IRENE voor I Administratie-gebouw Artillerie-inrichtingen DE OCEAAN POST EEN EIGEN PERS Sociale Studieweek te Rolduc Versterking der weermacht Kerkdijk Leven 0 VEREENKOMST MET EEN MAATSCHAPPIJ „RADIO-HOLLMD” WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 Nieuwe postrijtuigen verkocht Overzicht van de finan- cieele gevolgen Pastoor L. H. Perquin NIEUW EERSTE KAMERLID GESCHOEIDE CARMELIETEN N.ï. I Congres Derde Orde van St. Dominicus Deskundige controleurs noodig? Plechtig jaargetijde in de St. Dominicuakerk te Amaterdam EEN SCHUSCHNIGG STERFT IN DEN VREEMDE EEN KATHOLIEKE FILM IN WORDING EEN SCHEEPSKRANTI ZORG VOOR KATHOLIEKE VLUCHTELINGEN De buitens van de Koningin in Wassenaar Vele Eerate Kamerleden zyn het er mede een», dat de noodige maatregelen reeda na getroffen worden Per 1 Januari 1941 wordt het complex kantoorgebouwen van deze maatachappy gehuurd Op den aluitingadag voerde o.m. de Aartabiaachop het woord I.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLANB" „ROTTERD. LLOYD” Opvolger van wijlen den heer Van Saste van IJsselt «Roerdomp* naar Engeland Provinciaal Kapittel Oproep van het comité Vyftien geatroomlynde wagena beateld PRIJZEN VANAF F. 8.50 1 HERMAN KRAMER in voor- ge- Nieuwe oer vluchtelingen voor nadere de is Katholieke IS, >1 Prof. Veraart was de eerste die op den der den en laats ton dag van de Sociale Studieweek te Rolduc aan het woord kwam en in het ka der van het onderwerp van deze week, n.l. de Nieuwe Gemeenschap, sprak over de publlek- rechtehjke bedryfs- en beroepsgemeenschappen Ter bevordering van een, niet te verwaarloo- zen. werkverruiming drongen deze leden er bij den minister dan ook op aan, dat deze een weg zou weten te vinden om de laatst bedoelde vlieg tuigen ook in het eigen land door de eigen in dustrie te doen vervaardigen. Ten einde nu aan zoodanige bezwaren te gemoet te komen en ter bevordering van een doeltreffend financieel beheer in het alge meen. gaven de hier aan het woord zijnde leden in overweging de aanstelling van een of meer deskundige controleurs, k l’instar van de vroegere bezulniglngslnspecteurs. Irenel Breng ons vreö; moog' Uw geboorte wezen De blijde aanvangsstond van eenen nieuwen tijd. Waarin de naastenmin den haat en nijd zal keeren. Slechts liefde en vrede heerscht, en slechts rechtvaardigheid. Een naam, die als een beê thans opstijgt naar den hooge En smeekend uiting geeft aan ieders liefsten wensch. Gekoesterd in 't paleis, zooals in iedere woning: Den drang naar wat geluk, naar vrede voor den mensch. IreneI Diep ontroerd heeft 't volk den naam vernomen Van 't nieuwe Koningskind, 't Prinsesje lief en klein. Een naam als Beatrix, vol hoop en vol verlangen. Een naam, die een symbool, een hartekreet wil zijn. Deze leden waren wijders van oordeel, dat van de gelden, door ons volk opgebracht of op te brengen, bij de onderscheidene aanschaffingen voor leger en vloot een zoo groot mogelijk deel in ons land dient te worden besteed, vooral met het oog op de bestrijding van de werkloosheid. Hetgeen de minister te dier zake in de Tweede Kamer heeft betoogd, had hen niet geheel be vredigd. Gaarne stelden zij daarbij voorop, dat zjj met voldoening kennis hadden genomen van de mededeeling, dat binnenkort een belangrijke opdracht, en wel voor den aanmaak van Vlieg tuigen, binnenslands zou worden geplaatst. Ten zeerste zouden zjj het echter betreuren, zoo voor den aanmaak van een ander deel der alsnog benoodigde vliegtuigen de gelden in den vreemde zouden worden besteed. Indien de plan nen voor het hier bedoelde type in Nederland nog niet in voldoende mate tot ontwikkeling mochten zijn gekomen, vindt dit, naar hun ge voelen, zijn oorzaak,in onvoldoend of niet tijdig georganiseerd overleg van de landmacht met de Nederlandsche Industrie. wegen gaat Irene, vredeskind, op