STAD CEBUTO BRUCKNER’S E-MOLL-MIS OUDE MAN VERMOORD? AGENDA Film Kaasfabriek gesloten T entoonstellingen Pastoor W. Polder D HEER K. PLOEGER Apothekersdienst KINDERFEEST D.E.S. Deken J. C. W. v. d. Wiel AUTOBOTSING GEEN CLUBAVOND 1 BURGERLIJKE STAND Op Zondag Ribben gebroken Werken opgedragen O Centrale Werkplaat* ^Geslaagd £r« V.V. Vrone I2e Regt. Lu Huldiging N< A Ve L Lyk in sloot te Zoetermeer teruggevonden Viering van zyn zilveren priesterfeest 25-jarig priesterfeest te Oudorp feestelijk herdacht Weekagenda St. Jozef «gezellen ver eeniging Programma Gem. Radio- distributie VROUW. JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE A-F.C.-nieuws I By het priesterfeest van Deken v. d. Wiel Gevolg van de stopzetting der Cond ens-fabriek rijk* diant te h«nd*l*n «Is d* rentmeester ven God. Afd. St. Laurentius-parochie S is de Service 25 jaar blj^het Gem. Gasbedrijf W isselkrans gewonnen door D.V.V. van Langendük te. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 DINSDAG 15 AUGUSTUS Bon- d parochie 1 B.V.V. 73%; vele 353 heer Hoogeerw. schilders, bankwerkers, electriciens, Instrument- makers, monteurs teeke naars. Onder de H. MIs hield de jubilaris zelf de feestpredikatie. Als tekst had gekozen de woorden: „Mijn ziel verheft den Heer, want Hjj, Die machtig is, heeft groote dingen aan mü gedaan.” alhier. de van ste Onder het zingen van het „Veni Creator” schreed de jubilaris, weder voorafgegaan door bruidjes, misdienaars en geestelijken, naar het veroverd. nog zijn en Spreker beschreef de groote genade van het priesterschap, voor hem zelf, maar ook vroeg hij zich af, hoeveel genaden hij aan zijn geloovlgen had mogen ultdeelen. Zich vervolgens tot zijn moeder wendende, zei de jubilaris: Wat een groot voorrecht heeft God mij willen schenken, dat mijn moeder, wie ik naast God alles heb te danken, hier vandaag bij de viering van mijn zilveren jubileum tegen woordig kon zijn. Nu kan ook zij deelen in de blijdschap, die vandaag onze parochie vervult. City: „De geschiedenis van Veman en Irene Castle”. Alle dagen 8 uur. Victoria: „Jongensstad", geprolongeerde re prise. Alle dagen 8 uur. ho da to< do bir coi nis on b| M rt la U Aan •talen het 3 D. Fkuln. D.V.V 87. p De vereeniglngsprifs: nr 1 D.V.V. van Lang<v- D.V.V. 22% p.; 3 A. Bruin, D.V.V. 31 p. Toestelturnen heeren le Te onge ren gewc D dale den boor lede R< verl< Hit Mevr werd, bond, held De «nat OF wi t ti n c s k d Nai ehlter terda op 30 Und Ee Van vrou’ dat Fries den verm kerks Vervi boom vierd te k< Met het oog op den feestdag van Maria ten Hemelopneming, zal de training voor senioren as. Dinsdag niet doorgaan. Dol hulp. Hei 8. za De h h n d< m bi vs ve wi •n d« Ardennen f 27.73 *56 75 :iu- «V so 120.— Vrijdagavond j.l. speelden genoemde elftallen een wedstrijd op het terrein van de V-V. Vrone te tS. Pancras. Deze door beide partijen met gespeelde wedstrijd is door de militairen van de luchtdoelartllleiie met 32 gewonnen. Om twaalf uur hedenmiddag werd een werk man van de gemeente-reiniglng, toen hij met een tonnetje uit een huis kwam, op het Hei ligland aangereden door een auto. De man en zijn last werden tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer, dat eenige ribben had gebro ken. werd naar het ziekenhuis vervoerd. De Zondag- en nachtdienst van 1319 Augus tus: Apotheek Mevr. SchoutenOele, Choor- straat 47. Thans doet te Pjjnacker het gerucht de ronde, dat de oude man niet door een on geluk omgekomen is, maar door misdadige handen om het leven is gebracht. De rijks politie leidt het onderzoek en ook de offi cier van justitie is van het geval in ken nis gesteld. De katholieken van de parochie Oudorp heb ben op waardige wijze het zilveren priesterfeest van hun herder, den zeereerw. heer W. J. H. Polder, herdacht. Maandag 9 uur zangrepetltle. Woensdag 9 uur verplichte avond. Donderdag 9 uur zangrepetltle. Zaterdag 7—9 uur gelegenheid tot betalen der contributie. gr.: 