„Japan zal zich wel tweemaal bedenken” EEN ERNSTIGE MISGREEP? Chamberlain niet gerust Polen waarschuwt „Houd moed” NIETS TE WINNEN BIJ EEN ALLIANTIE ERNSTIGE GASEXPLOSIE TE LONDEN Treedt Tokio toe tot de as? ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 VAN WEEK TOT WEEK Het Chineesche zilver l Clearinglcoersen Grens van Oost-Pruisen blijve gesloten! BELA KUN GEFUSILLEERD? 54-urige werkweek voor Duitsche vrouwen Weer explosies te Bentheim Dr. Monrad Hanten van Buenot Air et naar Den Haag Nieuwe Deensche gezant Een huit gtortte in; vele per tonen werden gewond Ernttige situatie in Europa in de komende maanden mogelyk VERSCH CADETJE OP DEN NATION ALEN FEESTDAG Vervroeging bakkertarbeid dan geoorloofd Duittchert te Wilna krygen voedtelkaarten EERSTE IERSCHE VROUW UITGEWEZEN BOERDERIJ AFGEBRAND NA BLIKSEMINSLAG Roode gloed en ’t geluid te Olden- taal duidelijk waarneembaar Koffiehuis- en hotel-pertoneel Aangekondigde nota Vrijdagmid dag aan den Senaat van Danzig overhandigd ring De betprekingen met Japan A. V. D. Koersen voor stortingen op 5 Augustus 1939 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken f 74 50 en Lires f 9 90. van competentie overgelaten. van 30 Juli vermindering van het aantal in specteurs heeft gevraagd. De Poolsche regeering is bereid de inspec teurs in de fabriek „Amada” op hun post te laten terugkeeren (ZU werden by besluit van de Poolsche regeering met ingang van 1 Augus tus teruggetrokken). LONDEN. 4 Aug. (Havas). Miss Ardina Sullivan, een 34-jarige dienstbode, is de eerste lersche vrouw, die uit Engeland wordt gezet Gisteravond heeft zU zich te Holyhead inge- H. M. de Koningin, die natuurlijk voor al in deze dagen gaarne ten paleize Soestdijk wil z(jn, bij,het betreden van het paleis zilvervraagstuk te Tientsin geen overeenstem ming bereikt. I LONDEN, 4 Aug. (Reuter) Het centrum van de Londensche City werd Vrijdagmid dag te half vfjf opgeschrikt door een hevige ontploffing. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, aal dr. Knud Aage Monrad Hansen. thans Deensch gezant te Buenos Aires, met ingang van 1 November as optreden als Deensch gezant te 's-Oravcrhage te de die het dan voor het Mooie, het overweldigende of 't ontroerende. Hy scheept voor Ierland. Wij hebben, door de omstandigheden ge dwongen. enkele zeer zware verplichtingen in Europa op ons moeten nemen, waarvan het gevolg Is, dat.' indien bepaalde dingen zouden gebeuren, dit land in den oorlog zou moeten gaan. Het zou mogelijk zijn, dezelf de verplichtingen aan te gaan in het Verre Oosten, doch ik wensch dit niet te doen. My vraagt mijn lieve nichtje Dat ik toch een klein dichtje In 't album zal gaan schrijven. Ik wil haar niet bekijven. Maar enkel haar vertellen Waar allen prijs op stellen. Zyt altijd, lieve Truuske, De vreugde van ons huuske, Onschuldig blijf van harte En bljj in vreugd en smarten. Wilt ijverig steeds leeren, Het kwaad van U te weren, De zonde steeds te vluchten. Geen kwaad in 't hart te duchten. Dient God geheel uw leven, De deugd zij al uw streven. Gehoorzaam zij u lust. Zoo hebt ge immer rust. En elk zal u beminnen, Gij zult den hemel winnen. in de der De nota wijst er op, dat de Senaat in zijn nota Van Seeds is een nieuw rapport over zijr. onderhoud van Woensdag met Molotof ontvan gen. Na de bestudeering daarvan zullen nleuwt instructies naar Moskou gezonden worden. Officieele Duitsche kringen te Berlijn zeg gen volkomen in het onzekere te verkeeren. of Japan al dan niet zal toetreden tot de mili