golven van ontroering Is deze blijde naam door Nederland gegaan. Vond weerklank in ons hart, en 't volk, in blij beamen. Heeft dezen hartewensch, deez' innige beê verstaan. den nus op en en Voorts bepleitten deze leden dat de regeling voor de kostwinnersvergoedingen zou worden ver beterd, zeker ten aanzien dergenen, die, gelijk bjj voorbeeld thans bij de Btuitengewonej Otproe- pingi voor U(ltwendlge) V(eiligheid) het geval is, zijn opgeroepen onder zoo geheel andere om standigheden dan die, waarvoor deze regeling aanvankelijk was bestemd. Huns Inziens behoo- ren de normen beter te worden gevoegd naar de maatschappelijke positie en de vaste verplich tingen van de oudere personen, die thans onder de wapenen zijn geroepen. In de laatste maanden hebben deze opgeroepenen namelijk in het belang van het geheele volk zware offers gebracht, wes halve zij, naar de meening van de hier aan ’t woord zijnde leden, reeds hierom aanspraak kun nen maken op extra-vergoedlng. Eenige leden bepleitten andermaal de invoe ring van den algemeenen dienstplicht, huns in ziens de eenlg juiste oplossing van het defensle- vraagstuk, wat betreft het ter beschikking heb ben van de noodige manschappen. het Actie, administratieve organen van de Artillerie- inrichtingen. welke thans over 8 gebouwen verspreid «ijn. O De F 20 „Roerdomp” van de K L M. is ver kocht aan de British American Air Service Ltd., met bestemming voor den binnenland- schen dienst in Engeland. Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van de Defensiebegrooting voor 1939 ontlee- nen wij het volgende: BIJ de overweging van dit wetsontwerp in de afdeeüngen verklaarden vele leden zich te kunnen vereenigen met de opvatting, dat de huidige internationale toestand er toe noopt, thans reeds over te gaan tot den aan koop van geschut, van voorraden voor de In tendance, e.d„ hoewel volgens de aanvanke lijke plannen zoodanige maatregelen eerst in de volgende Jaren zouden worden geno men. De grondwet 1938 geeft zeer duidelijk de mogelijkheid aan voor het maken van de ge- De toestand is niet rooskleurig, maar er zijn ook hoopvolle perspectieven, zooals de Katho lieke opleving in Frankrijk. Mgr. de Jong hoopte, dat de gedachtenwisse ling over de Nieuwe Gemeenschap vruchten zou dragen. Ook anderen verlangen er naar, maar wij hebben vaste prlnclpen onder de Schutse der Kerk. Zeker is, dat de verandering van den mensch de basis moet worden voor de verandering van de Maatschappij. Na de woorden van Mgr. de Jong gaven de belde Bisschoppen hun zegen aan de deelne mers van Rolduc. En daarmede behoorde de vijftiende Sociale Het Nationaal Comité van K F A in Neder land schrijft: der zag zich mln of meer voor de taak gesteld de eerste gedachten van de Studieweek over de wereldorde te confronteeren aan de laatste gedachten, de concretlseering in de practjjk. Onze taak Is de denkbeelden omtrent de Nieuwe Gemeenschap zoo eerlijk mogelijk naar voren te brengen. Slaagt men er in de menschen weer te door dringen van de Katholieke Gemeenschapsge- dachte, dan zal de Kerk den gloed uitstralen om de wereld te veranderen. En al zal het dan nog kunnen stormen, het zullen voorjaarsstormen zijn, die voorafgaan aan een blijde toekomst. Onder luid applaus betrad tenslotte Mgr. de Jong het podium. Spr. wees er op. dat de* So ciale Studieweek van Rolduc een school is ge worden voor het vormen van een katholiek kader. Dr. Poe is wees met zijn Ideeën de richting aan, maar hij stond ook steeds aan de poort om fouten en misstanden to»'slgnaleeren. Men kan met hem van meening verschillen, maar zijn eerlijkheid en moed erkent ieder. Ik mag op het derde lustrum van deze weken uiting geven aan onze groote waardeering en God bidden, dat Hij hem nog lang moge be waren. WIJ kunnen hem nog niet missen. (Ap plaus). Jhr. mr. A. van