Rector J. Boon overleden NIEUWS HOORN ALKMAAR ft Minister Dijxhoom Waarheen met de kermis op de „Tromp” DE WETHOUDERSKWESTIE EEN RIJK PRIESTERLEVEN AFGESLOÏEN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 MARKTOVERZICHT Een oud-Hollandsche kermis In verzekerde bewaring gesteld Een bijzondere onderscheiding UIT SCHAGEN Een geslaagd zomerbivak EM.-PASTOOR H. C. MAAT Zestig jaar priester BEVOLKING ZIJPE Zondag Vrijdag Vertrokken Zaterdag Verhuiad in de atad De geachiedenia wordt minder prettig Hij bracht vuur in de jeugdbeweging n.v. HOORDER BANK HOORN DE KRUISVAARDERS WEER THUIS OUDE-NIEDORP INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER Ingekomen Afacheid van den commandant en de opvarenden by het naderend vertrek naar Indië ALKMAAR GEVESTIGD laas Verstrekt credieten in Rekening- couranl op coulante voorwaarden „Activiteit in het poaitieve,” waa zyn dogma Maandag Schijnbare gezondheid F van de ring. de een ons Kruisvaart! erscohort Is en een seffen en er naar handelen. ge- de verschillende vermaken zoo weinig werd gedaan: Jonge Wachter, en kerngroepen de Verkenners en- Nederlandsch Koffiehuis, het in in „De Witte Engel solisten Nederlandsch Koffiehuis. het in In .De Witte Engel", Nederlandsch Koffiehuis, Geboren: Marie, d. v 8 en het in ,De Witte Engel Nederlandsch Koffiehuis het solisten in ,De Witte Engel". Wat ieder ingewijde reeds eenlgen Uid ver wachtte, is thans geschied: de Z. E. Rector J. Boon Is hedennacht om tien minuten voor twee overleden. Paard op hol. Woensdagmiddag oen half vjjf sloeg het paard van den heer P. de Geus op hol. Het paard was gespannen voor een kar en werd bestuurd door den 14-jarigen I* de Wit. Het paard rende op de woning van den heer Langedijk aan en schoot door de steeg tusschen dit perceel .en dat van bakker Fijma De wagen bleef steken. Het hek van den heer L. werd ge heel vernield, terwijl het rechterwiel van de kar in stukken werd gereden. Zooals valt te begrij pen was de jeugdige bestuurder danig geschrok ken. Paard en jongen liepen echter geen ver wondingen op. kele van De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn heeft heden een bezoek gebracht aan Nieuwediep, vergezeld van den chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Furstner en zijn adjutant, luitenant ter zee le klasse J. B, A Post Uiterweer. een nog G(j allen staat op het oogenblik aan het begin van een periode, waarin Indië u noodig heeft Voor sommigen, wellicht velen van u. is het de eerste maal, dat gij daarheen gaat Het is goed, dat gij u daarbij duidelijk voor oogen stelt, dat er aldaar In den loop van eenige eeu wen door Nederlanders iets grootsch is verricht naar het woord van Jan Pietersz. Coen. den grondlegger van ons overzeesch rijk. Dit te be schermen en voor de komende geslachten de gelegenheid voor verdere ontwikkeling te behou den is mede uw taak. 814 uur In het Parkhotel. Bob Peters’ Natio nale Revue. Dancing en optreden van artisten in Hotel Geel. Kleine Noord. Dancing en cabaret in het Hoomsche Koffie huis. Kerkplein. Dancing «en Groote Noord. BU de vervulling van die taak zal het u ongetwijfeld tot steun zijn te weten, dat versterking van de maritieme defrtisle in Pndië In het voornemen der regeerlng ligt. men te elfder ure nog zal komen. Intusschen neemt de Katholieke fractie met haar de Prot. Chr fractie, een sterke po sitie In. Echter: deze positie geeft belde zware verantwoordelijkheid. Mogen zjj die be- K. Kuiper en gezvan Veenenlaan 55 naar Gr Noord 8# G. Dol, van Veenenlaan 55 naar Gr Noord 89 C. Nannings en gez.. van Gerritsland 27 naar Gerritsland 80; L. F. Schollee en gez V. Vollerswaal 19 n. Vollerswai 10a; W Dik- •taal en gez., van Derdeboomlaan 49 naar Der de- voor het „besluit" vergadering op zich Alhier is aangehouden als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een ninderjarigê. een 36-jarige man, die in verze kerde bewaring is gesteld. de Molenstraat, waar de ouders zich weer over de jongens ontfermden. Een woord van dank aan de leiders is hier zeker op zijn plaats. Tot het volgend jaarl Candidaatstelling' Wij vernamen, dat de candidaatstelllng vfor de verkiezing van één heemraad. 