taire alliantie tusschen Italië en Dultschland. Zfj willën zelfs niet zeggen, of Dultschland zulk een stap zou verwelkomen Neutrale po litieke kringen te Berlijn betwijfelen het echter of de onmiddellijke gevolgen van Japans toe treding tot de alliantie op het oogenblik aan Dultschland welkom zouden zijn. Men oppert ook daar het denkbeeld, dat de reactie in Moskou en Washington zeer hevig zou kunnen zijn. aangekomen. De leden werden aan het Victoria station verwelkomd door het hoofd der Brit sche delegatie, admiraal Plunkett Drax, en ver tegenwoordigers der regeenng. Politie en spoor wegen hadden speciale voorzorgsmaatregelen genomen. Bij de ontploffing werden brandende brok stukken tot dertig meter de lucht in geslingerd. Een huis aan de overzijde van de straat stortt» in. Het ongeluk had tot gevolg, dat vele perso nen gewond werden, van wie verscheidene ern stig, terwijl anderen snijwonden door wegge slingerd glas opliepen. De gewonden werden in vele ziekenauto’s en vijf door de politie opge- eischte particuliere vrachtauto's weggebracht De bemanning van vijf brandweerwagens be streed het vuur In de buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den omtrek werden door het geweld der ontploffing vernield. Ook ver scheidene gebrandschilderde ruiter! van de in de nabijheid gelegen St. Paul’s Cathedral meea ten het ontgelden. Vrijdagavond is tijdens hevig onweer dé blik sem geslagen in de groote boerderij van der landbouwer P. Janegraaf. gelegen onder de ge meente Dtnther op de grens van Veghel. De boerderij met den geheelen landbouwinven taris en al het huisraad brandde tot den grond toe af. De brandweer van Dlnther kon tegen het felle vuur niets uitrichten. Verzekering dekt de schade. Eenigen tijd gelecen hebben we melding ge maakt van de geweldige explosies, te Bentheim waar de Dultschers olieboringen verrichten. Deze ontploffingen konden tot ver in den om trek worden waargenomen. Enorme hoeveelheden gas trokken met ge weld naar de oppervlakte. Het gelukte toen aan het technisch personeel de explosies tot staan te brengen. Na dien werd niets meer verno men. Op het terrein van ce boringen en in de na bijheid van den boortoren werd niemand meer toegelaten, zoodat over de werkzaamheden daar ter plaatse niets meer tot de buitenwereld doordrong. De boringen werden weer voortgezet. Vrijcugavond meldde men ons uit Bent heim, dat de explosies zich thans herhalen en cJat de boventoren in brand staat De ex plosies zijn te Oldenzaal duidelijk hoor baar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar is. Uit Bentheim geeft men ons over de gas explosies de volgende lezing: In den loop van het Jaar werd het boorgat met beton gestopt om aldus te voorkomen, dat de schadelijke gassen zich in groote hoeveelheden naar buiten kon den werken. Wjj mogen niet vergeten, dat wij wellicht in de eerstvolgende maanden een nog ern stiger probleem, dat ook dichterbij is, on der oogen hebben te zien, en dat wij onze krachten moeten sparen om iederen nood toestand. die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. De nota herinnert verder aan de overeen komst van 9 November 1920, waarbij het toe zicht der Poolsche douane werd ingesteld en waarbij de vaststelling van het aantal specteurs, benevens de organisatie douane uitsluitend aan de Poolsche regeering werden In de Vrijdagmiddag overhandigde nota wordt geen toespeling gemaakd op een mogelijk openstellen van de grens van de Vrye Stad voor Oost- Pruisen. Reuter verneemt echter uit Warschau, dat