D 3 J GEEN ZORGEN VOOR DEN TIJD Kerkelyk leven Wenschen van den landbouw Opbrengst der Ontvangsten bij de Spoorwegen 8 duMAURIER N MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 Gebeden in Lourdes Novene voor den vrede I angst BENOEMINGEN Steun aan IJsselmeer- ln het bisdom Haarlem visschers Toeslag op het bedryf sinkomen DOOR TAXI GEGREPEN Dr. J. H. VAN ROYEN VAN ZOLDER GEVALLEN Irene BOERDERIJ AFGEBRAND Door het hemelvuur getroffen Over boord geslagen DIJK URK—LEMMER De vleeschpositie UITVOER VAN ERWTEN Bouw vordert reeds goed Toekenning van prijsverschillen KATHOLIEKE BLINDENZORG a Centraal bureau te Maastricht Clearingkoersen 1 DE KONING WILLEM III KAZERNE JUBILARISSEN BIJ DE SPOORWEGEN 'ni Gevolg van zyn optreden by den nationalen kerkdienst Ds. Nieuwpoort eervol ontslagen Doodelijke aanrijding te Oostzaan Lichting 1938 langer onder de wapenen? DIEFSTAL VAN KRATON- SIERADEN Voor duizenden guldens ontvreemd Heiligverklaring volgend jaar te wachten MOEDER MARIA VAN DE H. EUPHRASIA d- Id Afbet alingsfirma s opgelicht Amerika en Prinses r Zyn\functie als hoofd der afd. diplomatieke zaken aanvaard Ruim j 4 millioen voordeelig verschil vergeleken by het eerste halfjaar 1938 HET AANTAL RECRUTEN VOOR 1940 Over het eerste halfjaar 1939 ruim f 2 millioen meer dan over hetzelfde tydvak 1938 Denaturatieregeling van consumptie-aardappelen 57-jarige onderwijzer gedood «roeten heeft als de heeren in Moskou f T X T u *Un bIÜ’ dat het vutde kMblnet- WW Colün met zün zeven liberalen geen kans heeft gekregen zün wei nig vertrouwenwekkend program uit te voeren en dat de volksvertegenwoordiging ounlddellük haar afkeuring heeft uitge sproken over het optreden en de samen stelling van dit kabinet, dat slechts Mn waarborg bood n.l. dat het niet zou kunnen samenwerken met het parlement zooals dat tot 1941 krachtens de uitspraak van de stembus is samengesteld. Hoe groot echter onze voldoening ook over deze aangelegen heid moge zün. wü mogen ons niet laten verleiden tot een voorbarige hoerastemmlng ten aanzien van de nieuwe regeering-de Geer. Deze nieuwe regeering Immers biedt wel-is-waar meer reden tot vertrouwen dan die. welke door Dr. Colün tengevolge van een büna tragische vergissing in de kracht van zün persoonlük prestige werd samen gesteld. maar zü is toch voor ons alleen maar te aanvaarden, omdat de kleselüke positlef-Christelüke combinatie jaarde man aan verwondingen overleden Tweetal Rotterdammers maakten schynakten op Waarschijnlijk in November voltooid IO For 17 ets. 20 For 35 ets. o werd i Leiden imp A. KonUn (Neom.); lN id. <H. Martha) A. A A M. Martagestlcht) t- 8 tt )0 lo handel vele 8EMARANG. 19 Aug. (Aneta)). Na een nauw keurig onderzoek is gebleken, dat verschillende sieraden uit den Kraton te Solo zijn ontvreemd. De waarde hiervan wordt geschat op duizenden guldens. In verband hiermede zijn twee lagere Kraton- dlenaren in arrest gesteld. |(H. Hart) den thans kape- B- en en he l die van en 4 gepaard Zondag- moeder vloodea en ge- de ge- O” ooi iet fi le d- t- m Deze bjjzonaere toeslag geldt eveneens vooi IJsselmeervisschers. tevens binnenvlsschers en als maximum bijzondere toeslag, overeenkom stig de desbetreffende regeling voor IJsselmeer- visschers tevens Waty^enzeevisschers. bouw over. Verwacht wordt dat de kazerne pas in het tweede halfjaar van 1940 geheel vol tooid zal zijn. Te Leiden is de 71-jarige voetganger J. 8.. wonende in de Oranjestraat aldaar, toen hü zonder op het verkeer te letten den Heeren- singel overstak, door een taxi aangereden. De oude man werd zoo ernstig gewbnd. dat hij in den loop van den nacht in het academisch zie kenhuis aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Voorts heeft de politie opgespoord zekeren J. K. 34 jaar oud en A. A. v. L. 36 jaar, die we gens heling zuilen moeten terechtstaan. De politie heeft reeds een groet gedeelte van de