D I GEEN ZORGEN VOOR OEN TIJD Kerkelyk leven Opbrengst der Wenschen van den landbouw I' Ontvangsten bij de Spoorwegen Pi duMAURIER I 4 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 Gebeden in Lourdes Novene voor den vrede BENOEMINGEN Steun aan Ijsselmeer- In het bisdom Haarlem visschers Toeslag op het bedryf sinkomen 57-jarige onderwijzer gedood DOOR TAXI GEGREPEN Bejaarde Dr. J. H. VAN ROYEN t VAN ZOLDER GEVALLEN ses Irene BOERDERIJ AFGEBRAND Door het hemelvuur getroffen Over boord geslagen DIJK URK—LEMMER De vleeschpositie UITVOER VAN ERWTEN Bouw vordert reeds goed o. J. KATHOLIEKE BLINDENZORG Centraal bureau te Maastricht Clearingkoersen DE KONING WILLEM III KAZERNE Tweetal Rotter dammer» maakten schynakten op Afbet alingsf irma s opgelicht Gevolg van zyn optreden by den nationalen kerkdienst Ds. Nieuwpoort eervol ontslagen Doodelijke aanrijding te Oostzaan Lichting 1938 langer onder de wapenen DIEFSTAL VAN KRATON- SIERADEN Waarschijnlijk in November voltooid Voor duizenden guldens ontvreemd Heiligverklaring volgend jaar te wachten MOEDER MARIA VAN DE H. EUPHRASIA Amerika en Prih JUBILARISSEN BIJ DE SPOORWEGEN Zyn functie als hoofd der afd. diplomatieke zaken aanvaard Ruim f 4 millioen voordeelig verschil vergeleken by het eerste halfjaar 1938 HET AANTAL RECRUTEN VOOR 1940 Over het eerste halfjaar 1939 ruim f 2 millioen meer dan over hetzelfde tijdvak 1938 Denaturatieregeling van consumptie-aardappelen man aan verwondingen overleden van re- Toekenning van prijsverschillen 4 20 For 35 ets. 1O For 17 'h ets. werd Naar Aneta in Juni '9*1 4 die en r>p w (Goede Herder) P. J. N. M Grent; I I l (H. Marthu) A. A. A. M Mariagestlcht) A A n I 1 t In de Waai onder de gemeente Zaltbommel is Zondagmiddag het lijk opgehaald van den 18-jarigen schippersknecht F. R. Marak uit Ge- leen, die de vorige week Dinsdag nabij Hur- wenen van het sleepschlp Dameo 37 over boord is geslagen. men voorts van oordeel, dat - nemen van 8EMARANO, 19 Aug. (Aneta)). Na een nauw keurig onderzoek is gebleken, dat verschillende sieraden uit den Kraton te Solo zijn ontvreemd. De waarde hiervan wordt geschat op duizenden guldens. In verband hiermede zijn twee lagere Kraton- dienaren in arrest gesteld. Voorts heelt de politie opgespoord zekeren J. K., 34 jaar oud en A. A. v. L., 36 jaar, die we gens heling zullen moeten terechtstaan. De politie heeft reeds een groet gedeelte van de goederen weten te achterhalen, terwijl naar het overige een diepgaand onderzoen wordt in gesteld. V. d. S. heeft een volledige bekentenis afge legd. gepaard Zondag- Koersen voor stortingen op 31 Augustus 1933 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken ƒ7430, Lires ƒ990. 1 I Het zijn de 35-jarige J. C. v. d. S. en de 39- jarige A. L. F., die de firma's T. K. en H. 8 benadeeld hebben De heeren wisten dergelijke bedragen binnen te krijgen door schjjnacten op te maken. In totaal wisten zij 108 acten op te maken. Soms trad F. ten opzichte van v. d. S. als kooper op, in welke schljnhoedanlgheid hij dan een acte onderteekende. Een groot aantal goederen is op deze manier verdwenen. Te Lelden is de 71-jarige voetganger J. 8. wanende in de Oranjestraat aldaar, toen hij zonder op het verkeer te letten den Heeren- singel overstak, door een taxi aangereden. De oude man werd zoo ernstig gewond, dat hij in den loop van den nacht in het academisch zie kenhuis aan de gevolgen vanhet ongeluk is overleden. Algemeen was i 2 de regeering door het uit de markt ne—cï; - 2e en 3e klasse rundvee, rigoureuze prüsdaiirajen BATAVIA. 19 Aug. (Aneta) verneemt, is aan ds; J. Nieuwpoort op zijn vei- zoek met Ingang van 2 October 1939 eervol ont slag verleend uit den dienst der protestanteche kerk In Ned.