De „Tarakan” weer te IJmuiden Tweeduizend beden om NELSON MEESTERLIJK SPEL FUI Gelukwensch der Eerste Kamer Fa GEESTDRIFT AAN BOORD BLEEF TOT HET EINDE GERINGE VOLDOENING MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 a By het le Regt. Luchtdoelartillerie Zomerweer in de fjorden Examinandus beloond ST, Koelhuis Prinses Irene Eerate ateenlegging te IJmuiden De nieuwe minister van Justitie «I Overboord geslagen en verdronken De firma Mendelssohn JOURNALISTIEK en Belgische leeningen Overtreding van het Snorverbod LIJK VAN VERDRONKEN JONGEMAN GEVONDEN Beëediging van offi cieren te Utrecht Auto tegen boom gereden Bemoeiingen van den H. Vader Welke factor heeft 'den grootaten invloed? Op uitbundige wyze is op het achip de nationale feeatdag gevierd Ned. Hand elmaatac happy behandelt de zaken Veralag van het Katholiek Vluch telingencomité over het eerate halfjaar 1939 TEGEN EEN VEILPLICHT VOOR FRUIT Naar de gezinnen Aan zijn ernstige wonden bezweken JONGEN ONDER AUTO GERAAKT Vooi zaal INKOMENS, TARIEVEN EN BIOSCOOPBEZOEK AGRARISCHE PRODUCTEN NAAR ENGELAND Medaille voor het beate examen algemeene handelakennia Niet noodzakelijk en zelfs schadelijk geacht Alle acht inzittenden gewond; zea naar het ziekenhuia Adrea aan H. M. de Koningin 1 CENTS i plechtigheid. Alkl het VOOR ELKEN ROOKER 12 Augustus 1939 a.b. ms. Tarakan, ten anker voor IJmuiden. Op de binnenplaats van de HOJEL-kazeme te Utrecht werden Zaterdagmorgen de nieuw benoemde officieren A Schouten en K. B Bloe- ma voor het front van het regiment beëedigd. Buiten de genoemden bevinden zich nog een aantal kinderen in Nederland, waarvan er ruim 40 te Eersel (N.-Br.) door de zorgen van het Ned. R. K. Huisvestingscomité te Den Bosch worden verpleegd. Het Is wenschelük, dat deae kinderen ten spoedigste in katholieke gesinnen worden ondergebracht, daar het voor ons comité ondoenlük is de benoodigde gelden voor de ver zorging der kinderen eveneens op te brengen. eerste helft van dit Jaar heeft slch eerste maal het verschijnsel voorge- De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aan H.M de Koningin het volgende adres ge richt: Het dat Vi de Pil In het eerste halfjaar van 1939 ontving het bureau 2024 verzoeken om hulp, totaal omvat ende 5060 personen. Hiervan kwamen uit Oos tenrijk 986. uit Duitschland 621, uit Nederland 25, uit Tsjecho-Slowaküe 69, uit Italië 47, uit Frankrijk 47, uit Joego-Slavlë 29, uit Engeland 25, uit Hongarije 20, uit België 16 en diverse landen 44 verzoeken. Het Katholiek Vluchtelingen Comité heeft een verslag het licht doen alen, dat een over zicht geeft van de werkzaamheden, die het In het afgeloopen half Jaar heeft verricht. Hoeveel werk op het Utrechtache bureau ia verricht, moge blijken uit de volgende gege vens, die srfj aan het verslag ontleenen. grootste gevaar verkeerden of in concentratie kampen verbleven. Het grootste deel dergenen. die werden toege laten. ongeveer 225, werd inmiddels in een kamp te Sluis opgenomen. Dat zulks te Sluis en niet te Reuver geschiedt, is een gevolg van het feit, dat wij de beschikking over het kamp in Reuver niet van de Regeerlng konden terugontvangen, daar de aldaar verblijvende 175 Israëlieten moe ten wachten tot het algemeen kamp in Drente klaar is. Behalve de te Sluis verpleegden bevonden zich op 1 Juli nog 10 personen in het kamp te Rot- terdam-Heyplaat, 1 in het kamp Rotterdam- Konlnglnnehoofd, 1 In Amsterdam-Zeeburgerdijk, 26 In Reuver, 3 In Hoek van Holland, 4 in Hel- levoetsluls. terwijl verstrooid in Nederland nog een 166 personen verzorgd worden. Onder deze laatsten bevinden zich personen, die reeds jaren in Nederland zijn en enkelen, die met toestem ming van de Regeerlng bulten het kamp mogen verblijven. Het staat te verwachten, dat dit aan tal weldra de 500 zal hebben overschreden. Een klein gezelschap uit Enter begaf zich Woensdag J.l. met een z.g. „Entersche zomp”, een ouderwetsch OveriJselsch vaartuig, waar van nog maar een enkel exemplaar bestaat, op vacantletocht naar Friesland. Zaterdagmiddag zou men Kuinre passeeren. In de nabijheid van deze plaats gebeurde om half vijf een ernstig ongeluk. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak sloeg de zestigjarige gehuwde landbouwer D. ter Weel, wonende te Fnter, overboord. Dê man verdronk Jammerlijk. voor het De O Beslu noem N( heeft hij op alle i perto: sen L te Be Gedeeltelijk betroffen deze verzoeken onder steuning. opneming in Nederland en verder hulp bij «migratie. Het spreekt vanzelf, dat slechts aan «en gering gedeelte voldoening kon worden gegeven. Gebrek aan geldmiddelen moest de ma- terieelë ondersteuning tot het allernoodzakelijk ste terug brengen; opname in Nederland werd alleen toegelaten voor hen. die volgens ingewon nen inlichtingen bij de SL Raphaelsverein in bet nent 85; Alles Voo stel' van tner onz< Si VI ft ot W d< H te dt Di r Di ge 9 i til be Ki VIRGINIA CIGARETTES GEGARANDEERD ZUIVER -ONGESAUSD - IMPORT H it 0 d di gi E tuil wee VOO AH. TC; Bar 11- 100- lent Ben Fan Ges 130- 12 0 Trlt op 1 Moo 70; op 1 li man 135; II— op 1 op 1 12 Oi Vlet. De bij e excui Nijmi Pei vroeg arrivi eei5*"ï gezeb bezoe hetge gestel baart rassei stellli Hie waar gang De weldi) denkt week croup per w zich ze rorgd De voile aan a Maatschappij Per 1 September is aan den heer O. H. J. L Hol, die met ingang van dienzelfden datum werd benoemd tot hoofdredacteur van het Dag blad van Arnhem, eervol ontslag verleend ais hoofdredacteur van Het Centrum. Tot hoofdredacteur van Het Centrum werd benoemd de heer F. J. M. Oremus, thans chef der redactie van het Dagblad van Arnhem. In de voor de daan, aldus schrijft het Handelsblad. dat Enge land voor een grootere waarde am agrarische producten van onr land heeft afgenomen dan alle andere landen te samen. Engeland» aan deel is in vijf jaren tijds gestegen van een derde deel tot de helft. vaderland altijd zullen moeten missen, fjord, ra- VertrouweUjk hebben wij vernomen, dat de H. Vader zich persoonlijk tot de Brazi- llaansche Regeerlng heeft gewend met ge volg. dat aan 3000 nlet-Arische Katholie ken toestemming tot verblijf in BPazUlé aal worden verleend. Zaterdagmorgen heeft mevr. G. FauëlHui zinga. de echtgenoote van een der directeuren van de N V. Unfe van Ijsfabrieken, na een be- groetingsrede van een directeur van de N V Vereenlgde IJsfabrieken-koelhuis Frigo. den heer K. H. Tusenius, oen eersten steen gelegd voor het nieuwe vrieshuis. Bijna alle directeuren van de Nederlandsche koelinrfchtlngeh waren bü deze plechtigheid aanwezig. Ook was aanwezig prof. dr. M. de Haas, ouc'-voorzlttcr van de Nederlandsche Vereenlging voor koeltechniek. Het gebouw, waarvan de kosten twee ton be- oragen, zal uit vijf verdiepingen bestaan en wordt 26 meter hoog. Vier verdiepingen, met een opslagruimte voor 50.006 kisten, worden bestemd voor vlsch, de vijfde verdieping voor bloembollen. Er kan tot 250 graden onder nul gekoeld woroen. Met deze uitbreiding worot het koelhuis Frigo de grootste vrfeslnrichtlng in Nederland Met toestemming van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal het gebouw den naam „Prinses Irene" dragen. x—w ver de wijze, waarop hij zijn ka- f'' 1 binétTie&ft geformeerd, heeft jhr. mr. .de Gesr zelve verklaard, dat fa ij slch tot geen enkele partij-instantie beeft gewend, maar hen, op wier mede werking hij prijs stelde, slechts persoon lijk heeft aangezocht. In het bepalen van den prijs, dien hij op de medewer king van bepaalde personen stelde, moet echter bij een ervaren politicus als jhr. de Oeer de politieke kleur van die per sonen natuurlijk van groote beteekenis zijn geweest. Een ieder, dien hij aan zocht, liet hij vrij om overleg te plegen met wien en wat hij wilde, maar hij waardeerde het, wanneer zij geen over leg met partij-Instanties pleegden. De sociaal-democraten hebben wel met hun partijbestuur overleg gepleegd, en ir. Albarda en dr. van den Tempel zijn dus wel als de exponenten van hun partij in het nieuwe kabinet te beschouwen. Dat de sociaal-democraten dit deden, is te begrüpen, want door hun toetreden tot de regeerlng zetten zij een gewichti- gen stap, welke niet zonder consequen ties kan blijven voor heel hun partij. De verschillende