ONS BLAD De onzekerheid Eurtopa AvanG SCHOENEN 1 ra in heden Het nieuws van m Volkenbondscommissie keurt het Britsche Witboek af Fransche vluchten boven Engeland Mysterieus geval Sofia Koninklijk bezoek aan de hoofdstad GEOPEND DE BAROMETER GERUCHTEN OVER VREDESPLANNEN INCIDENT AAN GRENS VAN HONGARIJE ONTIJDIGE TEWATER LATING Onjuiste interpretatie van Palestina-mandaat Van 12 tot 18 September NERVEUZE STEMMING IN BERLIJN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 aan Het Britsche antwoord a.s. Het moorddrama Britach memorandum te Amsterdam Uit het Prinses Beatrix-fonds BELANGRIJKE GIFT VOOR DE VIERLING Militaire vliegtuigen in botsing MacDonald in September naar Genève Het wordt warmer! i Denkt aan Boldoot! Diplomatieke taach met geheime Roemeenache militaire atukken verloren Roemeenache grenawacht doodgeachoten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Onderzoek naar bruin lederen koffer te Deventer Het betere merk! Britach vliegkampachip ging te vroeg glyden; een doode en twintig gewonden De spanning te Tientsin is nog niet verminderd. Een Entelsche patrouille aan de grenzen van de Britsche concessie Militaire bedrijvigheid in Danzig Londen en andere Engelache ateden „gebombardeerd” Poolach-Duitache grena gealoten TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 271 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct- P- regal; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. f. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIi Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. De Poolache commiaaaria te Danzig, Chodacki, ia na zyn bezoek Beek weer in de Vrjje Stad teruggekeerd Het Weerimiiiiimiiiiniiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis s Café - Hotel - Restaurant „DE GERSTE KORREL" DAMSTRAAT 24 - AMSTERDAM o.middellijk b. d. Dam Berichten over Poolache terreur verwekken onruat in de Duitache hoofdatad y tol 'l .ff Ir f Irr NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: mldable” dat BOEDAPEST, 17 Aug. (Havas). Men neent Stand op vrydag «w vja: 7U.4 Men zegt verder, dat het niet ae zaak der Britsche regeering is te beoordeelen of een der- geiyke conferentie wenscheüjk zou zijn. Men heeft te Lonten de grootste waardeering voor de bewonderenswaardige kalmte en het geduld van de Poolsche regeering tegenover de steeas den onmlddeliyk werk vinden in Duit&hland. Op het oogenblik zijn in-19 vluchtelingenkam pen 4.461 personen ondergebracht. doen algemeen TflIllllllllllKHIllllllllHlllllllllllllllltlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim De mandaatacommissie van den Volken bond keurt het Britsche Witboek af. Het Prinses Beatrix-fonds heeft een belang rijk bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve van de vierling der familie Pijlman te Hengeloo. GENÈVE. 17 Aug. (Reuter) De Volken bondscommissie voor de mandaten geeft in haar verslag, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voor gelegd, eenstemmig te ken nen, dat de PalestUnsche politiek der Erlt- ache regeering, skoals die in het Witboek is uiteengezet, niet in overeenstemming is met de interpretatie, die de commissie aan het mandaat over Palestina geeft. Zon op 5.45 - onder 2*.22 - Mcht op 20.52 Maan op 10.20 onder 21.32 21 Augustus E. K. ae !t”. BOEKAREST. 17 Aug. (Reuter). Donder dagavond werd officieel verklaard, dat bij een nieuw incident aan de Hongaarsch-Roemeen- sche grens een Roemeensche grenswacht werd doodgeschoten en een andere door een bajonet steek gewond. Een derde man, behoorende tot den geneeskundigen dienst van het Roemeen sche leger, wordt vermist. SOFIA. 