Sensatie de vijfde ronde te Bournemouth aanden daq in HOE UNDAU VAN FLOHR WON zeven Het Geheim van de Schoorsteenen MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 SCHAKEN ZWEMMEN De 800 M. borstcrawl voor Teuna Burggraaff ATHLET1EK De gids weet het wel Wereldrecord 4x800 M. estafette ZWEEFVLIEGEN MOTORBOOTSPORT MOTORSPORT GROOTE PRIJS VAN ULSTER DOOR AGATHA CHRISTIE Ook thana weer in bezit van Amerikaanache ploeg TWEEDE NEDERLANDSCHE ZWEEFVLIEGSTER CONGRES VAN KATHOLIEKE DANSLEERAREN MOLEN „DE SANDHAES” TE SANTPOORT HERSTELD v V Prestatie van mej. Meindert verbeterd OFFICIEEL WERELDRECORD VAN CAMPBELL ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI,:<»°' De bijziende voorstellen, j hoe men 1 JCUgdZ'Tiend Verlenging contingenteeringen V Dr. Euwe ontanapte maar nauwe- lyka aan een nederlaag tegen Kitto I A.N.W.B.-kaart van „De Hooge Veluwe” Rob. hoe men i jeugdvriend i zoo n maniak kan Mej. A. Mastenbroek houdster van het C-brevet 9 De uitslagen luiden: ‘n Lb4— a5 juist Masten- T Cg—d8 (Nadruk verboden) g6xf5 omgeving. verheugende en F met ei HOOFDSTUK XXI menschen. HET VALIES VAN MR. ISAACSTEIN H jfi.,t 1 1 Flip en Wip haastten zich om thuis te ko men, waarbij zü denzelfden weg namen die ze waren gek< men. Het afdalen der rotsen ging makkeluker dan het beklimmen en Flip en Wip sprongen over groote afstanden naar beneden Gaandeweg begon het donker te worden. Het werd stiller in het woud. De vogels begonnen hun avondlied te zingen. Af en toe bleven bel den stil staan om naar het gezang der zanger tjes te luisteren. Landau, die zoo slecht In dit tornooi begon en slechts knoeide, kreeg meer moed, nadat hij het toreneindspel van Conde op fraaie wijze won. Met veel meer vertrouwen begon hij zijn partij tegen Flohr. P c6—b4 g7—g6 Serafini heeft een nieuwe overwinning toe gevoegd aan de reeks van dit jaar: met Gilera won hij den grooten prijs van Ulster in de 500 cc-klasse met flinken voorsprong op Frith (Nor ton) en Archer (Velocette). In de 350 cc-klasse wist Stanley Woods met Velocette als eerste te ir wel zóó, dat ld cotnplimen- 500 cc 362 KM.: 1. Serafini (Italië), Ollera. 2 uur 30 min. 51 sec., gem. uursnelheid 157.3 K.M.; 2. Frith (Engeland) met Norton, 2 uur 32 min. 26 sec.; 3. Archer (Engeland) met Velo cette, 2 uur 38 min. 48 sec. o zij de tweede Nederlandsche dit brevet In haar bezit bereikte met A.J.S voor ircult van Ulster een ge- V h si n a I i 9 10 11. 12. 13. 14 15. 16. 17. 18. 19 20 5. 6 8. P f6—g4 n—f6 T d8—d7 K g8—h8 T e8— R8 D c7—d6 Een roodborstje zag de belde vriendjes staan en zong ze nog eens extra toe. Ze vonden het prachtig en bedankten den kleinen zanger. Deze vertelde hun dat wanneer het donker zou zijn, ze dpn mooisten zAnger onder de vogels, nJ. den nachtegaal zouden kunnen hooren. g2xf? Tb5—g5 Tgö—g2 e6xd5 La5xc3 Dd8—a5 Da5xc5 Tf8—e8 Dc5—a5 De 5c7 d5xc4 Lc8—e6 Le6—d5 Dc7—e7 Del—<7 Ld5xf3 a7—a6 h7—h6 Ta 8—c8 At m< he Bi gr va Ja sa ge bl on H: ba Be Ci hl ge te dl( da va ge’ ge: an de ku ha dei lui de Wi nu gei gel Da Pbl—c2 e2—e3 Lfl—d3 Pgl—f3 O O a2a3 iris: H. J. v. ageman, Njj- I is gat gra Ho, 1 dat mb ger 2 aar Bo. Hat «Pi Bi to ee or er va n E tl t< bl b VI b E St Z£ halen 8. Dienzelfden morgen, om tien uur. zaten Lord Caterham en zijn oudste dochter aan het ont- 100 Meter 1 min. 18 sec,, 200 Meter 2 min. 50 sec.. 300 Meter 4 min. 26 sec., 400 Meter 6 min. 4 sec., 500 Meter 7 min. 40 sec., 600 Meter 9 min. 19 sec., 700 Meter 10 min. 57.6 sec. Uit deze tijden blijkt duidelijk dat zij 250 cc 330 K.M.: 1. Martin (Engeland) met Excelsior, 2 uur 41 min. 41 sec., gem. uursnelheid 122,3 K.M.; 2. MacAdam (Engeland) met Excel sior, 2 uur 42 min. 18 sec. 350 cc 362 K.M.: 1. Stanley Woods (Ierland) met Velocette, 2 uur 47 min. 37 sec., gem. uur snelheid 147,4 K.M.; 2. Fleischmann (Dultsch- land) met