-Indlë. (Zooals bekend, ieidde ds. Nieuwpoort den na tionalen kerkdienst te Djokjakarta ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Irene. Hu gaf aaarbfj uiting aan zijn gevoelens, dat hjj een dergelfjken dienst tegen zjjn zin leidde, terwijl hü voorts de aanwezigen, onder wie de gouver neur en andere autoriteiten, opzettelijk kwet ste. In verband hiermede besloot het kerkbe stuur der protestantsche kerk den betrokkene te ontheffen van zijn plaatsing te Djokjakarta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen). katho- maar van Deze bijzondere toeslag geldt eveneens vooi Ijsselmeer visschers, tevens binnen visschers en als maximum bijzondere toeslag, overeenkom stig de desbetreffende regeling voor IJsselmeer- vïsschers tevens Wadoenzeevlsschers. De totaal opbrengsten der P.T.T. bedroegen over Juni 1939 f 6 465 371, zijnde f 433.190 meer dan over Juni 1938. Over het tijdvak Januari tot en met Juni 1939 werd In totaal ontvangen f 38.171.075. Dit is f 3.167301 meer dan over hetzelfde tijdvak 1938 In aansluiting bij de op 1 Juli 1939 bekend gemaakte toeslagregellng, krachtens welke in het toeslaglooze tjjevak van 38 Mei tot 29 Oc tober 1939. oe ingevolge de toeslag-regeling van 24 April 1939 in die periode in uitzicht gestelde toeslag zou worden verdeeld naar bevinding var. omstandigheden, wordt bekend gemaakt, ast voornoerTrae omstandigheden aanleiding geven om met ingang van 27 Augustus 1939 tot een nader te bepalen datum een bijzonderen toeslag te verleenen van 35 pCt. van den grondslag. Zaterdagmiddag stapte de vijftienjarige Jo han Broos op den zolder in ce landbouwschuur van A. Rampaart te Noordhoek, gemeente Klundert, mis, waardoor hjj van een hoogte van acht Meter in oe schuur viel. De jongeman be kwam zoo zware verwondingen, dat hjj na enkele oogenbllkken overleed. The exclusive Filter Tip Cigarette TURKISM Sr VIRGINIA *05 Cutter ar.d De ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedroe gen over Juni in totaal 9.111.083, tegen ƒ8.530377 over Juni 1938. Een voordeellg ver schil dus van 590.705. Aan dit voordeellg ver schil droegen alle baten bij, behalve de Post- ontvangsten, die 15.000 minder werden Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat met ingang van Maandag 21 Augustus on der bepaalde voorwaarden aan exporteurs prijs verschillen bij uitvoer van groene erwten (uit gezonderd zaalerwten). split- en parelerwten van den oogst 1939 zullen worden toegekend. Deze prijsverschillen, welke zullen worden toegekend bij uitvoer naar alle landen behalve de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika, zul len f 1.50 per 100 K.G. voor groene erwten en f 2.10 per 100 K.G. voor spilt- en parelerwten bedragen. de zg. ossenschetsen te worden aangedrongen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij met de belan gen van die gebieden, waar van ouds het houden van ossen gebruikelijk is, moet worden reke ning gehouden. korenmijten staan, werd de brandweer uit Bel len gewaarschuwd, die met een motorspult uit rukte en verdere uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De boerderij brandde evenwel tot den grond af. De schade wordt door verzekering gedekt. e voorzitter der SDAP. constateerde voorts, dat de partij uit haar isole ment verlost is, en hjj knoopte er de volgende beschouwing aan vast: .Dat be- teekent, dat wjj de stemming in en buiten haar rijen moeten gebruiken qm haar werf kracht te vergrooten. Een aanwassende stroom van georganiseerde sociaal-democra ten zal in 1941 de verkiezingscampagne voe ren onder de leuze: „Eens in de regeering, blijven in de regeering".” Ook deze woor den van Vorrlnk. gesproken