1 J. Comman deur. DOS 91'4 p; 2 B Bruin, D.V.V. 87.5 p.; hoofdaltaar. Het zangkoor, o.l.v. den heer H. van Wonde ren, voerde op verdienstelijke wijze de Missa Sancti Eduardi Regis van L. Refice uit. gehouden Rükstoezlcht de heer Het prachtig versierde hoofdaltaar van de kerk te Oudorp, bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest vanden zeereerw. heer pastoor Kunstaaal Boendermaker, Loadelsweg, Ber gen: Schilderijen van Germ, de Jong en Kees Boendermaker. Alle dagen tot 13 Augustus. Dezer dagen werd uit een sloot te Zoeter meer het lijk opgehaald van den 77-jarigen B. Tilburg, wonende in de Katwüksche Buurt te PÜnacker. Aanvankelijk veronderstelde men, dat de oude man zijn dochtei had willen op zoeken, die te Pijnacker woont en in den la ten avond, door de duisternis misleid, van den weg was afgeraakt en aldus m het water te- lecht gekomeen en verdronken Voor de Jongerengroep in de St. Dominicus- parochie is er morgen. Dinsdag, geen clubavond De eerstvolgende clubavond wordt in Septem ber weer gehouden. en verreirerinaen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij de N.V. NJ4.C.O. - ALKMAAR in geb Vr. en Dreesmann. Laat. Tel. 3755. N.V. ZWART - WORMERVEER Plein 13 No 8. TeL 81370/81371. N.V. N-A.C.O. - EGMOND A/ZEE Autobusstation Telefoon ^OSKRO" - KROMMENIE Zalderboofdstraat. 3. Tel. 81083 N.V. N-A.C.O. PURMEREND Jaagweg 1 A, Telef. 4®. RAN8HUÏ8EN -• ZAANDAM Gedempte Gracht 3. Telef 3030 dat Bruckner's Mis niet In ieders handen komt. Niettemin kan de uitvoering van dezen Zon dag van nut zijn. Want In breederen kring heeft men er zich weer van kunnen overtuigen van welk een volmaakt katholieken en liturglsch- dienenden geest de e-moll-Mis bezield is, hoe zij inderdaad in haar al-omvattende taal de gevoelens bezingt, niet van een Individu, niet van een schare geloovlgen, die toevallig binnen de muren van een kerkgebouw bijeen is. maar hoe zjj de gevoelens bezingt, stem geeft aan de Intenties, waarmee de Kerk zelve het H. Offer opdraagt. Deze muziek is geboren uit den geest, of juister gezegd uit het hart der Kerk. De hui vering van verrukking en eerbied, waarmede ZO in het onbloedig Offer het verbond met den Schepper vernieuwt, leeft in deze klanken, die haar duidelOk tot het besef van den geloovi- gen toehoorder brengen. Dat men zich dit realiseerde pleit voor de uitvoering door Theo v. d. Bijl en zün zangers. Dat niet alles goed was, weten zij zelf het best, en niemand mag het hun kwalijk nemen, want een volmaakte uitvoering van een dergelijk werk kan pas de vrucht van jarenlange studie zUn. Bovendien wreekte de ongunstige opstel ling. waartoe men gedwongen was. zich nu en dan. Doordat de koortribune te klein was. moest het koor een verdieping lager op de zijgalerij staan. De gevolgen daarvan in zeer moeilijke oogenblikken kan men zich voorstellen, maar er waren toch talrijke momenten, waarin de klank zeer wel voldeed, inzonderheid ook van het jongenskoor, al kon men bemerken, dat er ook het alleruiterste van gevergd werd. Boven al echter heeft deze uitvoering zich geken merkt door haar kerkdijken geest: zü was af gestemd op het zingen, op het devoot zingen, sober, maar expressief, eenvoudig, recht uit het hart. Een gedenkwaardige plechtigheid, deze Hoog mis, ook. en dat mag hier niet vergeten worden om de prachtige uitvoering van de Gregoriaansche wisselende gezangen, bloeiend in den zuiveren, verfijnden klank en de lenig gespannen rhythmiek. Dat was van het beste Gregoriaansch, dat men In onze kerken hoort. Het plaatste de liturgie van deze Mis op een nog hooger plan. Vanmorgen om elf uur kwam een brandstof - .fenauto van de firma Veer op den hoek Choor- straatLaat in botsing met een luxe auto, doordat een van de twee den ander niet ge noeg ruimte gaf. Door den schok viel een aantal zakken met kolen van den vrachtauto; een man. die op de zakken zat, viel mee en werd er onder bedol ven. HU kreeg eenige