Het gevleugelde GELD dagblad WEK UW LEVER-GAL ÖP I de Portret van Z. H. Paus Pius XII w Eeuwfeest der N. S. Kerkelijk leven NOG NIETS GELEERD PATER J. F. ESSELAAR O.S.Cr. t en Clearingkoersen Mariakapel ingewijd aan den Moerdijk Een Maria-voorstelling van Charles Eyck Zonder uit te kijken overgestoken Meisje in draaikolk terecht gekomen moderne musea Rotterdam Reddingspogingen zonder resultaat Gedurende 35 jaar was hij professor te Uden Groothandel ongerust over te grooten verkoop HET CONGRES VAN DEN R.K. MIDDENSTAND In kennelijken staat een vrachtauto bestuurd STRAF VOOR EEN'ANDER OPGEKNAPT DUITSCHE SCHEPEN AAN DEN GROND MINISTER VAN BOEYEN MET VERLOF HOE EEN PSEUDO-ARTS AAN MORFINE KWAM BEDEVAART NAAR ROME UITGESTELD AMSTERDAMSCHE BANK EN ROBAVER MAXIMUM STRAF VOOR DRONKEN CHAUFFEUR Het gruwelijk drama in de hoofdstad Verrader bracht persoons verwisseling aan het licht Herdenkingszegels worden „op verzoek” uitgereikt Amerikaaniche» dagbladen in 2% dag naar Europa DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 Eerste Nederlandsche Kunstweek De toekomst der bedienden o Zü dan n Het vijfjarig zoontje van de familie A. van der Sluis te Zuidwolde, gemeente Bedum. is Dinsdag bij het spelen in het Boterdiep geraakt en verdronken. Dinsdagavond is men er na lang dreggen in geslaagd, het lijkje op te halen. F laatste ering en ematlek unpester De „Marnix van St. Aldegonde" vertrekt 3 September van Semarang. Vroegere overbren ging is niet mogelijk. aangezien de „Indrapoera" reeds is volgeboekt, en het daaron volgende schip een vrachtboot is. dat geen accommodatie heeft voor het vervoer van gevangenen. Koersen voor stortingen op 17 Augustus tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken fHM en Ure» ƒ990. perde groene en okerachtige kleuren géaj antwoordt misschien niet aan de werkel doch dit is, tenslotte uit schildersoogpunt zien, volkomen verantwoord. Paus geschilderd aider gangen van omsg^ing waarin retem- de chauf- Een te raar een inten- fT maar deze blijft renden indruk, dien gedrukte woord op- -zegt het ikheitb be- vsk», ont- |dig* or«a a a s ten maand uit de gevangenis nu wederom ingesloten Dinsdag is op den Drlebergscheweg te Zeist een doodelijk ongeval gebeurd. De vijftienjarige P. W. van Lint, wonende te Utrecht, kwam op zijn flets den Heideweg af en reed, zonder op het verkeer acht te slaan, den Driebergsche- weg dwars over. De jongen werd door een uit Zeist komenden auto gegrepen. Me* verbrijzel den schedel werd hij dood opgenomen en naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Den chauffeur treft geen achuld. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, is voor eenlge dagen met verlof naa, het buitenland vertrokken. Zooals eerder medegedeeld, zal het 13e Con gres van den Ned. R. K Middenstandsbond worden gehouden te Arnhem Dinsdag 29 en Woensdag 30 Augustus. In verband met ongesteldheid van den prae- adviseur dr. F. van de Ven te Tilburg zal het vraagstuk van de positie der zelfstandigen ten aanzien van de sociale verzekering als congres- onderwerp vervallen. Thans zal als eerste onderwerp op het con gres, na de plechtige openlngszittlng op Dins dag 29 Augustus, aan de orde worden gesteld een belangrijke kwestie in verband met de wet op het verbindend en onverbindend verklaren van ondememersovereenkomsten, namelijk: „De ondememersovereenkomstenwet en haar bruik baarheid voor het Mlddenstandsbedrljfsleven”. Hierover zal een prae-advies worden uitgebracht door dt. J. van Beurden O. Praem., te Heeewljk, Mgr. F Frencken, directeur van het vrouwelijk jeugdwerk in het bisdom Breda, hield na deze inwijding een gloedvolle rede. Spr.wees er om. op, dat de nieuwe Moerdljkbrug een betere ver-» binding heeft bewerkt tusschen Noord en Zuid. De bedoeling van het pas opgerichte monument is. de liefde van het Brabantsche volk vcor de Moeder Gods te symboliseeren en de bezoekers van Noord-Nederland er op te wijzen, dat het