Kamerfracties staan dus ge heel vrij tegenover de nieuwe regeerlng. dievolgensjhr.de Oeer uitsluitend haar kracht wil zoeken in de goede argumen ten, waarmee het te voeren beleid voor de Kamer aannemelijk zal worden ge maakt. De katholieke Kamerfractie on der leiding van Dr. Deckers, die bewezen heeft den moed te bezitten, welke juist in moeilijke omstandigheden in bijzon dere mate wordt vereischt, kunnen wij het rustig overlaten de deugdelijkheid der argumenten, welke tot het aannemelijk maken van het regeeringsbeleid te berde zullen worden gebracht, op hun intrin sieke waarde te toetsen. Nu de positief- Christelijke samenwerking ontijdig en opnoodig, maar voorloopig onherstelbaar is verbroken, zullen de Katholieken, ook al zitten er twee hunner figuren, die hun voile vertrouwen genieten, in het kabinet, wat lieve illusies moeten laten varen, maar van den anderen kant zul len «ij het offer van die illusies weten te brengen in het besef, dat de politiek de kunst van het momenteel bereikbare is. Die kunst heeft jhr. mr. de Geer thans beter verstaan, dan dr. Colijn en het is dan ook met meer vertrouwen, dat wij het beleid van deze zoo beleidvol samengestelde regeerlng tegemoet zien. Zaterdagavond tusschen zes en zeven uur la op den Havelterberg, tusschen Bteenwük «n Meppel, een personenauto, bestuurd door den heer De Vries, uit Leeuwarden, door tot dui ver onbekende oorzaak tegen een boom gebotst en totaal vernield. In den auto zaten, behalve de heer De Vries, zijn echtgenoote en zee kinderen, die bij d« familie te Leeuwarden hadden gelogeerd thans op den terugweg naar Meppel waren. Alle acht inzittenden werden gewond. De heer en mevrouw De Vries en vier der zes kinderen zoo ernstig, dat zij in het Diaconessenhuis te Meppel moesten worden opgenomen. Naar omstandigheden is hun toestand redelijk wel. Mevrouw. De Eerste Kamer van de Staten-Gene- raal heeft met levendige belangstelling ken nis genomen van de mededeellng, haar, op Uwer Majesteits last, door den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voor zitter van den Raad van Ministers, bij missive van 5 Augustus IJ., afdeeling II no. 506. gedaan, dat uit het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bemhard eene dochter is geboren. De Kamer veroorlooft zich Uwer Majes teit hare meest eerbiedige gelukwenschen aan te bieden bü gelegenheid van deze voor het Koninklük Huls en het vaderland zoo gewichtige gebeurtenis. Zü bidt Gods rükste zegeningen af óver Prinses Irene Emma Elisabeth. De gelukkige, wien deze eer te beurt viel, de heer Egbert van Dük, uit Bchouwerzül (Gr.), werd met zün verloofde door den leider van de afdeeling middenstand van het departement, dr. W. L. Groeneveld Meijer, ontvangen. Hierbü waren tegenwoordig de heeren J. Hardenbol, drs H. L. Jansen en L. O. Eggink resp. namens den Chr. en den Katholieken Middenstands bond en het instituut voor mlddenstandsont- wikkellng (K.NM.B.). Namens den minister, die buitenslands ver toeft, reikte de heer Groeneveld Meüer met enkele woorden de medaille over. HU wees daar bü op de noodzakelükheld van vak- en handels- onderwüs en op het feit, dat de middenstands bonden hun taak direct begrepen hadden. Een groote organisatie Is in het leven geroepen, om goed en goedkoop mlddenstandsonderwüs te geven. Dit jaar hebben 13000 candidaten het examen afgelegd. Hierover hebben de bonden en de examinatoren uitvoerige rapporten uit gebracht. die doen zien, hoe allerwegen goed gestudeerd en serieus gewerkt wordt. In het voorjaar heeft de minister van Economische Zaken een zilveren medaille uitgeloofd voor dengene, die onder de moeilükste omstandig heden het beste examen aflegde. Het was geen gemakkelüke taak uit de 13000 candidaten een keuze te doen en het speet spr., dat niet meer medailles konden worden uitgereikt, want er waren verscheldenen. die onder dezelfde moei lijke omstandigheden zeer goede cüfers hadden behaald. De keuze is tenslotte gevallen op den heer Van Dük. voor wiens doorzettingsvermo gen spr. zetde groot respect te hebben. HU was er zeker van, dat hü In het bakkersvak, waar voor hü