lichte verwondingen aan het hoofd en de auto's werden licht beschadigd. De Speeltulnvereeniglng DES heeft Zater dag j.l. haar vijftiende jaarlüksche kinderfeest gehouden. Begunstigd door schitterend weer vertrokken de kinderen des middags van de speeltuinen naar het station, vanwaar per extra-tretn naar Bergen aan Zee werd getrokken. Op het door de Vereenlging „Stille Strand” afgestane gedeelte is naar hartelust gespeeld en dat de tractatles een welkome afwisseling wa ren spreekt vanzelf. Om half negen kwam men weer in Alkmaar aan, waar onder muziek van Soli Deo Gloria een tocht door de stad gemaakt \verd. Aan het slot kregen alle kinderen nog een reep chocolade, waarna ze vermoeid, doch hoogst voldaan huiswaarts keerden Het 15de D.E.S.-kinderfeest behoort weer tot het verleden en kan alleszins geslaagd genoemd worden. Na afloop van dè H. Mis werd op keurige wijze gezongen de priestercantate „Tu es sacer- dos in aetemum” van Elbert Franssen. Des middags te 2.30 uur celebreerde de jubi laris een plechtig Danklof, waarbij het „Te Deum" werd aangeheven. Hierna gingen allen naar het feestelijk ver sierde Vereenigingsgebouw, waar de officleele aanbieding van het parochle-geschenk, een en veloppe met Inhoud, zou plaats hebben. Bij deze gelegenheid hield de voorzitter van het feest comité, burgemeester W. Bos. een toespraak. Spreker vergeleek dit jubileum met dat van ouders, dat voor kinderen, ook voor parochie- kinderen immers van het grootste belang is. Alhoewel nog slechts enkele maanden in ons midden, hebben wU U leeren kennen als een vader en leidsman, dien wij met een gerust hart onze noodwendigheden kunnen toevertrou wen. Groot is onze dankbaarheid nu gij ons in de gelegenheid hebt gesteld onze erkentelijk heid te toonen en deze op bescheiden wijze tot uiting te bengen Hoewel het bekend is. dat bijna alle parochianen door tijdelijke zorgen worden gekweld, meenden zij niet te mogen nalaten om U, naast de versieringen en fees telijkheden, een kleine herinnering aan dezen dag aan te bieden. Wij meenden niet beter te kunnen doen dan U een feestgave te overhan digen. waaraan g'U naar eigen inzicht een be stemming kunt geven. Ik ga nu het Offer voortzetten. Als straks de God en Rechter neerdaalt in de Conse cratie bidt dan met mij met een vurige lief de. Vraagt Hem, vurig en hartelijk, verge ving van m'n fouten en tekortkomingen en smeek Hem. dat ik nog langen tijd in Zijn wijngaard mag arbeiden. Laten we God bid den, dat we ons allen later -woor Zijn H Troon mogen terugwinden en roepen we hierbij de voorspraak in van den H. Lau ren tlus, onzen grooten schutspatroon. De bijzonder luisterrijke plechtige H. Mis, die de hoogeerw. heer J. v. d. Wiel gisteren op zijn zilveren priesterfeest opdroeg was .Jet alleen kenmerkend voor den pastoor en deken van Hoorn, zij paste vooral ook bü den priester, die als voorzitter der St. Gregoriusvéreeniging meer dan wie ook geroepen is om den weg te wij zen. naar de verheffing van onze liturgie. Het sprak wel vanzelf, dat op het zilveren priester feest van den voorzitter der Gregorlusvereeni- ging de kerkmuziek extra verzorgd moest zijn; voor de uitvoering van het Ordinarium had de Jubilaris niet minder gevraagd dan Bruckner's e-moll-Mis, die werd gezongen onder leiding van Theo v. d. Bijl door Hoornsche en Am- sterdamsche zangers, benevens door het jon genskoor van de hoofdstedelijke St. Willibror- dus bulten de veste. Deze keuze van Mis-compositle wilde iets meer zeggen, dan de keuze van eenige andere feestelijke compositie had gekund De e-moll- Mis van Bruckner, muziek van een der grootste genieën der toonkunst en gekozen uit het diepst den katholieken geest, is een der schoen en verhevenste kerkmuzikale composities, welke de Kerk voor haar liturgie ten dienste staan. De zorgvuldigheid, waarmee men in ons land, volkomen terecht, de hand houdt aan de pauselijke voorschriften, die voor de kerkmu ziek gelden, heeft