D.K.W., 2 uur 51 mln. 32 sec.; 3. Wuen- sche (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 52 mln. 9 sec. De Amerikaansche estafetteploeg, welke Za terdagmiddag in het kader der internationale athletiekwedstrljden in het Bouinstadion tc Parjjs op de 4x800 meter uitkwam, verbeterde l.et wereldrecord door dezen afstand af te leg gen in 7 min. 35.2 sec. De ploeg bestond uit Schwarzkopf, Cochran, Rideout en Beetham. Het oude wereldrecord stond op naam van Amerika met een tijd van 7 min. 35.8 sec., ge vestigd on 15 Augustus 1936 te Londen. De ploeg, bestond toen uit Hornbostel, Young, Wil liamson en Woodruff. Het officleele wereldsnelheidsrecorc voor nr.o- torbooten, door Campbell gevestigd, bedraagt 141.74 mjjl gem. per uur, omdat dft het ge middelde is tusschen de snelheden der twee voorgeschreven races, nJ. 142.85 en 140.82 mijlen De nieuwste kaart van den A N W B, is gewijd aan ons nationale park „De Hooge Veluwe”. De kleinste bijzonderheden van dit uitgestrekte gebied, dat zich steeds meer In de belangstel ling der toeristen gaat verheugen, 'vindt men op deze kaart aangegeven, die geteekend is in een schaal van 1 25000. De verharde wegen staan er op, zoowel als de wandelroutes, de rui ter- en de fietspaden, de omrasteringen en de wildroosters (zooals men weet de plaatsen, waar de wegen de grenzen der wildparken snijden tn waar het wegdek bestaat uit roosters, welke de herten niet durven te betreden), de terreinen, waar de jeneverbesstruiken groeien, de kleine meertjes, enz. Al met al een kaart, waar degenen, die dit prachtige gebied gaan bezoeken, zeer veel ge noegen van kunnen hebben. Uit deze tjjden blijkt duidelijk dat zij zeer constant heeft gezwommen en zelfs nog reserves had voor een eindspurt. Want haar laatste 100 Meter werden afgelegd In 1 min. 32 sec., terwijl de overige bijna «alle, behalve de eerste, bo ven de 1 min. 32 sec. lagen. De recordpoging werd verricht op een baan van 50 Meter lengte. Er waren drie officleele tijdwaarnemers van den K.N.Z.B., n.l. de heeren Dors. Biet en Coerengel, terwijl ook de secre taris der technische commissie, de heer P. H. J. Dogger, aanwezig was. eindigen voor de DJf W.-machines van Fleisch mann en Wuensche, terwijl de kleine Excelsior machines het onder elkaar in de 250 cc-klasse uitvochten. De Engelschman Rush de eerste maal op het <ni middelde uursnelheid van meer dan 160 K.M., doch enkele ronden later moest de renner den strijd staken. „Goeie, ouwe vader,” zet ze. Meteen liep as naar het raam en sprong naar bulten. Lord Caterham begon, tevreden, opnieuw aan zijn verkoopartikel. „Goeden morgen, Lord Caterham.” De eigenaar van „De Schoorsteenen” sprong van zijn stoel op. Hij had Mr. Fish niet hooren binnenkomen. „O, goeden morgen!” zei hij. „Goeden mor gen. Mooi weer vandaag.” ,Ja, t weer is heerlijk,” zei Mr. Fish. i HU schonk zich een kop thee in en nam twee stukjes geroosterd brood. „Is het waar, dat de quarantaine opgeheven is?” vroeg hü. na een paar minuten van stilte. „Dat we weg kunnen gaan, wanneer we i willen?” ,Ja, dat is te zeggen.ja!" zei Lord Cater ham. „De kwestie is, dat ik gehoopt had.... ik bedoel, X zal me buitengewoon aangenaam zijn," zijn geweten dreef hem voort „als u nog wat wilt blUven." „Wel, Lord Caterham....” „Xi Buitengewoon onplezierig bezoek geweest, ging Lord Caterham haastig voort, „’n Schande, werkelijk. Ik zou X beet kunnen begrijpen, als u weg wou....” „U beoordeelt de zaak verkeerd," vond Fish. „Natuurlük zün er onaangename dingen ge beurd, X zou dwaas zün om dat te ontkennen. Maar het Engelsche buitenleven.... het ver bluf in een huls als dit trekt me verbazend aan. Dat kennen wij in Amerika niet. Daarom neem Ik met X meeste genoegen uw vriendelüke ult- moodiglng aan." (Wordt vervolgd) Flohr verrichtte weliswaar goed werk in de verdediging, maar