het examen heeft afgelegd, even goed zal slagen. Met de gelukwenschen van den minister reikte spr. ten slotte de fraaie medaille aan den gelukkige uit. X T T anneer men de formatie van een Vy kabinet mag vergelijken met het samenstellen van een zoo sterk mogelijk kaartspel, dan kan men niet anders dan erkennen, dat jhr. mr. de Oeer een moeilijk spel meesterlijk heeft gespeeld. Dag en nacht schijnt hij in de weer te zijn geweest om een sterke hand te krügen. waarmee hij met een gerust hart zou kunnen plaats nemen -aan de ministerstafel in de Tweede Ka mer om zijn partij te spelen en te win nen. Hij heeft zich niet blind gestaard op een enkele troef of kleur, maar be rekende alle mogelljke kansen, waarte gen hij zich zoo goed mogelijk zocht te dekken. ïndien hij de eene begeerde pop niet bleek te kunnen krijgen had hij verschillende andere reserve-kaarten achter de hand en zoo moest hij ten zotte slagen in de samenstelling van een politieke kaartcomblnatle, waarmee hij straks aan. de speeltafel tegenover het parlement een goede kans maakt. Deze Van groote soepelheid en meesterschap getuigende werkmethode van jhr. de Geer is duidelijk aan het licht gekomen, toen na het ter elfder ure uitvallen van prof. Woltjer onmiddellijk de heer Bol kestein werd Ingeschoven ter bezetting Van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. En zoo schijnt het mln of meer aan het toeval te moeten worden toegeschreven, dat de Vrijzinnlg-Democraten, die behoorden tot de drie groote parlementaire partijen, welke de motie-Deckers hebben ge steund en het vijfde kabinet-Colijn tot heengaan dwongen, ook vertegenwoor digd zijn in de regeerlng. De heer Bol kestein werd als uiterst bekwaam en ervaren onderwijsspeciallst uitgenoodigd op het laatste nippertje ’s heeren de Geer's partner te worden. Verwacht te men eerst, dat de voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische Kamer fractie, mr. Joekes, het departe ment van Justitie zou krijgen, met den anti-revolutionnairen professor Ger- brandy nam jhr. de Geer een meer apar te en voor hem onder de gegeven om standigheden aantrekkelijker kaart in zijn spel op. De waarde van die kaart steeg, toen prof. Woltjer zich terugtrok, en door diens vervanging met den heer Bolkestein kreeg de formateur toch nog een Vrijzinnig-Democratische kaart in de hand. Zoo heeft hij door een ruime en zorgvuldige keuze van personen een kabinet weten samen te stellen, dat in de huidige situatie de breedst mogelijke samenvrerking, die hij zich als doel voor oogen stelde, verwezenlijkt. Indien een belangrük deel hiervan uit Ne derland zou kunnen worden opgenomen, kunnen wü nader overwegen, indien de geldmiddelen zulks gouden toestaan, nog meerdere in Duitsch land in concentratie-kampen verblijvende slachtoffers te helpen. Dat hiervoor echter een belangrijk bedrag zou moeten worden opge bracht, laat zich begrijpen In den tijd van 1 Januari tot 31 Mei bedroe gen onze ontvangsten ƒ92.766.91, de uitgaven 51.207.38, aan ondersteuning werd uitgegeven ƒ22.955.38, aan emlgratlekosten 6781.88, in richting Vluchtellngen-Oord Sluis 13 58755, salarissen ƒ2814.60. Er zün evenwel nog verschillende belangrijke betalingen te voldoen. Op het bureau te Utrecht werken thans 16 personen, waarvan 3 van Nederlandsche en 13 van Duitsche nationaliteit. De meesten van Hen verrichten het werk vrijwel kosteloos, behou dens een kleine toelage per week. Per maand bedragen de totale salariskosten ƒ580. Indien men bedenkt, dat per week 4 tot 600 brieven worden behandeld en dat alle onder steuning steeds weer opnieuw moet worden na gegaan en geregeld, dan zal men zich een wei nig kunnen Indenkeiw welk een enorme arbeid steeds op het bureau wordt verricht; alles ge schiedt bijna geheel gratis. Het geheele personeel doet dit vele werk gear- ne en met opgerulmden zin, zoodat de verhou ding niete te weneeben overlaat. H. J. C. VENING6, Voorz. Vrijdagmiddag Is op het oudewand te Zut’ phen een vüfjarige jongen achter op —nJ”** staanden vrachtauto geklommen. Toen de weg wegreed, is hü onder de wielen terecht komen Ernstig gewond