goederen weten te achterhalen, terwijl naar het overige een diepgaand onderzoen wordt in gesteld. V. d. S. heeft een volledige bekentenis afge legd. Het zijn de 35-jarige J. C. v. d. S. en de 39- jarige A. L. F., die de firma's T. K. en H. S benadeeld hebben De heeren wisten dergelijke bedragen binnen te krijgen door schijnacten op te maken. In totaal wisten zij 1Q8 acten op te maken. Soms trad F. ten opzichte van v. d. S. als kooper op, in welke schijnhoedanlgheld hij dan een acte onderteekende. Eefi groot aantal goederen is op deze manier verdwenen. van oordeel, dat -i nemen van Algemeen was men voorts v~ de regeering door het uit de markt 2e en 3e klasse rundvee, rigoureuze prijsdalingen Koersen voor stortingen op 21 Augustus 1933 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmaz- 1 ken f 7440, Lires 990. en verzoenen ver- In de Waal onder de gemeente Zaltbömmel is Zondagmiddag het lijk opgehaald van den 18-jarigen schippersknecht F. R. Marak uit Ge- leen. die de vorige week Dinsdag nabij Hur- wenen van het sleepschip Dameo 37 over boord is geslagen. De totaal opbrengsten der PTT. bedroegen over Juni 1939 f 6.465.371. zijnde f 432.190 meer dan over Juni 1938. Over het tijdvak Januari tot en met Juni 1939 werd in totaal ontvangen f 38.171.075. Dit is f 2.167301 meer dan over hetzelfde tijdvak 1938 De ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedroe gen over Juni in totaal f 9.111.083 tegen ƒ8.520377 over Juni 1938. Een voordeellg ver schil dus van 590.705 Aan dit voordeellg ver schil droegen alle beten bü. behalve de Post- ontvangsten, die 15.000 minder werden Zaterdagmiddag stapte de vijftienjarige Jo han Broos op den zolder In cc landbouwschuur van A. Rampaart te Noordboek, gemeente Klundert, mis, waardoor hij van een hoogte van acht Meter in de schuur viel. De jongeman be kwam zoo zware verwondingen, dat hü na enkele oogenblikken overleed. Zaterdagmiddag omstreeks half een wilde de 57-jarige onderwijzer van de openbare lagere school in de Kerkbuurt te Oostzaan, de heer D. D. van der Kolft, in de kom van het dorp den rijweg oversteken. Juist op dat oogenbhz r aderde uit het Zuideinde een motorfiets, bere den door den dienstplichtige Van M., die op weg was van het badhuis naar zijn kwartier. De motorrijder slaagde er niet meer in, daa voetganger te ontwijken. De 37-jarige hear sloeg tegen den grond en liep een zware her- -enschudding op. Op last van den plaatselü- ken geneesheer, den heer F. W. Torbecke, die spoedig ter plaatse was, werd het slachtoffer naar zjjn woning vervoerd, waar hij later >o den dag aan de gevolgen overleed. De motorrjj der liep slechts lichte verwondingen op. In aansluiting bij de op 1 Juli 1939 bekend femaakte toeslagregellng. krachtens welke in het toeslaglooze Ijjcvak van 28 Mei tot 29 Oc tober 1939, oe Ingevolge de toeslag-regeling van 24 April 1939 in die periode in uitzicht gestelde toeslag zou worden verdeeld naar bevinding van omstandigheden, wordt bekend gemaakt, aai voornoemoe omstandigheden aanleiding geven om met ingang van 27 Augustus 1939 tot eer, nader te bepalen datum een bijzonderen toeslag te verleenen van 35 pCt. van den grondslag. The exclusive Filter Tip Cigarette TURKISH VIRGINIA fuxtieS arid. CjMif Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat met ingang van Maandag 21 Augustus on der bepaalde voorwaarden aan exporteurs prijs verschillen bij uitvoer van groene erwten (uit gezonderd zaaierwten), split- en parelerwten van den oogst 1939 zullen worden toegekend. Deze prijsverschillen, welke zullen worden toegekend bij uivoer naar alle landen behalve de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika, zul len f 1.50 per 100 K.O. voor groene erwten en f 2.10 per 100 KG. voor split- en parelerwten bedragen. T f et lijkt ons thans minstens voorbarig r~T op grond van enkele uitlatingen en gebaren, gedaan en gemaakt op de reeds vermelde S.D.AP .