in zijn quallteit van partijvoorzitter, vermogen ons niet bo venmatig te verontrusten. Immers, of de sociaal-democraten in de regeering zullen blijven, zal, mits de anderen zich uiterst waakzaam toonen. enkel en alleen van hen zelf, hun gedragingen en hun aanpassings vermogen afhangen. Dat de S.D A P. als partij het toetreden van sociaal-democraten tot de regeering propagandistisch tracht uit te stielen, zoo als zij vroeger dat deed met het feit, dat zij in de oppositie was, is eigenlijk vanzelf sprekend. Daartegenover hebben wij slechts een evenzeer geïntensiveerde actie te stel len voor onze beginselen* en organisaties. Dat de S.D.A.P. in de eerste feeststemming nog geen zuiver onderscheid maakt tus- schen ..meedoen’’ en „alleen doen” behoeft ons niet te verwonderen, dat onderscheid zal zij spoedig wel ervaren. En ervaring maakt wijs, dat heeft de in de laatste jaren met de S.D.A.P. opgedane ervaring wel bewezen. De totale ontvangsten over het eerste halfjaar 1939 bedroegen 50913.309. tegen 46 568.862.— in hetzelfde tijdvak van 1938, zoodat het totale voordeellg verschil te 4344 446. en zjjn verzoenen ver Dr. J. H. van Royen, te voren eerste gezant schapssecretaris aan de Nederlandsche legatie te Tokio, die mr. E. N. van Kleffens bü zijn vertrek naar Bern zou opvolgen als hoofd van de aldeeling diplomatieke zaken van het de partement van Buitenla ndsche Zaken, heeft deze functie thans bij vervroeging aanvaard door de benoeming van den heer Van Kleffens tot minister van Buitenlandsche Zaken. Zaterdagmiddag omstreeks half een wilde de 57-jarige onderwijzer van de openbare lagere school in de Kerkbuurt te Oostzaan. de heer D. D. van der Kolff. in de kom van het dorp den rijweg oversteken. Juist op dat oogenblis r aderde uit het Zuldelnde een motorfiets, bere den door den dienstplichtige Van M., die op weg was van het badhuis naar zijn kwartier. De motorrijder slaagde er niet meer in den voetganger te ontwijken. De 57-jarige hesr sloeg tegen den grond en liep een zware her senschudding op. Op last van den plaatselü- ken geneesheer den heer F. W. Torbecke, die spoedig ter plaatse was, werd het slachtoffer naar zjjn woning vervoerd, waar hjj later jp den dag aan de gevolgen overleed. De motorrjj der liep slechts lichte verwondingen op. Naar wij vernemen te de nieuwe minister van Defensie voornemens, de dienstplichtigen van de lichting 1938, die begin September met groot verlof zouden gaan, niet naar huls te zen den. Hoewel een officieele mededeellng nog niet te gedaan, schijnt het vast te staan, dat de nadere regeling van dit besluit ten departemente wordt uitgewerkt. De minister zou hiermede reeds thans van zijn bevoegdheid, neergelegd in de nieuwe Dienstplichtwet, willen gebruik ma ken dient te voorkomen. Hoewel de melk- en zuivelpositie in het alge meen de richtlijn moet zijn, welke bü de rund- veepolitlek moet worden gevolgd, zoodat een vermindering der klavertoewijzing niet in aan merking komt, te op dit gebied toch wel iets te doen. Zoo zou naar men meende de rundvee- teeltregeling kunnen worden ontdaan van fran je, welke de vleeschpositie ongunstig beïnvloedt. In verband hiermede dient op afschaffing van geeringscommissarissen aan de orde te stellen. Besloten werd over te gaan tot verzending aan de Tweede Kamer van een adres aangaan de het ontwerp-landbouwbedrijfsregelingswet. Aan de hand van een nota, samengesteld door een commissie, werd opnieuw uitvoerig van ge dachten gewisseld omtrent de vleeschpositie in den komenden herfst en in een verder verwij derde toekomst. Er bestaat gevaar, dat door het overgroots aanbod van rundvee op de as. herfstmarkten, de rundveeprijzen totaal ineen zullen