is de Jongen naar be. xlekenhuls vervoerd, waar bü 1» overleden Op het departement van Economische Zaken ia Zaterdag de zilveren medaille uitgereikt, welke minister Steenberghe had uitgeloofd voor het beste examen algemeene handelskennis voor het middenstandsdiploma krachtens de Vestigingswet kleinbedrijf Een voorwaarde was daarbü, dat het examen onder de moeilükste omstandigheden moest zün afgelegd. Zooals alle consumptieve uitgaven, hangen ook de uitgaven voor bioscoopbezoek af van de conjunctuur en van de „prüzen". d.wa. van de tarieven. Welke van deze twee factoren heeft echter den grootsten invloed en hoeveel meer plaatskaarten worden er genomen, wanneer het algemeene inkomensniveau stügt met b.v. 10 pet., hoeveel meer, wanneer de prijs daalt met 10 pet.? Een eerste poging, om op deze vragen een globaal antwoord te geven, heeft dr. J. B. D. Derksen ondernomen in de Augustus-aflevering van de Nederlandsche Conjunctuur (uitgave Centraal Bureau voor de Statistiek). Er zün cüfers bestudeerd voor de- drie grootste steden. Gevonden wordt, dat een prüsverlaglng van 10 pet. gevolgd zou worden door een verhooging van den kaartverkoop met tenminste 10 pet. Een inkomensstüging zou in Rotterdam en Amster dam door een procentueel grootere. in Den Haag door een procentueel kleinere stüging in het aantal plaatskaarten worden gevolgd. De reis zit er opl De zesde en laatste Tara- kan-kampeerreis van dit seizoen, met 450 ka tholieke jongens, onder de auspiciën ven de Nederlandsche Relsvereenlging voor Katholie ken naar de Noorsche Fjorden, is tot een goed einde gebracht. De najool van den cabaret- afscheidsavond roezemoest nog wat door, de kapitein heeft zich weer naar de brug bege ven, om het ten anker komen te leiden en te- gelükertüd zün wü weer achter onze schrüf- machine gaan zitten, om dit schoone en on ver- geteUjke avontuur te boek te stellet Wederom staan wü voor de moeilükheid, dat de Indrukken in zoo overweldigend aantal op ons zijn afgestormd, dat de ruimte ons ont breekt en daarom willen wü slechts een sa menvatting geven. In het vaste vertrouwen tevens, dat de jongens die die reis hebben mee gemaakt. onze taak zullen voortzetten. Als een der voornaamste gebeurtenissen van deze reis mogen wü dan wüzen op de herdenking van den nationalen feestdag, toen het schip te Ulvik lag. welk feest met meer geestdrift is gevierd dan wellicht ergens m het vaderland Scheepstechnisch was 1 nationale feest te be merken aan het van top vlaggen, dat daarin bestaat, dat zoowel van het vlaggetje voorop (het geusje) als van de masten (In casu drie) als van den vlaggestok de vaderlandsche drie kleur waait. Voor een walmensch valt dat niet direct op, doch de Insider bemerkt direct, dat het groot feest aan boord is en dat was hier aan boord wel heel büzonder het geval. Nadat de jongens aan land? waren gebracht, viel in den voormiddag de herdenking voor de bemanning, die door kapitein C. Schoen op toepasselüke wüze werd toegesproken. Deze rede werd door de mannen met luide hoera's be antwoord, doch dit zonk in het niet bü de geestdrift, die des middags door de Jongens werd getoond. Het feest voor de jongelui begon met een origlneelen Oranje-optocht, waarbü zelfs de vlaggen niet ontbraken, waarna de plechtige herdenking op Luik III werd ingezet met het zingen van het Wilhelmus. Vervolgens hield wederom kapitein Schoen de feestrede, die on der ademkxne stilte werd aangehoord, doch hoe diep de jongelui de beteekenis van dezen blijden dag beseften, bleek het beste uit het daverend hoezee, dat na de woorden van -den gezagvoerder losbarstte. Dat was een warre ling van kleuren, waaruit een orkaan van ge juich omhoogsteeg. Uit het massaal élan, waar mee het „Wien Neerlandsch Bioed” werd in gezet, bleek wel dat ook onder de moderne Jeugd de ouderwetsche en degelijke vaderlands liefde nog als een deugd wordt beschouwd. Hetzelfde enthousiasme werd verder ver toond op den zoo juist beëindigden en buiten gewoon geslaagden afscheidsavond, toen op Luik III een cabaretprogramma werd ver toond. dat de omstandigheden In aanmer king voortreffelük