wy ons uit zelf- gehoud meenen te moeten opmaken tot een bortatochteiyke verdediging van iets, waar- mee wU bij rustige en nuchtere en zake- lyke overweging toch niet ten volle kunnen Instemmen Dit verschynsel te niet geheel onverklaarbaarja het te zelfs tot op zekere hoogte begrUpeiyk. al Is het dan ook niet goed. Wy, katholieken, zyn te lang in ons jond steteelmatig achteruitgezet en in onze rechten beknot en onze emancipatie heeft nog te kort door kunnen werken, dan dat wtj ons thans reeds geheel en al hebben kunnen ontdoen van de Invloeden, die in den loop der geschiedenis onze mentaliteit lot een al te uitsluitend en overgevoelig de fensieve hebben gemaakt. Het te goed en schoon, dat wy, katholieken, op grond van enae ééne en ondeelbare geloofsovertuiging, die in groote lynen onze geesten straf en gelijk richt op één en hetzelfde eeuwige doel des levens, een groot en sterk saamhoo- righeidsgevoel bezitten en met recht mogen w|j fier gaan op het vele, dat door de bes- ira onder ons tot stand te en wordt ge bracht. De tijden zijn. Goddank voorby. /dat wy ons in een hoek moesten laten drukken. Wij mogen ons echter evenmin tot een on- redeiyke en onbeheerschte onderlinge ver- eering ate tot een te snel verloochenen van mede-katholleken. die den wind tegen krygen. laten bewegen, want daardoor kunnen wy ons self alleen maar schaden en geven wy te veel voedsel aan hen. die maar al te graag - in iedere daad van een katholiek, op welk terrein deze zich ook begeeft, een uiting van Zijn katholiciteit willen zien Dit is meer dan ooit noodzakelijk, nu zich in het jongste verleden dingen hebben voorgedaan, die vol kanen ten onrechte op de katholieken in het algemeen worden afgeschoven, terwyi zij slechts voor de verantwoorde!ykheld van enkele bepaalde indivldueele katholieke personen hadden moeten komen Met over drijven is geen enkele goede en eerlijke zaak gediend, integendeel. Het is waarschyniyk. dat het zout ook hoe langer hoe verder het land binnendringt door de uitbreiding van de Rotterdamsche havens, die in open verbinding staan met de zee. Uiteraard hebben hiervan alleen die streken last. d|e meer in onmlddeliyke nabyheid van den Waterweg zyn gelegen. Het ligt voor de hand, dat men er steeds meer toe zal willen overgaan in de behoef te aan zoetwater te voorzien door dit af te tap- p>en van de rivieren, waarvan uiteraard vooral de Ryn met zyn verschillende zytakken als leverancier in aanmerking zal komen, doch dan komt onmiddellyk de vraag naar voren, of wel licht ook verzouting van den Rlln dreigt door de kalimynen in den Elzas, een vraag, die op een geheel ander terrein ligt, doch die wel in staat is. ons te doen overwegen, van hoe groot belang zoet Rijnwater is voor ons land. Een ander gevolg van de verhooging van den zeespiegel Is de verandering in de getyen. in eb en vloed, die zou kunnen voeren tot een vervor ming van onze kusten, welke Immers nog steeds aan veranderingen onderhevig zyn onder den voortdurenden Invloed van het water. Maar niet alleen aan onze kusten heeft men rekening te houden met de gevolgen van eb en vloed; zy zyn merkbaar tot diep in het land, waar het vloedwater doordringt langs de zee gaten en de groote rivieren. Ook aan dit ver schynsel is een moeiiykheid van zeer verre strek king verbonden Tot op tameiyk verren afstand van onze kust vindt men oppervlakten, die het vloedwater kunnen bergen en het beletten een te hoog waterpeil te veroorzaken op de rivieren. Een van deze bergruimten voor vloedwater is de Biesbosch. die door zyn uitgestrektheid heel wat water kan opnemen. De moeilijkheden ontstaan nu als men deze bultendyksche landen wil gaan inpolderen, zooals by den Biesbosch het geval is. Het vloëdwater wordt dan verder de rivier opge stuwd an het kan zelfs by stormvloeden zoo danig ton. dat het gevaar voor de omgeving op levert. Alvorens men dus plannen tot Inpolde ring maakt, moet men zeer grondig nagaan, wel ke de gevolgen zullen zyn van het verdwynen der kom; gevolgen, die men veelal alleen zal kunnen keeren door het verhoogen van de dyken Op deze wyze brengt een inpoldering langs de groote rivieren dubbel werk mee; werk, dat productief is. omdat daarvoor in dezen tyd van landhonger vruchtbaar polderland ontstaat, en waarvan het dus volkomen verdedigbaar is. dat het gebruikt wordt om arbeid te verschaffen aan werkloozen. Het probleem van eb en vloed te niet eenvou dig. In het buitenland weet men daar ook van mee te praten. Een Finsch sterrenkundige van naam heeft eens gezegd, dat hjj het narekenen van de getyen nóóit lang kan volhouden, doch af en toe, by wyze van verpoozing. zyn ster renkundige berekeningen ter