A „Gij gaat, ik blijf” ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 VAN WEEK TOT WEEK Minister Welter Voor den komenden student Zweefvliegtuig neer gestort «1 Heidebrand op Texel Het lijk in den koffer het leven Een ontaarde moeder J. F. X. SANDERS OVERLEDEN Oud-wethouder te Leiden NIEUWE KAMERLEDEN IN ZEE VERDRONKEN Directeur van financieele instelling aangehouden TUSSCHEN TWEE SCHEPEN BEKNELD GERAAKT Minister wyst elk verwijt van willekeur van de hand 12.500 aan «tffecten verduisterd SCHIPPER OVER BOORD GEVALLEN Een Abiturienten-nummer van de „Vox Veritatis” Oponthoud van den verdachte te Amersfoort Commisaie in haar geheel afgetreden Aangehouden financier op vrije voeten BOERENHOFSTEDE IN ASCH GELEGD Hooge Belgische onderscheiding H Wijziging vestigingswet Kleinbedrijf Bosschen gespaard door gunstigen wind TOEZICHT OP DE R1JKSASYLS VOOR PSYCHOPATEN Half jaar geëischt wegens kindermishandeling Schippersknecht om gekomen Kabel sloeg los op ongeveer acht meter hoogte Minister Dijxhoorn op de „Tromp” Verzoek van eigenaar der aandeelen ingewilligd en dr. Van Dyk PRIJZEN VANAF F. 8.50 t op !r bijgestaan. *s op a V K m van 'tenge- Bureau egeven s-Gra- Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur moest de lichter „Ophil”, welke ligplaats had gekozen In de Vulcaanhaven te Vlaardlngen, worden ver- aan- eisch ..De Roomsch Katholieke Studenten-vereeni- ging ..Veritas” onder de zinspreuk Deus Scien- tiarum Dominus opgericht 30 Mei 1889 aan de Rijks Universitelt te Utrecht, groet allen, die met geestdrift zich opmaken voor de uitver koren taak als katholiek student de wetenschap te beoefenen tilitaira ibraldw 1c ia ran chovaa Mede- id van Neder- m Die- tenheid m van t FERD. H. HAMER Vic. Ap. het met Vrijdagmiddag is de 10-jarige L. Verhoog te Terhelden. by het spelen met een plank In zee verdronken. Badgasten hebben den jongen uit zee gehaald. Dokter De Hollander heeft nog gerulmen tyd getracht de levensgeesten op te vgekken. waar in hij echter niet, mocht slagen. op ne- amb- rbelds- ge op- AN AP Si ns. van ado in ihteiyk ze sta- sn van re ar- iren ia oor de Vrijdagmorgen is bij de sluis aan den Donk in de Roermondscffe weerd te Roermond een on geluk gebeurd, dat een schippersknecht van 21 jaar het leven heeft gekost. Voor de sluis lag een 150-tons motorschip te wachten, terwijl langs den oever een aantal schepen gemeerd lagen. Door de deining van het water dreigde een roeibootje, dat langszij het motorschip gebondeA was, gekraakt te wor den. De 21-jarige schippersknecht Hutgens, uit Arnhem, wilde dit voorkomen en bukte zich over boord van het motorseh+p om het bootje weg te trekken. Toen de schepen tegen elkan der stieten, raakte de jongen met het hoofd tusschen beide boorden bekneld, tengevolge waarvan de jongeman op slag werd gedood. Het lijk is naar het St. Laurentiuszlekenhuis te Roermond overgebracht. Voorstellen tot het verleenen van vrijstelling van de vestlglngseischen aan zoons, die nun vader in diens bedrijf willen opvolgen, zijn van den minister niet te verwachten. Het tweede 11': van artikel 10 der wet komt naar zijn meer.in vqjdoende tegemoet aan de moeilijkheden var de opvolging in middenstandszaken. terming gevon- veel te ;nd' dat m deze ewaren, immers invloed streven oemden an legt n-num- >it ver- nvrièn- Dr. B. deed indertijd naar ztfn zeggen dik wijls zaken met de vroegere Spaansche re- geerlng; jaren geleden onderhield hij con necties met Barmat. Volgens zijn verklaring heeft hij van een Spaansche universitelt en van een Amerikaansche booger onderwijs instelling een doctorsbul ontvangen. Herhaaldelijk heeft de handelspolltie pro- ces-verbaal tegen den man opgemaakt, zon der dat evenwel later tot een vervolging kon worden overgegaan. De rijkscommissie van