3 hoofdingelanden en 27 molen meesters van het waterschap ZIJpe en Haze- polder, zal plaats hebben op 23 Augustus as-, des morgens tusschen 9 en 12 uur. De minister inspecteerde Hr. Ms. „Tromp” en „nam afscheid van den commandant en de op varenden van dezen flotilleleider, welke ax Zaterdag naar Nederlandsch-Indië vertrekt. De minister heeft de bemanning als volgt toe gesproken „Officieren, onderofficieren en manschappen. Ik stel er prijs op om persoonlijk blijk te geven van mijn belangstelling op het oogenblik, dat gij op het punt staat voor eenige jaren het vaderland te verlaten. De dienst by de Koninklijke Marine is zonder twijfel een zeer bijzondere. Overal ter wereld en met name in de over- zeesche gebieden van het Koninkrijk kunt gij worden geroepen ter verdediging-van de Neder- landsche belangen en tot de handhaving van onze rechten. Gy behoort tot een orgaan van oen staat, waarin wel zeer nadrukkelljk de een heid van het rijk, hier zoowel als overzee is belichaamd. Dit leidt er toe, dat gy afwisselend uw dienst verricht in het moederland en in da overzeesche gebieden. W. Brinkman. Breed 3 van Andiik: C. D Scheer. Eikstraat 8. van Andiik; A. C B van Roofjen. J Pz. Coenstraat 15 van Amsterdam; B W. Smudde, Groote Noord HO van Hengelo; D Timmerman. Eikstraat 8 van Twisk; H. C. Poll geb. Toxopeus. Westersingel 1 van Deventer; A C. A. Luyckx Koepoortsweg 28 van Belgen; E. J Broekhuis. Derdeboomlaan 91. van Leeuwarden: T. A. de Jong. Veemarkt 2. van leeuwarden; N Rustenburg. Groote Noord 30 van Zutphen. Almaar en wijde omgeving danken dezen pries ter veel. Ztfn zeer groote werkkracht én geest drift gaven de jeugdbeweging in deze streken hel vuur, dat noodig is om voort te gaan op een moeilijken weg. In tal van plaatsen vona de K. J. C. haar weg en thans is het zoo, dat er bijna tweeduizend K J. C.-ers onder zijn leiding stonden. Voor leder, die bij hem kwam om steun ea raad, had hij een hartelljk en vurig woord eu hij vergat zich zelf volkomen, wanneer hU de be langen van degenen, die hem waren toever< trouwd, kon beschermen. Hij streefde naar samen werking en eenheid, getuige de feestelijke jeugd- bljeenkomsten. die hij arrangeerde. Achter alles zat zijn sauwkracht, alles wat van hem uitging was verzorgd. Waar een ander voor bleef staan ging hö doorheen en het is veel zijn werk ge weest, dat er een bloeiende speeltulnvereemging is ontstaan, een herboren A. F. C. en een scnool voor katholiek buitengewoon lager onderwijs welk een hoop moeilijkheden waren daarvoo. te overwinnen die er zijn mag. Hij had een grondigen nekel aan defaitisme en sleur; acti viteit in het positieve was zijn dogma. Rector Boon heeft geijverd tot hij niet meer kon; zelfs op zijn sterfbed waren zijn gedachten nog bjj datgene, waarvoor hjj gewerkt had en altijd zorgen had. Zijn hart moet haast gebroken zijn, toen hij zijn Bisschop om ontslag uit ar -zijn functies moest vragen, omdat hy wel wist, dat hy van zijn ziekbed niet meer op zou staan. Maar ongetwyfeld ook zal hy zich geheel aan den wil van zyn Hemelschen Vader hebben over gegeven. want hij was niet alleen een voortref felijk jeugdleider en organisator, maar ook en vooral een goed priester en een echt Mariaclnd. Het heengaan van Rector Boon zal zeker velen leed doen, maar ze zullen zeker ook troost vin den in de overtuiging, dat een man, die zóó werkte als hy deed en zijn langdurig en zwaar lijden zóó geduldig droeg, zijn schoon loon in den Hemel niet zal ontgaan. Mogen velen dezen priester gedenken in hur gebeden. Ten slotte wil Ik er aan herinneren, dat gij, overal waar gy in het buitenland komt. Neder land vertegenwoordigt. De achting die men ons land toedraagt, wordt mede door uw houding en uw daden beïnvloed- Moge en ik richt mij in het bijzonder tot de jongeren onder u het verbiyf in Indië en de dienst in de marine aldaar u de voldoening ge ven. die gy er van verwacht. Keert terug als flinke mannen, waarop ons land trotsch kan zyn. Ik wensch u allen een voorspoedige reis. Het H. Welland' en gez., van Karperkuil naar Am sterdam, a. b. van Ora et Labara; R. H. Snel, van Gouw 20rood naar Alkmaar. Bleekerskade 10; J. Eeken. van Groote Noord 53 naar Aven- hom; P. C. de Wit, van D. Buurt 38 naar Lei- m ui den. Nieuweweg 186; P. Bogerd en echtgen.. van Schoutenstraat 51 naar Brielle. B Egter van Wissekerke; C. J. de Boer en gez.. van Breed 39r. naar Avenhorn. Hogedyk 3 (plein?J Dekker, van Gelderschesteeg 28 naar Hilversum. Ge- lardsweg 31; C. A. Peerdeman. van Nieuws teeg 20 naar Zwaag. Z. 316; P. J. J. Kaldenberg en gez.. van Derdeboomlaan 162 naar ’s-Graven- hage. Vllegwlelstraat 23: P. Menger. G. Appel haven 54 naar Andyk, Middenweg. Dancing Nieuwland. Dancing in „De Keizerskroon”. 