er echter toe geleid, dat deze Mis nog slechts korten tijd geleden voor kerke lijk gebruik is goedgekeurd, en dan nog met eenige beperkende bepalingen. Zij is feltalük geschreven voor gemengd koor, doch aan vrou wenstemmen kan in onze kerken natuurlijk niet gedacht worden. Deze moeten dus door Jongens stemmen vervangen worden, wat geen onover- komenlijk bezwaar meebrengt, mits men over uitgezóchte en uitnemend geschoolde jongens stemmen beschikken kan. Voorts is het werk ge schreven voor een begeleiding van een blaas- orkest. bestaande uit hout- en koperblazers. Voor het gebruik van deze instrumenten moet de Blsschop telkenmale opnieuw zijn toestem ming geven. De Blsschop van 's-Hertogenbosch stond dit toe voor de pontificale MIs, die hij Te Warmenhuizen zijn Zondag, onder fraaie weersomstandigheden de kampioenswedstrijden van den RK. West Frieschen Turnkring ge houden. Om half een had in de kerk een Lof plaats, waaronder de weleerw. kapelaan een toespraak hield tot de aanwezige turners. Om een uur stelde men op en onder de vroo- Hjke muziek van het fanfarekorps Soli Deo be gon de optocht naar het zuidelijke gedeelte van het dorp, waarna men naar het noordelijk deel van het dorp trok Deze stoet trok in het dorp veel bekijks en het was een keurig gezicht de 175 deelnemers en deelneemsters In sport- costuum door het dorp te zien marcheefen. Op het Vios-terreln was de organisatie zeer goed. Do geluidsinstallatie en de muziek waren goed verzorgd en het deed het publiek goed, dat de stemming door de muziek zoo opgevrooljjkt Werd. Na afloop van de wedstrijden verzamelde men zich in het café van den heer Wester. Ook hier had het bestuur gezorgd voor een vroolljke noot. De band „de Klaver Vier” speelde de nieuwste en populaire muziek. BIJ afwezigheid van den voorzitter van den RK. West Fr. Turnkring, sprak de secretaris van dezen kring een kort openingswoord. In het bijzonder uitte spr. zijn dank namens den kring aan het bestuur van Warmenhuizen voor de prima organisatie van dezen sportdag. De heer K. Molenaar sprak als voorzitter van het Bere-comlté een woord tot de aanwezigen. Natuurlijk verheugde het spr. dat deze dag zoo goed was verloopen. doch ook omdat de presta ties van de leden op zoo n hoog peil stonden. Door dezen sportdag is weer een goede propa ganda gemaakt voor de RK. Gymnastiek- en turnsport. Jammer is het. dat belde geestelijken van deze parochie bij de prijsuitreiking niet aanwezig konden zijn. Belden hebben een groote steun verleend aan dezen sportdag. Voor hun belangstelling in deze is groote dank ver schuldigd. Spr. bracht ook dank aan de jury aan Soli Deo. aan al degenen, die op financieel gebied hun steun hebben verleend. Voorts nog dank aan den leider van de plaatsel(jke vereenlging die op zoon eminente wijze alles heeft gere geld. Spr. wenschte ten slotte de vereenlging DW.V. van Warmenhulzen en de RK West Fr. Turnkring de grootste bloei toe. Hierna werden de prijzen uitgereikt. De uitslagen zijn als volgt: Marschwedstrüd1 D.V.V. Langendük 7414 p.; 2 D.W.V. Warmenhulzen 73 p. Toestel turnen adsplranten 6. 7, 8 jaar: 1 P. Groot, Edo 26 p.; 3 D. Koning. Wo 24'4 p.; 3 Jac. Nannes. D.W V. 34 p. Toestelturnen adsplranten 9. 10. 11 Jaar: 1 F. Stam, DW.V. 18 p_; 2 Jac. Koot, D.W.V. 15 p.; 3 C. Kos, D.V.V. 15 p. Toestelturnen adsplranten 1 A. Groot, D.W.V. 33 p.; De jubilaris sprak hierop een kort dankwoord, waarin hjj de parochianen dankte voor het geschenk, waaraan door hem 'n nuttige bestem ming zal worden gegeven en als tegenprestatie beloofde hij, lederen dag onder de H. Mis voor hun geestelijk en tjjdelljk welzijn te bidden. Zondagmorgen ontvingen vele parochianen de H. Communie tot intentie van den Jubilaris, die om tien uur de Plechtige Hoogmis opdroeg, met assistentie van den weleerw. heer Joh. Dekker als diaken en den eerw. heer J. A. M. Rohde als subdiaken, terwijl de weleerw. heer Th. Ruiter, oud-kapelaan der