toezicht over de ryks- asyls voor psychopaten te Avereest is in haar geheel afgetreden. De minister van eigen verzoek, eervi V De rivierpolitie heeft den geheelen nacht ge dregd, doch' zonder resultaat. Schipper Kalk man was 47 jaar oud en vader van twee kin deren. HU woonde te Rotterdam. De geboorte van prinses Irene werd in Batavia luisterrijk gevierd. We zien hier de sprookjesachtige verlichting door guirlandes over de rivier die tusschen de winkelstraten Noordwijk en Rijswijk doorstroomt Op het oefenterrein van de Amhemsche Zweefvliegclub nabij Terlet is Vrijdagmiddag een zweefvliegtuig van deze club neerge stort. In het toestel was gezeten de heer Van Lamsweerde uit Nijmegen, die kort tevoren met het vliegtuig was opgestegen. In de onmiddellijke nabijheid van de den- nebosseben op de Westermient te Den Burg is Vrijdag door onbekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebroken. Gelukkig bevonden zich talrijke personen, vooral kampeerders en militairen in de nabij heid, die terstond met het.'blusschingswerk be gonnen Ondanks de ingespannen pogingen om het vuur te stuiten, ging een oppervlakte prachtige heide van 70 H.A. verloren. Dank «ij het feit, dat de wind uit een gunstige richting kwam bleven de bosschen gespaard Burgemeester Kamp, de opzichter van ge meentewerken Tiessen en de boschwachter Epe waren bij het blusschingswerk aanwezig. Op ongeveer acht meter hoogte slceg de kabel plotseling los. Het toestel had nog een onvoldoende hoogte bereikt om in de lucht te kunnen blijven, het daalde snel en stortte neer. De heer van Lamsweerde viel met het hoofd tegen den snelheidsmeter en kreeg een lichte vleesch wonde. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Justitie heeft den leden, op oi ontslag verleend. De voorzitter was mr. A E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel Het secretariaat werd waar genomen door burgemeester mr. W. A. J Vis ser van Soest. Naar wy vernemen, is dit aftreden een ge volg van een verschil van Inzicht over de taak der commissie. Naar wy vernemen, is de directeur van een hoofdstedelijke financieele instelling, die door de politie was aangehouden, -verdacht van ver duistering van aandeelen ter werkelijke han delswaarde van 1250 gulden, door den rechter commissaris in vrijheid gesteld en niet in het huis van bewaring ingesloten. De eigenaar der aandeelen heeft aan den Officier van Justitie verzocht verder geen werk van de zaak te maken. Nu vele van HBS. en gymnasium afgestu deerden -zich gereed maken een nieuw leven te beginnen, dat voor hen nog geheel onbekend is en het voorrecht gaan genieten aan de univer- siteit zich wetenschap te vergaren, heeft de R K. Studenten-vereeniging „Verltas” van de „Vox Veritatis” een Abiturienten-nummer üit- gegeven om de aankomende studenten in te lelden in de Utrechtsche Universlteitswereld. Dit fraai verzorgde nummer, waarin vele be langwekkende bijdragen zoowel van hooglee- raren als studenten zijn opgenomen, worct katholieken Abituriënten gratis toegezonden, waardoor dan het eerste contact met ..Verltas’ reeds is gelegd. Op volgende plechtige wijze worden de aan komende Veritijnen begroet: Zij spreekt de hoop uit. dat allen zich diep bewust zullen zijn van het hooge belang eener krachtige katholieke studenten-gemeenschap aan de liberale Universitelt. En zy verwacht, dat alle abituriënten, die naar de Domstad optrekken, van huis uit het Here verlangen zullen meebrengen, omdoor Veritas in het veelstroomige leven der Univer- siteit, een waaraig en krachtig accent te leggen op het oude geloof, dat eens Sintg Willibrord kwam vestigen In deze grijze bisschopsstad waarvan de zwierige Dom nog steeds een zin gend heimwee is.” Buiten de artikelen om worden verschillen de practische mededeelingen gedaan, die den jongeman of het jonge meisje, als zij in Utrecht gaan studeeren, helpen voorloopig weg wijs te raken. Het bestuur houdt zitting tot inschrijving van nieuwe ledbn in de bestuurskamer van het Eigen Huis; Kromme Nieuwe Gracht 54 te Utrecht, op Maandag 2 October van 14.3018.30. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd verklaard: In de vacature-Albarda den heer •L Bommer <8. D. A. P.j, te Amsterdam; in de vacature-De Geer prof, dr J. R. Slotemaker de Bruine (C. H.), te Wassenaar en in de vaca- ture-Van den Tempel den heer B. C. Franke <8. D. A. P.) te Amsterdam. De heer J. Bommer is secretaris van den Nationalen Woningraad. De heer B. C. Franke is bestuurslid van de afd. Amsterdam van den Centralen Nederland- tehen Ambtenaarsbond. Aan de memorie van antwoord aan de Tweedi Kamer nopens het wetsontwerp Wijziging der Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is het volgende ontleend Het is den minister van Economische Zager bekend dat de kosten van de meeste cursussen, welke dienen tot opleiding voor de examens krachtens de Vestigingswet, bestreden moeten worden uit de schoolgelden; het komt nem echter niet gewenscht voor op dit oogenblik bepaalde voorstellen tot subsidieerlng van dl’ onderwijs in te dienen. Wel wil hij er, ter ver mijdlng van misverstand, op wijzen, dat het nen. niet juist voorkomt om op de wijze, als In het voorloopig verslag geschied is, een tegenstelling te maken tusschen landbouw- en nijverheids onderwijs, dat voor een zeer belangrijk gedeelte van overheidswege wordt bekostigd, eenerzyd:. en middenstandsonderwljs. dat geheel door den' middenstand zelf bekostigd wordt, anderzijds Immers niet uit het oog mag worden verloren dat een groot gedeelte van het van overheids wege gegeven of gesubsidieerde handels- en nijverheidsonderwijs aan den middenstand ter goede komt Behalve voor de dertien bedrijfstakken, waar voor thans maatregelen zijn genomen, zjjn nog tientallen verzoeken om vestigingseischen inge diend Over den inhoud wordt thans met de aanvragende en de betrokken organisaties over leg gepleegd. De minister is het geheel eens met die leden, die er op wijzen, dat deze toe passing een bewijs is van den noodtoestand in het middenstandsbedr Ijlhij is er van ovei- tulgd, dat de ervaring hfceft geleerd, hoezee deze wet in ’n dringende behoefte heeft voorzien Dat bü sommige leden de indruk gewekt Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht Lea G.. vrouw van 8 M. C. te Eexter- veenschekanaal, wegens ernstige mishandeling van haar J3-jarig dochtertje Sophia. Een tweetal buren, J. Pot en zijn vrouw, had- dep. gezien, dat de vrouw haar dochtertje op 20 Juli had geschopt en geslagen. Het kind had een goed heenkomen gezocht by de fam. Pot. Den volgenden dag- kwam het meisje weer bij hen en vertelde, dat geen eten had gekregen en dat zy liefst naar haar grootvader in Stads kanaal wilde. De vrouw van Pot had het kind een paar boterhammen gegeven en geld voor den bus naar Stadskanaal. Denzelfden avond was zij echter loopend trt-ug gekomen, omdat haar grootvader niet thuis was. Haar moeder wensch te haar echter ook niet in huis, waarop Pot dc marechaussee had gewaarschuwd. Het kind werd tijdelijk by den hoofdonderwijzer ond^fr gebracht. Sophia werd zelf ook als getuige gehoord en zij verklaarde, dat moeder haar dikwijls had geschopt en geslcgen. Ook de andere kinderen in huis kregen wel slaag. Zy was nu niet meer thuis doch in Santpoort en zy wilde niet meer naar moeder terug. De inlichtingen over verdachte waren zeer slecht, zelfs de Inlichtingen, die haar vader had verstrekt Haar gedrag ter terechtzitting maakte dezen indruk vooral niet beter. De officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. is dat willekeurige