8 en 10 uur. Wllson-thcater. Harry Piel in „Mcnschen, dieren en sensaties'’ <14 Jaar). het oog nog een man van goede gezondheid «o bruisenden levenslust. Echter, wie hem beter kende, wist, dat die bloeiende gezondheid maar schyn was en dat deze priester ondermi] nd werd door een kwaal, die tenslotte zoozeer de overhand over’ het lichaam zou krijgen, dat, nog geen jaar ater Rector Boon zijn ziel aan God terug moest geven. We ontvingen het volgende communiqué: „De tien leden der linksche fracties verga derden Woensdagavond ten stadhuize. Besloten werd aan den. heer Venneker, die namens de R. K. en Prot. Chr. Raadsfracties de Raadsleden op Maandag j.l. tot een geza- meniyke bespreking had bijeen geroepen, het volgende mede te deelen: le. De linksche fracties zyn bereid geduren de de komende zittingsperiode met de rechtsche fracties samen te werken. Indien deze zich ac- coord verklaren met een college, bestaande uit vier wethouders. 2e Van deze vier wethouders zullen twee wor den aangewezen door de samenwerkende recht sche fracties, twee door de samenwerkende link sche fracties. De linksche fracties zyn in staat en bereid twee wethouders aan te wijzen. Indien op deze wijze tot overeenstemming kan worden gekomen, meenen de linksche frac ties, dat een werkmeerderheid ontstaat, die slechts het gemeentebelang ten goede zal kun nen komen.” r De werkloosheid De werkloosheid in deze gemeente is belangrijk minder dan het vorige jaar. In 1938 bedroeg namelyk het aantal werkloozen. dat werd geholpen ingevolge de Rykssteunregeling omstreeks dezen tijd van het jaar 23. terwyi dit aantal voor 1939 slechts 8 bedraagt. In Huize Augustinus te Alkmaar vierde Don derdag de zeereerw. heer H. C. Maat, oud- pastoor van Oudorp, zyn zestig-jarlg priester feest. Te negen uur droeg de jubilaris in de kapel van het huis een H. Mis op, welke os. werd by- gewoond door den hoogeerw. heer Maat, deken van Poeldijk, den zeereerw. rector J. Boele, en verschillende andere eerwaarde heeren geeste lijken. Na de H. Mis zong het koortje der zusters op keurige wijze een feestelijk lied. De belangstel ling* voor dit zeldzame priesterfeest was zoo groot, dat de kapel overvol was. In een bijeen komst werd de jubilaris door den zeereerw'rec tor J. Boele namens de zusters van Huize Augus tinus hartelyk gehuldigd, terwijl de -zeereerw. heer Polder, pastoor van Oudorp. namens de vroegere parochianen van pastoor Maat, ook hartelyke woorden van gelukwensch en hulde sprak. Tydens de receptie, die in het middaguur werd gehouden, kwamen zeer velen oud-pastoor Maat geluk wenschen. Vanavond om zes uur wordt het feest met een'lof, waaronder een Te Deum zal worden gezongen, besloten. Nog vóór de overheid zich ernstig met de baldadigheid in de kermisdagen bemoeide, wa ren de predikanten en boetepredikers er al by. 8*4 uur in het Parkhotel, Bob Peters’ Natio nale Revue. Dancing en optreden van artisten in Hotel Geel. Kleine Noord. Dancing en cabaret in het Hoomsche Koffie huis, Kerkplein. Dancing en Groote Noord. Dancing Nieuwland. Dancing in ,De Keizerskroon”. 10 uur, Wïlson-theater. Harry Piel in „Menschen, dieren elï sensaties" <14 jaar). boomlaan 280: F. Schollee. van Groote Noord 89 naar Mosterdstceg 4; J. Beerepoot. van Groote Noord 35 naar KI. Oost 24: A. J. Docswuk en gez. van O. Appelhaven 38 naar Veenenlaan 180 W Ay en gez van Westerdyk 18 naar Wcster- dfjk 10; A Vlam, van Visschersell 20 naar Ach terom 3; P v. d Lee en gez vafl Koepoortsweg ?0a naar Mr J. Dz Binneblyfstraat 10 J. J. F Iramer. van Achterstraat 7 naar Achterstraat ?2: H. H E. Krüger, van Ramen 25 naar Twee- deboomlaan 31; A. Eversen. van Slapershaven 3 naar Gr. Oost 139; P. van de Wyngaarde. van Koepoortsweg 50 naar Bontekoestraat 1; A. M Timmermans, van Derdeboomlaan 297 naar J. Pz. Coenstraat 33. Burgerlijke stand. Cornells Kaai en Gonna Schuitemaker; Johan na Engelina, d. v. Albertus Johannes Schilder en Catharina Cornelia Duineveld; Jansje Aafje d. v. Gustaaf Biesboer en Trijntje Vries; Klaas z. v. Dirk Breebaart en Maartje van der Horst; Gerarda Maria, d. v. Theodorus Wilhelmus Pronk en Gerarda Johanna de Haas. Ondertrouwd: Gerardus Marinus Appel, 32 jr. landarbeider, te St. Maarten en Jeltje Fen nema, 22 jr, te Zijpe; Hendrik de Haan. 28 jr. landarbeider te Zijpe en Albertina Trumpie. 