geslaagd mag heeten. De technische afwerking was uiteraard niet zoo büzonder en lichteffecten waren zelfs uitge sloten. Doch de humor die werd geboden was voor dit publiek van Tarakaneezen volkomen toepasselijk en werd dan ook büzonder op prüs gesteld. Gebruld is er, zoowel van het lachen als tüdens den samenzang. De „Ode aan de Tarakan", door peter van de Boogaart S. J. gedicht en voorgedragen, en waarin leder opvarende een veeg uit de pan kreeg, was een daverend succes, doch dat was nog niets bü het Donkozakkenkoor ven de Leiders. Costumes voor dit nummer waren natuurlük niet aan boord, doch de fraaiste uitrusting had niet zoon lachsalvo kunnen veroorzaken als de tafelkleeden waarmee de heeren zich thuis hadden toegetakcid. De tranen liepen iedereen over de wangen. In het büzonder kwam deze feestavond zoo goed tot zün recht, omdat net weer zoo bui tengewoon meewerkte, wat trouwens deze heele reis t geval is geweest. Den beruchten Zondag der zeeziekte natuurlük daargelaten. Bü het vertrek van Bergen sprak het weerbericht van „wind freshening" (toenemende wind) en „mo derate gale” (matige storm), zoodat veilig heidshalve de zonnetenten reeds werden ge rold. Niet dat er gevaar dreigde doch zulke lappen ais de tenten van de Tarakan beloopen gauw schade en algemeen werd verder ver wacht. dat het uitsluitend geballaste schip nog eens flink zou gaan slingeren. De onbevaren Tarakaneezen zouden zoo dachten zü die door aanleg of beroep geen zeeziekte behoefden te vreezen eene gaan beseffen hoe de Jam- merbocht haar naam met eere draagt. In dat opzicht echter alle eer aan den der den officier. Toen hü des avonds om acht uur aan zün wacht begon, regende het knap, zoo dat het zicht slechts matig was, terwül een frlssche tot stüve bries met de daarbü behoo- rende slingeringen reeds talrijke gapingen tn de gelederen deed ontstaan. Om tien uur goot het knapjes, met nog toenemenden wind en om twaalf uurdroge dekken, sterhelderc lucht en hoogstens nog een matige koelte, waarin de pasgeboren deining spoedig ineen- zeeg. Zoo was het den geheelen laatsten dag. Een weertje, dat eerder ter hoogte van Kaap Fl- n later re dan op deae breedte thuishoorde, met een schip waarop zelfs de meest zwakke maag kon eten en waarin de cabaretavond op dege- lüke wüze kon worden voorbereid. Wat de medewerking van het weer betreft, mag deze reis zelfs büzonder geslaagd heeten, want zooals wü, Nederlanders, dat wel eens van ons klimaat zeggen: „Acht maanden win ter en vier maanden slecht weer", zoo is dat nog sterker met de Scandinavische landen. De komen. Ernstig gewond is de jongen naar het jaar welgeteld 320 regendagen (dagen waarop een meetbare hoeveelheid regen valt) en de Tarakaneezen pikten juist een der 45 dager, waarop het niet regende. Mooier echter dan in Bergen «as het weer in de fjorden, waarin merkwaardig genoeg! drie dagen achtereen echt zomerweer heerschte. Niet alleen dat dit voor de wande lingen büzonder prettig was, dcch des te beter trof dit nog om de büsondere schoonheid van de fjorden tot haar recht te laten kmen. Want deze fjorden.... eenvoudiger is het met een doove over de meesterwerken van Beethoven te praten, of een blinde de kleurenweelde van de Nachtwacht" te schetsen, dan om vóór iemand die ze nog nooit mocht aanschouwen, den alles overweldigenden indruk der fjorden te schetsen. Wü zouden het willen, wü zou den leder deelgenoot willen maken van de schoonheid die wü zagen, doch we kunnen het niet, omdat de Nederlandsche woorden niet expressief genoeg zün. Dank zü de ervaring van de Het Belgische ministerie van Financiën deelt in een communiqué het volgende mede: huis Mendelssohn en Co. te Amsterdam, deel uitmaakt van een syndicaat van Neder landsche, Zwitsersche en Zweedsche banken, heeft met de Belgische regeerlng contracten gesloten betreffende leeningen op korten en langen termün. Voorloopig zal alles, wat betrek king heeft op deze leeningen, waarmede de ge noemde bank is belast, worden behandeld aan de loketten van de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam. i. 1 1 I gelden vereischt worden, dat hieraan eenvoudig niet is te voldoen. De kleine Zuld-Amerikaan- IIUIIJ sche staten vragen b.v. ttiMchen de 500.