18 Aug. (Havas). Paulitsoe. een kapitein van den Roemeenschen gene- ralen staf, vertrok uit de Roemeensche le gatie In Sofia om zich naar Belgrado te begeven, toen hij in de taxi bemerkte, dat een van zijn tasschen met geheime stuk ken verdwenen was. Te zamen met den Roemeenschen gezant begaf hij zich naar het hoofdbureau van politie, doch terwijl de gezant den prefect van politie bezocht, pleegde de kapitein in de taxi zelfmoord. De Bulgaarsche politie doet thans naspo- ringen naar de tasch en heeft daartoe een belooning van 50 000 levas uitgeloofd. Het Incident heeft zich voorgedaan bij Ata- waar een Roemeensche patrouille van tarsche zijde van de grens uit door een innen werd aangevallen. LONDEN 17 Aug. (Havas). Twee Britsche militaire vliegtuigen zijn boven Beal (Northum berland) in volle vaart met elkander in botsing gekomen. Een der toestellen Is brandend neergestort. Het tweede toestel slaagde er In een noodlan ding te maken. Een inzittende van het eerste toestel is om het leven gekomen, de andere wist zich met zijn valscherm te redden. Onder leiding van den waarnemend Commis saris van Politie te Deventer, den heer J. A. Wuljster, wordt op het oogenblik naarstig ge zocht naar een gesloten bruin lederen koffer, welke een schipper van een daar liggend vaartuig uit België heeft opgevischt, doch weer in het water van een der grachten gegooid. Het onderzoek naar dezen koffer houdt verband met het moord drama, dat zich te Amsterdam heeft afgespeeld. Tengevolge van de berichten in de Duit sche pers over Poolsche terreur, evenals een jaar geleden over de Tsjechische wreed heden, is In Berlijn een nerveuze stemming merkbaar. seulm de Hc groep Na het Incident werd een aantal doozen met patronen, van de in Hongarije gebruikte soort, in de buurt aangelroffen. Het incident deed zich voor op dat gedeelte van de grens, dat het nieuwe Roetheensche gedeelte van Hongarije aangeeft. Te Boekarest heeft het gebeurde een pijnlijken indruk gemaakt, daar verluidde, dat de beide regeeringen stappen deden om de be trekkingen te verbeteren. Van officleele Hongaarsche zijde wordt om trent dit incident het volgende meegedeeld: Vijf Roemeensche grenswachten zijn doorge drongen op Hongaarsch gebied en hebben de ^angaarsche grenswacht aangevallen. Uit zelf verdediging opende toen een Hongaarsche pa trouille het vuur, waardoor twee Roemeensche grenswachten werden gedood. Twee anderen wisten naar Roemeensch gebied te vluchten. De vijfde Roemeen werd gevangen genomen. Het gerucht over een plan voor een viermo- gendhedenconferentle wordt te Londen slechts beschouwd als een nieuwe zet in den zg ^enuwen-oorlog’1 der asmogendheden, waardoor men bij Poolsche kringen wantrouwen wil zaaien ten aanzien van de werkelijke Engelsche bedoelingen en bovendien van „oorlogszuchtige democratieën” wil spreken, die deze „vredes plannen” verwerpen. Men staat in Londen op het standpunt, dat -b(j een conferentie Polen als direct belangheb bend land zou moeten deelnemen, terwijl ook de Sovjet Unfe niet terzijde zou kunnen wor den gelaten. Omtrent de vlucht der bommenwerpers over Engelsch gebied in den loop van den nacht, wordt nader medegedeeld, dat een bezoek werd gebracht aan Liverpool, Bristol, Birmingham en Manchester. De Fransche toestellen werden be streden door zeven bombardementseskaders. Bij de oefening werd gebruik gemaakt van formaties lichte bommenwerpers, zware bommenwerpers en jagers, in totaal ongeveer 200 vliegtuigen. is het bezoek aan de van Dit verslag heeft betrekking op de bijeenkom sten der commissie in Juni, toen minister Mal colm MacDonald persoonlijk de vraagstukken mét de commissie heeft besproken. Terwijl de meaning der commissie