de Poolsche regeering een ernstige waarschuwing zal richten tot den Senaat van Danzig, waarin zal worden gezegd, dat het openen van een grens van het gebied der Vrye Stad voor een derde mogendheid door de Poolsche regeering zal worden be schouwd als een buitengewoon ernstige aangelegenheid. Te half twee was op een plaats in Godliman- ttreet het wegdek Ingezakt, waarschijnlijk ten gevolge van de werkzaamheden, die ter plaatse verricht worden voor <U uitbreiding-van Faraday House, het belangrijkste Londensche telefoon kantoor. Door het bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan. Ter wijl werklieden aan het herstel daarvan bezig waren, deed de ontploffing zich voor. Een ge deelte van de straat was tevoren voor het pu bliek afgezet. HABDES >m MDNHARDT bij hoofdpijn, klaspijn, zenuwpijnen, rheumatischa pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten. koker 12 st. 50 ct. doosje 4 st 50 cl Naar nader uit Londen wordt vernomen, is bij de gasontploffing een honderdtal menschen gewond. De meeste gewonden konden het zie kenhuis echter Vrijwel onmiddelllik verlaten en ook de anderen konden later naar huls gaan, met uitzondering van één, wiens toestand ern stig moet zijn. De „Wleczor Warszawskl” meldt, dat de Duitsche burgers te Wilna voedselkaarten héb ben ontvangen, die voor het geval zy Polen zouden moeten verlaten, geldig zullen zyn voor hun verblijf in Dultschland. MOSKOU, 4 Aug. (Havas) Volgens een be richt uit buitenlandsche bron zou Bela Kun in Sovjet Rusland zijn gefusilleerd Dienaan gaande bezit men te Moskou geen enkel nader bericht. Zooals men weet werd de gewezen leider der ifongaarsche communisten ongeveer anderhalf jaar geleden tot volksvijand verklaard. Men verweet hem Trotskistische neigingen te heb ben en de revolutie in Hongarije te hebben ge saboteerd. BERLIJN, 4 Aug. (Havas) In een onlangs door het Duitsche ministerie van Arbeid uit gegeven decreet wordt verklaard, dat een werk week van 54 uur voor vrouwen normaal moet worden geacht.” Hieraan wordt toegevoegd, dat de werkdagen niet langer dan tien uur mogen zijn Dit Is. aldus Havas, een volkomen misken ning van bet nationaal socialistische oeginsel. dat de vrouw in het huishouden moet werken en een Inbreuk op de wet van den achturigen werkdag. Wel een bewijs hoe thans in Duitech- land gebrek heerscht aan arbeidskrachten. Vrijdagmiddag zou men deze gassen met op zet hebben aangestoken met het doel de hoo rnen in de omgeving tegen den zeer schadelijken invloed te beschermen. Ambtenaren, die uit Bentheim kwamen, gaven dezelfde lezing. Ook werd gezegd, dat de bo ringen geschieden, wijl men denkt helium te vinden of een soort gas. dat dit zou kunnen vervangen. De Poolsche regeering vestigt hierin de aan dacht van den Senaat op de gevolgen, die het niet in acht nemen van de overeenkomsten tusschen belde partijen zou kunnen hebben. Warschau is van meening, dat de eerbied voor de verdragen en het begrip voor de gemeen schappelijke belangen Danzig tot een her ziening van zijn houding moesten brengen. Voor koffiehuis- en hotelpersoneel is de vol gende regeling getroffen: Op genoemde dagen mag de dagelyksche on afgebroken rusttijd met zooveel uren worden verminderd, als de betrokken inrichtingen krachtens een vergunning langer geopend mogen zijn, met dien verstande nochtans, dat die rust tijd niet minder dan zeven uren mag bedragen, en onder voorwaarde, dat, zoo lang van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, uit een naast de arbeidslijst