22 jr, te Wassenaar. Getrouwd: Jacob Hendrik van Eekeren, 23 Jr., timmerman, te ZUpe en Grietje SUtje Pool. 24 jr, s.b. te Zijpe. Wijzigingen: Den Helder: ,,Tanzklause", Zuid- straat 67, dancing enz.; overgegaan aan: A. van TleL Behagen: N.V. Drukkerij en UitgeversmaaX- schkppy vJi. De Westfriesche Kerkbode, Lnnd- bouwstraat 182; ontslag en benoeming procura tiehouders. Opheffingen: Harenkarspel; Wed. J. Spaans Dekker, Kalverdyk G 4; autobusonderneming, enz. T B werden gevormd. De kapelaan waagde het z"n Jongens in uniform te steken, al bestond die enkel maar in witte pet met oranje das. Toen daagde op het Congres te ’sHertogen- van een nieuwe jeugd- eeuwen veran dering ondergingen. Zoo bleven de meest ge liefde vermaken in de zeventiende en achttien de eeuw steeds het ringsteken, ganstrekken en knuppelen van de kat. waarvan de beide laat ste nu niet bepaald getuigden van een fijnen smaak en teer gevoel van onze voorouders. Ook het kalf mej de twee koppen en vyf pooten trok op iedere kermis weer evenveel nieuws gierigen, evenals de tenten, waar de wilöe die ren waren te zien, of koorddansers en mario netten. En dan was er de poppekast De goede oude poppekast met Jan Klaasen en Trijn, waarmee vooral de jeugd zich nooit genoeg vermaken bosch het morgenlicht beweging en uit den arbeid van deze werkers groeiden de Katholieke Verkenners en de K J. C. Was t wonder, dat kapelaan Boon vol thousiasme naar de jonge en frissche idealen greep? Dat hy een der eerste aalmoezeniers der V.K.’s werd, en zelfs werd uitverkoren een der 5 priesters te zyn, die de Kruisvaart mochten organlseeren? Voor een nieuw tijdsprobleem werd hy ge steld. de zorg voor jeugdige werkloozen. God alleen weet welke geestelyke en lichamelyke inspanning dit apostolaat in den beginne den priester-leiders gekost heeft! Zfl. Excellentie Mgr. Aengenent z.g. had het werk van den ijverigen jeugdleider gadegesla gen en toen in Hollands Noorden een Districts- Directeur moest benoemd worden, viel zijn oog op kapelaan Hoon. Zoo"n districts-directeur moet echter ook een geestelijke standplaats hebben en zoo benoemde Z. H. E. hem óp 18 Aug. 1934 als opvolger van den zeereerw. heer Bier man z.g. tot Rector der St. Wlllibrordusstich- ting te Heiloo. Men meene echter niet, dat dit rectoraat slechts een sinecure is, enkel maar om aan een priester een tehuis te verschaffen. De geweldige expansie van deze stichting heeft Rector Boon gesteld als t ware aan het hoofd van een parochie, /met de zielzorg voor 650 patiënten en 110 broeder-verplegers; met godsdienstcursussen van leerling-verplegers. en wat misschien het moeiiykste is van alles, met de ontzettend zware taak, om in samenwerking met den medischen staf, ontredderde of dood zieke zielen te genezen. En ziet, deze priester, die als student steeds gebeden had, toch nooit in een zenuwinrich ting te hoeven arbeiden, wordt *n ideaal-zielen- herder van een model-psychiatrlsche inrich ting. Gods wegen zyn toch wonderiyk. Wy mogen hlerby niet onvermeld laten, hoe Rector Boon met groote dankbaarheid getuig de van den gtooten steun, welke de weleerw. heer J. v. d. Hoek, de con-rector, voor hem was. Wie naast het den vollen mensch vergenden rectoraat van een dergeWke Stichting, óók nog het middelpunt kan zyn van een opgewekt Jeugd-organisatie-leven, moet meer dan nor male vitaliteit en werkkracht bezitten. En dan vragen we het aan allen, die met Rector Boon in aanraking kwamen: heeft iemand ondervon den, dat de Districts-Directeur der KJ.C., de adviseur van AB.C., de voorzitter van despeel- tuinver. ,Bt. Agnes", het bestuurslid der school voor Buitengewoon Onderwijs, ooit werk van zich afschoof, omdat hy het te druk had? In tegendeel, eerder zal hij anderen, die misschien wat laks waren, het werk uit de handen nemen, om het in de vaart van zijn heftig levenstempo zélf te verrichten.” Rector Boon was, toen