Nederlandsche dranken THABUR1 BLEUERHEIDEL.) GANG VAN ZAKEN IN 1938 BOgK EN BLAD BILJARTEN INTERN. WEDSTRIJD- KALENDER Katholiek Comité van Actie „Voor God": JONGENS - PENSIONAAT LAGERE SCHOOL HANDELS-SCHOOL Veel belangstelling Door vruchten met hoog üitaminengehalte De Maandintentie van het Apostolaat des Gebeds luidt: Mogen de christenen met volharding en ge ordend strijden voor Gods rechten. HEDEPLAHDSE OPHAMEHTEH FABRIEK ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Vacantiegenoegens aan zee. Na een héérlijk zeiltochtje worden de jeugdige passagiers op den sterken arm der zeelui naar het strand gebracht EL - v! een nog op conser- wederom in betreft, Coupe wereldkampioenschappen VERHEGGEN. ver- geconserveerd met 50% sul- dat toepassing zal kunnen aromatiseeren van bepaalde Twaalf Eeuwen Kennemer His toriën, door Dr. H. C. Prinsen Geerligs. MULO-SCHOOL Prospectus op aanvraag er uitgave tot een waar- elken natuurliefhebber te 1 kla- 'men met welke van aluminium worden De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aan brengen van een verharding van klinkerkelen. alsmede het maken van een rijwielpad en een voetpad van betontegels op het wegvak Marssum —Leeuwarden van weg nr. 9 van het Rijkswe- genplan 1938. Laagste inschrijvers A. Goodjjn en L. Verwater te Utrecht met f 111907. Statistiek Ver salarissen en andere arbeidsvoorwaarden van srootere gemeenten, samenge steld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uitgegeven door de Rlfksuitgevert), 's-Gra- venhage. Dezer dagen heeft In de Britsche hoofdstad een bijeenkomst plaats gehad van de Union Internationale des Fédérations d'Amateurs de Billard (U.LF.A.B.). De Wdstrijdkalender werd als volgt samen gesteld 15, 16 en 17 December FrankrijkDuitschland te Keulen om de Coupe Glorieus. 12, 13 en 14 Januari 1940 Nederland tegen den winnaar van FrankrijkDuitschland te Amster dam. I, 2 en 3 Februari wereldkampioenschappen libre te Tours. 23. 24 en 25 Februari wereldkampioenschap pen 45/2 te Keulen. 23, 24 en 25 Maart wereldkampioenschappen 3 banden te Algiers. 8. 9 en 10 April Europeêsche kampioenschap pen Snooker te Londen. 26. 27 en 28 April eindstrijd om de Olorieux te Brussel. II, 12 en 13 Mei i pentathlon te Lissabon. 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni wereldkampioen schappen klassieke fantasie te Marseille. Charles Faroux werd tot president herkozen De eerstvolgende bijeenkomst van de U. I. F A. B. wordt op 30 en 31 Augustus 1940 te Am sterdam gehouden. Jan P. Strijbos: Vogels van Strand en Duin Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Jubileumnummer der Mede- deelingen, van den Bond van Politie-ambtenaren in Neder land tot Bescherming van Die ren. Uitgegeven ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Bond. Gezonde gedachten over dierenbescherming hebben gelukkig reeds ruime verspreiding gevon den, maar toch blijft op dit gebied nog veel te wenschen over. Het is daarom verheugend' dat er een georganise- streven bestaat om deze schepselen Gods voor cnnoodig leed te bewaren, ook onder de dienaren der wet, die immer* krachtens hun beroep zulk een groeten invloed ten goede kunnen uitoefenen. Hoe dit streven reeds twintig jaar lang door den genoemden bond met succes wordt gevoerd: daarvan legt dit uitgebreide en goedverzorgde jubileum-num- mer een welsprekend getuigenis af. Dit ver dient daarom de belangstelling der dlerenvrièn- den. Hiermede verscheen het tweede deel der serie „Wat leeft en groeit”, en ook dit mag er zjjn. Jan Strobos, die nog kort geleden tijdens ziju verblijf op Spitsbergen zoo gelukkig aan den hongerdood tusschen de gletsjers ontsnapte, verhaalt over een onderwerp dat hij kent als géén ander in ons land. De deskundigheid en rijke ervaring van dezen vogel-fotograaf maken het werkje bijzonder waardevol, terwijl de foto's leeren welk een meesterschap in technisch op zicht Strijbos "óp dit gebied weet te bereiken Bovendien bezitten de foto's ook artistieke waar de, zoodat zij, evenals de goedgeschreven tekst, ons werkelijk nader brengen tot een der mooiste vormen van inlandsch dierenleven. Het verband tusschen dier en „Icvensrulmte" wordt ook in dit deeltje