-meeting te Amster dam, waar de nieuwe socialistische minis ters werden gehuldigd en de partij feest vierde over den stap, die haar van de op- Positie-banken naar de regeeringstafel bracht, te constateeren, dat de SD AP. in wezen eigenlijk niets veranderd is en naar *en roode overheerschlng van Nederland zou •treven. Het is in ons land een nog niet tezien schouwspel, dat ministers met de teheven en gebalde linkervuist worden begroet, maar aan dat—ongewone schouw spel behoeft men zich niet al te zeer te ergeren. Dat de S.D.A.P. eenzelfde wijze en van de ernstigste bezwaren, tegen de regeering-de Geer vooral liberale. ÖSSfi&al-socialistische anti-revolutionnalre zjjde worden ingé bracht, betreft de deelname van sociaal democraten aan de regeeringsverantwoorde- Hjkheid Van die zjjde heeft men trachten te suggereeren, dat de socialistische minis ters wel over de andere de baas zouden gaan spelen, en er zjjn leeljjke woorden ge vallen over de mogelijkheid van Volksfron- terjj en dergelijke weinig verkwikkelijke za ken. Wjj, voor ons, koesteren dit bezwaar en deze beduchtheid niet. De politiek meest mi litante gociaal-democratische minister Ir. Albarda zetelt aan Waterstaat, een depar tement, waar hü weinig gelegenheid zal vin- - den voor al te socialistische hobbies, en van dr. van den Tempel aan Sociale Zaken mo gen wij verwachten een sociale politiek, die althans in materieelen zin goeddeels met de onze zal strooken. Bovendien zijn de an dere ministers niet zulke kleine jongens, dat de beide heeren S-D AT/ers hun zon der zich te verrekken over het hoofd kun nen zien. Dat ir. Albarda en dr. van den Tempel trouwens zelf begrijpen, hoe in de huidige regeeringscombinatie onderling ge geven en genomen zal moeten worden om haar in stand te kunnen houden en vrucht baar werk te laten verrichten, hebben zü bewezen, In de toespraken op de partjj-mee- tlng in de hoofdstad gehouden en in de in terviews, welke zü aan de Arbeiderspers toestonden. Uit democratisch parlementair oogpunt bezien achten wij de deelname der socialisten aan de regeering als verte genwoordigers van een kwart der Neder landsche bevolking principieel juist en ook nuttig, mits het aanvaarden van regeerings- verantwoordeljjkheid ook tot de noodzake lijke consequenties leidt, niet alleen voor de soclaal-democratlsche ministers zelf, maar ook voor de sociaal-democratische partij. Wjj behoeven de motieven niet na te speu ren op grond waarvan de S.D.A.P. zich de laatste jaren in snel tempo ontwikkeld heeft tot een de constitutioneele monarchie en baar Vertegenwoordigster welwillend ge zinde, nationaal begrip toonende en de noodzaak van een sterke militaire defensie erkennende partij. Wjj kunnen volstaan met dit feit als een realiteit, waarmee rekening moet gehouden worden, te aanvaarden, zoo lang dit feit en deze realiteit zich blijven voordoen. Jhr. de Geer heeft dat óók ge daan en hjj deed daaraan goed. Mocht straks onverhoopt blijken, dat de ontwikkeling der 8DAF gedurende de Matste jaren zich uitsluitend op grond van opportunistische en niet van princlpleele overwegingen heeft voltrokken, zoodat zü geen stand zou hou den, dan zou zich een nieuwe realiteit voor doen, waaruit ook nieuwe conclusies en con sequenties zouden moeten worden getrok ken. korenmijten staan, werd de brandweer uit Bel len gewaarschuwd, die met een motorspult uit rukte en verdere uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De boerderij brandde evenwel tot den grond af. De schade wordt door verzekering gedekt. etaris aan de Nederlandsche legatie jije mr. E. N. van Kleffens bij zijn wf Bern zou opvolgen als hoofd van mg diplomatieke zaken van het de tent van Bultenlandsche Zaken, beeft Hgctie thans bij vervroeging aanvaard van den heer Van Kleffens luitenlandsche Zaken. De bouw van de Koning Willem IH-kazeme te Apeldoorn