en van KATHOLIEKEN TOOIT UW EIGEN UNIVERSITEIT! V Ontwikkeling den MO.-polder Spoedig onderhoud tusschen Chodacki en Greiser? I* voor Doop terecht Gestolen Watteau Japans politiek de toekomst i Poolsch protest te Danzjg Na zijn reis naar Berchtesgaden van Prinses Irene BURCKHARDT VERKLAART: van een Zoo mogelük in Sep tember te Amsterdam „Ik heb nog hoop op vreedzame regeling van het Danzig-probleem” WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 wrap Terreur in Palestina neemt toe Afzet van producten I King Hall is taboe De I.R.A. weer aan het werk Poolsch politieman neergeschoten Hitler keert naar den Berghof terug Verklaring van Welles over de petroleum w. Het spoorwegongeluk n Nevada VIRGINIATAEAK-OOGST MISLUKT Spaansche schatten keeren terug a Duit ache apeldeprikken j 16 l i uit Verdachte gearreateerd 14 Aug. 1 1 Verder meldt Havas, dat te Szarlej bij Kattowitz een Poolsch politieman Is doodge schoten door een lid van de Dultsche min derheid in Polen, toen hij een ander lid van deze minderheid opbracht. De arres tant is er in geslaagd naar Dultschland te vluchten, doch de moordenaar werd gear- den rijks- in vracht- Uitzicht op vrede of op oorlog? De Führer, Von Ribbentrop en gtaaf Ciano na afloop der besprekingen over Danzig voor het raam van Hitler’s werkkamer op den v öbersalzberg. Op den achtergrond de tolk Dr. Schmidt Hamilton Fiah luncht met Von Ribbentrop Miniatera worden het eena over formule betreffende den toeatand in Europa Gearreateerden worden niet vrijgelaten PARIJS, 14 Aug. (Havas) Op het Paleis van Justitie te Parijs deelde men Maandag middag mede, dat de „Indifférent” van Wat teau, die op 11 Juni uit het Louvre gestolen werd en waarvan de waarde op seven mil- lioen frank wordt geschat, terecht is. heeft den rgu. long >du 'en ier Te Princenhage is de 14-jarige B. straatweg PrincenhageBreda door auto uit Rotterdam aangereden en erftgtig ge wond. In het ziekenhuis te Breda is de jongen later overleden. Een jong achilder te Parjje had het *doeh naar huia genomen en geheel gereataureerd WARSCHAU, 14 Aug. (Havas) De politie te Danzig heeft Zondagavond twee inspec teurs der Poolsche douane, Goelakowski en Slowiskowski, die zich per motorboot van het douanebureau Lotsenberg naar het schier eiland Holm in de haven van Danzig be gaven, gearresteerd, evenals den bestuurder van de boot, den Poolschen burger Gornik. Afgevaardigden, >urg met Von likt. Zij hebben Ten slotte bericht Havas, dat de Poolsche autoriteiten de verspreiding verboden hebben van 25 bladen of periodieken. Voor het meeren- deel Dultsche. waaronder het blad van Hen lein ..Die Zeit”, dat te Reichenberg verschijnt. Verder zijn drie Russische bladen verboden, waarvan één wordt uitgegeven te Bratislava en twee te Moskou. Naar wij vernemen, heeft zich in verbancJ met de behoefte van het provinciaal bestuur van Overijssel aan voorlichting nopens de vraag, hoe de N. O.-polder zich te zijner tijd in economisch opzicht zal oriën- teeren, een commissie gevormd, welke dit vraagstuk zal onderzoeken en daaromtrent zelfstandig een rap port zal uitbrengen. Bij dit onderzoek zal het bovenal gaan om een objectieve beantwoording van de vraag, op welke wijze in de behoeften van de bewoners van den polder en hunne be drijven zal moeten worden voorzien, als mede de aanschaffing van benoodigdheden en de afzet van producten zal geschieden. Nadat de Poolsche autoriteiten herhaaldelijk om inlichtingen hadden gevraagd, bevestigde de politie Maandagmiddag, dat drie personen zijn