tan aanaien van het Witboek eenstemmig is, bestaat er ver- séKil van meaning met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe Interpretatie, welke, met be- imud van de voornaamste beginselen, soepel ge noeg zou zijn om de politiek van het Witboek niet in strijd daarmede te doen zijn. Drie van de zeven leden der commissie hebben zich vol gens het verslag op het standpunt gesteld, dat in dat geval de 4n Palestina bestaande omstandig heden de politiek van het Witboek zouden recht vaardigen, indien de Volkenbondsraad zich daartegen niet zou verzetten. De vier andere leden echter achtten zich niet In staat te verklaren, dat de politiek van het Witboek in overeenstemming met het mandaat Is. De politierechter te Danzlg heeft den Pool- schen arbeider Josef Liss wegens economische sabotage veroordeeld tot een gevangenisstraf van een Jaar en twee maanden. Verder zijn drie Poolsche seizoen-arbeidsters, die plotseling haar werk hadden neergelegd en in Kasemark by Danzig verscheidene andere Poolsche arbeidsters hadden aangespoord haar arbeidsovereenkomst te verbreken of sabotage te plegen, elk tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. In Danzlg neemt de militaire bedrijvigheid toe. Artlllerle-afdeelingen en zware vracht wagens rijden door de straten. Des nachts hoort men de schietoefeningen met het zware geschut. Gedurende den nacht komen weer geregeld groote hoeveelheden wapen- materiaal aan, die door auto’s vervoerd worden. te weken, dat Csaky zich na zijn verblijf in Dultschland naar Italië zal begeven om er het tweede deel van zijn vacatyle te vertoeven. Er werd tot nu toe dienaangaande evenwel geen enkele definitieve beslissing genomen. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4530 en 4220 den HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groote Noord 54, rood. Telefoon 417 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon CL ABONNEMENTSPRIJS: Met ttbeflrip van, gratis ongevallenverzeke ring: «oor Alkmaar 2.per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar j 2-50 por kwartaal of 20 cent» por week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamostad - Haariom. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder do Omroeper- rubrlek 10 ct. per regoL Uit Moravisch Ostrau meldt Havas: De Poten hebben alle grensovergangen tusschen Polen en het protectoraat van Jablunkof tot Mosty ge barricadeerd. Het verkeer is geheel stilgelegd Deze maatregel Is genomen in den nacht van Dinsdag op Woensdag, als antwoord op de (Ui gebreide voorbereidingen, welke van Duitsche elfde in dit gebied zijn gemaakt. De groote weg, welke het protectoraat verbindt met Slowakije la voor onbepaalden tijd voor alle verkeer ge stremd. PARIJS, 17 Aug. (Havas) Zoowel In den nacht van Woensdag op Donderdag als in den ochtend heeft een groot aantal Fransche bommenwerpers een vlucht over Engeland ondernomen. De in den nacht vertrokken vliegtuigen keerden Donderdagmorgen weer naar hun basis terug. Men heeft het gevoel, dat er iets gaat ge beuren en wel spoedig. Er heerscht een sfeer van gespannen afwachten. De Dultschers zijn overtuigd, dat de Führer Iets wil, doch men weel niet wat. In niet-officleeie kringen is men van meening, dat Hitler, wanneer de tijd daar Is, bliksemsnel zal toeslaan, zoodat een beslis sende stap zal zijn gedaan voor de mogend heden van het vredesfront tyd hebben gehad in actie te komen. In officleele kringen wil men doen voor komen, dat de nervositeit niet algemeen is onder het volk, doch vreemdelingen, die hier eenlgen tijd gewoond hebben, hebben den In druk, dat de onrust voortdurend toeneemt. De lezers der dagbladen zien ’n herhaling van de campagne van het vorig jaar. Over het bezoek van Csaky aan Hitler gaan de meest vreemde geruchten. Van Duitsche zijde werd Donderdagavond ontkend, dat de Hongaarsche minister door den Führer zou zijn ontvangen. Zelfs werd in offi cleele kringen ontkend, dat von Ribbentrop Csaky heeft ontvangen. Deze ontkenning heeft te Berlijn In politieke kringen eenige sensatie gewekt. toenemende provocaties. In Britsche kringen gevoelt men thans evenmin eenlge nervositeit Intusschen Is de Poolsche commissaris tv Danzlg, Chodackl, Donderdag In de Vrije Stad teruggekeerd na zijn bezoek aan Warschau, waar hij minister Beek verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met den volkenbondscom- missaris, Burckbardt, en den presinent van den senaat, Greisér. Britach vlieglcampschip ging te vroeg in zee; één doode en twintig gewonden. De regeering te Burgos geeft aan alle Fransche krijgsgevangenen en vele Fran sche burgers de vrijheid terug. De Raad voor de Luchtvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de vliegramp van de „Ekster". Van andere opvatting waren Portugal.'Frank rijk en Engeland. Spanje was niet aanwezig, terwijl de vertegenwoordigers van Japan. Dultschland en Italië uit de commissie waren getreden. Uit gezaghebbende bron wordt het door het Duitsche Nieuwsbureau verspreide bericht, als zou de Poolsche grenswacht gisteravond het vuur geopend hebben op een groep Duitsche Journalisten, beslist tegengesproken. Morgenavond zullen voor het eerst 1500 leden van BS. en Heimwehr voor gouwleider Forster defOeeren. Agenten van de geheime staatspolitie en SJ3.- mannen hebben gisteravona In Danzlg een razzia gehouden In het grootste koffiehuis te Danzlg, het „Deutsche Haus”. Drie personen werden gearresteerd. Deze maatregel staat in verband met de geheime anti-Hltleriaansche propaganda. die op het oogenblik gevoerd wordt en een zekere opschudding onder de nationaal- Aiclallstische leiders veroorzaakt heeft. Voorts wordt gemeld, dat de tankversper- rlngen en het luchtafweergeschut sedert gisteren speciaal bewaakt worden, hetgeen onder de be volking eenlge zenuwachtigheid teweeg heeft gebracht. In een uitvoerig Britsch antwoord, vervat in een op 5 Augustus 1939 gedateerd memorandum van het Foreign Office, wordt betoogd, dat de mandataire mogendheid, die verantwoordelijk Is voor het bestuur van Palestina, politieke over wegingen niet terzijde kan laten wat het imml- gratleyraagstuk betreft. Het Witboek van 1923 beteekende slechts, dat de Immigratie het eco nomische opnemingsvermogen van Palestina niet te boven zou gaan. Het memorandum verklaart met een verwijzing naar het Witboek, dat het volkomen de bedoe ling van de mandataire mogendheid IS, dat haar voorstellen niet zullen leiden tot een onderge schikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Het voegt hieraan toe: „In leder geval zou de Volkenbondsraad, welks goedkeuring voor de Mr. J. van de Mortel te Tilburg is be noemd tot lid van de Eerste Kamer als opvolger van jhr. v. Sasse van IJsaelt. o Naar wij vernemen jaarlülcsche officieele van H. M. de Koningin hoofdstad dit jaar bepaald Dinsdag 12 tot Maandag 18 September a.s. Tijdens dit bezoek zal, zoo- als bekend is, in de Nieuwe Kerk de doopplechtigheid van Prinses Irene geschieden, waar schijnlijk op Vrijdag I 5 of Za- beëindlglng van het bestaande mandaaft noodig Is, In laatste instantie de verantwoordemkheld dragen voor den vorm der constitutie, 41e rechten van beide gemeenschappen handhba Het memorandum besluit met de woord, „Het is in het belang van Joden en Arable: dat geregeerd wordt niet door geweld, maai1 door overeenstemming. Naar