parochie, fun geerde als presbyter-assistens. Geboren: Anneke C., d. v. Dominlcus Peerde- man en G. Kappelhof; Wilhelmus J. P„ z. v. Petrus J. J. Geurts en Th. G. van Scheppingen. Geertrulda H., d. v. Johannes H. Timmer en L. van Hoffe. Overleden: Arendje Wijkcr, gehuwd m. H. W Klaslng, oud 68 j.; Johannes Koot, oud 58 J. het afgeloopen voorjaar opdroeg bjj het lustrum der Nijmeegsche studenten en waarbij de Mis, door het Aachener Domchor, naar eerste in tegrale kerkelijke uitvoering in ons land be leefde. Voor de uitvoering van gisteren, de tweede sinds de goedkeuring van het werk, had de Blsschop van Haarlem gemeend zijn toestem ming tot het gebruik van blaasinstrumenten niet te kunnen verleenen, zoodat de begeleiding op het orgel moest worden gespeeld, een prac- tijk, die haar rechtvaardiging vindt in het feit, dat Bruckner zelf wel eens bij een uitvoering van deze Mis het orgel heeft bespeeld, al geeft de partituur daarvoor geen enkele aanduiding. Ik wil thans niet nader ingaan op deze kwes tie van het orgel-gebrüik, waarover nog wel iets meer te zeggen zou zijn. Zonder meer ver werpelijk is het zeker niet, maar men kan wel zonder tegenspraak te verwekken vaststellen, dat de vervanging van het blaasorkest door het orgel aan de Mis eenige zeer karakteristieke eigenschappen terzake van de klankkleur en de individualiteit der stemmen ontneemt. De uit voering van gisteren toonde dat duidelijk aan, hetgeen haar belangwekkendheid verhoogde. Het valt intusschen best te begrijpen, dat men het orgel dan maar voor lief neemt, want het gebruik van blaasinstrumenten zal in onze Vervolgens zong het koor van de meisjes congregatie o.l.v. mej. Verhaar het jubellied „Prlesterglorie” van L. A. Dobbelsteen, waarna tot half zes een druk bezochte receptie plaats vond, waar zeer velen den Jubilaris en zijn fa milie hun persoonlijke gelukwenschen kwamen aanbieden. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat de grijsaard, op weg naar zijn dochter, op den nationalen feestdag een bezoek "eeft gebracht aan een café te Zoetermeer Hjf werd daar in ren vrij vrooiijkke stemming gezien en heeft in het bijzijn van verschillenc--’ omstanders een .je van I 100 uit zijn zak gehaald en ge wisseld. Het eigenaardige vai» het geval te. dat de man met slechte één gulden op zak in de sloot werd terug gevonden! Het geld kan hij ónmogelijk aan drank heb- en uitgegeven, daar hij slechte zelden alcohol ebruikte. Bij bet verder onderzoek, dat de politie in cite wordt om gezocht in de richting van -■jenen. die Van het wisselen van het geld in aet café getuigen waren. de firma Besteman is opgedragen de torenbouw met vijf stalen trappen voor gymnasium alhier, tevens een stalen brandtrap voor de gemeenteschool aan de Oudegracht. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8 0010.30. Brussel VI. 10.20— 1120. Droltwich 11.30—1235. Brussel VI 12 35— 14.20, Keulen 14 2015.20. London Regional 15.2016.20, Keulen 162018.20, London Regio nal 18.20—19.4v, Keulen 19.40—20 35. Parijs Ra dio 2035—21.35. Keulen 21.35—22.20 Brussel VI 2220—2320. Keulen 2320—24.00. Lijn 4: Brussel VI. 8 00—9.20, Radio PTT Nord 9.2010.35, Londen Regional 103513.05, Droitwlch 13.0513.30, London Regional 13.30 1350. Droitwlch 13.501635 London Regional 16.35—1720, Droitwlch 17.20-^-18.50. Parijs Ra dio 18.50—1955, Droitwlch 19.55—21.50, London Regional 2150—22 10, Droitwlch 22 10-2450. Lijn 5: Diversen. Toen het besluit genomen werd de Condens- fabriek te Alkmaar te sluiten bestond het voornemen, de nevenbedrijven, een kleine kaas fabriek te HH Waard en de tube-roomfabriek tc De Rijp, gewoon te laten doorwerken. Ach teraf te het niet mogelijk gebleken na de slui ting van de Condensfabrtek te Jkmaar de kaas fabriek te H.H. Waard op gang te houden zon der te veel verlies. De kaaslabriek verwerkte n.l. de producten, die de condensfabrlek van cc door haar verwerkte melk overhieid. Thans te het uit ongeveer tien man bestaan de personeel van de H.H. Waarcteche kaasfa briek eveneens ontslag aangezegd en wel met Ingang van 20 Augustus as. Gelukkig zal het grootste deel van dit per soneel door de Coöperatieve Zuivelfabriek Ex celsior, eveneens te Heer Hugowaard, worden overgenomen. De directie van The Condensed Milkcompany verzekerde ons echter, dat de tube-roomfabriek te De Rijp in ieder geval in bedrijf zal blijven Het gerucht, dat een groot deel van het fabriekspersoneel der condensfabrtek. 