Brabantsche volk, gehecht aan eigen bodem, zjjn godsdienst en eigen gebruiken, in die overtuiging geëerbiedigd wil blijven. Laatste spreker was de heer Van Aken, bur gemeester van Zevenbergen en Zevenbergsche Hoek. De dlrecteur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie maakt bekend, dat ter her denking van het 100-jarig bestaan van de spoorwegen in Nederland, bijzondere post- Het Comité tot Samenstelling van Ned. Bede vaarten heelt het wenschelük geoordeeld de voorgenomen pelgrimsreis naar Rome, welke zou gehouden worden in de maand October 1939 uit te stellen tot het voorjaar i960 Het vorige jaar werd een Inwoner van Goes door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Hij moest deze straf ondergaan in de Bijzondere Strafgevangenis te Schevenlngen. De veroordeelde, die er niet veel voor voelde zich in afzondering te begeven, zocht naar een plaatsvervanger. Iemand, woon achtig te s Heer Arendskerke. verklaarde zich bereid tegen een vergoeding van 150 de straf op te knappen. Hij meldde zich te Schevenlngen, vervulde de gebruikelijke formaliteiten, alsof hU de veroordeelde was, en alles liep van een leien dakje. Thans echter is. zoo meldt het Handel blad, door verraad de persoonsverwisseling aan het licht gekomen. De justitie stelt een onder soek naar de zaak In. Na een onderzoek door de inspectie der volks gezondheid te Arnhem, heeft de politie een eind gemaakt aan de praktijken van een man. die zich valschelljk voor dokter B. uit Deventer uit gaf en diefden laatsten tijd in verschillende apotheken in ons land, o.a. te Arnhem, Apel doorn en Deventer, totaal 40 gram morfine had weten te bemachtigen. Hjj ging als volgt te werk. HU bood in een apotheek een recept aan met de mededeellng de morflnepoeders per soonlijk aan zUn patiënten te willen uitreiken, hetgeen bü dokters meer gebrulkelük is. ZUn voorkomen boezemde overal vertrouwen in, zoo- dat navraag naar zUn tyerkelUke praktijk ach terwege bleef. De grootHkndel verwonderde zich evenwel over den ongewoon grooten omzet van morfine, waar 'milligrammen de gangbare hoe veelheden in den kleinhandel zUn. Het onder zoek leidde tot de aanhouding van den pseudo- dokter. eld maakt niet gelukkig, zegt het spreekwoord, en toch streven dul- zenden en nog eens duizenden naar geld alsof het bezit daarvan het hoogste geluk des levens vormt. Geld is als een wonderlijke spijs, die, naarmate men er meer van eet, den honger doet toenemen. Geld is onmisbaar als^mld- del, maar als doel nagestreefd veroor zaakt het catastrophes. Geld geeft ge mak, maar baart ook zorgen. Van geld gaat een magnetische kracht uit. Het geeft macht over anderen, maar maakt niet zelden den bezitter tot slaaf. Het geld regeert de wereld, zeiden de Duit- schers, en de poging der nazi’s om zon der geld de wereld te regeeren, wordt door velen een waanzinnig experiment genoemd. De invloed van het geld is in onze wereld onberekenbaar. Het speelt een ontzaglijke rol in vrede en oorlog en over vrede en oorlog. Gewoonlijk speelt het die rol in het duister achter de schermen, maar soms treedt h^book In het volle voetlicht. Voor gelcBBtet alles te koop. Eer, roem, reputatie', stand. Maar wat vooueeld niet te koop is, is het ware gelwFdes harten. Voor dat ware geluk vormt geldbezit zelfs vaak een onoverkomelijken hinderpaal, ’t Be zit van geld brengt groote verant woordelijkheden, zware verplichtingen en ernstige gevaren met zich mede. Voor hem, die deze verantwoordelijkheden weet te dragen, deze verplichtingen na komt en deze gevaren vermijdt, voor hem kan het geld ten zegen strekken. Maar hoevelew zijn daartoe in staat? Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, en het aantal sterke beenen is ontstellend klein. Vandaar de Evangelische raad van Christus aan den rijken jongeling, die den weg der volmaaktheid brilde bewandelen. Deze goede raad bleek den rijken jongeling echter te duur. Vandaar het 'woord van den Zaligmaker, dat het voor den rijke moeilijker is doer de poort des hemels te gaan dan voor een kameel door het oog vaileen naald. Slechts de rijke, die zijn aardsch bezit als van God geleend beschouwt, en zich voortdurend voor oogen houdt, dat hij als rentmeester eenmaal verantwoording zal moeten af leggen van het beheer der hem verleen de talenten, zal in zijn bezit de bron ont dekken van geluk en eeuwige verdienste. De rijke echter, die zich aan zijn aard- sche bezit hecht met een ongeregelde begeert*, die zich erop verhoovaardlgt. en misbruMc maMt van de macht, welke/ het hem v^feent, die er een middel in ziet om z':h te veroorloven, wat nie mand veroorloofd is, die op alle moge lijke manieren, ook de meest onrecht vaardige en onrechtmatige, zijn rijkdom zoekt te vermeerderen ten kost^ van anderen, zulk een rijke zal aan zUn rijkdom ten gronde gaan. Rijkdom telt slechts In dit leven en In deze wereld. Uit dit leven en uit deze wereld scheidt eenieder zonder onderscheid zoo arm en maakt als 'hij geboren is. Het lot der meeste geldmagnaten is doorgaans verre van benijdenswaardig, want het geld is onzeker als het weer. Wie heden rijk Is, kan morgen armzijn en omgekeerd. Men moet voorbeeldig als de heilige man Job zijn om de wisselingen van de for tuin gelaten te aanvaarden zonder er door vernietigd te worderf? En telkens wanneer een op geld en goed gefundeerd leven jammerlijk ineenkraakt als een ondeugdelijk bouwsel zonder duurzaam heid en tallooze, vaak onschuldige, slachtoffers onder de puinen worden be dolven, worden wij herinnerd aan het Evangeliewoord: „Wat baat het, indien gjj geheel de wereld wint, maar schade lijdt aan uw ziel!” De jonge Blaricumsche kunstschilder Jan Oosterman Jr. heeft In opdracht van den heer J. Jongerius te Utrecht, die onlangs ridder werd in de Orde van den H. Gregorius, een portret ge schilderd van Z. H. Paus Pius XII. Geen gemak- kelijke opgave, die echter wel vergemakkelükt werd door de representatieve en markante ver- schUning van dezen Paus die ontegenzeglijk insplreerend is voor den kunstenaar. Jan Oosterman heeft onze in toog met rooden mantel in e> het Vaticaan. De architecturale de figuur is geplaatst (het geheel is Hoewel dus omtrent hetgeen in de naaste toekomst ten aanzien van de personeelen dezer beide instellingen zal gebeuren nog niets met zekerheid valt te zeggen, hebben de hoofdbe sturen mede op grond van hetgeen in het verleden bü de RotterdXmsche Bank bü in krimping der personeelformatle is geschied den indruk, dat er ten behoeve van personeel leden, die ten gevolge van de gewUzigde situatie, zullen worden ontslagen, getracht zal worden door het treffen van een flnancieele regeling een overbrugging te verkrijgen van de periode gedurende welke zü ten gevolge van het ont slag zonder inkomsten zullen zün. De voorzitter van „Brabantla Nostra'' dr. P. C de Brouwer, heeft op den feestdag van Maria ten Hemelopneming de aan den Moerdük ge stichte Maria-kapel op plechtige wüze Ingeze gend.. Op 10 Augustus werden uit een pakhuis aan de Krusemanstraat te 's Gravenhage twee rU- wielen ontvreemd. Het politioneel onderzoek wees uit, dat een 21-jarige jongeman zich met een sleutel toegang tot het pakhuis had ver schaft. Samen met een vriend ontvreemdde hü de rUwielen, welke gebracht werden naar de woning van een kennis. Deze vond de zaak evenwel weinig veilig, waarop de fietsen naar een pakhuis in de Le pelstraat werden overgebracht. Het drietal is ingesloten. Een der vrienden was 5 Juli uit de gevan genis ontslagen, waar hü anoerhalf Jaar had doorgebracht wegens diefstal van motoren en benzine. In den afgeloopen nacht is het met stukgoe deren geladen inkomende Duitsche stoomschip ..Goldenfels" op den Nieuwen Waterweg tUdens mist bü den Noordwal aan den grond geloopen. Het Duitsche stoomschip „TUsit". eveneens binnenkomende, is even boven Maassluis in aan varing geweest met een tot nu toe onbekend schip. Het schip maakt water. Woensdagmorgen