den van Sociale studiedagen R.K. Volksbond Het voormalig Slot te Schagen IN HET BISDOM HAARLEM MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 Krommenie viert feest fm Twee leerzame lessen En zyne bewoners N - UIT DE STAATSCOURANT ALKMAARSCHE WIELERBAAN MARKTEN I o en o- IjJlllsij Amb.» at ia at sn 19 1) 2» Arbeidaliefde ia gedood W aterachappen aterland. van werd D« tweede te» handelde over: .De arbeid al* f Spel fljnl »tlr' 1 K.M. zwemwedstrijd te Westzaan IS- at middel tot levensonderhoud werd Ingeleld door den zeereerw. zeergel. heer prof A. Cleophas te Warmond. te m in om Ml R. VI. >sel VI. VI. waren po- N. R. Re Fr. TT :jn ld I- is Hei RUIS te ICHAO1X. °r a. f,,. aomer- studie- bisdom NUver- MH id- er- ?n- la« I. wi de ht in us Onder begunstiging van schitterend weer mftnen circa 200 personen aan de dasen van den R K Volksbond In het Haarlem deel. In de Bisschoppelijke heidsachool te Voorhout, stond een schare van nijvere broeders gereed om den .studenten” een harteiyk welkom toe te roepen BLOKKER. 1» Aug. Sla 2.70 Elgenbcimsr» 3 40, groote Kwetepn «0011, r, Amsterdam. di er 4 K M was Armaria en Vlc- Thans Ingeleld door het Bondslied en een woordje vooraf volgde de eerste in de reeks van tien lessen, te houden door den geestelijken ad viseur van den Volksbond, Dr. A. A Olierook te Amsterdam, met het onderwerp ..De mensen en zyn arbeid in het wereldplan van God,” Evenals twee anderen zijner broeders, die zich op de schepen van Bossu bevinden tijdens den slag op de Zuiderzee. Gebcuwd op de plek waar de eerste Kerk heeft gestaan In 1460. verbrand In 1895 en weer op dezelfde plaats gebouwd 3) De hierbij gaande afbeelding toont het Slot, te beginnen met deze poort De buitenpoort was toen reeds afgebroken. 4) Graaf de Mérode. Markies van Werserloo. p ins van Rupersbroc en Eversliergen. vloed bleef op de geschiedenis van het Slot De familie van Schaden was in de stad Haar lem zeer machtig; zij bewoonde een prachtig huis in de Koningstraat en leden van het ge slacht hadden zitting in de vroedschap of ver vulden de betrekking van hoofdofficier of van schout. In de haven van Westzaan organiseerde Westzaansche Zwemvereeniging De Kroosdui kers Zaterdagmiddag haar jaarlyksche 1 K M zwemwedstrijd, welke was opengesteld voor leden van zwemvereenlglngen van den kring Noordholland boven het IJ van den KN.Z B leden van de organlseerende vereenlging, als mede een propaganda-klasse. Niet minder dan 150 deelnemers verschenen De voornaamste uitslag luidt Pastoor J^P. P. Boman» op waardige wijze gehuldigd Op plechtige wijze is $feor de parochie Krom menie het 40-jarig priesterjubileum van pastoor J. F. P. Bomans herdacht. Zaterdagavond werd een danklof gecelebreerd door den jubilaris Voordat de jubilaris net kerkgebouw betrad werd een welkomstlied aan geheven. Het hoofdaltaar was voor deae spe ciale gelegenheid prachtig versierd. Voor een tot de laatste plaats bezette kerk sprak de feest vierende jubilaris de parochianen in treffende bewoordingen toe. waarin hy vooral uitdruk king gaf aan zlln vurigen wensch om veel voor hem te bidden, hetgeen hy sou beschouwen als zyn mooiste cadeau by dit jubileum Zondag morgen had Krommenie een feestltjk aanzien door de vele vlaggen, uitgestoken door katho lieken en niet-kathloieken 's Morgens om uur werd de feestdag Ingezet met een kinder mis. waaronder bijna allen ter H "Tafel nader den Om 10 uur werd de plechtige Hoogmis op gedragen door den jubilaris met assistentie van de zonen der parochie, de weleerw heeren Scha per en Jongkind Het zangkoor zong op voor treffelijke wyze de Missa .Jtegina Martyrum" van Reflcé. voor gemengd koor De feestpre dikatie werd gehouden door den oud-kape.aan der parochie, rector Groot. In een gloedvol be toog, waarin vooral tot uitdrukking kwam, over welke groote gave van het woord de jubileeren- de pastoor beschikt, schetste spr. om de ver heten waardigheid van het priesterschap en maande de parochianen aan. veel voor hun her der te bidden. Met eenige treffende woorden be sloot spr. deze schoone feestpredikatie De plech tige Hoogmis werd besloten met de uitvoering van „Hare Dies” van Alph Franken. eveneens door het kerkkoor onder leiding van den neer Klitsie Des middags om 12.30 uur werd den herder een aubade gebracht door het R K H<r- moniegeaelschap ..Kunst en Vriendschap", waar bij het woord werd gevoerd door den heer Jb Neelen Toen pastoor Bomans des middags on geveer 3 uur het R K. Vereeniglngsgebouw be trad voor de officleeie receptie, waren vele fraaie bloemstukken en cadeaux. o m van „de Algen: Oranjevereenlging", de „Werkmeestersbond”. de Vereenlging „Vriendenkring”, „de Graal” en van den heer J. H. A. M. Lampe