60 man op weekovereenkomst aan het werk blijft kan worden tegengesproken. Overeenkomstig het bericht betreffende de sluiting der fabriek is slechts een klein deel van' het personeel aan gehouden voor het afwerken van eenige orders. i zal In kerken wel altijd tot de groote uitzonderingen blijven behooren. Geheel afgezien van deze kwestie echter blijft de uitvoering van de e-moll-Mis op dit pries terfeest een feit van veelzeggende beteekenis. Door het nog zoo kort geleden in de kerkmu zikale practijk opgenomep en voordien nogal omstreden werk te doen uit voeren, heeft deken v. d. Wiel, ook als voorzitter der Gregorlusver- eeniging. een voorbeeld willen stellen, dat waarschijnlijk ook voor de toekomst als een sti mulans kan werken. Dit wil niet zeggen, dat wij een toekomst voorzien, waarin deze Mis gemeengoed van een groot aantal kerkkoren ge worden zal zijn, een toekomst, waarin deze zang bij teder feest zal warden aangeheven. Dit zou Alle leden worden dringend ultgenoodlgd as. Dinsdag O.' L. Vr. Hemelvaartsdag de H. Mis bü te wonen en zoo mogelijk te communlceeren tot intentie van het priesterfeest van Z.D.H. Monseigneur Hulbers. Laten wfj afspreken om in de H Mis van 7 uur aanwezig te zjjn en ook 's avonds word je zeker in het Lof verwacht, dat speciaal tot deze Intentie wordt gehouden. Hierdoor kunnen wjj onze dankbaarheid als Katholieke Vrouwelijke Jeugdbeweging toonen; wij mogen zeker niet achterblijven om naast onze stoffelijke bijdrage aan Monseigneur een geestelijke gave aan te bieden. Deze gelegenheid wordt ons nu as. Dinsdag geboden. Niemand blljve dus achter! Junioren: 1 Jac. Koot. D.W.V.; 2 N Klaver. Edo; 3 C. Klaver. Edo; 4 N. Pater. Edo. 50 Meter hardloopen Junioren: 1 Huisman, Edo 11 sec.; 3 G. Koning. Edo 112 aec.; 3 W. Reus. Edo 12,5 sec. Hindernisbaan adsplranten 2 Edo 91.3. Hindernisbaan heeren: 1 D.WV., Warmen huizen 81,4; 3 D.V.V., Langendijk 963. Vrije oefening heeren: 1 D W.V. 25 p.- V D.V.V. 23H p. A Toestelturnen heeren 3e gr.; 1 P. Molenaar, D.W.V. 25 p.; 2 M. Dekker, D W.V. 25 p.; 3 A. Stam. Edo 245 p. Toestelturnen heeren 3e gr 1 Jac. Koning. Groot, D W.V. 21 p.; 3 Jac. Zaterdag en Zondag is het zilveren pries terfeest van den Hoogeerw. heer J. C. W. van de Wiel, deken en pastoor van Hoorn, op luis terrijke wijze gevierd. De paroenianen hebben, met medewerking van andere zijde, aan hun beminden herder als feestgave aangeboden de mis in e-moll van A. Bruckner. De Deken, die op kerkmuzikaal gebied terecht groote bekend heid geniet Z. H. Eerw. is voorzitter van de St. Gregorlusvereeniging heeft met gröote oankbaarheid deze gave aanvaard. Voorts te den Deken een kapel aangeboden voor het pasgerestaureerde beeld van O. L. Vrouw van Hoorn, dat in vergetelheid dreigde te geraken, doch dat in Mel JJ. door Z. H. Exc. Mgr J. p. Hulbers tijdens Zijn vormreis door Westfrlesland op plechtige wijze is geïntrodu ceerd. Zaterdagavond vond de verwelkoming plaats in de feestelijk versierde parochiekerk door den Weleerw. heer H. Bakker, nadat de Hoogeerw. heer Deken voorafgegaan en gevolgd door de jeugd der parochie met fleurige vlaggen en vanen en vergezeld van de parochiegeestelijk- held, zijn moeder, het kerk- en armbestuur en het bestuur van „Katholiek Hoorn” het kerk gebouw was binnengetreden. De weleerw. heer Bakker vertolkte in enkele gevoelvolle bewoordingen de dankbare gevoe lens der parochianen. 