beslissingen ten aan zien van de toelating van nieuwe onderne mingen tydens den spertyd geenszins zyn uitgesloten, betreurt de minister. Elk ver- wyt van willekeur hoe bedekt ook. moet hy met stelligheid van de hand wyzen. In dit verband mag niet onvermeld biy- ven dat het aantal gevallen, waarby de vrager aan geen enkelen redeiyken voldoet, ontstellend groot is. Spr. noodigde de bemanning uit, deze woor den te bezegelen met een driewerf hoera. Terwyi de bewoners van de hofstede van A. Kersbergen te Achthoven. gemeente Lexmcnd. aan het melken waren, brak brand uit in den hooiberg, welke vlak by het huis stond. In kor ten tyd stonden ook de hofstede en de schuren in vlammen. De brandweer kon niet verhinde ren. dat alle gebouwen tot den grond toe af brandden. Slechts een gedeelte x’an den inboedel kon in veiligheid worden gebracht. Men vermoedt, dat hoolbroei de oorzaak van den brand te. In aansluiting op ons bericht over het bezoek van minister Dijxhoorn aan de Tromp kunnen wy nog het volgende meedeelen. Nadat de commandant van de ..Tromp” de toespraak van den minister met enkele woor den had beantwoord, vertrok de minister en terwyi hy op de kade het militair^ saluut in ontvangst nam, gSf de „Tromp” 19 saluut schoten Onmiddeliyk na het vertrek verrichtte de Schout by Nacht H. Jolles, vergezeld van den chef-staf. de inspectie aan boord van het schip, waarna hy de bemanning ten afscheid toe sprak. Aan de woorden van den minister wenschte spr. weinig toe te voegen. Hy wenschte de be manning een goede reis en een behouden thuiskomst. „Ik weet uit myn eigen loopbaan aldus spr. hoe moeiiyk het is. zich los te maken van het vaderland, met achterlating van allen, die je Hef en dierbaar zyn." Spr. uitte den wensch, dat de beftiannlng en haar familie na de enkele jaren in Indië elkaar in goede gezondheid en besten welstand mogen terug zien. De Justitie arresteerde den directeur van een financieele instelling to Amsterdam, dr. D. H. B„ verdacht van verduistering van een pak effecten ter waarde van f 12500. uitgegeven door een Utrechtsche financle- ringsmaatschappy en eigendom van een Hagenaar. haald langszy van het ss. „Schiedam”, om te laden. De kapitein van de sleepboot wekte hlervco’’ .‘Chipper A. Kalkman, van de „Ophil", die zich met zijn vrouw aan boord bevond, en die zich reeds ter ruste had begeven. Kalkman was spoedig aan het dek om de noodige instructies in ontvangst te nemen, doch tydens het uit voeren daarvan was hy op een gegeven oogen- blik verdwenen. Vermoed wordt, dat hy by het verhalen U gestruikeld en over boord is gevallen. Alvorens Ket verhaal te schryven van Mgr. Hamers gruweiyken marteldood, wydt pater Bchneiders een kort hoofdstuk aan de deugden nn den bisschop en hoewel hieruit een diepe vereerlng spreekt, wordt er toch de indruk niet door weggenomen, dat werkelyk niemand uit bisschops omgeving meer in hem\zag dan een beminneiyk. yverlg en plichtsgetrouw man. Men kan zyn levensbeschryver er met van be schuldigen, dat hy uit persoonlyke bewonde ring of uit klooeteriyke solidariteit de geschie denis dat pleuze geweld aandoet, waardoor het leven van buitengewone mannen vaak wordt omschitterd met een voorbarige aureool of gekleurd met zoo schrille verven, dat de iet wat ervaren lezer gedurig door den lust ge plaagd wordt, eenlg vernis te krabben van het al te glanzende beeld. Pater Schneiders ge draagt zich bescheiden als een goed en nuch ter geschledschry ver Hy plaatst ohs. zonder opgetogen commentaar, tegenover de eenvou dige werkeiykheid. Deze is nu eenmaal zoo, dat ook de held haftigste menschen niet altya leven op de top pen van hun eigen heroïsme' en dat de marte laar niet verondersteld behoett te worden, ook zonder marteldood voor een heiligverklaring in aanmerking te