van Wormer- veer, opgesteld Namens de parochianen was reeds eerder aangeboden een fraaie aitaaraan- kleeding en een enveloppe met inhoud Onder de familieleden van den priest er jubilaris merk ten wy op den heer Bomans, lld'van Ged Sta ten. broeder van den jubilaris. M Weytenburg. burgemeester Kalff, F. Groep, voorz. der R K. raadsfractleW Boon, papierfabrikant. Sche ven tngen; pastoor Middelburg, de weleerw heeren Voets uit Wormerveer; rector de Groot. Bon, Schaaper, Jongkind en Rulgewaard uit Schie dam; H. Noom. oudste lid Kerkbestuur en vele afgevaardigden van vak- en stsuidaorganlsaties en sportvereenlglngen. Alvorens de sprekers ge legenheid werd gegeven hun gevoelens te ver tolken, song het R K. Zangkoor onder leiding van haar dirigent het ..Haec Dies” van Alph. Franken op lofwaardige wyze Kapelaan Bon trad als eerste spreker op en bracht een woord van hulde voor al hetgeen de jubilaris heeft verricht op geestelyk en sociaal gebied, waar van de bereikte hoogte een blyvende getuige nis is en een bewijs leveren van de vele werk zaamheden en offers die hiervoor gebracht zyn. Namens de schoolkinderen, waarvoor, in ver band met een te grooten toeloop, een andere dag is gereserveerd, overhandigden Willy Posuna en Willy Dratema een portret van alle leerlin gen met een toepasselyk gedicht door eerst ge noemde. waarvoor de jubilaris zichtbaar ont roerd met enkele woorden dankte Hierna com plimenteerde de heer J. Caro den jubilaris en bood aan bloemstuk aan. Namens da oud-kape- laans speak kapelaan Rulgewaard uit Schie dam en bracht zijn harteiyke gelukwenschen over onder aanbieding van een Missaal. Namens het kerkbestuur werd het woord gevoerd door het oudste lid. den heer H Noom van Buscb a. Dam. Namens het armbestuur werden sympa» thleke woorden gesproken door den heer G. Luytlng De voorz. van G.V.O., de heer J. Neelen. overhandigde met een geestig speechje een kist je sigaren en de heer Vredenburg bood bloemen aan namens den Werkmeester.sbond Vervol gens bracht de jubilaris een woord van dank voor de gelukwensch, cadeaux en de zeer gey waardeerde belangstelling. Na dit officleeie ge deelte maakten velen gebruik van de gelegen heid om den pastoor perzooniyk te complimsn- teeren. Na een korte verantwoording, waarom juist dit onderwerp vdbr deze studiedagen werd ge kozen, constateert spr.; dat er tegenwoordig zelfs gesproken wordt over den eeredlenst van den arbeid, waarvoor het wierookvat wordt op geheven. Spr verwierp dese moderne opvatting van den arbeid volkomen, aangezien de arbeid voor ons niet anders kan zhn dan hét door God gegeven middel tot vervolmaking van onszelve en derhalve van de geheele wereld De arbeid is den mensch geschonken als instrument, waar mede alleen de mensch hr slaat is te werken God heeft de wereld geschapen als een openba ring 'van zyn macht en goedheid en schoon heid, opdat de mensch door al het geschapene God zou bewonderen, verheeriyken en aanbid den De gelijkenis van den mensch op God moet steeds sprekender worden; door meerdere gees telijken arbeid keme de mensch tot vervolma king van den menschelyken geest. Tot hoogere volmaaktheid brengt de mensch zichzelf en de Wereld door den arbeid, waardoor de wereld een tm verder afstraling wordt van Gods grootheid De mensch Is een wezen van de gemeenschap en moet zich daardoor wijden aan het algemeen belang, terwyi daartegenover de gemeenschap ook den plicht heeft te zorgen, dat het individu zyn Individueele werkkracht kan vervullen. Spr. noemt dit een wisselwerking van plichten en rechten van persoon, zoowel als van gemeen schap. dat het eigenlyke vraagstuk van den arbeid vormt. Iedere arbeid heeft ook een doel By den arbeid moge zeker de ideeele doelstelling niet vergeten worden, vandaar, dat het niet waar mag zyn. dat men uitsluitend werkt om te leven. Hier belandt spr by de in de encycliek Rerum “'”Srum gegeven definitie, waarin de arbeid omschreven wordt als: „de werkzame toeleg van den mensch om aan verschillende eischen van het leven te voldoen.” Als een der voornaamste eischen noemt spr. de ..arbeids vreugde' en den „arbeidseer". De mensch ver wacht een natuuriyke bevrediging van zyn ar beid. In zyn opening citeert deze redenaar prof. Huizinga en zegt dan dat levensonderhoud el- geniyk de som is van goederen, noodzatoelyk om het leven in stand te houden en te vervolmaken tot vol waardig menscheiyk bestaan. De mensch is daarby verplicht zich alle stoffelUke zoowel als gees tel yke goederen te verschaffen, welke hem in staat stellen zyn leven en dat van de zijnen tc behouden en te vervolmaken Niet iedere ar beid geeft recht op levensonderhoud Zeker Is dat de gaven door de schepping aan den mensch niet