werd verrast door een fraai looperoffer, gevolgd door ’n prachtig dame-offer. Flohr, die het eerste offer wei gerde, zag zich genoodzaakt het tweede (dame-offer) aan te nemen, waarna hü ge forceerd mat gezet werd. Een partij, die voor een schoonheidsprüs in aanmerking komt. Na Tine Wagner heeft ons land geen zwemster meer gehad, die haar krachten ging beproeven op afstanden, welke boven de 400 lagen En hoe lang is de 400 Meter eigenlük niet verwaarloosd? De Nederlandsche records cp lange afstanden liggen ver boven de wereldrecords, welke, naar men weet, alle op naam staan van Ragnhlld Hveger. Een begin moet er zün en daarom is het moedig geweest van Teuna Burggraaf! een eersten stap in de richting, welke ons uit een vrüwel hopeloozen achterstand naar boven moet brengen, te zetten. Het Nederlandsche record op de 800 Meter was in handen van een zwemster- tje uit Nederlandsch-Indië. Meer dan anderhalve minuut lag de tijd van mej. Meinders boven het wereldrecord van de Deensche. Scherp stond het Nederlandsche record dus niet en ondanks het feit, dat Teuna Burggraaff enkele kapitale fouten tüdens haar rccordjx>glng maakte, gin gen er maar liefst ineer dan 18 seconden van het record af. Mej. Burggraaff week herhaalde- lijk van haar baan af. zoodat zij soms zig-zag door het water ging. Zü heeft door deze fout vele meters te veel gezwommen, hetgeen in seconden uitgedrukt nog een respectabel aantal zou kunnen zün. Bovendien moet een zwemster bü een recordpoging gespannen*zün. niet alleen het lichaam moet medewerking vcrleenen, maar ook de geest. En uit de wüze van starten, de manier van zwemmen, het keeren, uit dat alles konden wü niet halen den allesbeheerschenden wil het zoo goed mogelük te willen doen. Het spreekt wel van zelf, dat door training deze fouten zeker verbeterd kunnen worden. En dus zullen wü in de toekomst nog wel meer van Teuna Burg graaf! hooren. Haar tusschentüden bedroegen: Pg8—f6 e7—e6 Lf8-b4 0—0 <i7—d5 c7—c5 Pb8—c6 Het was een Nlmzowitsch-Indlsche verde diging. die door Landau A la Rubinstein be handeld werd, een variant, die Landau jaren lang speelt en dientengevolge goed kent Aan- vankelük verliep de partü in theoretische ba nen. Wit had een geisoleerden pion op c3 tegen een van zwart op d5. Met het Jooperpaar pro beerde Landau een aanvalsstelllng op te bou wen. HU liet zich een dubbclpion op de f-lijn welgevallen, om daarna langs de open g-lü” met zün torens den vüandelüken vleugel te be stormen. ging r De restauratiewerkzaamheden aan een molen „De Sandhaes” te Santpoort zün beëindigd, al- aus bericht ons de Vereenfging „Bantpoorts Jack Lyall stond op de tram te wachten? Met het voorkomen van een vreedzaam burger van Londen liep, hü op den vluchtheuvel heen en weer, terwül z’n scherpe oogen spiedend rond keken. Scotland-Yard, dacht hü. houdt er speur honden op na; ik moet dus op m'n hoede zün. Enfin, hü, de geroutineerde inbreker, was nog steeds tusschen de mazen van X net doorgekro pen maar tochoppassen was de boodschap. "Opeens werd z’n aandacht getrokken door een büzienden heer, die de rails van de tram over stak en op X punt stond overreden te wórden. Nog Juist bütüds kon Lyall hem redden, door hem de hand toe te steken en op den vlucht heuvel te trekken. Bü die edelmoedige daad verdween een ring met een grooten briljant in den zak van Jack, terwül deze naar den heer luisterde, die zenuwachtig bedankte en ver- kjjiarde zeer büziende te zün en zoo Juist z’n bril te hebben laten vallen, toen hü hem af nam. om een stofje uit z’n oog te verwüderen. Hü was nu op weg naar een oogarts. Op X oogenblik dat hü Jack de stukken van z’n bril liet zien, bemerkte hü dat hü z'n ring k&üt was. „Lieve hemel, m'n ring, m’n prachtige ring.” kreunde hü en zag hulpeloos rond. „Misschien van uw vinger gegleden, toen u uw bril