we dat schreven, voor ga u allen goed”. Het bivak van weer ten einde. Drie heerlijke dagen hebben directeur, leiders en jongens in Schoor! doorgebracht. Nadat men in Schagen Zondagmorgen de H Mis had bijgewoond, werd gestart naar de plaats van bestemming. Daar aangekomeri werd direct begonnen met het opslaan van de kamp keuken, terwrijl een andere groep de slaapplaat sen en het bivakterrein inrichtte. Toen de koks de vuren gereed hadden ge maakt. werd aantreden gefloten. Door den di recteur w’erd den jongens nog eens goed onder het oog gebracht, dat het bivak een middel is om de KruisVaartwet goed te beleven. Na cie inspectie kreeg men thee en zoo werd geleidelijk aan het heele programma afgewerkt. Daar wer den pannekoeken gebakken, blvakspelen gedaan, gewerkt en gezwoegd om het bivak zoo comfor tabel mogelijk te maken. Er verrezen waschbakken. tafels en banken, alles door de jongens zelf onder leiding van de schildknapen gesjord. Tusschen de bedrijven door kwamen ook de pl.v. d.d.. conrector v. d. Hoek, en de d. b. Byl de zaak inspecteeren. Nadat een waiv eling door het dorp was ge maakt, werd de limonade geserveerd. Dan ging een ieder naar bed. Het duurde nog wel eenigen tijd voor allen sliepen, maar ’t ging! Den volgenden ochtend om kwart over vijf waren de jongens niet meer te houden. Ze moes ten er uit! Na bet wasschen en de ochtendgymnastiek werd een wandeling naar den hoogsten duin top gemaakt. Het spreekt vanzelf dat direct, door middel van kompas en verrekijker, Schagen werd op gezocht. Na de H. Mis hadden de koks voor boterhammen gezorgd. Een tiental breoden was noodig om den hon ger te stillen! Nadat de kampwerkzaamheden waren ver deeld. werd ’n fietstocht naar Bergen gemaakt. Bij terugkomst was het middagmaal klaar. Een pluimpje voor de köks! *5 Middags werd een fijne wandeling gemaakt naar den „Oorsprong” Om half zeven was ’t broodmaaltijd, waarna een goed geslaagd dankvuur werd gehouden. Het was jammer, dat er niet meer publiek was. de jongens hadden het verdiend. Na het gemeenschappelijk avondgebed wer den de slaapplaatsen weer opgezocht. Den volgenden ochtend was de „tweede ver dieping" al op. terwijl de jongens, die beneden sliepen, maar niet wakker wilden worden. Maar dat was de schuld van den baljuw, zeiden ze. Ook op dezen dag is er genoten! Vooral het middagmaal was nu perfect. Schalen vol aardappelen verdwenen in de hongerige magen, terwijl tot slot een rumpud- dlng soldaat werd gemaakt. Na een tocht naar de Oriënteertafel werd het bivak weer opgezocht, waar de boterhammen reeds wachtten. In een ommezien waren ze verdwenen! Hierna werd het kamp afgebroken en gecon troleerd en met een slotwoord werd het bivak gesleten. Na een laatst vaarwel en D.A.NK. U. aan Stoop wercen de fietsen bestegen en ging men op Schagen aan. Om even over half tien arriveerden allen in In een zeer gelukkige gesteltenis had hij Don derdag nog de H. Teersphze ontvangen. De zeereerw. heer J. Boon, rector van de groote St. Willibrordusstlchting te Heiloo, directeur van 't district Alkmaar der K.J.C., directeur van de speeltuinvereeniging St. Agnes, geestelijk advi seur van de Katholieke Alkmaarache voetbal- vereeniging AJ*.C„ bestuurslid en promotor van de onlangs gestichte school voor Buitengewoon Lager Onderwys te Alkmaar, was een der be kendste en bemindste priesters uit den kop van Noordholland. Het ontslag, dat Rector Boon vlak voor zijn dood uit al zyn functies nam, mag toen diep hebben getroffen: dit heengaan is een absoluut en onverbiddeliyk doorsnijden van alle banden en zal door velen als een persoonlyk leed war den gevoeld, want deze priester had honderden vrienden, die hem bewonderden en genegen wa ren om zyn hooge opvatting van zyn taak, zyn stoere strijdbaarheid, zyn activiteit, moed en kracht en niet het minst om zyn verbyten van zyn lichamelyke smart. De korte levensloop van den overledene is ge laden geweest van het actieve. Ter gelegenheid van zyn treffend koperen priesterfeest, verleden najaar, gaven we van zyn leven een overzicht. We citeeren er uit: „Op 20 Februari 1902 werd te Haarlem de kleine Johannes geboren, en na eenige jaren be trad de jeugdige parochiaan van St. Bavo de majestueuze kathedraal om als misdienaar bet wierooksvat te zwaaien Gode