storten De vergadering kwam tot de conclusie, dat bij het huidige overschot vari vleesch hier te lande, elke Invoer van vleesch. het zij rund, of paardenvleesch, uit den booze is. Bovendien verdraagt een dergelijke in voer zich niet met het bestaan eener teelt- regeling. In Maastricht zal worden gevestigd een cen traal bureau voor het Nederlandsche RK blin denwezen. In ditzelfde gebouw zal tevens wor den ondergebracht het kantoor van de provin ciale commissie voor blindenzorg in Limburg, die bijzonder in dit gewest veel doet tot ver zachting en verbetering van het lot der blinden. Het gebouw zal op 32 September door Z. H. Exc. den bisschop van Roermond plechtig wor den ingezegend. Het wordt gevestigd in een bestaand pand aan de Breedestraat te Maas trlcht, De bouw van de Koning Willem Ill-kazerue te Apeldoorn is zoover gevorderd, dat binnen kort met de uitvoering van het bestek van het eerste deel der garages, welke achteraan op het kazerneterrein komen te liggen, begonnen zal worden. Het complex dezer garages zal 180 me ter lang en 14 meter diep worden en uit drie verdiepingen bestaan. Binnen een paar maan den zal het tweede, tevens laatste deel van den bouw der garages aanbesteed worden. Dan blijft alleen nog de bouw van een cantlnege- bouw over. Verwacht wordt dat de kazerne pas in het tweede halfjaar van 1940 geheel vol tooid zal zijn. Bij den aanvang der vergadering gaf de voor zitter uitdrukking aan de verheugenis in de kringen der organisatie over de blijde gebeurte nis in het prinselijk gezin. Door een der aangesloten organisaties werd nog eens een pleidooi gevoerd voor het openstel len van de gelegenheid tot denaturatie van con sumptie-aardappelen van klasse a in den herfst gecombineerd met een geleidelijk oploopen Van den denaturatiebijslag. Daardoor zou worden be reikt, dat de aardappelprijzen zich op een be hoorlijk peil kunnen handhaven, terwijl voor ge brek aan aardappelen in het voorjaar niet be hoeft te worden gevreesd. Bovendien zullen de verbouwers nog het voor deel hebben van de hoogere veevoederwaarde der aardappelen in de wintermaanden. Teneinde van een redelijk prijspeil verzekerd te zijn, werd het noodig geacht de denaturatie reeds per 1 November te doen ingaan, met een vergoeding van f 1 40 Vanaf 1 Januari zou de vergoeding met 10 cent per maand dienen op te loopen, in dier voege, dat voor de maand Mei het maximum van t 1.90 per 100 K.G. zou worden bereikt. De vergadering kon zich met een dergelijke regeling vereenigen en oordeelde, dat de hoo gere kosten ten laste van het landbouwcrisis fonds behoorden te worden gebracht, daar een regelmatige voorziening van de binnenlandsche markt met aardappelen als een algemeen be lang moet worden beschouwd. Besloten werd deze aangelegenheid in de ver gadering van dagelijksche besturen der centrale Z. H Exc Mgr. J P Hulbers, Bisschop van Haarlem, heeft benoemd: tot pastoor te Limmen den weleerw. heer W. W. van Leeuwen; tot pastoor te Kudelstaart den weleerw. heer J. H van Kessel, thans kapelaan te Den Haag (H. Jozef); tot pastoor te Voorschoten den weleerw. heer G Boos; tot pastoor te Lewedorp den weleerw. heer A. Kramer, thans kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Martelaren van Gore urn); tot pastoor te Heerhugowaard (H. Hart) den weleerw. heer A Th. L. Hendriks, thans kape laan te Haarlem (Kathedraal St. Bavo). Vervolgens tot rector van het Werkkamp „Vredesteyn” te Egmondbinnen den weleerw heer J. R. van Deel; tot directeur van het Diocesaan Missie bureau te Katwijk a. d. Rijn (Huize Callao) den wel eerw. heer K. J. Westerkamp. Tot kapelaan de volgende weleerw. heeren. Lelden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H ■j- -j- et lijkt ons thans minstens voorbarig r-j op grond van enkele uitlatingen en gebaren, gedaan en gemaakt op de reeds vermelde S.D AF -meetlng te Amster dam, waar de nieuwe socialistische minis ters werden gehuldigd en de partij feest vierde over den stap, die haar van de op- Posltle-banken naar de regeeringstafel bracht, te constateeren, dat de S D.AP. in wezen eigenlijk niets veranderd te en tiaar ten roode overheersching van Nederland zou •teeven. Het te in ons land een nog niet gezien schouwspel, dat ministers met de geheven en gebalde linkervuist worden begroet, maar aan dat ongewone schouw spel behoeft men zich niet al te zeer te ergeren Dat de SDAP eenzelfde wijze groeten heeft als de heeren in Moskou Aan de Provinciale Overste van de Zusters van den Goeden Herder is uit Rome bericht, dat de Stichteres der Congregatie. Moeder Marts van de 3. Euphrasia, met Paschen van het as. jaar heilig zal worden verklaard. Moeder Maria werd in 1796 te Noir Moutier In Frankrijk geboren en overleed ih 1868 te Angers. In Nederland zijn de Zusters van den Goeden Herder gevestigd te Leiderdorp. Bloe- mendaal. Velp en Tilburg, en hebben ean eigen Nederlandsche Provincie. zegt op zichzelf evenveel en even weinig als dat de heeren der schepping in alle temden van West-Europa, waar men nog meer hoeden dan uniformpetten draagt, de ge woonte hebben bf) een begroeting den hoed te lichten. Het betrof hier een partüvergadering en dat daar de oude partijgroet werd ge bracht en de oude Internationale nog werd gezongen, te op zichzelf evenmin bevreem dend als wanneer een katholieke vergade ring geopend wordt met den chrtetelijken groet ën het „Aan U o Koning der eeuwen” aanheft. Het zou evenwel aanbeveling ver- diwnen. Indien de SD.AP., nu zij regee- ringspartü geworden is en dus meer dan vroeger op samenwerking ingesteld dient te zijn, in overweging zou willen nemen of het belang dier nationale samenwerking niet beter gediend zou zjjn door een wijziging van zekere al te licht associaties met Moskou wekkende uiterlijke SD.AP.-gewoonten Waar de SD.AP. getoond heeft soepel ge noeg te zijn om zich geestelijk aan te passen aan de veranderde omstandigheden, kan het haar niet zwaar vallen, dat ook ulterlijk te doen. Wjj vinden het evenmin ontstellend, dat de voorzitter der SD.AP., de heer Koos Vorrink, op die vergadering o.a, verklaar de: „Ons bezielt de hartstochtelijke wensch, dat het nu eens eindelijk met de coalitie gedaan moet zijn.” Of het voor altijd uit zal zijn met de zgn. coalitie is gelukkig niet alleen afhankelijk van de socialisten, hoe hartstochtelijk zij dit ook mogen wen schen. zijn blij, dat het vijfde kablnet- Colijn met zijn zeven liberalen geen kans heeft gekregen zijn wei nig vertrouwenwekkend program uit te voeren en dat de volksvertegenwoordiging onmiddellijk haar afkeuring heeft uitge sproken over het optreden en de samen stelling van dit kabinet, dat slechts Mn waarborg bood n.l. dat het niet zou kunnen samenwerken met het parlement zooals dat tot 1941 krachtens de uitspraak van de stembus is samengesteld. Hoe groot echter onze voldoening ook over deze aangelegen heid moge zijn, wij mogen ons niet laten verleiden tot een voorbarige hoerastemming ten aanzien van de nieuwe regeering-de Geer. Deze nieuwe regeering immers biedt wel-is-waar meer reden tot vertrouwen dan die. welke door Dr. Colijn tengevolge van een bijna tragische vergissing in de kracht van zijn persoonlijk prestige werd samen gesteld, maar zjj is toch voor ons alleen maar te aanvaarden, omdat de meer ver kieselijke positief-Chrlstelijke regeerings- combinatie door de frontverandering van Dr. Colijn ten aanzien van het primaire