zyn geschonken om werkeloos te blUven: deze moeten ontwikkeld worden, hetgeen weer alleen kan geschieden door ze in werking it stel den. Deze vervolmaking is in de praktlik in de meeste gevallen niet anders te verwezeniyken dan door beroepsarbeid, waartoe spr zich dan cok beperkte. Die encyclieken Rerum Novarlum. Muadragestmo Anno en Dlvlni Redemptorls lee- ren over het arbeidsloon In loondienstverhou- dlng. dat de patroon-werkgever aan zijn vol waardige arbeiders ook een loon moet garandee- ren. waaruit gy hun levensonderhoud kunnen voteeren Dit levensonderhoud moet weer niet al te individueel bezien worden In dien zin. dat by de loonbepallng de vraag gesteld moet wor den, welke zyn de levenselschen van een op passend arbeidersgezin in een bepaalde streek De grondslagen voor bepaling van het levens onderhoud zyn verschillend naar den tijd zoo wel als den stand waarin men leeft Het bezit van meerderen rykdom stelt den mensch In staaj cultureele ontwikkeling op te doen. Verba zingwekkend Is het te moeten constateeren. dat diegenen die voldoende kapitaalkrachtig zijn om hun kinderen «en cultureele opvoeding te geveh. zulks om redenen van financieelen of zakeiyken aard achterwege laten. Daarom brengt spr met diep respect hulde aan die ar me ouders, die hun kinderen ondanks zeer vele en zware opofferingen een op cul tureel hooger peil staande opvoeding schenken dan die welke zy zelf eenmaal hebben ontvan gen. Een zekere welstand is het die het geeste- lyk leven van den mensch krachtig bevordert Spr. releveert met genoegen, dat de tijd dat de arbeid uitsluitend werd gezien als kostenfactor voorby is. De Chrlsteiyke Sociale Actie beziet het groote vraagstuk meer van ethische zyde Rechtvaardig loon veronderstelt een rechtvaar- dlgheidsverhoudlng en wel van twee zilden. dat wil zeggen dat er aan beide zyden rechten maar cok aan beide zyden plichten bestaan Plicht van den arbeider is verwaardigen arbeid te la veren: plicht van den patroon Is volwaardig loon te betalen. Hieruit volgt als vanzelfspre kend. dat de arbeider zorg draagt dat hy zijn vak volledig kent en voor de werkloozen geldt hier, dat zy hun vakkennis moeten onderhou den en zoo mogeiyk nog vergrooten Er zit hier van samenwerken gesproken, n.l. de werkgevers dienen ervoor te zorgen door middel van de collectieve arbeidsovereenkomst een behoorlijk loon te garandeeren. waartegenover de arbeiders verplicht zyn te zorgen voor gedegen vakkennis en opleiding daartoe dat een goede arbelds- I praestatie verzekerd zy. den I door Prins Johan Maurlts. door den Heer van Brederode. door den Vorst van Anhalt, door den Verst van Holstein, door den Vorst van Dohna en nog eenige andere hooggeboren heeren. Het gezelschap overnachtte op het Slot te Schagen op hun doorreis naar den Helder, waar zy de vloot bezochten. Hun terugreis ging direct naar den Haag zonder Schagen aan te doen. Lang duurde evenwel de glorie niet, want reeds op 11 Juli 1675 werd de heeriykheld Schagen in veiling gebracht en opgehouden op een bod van 56.200 gulden Op 24 Januari 1676 werd zy In den Haag in veiling verkocht voor 170 000 gulden aan Heer Floris Carel van Beieren. Graaf van Werf- frise. Heer van Goudrlaan, enz. Deze overleed In het jaar 1699, nadat zyne echtgenoote hem reeds in 1684 was voorgegaan. Zijn zoon Dirk Floris van Beleren, die hem in de. heeriykheld was opgevolgd, sneuvelde in den slag by Ramlllies op 23 Mei 1706 In het jaar daarop volgende huwde de dochter van Floris Carel met Franciscus Paulus Emilius, Graaf van Oultremont d'Han. soodat de heer- lykheid in Belgische handen kwam. De nakomelingen uit dit huwe’yk lieten zich aan de heeriykheld niet veel gelezen liggen Het Slot verviel en werd In het jaar 1795 geheel af gebroken. Verscheidenen der Heeren van Schagen en hunne familieleden werden na hun dood in de naast bet Slot gelegen St. Chrlstoffelkerk 2) be graven. Men vond daar den mooi gebeeldhouwden steen van den eersten Heer Willem met zyne tweede gemalin Elisabeth van Bronkhors: en een prach tige tombe van Heer Jan van Schagen. overleden 18 Febr. 1618 en zyne gemalin Anna van Assen delft. overleden 12 November 1630. Verder vond men er nog wapenborden van overleden Heeren In het jaar 1440 bouwde Willem, de eerste Heer van Schagen (1394—1473) even bezuiden de reeds langen tyd bestaande kerk een voor naam. sterk slot. Deze Willen» was een Illegitieme zoon van Hertog Albrecht van Beieren. Paltsgraaf tot den Ryn. Graaf van Henegouwen. Holland en Zee land en van Maria van Bronkhorst. Hy was dus een kleinzoon van den Dultschen Keizer Lodewyk. Reads In het Jaar 1404 werd hy verheven tot Heer van Schagen thy werd tot ridder geslagen in den stryd van Graaf