Sasse van IJsselt zal in de Eerste Kamer worden opgevolgd door den heer J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg. In de parochiekerk van den H Domini cus aan de Spuistraat te Amsterdam heeft de voorzitter van den Katholieken Radlo- Omroep, pater lector 3. Dito OP. Dinsdag morgen om half tien een plechtige H. Re quiemmis opgedragen ter plechtige herden king van het eerste jaargetijde van den oud- voorzitter van den K.R.O. pastoor L. H. Perquin O.P. Met ingang van 8 Augustus zijn de buitens van H. M. de Koningin onder Wassenaar weder om tegen betaling voor het publiek opengesteld. Vraagt proefnummer tarieven aan: WAARIN HEI DAGELWKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDKN8 DB REIS OP DB MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, kbpatriekrknden en toeristen. Irene, zulk een naam verbonden met dien and*ren Der Koninklijke Vrouw, die Neêrland nooit vergat. En met den naam van haar, die 'n voorbeeld was van goedheid - Hij brenge steeds de liefd' en vréde op Uw pad. Keteengraeht SCI - Ameteréaas-G Naar wy vernemen hebben de N. 8., voor rekening van het Staatsbedrijf der PTT. be steld den aanmaak van vijftien gestroomlijnde poetrytuigen. Zes van deze voertuigen zullen worden vervaardigd door de NV. Werkspoor te Amsterdam, vijf door de firma J. J. Beynes te Haarlem, en vier door de firma Allan te Rotterdam. Deze postrljtulgen, die ongeveer gebouwd zullen worden als de beide, die het vorige jaar zijn aangeschaft, zullen gebezigd worden voor de electrische treinen op het mld- dennet en voor de Diesel treinen. In het klooster te Zenderen is Maandagavond het Provinciaal Kapittel van de Nederlandsche provincie der Geschoeide Carmelietap onder voorzitterschap van pater Hllarius Doswald ge opend. In de Dinsdagmorgen gehouden zitting la «te hoogeerw. pater Joannes i Cruce Kerkhof als provinciaal der orde herkoeen. Herbenoemd ia als assistent van den provinciaal pater dr. Cy- rillus Hendriks. Als deflnltores werden gekoaen de zeereerw. paters prof. dr. Titus Brandsma. drs. Herman Jozef Genteneer, dr. Athanasius van Rljswljck en dr. Petrus Thomas Rlpperl. Als afgevaardigden naar het generaal kapittel wer- aangewezen de zeereerw. paters dr. Cypria- V er been en prof. dr. Tltua Brandsma. Als vlees gerentis werden gekoeen de zeereerw. pa ters dra. Pancratius van Geleuken en dra. Borro- meus Tiecke. Als custos van den provinciaal werd gekoaen ds aeereerv. pater Lanskerken Smit PARIJS, 7 Aug. De .Paris Solr” bericht dat in het katholieke vluchtelingenkamp te Sluis (Hol land) is overleden dr. Julius Flech von Schusch- nlgg, broer van den gewezen Oostenrij kschen bondskanselier. Een geëmigreerd Weensch gees telijke droeg een H. MIs voor zijn zlelerust op. waama bijzetting op het kerkhof te Sluis volgde. „Na het aannemen van de motie-Deckers toont de liberale pers zich in hooge mate verbolgen ook op onze Vrijzinnig Demo cratische Kamerfractie. Dat de Roomsch-KathoUeken en de So- eiaal-Democraten het bij Handelsblad en Nieuwe Rotterdammer, waarbij zich (bien étonné de se trouver ensemblq) de Tele graaf heeft aangesloten, verkorven hebben, is niet te verbazen. Dat zijn wjj zoo gewoon. Maar thans richten zich de fiolen hunner toom ook tegen ons. terwijl allerlei minder fraaie motieven worden verondersteld. Tot het staatkundig inzicht, noodig om de nood zakelijkheid der motie te begrijpen, kunnen de kranten blijkbaar niet doordringen, vol van spijt als zU zijn, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk een andere richting wil gaan dan die Welke de heer Coljjn meende te moeten inslaan. Intusschen leert ons weer deze gang van zaken hoe noodig het is, dat wy Vrijzinnig Democraten een eigen dagblad krijgen. Het kan niet anders, en het is ons trouwens reeds gebleken, dat bij velen het liberale