is zoover gevorderd, dat binnen kort met de uitvoering van het bestek van het eerste deel der garages, welke achteraan op het kazerneterrein komen te liggen, begonnen zal worden. Het complex dezer garages zal 180 me ter lang en 14 meter diep worden en uit drie verdiepingen bestaan. Binnen een paar maan den zal het tweede, tevens laatste deel van den bouw der garages aanbesteed worden. Dan blijft alleen nog de bouw van een cantlnege- De totale ontvangsten over het eerste halfjaar 1939 bedroegen 50913.309. tegen 46.568.862.in hetzelfde tüdvak van 1938, zoodat het totale voordeellg verschil is ƒ4344.446. In Maastricht zal worden gevestigd een cen traal bureau voor het Nederlandsche R K blin denwezen. In ditzelfde gebouw zal tevens wor den ondergebracht het kantoor van de provin ciale commissie voor blindenzorg in Limburg, die büzonder in dit gewest veel doet tot ver zachting en verbetering van het lot der blinden. Het gebouw zal op 22 September door Z. H. Exc den bisschop van Roermond plechtig wor den Ingezegend. Het wordt gevestigd In een bestaand pand aan de Breedestraat te Maas tricht, Etn aardig voorval toont aan hoezeer Amerikanen medegeleefd hebben met de boor te van Prinses Irene. De Nederlandsche beiaarcter Jacq. Vermaak, leerling van den Belgischen meester Jef Denün en bespeler van het Nederlanosche carillon op de New-Yorksche wereldtentoonstelling, gaf een beiaardconcert in de universiteitsstad Alfred (N.Y.), juist op den dag dat de geboorte van bet Nederlandsche prinsesje te New-York be kend gemaakt wero. Vóór den aanvang van het concert vroeg-een^ delegatie uit het publiek dl de heer vermaak ter eere van het Prinsesje wilde beginnen met het Wilhelmus, aan welk verzoek de beiaardier natuurlük gaarne gevolg gaf. Staande hoorde bet publiek dat uit vijfhonderd Amerikanen be stond. en waarvan velen van verren afstand waren gekomen, het Nederlandsche volkslied aan. Het klokkenspel van Alfred is het eenlge, dat uit oude Nederlandsche, door Hemony gegoten klokken bestaat. En zoo klonk op 7500 Kilometer van Nederland bet goede, oude Wilhelmus ter eere van de blijde gebeurtenis in het moeder land. e voorzitter der SD AP constateerde voorts, dat de partij uit haar isole ment verlost is. en hü knoopte er de volgende beschouwing aan vast: .Dat be- teekent, dat wij de stemming in en buiten haar rijen moeten gebruiken om haar werf kracht te vergrooten. Een aanwassende stroom van georganiseerde sociaaldemocra ten zal in 1941 de verkiezingscampagne voe ren onder de leuze: „Eens in de regeering. blüven in de regeering”." Ook deze woor den van Vorrlnk, gesproken in zün qu>liteit van partüvoorzitter, vermogen ons niet bo venmatig te verontrusten. Immers, of de soclaal-democraten in de regeering zullen blüven, zal, mits de anderen zich uiterst waakzaam toonen. enkel en alleen van hen zelf, hun gedragingen en hun aanpassings vermogen afhangen. Dat de S.D.A.P. als partü het toetreden van soclaal-democraten tot de regeering propagandistisch tracht uit te spelen, zoo- als zü vroeger dat deed met het feit, dat zü in de oppositie was, is eigenlük vanzelf sprekend. Daartegenover hebben wjj slechts een evenzeer geïntensiveerde actie te stel len voor onze beginselen en organisaties. Dat de S.D.AP. in de eerste feeststemming nog geen zuiver onderscheid maakt tus- schen „meedoen” en .alleen doen" behoeft ons niet te verwonderen, dat onderscheid zal zü spoedig Vel ervaren. En ervaring maakt wüs, dat heeft de in de laatste jaren met de SDAP. opgedane ervaring wel bewezen. Naar wü vernemen is de nieuwe minister van Defensie voornemens, de dienstplichtigen van de lichting 1938. die begin September met groot verlof zouden gaan, niet naar huls te zen den. Hoewel een officleele mededeellng nog niet is gedaan, schünt het vast te staan, dat de nadere regeling van dit besluit ten departemente wordt uitgewerkt. De