de meening der Britsche regeering is het voor den vrede, de veiligheid en het wel zijn van het Joodsche Nationale Tehuis noodig dat de betrekkingen tusschen Joden en Arabie ren berusten op wtderzljdsche verdraagzaam heid en goeden wil. De Britsche regeering ge looft door hiernaar te streven het fundamen teels doel van het mandaat getrouw te die nen”. De anc*ere bommenwerpers maakten een vlucht naar de voornaamste steden in Zuid- en Midden-Engeland. Zoo verschenen tegen 12 uur honderdvyftlg Fransche toestellen boven East bourne, om deel te nemen aan de oefeningen in Zuid- en Midden-Engeland. Tegen drie uur maakten zy een vlucht boven Londen, waarby zy werden geëscorteerd door zestig Jachttoestellen. Zoodra de vliegtuigen in Londen werden gesignaleerd, kwamen de lucht- afweer-eenheden in actie. Helder tot half bewolkt, droog warm deer, zwakke tot matige Noordooateiyke tot OostelUke wind. LONDEN, 17 Aug. (Reuter). Donderdagmid dag zou te Belfast het vliegkampschlp ..For- voor de Britsche marine te water gelaten worden in tegenwoordigheid van mi nister Kingsley Wood en zyn echtgenoote, die het schip zou doopen. De heer en mevrouw Kingsley Wood waren Juist aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken. Tot ledera schrik begon het gevaarte twintig minuten voor den vastgestelden tyd te giyden. De arbeiders, die voor het schip aan het werk waren, zochten in allerijl een goed heen komen. Stukken bout en bouten vlogen overal In het ron<f en kwamen ook in de toeschou- wersruimte terecht. Het ongeluk kostte één persoon het leven, terwijl twintig personen ge wond werden. Toen de ..Formidable" begon te glüdea. maakten de sleepbooten, die lagen te wachten. In allerijl plaats voor het schip. Temidden van tooneelen van opwinding'' hoorde men da sirenes. Op de officieele tribune gaf men me vrouw Kingsley Wood nog haastige aanwijzin gen, hoe zjj de flesch champagne op den boeg moest breken en zoo kon het schip toch nog gedoopt worden. Het gevaarte kwam overigen’ goed In het water. Reuter verneemt, dat MacDonald de zitting van den Volkensbondsraad in September, waar op het verslag der mandaatcommissle over Pa lestina besproken zal worden, zal by wonen. In welingelichte krihgen verluidt, dat de Britsche egeerlng voornemens is het uiterste te doen voor de handhaving van een Joodsch Nationaal Tehuis. Zelfs wanneer het land een vorm van onafhankeiykheid zou krygen. Hoewel nog geenszins een voorspelling gedaan kan worden ten aanzien van den bestuursvorm, welken Palestina zal krygen, acht meii een federalen staat zeer wel mogeiyk, nu de Brit sche regeering het voorstel van de commissie- Peel twee staten met zelfbestuur als on uitvoerbaar heeft afgewezen. De vier leden der mandaatcommissle. die van meening waren, dat de politiek van het wit boek niet In overeenstemming met het mandaat Is, zyn Nederland, België, Zwitserland en Noorwegen. LONDEN, 17 Aag. Terwijl te Engelsche blaten nog steeds vol staan met berichten alt te verschillende hoofdsteden over zg. „vredesplannen”, verneemt te diplomatieke redacteur van Renter, dat in officieele kringen van eenlge vredesconferentie niets bekend is. 0 BERLUN, 17 Aug. Het Duitsche Nieuws bureau bericht, dat de Poolsche terreur tegen te Dultschers In Polen onverminderd voort duurt. Overal zyn de Duftschers in Polen, die nog niet gearresteerd zyn, gedwon^m een toe vlucht te zoeken in de bosschen en andere schuilplaatsen. Het aantal arrestanten stygt ieder uur en moet volgens het Duitsche Nieuws bureau reeds ver over de duizend bedragen. Het aantal vluchtelingen was begin Augus- L—u 760 u

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1