nationale belang der werkloosheidsbestrij- dig volstrekt ónmogelijk werd gemaakt. Vooropgesteld dus dat de ontijdig en od. op onvoldoende gronden door Dr. Colijn en zjjn medestanders verbroken posltlef-Christe- Hjke combinatie, welke wjj d e meest wen- schelijke achten, niet meer te herstellen bleek, kunnen wij de nieuwe regeering waar- deeren als de onder de nu eenmaal niet meer te veranderen gegeven omstandighe den breedst mogelijke samenwerking. Deze samenwerking zal wel niet te vinden zijn voor de verwezenlijking van verschillende princlpieele desiderata, welke wjj j lieken in het landsbelang koesteren, toch in ieder geval zal zjj ten aanzien de groote nationale vraagstukken als de fensie en werkloosheidsbestrijding een richting volgen, welke méér in onze Ijjn komt dan die, welke het vijfde kabinet- Colijn dacht te kunnen trekken. Bij gebrek aan het beste, dat door Colijn medestanders werd uitgesloten, wij ons met de regeering-de Geer in de wachting, dat zij goed zal blijken. aardig voorval toont aan hoezeer de Amerikanen medegeleefd hebben met de ge boorte van Prinses Irene. De Nederlandsche beiaarcier Jacq. Vermaak, leerling van den Belgischen meester Jef Denjjn en bespeler van het Nederlandsche carillon op de New-Yorksche wereldtentoonstelling, gaf een beiaardconcert in de universiteitsstad Alfred (N.Y.), juist op den dag dat de geboorte van het Nederlandsche prinsesje te New-York be kend gemaakt werd. Vóór den aanvang van het concert vroeg een delegatie uit het publiek of de heer Vermaak ter eere van het Prinsesje wilde beginnen met het Wilhelmus, aan welk verzoek de beiaardier natuurlijk gaarne gevolg gaf. Staande hoorde I het publiek dat uit vijfhonderd Amerikanen oe- I stond, en waarvan velen van verren afstand waren gekomen, het Neoerlandsche volkslied aan. Het klokkenspel van Alfred is het eenlge, dat uit oude Nederlandsche, coor Hemony gegoten klokken bestaat. En zoo klonk op 7500 Kilometer van Nederland het goede, oude Wilhelmus ter eere van de blijde gebeurtenis in het moeder land. De Novene die ter eere van O. L. Vrouw bü gelegenheid van de Fransche Nationale Bede vaart gehouden wordt is op 17 Augustus begon nen Aan deze gebedsnovene wordt in geheel Frankrijk door honderdduizenden katholieken deelgenomen, teneinde van God. door de ver diensten van de Onbevlekte Maagd, den vrede voor de wereld af te smeeken. Deze gebedsactie zal op 25 Augustus op plech tige wüze besloten worden in de Basiliek van Notre Dame des Vlctoires. Uit het K. B. van 2 Augustus 1939 (staats blad no. 587) blükt. dat 43.069 personen be stemd zün tot gewoon dienstplichtige voor de lichting 1940. Hiervan zün 1074 bestemd voor de zeemacht. Naar wij vernemen, Is men met den aanleg van den duk van Urk naar Lemmer thans zoo ver gevorderd, dat hü In November as. voltooid kan zün. Dan zal het dus mogelük zün, van Urk naar Friesland te wandelen. Ook was de vergadering eenstemmig van ge voelen. dat elke exportmogelükheld van rund- vleesch, ook indien deze gepaard moet gaan met het verleenen van ecp belangrüke uitvoerpremie, diende te worden aangegrepen. In navolging van hetgeen Denemarken heeft weten te bereiken op het gebied van de fabri cage en export van vleeschproducten als vleesch- extract, bouillon-blokjes enz., stelde men zien voor, dat dit terrein ook in ons land zou kunnen worden betreden. Van groote beteekenis zou kunnen zün de instelling van een bureau, dat de mogelukheden op dit gebied onderzoekt. Besloten werd deze punten met de andere CIO. te bespreken en eventueel bü de regee ring de noodige stappen te doen. In het huis van bewaring te Rotterdam zün dezer dagen twee Rotterdammers ingesloten, die twee