is de elfjarige Martha Hui zinga te De WUk bü het baden in de rivier de Reest verdronken. Met eenlge schoolvrien dinnetjes had het meisje zich in het jrater van de Reest. dat tengevolge van den regenval van enkele dagen geleden vrU hoog staat, begeven, geraakte in een draaikolk en verdween tn diepte. De vriendinnetjes waarschuwden Ulings eenlge omwonenden. Men ging aan het dreggen, doch omstreeks zes uur avonds was het lichaam van het meisje nog nlej gevonden By de hrug die Noord en Zuid verbindt Op den feestdag van Maria ten hemel opne ming overleed In het Groot-Zlekengasthuis te 's-Hertogenbosch de zeereerw. heer J. F. Esse- laar na een hevige ziekte, die in een paar maan- den zUn krachtig gestel heeft gesloopt. HU werd geboren te Amsterdam 3 Maart 1878, geprofest in de Orde van het H. Kruis 14 September 1900 en priester gewijd 17 December 1904. Reeds een paar maanden voor zün priester wijding werd hü aangesteld als muziekleeraar aan het College van Uden. Tot zUn laatste da gen is hü gebleven de Uverige directeur van de door hem opgerichte Harmonie en van het zang koor der studenten. Tevens was hü gedurende die 35 ja v;.professor in de Latünsche taal van de eerste klas. Ent housiast missie-üveraar trok hü er op uit om overal giften in te zamelen voor de missie. Wel licht was er geen professor, die zoo meeleefde met de studenten en met de oud-studenten als „münheer Esselaar, die, ook bü het klimmen der jaren, in alles meeleefde met het wel en wee van zün jongens en ook. wanneer ze reeds lang het College hadden verlaten, vol belang stelling bleef voor al hun wedervaren. Vrüdag 18 Augustus zal om half elf de pleah- tige H. Requiemmis opgedragen worden in de Kruisheerenkerk te Uden. waarna de be grafenis op bet kloosterkerkhof. Men schrUft ons: Gelük bekend, hebben de hoofdbesturen der vier •rganlsaties van kantoor- en handelsbe dienden. kort na de publicatie van het commu niqué betreffende de voorgenomen samenwer king tusschen de Amsterdamsche én de Rotter damsche Bank, zich, met het oog op de bedlen- denbelangen, welke hierbU in het geding, zün. tot de directies dezer beide instellingen gewend met het verzoe' om een onderhoud De directie van de Rotterdamsche Bank heeft de vertegenwoordigers der bediendenorganisa ties 9 Augustus in conferentie ontvangen Uiteraard dro-g deze bespreking een informatief karakter, terwül van de züde der directie nog geen definitieve mededeelingen konden worden gedaan, aangezien de samenwerking tusschen beide instellingen eerst op 1 Januari 1940 haar beslag krUgt. aangenomen, dat de desbetref fende vergaderingen van aandeelhouders hier aan haar goedkeuring hechten. Bezoek aan onze te Den Haag en Gearresteerde hofmeester met „Marnix” naar Nederland SEMARANG. 16 Aug. (Aneta) De gearresteer de hofmeester K. blüft ontkennen. BU zün ver hoor deed hü een omstandig verhaal van de wUze. waarop hü zün verlof'van negen dagen in Nederland heeft doorgebracht, waarbü hü echter de kardinale punten omzellde. De gearresteerde zal met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland worden overge bracht. onder geleide van den hoofdagent der veldpolitie te Oengaran J. J. Roose bestaan büzondere zegels ~zulle< worden uitgegeven in de fran- keerwaarden van resp. 5 en 12 cent. Deze postzegels, waarvan het 5-centszegel (groen) de afbeelding draagt van een locomo tief, zooals vóór 100 jaren in gebruik, en dat van 12% cent (blauw) de afbeelding van een modern electrisch treinstel, zooals thans op het middennet der spoorwegen in dienst, zullen van 1 September t/m 31 October 1939 verkrügbaar Worden gesteld. De zegels zün vervaardigd door den kunst schilder en graficus G. V. A. Roling en uitge voerd in rotogravure op hetzelfde formaat als de weldadigheldszegels. Zü zullen alleen „op verzoek” aan het publiek worden verkocht. Op de zegels zün de bepalingen van toepas sing, welke gelden voor de gewone postzegels, behoudens, dat de geldigheidsduur