gearresteerd onder verdenking van smokkelarij van anti-Hltleriaansche pamfletten. IXJNDKN, 15 Aug. (Reuter). Gisteravond heb ben zich in hotels in Southport en Fleetwood in Lancashire ontploffingen voorgedaan. Er zijn deelen van eep bom gevonden. Men verdenkt het lerache republiketnsche leger. schuld van Polen en de overtollige Inmenging eer Londensche- politiek is, wanneer de oplos sing van het Danzlgsche probleem heden niet meer een aangelegenheio van de Duitsch-Pool- sche betrekkingen is. Het is ook Polens schuld, wanneer met het oog op de agressieve Pool- sclie houding en op de omsmgelingsbedrelglng van de Westelijke mogendheden thans de op heldering van deze Danzlgsche k'westie niet door Duitschlanc alleen verricht wordt. De spil- mogendheden beschouw^) dit thans als een ge meenschappelijk op te lossen taak. Als resultaat van de beraadslagingen te Salz burg kunnen de volstrekte eensgezindheid in de beoordeelfng van den toestand en de gelijkheid voor 100 procent van opvatting ten aanzien van de toepassing eer middelen, die zullen leiden tot de oplossing van die kwestie, geconstateerd worden. Na de arreatatie van twee douane beambten en een Poolach bur ger in Danziga haven De jeugdige schilder Serge Boguslawsky, die het beroemde schilderij van Watteau „ter restauratie” uit het Louvre ontvreemdde en thans weer terugbracht, schijnt weinig onder den indruk te zijn van de gevolgen van zijn daad. Men ziet hem hier (in tjchillerhemd) lachend tusschen zijn beide advocaten, Me. Géniviève Thomas en Me. Marcel Maurand WASHINGTON, 14 Aug. (Havas). Welles heeft tegenover de pers verklaard, dat hij aan de Mexlcaansche regeering en de Amenkaan- sche petroleummaatschappyen een voorstel heeft voorgelegd, dat de mogelijkheid kan bie den de kwestie van de Mexlcaansche petroleum op tg lossen. Het voorstel werd officieus gedaan en zonder voorafgaand overleg met een tweede partij, ui de hoop, dat het tot basis zal kunnen diénen van een eventueele overeenkomst. Op de vraag of Groot-Brittannië of Frank rijk in de afgeloopen week de Vereenigde Sta ten had uitgenoodigd deel te nemen aan eei. conferentie voor ontwapening en herverdee- ling van grondstoffen, heeft Welles, naar Reu ter uit Washington meldt, met nadruk geant-° woord, dat absoluut geen avances iietzU direct. hetzij Indirect, zijn gedaan. resteerd. Beiden waren lid van de „Jung- deutsche Partei”. Ten aanzien van de arrestatie van vier Dult sche soldaten in een trein, welke door den corridor reed, wordt van Poolsche zijde gemeld, dat zij werden gearresteerd, omdat zij foto’s hadden genomen van een brug aan de Poolsch- Duitsche grens. Na ondervraagd te zijn werden de mannen onder geleide naar Dultschland teruggevoerd. De commissie, welke reeds met haar werk zaamheden is begonnen, bestaat uit ver tegenwoordigers van de onderscheidene land bouworganisaties in-Overijssel. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Drente, Noor delijk Overijssel en Salland, alsmede van het Economisch Technologisch Instituut Overijssel, de streekplancommissie en de scheepvaart. Zij staat onder voorzitterschap van den heer J. Warner, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel, terwijl mr. M. Veeneklaas, leider van het Eco nomisch Technologisch Instituut Overijssel, met het secretariaat is belast. Hei ligt in hei voornemen van H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dai de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand Sep tember in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal geschieden. Het Dultsche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft besloten in zijn officieele corres pondenties met de Poolsche autoriteiten voor de Poolsche namen de Dultsche vormen te schrij ven en de Poolsche vormen tusschen haakjes daarachter te plaatsen. Naar aanleiding hier van heeft del PSsjsche ministerie van Binnen landsche 3tken nu besloten oergelijke brieven onbeantwoord terug te zenden met verwijzing naar den tekst van het Duitsch-PooJSche accoord van 1934, waarmede het Dultsche Besluit geheel in strijd is. In de „Völkischer Beobachter” schrijft ce Weensche hoofdredacteur van dit blad, die in Salzburg is geweest, o m. het volgenoe betref fende het resultaat van het bezoek aan Ciano Dultschland heeft er den laaftsten tijd reeds herhaaldelijk op gewezen, dat het alleen de JERUZALEM. 15 Aug. (Reuter). Generaal- majoor Barker, commandant der Britsche troe pen in Palestina, heeft medegedeeld, dat men* het vrijlaten van personen, die krachtens oe bepalingen voor noodtoestand gearresteerd wa ren, tot nader order heeft moeten staken, om- cat het aantal schietpartijen, de bomaanslagen en de pogingen tot intimidatie van regeerlngs- anr.btenaren den laatsten tijd weer zijn toege nomen. -*e -- TOKIO, 15 Aug. (Domei). Alhier wordt vernomen, dat de minister-president Hi- ranoema, de minister van Buitenlandsche Zaken Arit* en de minister van Oorlog Itagaki het een* zijn geworden over een for mule betreffende den nieuwen toeatand in Europa, overeenkomstig het besluit van Augustus der conferentie var. de vijf mi nisters. Verwacht wordt dat de minister-president na de gewone bijeenkomst van het kabinet op aa. Vrijdag een spoed bijeen komst sal be leggen der vtX ministers, t.w de premier, en de ministers va^Buitenlandsche Zaken. Financiën. Oorlog en Marine, om de formule van Arita formeel goed te keuren en de noo- dige diplomatieke maatregelen voor haar uitvoering te nemen. Het gestolen schilderij van Watteau, JL’Indijférent” (de Onverschillige)dat Maandagmiddag door een jongen schil der tie Parijs weer werd terugbezorgd. Dit doek, dat weliswaar tot de kleinste maar ook tot de beste werken van Watteau behoort, toont een jongen edelman, die bezig is diabolo te spelen Maandagmiddag meldde zich namelijk op het Paleis van Justitie de jonge schilder Serge Bo- goesslawski, wonende te Parijs. Onder zijn arm droeg hij een doek, dat, naar hjj zeide, de uit hetvLouvre gestolen schilderij van Watteau was. „Ik was verontwaardigd,” zoo zeide hij, „over de restauratie en de reparaties, die men het doek had doen ondergaan. Ik heb het daarom mede genomen en thuis lii'zijn oorspronkelijken staat hersteld." Hij vertelde nog een boek over dit onderwerp te hebben geschreven en verklaarde zich verder als den gevangene van het parket te beschouwen. Hij had zonder medeplichtigen ge handeld. Na een nauwkeurig onderzoek bleek, dat men inderdaad met het gestolen doek van Watteau te doen had. SAN SEBASTIAN, 15 Augustus. (Havas./'Een uit La Rochelle komend vrachtschip is 0‘1'a- sajez gearriveerd met aan boord 9573 kisten met waardevolle voorwerpen, juweelen en documen ten. afkomstig uit de banken van Guipuzooa er. Biscaye. Uit Danzig wordt gemeld, oat de pontonbrug over den Wefchsel tusschen Rothebuoe en Burcichardt bepaalde zich er toe in zyn antwoord op zékere hem door de journalisten gestelde vragen met betrekking tot de resultaten van zyn reis naar Duitschland te verkla ren, dat hij de hoop op een vreed zame oplossing van het vraagstuk- Danzig