ter eere. In die Kathedrale kerk ontmoette hy ook den priester, die zoo grooten invloed zou hebben op zjjn roeping en op de speciale richting van zyn leven. De toenmalige kapelaan, de Zeer Eerw. heer I. Meyer, thans rustend te Heemstede, re- cruteerde uit de jongens der parochie een der eerste patronaten. Natuurlyk nog een naar de oude beginselen. Maar toch was het voorbeeld van dezen geesteiyken jeugdleider zóó groot, dat uit dien kring van patronaatsknapen een aantal priesters is voortgekomen, die in het Haarlemsche diocees een belangryke plaas in nemen in de opvoeding en organisatie dar ka tholieke jeugd. Deze mentor heeft den jongen student by de eerste moeiiyke stappen naar het oude Hage- veld geholpen; hy heeft hem by zyn studie m<“t raad en gebed bijgestaan, hy was het ook, die als buurtpastoor den kersverschen kapelaan zijn eerste standplaats, Zoeterwoude, binnenleidde. Twee jaar priesterarbeid in het Zuid-Hól- landsche dorp, twee jaar ook van werken voor de jeugd. Een patronaat werd gesticht, een GezeUenvereeniglng opgericht. Wie meent, dat het gemakkeiyk was. de boerenzoons in de jeugdbeweging binnen te leiden, kent de goed- Roomsche, maar ook conservatieve Zuid-Ho'.- landsche plattelanders niet! In 1928 riep het Blsschoppeiyk bevel kape laan Boon naar de groot-stad. naar Den Haag, in de volkrijke H. Hart-parochie. Jongste te midden van veel oudere confra ters. werd hem de last van een groeiende jeugd beweging op de sterke schouders gelegd. Ook hier Patronaat, Gezellen. Congregatie. Doch meer nog dan op het platteland openbaarde zich in de grootstad de noodzakeiykheid van nieuwe richtlijnen, nieuwe vormen voor onze Jeugdbeweging. Een eerste ^schuchtere poging Deze weck werden weinig vette koeien aan gevoerd; de handel was als elders, zeer kalm. De laatste weken blyft de aanvoer op één peil, dat moest beter worden; de hoogste noteering was f 285 besteed door slager Kweldam. alhier. Door den heer W. Kweldam werd een stier gekocht van J. Eriks te Schagerbrug voor f 370; dit beest woog 2100 pond. De handel in kalikoeien was vry goed; Fries land was ook weer vertegenwoordigd. De hoog ste prijs bedroeg f220. Goed was de handel in geldekoeien. f 165 was de hoogste noteering. De handel in graskalveren was matig, prij zen tot f 145. De handel in nuchtere kalveren was deze week beter dan de vorige week: pryzen tot f 14 Veel paarden werden aangevoerd, de handel was goed. f 19 was de hoogste notering voor vette schapen, de handel was goed; er was aardig wat kooplust. Oude slachtschapen f 12 tot f 19. met goeden handel. In magere schapen was de handel zeer stug, prijzen van f 8 tot f 12. Lammeren voor 't leven f 4 tot f 7; voor de slacht tot f 10. matige handel. Er werden aardig wat vette varkens aange voerd, de handel was vlug tot 26 ets. Magere varkens werden deze week niet aan gevoerd. De handel in biggen was matig; 7 weeksche biggen f 9’ tot f 13. 12 weeksche biggen f 13 tot f 19 Kippen en konijnen pryshoudend. De aan voer was veel minder by de vorige week. Aangezien het oogsttyd is. moeten wy over het bezoek van deze markt zeer tevreden zyn. De heer Bonsema, die naar de motieven van die. kenneiyk voor de vergadering reeds ge nomen beslissing vroeg, kreeg slechts een vaa<? bescheid en als pleister op de wonde, dat het niet tegen hem persoonlyk ging. Mejuffrouw Carets legde die pleister op. De heer Bonsema meende het aan zyn “er verplicht te zijn toen de vergadering te ver laten. De overblyvende negen confereerden verder, maar bleken verdeeld te zyn. De S.D.A.P. met alle geweld een wethouder willende leveren, schoof den nieuweling in den raad, den heer Couwenhoven naar voren. Mr. de Groot, hoe wel zich verzettende tegen de benoeming van nieuwelingen, wilde den heer Couwenhoven wel aanvaarden, omdat die al twee raadsvergade ringen van den ouden raad had bijgewoond. Tegen den wensch van de V. D.-fractie, die ook volslagen nieuwelingen in aanmerking wil de laten komen, nam de V. B.