Willem tegen de Frie zen; hy was admiraal van Holland en kastelein op het slot van Medemblik. Aan het hof van Philips van Bourgondië bekleedde hy de charge van kamerheer en de Graaf zyn Heer bewerkte by Paus Nlcolaas V, dat hy gelegitimeerd en dus van echte geboorte verklaard werd. In zijn veelbewogen leven is hy twee malen In Jeruzalem geweest en hy stierf op hoogen leeftijd in het jaar 1473. Uit zyn huweiyk met Alyt van Hodenpyi werd geboren Albrecht, die in het jaar 1467 door Her tog Karei van Bourgondië (Karei den Stoute) in den krijg tegen Luik tot ridder werd geslagen. Albrecht de tweede Heer van Schagen werd In het jaar 1477 gevonnist wegens verzet tegen den Graaf van Holland en wegens tegen zyne breeders Jan en Willem gepleegd geweld. Hy werd veroordeeld leder door hem benadeelde schadevergoeding te geven, doch weigerde daar aan te voloen en sloot zich In zyn versterkt kas teel op. De steden van Holland en Westfriesland brachten een krijgsmacht op de been, die te Egmond en te Schoorl geconcentreerd werd en die zich gereed maakte het kasteel van Schagen te belegeren. Albrecht echter wachtte zulks niet af. maar gaf zich over en werd naar den Haag gebracht, waar hy zoo lang moest blyven. totdat hy aan alle geldelyke verplichtingen zou hebben voldaan Later werd hy naar het Slot te Medem blik overgebracht, waar hy in het jaar 1480 stierf. Hy werd in de kerk te Schagen begraven. Uit zyn huweiyk met Andrlna van Nienrode was eene dochter geboren, Josioa van Schagen. Deze huwde met Wouter van Egmond. heer van Benthuizen en uit dit huweiyk werd geboren David van Egipond. die jong is gestorven en eene dochter, die in 1524 op hoogen leeftijd overleed, na de heeriykheld aan haren neef Jan van Schagën te hebben vermaakt. Deze was een kleinzoon van den eersten heer Willem en zoon van diens zoon Jan van Schagen en van Aafje van Berkenrode. Deze laatste was in het jaar 1475 tot ridder geslagen tijdens het beleg van Nuls. waaraan hij deel nam als kapitein der benden van Haar lem Zijne dochter Johanna van Schagen. die op 84-jarigen leeftyd In 1567 te Beverwyk overleed, had sedert 1542 geprocedeerd tegen den boven genoemden zoon Jan van Schagen over het bezit der heeriykheld. zy had als groctste argument dat zy één graad nader tot Willem stond dan Jan. maar deze grondde zyn recht op de erfla ting aan hem door Joslna. Het Hof van Holland erkende ten slotte het recht van Jan. die dus in het onbetwiste bezit van Schagen bleef, dat se dert het jaar 1427 een aaneengesloten heeriyk- heid vormde van Schagen, Barsingerhorn. Blns- horn. Kolhom en Haringbuizen In het jaar 1517 deden de Gelderschen. de Zwarte Hoop genaamd, een aanval op Kenne- merland en Westfriesland, waaroy oa. Alkmaar werd gebrandschat. Zy trachtten ook het Slot van Schagen te overweldigen, doch Floris van IJssekteln, die met een compagnie soldaten der waarts was afgezonden, wist de plunderaars bul ten het kasteel te houden. Jan van Schagen was gehuwd met Catharina van Schagen en werd opgevolgd goot hun zoon Willem, die zonder nakomeingen stierf. Een oom van denzelfden Jan, Chris tof fel van Schagen, speelde in de voorperlode van het Haaremache beleg gep ro, die niet zonder in- van Schagen. die in het Koor der Kerk ayn by geaet. By den brand der Kerk in 18»5 ia dit alles ver nield geworden. Het door Heer Willem in 1440 gebouwde Slot was geheel door gegraven vyvers omringd en men kon het alleen betreden na over twee brug gen door twee poorten te zyn gegaan. De voorpoort stond aan het marktveld; zy was zeer hoog en sterk, met een siertyken voorgevel en een schuinen met leien gedekten kap. Aan de rechterzijde stond een ronde sternen toren van 50 voet hoogte. Nadat men de poort gepasseerd was. kwam men op een ruim plein en als men over de eerste brug was gekomen, kwam men bij de binnenpoort, die in vorm gclyk was aan de voorpoort doch alleen iets lager was. en verder met een zwaren muur naar weerszyden was voorzien 3) Eenigszins naar binnen vond men ter weerszyden van de poort een zwaren vier kanten toren die hooger was dan deae. met groote vensters, die uitzicht gaven op de voor poort. Aan de linkerzijde ging men door een galerij, waarboven woningen waren gebouwd, naar de woningen, zalen en vertrekken van de Heeren. Over het middenplein kwam men in de groote benedenzaal en aan de Unkerzyde bevonden zich allerlei vertrekken. Ten slotte werd da voormuur aan beide zyden afgesloten door zware en hooge ronde torens, de eene aan de Oostzyde tot woning van familie leden, de Westelyke tot gevangenis Ingericht. De voormuur was zoo zwaar, dat hy geschut kon dragen tot de verdediging van het Slot. Omstreeks het jaar 1658 heeft de nieuwe eige