duidelijk belicht. De teekeningen van G. Huysser dragen eveneens toe bij deze devol bezit voor maken. de exploitatie der mogelijkheden veeringsgebied wordt aangevangen. Dat Inderdaad de oonserveering in ons land reeds van beteekenis is, blijkt uit enkele cij fers: 1. van de totale frultproductle in 1937 werd 16% door de Nederlandsche conservenindustrie verwerkt: 2. van den totalen fruitultvoer bestond 31% uit vruchtenpulp en conserven; 3. van alle door vaderlandsche fabrieken uit blnnenlandsch fruit oereide conserven werd 52% uitgevoerd, terwijl 48% in het binnenland bleef. Daarbij komt dan nog een hoeveelheid bul- tenlandsch fruit, die overeenkomt met ruim 51 millloen kg. Deze cijfers geven wel een sterken grond aan de veronderstelling, dat op het gebied van de fruitconserveering nog verschillende economi sche wegen te vinden zullen Zijn. De onderzoekingen van Dr P. Schoorl en M?j. Ir. K. T. Wieringa hebben belangrijken invloed gehad op de belangstelling van de medische wereld, waardoor tusschen het insti tuut en verschillende artsen, sanatoria en fa brikanten van therapeutische producten voe-, ling ontstond. De propaganda van zoeten most werd voort gezet. Voorts werden --ikele lezingen gehou den, aan een paar tentoonstellingen deelgeno men terwijl vanwege het Centraal Bureau van de Veilingen wederom een partij zoete most van appelen langs den marschweg bij de vler- worden. In 1938 werd een buitengewoon goed smaken de appelwijn gebotteld welke in 1936 werd be reid uit in gisting geraakten zoeten most. Hier uit bljjkt, dat het zeer wel mogelijk is, wan neer men de Juiste methode toepast, uit on voorzien in gisting geraakten most nog een goeden wijn te bereiden. Van de drulvc- werden de soorten Franken- thaler en Muscaat van Alexandria weer tot most verwerkt. Het geklaarde sap der Fran- kenthalers werd met et i weinig Muscaatmost vermengd en in koolzuurtank^ bewaard. Een proef werd genomen met het roodkleuren van drulvenmost met het sap van de bessen Phytolacca octandra. De resultaten waren echter zeer onvoldoende. In 1938 werd een wijn gebotteld, welke be reid was uit sap van Duitvche druivensoorten, welke In 1937 in de buitenlucht waren geculti veerd. Deze wjjn had een uitstekend karakter en een zuiver aroma, maar was, naar Nederland- schen smaak, te zuur. Door menging met drui- venmost kon dit zeer veel verzacht worden. uitstekende een consumptie Van den auteur mocht ik ontvangen een geschrift onder bovenstaanden titel. Het bevat behalve 67 pagina's tekst bijna 50 kaartjes e.v afbeeldingen in lichtdruk buiten den tekst ert behandelt in korte trekken de volgende onder werpen: De Adalbertusakker te Egmond; De Kapel van O. L. V. ter Nood te Runxputte; De St. Adalbertus-abdü te EgrnondHet Slot te Egmond aan den Hoef; De Protestantsche Kerk te Egmond aan den Hoef; De Kapel van H.H. Cosmas en Damlanus te Wlmmenum; Hen drik van Brederode.’ droogmaker der Berger- meer; Geschiedenis van de Bergermeer; De Ruïnekerk te Berger»; Het visschersmonument te Egmond aan Zee; de Hertenkamp te Bergen; Het Berger Duinlandschap. In kort bestek is hier bijeen gebracht, wat, toch ieder van zijn woonplaats op zjjn minst dient te weten. Daarom is het geschrift voor wie belang stelt in Kennemerland, stellig van beteekenis. Den historicus, wien over de be sproken onderwerpen zoo vele bronnen ten dienste staan, zal het werkje natuurlijk maar matig interesseeren. Hij zal welicht ook niet overaj met den schrijver instemmen. Als proeve van heemkunde Limburg is daarin reeds verre vóór verdient dit pio nierswerk zeker de aandacht. Moge het den stoot geven tot het ontstaan van een boekje, dat ook voor onderwijsdoeleinden geschikt is. dan reeds kan de schrijver voldaan zijn. Een uitgever is niet vermeld, zoodat ik ver- onderstel, dat het boekje niet in den handel is. Wil men er meer van weten, dan zal men zich dus tot den schrijver (Bergen NH.) moe ten wenden. Egmb. paraat te bereiden hebben nog niet tot gunstig resultaat geleid. Uit wortelen kon een praeparaat worden be reid, dat rijk is aan A-vltamine. Verschillende andere proeven worden kortelings vermeld: Bij het bottelen van zoeten most ondervond het personeel steeds