geschrijf Indruk maakt! Het is nu eenmaal zoo, dat eenzijdig gestelde argumenten die niet onmiddellijk worden weerlegd, veelal te grooten indruk maken. u Nooit hebben wy dan ook zoo sterk als thans het geruis van een eigen dagblad ge voeld. Moge de tijd niet ver zjjn dat in deze dringende behoefte wordt voorzien.” Het Katholiek Comité schrijft ons het volgende: Katholiek Nederland geeft zich nog veel te weinig rekenschap van het toch zeer ernstige vraagstuk van de katholieke vluchtelingen. Het Katholiek Comité voor Vluchtelingen heeft op het oogenblik de verzorging geestelijke en materieele verzorging van ruim vijfhonderd katholiek» (Duitsche en Oostenryksche) vluch telingen. De flnancieele zorgen van het comité zijn daardoor tot zeer groote hoogte gestegen. Ook met een zeer sobere materieele verzorging waarbij In het algeheel gehandeld wordt over eenkomstig de normen van de steunregeling voor onze eigen Nederlandsche werkloozen is per week plm. ƒ4000 (vierduizend gulden) nood zakelijk. Nog gezwegen van de kosten die ver bonden zijn aan eventueele emigratie van vluchtelingen en hun gezinnen. Wjj doen nogmaals een krachtig beroep katholiek Nederland om dit noodzakelijke moderne werk van naastenliefde krachtig naar vermogen te blijven steunen. Ons gironummer is 320372. Drift 8, Utrecht. Spr. wees er op, hoe in de geschiedenis een man als Willem 1 en ook bijvoorbeeld Thorbecke •n nieuwen staat schiepen eenvoudig door hem te construeeren. Zij maakten de nieuwe vor men met wetten of Koninklijke Besluiten. De grondwet 1938 geeft zeei duidelijk tie van nieuwe vormen aan de heele wereld, speciaal aan de totalitaire staten, waarin van den arbeider niets menscheluks is overgeble ven, een voorbeeld kunnen geven. Na de eerste les begaven alle deelnemers zich naar buiten, waar aan den hoofdingang achtereenvolgens Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, en Z. H. Exc Mgr. dr. G. Lemmens, bisschap van Roermond, a'rrl veerden. Directeur Mgr. v. d. Venne begroette de gasten en in de aula sprak dr. Poels een wel komstwoord. Hierna was het woord aan Pater Jacobs M. S. C„ die sprak over de Staatsgemeenschap en burgerlijke gemeenten in landen met ge mengde bevolking. De Nederlandsche Staatsgemeenschap zal na tuurlijk niet speciaal Katholiek kunnen zijn, zoo lang niet alle Nederlanders katholiek zijn. Toch streven wjj katholieken uiteraard teza men met alle goede Nederlanders naar het algemeen welzijn. In die neutrale gemeenschap hebben wij dat algemeen welzijn mede te be vorderen en tevens daarin de rechten van de Katholieke Kerk veilig te stellen. Wy moeten dus deelnemen aan het politieke leven en wel In de grootst mogelijke eenheid, gezien de groote belangen, die op het spel staan. Terwijl wij dus In den lande deze eenheid hebben te bewaren, vertoonen zich In ons leven zelf uiteraard ver schillen, tengevolge van verschil In stand ed Het staatkundige programma, het compromis tusschen al die belangen, moet dus beïnvloed worden door de wenschen der standen en dus zal samenwerking tusschen staatkundige orga nisatie en standsorganisatles zeker noodzakelijk zijn. Daardoor zal ook het euvel worden voor komen, dat men langs ongewenschte standenvertegenwoordigers naar binnen smokkelen, zooals thans reeds gebeurt. De laatste les werd gegeven door den hoofd- aalmoezenier van Sociale Werken, K. Roncken. die sprak over de herleving van de katholieke gemeenschap op wereldlijk terrein. Deze inlet- Studieweek van Rolduc tot het verleden. Het regeeringscommissariaat, enz. en andere organen van het departement van Defensie kun nen in bedoeld complex niet worden onderge bracht en blijven derhalve op huurgebouwen aangewezen. Het gemeentebestuur heeft In beginsel geen bezwaren tegen overdracht aan genoemde maat schappij van het aan de