opraapte.” meende Jack. „Willen we samen gaan zoeken?” „Die is natuurlük al lang verdwenen.” zei de büziende. „in deze drukte heeft X geen doel. Ik ben wel verzekerd voor X verlies, maar ’t is toch Jammer.” Hü was erg zenuwachtig en drukte Lyall tot dank voor z'n redding nogmaals de hand. Toen kneep hü z'n oogen half dicht en bracht z’n ge zicht dicht bü dat van z'n metgezel. „Wat drommel!” riep hü verheugd; „zie ik goed? Ben Ju Rob Despard niet? Mün vriend Rob?” Hü klopte Jack op den schouder. Je kent Philip Mallinson toch nog wel. je jeugdvrierta. We hebben samen In Oxford gestudeerd.” f Jack Lyall sloeg zich voor X voorhoofd /en loog er onbeschaamd op los; „Ik dacht al. dat gezicht ken ik. Ik zocht al in m’n geheugen. Wel, wel, Philip, hoe is X met je, ouwe jongen? Nu herinner ik me dat je al vroeger last van je oogen had.” „Altüd gehad en X is er sindsdien niet beter op geworden, X Is beroerd en dan-zonder bril in een plaats als Londen. Maar nu wat anders. Je gaat met me mee naar m'n huis. Je hebt me zoo goed als X leven gered en moet nu met me thuis gaan dineeren.” „Ben Je getrouwd?” vroeg Jack voorzichtig heidshalve. Tegen één persoon kon hü wel vol houden dat hü Mallinson kende, maar van de nieuwsgierigheid van een vrouw moest hü niets hebben. Overigens zag z’n weergevonden vriend er uit als iemand, wien 't voor den wind ging en daar kon hü allicht voordeel uit trekken. „Ik getrouwd?” weerde de büziende af. „Neen hoor, dat is niets voor mü Maar zeg eens, weet Je nog dat ik uren kon doorbrengen met mü te verlustigen in ’t zien naar juweelen in etalages?” „Nu je ’t zegt. ja. Je sprak er ook altüd over.” „Ik zal je mün verzameling eens laten zien. Rob.” De pseudo-Rob Despard lachte. „Ik heb wel weinig verstand van die dingen," zei hü. „maar ik zou ze toch w«I graag willen zien. Maar moet je niet eerst naar je oogarts?” „Dat heeft geen haast,” antwoordde z'n bü ziende jeugdvriend; „ik heb thuis nog een paar brillen in reserve. Wil je even een taxi aan roepen. Rob? Wat is men toch onbeholpen, als men zoo sterk büziende is. En dan die drukte..” Thuisgekomen, zette Philip Mallinson een bril op en bekeek Jack met aandacht. .Je bent heel wat veranderd,” concludeerde hü. „maar ik herkende je toch direct.” „Over zoo n sterk geheugen als jü beschik ik De navolgende contingenteeringen zullen met ingang van 1 September worden verlengd; voor gebleekte katoenen weefsels, ongebleekte katoe nen weefsels, geverfde, ügdrukte en bontgéwe- ven katoenen weefsels, kunstzijden weefsels, weefsels yan echte züde, weefsels van wol en halfwol, weefsels van linnen en halflinnen, pluche, fluweelen trüp. Oostersche tapüten, alle andere tapüten, tafel- en servetgoed, on- derkleeding. draadmateriaal en spükers. meube len van riet, siergewassen. Niet alleen deze partü was zeer spannend ook de overige partijen stonoen in het teeken van sensatie. Zoo ontsnapte dr. Euwe aan een nederlaag tegen den minder sterken Kitto, die in een Bpaansche partü een schitterende aanvalsstel ling had. De opening was dezelfde als Szabo Euwe, uit den Amsterdamschen eersten zes kamp. Kltto zette echter sterker voort en ver kreeg spoedig het beste spel. Dr. Euwe had weliswaar een pionnenmeerderheid op den damevleugel, maar de meerderheid op den an deren vleugel van wit en het looper pa ar vorm den een dreigend gevaar voor den zwartspeler. Kitte wist ook hiervan gebruik te maken en rokte met zün pionnen op oen konlngsvleugel op, zoodat de vüandelüke koning in groot ge vaar verkeerde. Met groote inspanning en veel talent wist Euwe de uiterst moeilüke stelling voor Instorting te behoeden. Kltto koos de ver keerde voortzetting en niet r.!leen, dat hü zün winstkansen uit handen gaf. maar hü stond plotseling verloren, doordat de aanval op Euwe overging. Ook Klein, die met Euwe gelük op de