bezwaar van den onaan- genamen Invloed van zwaveldloxyd. Op ver zoek van den heer F. v. d. Grinten te Venlo werd een proef genomen met een door dezen geconstrueerde gashelmeninstallatie, welke vol komen voldeed. Voorts werden proeven genomen met ringsenzymen. Goede ervaring had xr.e Alka-capsules, vervaardigd. Ook werden onderzoekingen verricht over den invloed van koper op de oxydatle van vita- mlne-C. Het resultaat werd gepubliceerd Eveneens werd door Mej. Ir. Wieringa een on derzoek ingesteld naar het gehalte aan vltami- ne-C bij tomaten in verband met variëteit en rijpheid. De resultaten zullen gepubliceerd worden. Als bijlagen zijn aan dit verslag toegevoegd: 1. een verbruiksanalyse van fruit in Neder land over 1937; 2. de samenstelling van vruchtensappen 1938; 3. een lijst van publicaties. worden gemengd, zoeten most van Uit Meikersen werd most bereid. Ook de zure morel levert goeden most, welke voor directe echter te zuur is, en daarom vóór het gebruik met water en suiker moet Hetzelfde geldt voor den Westerleesche Kriek. Gebotteld werd een wijn van Meikersen, welke in 1935 werd bereid uit resten van de most- flltratie. Het aroma van dezen wijn deed oor spronkelijk niet veel verwachten. Na lang durige lagering op het vat bleek deze wijn zich verrassend te hebben ontwikkeld en een karakter t hebben verkregen, dat herinnert aan Bourgogne. De zoete most van aardbeien is wegens zijn vrij hoog gehalte aan vitamine C en zjjn aro ma zeer geschikt om gebruikt te worden bij de samenstelling van gemengden most met hoog vitamlnegehalt-. Bij de bereiding dienen ech ter bijzondere voorzorgsmaatregelen te worden genomen, wil het vitaminegehalte niet terug- loopen en troebelingen optreden. Ook van roode en witte bessen werd een kleine hoeveelheid geperst ter bereiding van bes senwijn. Van de verschillende wijnsoorten wordt deze het meest gevraagd. Dit wil niet zeggen, dat hij bepaalde kwaliteiten zou bezitten, welke hem voor het Nederlandsche publiek meer be- geerenswaardig zo en maken. dan andere vruchtenwijnen, maar moet meer daaraan wor den toegeschreven, dat hij reeds eenige be kendheid bij het publiek bezit. In verband hiermede ware te overwegen te publlceeren, welke wjjn. en mostsoorten ten verkoop zjjn af gegeven. De hooge prijs van zwarte bessen maakte, dat slechts een kleine partij Iron worden ver werkt en het onderzoek over vitamine-C prepa raten op meer industrleele schaal moest wor den opgeschort. Met bosch bessen worden proeven genomen naar het saprendement met en zonder toe voeging van enzymen aan de pulp. Het eerst» gaf de beste resultaten. Getracht werd een zoeten most uit sinaas appelen te bereiden. Inderdaad slaagde men daarin, waarbij de lichtere oliebestanddeelen zich aan de buitenzijde der ringen In de cen trifuge ophoopten. Deze konden worden zameld en gaven, ker, een artikel, vinden voor het andere producten. Ter vervanging van zoeten most van zwarte bessen werd een gemengde most samengesteld, welke wordt bereid uit het sap van aardbei, ap- pel, boschbes, rozenbottel en zwarte bes, en welke als proef in den handel wordt gebracht als „C’-most, waaronder dan verstaan wordteen most, welke rijk is aan vitamine-C. I De totale verkoop van producten van het Instituut is in vergelijking met 1937 met 15% toegenomen. Vooral de verkoop van zoeten most van verschillende vruchtensoorten is sterk gestegen. De samenwerking met de combinatie van zoetemost-fabrikanten bleef goed. Alle fabrie ken werden door Prof. Sprenger persoonlijk be zocht. Verschillende publicaties zagen het licht. De plannen van verdere ontwikkeling van de onderzoekingen zijn in de eerste plaats gericht op de vérdere bereiding van vitamine-produc- ten. De belangstelling van de medische we reld is de laatste jaren vooral gericht op pro ducten met een hoog vitamine-gehalte van na tuurlijken oorsprong. Om deze proeven uit te kunnen voeren, moeten verschillende apparaten worden aangeschaft. Wat het technische gedeelte wordt het volgende medegedeeld: Door„ den hoogen prijs der appels werd een kleinere hoeveelheid verwerkt dan in 1937. In Januari werd nog een partij zoete campag- ners verwerkt, welke op een koele plaats was