— en ƒ1000.— per persoon of familie, terwül voor Australië 1800.gevorderd wordt. De oproep van den voormallgen Kardinaal Btaats-secretaris, den tegenwoordigen H. Vader, die zich d.d. 9 Januari 1939 tot de Bisschoppen van de geheele wereld wendde, heeft weliswaar in verschillende landen tot oprichting van eigen vluchtehngencomlté's gevoerd, doch een bevor dering der emigratie is hiervan niet het gevolg geweest. Op dit uur stonden de drie in het garnizoen aanwezige batterüen tn veldtenue onder com mando van een majoor D. de Leeuw in carré opgesteld, terwül midden op het terrein een luchtafweer-kanon van 7*A c.M in stelling was geplaatst. Een twaalftal trompetters zorgde voor het mu zikale gedeelte. Precies op het vastgestelde uur werd door hen het signaal „geef acht" geblazen en pre senteerde de troepencommandant het regiment aan den wn. regiments-commandant den ma joor J. H Heffener. die daarna het geheel in specteerde. Na afloop van ae Inspectie klonk op keurige wüze het „Open de Ban" en werd met lulde stem het koninklük besluit voorgelezen van de benoeming tot officier. De wn. regiments-commandant ging vervol gens tot het afnemen van den eed over, dfe luidce: „Ik zweer trouw aan de Koningin, ge hoorzaamheid aan de Wetten en onoerwerping aan de Krügstucht". Daarna presenteerde majoor Heffener de of ficieren Schouten en Bloema aan het regiment en droeg het op. hen in hun nieuw benoem den rang te erkennen en voorzoover zü de min deren zün, de door hen gegeven bevelen op te volgen. Dan feliciteerce hü de jongbenoemde officie ren. De plechtigheid, die begunstigd werd door heerlük zomerweer, maakte over het gehe/1 een keurigen incruk. Nederland op deze vaart zit er in de drie mi- stapjes in Noorwegen een duidelük opvallen de climax. Ulvik. de eerste haven, voldoet bü zonder door zün pittoreske ugging te midden van de rotsige heuvelen, waar het water in wilde stroomen en watervallen van komt af. dalen. De wandeling naar den houtzaagmolen gaf reeds een Impressie, die onze jongens in ons - - - üi. terwül de vaart derwaarts, door het langs rotsige eilanden, die ais bonkige nietsteenen in het groenig-blauwe water liggen, reeds echt den Indruk geeft, dat men in het hartje van Noorwegen is aangekomen. Dit alles wordt echter overtroffen door Fjaer- land, waar het fjord nauwer, het omringende lend hooger is. waar het graniet steiler uit het water oprijst en ^aar de wanceling langs jen zigzaggenden weg tenslotte naar een echten gletscher leidt. Dat is de Boja Brae-gletscher niet zoo maar een stukje sneeuw, dat in een afgesloten hoekje ook des zomers niet smelt, doch een echte, volwassen gletscher, van albae- ten üs en die alle verschijnselen toont, welke de Jongens In hun aarcrükskunde hebben leeien kennen. Doch ook Fjaerland, hoe prachtig ook, zinkt weer In het niet bü Merok. Dit plaatsje is ia de laatste jaren als toeristencentrum zeer in trek gekomen. Prospectl van reisbureaus be weren. dat wie Merdk niet heeft gezien. Noor wegen niet heeft gezien en merkwaartMgerwüs hebben ze tot de laatste letter gelük. Merok toch ligt achter in een zü-fjord, waar de granieten bergen steil, soms zelfs overhel-- lend, tot op 1800 meter uit het fjord oprüsen. Het water zelf van kristallüne helderheid, heeft een groenig-blauwe tint, zooals de beste schil der zou willen scheppen, waarin de pekken vlak onder de talrüke en hooge watervallen felgroen afsteken. De granietwanden rijten soo imponeerend hoog, dat het oeg niet moede wordt ze te aanschouwen en bü leder een drift ontwaakt, om de geologische vorming te leeren kennen. Op dezen barren grond groeien brons groene naaldbosschen, terwül daartusschen ver scholen de schilderachtige Noorsche houten huisjes liggen. Op zulke plaatsen vaak, dat het vanuit het fjord een vraag schünt, hoe de je woningen wel bereikt kunnen worden. Ten over vloede zün deze fjorden (8onge-fjord en dwars daarop het enge Geyrangerfjord) zoo bochtig, dat het schip lederen keer moet toeteren, om