's Avonds werd door de piaatselijke R. K. Harmonie Apollo een eere-concert gegeven in de Parkzaal. Nadat alle parochianen Zondagochtend de H. Communie hadden ontvangen vond om half elf de plechtige Hoogmis plaats, gedurende welke het zangkoor der parochie, versterkt met een Amsterdamsch mannen- en Jongenskoor o.l.v. Theo van der Bijl de mte In e-moll van Anton Bruckner uitvoerde. In het geheel bezette kerkgebouw merkten we ojn. op den Hoogeerw. heer M. A. W. Wij- tenburg, oud-regent van hei klein seminarie Hageveld, den pasbenoemden president van het seminarie Warmond, den Hoogeerw. heer W. J. de Jongh, pater dr. Cecilianus Huigens O. F. M„ directeur der Kerkmuzlekschool te Utrecth, voorts pater Dito, den voorzitter van den K. R. O., en den heer Paul Speet, de moeder van den Hoogeerw. Deken, studievrien den, en familieleden, pastoors en burgemees ters uit den omtrek en den burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst. De Hoogeerw. heer Deken heeft een predi katie gehouden, waarin hij uitging van het Epistel van het feest van den H. Cyriacus, den patroon der parochie: Fratres, gratias agimus Deo sine intermissione; Broeders, wij danken God zonder ophouden. Spr. noopte, dat allen hun dankbaarheid zouden uiten in het gemeen schappelijk opdragen van het H. Offer op dezen voor Hoorn zoo blijden dag. In de periode van 30 Juli t.m 9 Augustus Fin welke periode tevens de vacantie viel) werden mede door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst: 1 rjjwlelmonteur. 1 timmerman. 1 electricien. In de Centrale Werkplaats bestaat gelegen heid om tijdens werkloosheid arbeid in hun vak te verrichten voor: kantoorbedienden, ma gazijnbedienden, timmerlieden. metselaars. 12, 13, 14 jaar: 2 K. Molenaar, D.W.V. 32 p.; 3 S. Goudsblom, idem 30'4 p. Toestelturnen 15—16 jaar; 1 J. van Wonde ren, D.W.V. 23'A p.; 3 J. Reus, Edo 22 p.; 3 F. van Gulik, Edo 20*4. Vrije oefeningen Junioren: 1 D.V.V., Langen dük 24 p 3 Edo 17 p. Tramplin hoogspringen In den middag om twee uur vond een offi- cieele huldiging plaats in de Parkzaal; waar naast vele parochianen ook degenen, die wij reeds noemden aanwezig waren. De weleerw. heer H. Bakker sprak een be groetingswoord, waarna de heer A. J. van der Knoop, de voorzitter van .Katholiek Hoorn" met welgekocen bewoordingen de feestgaven aanbood. De groote zin van den Deken voor cultuur en zijn streven om dit in zijn parochie op hooger peil te brengen, heeft, aldus spr., de gedachte ingegeven om aan de groote plech tigheid van vanmorgen een bijzonderen luister te verleenen. Namens het kerkbestuur sprak de heer S. J. J. Luyckx, terwijl de burgemeester van Hoorn mr. H. C. Leemhorst, een hartelijken geluk- wensch uitsprak, waarin hü ook de moeder van den Deken betrok. In zijn dankwoord wees de Deken .o.m. op het godsdienstig leerplan, dat hij heeft samen- gesteld, en dat veel vruchten in de school af werpt, en bood hü dit aan de ouders der schoolgaande kinderen aan, opdat er een innig contact zou ontstaan tusschen school en huis gezin tot zegen der jeugd. 'Spr. hoopte, dat hierdoor de kern gelegd zou worden voor een grooter godsdienstig leven in de parochie. Deze huldiging werd opgeluisterd door muziek en zang. Vele waardevolle geschenken waren te bezichtigen. Nadien hebben velen den Deken gelukgewenscht. 's Avonds werd In de parochiekerk een plech tig Lof gecelebreerd, tüdens hetwelk de Deken welgemeende dankwoorden sprak en bruidjes een bloemenhulde brachten aan het beeld van Maria van Hoorn, wat de Deken, naar hü ver klaarde, op zeer hoogen prüs stelde. waaraan Cebuto zijn groote popu lariteit te danken heeft. Door de beschaafde, voorkomende relslel- ders. en ervaren, betrouwbare chauf feurs worden ieders wenschen vervuld! Uit de Cebuto Massakeus: 4 dg Valkanburg 7 dg Vogezen U dg Frentche 4 dg Herzgebergte 5 dg Zwitzerland. Luzern IS dg Dolomieten Ook voor prlvérelzen, vlieg- en boolpav sage* chOouet c„ strijdig zün met het ultzonderlük