-fractie stelling. Men wilde graag den heer Sietsma die waar- schijnléjk niet zal kunnen! aanvaarden. Enfin: noch over het vraagstuk van al dan geen nieuwelingen, noch over de aanwyzing van candidaten, is men het ook maar eeniger- mate eens geworden, althans in deze vergade- Wat achter de schermen zal gebeuren, moet worden afgewacht. En toch verschaft men ons het hierboven ge plaatste conynuniqué! Het is sterk, o We hebben ons tot den heer Bonsema ge wend met de vraag, wat zyn standpunt in deze zaak is. Hy zei ons. dat hy absoluut geen en- verantwoordelfjkheld de Woensdagsche nam. HU drukte zyn verontwaardiging uit over het feit, dat men hem op een grove manier, nadat hy zelf nota bene tusschen de rechtsche en linksche oevers van de sloot der meenings- verschillen nog een loopplank had weten uit te leggen, waarop llnksch en rechtsch elkaar te gemoet konden treden, had uitgeschakeld, zon der daarvoor ook maar een eenigszins aan vaardbaar motief op te geven. Zyn verontwaardiging lUkt ons billyk. Het is zeker geen noodzaak, dat de heer Bonsema wethouder wordt en het is begrypelyk, dat eerst de grootste fracties in aanmerking ko men voor het bezetten van een wethoudersze- tel. maar het is in stryd met het algemeen be lang en unfair een eenling die zeker be kwaam is bij voorbaat te boycotten zonder dat men zelf kan zeggen, wie dan wel in aan merking komt. Verder doet zich he*, zeer merkwaardige feit voor, dat de V. B.-fractie, welke uit twee per sonen bestaat, n.l. de heeren Mr. de Groot en Stoutjesdijk. nog geen seconde overleg heeft gepleegd over deze belangrijke zaak. We heb ben den stelligen indruk, dat het niet erg klopt in de V. B -fractie en dat, terwyi het van be lang is, welke zyde zy in deze onprettige af faire zal kiezen. Gisteravond hebben wy op ieder, die daarvoor verantwoordeiyk is, een beroep gedaan, vóór al les het stadsbelang in het oog te houden. Het was vergeefsche moeite. De zucht naar 1 wet- houdersschap is nog sterker gebleken dan we durfden veronderstellen. We zullen nog niet al les van den «pnverkwikkelyken strijd' om het wethouders-zeteltje onthullen, in de hoop, dat men te elfder ure nog tot een beter inzicht Zy drongen aan op een algeheele afschafiing van de kermis, die zij niets anders vonden dan een „onnut overblijfsel der Paapsche kerek- missie. waarvan de Satan zich bediende, om de zielen alsnog van de religie af te trekken Het bleek alles echter vechten tegen de bier kaai. De kermis bleef.' en dus ook de verma ken. die vooral voor de plattelandsbewoners zoo goed als de eenige waren, die wat afwisse ling brachten in hun eentonig leven. Eigenaardig is dat in den loop der De oorspronkelijke beteekenis van ’t woord kermis had wel heel weinig të maken met de uitgelaten vroolijkheid. een pret, die verboiTden Was aan de latere kermis, die. welke wij *1 zien we haar niet meer in dien Middelecuw- echen vorm hier en daar in ons land ook nog wel kennen. Het woord luidde vroeger: kerkmis, en men duldde hiermee den herinneringsdag - wyding eener kerk aan. Nu was het in ons land gebruikelijk, dat op de dagen der hooge christelijke feesten ook de jaarmarkten gehouden werden. Nu heette de jaarmarkt die samenviel met het kerkwydingsfeest of de: kerkmisse. ..ker mis.” Deze 4agen werden met de grootste plech tigheid gevierd. Na de Mis werd er op’ de markt een kruis opgericht. Dit was het tceken, dat de markt als geopend werd beschouwd. Vooral had dan de plechtige processie plaats gehad, waarin de grootste pracht was tentoon gesteld. Steeds kwamen er op zulke dagen vreemde lingen toegestroomd, en dezen bestonder, heusch niet voor de grootste helft uit koop lieden, voor wie de jaarmarkt een goede ver dienste beteekende. Zeer veel graven en bis schoppen waren er by tegenwoordig eu t Wgs dus geen wonder, dat er in den „Ommegang heel wat pracht en rykdom werd ten toon ge spreid. In den loop der jaren ging echter het ern stige karakter van deze jaarmarktdagen verlo ren. onder de steeds uitgebreider en lossere vormen die deze aannamen. De potsenmakers en liedjeszangers, de acrobaten en vedelaars die vroeger de kasteelen en burchten afliepen, om er hun kluchten te vertoonen en er hun liedjes te zingen. Al deze luidjes kon men nu geregeld op de jaarmarkt viniiën. Want het volk raakte niet uitgekeken aan hun kunsten en betaalde hen beter dan de kasteelbewoners deden. Ook waren er nog berenleiders en nar ren, goochelaars en kwakzalvers, waarzeggers en een soort landloopers. dat °p nog twijfel achtiger manier aan den kost zag te komen. De vreemdelingen, die van