zyn gekomen De kracht tot de opperste geloofsbevestlglng beantwoordt aan bijzondere genade, die theologisch gespro ken niet door een voorgaand deugdzaam le ven behoeft verdiend te zyn, omdat God naar eigen welbehagen de bloedgetuigen zyner waarheid kiest; het zal nochtans vaak voor komen. dat deze veelal bovenmenschelyke kracht zich heel diep wortelt in de groote deugden, die het karakter van den martelaar tevoren reeds hadden gestaald en geadeld. Ook al vertoonden deze deugden dan nog niet het kenmerk van de heldhaftigheid, waardoor de heilige zich van gewone deugdzame geloovlgen waarneembaar onderscheidt, hun aanwezigheid verklaart toch, hoe het mogeiyk was. dat de martelaar, door Gods genade bygestaan. die kracht ontwikkelen kon wy zien dit by Monseigneur Hamer, vraag, of hy zonder den marteldood ook Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te financieren In plaats hiervan beleende hy de* Incourante aandeelen, zonder er den eigenaar in te kenner. Met een derden persoon ging hij met de op brengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B„ dat de effecten, waarop jarenlang geen dividend was uitge keerd. 4% pet. gaven. De eigenaar wilde van oit vordeeltje proflteeren en eischte de effecten, nominaal waard f 25.000, doch opgestempeld op 50 pet. terug. Dr. B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven. De eigenaar stapte naar het hoofdbureau en op de afdeeling handelspolltie, waarvan Inspecteur Dykstra de leiding heeft, deponeerde hy een klacht tegen B., wegens ver duistering. Inspecteur Dykstra ontbood dr. B.. deze gaf echter een andere lezing van het ge val. Hy werd in arrest gesteld en Vrydagmorgen voor den Officier van Justitie geleid. De rech- ter-ccmmisarls heeft zyn insluiting in het Huis vgn Bewaring bevolen. In den leeftijd van 63 jaar is Donderdag avond. na een langdurige ziekte, te Lelden overleden oe heer J. F. X Sanders, directeur van de zeepfabriek aldaar en voorzitter van den Nederlandschen Bond van Zeepfabrikan ten. De heer Sanders bekleedde in het plaatseUJk leven een groot aantal functies en was o.m. oud-wethouder van Financiën te Leiden. Dlnsdaginorgeh om half tien zal in de St. Petruskerk te Leiden een plechtige Requiemmis worden opgedragen, waarna om elf uur de be grafenis op dé R.K. Begraafplaats aan de Zyi- poort zal geschieden. De zaakgelastigde ad interim van België, baron Ruzette. heeft den minister van Kolo niën. den heer-Ch. J. I. M. Welter, en den oud- minister van Defensie, dr. J-, J. C. van Dyk. mededeeling gedaan van hun onderscheiding met het grootkruis in de orde van de Kr'on' ran België en heeft hun. respectievelijk Donder dag op bet departement van Koloniën en Vrij dagmiddag ten huize van dr. Van Dyk. de ver sierselen dier hooge onderscheiding overhandigd. Dit is het antwoord op den Afscheidsbrief van vader en iets van dezelfde deftige styf- heid. die tegen de overmacht van het gevoel schynt te wapenen, klinkt erin na dit is de uiterste vervulling van het „houd moed” der moeder. Een kwartiertje heeft Mgr. Hamer zich afgezonderd in gebed. Ziehier zyn besluit. Het is de samenvatting van zyn karaktertrek ken in een .styl, die geen opsmuk kent, nuch ter en vastberaden, volmaakt vry van alle pathetiek en van alle opgewondenheid, klaar- Nederlandsch, eenvoudig, krachtig, zonder een woord teveel en zonder een teeken van aar zeling. Het handschrift wordt in het boek van pater Schneiders in facsimile afgedrukt: de pen heeft niet gebeefd; alle woorden zyn hel der leesbaar, de tekst staat vast op het papier, regelmatig ingedeeld in alinea's, met alle kom ma's op hun plaats. Welk een document! De woorden „Gy gaat, ik biyf”, by het over handigen van dezen brief nog gesproken, zyn de bondige samenvatting, de concrete conclu sie