naar Heer George van Cat* de loorpoort doen afbreken en laten vervangen door een houten poort. Het voorplein werd met klinkers bestraat en rondom met lindeboom™ beplant. Inplaats van de ophaalbrug kwam een vrije brug op bo gen, die men onverlet kon passeeren als men naar het slot wilde gaan Het gebouw en vooral de benedenzaal was In de gloriedagen van het slot schitterend Inge richt. Een der Heeren van Schagen had van zyne Kruistochten uit Tunis twee gladde marmeren zuilen uit de ruïnen van Carthago medegebracht, die hy ter weerszijde Van de schouw had opge richt. Boven de schouw stond op een zwart stee nen plaat een Latynsch gedicht van Caspar van Baerle uitgebeiteld, waarvan dë vertaling hier volgt „Gy. die u verwondert over de Oorlogskastee- len van het aloude Carthago en hooge wallen van Byrsa. door Dido gesticht: merk aan uit deze pylonen, over de Lvblsche zee gebracht, ten bezltte j'oor onzen Nederlander, op hoedanlge schooren die stad gebouwd was, en wanneer gy deze ziet, weet dan meteen, hoe 1 oorlogslot en de eeuwen de groote paleizen der Vorsten ver woesten”. Ook bevonden zich in die burchtzaal de mille-portretten der Heeren van Schagen By de afbraak van het slot zyn de marmeren zullen naar de 8t. Christoffel Kerk overgebracht en de portretten en andere stukken in een groo te kist in een der bygebourven feplaatst en ver geten. Toen in het jaar 1821 de Heer d Oultremont 4) zich het eigendom van Schagen weer te binnen bracht, heeft hy de twee marmeren zuilen naar Brussel laten overbrengen. Toen omstreeks het jaar 1860 de rentmeester zich beklaagde over den sta-ln-den-weg, de kist met familieportretten, en voorstelde om dien ouden rommel maar op te ruimen, lieten de Heeren d'Oultremont eens nazien wat er nog van over was. Het viel ten slotte nog al mee en de nog gave inhoud werd in het jaar 1864 eveneens naar Brussel verzonden. Wanneer men nu te Schagen komt en naar de plek zoekt, waar destyds het heeriyke schoone Slot heeft gestaan, dan vindt men. den door- gi-ng van de markt passeerende. In een aardig plantsoen alleen de met behulp van rtjkssteun gerestaareerde Westelyke Oostaiyke Slot torens Wel zyn hier in vervulling gekomen de slot regels van het vers van Barlaeus in de schouw: ..Disce cellas princlplum et sorte belle et seculo labt domus". Doch leert cok hoe verdwynt der Vorsten Ryk en Land Door t Oorlogslot en tyd Dr H. C PRINSEN GEERLIG8 Bergen CNH.), 1 Augustus 1939 'De Bad bode) Het Is de grootste grief tegen de rationali satie en mechanisatie van dezen tyd. dat zy de arbeidsliefde van den arbeider heeft gedood, waardoor in vele gevallen de arbeidsvreugde verdrukt werd. Het bewustzyn van den arbel- der. dat hy iets beteekent, verhoogt zyn gevoel van eigenwaarde By de beoordeeling van den arbeid dringt het levensonderhoud als een zeer l belangrijke factor als doel Van den arbeid zich allengs meer naar voren Men constateere in nagenoeg alle gevallen, dat het stoffelyke loon niet steeds evenredig, niet evenwaardig is aan t den arbeid, aangezien die ook niet in alle ge- vallen zelfs te waardeeren is. Daarom is hier een taak weggelegd voor de overheid. Het is een Calvinistische, en voor ons onaanvaardbare idee. te denken, dat by de organisatie der gemeen schap de overheid geen actieve taak te vervul- len heeft, doch kan volstaan met achteraf te co- dificeeren datgene wat uit de gemeenschap en 1 gemeenschapsleven is gegroeid. In tegenstelling met deze opvatting staat de onze, zegt spr.. n.l. dat het gezag principieel de taak heeft het aard- sche teven te leiden en te stuwen in de richting van zyn wezenlyk verheven doel. Zeker ifet het In de taak der overheid opgesloten de werkver schaffing te stimuleeren en te bevorderen. waarby zooveel mogelyk rekening gehouden moet worden met de vrye keuze van den arbeid, die een uitvloeisel is van het natuurrecht. Een goe de arbeidsgemeenschap brengt ongetwyfeld ook een goede levensgemeenschap voort. Was de mlddeleeuwsche arbeidsgemeenschap meer gericht op de menscheluke positie van den arbeider, by de moderne individualistische ar beidsgemeenschap gaat het allereerst om de winst, waarbu arbeider en arbeid als koopwaar beschouwd gewerden zyn De moderne slavernij deed zyn intrede in de liberale arbeidsidée; de socialistische en communistische arbeidsidée heb ben deze slavemy niet kunnen opheffen, omdat zy in 'n ander uiterste vervielen. Arbeid is nim mer doel, maar middel ter vervolmaking van de gemeenschap en wordt zoo teruggevonden in het Christendom. Christus zelf heeft den handen arbeid geadeld Hij heeft den arbeid zelf aange wezen als het middel ter bereiking van het eind doel van dit leven. Wy moeten derhalve het Godsrijk zien