tweede plaats stond, verkreeg een hachelüke positie tegen Thomas. Hü is weliswaar aan de groot ste gevaren ontsnapt, maar in het toreneind spel Is hü een pion achter en zal om remise moeten vechten. Mieses had geen gelukkigen dag. Niet al leen verloor hü in deze ronde, maar ook zü» afgebroken partü tegen Abrahams, die reeds vier Zittingen duurde, ging voor hem verloren, door dat hü zich te veel vermoeide in plaats van remise te geven. Tot hü eindelük een grove fout maakte en een toren verloor. .Zeven uur lang bedreigde Abrahams mlf met eeuwig •chaak,” zeide Mieses. Abrahams, met dame I tegen twee torens plus twee pionnen meer van Dit nieuwtje is afkomstig uit Rusland, vroe ger speelde men Lc3. De bedoeling hiervan is om met dezen ruil te wachten, totdat wit op c5 genomen heeft, wat 'n voordeel beteekent, daar wit a3 gespeeld heeft en niet zonder tempoverlies met zün looper naar a3 kan komen. c4xd5 d4xc5 b2xc3 Ddl—c2 a3a4 Lel—a3 Tfl— bl c3—c4 Dc2xc4 De 4—c2 La3—b2 Lb2—a3 Zwart heeft niet beter. 21. Tbl—b5 Dreigt Lh7 t 21. 22. 23. 24 Tegen Szabo in den Amsterdamschen zeskamp speelde Landau: cd5:, maar kon niets uit de epening o bloei”, zoodat de molen weer In zün vroegere stoere schoonheid te bewonderen valt. Dank zü den moreelen en financieelen steun van velen, kon de actie der Vereeniging tot een goed eince worden gebracht, waardoor „De Sandhaes” weer voor een groot aantal Jaren een sieraad zal blüven voor Santpoort en wüde dit oogen- dle tegen neerlegde als bed gaan, Battle,” zei hü. „Aan een kwartier zwemmen In het meertje en een goed ontbüt hebben we op 't oogenblik méér." Hü Hep met twee treden tegelük de trap op en ging zün slaapkamer binnen. Onder het fluiten van een vroolük wijsje trok hü zün smo king uit, sloeg zün kamerjas om, hing een groo ten badhanddoek over zün arm en ging naar de deur. Maar opeens bleef hü stokstüf staan en staarde met groote oogen naar iets, dat op zün tafel lag... De eerste paar seconden kon hü zün oogen niet gelooven Hü nam het op. bekeek het.... Ja. 't was zoo, hü had zich niet vergist. Het voorwerp op het tafelkleed was het be wuste bundeltje brieven, de gehelmschnftbrle- ven, onderteekendVirginia Revel. Ja, ze waren er alle acht. Er ontbrak geen enkele aan. Anthony liet zich, mét de brieven in zün hand, op een stoel neervallen. „Ik geloof, dat ik van m'n stokje ga,” mom pelde hü. „Ik begrijp er niets meer van.... de heele geschiedenis is me een raadsel. Waarom verschijnen die brieven nu weer net, of X verdwijnen niets dan hokus-pokus geweest is? En wie heeft ze op die tafel gelegd? Waarom zün ze daar gelegd?” u haar worden?” „Neen, Dreigt vereenvoudiging door P e5; beter was echter 24T ad3. 25. T al—cl er dreigde L f5 26. K gl—hl 27. T el—gl 28. L a3—b2 29. L d3—h7(!) Men schrijft ons d.d. 18 dezer uit Bour nemouth; De belangstelling voor het tornooi stügt voortdurend. Dit blükt duldelük uit het aantal bezoekers dat met den dag grooter wordt. Doch een groot gedeelte dezer be zoekers weet van het spel niets af. Het ge- roeaemoes vult de speëlzalen. waar de den kers dikwüls last ondervlnoen door deze te groote nieuwsgierigheid. „Virginia haar vork graveerde. .Jïé?” „En ik ook. Maar dat telt niet.” „En dan heb ik Isaacstein gevraagd,” ging Lord Caterham voort. „En?” „Die moet, jammer genoeg, weg.... Vergeet niet den auto voor den trein van 10.50 te bestel len.” .JNeen." „Als ik nu ook maar van Fish af kon komen,” bedacht Lord Caterham hoopvol. „Ik dacht, dat je met dien zoo genoeglük over die muffe boeken van je kon praten?” dat geeft toch niets, geloof Ik,” zei Lord Caterham neerslachtig. „Ze heeft gister avond wel: schat! tegen me gezegd. Maar dat heb je met dat soort aantrekkelüke jonge vrouwen. Ze zeggen alles en ze bedoelen er niets mee.” „Neen,” stemde Bundle toe. „X Was beter, of