niet had opgegeven en dat het niet was uitgesloten, dat Marjan Chodacki, de commissaris-generaal van Polen in Danzig, en Arthur Greiser, de president van den Senaat van Danzig, misschien reeds morgen hun eerste onderhoud zullen heb ben over zekere kwesties betreffen de de Vrye Stad. Ik ben niet te Genève geweest en heb geen enkel onderhoud gehad met den secretaris-generaal van den VolkApbond. Ik ben ook niet voor nemens mij naar Londen te bege ven. Ik ben slechts voor een kort verblyf in Duitschland geweest en heb in den loop daarvan gelegen heid gehad mij in het kort te onder houden over binnenlandsche aange legenheden, Danzig betreffende. DANZIG, 15 Aug. (Havas). Dinsdag Burckhardt, de Hooge Commissaris van Volkenbond in Danzig, die pas teruggekeerd is uit Berchtesgaden, den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers de volgende op schrift gestelde verklaring overhandigd: Met grooten luister heeft het Haarlemsche diocees het 40-jarig priesterjubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huïbers gevierd In vol ornaat verlaat Haarlems bisschop de St. Bavo, na het opdragen der Pontificale H. Mis LONDEN, 15 Augustus. De Berlynsche correspondent van de „Daily Telegraph” meldt cat het nummer van dit blad van Zaterdag, waarin King Hall als advertentie het antwoord van dr. Goebbels op zijn nieuwsbrieven had af- georukt. bij aankomst In Dultschland in beslag is genomen. Per post verzonden exemplaren hebben hun bestemming evenmin bereikt. Commiaaie ingeateld om rapport uit te brengen over de econo tn miache oriëntatie Van betrouwbare buitenlandsche zijde te Sjanghai wordt aan Reuter gemekt dat Zater dag een bende Chineeaen. waarbij zich een aan tal Japanners had aangesloten. een aanval heeft gedaan op het Britsche consulaat te Tsjefoe. De aanvallers waren gewapend met knuppels en zwaarden. Achttien ruiten en zeven muskletenschermen werden vernield. De Britsche autoriteiten hebben krachtig ge protesteerd. Naar Rei Hamilton Fi het Ameriki gisteren te Ribbentrop het Jongen aangereden en gedood SALZBURG, 15 Aug. (Havas) Hitler is, na de feestspelen te Salzburg te hebben bijgewoond, weer in Berchtesgaden terugge keerd. Berlijn verneemt, heeft i, de leider der republikeinen in psche Huis van FVSc^l by Salr aal ggjn den mldag te zamen doorgebracht. Quesemark voltooid is en Zaterdag voor het verkeer zal worden opengesteld. Verder wordt gemeld, dat óo oogsttoestand op het gebied tier Vrije Stad zeer critiek is. Alle Poolsche landarbeiders zijn vertrokken in verband met tien algemeenen toestand te Danzig. Hoewel de autoriteiten studenten en schoolkinderen hebben gemobiliseerd, is oe oogst nog niet binnengehaald. SOERABAJA, 15 Aug (Aneta). De laat ste oogst Virginia-tabak in Bodjonegoro is to taal mislukt tengevolge van den zwaren regen- ’al. RENO (Nevada) 14 Aug. (Reuter). De politie van Reno heeft in verband met de ont sporing van de City of Francisco in het berg land van Nevada in West-Amerika, een man gearresteerd. Bij het ongeluk zijn 19 personen om het leven gekomen en 114 gewond. WARSCHAU, 15 Aug. (Havas). De Poolache commissaris-generaal te Danzig, Chodacki, heeft Maandag stappen gedaan by den Senaat van Danzig inzake de ar restatie van twee douane-inspecteurs en een Poolsch burger, die in een motorboot in de haven van Danzig voeren. De Senaat beeft hierop geantwoord, dat Sëen onderzoek is Ingesteld en het resultaat hiervan aan de Poolsche regeering bekend sal worden gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17