als eén groot geheel, waarin ieder zyn werk doet waartoe hy geroepen is. wel niet gewaardeerd door de luidruchtigheid des volkj. maar wél gewaardeerd naar de gesteltenis waarmede ze Is verricht geworden, ’n Hartelyk applaus gaf uiting aan de gevoelens waarmede de aanwezigen deze byzonder Interessante eer ste les hebben gevolgd, waarvan ook de hierop gevolgde gedachtenwtsseltng uiting gaf. Nadat Zondagmorgen alle aanwezige deelne mers ter H. Tafel waren genaderd, werd na het nntbyt een plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. zeergel. heer dr. A A. Olierook, geestel. adviseur van den bond. #0 cent. Dubb ikers 3033 cent, Augurken fun 2 302.80. I 90 cent, grof 4456 eent. Tpr opening volgde een kort Lof. opgedragen door den rector van het huis, den weleerw. heer L. M. van der Griendt. In de aula van het huls toonde de voorzitter, de heer Van den Akker uit 's-Gravenhage in zyn openingswoord zich namens allen aeer er- kenteiyk voor de gastvrijheid, welke de Volks- bonders ditmaal voor den vyfden keer binnen de muren dezer gebouwen mochten ondervin den De voorzitter aelde voorts, dat JJ. Dinsdag het hoofdbestuur zyn opwachting had gemaakt by Z.H Exc Mgr Hulbers, onder aanbieding van f 1500. zynde f 750 door de leden recht streeks en t 750 vanuit de Bondskas gefourneerd voor het z.g Bisschopsfonds By deze gelegen heid heeft Z H Exc zyn reeds eerder uitgespro ken waardeerlng voor het werk van den Volks bond uitdrukkeiyk bevestigd Staande de vergadering werd besloten 'aan Z.H. Exc. een telegram te zenden, waarin de congressisten den jubilaris onder het octaaf nogmaals geluk- wenschten met zyn Priesterjubileum over Spaamdam en Sloterdyk kwam het ge zantschap te Amsterdam kan. waar don Frede- rik den Heeren te woord stond, zy vroegen par don voor de stad en voor de burger y waarop don Fredrtk antwoordde, dat hy er zich over ver heugde. dat de Heeren schuld bekenden en re missie verzochten; hy beloofde den Hertog van Alva van een en ander in kennis te stellen en hem aan te bevelen, dat die van Haarlem in genade en gratie zouden wojden aangenomen. De Heeren konden gerust naar hun woonplaats te ruggaan en moesten dan als eerste teeken van onderwerping des Prinsen krygsvolk uit 'de stad doen vertrekken. Burgemeester de Vries waagde het niet met zulk een mager resultaat naar Haarlem terug te gaan; hy bleef te Amsterdam en heeft uit die plaats gedurende het beleg steeds tegen de Haar lemmers gestookt. De beide anderen keerden terug, doch von den by aankomst de situatie geheel gewyzigd. Nauweiyks had des Prinsen bevelhebber Wlg- bota van Ripperda van het zender der drie af gevaardigden gehoord of hy riep de hoofden der burgery en der schuttery in den Doelen bijeen en wist de bevolking te bewegen geen pardon te vragen, doch zich met man en macht tegen den Hertog van Alva te verzetten. Op denzelfden dag werden de beelden uit de Groote Kerk, die tot nog toe ongestoord gebleven, weggenomen en daarmede iedere ging tot toenadering omnogeiyk gemaakt. Ripperda liet de Heeren van Schagen en ian Assendelft gevangen nemen en onder geleide over Leiden naar den Prins te Delft brengen. Het zou den Heer, van Schagen zeer goed moge lyk zyn geweest 4e. Leiden te ontvluchten, doch hy had alle vertrouwen op xyn gued recht, aan gezien hy niets anders had gedaan dan een be sluit der Vroedschap naar beste weten ten uit voer te brengen. Hy meende met opgeheven hoofd voor de rechtbank van den Prins te kun nen verschynen. Deze dacht er evenwel andeis over en deed de beschuldigden scherpelijk examineeren. De Heer van Schagen stierf in de gevangenis, vol gens zeggen ten gevolge van de folteringen op de pijnbank, en de Heer van Assendelft werd den 24 December ter dood veroordeeld en terecht gesteld. De Prins wilde met dit strenge vonnis eens en voor al een eind maken aan de weifeling in de vroedschapsvergaderingen, waar men nu eens tot den Koning. dan weer tot den Prins over helde laatstgenoemde wilde nu eens duidelyk i doen zien, dat degenen, die hem trouw gezworen hadden, geep enkele kans op genade van den Koning hadden, doch ook niet van de zyde van den Prins, zoo zy het probeerden by den Span jaard in het gevlei te komen. Jan van Schagen. de kasteelheer, neef van Christoffel. was eveneens de party des Konings toegedaan 1) Hy werd door Diederik van Sonoy uit zyn slot verdreven, die er zyn hoofdkwartier van maakte. Het w-as daar, waar de Alkmaarsche stadstimmerman Gerrit van der Mey de brieven van de Alkmaarsche Vroedschap overhandigde Later, toen het beleg van Alkmaar was opge broken. nam Sonoy zijn Intrek binnen die stad in een gewezen nonnenklooster, dat sedert dien nog den naam Hof van Sonoy draagt. Het