plechtige, verheven karakter van het werk, dat gereser veerd moet blüven voor enkele unieke hoog feesten, waarbü de eeredlenst zün rüksten luis ter moet ontplooien. De etechen. die deze mu ziek a*ft de zangers stelt zün trouwens zoo hoog, dat het werk slechte te vermeesteren te door weinige voortreffelük geschoolde ensem bles, onder leiding van een seer begaafden en ervaren dirigent. Dit zal er wel toe büdragen. Zaterdagmorgen was liet 25 Jaar geleden, dat de heer K. Ploeger als schilder bü het Gem. Gasbedrüf in dienst kwam. Deze feestelüke ge beurtenis werd in den besloten kring van het fabriekspersoneel herdacht. De heer T. sema, wethouder der bedrüven. hield een korte toespraak, mede namens den directeur, die wegens vacantie afwezig was. en bood den jubi laris de bronzen medaille aan namens het ge meentebestuur van Alkmaar, benevens een ge schenk namens den directeur. Ook de fabrieks- chef, de heer Visser, sprak eenige waardeerende woorden, waarna de boekhouder den jubilaris geluk wenschte namens de afdeellng boekhou ding. Vervolgens hield een collega een geestig speechje en deed zün gelukwenschen vergezeld gaan van een geschenk namens het geheele kantoor- en fabriekspersoneel. Na afloop van dit officleele gedeelte bleef men nog eenlgen tijd gezellig büeen. dük met I94M p nr. 3 D.W.V. van Warmen huizen met 193 ‘A punt. De lieer Molenaar feliciteerde hierna de ver eenlging D.V.V. van Langendük met de be haalde vereenlglngsprüs. Als aanhanger van D.W.V. spüt het natuurlük spr. dat deze wls- selkrans niet op Warmenhulzen mag blüven. doch spr. te Zbo sportief dezen keer eens de wteselkrans aan Langendük te gunnen, vooral omdat hü een geschenk te van Pastoor van Noort uit Langendük. Zaterdagavond werd de Jubilaris met moeder van het station Alkmaar gehaald vervolgens per auto naar de grens van de ge meenten Koedük en Sint-Pancras (het begin van Oudorps parochiegebiedgereden, waar onderwül een kleurige stoet stond opgesteld. Nadat de jubilaris in een open landauer had plaats genomen, werd hem bü monde van bur gemeester W. Bos een welkomstwoord toege sproken. Daarna zette de stoet zich in beweging, bestaande uit een heraut, twee ruiters, depu taties van de St. Josephsgezellen, de Kruis vaarders. de St. Jansknapen, het muziekcorps „St Caecllia” van Akersloot, en tenslotte een vüftal bespannen landauers, waarin de jubila ris, zün moeder, eenige geestelüken, het feest comité en de leden van 't kerk- en armbestuur Op het schoolplein werd de jubilaris met bloemen gehuldigd en toegezongen door een aantal schoolkinderen en het zangkoortje van de meisjescongregatie. Het muziekcorps speelde „Aan U, O Koning der eeuwen" en „Lang zal hü leven”. Daarna verzamelden allen zich in het kerk gebouw. waar een kort Lof gecelebreerd zou worden. Voorafgegaan door een groote schare bruidjes, tal van misdienaars en eenige gees telüken, kwam de Jubilaris door een haag van Kruisvaarders en St. Jansknapen de kerk bin nen Toen de Jubilaris in het priesterkoor had plaats genomen, klonk het welkomstlied mach tig door de ruimte. Onder het Lof hield kapelaan N. P. Velzeboer een korte toespraak, waarin hü den jubilaris met zün zilveren priesterfeest, van harte geluk wenschte, en God dankte, dat de parochie Oudorp zulk een herder had gekregen. In dien korten Ujd, aldus spreker, dat ge hier in deze parochie hebt gestaan, hebt U reeds aller har ten veroverd. Spreker smeekte God. dat de jubilaris nog langen tüd voor de Oudorp gespaard zou mogen blüven. Onze oud-stadgenoot. de heer Th. A J. de Wit. hoofd der R K. ULO.-school te Wük bü Duustede. slaagde voor de acte Engelsch M O. A. Op de 9 en 10 Aug te Den Haag examens voor diploma A onder gediplomeerd schoenmaker, slaagde C. A. J. Kusch, alhier. Bü het door de H M. V gehouden examen te Den Haag slaagde mej. T Ooms alhier voor onderwüzeres lingerie en kinderconfectle.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 12