eigenlük, veel-beiovender geweest, als ze Je een schoen naar je hoofd gegooid had, of geprobeerd had. je te buten." .Jullie moderne jonge vrouwen hebben zulke eigenaardige, onplezierige begrippen over X hof- maken,” zei Lord Caterham uit zün humeur. „Dat komt door X lezen van De Shelk,” zei Bundle. „Liefde in de woestün.... Hü trok haar met een ruk uit haar zadel en wierp haar over zün schouder....” „Wat is De Sheik?” voeg Lord Caterham naïef. „Een gedicht?" Bundle keek hem medelüdend aan. Dan stond ze op, kwam om de tafel naar hem toe, en gaf hem een zoen op het kruintje van zün hoofd. In Den Haag hield de R. K. Ned. Ver. van Dansleeraren dezer dagen haar Jaarlüksche congres in de groote zaal van het Instituut Gaillard—Jorissen. Het congres werd dit keer gehouden onder omstandigheden, daar de veree niging op 29 Juli de kerkelüke goedkeuring op haar statuten en huishoudelük reglement mocht verkrijgen. De vereeniging. die zich van dag tot dag in grooter belangstelling mag verheugen, had bui ten de behandeling der technische aangelegen heden, de dansen betreffend, gemeend goed te doen, ook de stoffelüke belangen van de leden te moeten behartigen. Hiertoe had zü lezingen ingelascht, o.a.: „De reclame en de danslee- raar” enz. De dansen en nouveauté's werden onderwe zen op een wüze, die hun uitvoering op geen enkele manier in strüd brengt met de katho lieke zedenleer. Dat dit onderwüs geslaagd was, kwam dui- delük tot uiting op den demonstratle-avond, die werd opgelulsten% door de aanwezigheid van verschillende geestelüken. Dezen spraken er hun voldoening over uit, dat de dansen op deze manier uitgevoerd, lederen toets van wel- voeglükheld konden doorstaan. Zü stem4en in met het in het leven roepen dezer R. K. Ver eeniging en wezen op de noodzakelükheid er van, daar hierdoor de katholieke dansleeraren de richtlünen kunnen aangeven. Hiervoor wordt dan ook de volle medewerking van de geestelükheid verkregen. Het secretariaat verstrekt gaarne alle inlich tingen. Het is gevestigd: Joh. Kuypers, Toren straat 4, Den Haag. Het bestuur is samengesteld als volgt; Gees telijk adviseur: pater Adriaanse, Arnhem; voorzitter: E. Castelein, Leiden; penningmees ter: J. B. M. Koenders. Commi d. Velde, den Haag en mej. A. megen. Mieses. stond slechter en deed uren lang niets anders dan eeuwig schaak bieden, maar Mie-' see wilde hieraan ontkomen. In het major-tornooi'heeft Speyer tegen Wen- man gespeeld. De partü werd in een stelling afgebrol^fn, waarin de Nederlander een pion voor is en nog winstkansen Tieeft. De leiding is echter aan Podhorzer overgegaan, die al zün hangpartüen gewonnen heéït en thans 4^j pnt. heeft. De stand luidt: Podhorzer 4t», dr. Fa- Speyer 3 (1), Saemlsch en dr. Zaterdagmiddag is mejuffrouw A broek uit Apeldoorn er In geslaagd op het vlieg veld Teuge aan de gestelde elschen voor het- oehalen van het C-brevet zweefvliegen te be antwoorden. Van het vliegveld wérd zü gestart door middel van een lier. Hiermede is zweefvliegster, die krijgt. Als eerste slaagde een tweetal jaren ge leden mejuffrouw W. Grotenhuis uit Deventer. „Hier?" vroeg Anthony met een hoofdbewe ging naar het vertrek achter hen. .Juist, hier! Maar ze hebben den dia. den hoofdprijs nog niet en ze riskeeren héél wat, als ze probeeren hem te krügen.” ..Hoofdrechercheur Battle heeft ?eker al 'n plan om hun dit onmogelük te maken?” polste Anthony. Battle gaf geen antwoord. Anthony had hem nog nooit zoo bot zien küken, als op dat oogenblik. Maar ineens, als een oase in die woestün van apathie, gaf hü Anthony een knip oogje „Mün hulp noodig?” stelde Anthony voor. „Ja. En de hulp van nog iemand.” „Wie U dat?” „Mik Revel. Ik weet niet, at U X bemerkt heeft. Mr. Cade, maar Mrs. Revel is een vrouw met buitengewoon aantrekkelüke manieren." ..Dat heb ik zeker bemerkt," zei Anthony. Hü