van hetgeen Mgr. Hamer aan zyn priesters zei en schreef, toen -by van het doodsgevaar overtuigd was. Hy moest de anderen bevelen, te gaan. Zy drongen aan, hem te mpgen be schermen. Hy bleef, zooals de kapitein tot den laatsten man op het schip biyft, overtuigd, dat het zyn plicht was. Nu nemen de feiten snel hun verloop; 11 Juli 1900 begon de aanval der Boksers; ze wer den teruggeslagen. Twee dagen later keeren zy versterkt weerom, weer moeten ze wyken. Op 14 Juli vindt Mgr. Hamer een zwaargewonden Bokser in de vlakte buiten de stad. Hy neemt hem op en laat hem verplegen als een vriend. Op 20 Juli heeft de derde aanval plaats. De residentie bezwykt. De bisschop wordt gevan gen genomen, aan een boom gebonden, uren lang mishandeld en bespot, dan weggedra gen op de wyze. waarop Chineezen zware las ten dragen; vastgebonden aan een balk, die over de schouders van twee mannen wordt gelegd, elndeiyk op een kar vervoerd, de rech terhand gewond door een mes-steek. Op 20 Juli kwam men te T'ouo tsch'eng, waar de bisschop gevangen werd gezet, twee dagen later heeft een soort rechtzitting plaats, die 23 Juli ver volgd wordt. Het doodvonnis werd uitgespro ken. Met op het hoofd de letters, die „oude Europeesche duivel” beteekenen. werd de bis schop in een kar rondgereden om door volk te worden bespot. 24 JuU werd hy het hoofd omlaag aan een yzeren galg* gehan gen. ontwikkeld met watten, die men met olie overgoot en toen in brand stak. De doodstrijd duurde niet lang. Na deze martelingen van het lichaam, werd het iyk nog geschonden. Een bedelaar werd gedwongen, het hart van Mgr. Hamer op te eten. De Ingewanden werden langs den weg verkocht. Meer dan drie weken heeft Ferdinand Ha mer geleefd in afwachting van een dood, waar van hy de gruweiykheid kon vermoeden. Uit deze weken is niet bijzonder veel over hem be kend. Hy sprak zyn christenen moed in, hy bereidde hen voor op het ergste. Zyn eigen ge voelens bracht hy niet tot uitdrukking. Slechts herhaalde hy by het gerechteiyk verhoor wat hy reeds onderweg tot een bokserhoofdman had gezegd: „we hebben de Chineezen nooit kwaad gedaan”, en „wy lyden dit voor u!” De gereserveerdheid in het uitspreken van gevoelens, die den afscheidsbrief van zyn va der tot zulk een merkwaardig stuk maakte, en die wy in zyn eigen afscheidsbrief aan zyn priesters terugvinden, was wel een grondtrek van zyn. by alle beminnelijkheid en openheid van aard, toch tamelyk gesloten gemoed. Hy liep niet met zyn Inneriyke gewaarwordingen te koop. Ook hlêrln was hy „een zoon van het vrye Nederlandsche volk, een held van den Dietschen stam, die zeggen kon: ik ben een zoon der oude Nederlanden: myn vaderland is waar de vryheld heerscht.” Schaepman. die déze woorden over hem sprak, voegde daar nog aan toe: ,Jn hem waren vereenlgd de eenvoud, de stoerheid en de vroomheid van ons volk.” Maar het meest teekenachtige woord, dat de vroegere studiemakker bij het standbeeld van den martelaar sprak was toch wel. dat hy in dezen waarnam: „die behoorlijke gemeenzaam heid met het heldhaftige, die het ongewone alledaagsch zou maken als de dagelyks verry- zende zon ooit alledaagsch kon zyn.” Hy gaf er mede te kennen, dat hem het ge wone” in Ferdinand Hamer geenszins ontgaan was. Doch hy onderscheidde in dit .jdledaag sche” het teeken der uitverkiezing; de rustige volharding en volledige betrouwbaarheid van het altyd weerkeerende zonlicht. Door werkelijk lederen dag den mensch op te eischen is het alledaagse he zoo grootsch. Het is de grondslag voor het buitengewone en de school van den heldeiynoed. Wie heüig worden wil, kan in de zen zin niet „alledaagsch” genoeg zyn A. T. D. De voor de eer der altaren in aanmerking zou komen, mag men menschelykerwys ontkennend beant woorden als byvoorbeeld die andere