of den rooster opgehangen geschrift duidelijk blijkt, welke de tijdstippen van begin en einde van den rusttijd zijn, welke Krachtens deze vergunning worden vastgesteld. Om zooiets bij elkaar te krijgen behoeft men Seen taalvirtuoos te zijn! De goedbedoelde raad: •Geen kwaad in 't hart te duchten" klinkt al keel averechtsch (waarschijnlijk heeft Monseig neur. die al vijftien jaar in Mongolië zat, 't werk woord „duchten", dat hem het rijm dicteerde, met „dulden" verward. En de regel: „Gehoor mare zij u lust” moet beteekenen, dat 't nichtje haar vreugde had te vinden in de deugd van ge hoorzaamheid, maar zegt eigenlijk heel iets an ders! Het is allemaal niet erg, doch het geeft te verstaan, dat dichterlijke ontboezemingen zeker niet t dagwerk van onzen geloofsheld waren. Zijn proza daarentegen mag er zijn; het is niet sier lijk, maar het is trouwhartig van toon en nuch- van stijl. Zonder groote zielsbewegingen Openbaren, geeft het in pakkende détails **krnerelngen weer van een goed opmerker, oog heeft voor het aardige, het ongewone, leuke, het karakteristieke, meer Er wordt In deze omgeving op verscl:l'lende plaatsen geboord en ook In de omgeving van Gildehaus. Bij Bentheim heeft men geboord tot op een diepte van 2000 tot 2500 Meter. Tot zoover de lezing over den brand in den boortoren, welke echter anderen zeer in twijfel trekken. Het geluid dat de brand veroorzaakte was te Oldenzaal duidelijk hoorbaar: het had veel weg van een op eenigen afstand draaienden motor Vanaf den Oldenzalschen toren is ook de brand duidelijk zichtbaar. Preciese opgaven zijn niet te verkregen, daar niemand in de nabijheid van het terrein der boringen wordt toegelatep. zelfs geen personen uit Bentheim en omgeving Het was den laat- sten tijd zelfs onder strenge straffen verboden het terreia met brandend rookmateriaal te be treden. Doch zij verklaart haar beslissing te laten afhangen van de houding der autoriteiten van Danzig. De Vrije Stad zal voortaan de rechten der Poolsche inspecteurs in hun geheel moeten eerbiedigen, hun de mogelijkheid moeten ver schaffen hun functie uit te oefenen en in structies moeten geven, opdat de Poolsche douanereglementen voortaan door de douane beambten van Danzlg gerespecteerd zullen worden. WARSCHAU, 4 Aug. Wjj hebben in ons blad reeds melding gemaakt van de Pool sche nota, waarin de regeering te War schau antwoordt op de nota van den Dan- sigschen Senaat van 30 Juli, Vrijdagmiddag heeft de Poolsche commissaris-generaal te Danzig deze nota aan den Senaat over handigd. De minister van Sociale Zaken beeft be paald. dat in broodbakkerijen in alle gemeen ten des Rijks op den dag na dien, waarop een koninklijke prins of een koninklijke prinses wordt geboren, of indien dat geschiedt op een Zaterdag op den onmiddellijk daarop volgenden Maandag door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35. tweede lid, en 36. derde lid. der Arbeidswet 1919, bakkers- arbeid mag worden verricht gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop op dien dag in gevolge het bepaalde by of krachtens de ge noemde wet met dien arbeid mag worden be gonnen Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37. eerste lid. der Ar beidswet 1919 is verleend op dien dag even eens twee uren vroeger dan krachtens die ver gunning geoorloofd is. worden begonnen met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens. Daarop is men weer gaan boren en opnieuw ontwikkelden zich de schadelijke gassen van een kwaadaardige soort, die haar uitwerking