ver kwamen, wil den echter Zooveel mogelijk het nuttige met het aangename vereenigen en zochten daarom ach dien dag zooveel mogeiyk te vermaken. Zoo werd langzamerhand de jaarmarkt wel een plaats waar gehandeld werd, maar waar toch meer geld voor amusement dan voor nut tige koopwaar besteed werd. Hoe langer hoe meer ging de echte kennisstemming er in zit ten en in de zeventiende en achttiende eeuw was de kermis er een van louter uitbundigheid en pleizier. Dat het er dan dikwijls wat losbandig is toe gegaan. kunnen we afleiden uit de vele verbo den. om het volk in die dagen wat in toom te houden. Heel wat vaatjes bier werden wegge spoeld, de herbergen zaten tot zoo laat als het kon, tjokvol, en meer dan één ..zatte" werd signal ee rd Nog vóór de overheid zich ernstig met kon. Een figuur, die in de Middeleeuwen jaren lang de weergalooze bewondering der kermis zangers oogstte, was de wonderdokter, meester Kokadorus. later Jan Potazie. Hij wist voor al le ziekten een geneesmiddel, voor alle moeilij ke gevallen een oplossing, voor iedereen ’n raad. Maar dat alles natuurlyk tegen behoorlijke be taling. In latere jaren werden de kermisvreugden steeds meer beperkt, en niet zonder reden ZU w’erd nu hier, dan daar heelemaa! afgeschaft, zoodat hiermee een stuk typisch Oud-Hol- landsch volksleven dreigde verloren te gaan. Enkel sommige dorpen op het platteland heb ben echter nog het voorrecht jaarlyks een kermis te mogen houden. Het is merkwaardig, dat we hier dan ook ieder jaar opnieuw weer dezelfde kakelbonte, met veel rood en blauw en zilver en goud opgeschllderde tenten zien. De ze kermis is ai lang niet meer wat zy vroeger was. maar dat is enkel gelukkig, want: de Oud- Hollandsche kermis was er een, die wef wat veel op haar kerfstok had. Wanneer men. als gewoon mensch dit com muniqué leest, krygt men den indruk, dat de zaken keurig voor elkaar zyn, dat tien men schen het roerend met elkaar eens zyn geble ken. dat ze al zoo ongeveer weten, wie zy als wethouders zullen voordragen en dat er alleen nog maar wat overleg met de rechtsche fracties noodig is om een college te krijgen, dat ieders bevrediging heeft en dat in de komende regeer periode vruchtbaar met den geheelen raad. zal. kunnen samenwerken. Waren we niet wat wantrouwend van aard, we zouden onder dit communiqué een verheug de noot hebben geplaatst. Onze lichte ongeloo- vigheid deed ons echter de zaak even verder on derzoeken. Daarby zyn we helaas tot de be- vinding gekomen, dat dit communiqué een on juist beeld geeft van den werkeUjken stand van zaken. Hoe is de stand van zaken? Toen gisterenavond de vergadering aanving, deelde de heer W. V. d. Vall namens de S D. A. P.-fractie mede, dat, wie er ook als wethou der zou worden aangewezen, dit onder geen beding de heer Bonsema mocht zyn. Aan een verkiezing van dezen onafhankelijken heer, vroeger S D. A. P -er, kon de socialistische frac tie niet meewerken. By dit merkwaardige stand punt sloot zich de V. D.-fractie, waarvan al leen de nieuweling, de heer Eriks en mejuffrouw Carels aanwezig waren, volkomen aan. Ook de helft van de V. B.-fractie, de heer mr. de Groot, scheen zich by deze opvatting aan te sluiten. Dancing en optreden van artisten in hotel Geel, Kleine Noord. Dancing en cabaret in het Hoomsche Koffie huis. Kerkplein. Dancing en solisten Groote Noord. Dancing in Nieuwland. Dancing in „De Keizerskroon”. 8 en 10 uur Wltson-theater, Harry Piel in ..Mcnschen. dieren en sensaties’’ <14 jaar). 8’4 uur. in het Parkhotel. Bob Peters' Natlo- lale Revue. Dancing en optreden van artisten in Hotel 3eel, Kleine Noord. Dancing en cabaret in het Hoomsche Koffie huis, Kerkplein. Dancing en solisten Groote Noord. Dancing in Nieuwland. Dancing in „De Keizerskroon”. 8 en 10 uur. Wïlson-theater. Harry Piel in „Mcnschen, dieren en sensaties" <14 jaar). Naar men ons mededeelt, is aan den heer Korver, brigade-commandant der ryksveld- wacht, een byzondere onderscheiding ten deel gevallen, doordat de minister van Justitie hem het praedicaat heeft verleend van hulp-officier ran Justitie. Voor zoover ons bekend, is dit het eerste geval in den lande, dat door een com mandant der rijksveldwacht een dergelijke aanstelling is ontvangen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 20