Slot bleef nog geruimen tyd door de Staatsche troepen bezet. In het jaar 1575. toen Gilles van Barlaimont van Beverwyk uit be proefde met Spaansch krygsvolk het Noorder kwartier aan te vallen, werden eenige lieden, die van heulen met den vyand verdacht werden, op het Slot te Schagen terechtgesteld Toen later de rust in deze streken terugkeerde, kwamen de Heeren van Schagen weder in het bezit van de heeriykheld en van het kasteel, wy zullen hier niet de lange lyst opnoemen dergenen. die er achtereenvolgens hebben ge zeteld. Wy vermelden alleen den laatsten heer. nJ Willem, Heer van Schagen. Barsingerhom. Ha ringbuizen en Binshorn. Graaf van Werffrise, die in 1658 overleed. Op den 6 December van datzelfde jaar kocht 0e Heer George van Cats de heerlijkheid met al hare dependenties voor de som van 263 000 gulden Deze Heer van Cats was Heer van Coulster, en gehuwd met Justtna vafi Nassau. In het jaar 1666 ontving de Heet van Schagen het bezoek van den Prins van Oranje, die verge- Toen in het jaar 1572, evenals de meeste Hol- zeld was door den keurvorst van Brandenburg, landsche steden. Haarlem de zyde van Prins van Oranje koos, bleef Christoffel. of schoon hy een aanhanger van den Koning van Spanje was. in de vroedschap. In het jaar 1567 stelde Philips als zyn stad houder en kapitein-generaal van Holland. West friesland en Utrecht Graaf Maximlliaan de Bossu aan. ter vervanging van den Prins van Grapje, wien evenwel de steden, die afge vallen waren, trouw bleven. Op 25 November 1572 zond Bossu aan de re ferring en de burgery van vele steden, oa. ook aan die van Haarlem uitvoerige brieven, waarin hy aandrong zich aan den Koning te onderwer pen. Wanneer men zich aan Bossu overgaf en hem de eer deed deelachtig worden de weder- «pannigen tot rede te hebben gebracht, dan zou de behandeling die hun te wachten stond, veel zachter zyn dan wanneer don Frederik de Toledo ®et zijne krijgsbenden de 'onderwerping zou af dwingen. Ook Pater Wy van het Begynnof. die zich te Amsterdam bevond, schreef eer dringenden hricf, waarin hy tot onderwerping aanspoorde. Beide brieven werden in een zitting der ▼rcédschap op 3 December 1572 behandeld en ha een langdurige discussie werd besloten een ^zending uit den Raad naar don Frederik te Amsterdam af te vaardigen, ten einde dezen hunne onderwerping aan te bieden Bü loting werden de Spaanschgezinde bur gemeester Diedrick de Vries en Jan Janszoon Verwer tot leden der delegatie aangewezen, maar hwn laatstgenoemde bezwaar maakte, bood de Bpaanschgezinde Christoffel van Schagen aan. rijn plaats te gaan. Als derde man werd de eveneens Spaanschgezinde in 1567 benoemde Pensionaris Adriaan van Assendelft gekoaen. een bezwaariyke reis per slede en te voet aan den start. als volgt: Heeren: 1 P Göbel, Nereus. Zaandyk in 17 min. 21 sec; 2 A. C. van Hinte. Het Zwet. Wormer. 17 mln 45 sec 3 F Mavs. D A W.. Mkmaar. 17 84 Dames: 1 T. Bakker. Nereus. Zaandyk. in 19 min 12 sec.; 2 A. Melk. Nereus. Zaandijk. 19 53 2; 3 A. Klünenn. DJk.W.. Alkmaar In 1956.6. kg. 35500 kg. Roode kooi 1—1 10. 6000 kg Oele kool 11 50. 1700 kg Witte kool 90 cent per 100 kg „Op Hoop van Zegen” -. igenbcimera 22 80. Suikerperen 1 10 Dirkjes 3 704 40. Roode bessen 5 6*0. Blauwe Pruimen 9 60 14 60. Blauwe 'ulmen 110014. Witte Kwetsprulmen Reine Victoria «00 30 Yellow 12 00 KR AAR. 19 Aug Central* Veiling. Snybooneu. 80«5 cent. Prlnceeseboonen Stainboonen 60 cent. Witte F Spekboonen 60 cent, j fIjr'.baster<1 1.30. basterd 19 Au« MEDKMBIJK. 19 Aug Veilingsver. ..St. Josef” Aardappelen grove 0 90—1 fdne 85—95 ct.< Wil de Due «O 95. Borger» 80 -95. Roode kool 100. Oele kool 100. Slaboonen 90 105 cent. AVEN'HORN 19 Aug Coop. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen Avenhorn en Omstreken 3500 xg. Eigenheimers 12 40 per 100 kg 54700 kg R.ode kool I140 per 100 kg 8800 kg. Uien gewone maat 170— 2 50, drielingen 180 2 30. nep 2 2 60 per 100 kg 68500 kg. augurken: grof 63 70 cent. baaierd 83 cent, atek 1728 et., bommen 11—22 cent per 100 kg 620 zak Sla boonen van 15 kg dubbele zonder ar»ad 0 90 1 55 per 15 kg bovenkarspel 19 Aug De Tuinbouw” 3000 baal aardappelen truke 80—«5. Scboteche: grof 90—95. fyne 90—100. kleine 90. Bintje 90— 95. Blauwe 105—125. Bonte 130—140. Klgenbei- mera 95115. kleine 5070. grof 70100 cent per baal 32000 kg Augurken: fyn 6 20—4.80. fynbaet 44 60 baat 3 60. grof 180 2 70. fynstek 100 grof atek 70 cent per 100 kg 700 etuka Bloem kool: I 7.80—9 60. II 3 30—8. Hl 1.50—3 per IOC ■tuks. 80 aak dubb. Slaboonen 0.90—1.18 per 15 In de provincie Noord-Holland is bgnoemo met tngang van 1 October 1939 tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap Wi J. Groot Jzn.. te Broek