afbelalingsmagazünen. waarvoor zü arbeidden, resp. voor bedragen van f 1500 en t 600 hebben opgelicht. Tijdens een kort en hevig onweer, gaande met geweldigen hagelslag, is avond omstreeks negen uur de bliksem ingesla- gen in de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer R. Brinkman te Laag-Halen. In korten tüd Mond de boerderü in lichter laaie. Daar een dichte vonkenregen gevaar op leverde voor de omgeving, waarin verscheidene Zaterdagochtend heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht op de gebruikelüke wüze degenen ontvangen, die in de maand Augustus veertig jaren geleden in dienst der Spoorwegen traden. Zü zün allen hartelük toegesproken. Hun werd ter herinnering aan dezen dag een oorkonde overhandigd, terwijl een leder via zün chef een enveloppe met inhoud zal ontvan gen. landbouw-orgamsaties met hët college De ontvangsten uit goederenvervoer! en lev. dieren spanden ditmaal de kroon met een to- taal-bedrag van 3.648.088 of 409.521 meer dan 1938. De reizigers- en bagage-ont- .vangsten brachten 173 302 meer op. hetgeen eveneens bevredigend mag neeten, gezien het feit dat Pinksteren thans in Mei en in 1936 in Juni viel, wat minstens een paar ton aan inkomsten scheelt. De post .Diversen" liet een grootere ontvangst zien van ƒ22.881. Over het algemeen blüven de spoorwegont- vangsten in de laatste maanden dus stügen. hetgeen naast de verbetering in den handel ongetwüfeld reeds te danken is aan de vele voor het publiek gunstige maatregelen van bet spoorwegbestuur in den laatsten tijd. te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Jos.) P. A. J. Geven; te Heerhugowaard (D Dionysius) N. Tromp; te Waddinxveen J. H. Warmerdam (Neom.); te Santpoort H F. A. Konün (Neom.); te Rotterdam (H Fncic^cus van Ass.) J. L. Wltteman; te Amsterdam (H. Hart) G J. W. van Dük; te Haarlem (O. L. Vro iw Roa.) J. Veerman; te Dordrecht (H. Antonius) J. N. Kossen; te Heemstede (H. Bavo) G. J. J. ten Have; te Voorhout H. M. J. Stoelinga (Neom); te 's-Graven:.age (H Jacobus) N. G. Pronk; te Rotterdam (H. Antonius, Abt) A. H. M. Ruhe; te Dordrech. (H. Antonius) P. J. Kraakman; te Wassenaar Riep (Neom.); te Alphen a. d. Rün F. Grent; te Den Burg (Texel) C. C. Kroon (Neom.) te Rotterdam (H. Hlldegardls) S. J. M. Broer- sen; te Wormer G. J. Hoogervorst; te Mlddelharnls M. O. Klün (Neom.); te Hillegersberg (H. Llduina) J. H. D Hof stede te Roeit 'sarendsveen J. J. Betjes; te IJmuiden C. 8tet; te Noorden J. L. H. van Vliet (Neom.); te Vlaardingen O. A. W. Corsten; te Beverwijk (O. L. Vr. van Goeden Raad) B. A Emmelkamp; te Bennebroek C. A. J. Netten; te Reewijk A. H. Schr ma (Neom.); te Amsterdam (H. Agnesi E. L. J M. Meün- ders; te 's-Gravenhage (H Hart) Th. A. Nüman; te Rotterdam (O. L. Vrouw v. Lourdes) H. H. Groenevela, te Nootdorp J. C. A. Hulbers (Neom.); te 's-Gravenhage (H. Jacobus) F. H. M. Loh man; te Lelden (H Petrus) W E. M Bende; te Rotterdap (H. Nlcolaas) J. J. Kooü; te Amsterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) Th. van Vugt; te 's-Gravenhage Coelen te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) J. J. Hetem te Monster P. A. Tweehuysen (Neom.); te Rotterdam (H. Lambertus) A. G. M. van der Hoeven te Haarlem (H H Elisabeth en Barbara) G. F de Beer; te Velsen-Noord A. Groen; te Langeraar J. M. Th. Relber; ta Heemskerx J. A. M van Adrlchem; te Noordwükerhout (H. Victor) J. P. J. Solle- veld (Neom); te Rotterdam (H. Elisabeth) B. G. Henning; te Bloemendaal H. J. Heesterbeek; te Castricum F. C. Verheul; te Vogelenzang H. A. C. Snelders (NeomJ; te Noordwljk J. Breedveld; te Voorburg (H Martinus) C. Visser; te Schagen G. J. M. Groot (Neom.); te Hoorn C. J. Graaf (Neom.) te