vraag, of hy ook tot de waardigheid en de verantwoor delijkheid van het episcopaat zou zyn geko zen. Indien hy na voldane seminarie-studies in het vaderland gebleven ware. Het verdul- deiykt slechts de waarheid, dat God wonder baar is in zyn heiligen, wanneer wy zonder opgewondenheid erkennen, hoe in aUe boven- natuuriyke werking van de genade de wetten van het natuuriyke leven worden geëerbiedigd en tot hun volle recht komen. Bovendien is deze waarheid een groote troost voor wie God beminnen en een ernstige waarschuwing tegen degenen, die denken, dat men God niet kan be hagen zonder zich te wijden aan het ongewone, het bultenmaatschappeiyke en het verbazende. De persooniykheid, die uit de levensschets van Mgr. Hamer naar voren komt, is zeker in geen enkel opzicht excentriek. De prikkelende nieuwsgierigheid naar buitengewoonheden wordt door deze biografie van den man, die „met hart en ziel Hollander gebleven” was. allerminst bevredigd. Men mist by hem de «yke natuuriyke begaafdheid van zyn studiegenoot dr. Schaepman, die hem by de onthulling van het Hamer-monument te Nymegen mocht hul digen als een typischen „zoon van het vrye Nederlandsche volk”, in wlen de nationale deugden dutdelyk belichaamd waren, maar die juist daardoor de sterk geïndividualiseerde ka rakteristiek van den buitengewonen mensch nu eenmaal mist. In zyn missle-arbeid, die vrucht baar is geweest en gezegend ontwaart men dan ook niet de hervormende kracht van een oor- spronkeiyken geest. Monseigneur Hamer is een onverdroten werker. Hy is geen vernieuwer of baanbeker. wy leeren hem kennen als een man des gebeds. maar „hy hield zich aan een vaste dagorde, waarvan yy op zyn residentie nooit afweek." Practische zin en aangeboren handig heid zyn de natuuriyke hoedanigheden, die zijn biograaf het meest in hem pryst. daar naast vertoont hy een groote goedheid, zelfs een zekere meegaandheid, waardoor hem het gehoorzamen niet zwaar valt, terwyi het be velen erdoor wordt vergemakkeiykt. Van een sterk intellect, een dichteriyk gemoed, een vooruitzienden geest heeft hy zeker niet de meest sprekende kenmerken. Wy meenen dan ook, dat hy den Bokser opstand onderschat heeft. Er was al zooveel van dien aard voorgevallen. Het gebeurde al lemaal op enorme afstanden; de berichten er over kwamen laat en gebrekkig naar Ortos; een aangeboren optimisme overwon de opko mende angsten, die in de laatste jaren wel eens de kracht aannamen van een waarschu wend voorgevoel, maar die de bisschop toe schreef aan zyn stygenden leeftijd en wellicht voor bekortten van den Booze hield. Het werd Juli 1900, voordat hy zich den vollen om vang van het gevaar realiseerde. Priesters uit verre missieposten in Mongolië kwamen toen gevlucht naar Eu-che-sl-k'ing-ti waar de bisschop woonde; dë christenen liepen er te hoop, 5 Juli zond een missionaris het be richt: „wy zyn allen in doodsgevaar". De bis schop besluit, de residentie te versterken. Alle missionarissen zullen daar biyven. 6 Juli ver neemt hy, dat te Peking de Europeanen ver- Dat door de voorgestelde verlenging van den maxlmum-duur de spertyd een integreerend deel van de vestigingswet zal worden, is in zoo verre juist, dat de praktyk heeft bewezen, dat de spertydregeling als noodmaatregel niet g" mist kan worden by de uitvoering van deze wet Slechts eenmaal, by een kleinen bedryfstak kon direct tot het vaststellen van vestigings eischen worden overgegaan zonder een vooral- gaanden spertyd. De minister heeft met belangstelling kenni- genomen van de opmerkingen dier leden, die meenen dat deze gelegenheid had moeten woi - den aangegrepen om enkele wyzigingen ir de Vestigingswet aan te brengen ten behoeve van de houders van winkels in kleine plaatsen, waai allerlei ulteenloopende artikelen worden ver