op de omgeving niet misten, zoo zelfs, dat de boomen In de omgeving van het boorterrein o.a. het Bentheimer woud, dezen zomer geen bladeren droegen. Men trachtte daarop en met succes die gassen op te vangen en door middel van speciale buizen in het boorgat terug te leiden. Opnieuw echter kwamen deze gassen aan de oppervlakte, waarop ingenieurs een installatie zouden hebben aangebracht, om deze gassen op een bepaalde plaats te laten ontsnappen. Men wjjst er op. dat de nuidlge Japansche ambassadeurs In Berlijn en Rome altijd krach tig gepleit hebben voor een alliantie tusschen Japan. Italië en Dultschland Welingelichte Japansche kringen te Londen geven aG~hun overtuiging te kennen, dat Japan zich niet by de Itahaansch-Duitsche alliantie zal voegen, en wel om de voor de hand liggende reden, dat het niets heeft te -W--W e leider van de ChristeUjk-Historl- I 1 sche Kamerfractie, jhr. mr. D. J. SS de Geer, heeft een opdracht tot kabinetsformatie ontvangen en deze, zooals te doen gebruikelijk is, in beraad gehouden. Reeds na de eerste misluk king van ColUn als kabinetsformateur hadgen velen een opdracht tot kabinets formatie aan jhr. de Geer verwacht, maar zooals men weet, werd die opdracht toen verleend aan Staatsraad Kooien. Ook na het falen van diens zeer beperkte en eenzijdig gerichte pogingen kwam jhr. de Geer nog niet aan de beurt. Dr. CpUJn kreeg opnieuw een opdracht en vervulde óle op zulk een wijze, dat zijn semi- hberjal kabinetsschip nog vóór het het ruime sop had kunnen kiezen jammerlijk strandde. Het parlement weigerde dit schip met zulk een bemanning en met zulke scheepspapieren een brevet van parlementaire zeewaardigheid te ver strekken en terecht. Niet de parlemen taire meerderheid beging een emstigen misgreep, gelijk jhr. de Geer thans in een persgesprek verklaarde, maar dr. Co- lijn beging een misgreep, toen hij zijn vijfde, parlementair niet levensvatbaar kabinet vormde, een misgreep, die gecor rigeerd diende te worden en gecorrigeerd werd. Indien er van een emstigen mis greep zou moeten gesproken worden, zou men van een misgreep van Colijn kun- nen spreken, en eventueel van een mis greep van jhr, de Geer zelve, toen hij tegen de meening van een deel zijner eigene fractie in, de regeeringsv erkia- en het optreden van het vijfde Kabinet Colijn beter verdedigde aan Coljjn zelf. Ais politieke sport moge het charme hebben een poging te wagen om iemand, dien men reddeloos verloren weet, alsnog te redden, het landsbelang, ons democratisch staatsbestel eischte op dat oogenblik geen vertoon van bij voor baat onvruchtbaren heldenmoed, maar den echten moed van de ..daad, die de katholieke fractie stelde, en die jhr de Geer zóó opvallend heeft afgekeurd, dat men hem onmogelijk kan beschuldigen' van medegewerkt te hebben aan het wegwerken van het semi-llberale niliils- terie-Colijn. Jhr. de Geer heeft verklaart te zullen streven naar een kabinetsformatie van de breedst mogelijke samenstelling. In dien hem dat ernst is. moet hij zich ont houden van disqualificaties, waarmee verschillende van zijn fractiegenuoten het evenzeer oneens zijn als de meerder heid van het parlement, waarmee hij straks zal moeten samenwerken. Indien hij slaagt. Onder den afscheidsbrief, dien de Nymeegsche Kruidenier Hamer zijn zoon Ferdinand schreef, iiond nog een aanteekening namens Ferdinands moeder. Het waren slechts twee regels, doch hierin werd niet gesproken met UEerwaarde en er werd geen Hoogachting met een hoofdletter betuigd. De plechtige