eindigt met 31 December 1939 en dat de zegels, voor zoover zü na den termün van verkrügbaarstelllng op de kantoren nog niet zün verkocht, zullen wor den vernietigd. De nieuwe brug over den IJsel te Deventer groeit gestadig. De pijlers op den linker oever zijn bijna gereed. Een kijkje op de werkzaamheden Dezer dagen waren wü in de gelegenheid een fraai werkstuk in opaline van Charles Eyck te bewonderen, dat deze gemaakt heeft voor den heer Hulnck, te Utrecht, een beeltenis van Maria Onbevlekt Ontvangenis, welke treft door de soberheid van voorstelling en prachtige ge dempte te in ten. Er gaat een groote rust en ver hevenheid van uit en zooals wü het zagen han gen in een modern Interieur, kwam het al büzonder goed tot zün recht, zoodat wü kunnen spreken van een goed staal van religieuze kunst voor de huiskamer. Gelukkig dringt den laat sten tüd de gedachte meer en meer door, dat men het in de woonhuizen evenmin als in de kerken met prullaria kan stellen, als de bewo ners zich willen omgeven met heiligen, die hun dierbaar zün en waar vooral de Moeder Gods in onze katnolleke gezinnen een eere-plaats Inneemt, valt het zeer toe te Juichen, wanneer men niet met een cllché-voorstelling genoegen neemt. Charles Eyck maakte voor deze gelegenheic een zeer speciaal ontwerp, dat uitmuntend geslaagd mag heeten. Het is mooi van compo sitie en men wordt onmlddellük getroffen door het schoone evenwicht, dat werd bereikt tus schen de slang, die zich dreigend omhoog richt en het wapperen van den blauwen sluier, waar mee Maria is omgord. Ook de kleuren zün zeei fün tegen elkaar afgewogen. Men kan zich gelukkig prüaen een dergeluk kunststuk het züne te mogen noemen Jongetje te water geraakt en verdronken Jongen door auto gegrepen en op slag gedood en u zfft 'a morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever eesi liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter iever-^ki vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever ei te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Voor het kantongerecht te Delft heeft zich te verantwoorden gehad een expediteur uit Loosduinen, die .23 Juni op het Noordeinde te Delft in kennelüken staat van dronkenschap een vrachtauto bestuurde. Hü werd aangehouden door 'n agent, die constateerde, dat „1. feur zich nauwelüks staande kon houden caféhouder had zelfs geweigerd hem bier schenken. De man was reeds tweemaal voor een dergelük feit veroordeeld. Hem werd thans de maximum straf. veertien dagen principale hechtenis op gelegd plus intrekking van het rübewlh voor den tüd van éérf jaar. De organisatoren van de eerste Nederlandsche Kunstweek zün erin geslaagd, den deelnemers tot den laatsten dag nieuwe en verrassende aspecten van ons land te laten zien en hen té blijven boeien door de veelzüdige uitingen van ons cultureele leven, in het verleden zoowel als in den tegenwoordigen tüd. Na het bezoek aan de bosch- en heidegebieden van ons land die een verrassing waren voor de velen, die van Holland slechts gehoord had den als polderland en waterland vertoefden de deelnemers de laatste twee dagen te Scheve- ningen, waar zü dank zü het fraaie weer kon den genieten van alles, wat onze zeekust hun te bieden had. Het güeuw^aspcct, dat zü Dinsdag te zien kregen, watTCab^an den modernen museum- bouw in Nederland. De bezoeken aan het Haag- sche gemeentemuseum en aan het Museum Boy- mans te Rotterdam waren de hoogtejïünten van den dag, die begon met een bezichtiging van Den Haag, van de Jacobskerk en van het Mu seum Bredius. Het Haagsche gemeentemuseum, d® schepping van dr. Berlage. lokte bewonr* discussie uit; discussie over de probli van de oplossingen, die de grüze bouw voor de vele moellükheden van een mu| den vrü talrüken museumbeheerders en tenten onder de deelnemers zoo wel bekend- had gevonden, algemeene bewondering om de wüze, waarop hier met oude vormen en opvat tingen was gebroken en om de prachtige ligging van