hand moet nemen. En dit heeft dan nog alleen maar betrekking op bestaande getyen. terwyi onze Waterstaat de toekomstige getyen en stormvloeden moet kun nen voorspellen, zooals deze zich zullen voor doen als gevolg van het afdammen of verbete ren van rivieren, het Inpolderen van bultendyk sche landen e.d. Sinds de laatste twintig jaren heeft men hier te lande en ook alléén hier zeer groote vorderingen op dit gebied gemaakt en voor het maken van de meest ingewikkelde getyberekeningen is men thans niet meer be vreesd. By den dienst der Benedenrivieren, «aar alle getywateren van ons land en in de naburige Noordzee grondig worden bestudeerd, klepperen de modernste, vernuftigste reken machines dag in dag uit. Millioenen cijfertjes wentelen, hefboompjes en staafjes schieten rus teloos omhoog en omlaag, naar rechts en naar links, gedreven door electiiciteit en bediend met een enkelen toets Aan het eind van maanden lang rekenen en cijferen zegt de Ingenieur: Het kan: de stroomsnelheid wordt zoo en zoo. da aanslibbing zal toelaatbaar zyn en de storm maat met tientallen jaren. Maar in deze tientallen jaren zakt de bodem dan toch wel zooveel, dat het lastig begint te worden. De dyken langs het water zakken bodem mee en moeten hoogd worden. Zoo heeft de Hollandsche IJsel elke twintig jaar een nieuwe kap noodig van on geveer vyftlg centimeter. Elke twintig jaar moe ten de dyken langs deze rivier worden verhoogd, want al zou de verwaarloozlng hiervan misschien in het begin nog geen funeste gevolgen hebben, op den duur zouden rampen niet te voorkomen z|jn. die grooter zouden zyn naar mate omstan digheden, waaronder zy zich zouden voordoen, ongunstiger zouden zyn. ben niet het bovenmenschelyke mag worden gevergd. Wy mogen ons niet laten opjagen tot overdreven vereering en tot overdreven gevoeligheid, maar moeten trouw en stand vastig een ate redelyk en rechtvaardig er kend standpunt, een ate redelyk en reetit- vaardlg erkende waardeering handhaven, onverschillig wat anderen daarvan zeggen Alle overdry ving, naar welken kant ook. schaadt. Overdrijven te geen uiting van zelf- beheerschlng en kracht, maar van zwakte. Laten wy elke overdryving. hoe goed ook bedoeld, trachten te vermyden. Er wordt al meer dan te veel overdreven in dezen door wereldgevaariyke overdry vingen zorg- wekkenden tyd Gistermiddag was een groepje kinderen aai de haven te Enschede aan het spelen toen eei. hunner plotseling te water geraakte Gelukk: werd dit ongeval door den 19-jarigen wlelryder J A opgemerkt, die zich geen seconde bedacht en geheel gekleed te water sprong. Aanvankelyk gelukte het hem niet, het jonge- BERLIJN, 3 Aug. (Havas). In bevoegde Dultsche kringen verklaart men. dat geen en kele economische delegatie naar Sovjet Rusland vertrokken te. Er kan. aldus aegt men. wei spra ke zyn van ondernemingen, die 'belang hebben by het handelsverkeer met Rusland, doch de reizen harer vertegenwoordigers naar Moskou hebben in het geheel geen byaondere betee kenls Men meent te Beriyn te weten, dat Rus land vooral gesteld is op fyne instrumenten, die Duitschland slechts verkoopt m ruil voor de- vieaen. Gedrang om Eva Epstein, de beeldhouwer om wien zooveel sensatie heen is, nu «eer door zyn eigenaar- digen „Adam”, heeft, zooals wy meldden, ook opdracht gekregen om een Eva te beeldhouwen Toen het in Engeland in de kranten kwam, hebben vele gekkelyke vrouwen zich aangebo den. om model voor hem te wes.en Maar Epstein vond het des Guten zuvlel en verklaarde, dat hy Eva niet naar een model wilde maken, maar uit zyn verbeelding. Het beeld zal uit een steenklomp van zes tor Derbyshire albast worden gehouwen Epstein heeft te Blackpool zyn Adam nog eens bekeken en met genoegen gehoord, dat in veertien dagen tyd niet minder dan 70 000 men skien naar het beeld zyn gaan kuken. De bedreiging. 0e de verzouting kan vormen, mag men hTet onderschatten. Het is op het oogenblik reeds zoo. dat het binnendringende kwelwater zout is en dat het zoetwater in de kuststreken min of meer uitgeput begint te raken. Vooral de lage polders hebben hiervan te lyden Het water in de polderslooten wordt dan brak met alle funeste gevolgen van dien. Het bouwland wordt minderwaardig de welden ver liezen een groot deel van hun waarde, hierdoor vermindert de kwaliteit van het vee en zoo zou den er nog een aantal andere gevolgen aan te wijzen zyn. die van zeer groot economisch nadeel zyn voor ons land Daarby komt nog, dat de kuststreken voor het probleem zullen komen te staan, waar zy het zoetwater vandaan zullen halen, dat voor het menscheiyk en dieriyk leven onontbeeriyk is. -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5