kocht, zoomede ten behoeve van de seizoen- bedryven. Hy stelt zich voor deze beide aan gelegenheden, tezamen met het vraagstuk van de bedryfsregistratie nader onder oogen te zier by de reeds in uitzicht gestelde voorstellen tot een meer omvangrijke wyziging van de Vesti gingswet. Overigens zy. voor zooveel noodlg, nog herinnerd aan de mogelijkheid, vervat in het tweede lid van artikel 1 van genoemde wet. oir de vestigingseischen in bepaalde gemeenten niet van toepassing te verklaren. Naar thans bekend is geworden, heeft de hofmeester K toen hy met zijn lugubere vracht op weg was van Amsterdam naar Deventer, dien Zondagavond ook een bezoek gebracht aan een hotel te Amersfoort. Hy parkeerde den auto voor het hotel en ging Zelf op het terras aan den straatweg Jtten. Hij deed zeer zenuwacht^; en bestelde een glas bier ven een borrel tegelyk. Als reden voor zyn nervositeit gaf hy op, dat hy by Beam bijna een aanrijding had gehad met een zwa- ren zeswieler. waarby het maar weinig had ge scheeld, of hy was doodgereden. Toen hy wat kalmer was geworden, knoopte hy een gesprek aan met den hotelhouder zelf Hy vertelde van de op handen zynde proef vaart van de „Oranje”. Hy beloofde daarna nog eens terug te komen en inderdaad deed hy dat. By die gelegenheid bracht hy een boekje mede voor den hotelhouder, waarin o. m. de namen stonden van de genoodigden voor den proef tocht. De Amersfoortsche politie heeft dit boek je in beslag genomen en ter beschikking ge steld van de Justitie te Amsterdam. Op denzelfden Zaterdag heeft K. een hotel in de Langestraat te Amersfoort bezocht. Hy wilde vandaar naar het telegraafkantoor gaan om een telegram naar Deventer te verzenden, doch het kantoor was gesloten, waaruit volgt, dat het na negenen was. De Amersfoortsche politie, die voortdurend in de weer is geweest om gegevens te verza melen, schynt thans dusdanige belangryke aan- wyzingen te hebben «gevonden, dat het niet onmogelijk is. dat deze tot algeheele oplossing van het drama kunnen leiden. moord zyn. Dienzelfden avond zegt Mgr. Ha mer tot zyn priesters: „Is er een middel om u te ledden. dan moet ik dat middel gebruiken; ik mag de missie, wier hoofd ik ben, niet in gevaar brengen, haar priesters te verliezen Wordt gy in een stad vervolgd, zegt de Heilige Schrift, vlucht in een andere. Welnu: haastig vluchten te het eenlge redmiddel. Daarom gebied ik u. dezen nacht nog naar San-tao-ho te vertrekken." Hy gaf hun dezen brief mee. dien zy eerst te San-tao-ho, in het byzyn van andere mis sionarissen. mochten openen: Eerw. Heeren. Gy zmlt begrypen. dat het geen tyd- stlp is om veel te schryven; de Heeren kunnen u alles vertellen. Ik biyf hier, .offer my geheel op voor het heil van het vicariaat, de Eerw Missionarissen en Christenen. Moge myn offer aangenaam zyn aan O. L. Heer en tot heil der missie strekken. Zulks hoop ik te verkryger. door Uwe gebeden. I* bedank U allen, ieder in ’t by zon der voor Uwen yver. voor - de hulp en troost, die gy my verleend hebt, en voor zoover ik U beleedigd mocht hebben of door myn slecht voorbeeld ontsticht, vraag ik U vergeving en verzoek U my in Uwe gebeden en H Offerande indach tig te zyn. In den geest omhels ik U en geef U mynen bteschoppelyken zegen. wyzende op den onrustigen toestand op de wereld, zou spr. gaarne zeggen, dat die toestand niet ernstig is. Dat kan hy echter niet, omdat deze by tyd en wyie wel ernstig is. „Gaat daar om echter niet met een bang hart,” aldus spr., „doch denkt, als _in Indië de toestand ernstig wordt, aan het vaderland en aan ons lichtend voorbeeld in Den Haag. H. M. de Koningin. Gedenkt.” zoo eindigde spr., „dat gy in haar dienst zyt en voor haar en het vaderland strijdt." LET OP T ZOOLMtftK

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5