het door allen bewonderde gebouw. Namens het Haagsche gemeentebestuur heet te gedurende den maaltüd In het achter het museum gelegen restaurant de wethouder prof. Van der Bilt, als loco-burgemeester den gasten welkom, waarbü hü de hoop uitsprak, dat tus schen alle 16 landen, die hier «oo vreedzaam en genietend van het vele schoons, dat hier te zien was, büeen waren, tot in. eeuwigen dage vrede zou mogen heerschen. Namens de deelnemers antwoordde miss G. V Barnard, curator van het Museum te Nor wich. die zeide, dat men als museumbeheerder den directeur van het Haagsche museum moest benüden. en er aan herinnerde, dat Norwich tal van sporen vertoonde vJh den Invloed der Ne derlanders in de zeverende eeuw, terwül de groote Brltsche landschapschilder Crome in Nederland zelf inspiratie had gezocht en ge vonden. De directeur van het museum, dr. Van Gelder, sprak nog enkele afscheidswoorden Nog grooter bewondering hadden de bezoekers voor het museum Boymans te Rotterdam, dat volgens de deskundigen het allerbeste was van wat er op museumgebied waar ter wereld ook bestaat. Eenlge museumbeheerders verklaarden, dat zü tot hun groote spüt haast geen oogen hadden voor de kunstschatten, die hier ten toongesteld zün, omdat zü telkens weer opnieuw aandacht moesten schenken aan al het nieuwe en büzondere’ dat zü hier op het gebied van museumtechniek. belichting enz. zagen. In het algemeen echter vonden de meeste deelnemers den tüd te kolt om alles, wat hun aandacht trok, te zien. Dat zü dit toch op ef ficiënte wijze konden doen dankte men vooral aan de overzlchtelüke inleiding, welke de direc teur, dr. Hannema. in de fraaie gehoorzaal hield toegelicht met lichtbeelden, alvorens de bezoe kers hun rondgang door het Museum begonnen. Tevoren waren allen verwelkomd namens het Rotterdamsche gemeentebestuur door wethouder Ratté, die er op wees, dat Rotterdam zün bloei dankt aan zün haven, en dat deze bloei nog -slechts een halve eeuw oud is. Van de vele be wonderde kunstschatten was het wel vooral Vermeer’s „Emmaüsgangers", die in zeer bü zondere mate de belangstelling trok en waarvan velen zich slebhtS met moeite konden los maken. Namens de deelnemers dankte ditmaal in gloedvolle woorden dr. Ugo Costa, inspecteur- generaal van schoone kunsten te Rome. Een thee in de tuinzaal van het museum be sloot deze waardige ontvangst in de Maasstad en diep voldaan keerde men terug naar de auto bussen, welke de bezoekers naar Delft brachten. Een wandeling langs eenige grachten gaf hun een indruk van de schoonheid van de oude prinsenstad en het bezoek hier werd besloten met een oponthoud in de Nieuwe Kerk, die velen een der schoonste specimina van Protestant- schen kerkbouw vonden. Vol piëteit verwülden de bezoekers aan He tombe van Willem den Zwijger en de Neder landsche deelnemer aan de kunstweek de h<er J. B. van Meurs uit Groningen, bespeelde even als te Edam het fraaie orgel. De laatste dag van de Kunstweek heeft den deelnemers ten minste even veel bevrediging ge schonken als de eerste dag en alle volgende dagen. Op de voorpagina van de „Daily Telegraph” van Zaterdag 12 Aug. 1939 hebben de driekwart millioen lezers van dat Loncensche blad een verrassende ..nieuwigheic.1” opgemerkt, welke ook in de Nederlandsche pers, bü onze lezers, nadere aandacht veroient. Op genoemde frontpagina stond een ver kleinde reproductie in facsimile afgedrukt van de frontpagina van de „New York Times" van Woensdag 9 Augustus 'Sg, hetgeen Inderdaad een evenement mag heeten in de geschieoenis van de dagbladpers. Het Is een gebeurtenis, zoo wel op het gebiec1 van Internationale nieuws- verspreidlng. als van trans-atlantische dagblad- distrlbutfe de New-Yorksche bladen van j 1. Woensdag waren al Vrüdagnamiodag half vüf. twee en een halven dag na publicatie in Lon den te koop die slechts mogelük gemaakt werd door een andere ..nieuwigheid" op ver keersgebied: doof den nieuwen dienst van oen transatlantischen