hief zün hand op en keek op zün arm bandhorloge. »Ik ben X eens met jouw opinie over X naar Komisch was het tafereeltje, dat zich Vrüdag- morgen afspeelde. De inhoud van een grooten van ver gekomen autobus stortte zich uit in de zaal. De passa giers, die niets van het edele spel begrepen en slechts een aantal tafeltjes met denkende men schen er achter te zien kregen, vonden huii inspanning slecht beloond. We hoorden den gids, die het evenement interessant trachtte te maken, de verklaring geven: „Ladies en gentle men. deze kleine heer in het witte pak is Salo Flohr, de sterkste speler van het con tinent. Hü zit nu al drie uur Ingespannen te denken, maar dit is puur uit beleefdheid. Ais hü zou willen, wint hü iedere partü al bü den derden zet.” Het toeval wilde, dat juist op blik de candidaat-wereldkampioen, Landau uitkwam, den koning teeken. dat hü de partij opgaf niet,” lachte de andere. „Maar zeg eens, Malli*, son. je woont hier keurig, hoor.” De büziende bood z'n vriend sigaren aan, bel de zün hospita en beval haar een fün diner voor twee personen op te dienen. Daarna begon hü weer» over z’n verzameling juweelen. „Ik zal je ze laten zien, als 't licht aan is, dat geeft nog een grooter effect. Ik kan er uren naar küken.” „Je hebt ze zeker goed achter slot en gren del,” polste Jack, „en je brengt ze zeker ’s avonds naar een safe?” „Ik ben ruim tegen diefstal verzekerd.” Dit zeggend keek Mallinson naar z'n hand. „X Spijt me toch van dien ring, al krijg ik schadeloos, stelling. De briljant heeft, volgens kenners, z’n weerga niet. Misschien komt hü nog wel terécht Maar permitteer me. Rob, dat ik even de ver- zekeringsmaatschappü opbel, dan kan er al een aankondiging van in de ochtendbladen ver schijnen." „Ga Je gang.” zei Jack onverschillig. Hü hoorde Mallinson door de telefoon zeggen, dat hü z'n ring ter waarde van 900 pond had verboren. Negenhonderd pond! Voorzichtig tast te Jack in z’n zak en bevoelde even den ring met den prachtigen steen. Wat een bof! „Dat is in orde,” zei Mallinson. „Daar in die De eerste verrassing. Zwart mag den loo per niet nemen wegens 30. T g7: T g7: 31 T gl: en wit wint minstens de dame door af- trekschaak. 29 30 D c2—f5 31. L h7xg8(!) Een verrassende dameoffer, hetwelk onmld- dellük beslist. 31 32. T g2—g7 Dreigt mat door T h7, terwül op T g8: volgt T g8:+ en T g7 mat. 32 33. T g7xg44- 34. T g4 -g7 35. T g7xd7 Zwart geeft het op hü. dat hü. ondanks dat, graag wou. dat ik Iedereen vroeg om te blüven.” „Daar begrüp ik niets van,” zei Bundle met nadenkend gefronste wenkbrauwen. „Ik ook niet," beklaagde Lord Caterham zich, „Alles gewoon met elkaar in tegenspraak.... geen touw aan vast te knoopen. En dat vóór je ontbüt!” „Wat heb je geantwoord?" „Geantwoord! Ja gezegd, natuurlük. Tegen spreken als je met dat slag menschen te doen hebt, geeft toch niets. Vooral vóór X ontbüt," herhaalde Lord Caterham zün ergste grief, met een martelaarsgezicht. „En wie heb Je tot dusver uitgenoodigd?” „Cade. Was toevallig heel vroeg op. Hü blüft. Vind ik heelemaal niet erg. X Is een eigenaar dig type, "k begrüp hem niet goed, maar ik mag hem. ik mag hem graag.” ook." zei Bundle, terwül met een patroon in het ontbütservet büt Bundle keek voor haar doen heel ernstig. „Vader!” zei ze opeens. Lord Caterham was verdiept in een artikel in de „Times”. Hü gaf geen antwoord. „Vader!” herhaalde ze, iets luider en iets meer nadruk. Lord Caterham keek van zün artikel over een aanstaanden verkoop van een aantal zeld zame, eerste-uitgaaf-exemplaren geïrriteerd en tegelük verstoord op. „Hè." zei hü „Zei je wat?” „Ja. Wie heeft hier vanmorgen ontbeten?" Ter verduidelüklng van die vrsag wees ze, door een hoofdbeweging, op een plaats die blük- baar al bezet geweest was. „O. die hoe-heet-ie-ook-weer.” „Dikke Issie?" Vader en dochter kenden ell ze