in Waterlarffl. Benoemd zyn: in de provincie Utrecht: tol dykgraaf in den dykstoel van de Rhenensche Nude en Achterbergsche Hooilanden. G. C. D. d'Aumale, baron van Hardenbroek, te Rhenen, uiteriyk tot het einde van het zittingsjaar waarin hy zeventig jaar zal zün geworden; In de provincie Noordholland: a met ingang van den eersten Woensdag tn October 1939, tot dykgraaf van het waterschap De Purmer. J. Koning Azn., te Purmer (gemeente Purmer- end) b met Ingang van 1 October 1939. tot heem raad van den polder de Zeevang, P. Bakker Jzn., te Warder, c. met tngang van den eersten Donderdag te October 1939. tot heemraad van het waterschap De Beetnster, J. Stolp, te Beemster; d. met ingang van 1 October 1939. tot heem raad van den polder Wierlngerwaard. C. Schenk te Wierlngerwaard; 3. in de provincie Zuldholland: a. tot heem raad van den polder Nieuw-Stellendam. M b. tot lid van het bestuur van den polder Oud-Hongerland. P. H Kleinen, te Spykenlsse. Aleman Tz te Oudorp; De menach en zyn arbeid in het wereldplan van God Voor de Zondag door de Fed. van Wielerclubs In Noord-Holland georganiseerde wedstryden was de belangstelling niet zoo groot als wel ver wacht mocht worden Ongetwyfeld was het mooie, warme zomer weer, dat mee naar zee lokte, hieraan schuldig De sprlnlwedstryd tusschen Bos. Peters en Scheffer was voor G Peters Haarlem; 2 E. Bos, N Scharwoude; 3 J Scheffer, De Olympische achtervolging voor de gecombineerde ploeg i trix. bestaande uit P Evers. J. Groot. C Kuil- boer en J Ottenbro» die na 9 ronden de ande re ploeg Inhaalde. De 40 ronden-race voor nieuwelingen gewonnen door L Ekkers. Heiloo. tijd 9 mln. 20 seconden. Afval-wedstrUd voor amateurs en onathanke- lyken: 1 J. Groot. Alkmaar. 2 J Matzen Har lem. 3 J. Schipper. Alkmaar. De koppelwedstrijd na de pauze verreden, was de wedstryd van het kop»pel P. EvenJ Groot, waarvan vooral P. Evers byzonder goed reed Kit koppel won dan ook dezen wedstrijd met 3 ronden voorsprong 2 SchefferMatzen. 3. Schipper— Bos. ■tippel 15 cent. BNKHUIZKN. 19 Aug. Veiling Bloemenlust Aardappelen: Blauwe Eigenheimer» 2 —2 20. Scbot eche Muizen 2—2 10. allee per baal van 100 kg. KNKHUIZKN. 19 Aug Vlach Aan den Oem. Vlachafalag werd door 40 vaartuigen aangevoe-d 6800 pond Koraal 2021 cent per pond en door 20 vaartuigen 2600 pond Lynaal 26—45 cent per pond ALKMAAR. 19 Aug. NV ElcrveUIllg voor Holl. N«.mrderkw»rt ier. Aanvoer 190 000 klpeleren 4 90. kulkeneleren 3 05. 3 90 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 19 Aug. Aardappelen; Eigen heimer» 3 30 S, groote 100190. Drielingen 1.40 160. Bintjes ISO. Uien: Oele Uien 3 50. Drie lingen 2 50 Oele Nep 3 50. Ztlvernep 3 60 4 40, Zilverorlelingen 2 2 20. Zllveruien 60 cent. Roo de kool 1 1 10. Oele xool 1 00. Snyboonen 6 10. Slaboonen 7 80 13 87 aanvoerders, handel goed WARMENHUIZEN 21 Aug Blauwe Elgenh. 2 80. Blanke Eigen h 2 40. groote blanke 170. 2 aan voerders. handel goed. ROTTERDAM 21 Aug Totaal aanvoer 2300 stuks. t.w 636 vette runderen. 252 vette kalveren. 9 nuchtere kalveren. 625 schapen en lammeren. 678 varkens. Pryzen per kg Vette koeien le kw. 78. 2e kw 64. 3e kw 38—52. vette ossen le kw 66. 2e kw 62. 3e kw 4053; vette kalveren le kw. 90. 2e kw. 75. 3e kw 45—56; varkens (levend gewicht) le kw. 53. 2e kw. 53. 3e kw 51; schapen Ie kw. 44. 3e kw 39 3c kw. 32; lammeren le kw 49. 2e kw. 44 3e kw. 39. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw 15; lammeren le kw 12, 2e kw. re. 3e Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer ge- lyk vorige week, handel lui. prijzen als vorige week Dinsdag; prima koeten 80 ct prima ossen 72 ct. vette kalveren aanvoer geiyk vorige week handel slecht, pryzen van vorige week moeiiyk te handhaven, prima tot f 1. Schapen en lammeren: aanvoer veel kleiner handel ta- meiyk. pryshoudend. varkens: aanvoer iets rui mer. handel vlug, pryzen van vorige week goed te handhaven Eenige partytjes schapen voor export verkocht. ROTTERDAM. 31 Aug Aardappelen. Briel- sche eigenheimers 2 252.70. Zeeugrsche eigen heimers 22 50. idem blauwe 3.504, eigenhei mers blauwe 2 502 75. Brielsche drielingen 1602. Blauwpitters. Geldersche 33.50. West- landsche ronde zand 2.20—3 60, idem drielin gen 3—3*0. Idem eerstelingen 2.40—2*0. West- landsche eerstelingen 2.40—3.80. Aanvoer vol doende. handel zeer kalm. ROTTERDAM. 21 Aug Vlasmarkt Aan voer: 1600 kg blauw, schoon 68—72 ct. 8000 kg Hollandsch geel 65—73 et, 1000 kg. Dauwroot 5560 ct per kg. De beurs te flauw gestemd, terwyl ook de vraag verminderd te. Pryzen zeer zwak. Verdere daling is niet uitgesloten. Aan voer slechte gedeelteiyk verkocht. Prof. A. Cleophas

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13