Artillerie-inrichtingen in koop gegeven terrein aan het Lyceumplein. Bjj deze oplossing wordt de schade van het rijk beperkt tot enkele relatief geringe, aan aan nemers uit te keeren. vergoedingen wegens het stopzetten der werkzaamheden van 3 Mei j.l. af. In verband met deze, voor ’s rijks flnancieele belangen aannemelijke oplossing hebben de Artillerie-inrichtingen met ’s ministers goedkeu ring een bindende overeenkomst aangegaan met de maatschappij betreffende vorenbedoelde over neming en huur, met dien verstande, dat deze perfect zal zijn geworden, wanneer de maat schappij den eigendom van de terreinen aan het Lyceumplein heeft verworven en, voor wat be treft den verkoop van de perceelen aan de Wll- lemstraat, wanneer de goedkeuring van den wet gever daartoe is verkregen. Ten einde inzicht te geven in de flnancieele gevolgen wordt vermeld: De Jaariyksche huur van het kantoorcomplex bedraagt 16.500. De normale onderhoudskosten zijn voor reke ning van huurder en worden geraamd op 2000. Het totaal ten laste der Artillerie-inrichtingen komt dus op 18.500. De tegenwoordige huisvesting der Artillerie- inrichtingen in 5 verspreide gebouwen, welke niet voldoende ruimte bieden en waarbij een vlotte samenwerking niet wel mogelyk is, vraagt aan huren 11.720^ onderhoudskosten 2000, hoogere exploitatiekosten dan in een kantoorcomplex (portiers, bedienden, telefoon, verwarming, schoonhouden», minimum ƒ7500. Dit totaal ten laste der Artillerie-inrichtingen bedraagt rond ƒ21.000. Ter vergelijking moge dienen, dat de exploita tiekosten met Inbegrip van rente en afschrij ving van het door de Artillerie-inrichtingen aan het Lyceumplein te stichten administratiege bouw per Jaar zouden hebben bedragen 24.000. Dat bedrag dient te worlen verminderd met het geen voor rekening van het regeeringscommis sariaat en andere organen van het departement van Defensie zou zijn gekomen, n.l. 8000. zoo- dat in totaal 16.000 ten laste van de Artillerie- inrichtingen zouden zijn gekomen. Het was Dinsdag juist een jaar geleden, dat het stoffelijk overschot van den alom geëerden en beminden radio-pastoor uit dezelfde kerk werd Uitgedragen om plechtig te worden over gebracht naar het kerkhof van het Dominica nenklooster Albert inum te Nijmegen. Was het toen een enorme menigte, die zich in <k St. Domlnlcuskerk verdrong, ditmaal was een veel kleiner aantal oude getrouwen veree- nigd Ir. de kerk, waarvan de bouwheer van den KR.O. eenmaal ook pastoor is geweest Familie leden van pastoor Perquin en het vrijwel vol tallig bestuur van den KRO hadden in de voor ste banken plaats genomen. Vele leden van het personeel van den KRO woonden eveneens het plechtig jaargetijde bl). Voor het hoogaltaar, dat zwaar met rouw floers was bekleed en waar tientallen waskaar sen een gouden schijn verspreidden, stond de met een rouwkleed bedekte katafalk opgesteld, welke door zes kaarsen werd geflankeerd Tijdens het H. Misoffer werd pater lector 3. Dito geassisteerd door mgr. dr Th. Verhoeven, geestelijk adviseur van den KRO als diaken en pastoor D H Smits O P. van de 8t Dominl- cusparochie als sub-dlaken. Het parochiale zangkoor „Ave Maria" vertolk te op uitnemende wijze de Requlem-Mls van L. Perosl. Na de H. Mis werd de abeoute gegeven waar bij pater lector J. Dito O.P als agens fun geerde. Deze leden waren den minister voorts erken telijk voor diens meermalen gegeven verzekering, dat wordt gestreefd naar een zoo zuinig mogelyk beheer van de aanzienlijke bedragen, welke ons volk ten bate der defensie beschikbaar moet stellen. Niettemin achtten zij de ongerustheid, welke o.a. bjj het laatste defensie-debat in de Tweede Kamer te dien aanzien van meer dan een zijde tot uiting is gekomen, niet ongegrond. Zoo oordeelden zij het, om althans een voorbeeld te noemen, niet rationeel, dat nu al gedurende