de wederzüdsche niet bep leuze aanduidingen dadelük begrepen. „Ja, die.” „En wat heb je vanmorgen met dien detective te bepraten gehad?” Lord Caterham zuchtte. „O. van allerlei! De vent wachtte me in de hall op 'k Vind het buitengewoon onaangenaam. De uren voor het ontbüt moesten iemand heilig zün. Mün zenuwen kunnen....” Bundle viel hem onbarmhartig in de rede. „Wat had-ie te vertellen?" „Dat de menschen, die weg wilden, weg mochten." „Nou,” ael Bundle, „dan zul Je wel in je schik zün. Dat wou Je toch?" ^Ja, als dat X eenige was. Maar daarna zei „Dat is ook zoo. Maar X te verduiveld saai, hoor, als je aldoor in Je eentje moet praten. Fish stelt heel veel belang in boeken en zoo, maar een eigen opinie heeft hü niet." „Beter aldoor te moeten praten dan aldoor te moeten luisteren, zooals met George!” be dacht Bundle luid-op. „En Virginia,” vroeg ze verder. „Moet die ook blüven?” „Battle zei: allemaal!" „Allemaal!" met verheffing van stem. „Heeft al gevraagd, om mün stiefmoeder te In de zweminrichting van Westzaan is de 16-jarige Teuna Burggraaff, lid van de Am- sterdamsche Zwemverceniglng Inter Nos, er in geslaagd het. Nederlandsch record op de 800 Meter borstcrawl te verbeteren door dezen af stand af te leggen In den tüd van 12 min. 282 sec. Het oude record stond op naam van mej. I. Meinders (Manggarai) met een tüd van 12 mln. 479 sec., gevestigd op 30 October 1937 te Batavia. zekas 3%. Schenk 3. Damen speelde met Vesselo en heeft een gunstig spel bü het afbieken, zoodat verwacht mag werden, dat hü deze partü zal winnen. De 12-jarlge miss Saunders heeft haar voor sprong in het dameskampioenschap vergroot door een nieuw winstpunt in de wacht te slee pen. De partü tusschen Landau en Flohr had het volgend verloop: Wit: 8. Landau. Zwart: 8. Flohr. Nimzo-Indisch 1. d2—d4 2. ’c2—c4 3 kast liggen mün schatten.” hü voort. niet voorstellen. s worden Als Ik voor m’n steenen zit, moet ik er uitzien als een vrek. Maar komaan, nu eerst een borrel." „Graag,” zei Jack en keek tersluiks begeerig naar de brandkast. ,Je bent zeker vaak op zoek naar vreemde steenen?” vorschte hü- „Ik drijf er ook een beetje handel in.” Op dit' oogenblik werd er geklopt. „Ik denk, dat m’n hospita me komt waar schuwen, dat er gedekt is. Binnen!” De deur werd geopend. Jack Lyall, de jeugd vriend van Philip Mallinson, sprong op en trok z'n .browning. Met op hem gerichte revolvers stonden twee agenten klaar om hem te arresteeren. Z’n bü ziende jeugdvriend en gastheer Mallinson, die detective van Scotland-Yard was, hield even eens z'n schietwapen op hem gericht en riep: „Handen op, Jack Lyall! Eindelük hebben we je te pakken!" Als een in de val gelokte tüger keek de mis dadiger hem aan. ^a een kort, maar hevig ge vecht was hü geboeid. Z'n revolver had John Davet. alias Philip Mallinson. hem uit de hand geslagen. „En nu zal ik ook maar dien ring uit je zak nemen,” lachte de detective. „Ik dacht dat Jack Lyall het verschil wel kende tusschen valsch en echt. Deze simili-briljant van ordinaire kwa liteit is nog niet eens geschikt om op X tooneel te worden gedragen.” Hü legde z'n bril af. „Daar bü je linkeroog heb je een sproetje, zóó klein als een speldeknop. Om dat te zien, had ik geen bril noodig, toen ik je op den vluchtheuvel ont moette. Dat zag ik al aan den overkant van de rails en daaraan herkende Ik je.” „Ik redde je het leven!” siste Lyall. „Och peen, de tram stond juist stil. Ik had den bestuurder al een sein gegeven om te stop pen. Vooruit mahnen! We kunnen tevreden zün over onze vangst. De in de val geloopen misdadiger keek z’n büzienden jeugdvriend woedend aan. Hü be greep nu ook. dat deze niet de verzekerings- maatschappü had opgebeld, maar X politie bureau. Een kwartier later zat tiU achter slot en grendel.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10