vliegboot-dienst tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld. Ditmaal was het de ..Caribou", die den „overtocht" van Newfound land naar Foynes (in Ierland) in minder dan elf uur maakte. Bü eenig nadenken zal men gemakkelük kun nen begrüpen. welke enorme voordeelen verbon den zün aan een zooveel vluggere distributie van het heele dagblad, in plaats van telegra fische uittreksels en samenvatting door ce zor gen van de persagentschappen. We behoeven slechts te wüzen op een uiterst actueele algemeene klacht, in de jongste uit spraken van Chamberlain. Roosevelt. Hitler en Mussolini vervat. In zün „vacantiespeech” klaagde de Britsche minister-president b'tter over „oen funesten Invloed" op zün vredes pogingen van den „woorden-oorlog", die als nooit te, voren vooral over Europa woedt. Wat Chamberlain zei. kwam slechts „verminkt” in ce pers van andere landen terecht. Ook ^inston Churchill n.aakte daaromtrent in zün laatste radiorede naar Amerika een opmerking over de „verminking en beknotting van belangrüke offi- cleele uitspraken” en over „een nieuw soort hin- elnfnterpretieren” van overigens eerlüke en in formatieve Dagbladartikelen. Vanaf het oogenbllk. aat de verantwoordelijke redacteuren van Engelsche en Amerikaansche bladen niet meer louter telegrafische excerpten of zoogenaamde samenvattingen van belangrüke regeeringsverklaringen, communiqués, politieke berichten, gezaghebbende meeningen of ce rede voeringen van toonaangevende staatslieden in den kortst mogelüken tüd onder oogen krügen. maar binnen de 48 uur nu ook over den authen- tieken tekst, ooor de groote Engelsche bladen in ex ten.so afgedrukt, de beschikking krügen. zal het oncerllng bégrüpen van de volkeren er zeker grootelüks bü proflteeren. Tekst-verminkftig of -verwarring geschiedt volstrekt niet, als regel, met opzet of uit par- tüdige oogmerken Wie ook maar Iets weet van den. helaas, steeds méér jachtenden concur- rentiegeest. oorzaak van ce schier razende haast op de bureaux oer leidende internationale persagentschappen van de zénuwachtige ge- jaagcheid, waarmede gewichtige excerpten uit belangrüke redevoeringen of „vlotte" vertalingen van Ingewikkelde en in vreemde talen gestelde regeerings-communiqué's soms moeten gemaakt worden om de gezochte kopü aoo vlug mo gelük en in telegram vorm gecomprimeerd naar de belangrijkste transatlantische oagblad- bureaux over te seinen, die moet wel beseffen, dat er bü dat haastwerk aan eenfg boos opzet, om het nieuws te ..vercraaien1' of te „vermin ken" niet op de eerste plaats gedacht mag worden. Hier kunnen ook de groote radio-omroep- diensten onmogelük met de groote dagblaaen concurreeren. Zelfs bü het millioenen-pubUek. dat naar bc- langrük geachte redevoeringen of bericht- gevtagen via den radlo-omroep wel zal luisteren, laat het gesproken woorc' wei' ser. onmiddellüken Indruk nj toch altüd achter bü den b| de massa vooral van hrt| doet. „Verba volant, scripts manent”, spreekwoorc'. aan wiens vruchtbare pen de katholieke mid- denstandsbeweging behalve haar beginsel en werkprogram reeds zoovele richtlünen en ad viezen heeft te danken. Op den tweeden Hag van het Congres zal In de ochtendzitting worden behandeld het vraagstuk van het concentratieverschll in in dustrie en handel, in het bijzonder; in verband met de positie van het zelfstandig kfeinbedrüL Deze behandeling geschiedt, zooals gemeld, door prof dr. J. E. de Quay., hoogleeraar in de be- drüfsleer aan de Katholieke Handelshoogeschool te Tilburg In de slotvergadering zal dr H. W. E. Moller te Tilburg, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zün prae-advies „De beteekenls van de Katholieke Gemeenschapsgedachte in den modernen tüd" nader toelichten en verdedigen. Zoowel de personen der prae-adviseurs als de onderwerpen waarborgen een Congres, dat van het begin tot het eind met Intense belangstel ling kan worden beleefd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5