een mogelüken tegenligger te waarschuwen. Daarbü wordt het oorspronkelüke, machtige ge loei door de echo der rotsen nog overtreffen. Doch bü dit alles moet men wel beseffen, dat de woorden niet bü de werkelükheid te verge- lüken zün. Dat staat in een verhouding als een prachtige zaal tot de in' entarisatlelltat van het meubilair. Tot slot komt nog Bergen als een aardige afwisseling na zooveel natuurschoon. Het s een aardig en sympathiek stedeke, levendig, zlnde- UJk en bedrüvig. met een druk verkeer, dat zich door de steile straten niet laat afschrikken. De zeg is ook voor vreemdelingen uiterst gemakke- lük te vinden, waarbü de hooge, groen be- koperde spits van de Groote Kerk als een overal zichtbaar landmerk dient en tenslotte is de gs- heele winkelstand op het vreemdelingenver keer ingericht. De souvenirs zün er vele te koop, de moderne talen worden er veelvuldig gesproken. Aldus hebben 450 jongens, onder bü uitstek beproefde leiding, een groot stuk van de wereld leeren kennen en dat deze tocht zoo In het büzonder geslaagd mag heeten, is, naast de groepe- en hoofdleiders, wel voornamelük te danken aan de bevelvoering van kapitein Schoen en de technische relsleldlng van dea eersten stuurman-reislelder S. van Proosdü. De laatste door de jongelui ..Zwarte Plet” ge- naamd. was niet alleen een voortreffelijk gang maker van feestelükneden en een uitstekend organisator bü de waluitstapjes, doch ten 'over vloede had hü geducht den wind onder de schare, terwül geen kapitein zich zoo bemind heeft gemaakt, als juist kapitein Schoen op deze reis. Iedereen, in welke categorie ook, sprak met den grootsten lof en de diepste hoogachting van den k-'pltein en al was dit de eerste reis van den heer Schoen in deze functie, algemeen was men van oordeel, dat hem een schitterende kapitelnsloopbaan wacht. Beter oordeel kan wel over geen gezagvoerder worden uitgesproken. Hoewel de emigratie vrijwel tot stilstand is gekomen, daar de Braziliaansche regeerlng elke verdere toelating heeft geweigerd, Is het 1 Co mité toch gelukt een 70 personen te doen eml- greeren. sedert de Conferentie ven Evian (begin Augustus 1938) zün de emlgraUe-mogelük- heden steeds verslechterd. Ook de opname in z«. katholieke landen Is vrüwel buitengesloten, terwül voor een ander deel dergeftjke landings- Vrüdagavond la asm bet stille strand te Sche- venlngen het lük aangespoeld van den 19-Ja- rigen A Ch. V. uit Rotterdam, die Maandag was gean zwemmen en niet was teruggekeerd. De jongen logeerde bü familie te Den Haag. Toen hü des avonds om half acht nog niet van het rwemmfn was thuisgekomen, waa zün oom gaart zoekefl Deee vond de kleeren en de flets van zün neef. Het stoffelük overschot is overgebracnt naar het iükenhuisje op de algemeene begraafplaats. De algemeene Nederl. Bond van Fruit-, Groenten- en Aardappelenexporteurs heeft ’n request gericht aan den minister van Econo mische Zaken, strekkende tot de afschaffing van den veilplicht voor fruit De bond acht de invoering in 1934 van den algemeenen veilplicht, voorzoover betrekking hebbend op den afzet van groenten, alleszins begrüpelük, aangezien hier reeds een vrüwel al gemeene vellpractük bestond. De bond achtte het echter onjuist, dat het fruit hierin geheel met groenten Is gelükgeschakeld. Bovendien acht de bond veilplicht voor fruit niet noodsakelük, omdat de fruitteelt niet in een dusdanlgen crisis-toeetand verkeerd neeft als de groente-teelt. Het grootste nadeel van den veilplicht fruit wordt geacht de bemoeilijking van bewaren van daartoe geschikt fruit. Dit benadeelt ook onzen export, dasu-Duitsch land sedert 2 jaren gedurende het hoofdsei zoen aan de Importeurs voorschrüft alleen bewaarfrult te importeeren. De in vele gevallen volstrekt overbodige kosten-vermeerdering (velllngkoeten, fusthuur) leidt tot groote ontevredenheid. De bond acht de forceering van den afaet van fruit via de veiling schadelük. De veiling moet tusschenschakel blüven, waar de practük dit vraagt, doch niet gedwongen ook daar, waar de veiling niet gebrulkelük was

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 6