bewaard. De ervaring, dat laat verwerken van appels niet is aan te bevelen, werd bevestigd. Het rendement aan sap was belangrijk terug gekropen Proeven werden genomen met de verwerking van de vroege soorten Codlin Keswick, Early Victoria en Jacques Lebel De resultaten wa ren niet bevredigend. Getracht werd om door versnijding met andere soorten hierin verbe tering te brengen Dit gelukte ten deele. De Brabantsche bellefleur leverde weder een bijzon der goed smakenden most. Dit is wel de beste Nederlandsche appel om tot zoeten most ver werkt te worden. Sterappel léverde»én sap met Het verslag van de stichting „Instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten" over 1938, door den direc teur Prof. Ir. A. M. Sprenger in de jaarver gadering van het algemeen bestuur op 24 April 1939 uitgebracht, is weder een omvang rijk werk geworden, dat tal van belangrijke mededeelingen bevat, aldus het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij. Zoolang men bezig is geweest met de proe ven, om fruit en groenten te verwerken, heeft men te kampen gehad met een tekort aan middelen. Het is daarom verheugend, dat in 1938 de werkelijke inkomsten de geraamde zoo zeer hebben overtroffen, dat een nieuwe vruch- m tensap-separator kon worden aangeschaft, zon- daagsche afstandsmarschen werd geschonken, der dat de liquiditeit in belangrijke mate achter- j totale verkoop van producten van uit behoefde te gaan. Door deze aanschaffing konden proeven met moderner verwerkings methoden genomen worden en kon de rentabi liteit der productie verhoogd worden. De slech tere fruitoogst, welke hooge frultprijzen met zich bracht, gaf moeilijkheden bij den aankoop van fruit. Een ex tra-subsidie van rijkswege alsmede een subsidie in natura van de Vei- lings-Vereeniging Zuid-Beveland verschaften hiervoor eenige compensatie Van particuliere zijde werd een bedrag van f 2036,14 ontvan gen, waaronder f 250.van de Nederlandsche Heidemaatschappij, f 524.92 aan druiven van het Centraal Bureau van de Veilingen en f 101,22 aan appelen van de Veiling Goes. Aan regeeringssubsidies werd In totaal f 8000 ontvangen. De totale ontvangsten aan giften en subsidies bedroegen alzoo f 10.036.14. een belangrijk hooger bedrag, dan waarmede men vroeger werken moest. Toch is men er hier mede nog niet. Hes verder het onderzoek ver loopt, hoe meer men overtuigd raakt, dat op het gebied van de conserveering van fruit en groenten nog vele mogelijkheden braak lig gen. Deze zulten alleen c'n goed aangepakt kunnen worden, indien rich daarmede een behoorljjk-gehuisveste en geoutilleerde instel ling bezighoudt. In onderscheiden andere lan den is dit reeds langeren of karteren tijd het geval. Genoemd worden: Amerika, Duitsch land. Italië, Egypte en Bigeland. Een goed toegerust instituut voor Neder land sou uiteraard kosten met zich brengén Deze kunnen echter lager zijn dan die, welke zouden moeten worden aangewend voor het delgen der finanrieele tegenslagen en verlie zen. welke worden geleden, wanneer zonder goed onderzoek maar In liet wilde weg met Aanbesteding aanleg rijwiel en voetpad Wie gegevens zoekt over de salarissen enz. van ambtenaren, vindt thans een waar eldorado in deze nieuw uitgegeven publicatie. Overzlchtelijk ingedeeld en uitvoerig gedetailleerd is deze sta tistiek werkelijk een voorbeeld te noemen van een dergeljjk soort uitgave. De statistiek der salarissen en andere ar beidsvoorwaarden van gemeente-ambtenaren is de eerste, welke het Centraal Bureau voor d» Statistiek terzake heeft samengesteld. 'n Aantal staten, betrekking hebbende op ne venbetrekkingen en werkzaamheden der amb tenaren. op den arbeidsduur en andere arbeids voorwaarden. is in een afzonderlijke bijlage op- genomen. FOTOREPORTAGE u g-moadorscnlp -Formidable*, waarbij te Belfast een persoon gedood en twintig gewond werden In Zuid Afrika hebben de militaire afdeelingen dezer dagen uitgebreide manoeuvres gehouden. Eenige officieren In conferentie op een vooruitgeschoven post De behendig- heidswedstrij- den voor auto mobielen, welke onder groote belang stelling te Ba tavia gehou den werden, verwekten veel hilariteit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 4