strengheid van de vorige eeuw, zeker zoo harteljjk gemeend als de vlot heid onzer dagen, nu het mooi staat, wanneer de ouders door hun kinderen met .JU" en Jou" worden aangesproken, wijkt in dit korte post scriptum voor den eeuwigen styi van de moeder. Wier liefde In alle tijden dezelfde uitdrukkings wijze blijft houden: „Verder, geliefde Ferdinand, herinnert U de laatste woorden van moeder: „Houd moed, het js Gods wil". Eenvoudige woorden (de schrijffout, die de ge biedende wijs „herinnert" in het meervoud zet, legt op dien eenvoud nog een ongewllden na- dnik), maar woorden, die ons het moederlijke voorgevoel onthullen, dat haar geliefde Ferdi nand het daar niet makkelijk zal hebben in dat verre, onherbergzame China. Hij heeft het er niet makkelijk gehad! Uitvoérlg verhaalt pater Schneiders het ver haal van zijn reis, over Frankrijk, naar Turijn, vandaar naar Rome, waar de Paus de missio narissen in particuliere audiëntie ontving maar het was er snikheet! dan met de boot naar Marseille, over zee naar Hongkong, met korte landingen in Ceylon, te Singapore en te Saigon, en, eenmaal aangekomen in China, op een rivierboot naar Shanghai, waar de Holland- eche consul de missionarissen aan tafel ontving: het is een heel bijzonder avontuur, maar veel is er toch ook weer niet over te vertellen. Alleen valt op, dat Ferdinand Hamer aan boordozlch houdt aan een strenge, kloosterlijke dagorde. 3jj was van nature stipt, de Nijmeegsche krul- denlerszoon. HU voelt zich daar tenslotte het best bij. Al wat onregelmatig is hindert hem maar. Uiteraard is zulke stiptheid een der na tuurlijke grondslagen van een deugdzaam leven en daarom altijd prijzenswaardig. maar een be wijs van heiligheid behoeft men er niet dadelijk Ir. te zien, en pater Schneiders doet dit ook niet. Hoewel hy alles verzamelt, waardoor wy het ka rakter van zyn held zoo nauwkeurig en zoo gunstig mogelyk leeren kennen, onthoudt hy zich van voorbarige lofspraken. De Ferdinand Hamer, die aan boord van de ..Impératrice" naar China reist, onderscheidt zich niet door opvallende kenmerken van de talryke missiona rissen, die eenzelfden verren tocht ondernamen. De tweeduizend kilometers tusschen Shanghai en Mongolië, grootendeels af te leggen over land, zijn avontuuriyker dan het vorige stuk van de reis. Men wordt voortgerold in een wagentje, joo groot als by ons een hondenwagen, heel netjes met een huifje van zwart voeringkatoen. dat zoo hoog is, dat men op den vloer van de kar moet gaan zitten; een bank in karren ken nen de Chineezen nog niet”. Maar de Hollander past zich niet moeilijk aan: „De andere heeren leden veel in hun equi page; ik echter ging er op zyn Chineesch met de beenen gekruist in zitten, zoodat ik zat als een prins, of liever als een mandaryn en door niets gestoord werd dan door de kreten van de «zeïdryvers en nu en dan door een geweldigen stoot, want de weg was duizend percent slechter dan de binnenweg van Ravenstein naar Megen”. De overste van de Congregatie van Scheut, tevens haar stichter, pater Verbiot, is mee op reis. ZUn wagentje kantelt, maar de man biyft ongedeerd. Men komt te Peking aan en bezoekt op het Fransche kerkhof de grafsteden van de beroemde Jezuïeten. Riccl en Schall; de laatste was ’n Keulenaar en tydgenoot van Vondel, die hem laat optreden in zyn treurspel Zunchgin. Waarschynlyk heeft Ferdinand Hamer, voordat hij naar China vertrok, dit Chineesche drama van onzen grooten dichter gelezen: dan zal de grafzerk te Peking hem dat gevoel gegeven heb ben van