vier maanden o.a. voor plaatselijke commandanten automobielen in huur zijn genomen, waarvoor een bedrag van circa 300 per maand wordt betaald. Dat het in zulke gevallen efficiënter zou zijn, voor dat doel auto's te koopen, ligt huns Inziens voor de hand. n het algemeen wordt dat wat men niet heeft méér geapprecieerd, dan dat wat men heeft, en daarom is het nuttig eens de aandacht te vestigen op deze klacht van een groep, die niet over een eigen pers beschikt en dat als een ernstig gemis voelt. Men hoort zoo vaak onder katholieke» beweren, dat de ka tholieke pers zooveel fouten aankleven, dat zij tóch eigenlijk niet tegen de libe rale en zgn. neutrale pers op kan, vooral op het gebied van handel, nijverheid en financiën enz. enz. Uit zulke beweringen wordt dan maar al te snel en al te graag een argument gesmeed voor de noodzakelijkheid van het lezen van het een of ander nlet-katholiek grootblad. Men moet toch bij zijn, nietwaar? Aan dfc te vele katholieken, dienog zoo Ópnken en spreken, zouden wij willen vlagen, wat essentieel voor hun ziel en zaligheid van méér belang is: dat zij bij zijn op financieel, zakelijk, kortom stoffelijk gebied, maar daarnaast hope loos ten achter raken of In een ver keerde richting gestuurd worden op gees telijk gebied, of dat zij bij zijn op geeste lijk gebied en geleld worden langs het principieele rechte katholieke spoor? Hoe zou het geweest zijn, Indien b.v. bij de Ossche affaire de liberale en zgn. neutrale pers volkomen vrij spel zou hebben gehad en er een katholieke pers zou hebben ontbroken om de vele valsche voorstellingen en tendentieus antl-katholleke insinuaties te ontzenu wen? Hoe zou het geweest zijn, wanneer diezelfde liberale en neutrale pers bij de laatste kabinetscrisis niet zouden zijn gestooten op de katholieke pers, die het politieke gif naar beste vermogen heeft trachten te neutraliseeren? De pers oefent een onberekenbaren invloed uit op de publieke opinie en de publieke opinie oefent weer een geweldigen in vloed uit op den gang van zaken in ons land. Wij, die wel bezitten, wat den vrijzinnlg-democraten ontbreekt, heb ben den plicht de eigen pers metterdaad te steunen, in stand te houden en waar noodig te verbeteren. ZIJ, die slechts crltiek hebben op de katholieke pers, die zij niet lezen, en de liberale of zgn. neutrale pers metterdaad steunen door ze te lezen, verzuimen dien emstigen plicht en belemmeren het uitbreiden van den Invloed van het goede beginsel ten gunste van het voor ons onaan vaardbare en verwerpelijke. Na de belangrijkheid van het Congres te heb ben geschetst, gaf spr. het woord aan dr. Tes ter, die in een goed doorwrochte rede doel en beteekenis van de actie voor de Nieuwe Ge meenschap uiteenzette en de tertiarissen op wekte, met enthousiasme aan het welslagen dier actie mede te werken. Dit laatste niet zoozeer door zich te gaan werpen op oe groote sociale en politieke vraagstukken van den dag. maar door ieder in eigen omgeving de gemeenschaps- gedachte te propageeren en door practische da den van sociale liefde en rechtvaarclgheid in eigen kring tot practische uitvoering te brengen. Nadat oe hoogeerw. pater Provinciaal nog een toespraak had gehouden, waarin hij de le den tot gehoorzaamheid aan de regels der Orde en tot volgzaamheid in de lelcing van het Be stuur had aangespoord, wera gepauzeerd. In de middagvergadering gaf pater Teeuwen, prior van Huissen, een beknopt overzicht van den stand der Derde Orde over het geheele land. Met voldoening gewaagde spr. van oen gestadigen groei van het ledental der Orde in de laatste jaren. welk getal de 2000 bereics heeft overschreden; aanwinst van meer mannelijke leden zal echter, gezien den ernst der t(joen en de behoefte aan werkers, noodzakelijk zjjn. De groote deelneming aan het retraitewerk. een goede