Overschle C. J. M Eeken (Neom.); te Wassenaar (H. Willibrordus) P. A. van den Bosch; te Noord-Züpe J. P. A. M van den Engh (Neom.) te Beemster P. W A. Hlllebrand (Neom.); te Schiedam (H. Hart) H. A. J. Roosen; te Bovenkarspel W. Q. Grimbergen (Neom.); te Oegstgeest S. M. M. Steur; te Zoetermeer P. J. van Stralen (Neom.); te Wognum Th. W. Klepper; te Noordwükerhout Berkhout. Alsmede tot vicaris te Hellevoetsluit A. A. van der Voort (Neom.); tot assistent te Wervershoof J. C. Loerakker Neom.) te West woud M M. rtoacstraten (Neom.); te Bennebroek M. M. Out (Neom.); te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) J. W. Bruin (Neom.) de twee laatsten met opdracht hun studies voort te zetten aan de R^C. Unlversitelt te Nü- megen. en van de ernstigste bezwaren, tegen de regeering-de Geer vooral van liberale, nationaal-socialistische anti-revolutionnalre züde worden ingé bracht, betreft de deelname van sociaal democraten aan de regeerlngsverantwoorde- lükheid. Van die züde heeft men trachten te iuggereeren, dat de socialistische minis ters wel over de andere de baas zouden gaan spelen, en er zün leelüke woorden ge vallen over de mogelükheld van Volksfron ten) en dergelüke weinig verkwikkelüke za ken. Wü, voor ons, koesteren dit bezwaar en deze beduchtheid niet. De politiek meest mi litante sociaal-democratlsche minister ir. Albarda zetelt aan Waterstaat, een depar tement, waar hü weinig gelegenheid zal vin den voor al te socialistische hobbies, en van dr. van den Tempel aan Sociale Zaken mo gen wü'verwachten een sociale politiek, die althans in materieelen zin goeddeels met de onze zal strooken. Bovendien zün de an dere ministers niet zulke kleine jongens, dat de beide heeren S.D.AP.'ers hun zon der zich te verrekken over het hoofd kun nen zien. Dat ir. Albarda en dr. van den Tempel trouwens zelf begrüpen. hoe in de huidige regeeringscombinatle onderling ge geven en genomen zal moeten worden om haar in stand te kunnen houden en vrucht baar werk te laten verrichten, hebben zü bewezen, in de toespraken op de partü-mee- ting in de hoofdstad gehouden en in de in terviews. welke zü aan de Arbeiderspers toestonden. Uit democratisch parlementair oogpunt bezien achten wü de deelname der socialisten aan de regeering als verte genwoordigers van een kwart der Neder landsche bevolking principieel juist en ook nuttig, mits het aanvaarden van regeerings- verantwoordelükheid ook tot de noodzake- lüke consequenties leidt, niet alleen voor de sociaal-democratlsche ministers zelf, maar ook voor de sociaal-democratlsche partü- Wü behoeven de motieven niet na te speu ren op grond waarvan de 8DA.P. zich de laatste jaren in snel tempo ontwikkeld heeft tot een de constltutioneele monarchie en haar Vertegenwoordigster welwillend ge zinde, nationaal begrip toonende en de noodzaak van een sterke militaire defensie erkennende partü- Wü kunnen volstaan met dit feit als een realiteit, waarmee rekening moet gehouden worden, te aanvaarden, zoo lang dit feit en deze realiteit zich blüven voordoen. Jhr. de Geer heeft dat óók ge daan en hü deed daaraan goed. Mocht straks onverhoopt blüken, dat de ontwikkeling der BD3F. gedurende de laatste jaren zich uitsluitend op grond van opportunistische •n niet van princlpieele overwegingen heeft voltrokken, zoodat zü geen stand zou hou den. dan zou zich een nieuwe realiteit voor doen, waaruit ook nieuwe conclusies en con sequenties zouden moeten worden getrok ken. Onder leiding van den heer H D. Louwes te Ulrum werd dezer dagen de maandelüksche vergadering van de eerste afdeeling van het Koninklük Nederlandsen Landbouw-Comité te Utrecht gehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15