eenheid en vertrouwdheid, dat tevens heimwee Inhoudt, waarmede men in den vreem- de aan groote dingen uit het eigen vaderland herinnerd wordt. Hy heeft dit sentiment in ie der geval niet geboekstaafd. Een dichteriyk droomer was Ferdinand Hamer allerminst, en een versje, dat hy als missiebisschop, op bezoek in het vaderland, in 1891 schreef. wekt niet den indruk, dat hy om poëzie veel gaf. Het is zoo banaal als maar kan: Intusschen heeft de Britsche regeering de antwoorden der regeeringen van FrankrUk en de Vereenigde Staten ten aanzien van het Chi neesche zilver te Tientsin ontvangen. Men meent te weten, dat in het licht van de op merkingen- der beide regeeringen aan Craigle binnenkort nieuwe instructies zullen worden gezonden. Men beperkt zich er toe. er aan te herinneren, dat het probleem, door de Japan sche regeering gesteld, van internationalen aard is. ronals ook door Chamberlain in het Lagerhuis werd gezegd. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt verder dat aan het rapport van Cralgie over de besprekingen te Tokio zeer veel aan dacht wordt besteed. Naar verluidt is over het Hoe wy ook mogen worden geërgerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in het Verre Oosten gebeuren, ik kan het Huls verzekeren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel; mijn bloed kookt, wan neer ik hoor en lees van sommige gebeurtenis sen daar. Wy mogen echter ondanks dit alles de verplichtingen, die wy op ons genomen heb ben, en de positie onzer landgenooten, die zich daar bevinden, niet vergeten. By de voortzetting der onderhandellngen zul len wij er naar streven de beginselen, welke tot dusverre ons beleid beheerscht hebben, zoo ver mogelyk te handhaven, wy zullen de be langen en de bezittingen der Britsche onder danen in het Verre Oosten tot het uiterste be schermen. Wy zullen er naar streven geduld en verstandige gematigdheid te toonen. in de erkenning, dat achter al deze ergeriyke din gen een ongeveinsde verdenking der Japan ners ten aanzien van ons optreden kan schui len. winnen, doch wel veel kan verliezen door zich te steken in de Europeesche aangelegenheden Welingellohte buitenlandsche kringen hul digen dezelfde meening. Volgens hen zou waar- schyniyk niets de Amerikaansche gevoelens meer kunnen doen verscherpen op dit delicate tydstip nu het lot van den toekomstigen Ja-' panschen handel met de Ver. SÏaten op het spel stall t en zou ook niets sterker dan dit er toe kunnen bydragen Sovjet-Rusland in de armen der democratieën te dryven. LONDEN. 4 Aug. (Reuter). In een verkla ring over den toestand in het Verre Oosten heeft minister-president Chamberlain o.a. het volgende gezegd: LONDEN, 4 Aug. Ondanks de berichten uit Rome, volgens welke de Japansche ambassadeurs te BerlUn en Rome tydens een conferentie In Villa Este aan bet Conw- meer besloten zouden heboen aan hun regeering voor te stellen, dat Japan sou toetreden tot het Duitsch-Italiaansche militaire en politieke pact, meent men te Londen, dat Tokio hiervoor wel niet te vinden zal zyn. Het -opschrift in een Londensch avond blad: .Japan zal zich wel tweemaal be denken alvorens toe te treden tot de as”, schijnt wel den algemeen te Londen heer- schenden Indruk ween te geven Reuter verneemt, dat offfc-ieel niet bekend is. of het communiqué van de Japansche ambas sadeurs werkeiyk de meening vertolkt van de regeering in Tokio. Laat zich niet te buiten aan beschryvlngen van de natuuj, Uit zyn styi biykt, dat hU een prac- tisch man geweest moet zyn. Van