barometer voor het geestelijk leven, stemt tot verheugenis. Het tijdschrift der Tertiarissen volcoet uitstekend en zal binnenkort een aparte editie krijgen voor de Deensche broeoers en zusters, dank zU een bemoeiingen van pastoor Zoetmulder. Hierna hield de heer 3. F. Camn.elbeek, uft 's Gravenhage. een inleiding over de Gemeenschap, waarin hij duidelijk en op aeer concrete wijze uiteenzette, wat de lecen Derde Orde moeten doen en laten om nuttig werkzaam te zijn In de Nieuwe Gemeenschap. Tenslotte was het woord aan de Eerw, Moeder Johanna. Overste van Huize .Bethlehem’’ te Nijmegen, die sprak over de beoefening van de Charitas in verbano met de lichamelijke Werken van Barmhartigheid. De eerw. spreek ster ontwikkelde de gedachte, dat het streven naar een Nieuwe Gemeenschap, wil het vrucht baar zijn, moet gestuwd worden door de liefde tot Goc' en oe daadwerkeiyke beoefening der Christelijke naastenliefde. Uitvoerig gaf spr. de verschillede wijzen aan. waarop de leden der Derde Orde in de huisgezinnen van mfn- cerbedeelden of ongelukkigen hulp en opbeu ring kunnen brengen, oa. door hulp in de huis houding. ziekenbezoek, hulp by Ziekentrlduums, by bedevaarten, hulp aan ouden van dagen, be vordering van het werk der vacantlekolonies voor Katholieke kinderen, steun aan het re-„ classeeringswerk enz. Pater Piels zegde den sprekers dank voor hun leerzame uiteenzettingen en hoopte, dat ce leden der Derde Orde, die een Daden-Orde is, het gehoorde in de practyk zullen brengen. Na nog eenige n.ededeellngen van internen aard werd het goedgeslaagde Congres op d» gebrulkelyke wyze gesloten. pers is een machtig wapen tqt j 1 aanval en tot verdediging, tot lel- 'ding en tot voorlichting. Zij is onmisbaar voor ieder, die beginselen bezit, welke aangevallen worden en ver dedigd moeten worden en welke pro paganda behoeven om door te dringen tot het volk en daar weerklank te wek ken. De Vrljzinnig-Democraten, die bij het vermaarde Kamervotum, dat op het vijfde kabinet-Colljn een stempel van parlementaire onbruikbaarheid én on- gewenschtheid drukte, een rol van be teekenis hebben gespeeld, beklagen zich er over, dat zij onder deze omstandig heden niet een eigen pers bezitten, waaraan zij meer dan ooit behoefte ge voelen. Zoo schrijft het weekblad „De Vrijzinnig Democraat”: In bovenbedoelde beantwoording werd mede gedeeld, dat de kans aanwezig was, dat de kosten voor het Ryk, by liquidatie van het geen reeds werd gebouwd, beperkt konden wor den gehouden en dat voor de artillerie-inrich tingen nog geen oplossing was gevonden. Thans kan worden medegedeeld, dat een aannemeiyke oplossing als volgt is verkregen: Met een groote maatschappü te 's-Graven- bage, welke over een ruim kantoorcomplex be schikt, is overeenstemming bereikt omtrent de liquidatie van bovengenoemden bouw en om trent het huren van een centraal administra tiegebouw voor de artillerie-inrichtingen. Bedoelde maatachappy zal aan de gemeente 's- Gravenhage verzoeken, om in eigendom te mogen verwerven het terrein aan het Lyceum plein om daarop voor haar rekening en te ha ren dienste ’n kantoorgeboouw te slichten over eenkomstig de ontwerpen der Artillerie-inrich tingen en neemt tegen den kostenden prijs In eigendom over al hetgeen de Artillerie-in richtingen reeds hieraan hebben besteed. wenschte publJekrechtelyke instituten. Zoolang wy niet over de geheele Unie met onze kapitalistische gezindheid willen breken, zal er niet veel gebeuren. De publlekrechteiyke bedryfsorganisatle, welke overigens alleen maar zin zal hebben binnen het kader van een nationaal econo misch plan, zal het begin zyn van een geheel nieuwe phase in de economie en daarom ook er tegen deze plannen zoon verzet uit de kringen van de „Negen mannen”. Het gaat Immers om een geheel nieuwe constructie waar by de factor „arbeid” in het economische leven een toekomende plaats aal krygfn. De medezeggenschap van den arbeid beteekent te gelijkertijd ook rechtspositie van den arbeider. Nederland »ou met een dergeiyke construc- Thans heeft de minister van Defensie ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende den stand van zaken ten aanzien van den bouw van een administratie-gebouw voor de Artil lerie-inrichtingen te 's-Gravenhage mededeelingen gedaan. Maandag werd te Utrecht het Saté Congres van de Derde Orde van 8t. Dominicus gehou den. hetwelk geheel stone in het teeken van De Nieuwe Gemeenschap. Het Congres werd voorafgegaan ooor een plechtige Hoogmis in de St. Domlnlcuskerk aan de Mariaplaats, te half elf tot Intentie van de levende en overleden leden der Derde orde opgedragen ooor den hoogeerw. pater Bas Schaab OB., provinciaal van de Ned. provincie eer Domlnlcanerorde Omstreeks twaalf uur kwamen de Congres sisten In de groote zaal van het Gebouw voor K en W. by een. welke geheel bezet was. Het Congres werd geopeno met een welkomst woord van een zeereerw. pater Piels. Een telegram van gelukwensch werd gezonden aan het prinsel yk pMtT zy neemt (behoudens nadere wetteiyke goedkeuring)eveneens tegen den kostenden prjjs. In eigendom over de beide perceelen in de Wlllemstraat, welke waren aangekocht voor garage, wasch- en werkplaats voor automobie len en dienstwoningen. De Artillerie-inrichtingen huren met in gang van 1 Januari 1941 het thans by dene maatschappij In gebruik lijnde complex kantoorgebouwen. Hierin kunnen worden ondergebracht de De berichten zullen u niet ontgaan zyn: te Parijs staat een groote katholieke Itlm op sta pel: „Notre Dame de la Mouise” ("Onze Lieve vrouw van Ellende”)een machtig filmwerk dat een even ontroerend als overtuigend bewijs stuk belooft te worden van Apostolischen durf en kracht. Deze film zal aoodra ze ver toond wordt het Nederlandsche volk in ai zyn geledingen iets te zeggen hebben! Maar een deel van datzelfde Nederlandsche volk: na melijk tienduizenden katholieken, kan nü reeds ook al is de film nog niet voor vertoonlng gereed met gerechtvaardlgden trots en vol doening over „Notre Dame de la Mouise" spre ken. wy bedoelen hen. die de Katholieke Fllm- Actie gedurende de afgeloopen jaren daadwer- keiyk hebben gesteund; mede aan hen is het te danken, dat te Parys de productie van een groote katholieke film ter hand kon worden ge nomen Immers: zonder zelfoverschatting mogen wy beweren, dat onze Nederlandsche K.F.A. mede den stoot gegeven heeft om een aanvang met dit bewonderenswaardige werk te maken. En „onze Nederlandsche dat zyn zy. die zich tot op heden achter de interdiocesane com missie voor K.F.A. geschaard hebben: 70.000 katholieke volksgenooten, die niet geschroomd hebben hun moreelen en financleelen steun aan ..het grootste en mooiste Leekenapoatotaa' van dezen tijd” (citaat van Paus Flus XII) te geven. Welnu, niet K.F.A.-leden: ook gy moet toch behooren tot hen, die opnieuw een bewijs gaan leveren voor het feit, dat de katholieken niet alleen veel durven te ondernemen, maar dat zy in krachtige en eendrachtige samenwer king daden kunnen stellen! Ook gy zult d» consequentie aanvaarden van het woord van Paus Plus XI, z.g.: „Het te een gewetensplich: voor alle katholieken mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk van de goede film”. Sluit u nog heden aan by de KB.A. Wacht niet tot „Notre Dame de la Mouise" haar tocht door onze Nederlandsche bioscopen begint te ondernemen, maar zorgt er voor, dat gy u in de rjjen van hen kunt scharen, die het recht hebben te getuigen: dit hebben wy tot stand gebracht! Alle gewenschte inlichtingen verstrekt Centr. Bureau van Katholieke Film Nleuwstraat 24 te t-HertoBenbosch. L6T OP T ZOOlMtUK

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13