Peking naar Si-wan-tze wordt in draag stoelen gereisd. maar de behouden aankomst kunnen de dragers niet verzekeren! Daar is de weg te gevaariyk voor! Moeder Hamer had goed voorvoeld. dat haar jongen zich waagde aan 'n onderneming, waarby het noodig was. moed te houden! a Een huls was er te Si-wan-tze niet. Ferdinand Hamer woonde in een spelonk in een bergwand en had in het begin nogal eens last van hoofd- PUn. Maar aan de zonderlinge landsgebruiken poste hy zich aan Telkens treft in zijn bio- urafie dit gemak, waarmede hy zich schikt in de omstandigheden. Hy was geen veeleischend man, In zyn eerste parochie, Kou-li-t'ou in t gebied der Zwarte Wateren, vond hy reeds vele christenen, want de paters van Scheut namen dit missiegebied in Mongolië over van de za - risten. Reeds kort na zyn vestiging hoort hy ’t gerucht, dat alle Chineesche soldaten opgeroe- pen zouden zyn om de Europeanen uit te roeien. Hy maakt zich niet bezorgd. Deze on verschrokkenheid is een trek van zyn karakter. Hy werd er om gewaardeerd. In 1869, nog geen dertig jaar oud. werd hy benoemd tot provl- caris van Mongolië. Het volgend jaar begonnen de eerste antl-Europeesche onlusten in Tien tsin. In 1871 procurator van de missie in Mongolië, in 1878 apostolisch vicaris van Kansou. werd hy 27 October van dat Jaar tot bisschop gezalfd door Mgr. Bax en daarna begon hU een ontdekkingsreis door het onmete- lUk Kansou-gebled. hem als bisdom toegewezen. Slechts weinigen hadden tot nu toe een derge- lyke onderneming aangedurfd, en die weinigen hadden er„ dank zy hun publicaties, een wereld naam mee verdiend. Mgr. Hamer heeft nooit geschreven over zyn reizen”.... Hy was niet Udel, en het is daarenboven de vraag, of hy wel veel belangstelling had voor het soort dingen, waaromtrent men „belang wekkende publicaties” in het licht kan geven; ook in zooverre 'n zekere eerzucht 'n prikkel kan zUn tot wetenschappeiyk onderzoek, werd hy er niet door geplaagd, al heette hy dan op zyn Chineesche paspoort Han-Mouo-Li, hetgeen be- teekent Han, beoefenaar der wetenschap. Een speculatieve natuur had hy niet. Bovendien hielden andere zorgen hem bezig, want de on derkoning Tso had hem duidelijk te verstaan gegeven, dat hy met zyn verbiyf in Kansou niet aan een behoefte van de regeering voldeed. „Ik heb u niet geroepen” zei de onderkoning en Hamer had geest genoeg om droog-komisch te antwoorden: .Tiet is ook niet noodig, dat wy geroepen worden.” Maar hy wist nu meteen, dat hy niet veilig was Wil men uit de hier geschetste trekken zyn karakter leeren kennen, dan wordt men zeker het meest getroffen door de overheerschende aanwezigheid der natuuriyke deugden van den Nederlander: nuchterheid, practischen zin, on dernemingsdurf, aanpassingsvermogen, stipt heid, volharding, onverschrokkenheid, zelfs een zeker flegma in het gevaar. Dit alles ging ver- eenlgd met een gezonde deugdbeoefening, doch het karakterbeeld la niet van dien aard, dat men den man daarom een heilige zou noemen. Het mist ook de fynere nuancen van verbeel ding en gevoel. Ferdinand Hamer, door pater Schneiders geschilderd, is een krachtig wlls- mensch, met alle deugden van den echten wils- mensch en ook alle beperktheden, want de een zijdige ontwikkeling van den wil moge het ka rakter stalen, ze verhardt ook dikwyls gevoe ligheden van edele soort. Hy was, zooals zUn moeder hem wenschte; een man, die moed hield, omdat God het wilde. En dit is soms genoeg om er een heilige mee te worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5