minister zou hiermede reeds thans van zün bevoegdheid, neergelegd in de nieuwe Dienstplichtwet, willen gebruik ma ken 14 Dr. j/H. van Royen, te voren eerste gezant- schapj te Tol vertrel de an parten deze I door de'TSPltöenUi lot minister vat? dient te voorkomen. Hoewel de melk- en zulvelpositie In het alge meen de rlchtlün moet zün, welke bü de rund- veepolltlek moet worden gevolgd, zoodat een vermindering der klavertoewüzlng niet in aan merking komt, is op dit gebied toch wel iets te doen. Zoo zou naar men meende de rundvee- teeltregeling kunnen worden ontdaan van fran je, welke de vleeschpositie ongunstig beïnvloedt. In verband hiermede dient op afschaffing van de z.g. ossenschetsen te worden aangedremgen. Het spreekt vanzelf, dat daarbü met de belan gen van die gebieden, waar van ouds het houden van ossen gebruikelük te. moet worden reke ning gehouden. Uit het K. B. van 2 Augustus 1939 (staats blad no. 587) blükt. dat 43.069 personen be stemd zün tot gewoon dienstplichtige voor de lichting 1940. Hiervan zün 1074 bestemd voor de zeemacht. Ook was de vergadering eenstemmig van ge voelen. dat elke exportmogelükheld van rund- vleesch. ook indien deze gepaard ^noet gaan met het verleenen van een belangrüke uitvoerpremie. diende te worden aangegrepen. In navolging van hetgeen Denemarken heeft weten te bereiken op het gebied vari de fabri cage en export van vleeschproducten al* vleesch- extract, boulllon-blokjes enz., stelde men zich voor, dat dit terrein ook in ons land zou kunnen worden betreden. Van groote beteekente zou kunnen zün de instelling van een bureau, da» de mogelükheden op dit gebied onderzoekt. Besloten werd deze punten met de andere OD O. te bespreken en eventueel bü de regee ring de noodige stappen te doen. zegt op zichzelf evenveel en even weinig als dat de heeren der schepping In alle landen van West-Europa, waar men nog meer hoeden dan uniformpetten draagt, de ge woonte hebben bü een begroeting den hoed te lichten. Het betrof hier een partüvergaderlng dat daar de oude partü'groet bracht en de oude Internationale nog werd gezongen, te op zichzelf evenmin bevreem dend als wanneer een katholieke vergade ring geopend wordt met den chrtetelüken groet en het ,.Aan u o Koning der eeuwen” aanheft. Het. zou evenwel aanbeveling ver dienen. Indien de 8.D AP. nu zü regee- rlngspartü geworden is en dus meer dan vroeger op samenwerking Ingesteld dient te zün. In overweging zou willen nemen of het belang dier nationale samenwerking niet beter gediend zou zün door een wüziglng van zekere al te licht associaties met Moskou wekkende ulterlüke SD.AP.-gewoonten Waar de SD AP getoond heeft soepel ge noeg te zün om zich gees tel ük aan te passen aan de veranderde omstandigheden, kan het haar niet zwaar vallen, dat ook uiterlük te doen. Wü vinden het- evenmin ontstellend, dat de voorzitter der SD AP., de heer Koos Vorrlnk. op die vergadering o.a. verklaar de: „Ons bezielt de hartstochtelüke wensch, dat het nu eens eindelük met de coalitie gedaan moet zün." Of het voor altüd uit zal zün met de zgn. coalitie is gelukkig niet alleen afhankelük van de socialisten, hoe hartstochtelük zü dit ook mogen wen schen. Aan de Provinciale Overste van de Zusters van den Goeden Herder ia uit Rome bericht, dat de Stichteres der Congregatie. Moeciar Marla van de H. Euphrasia, met Paschen van het as. jaar heilig zal worden verklaard. Moeder Maria werd in 1796 te Noir Moutler in Frankrük geboren en overleed- in 1868 te Angers. In Nederland zün de Zusters van den Goeden Herder gevestigd te Leiderdorp. Bloe- mendaal. Velp en Tilburg, en hebben een eigen Nederlandsche Provincie. Bü den aanvang der vergadering gaf de voor zitter uitdrukking aan de verheugenis in de kringen der organisatie over de blüde gebeurte nis in het prinselük gezin. Door een der aangesloten organisaties werd nog eens een pleidooi gevoerd voor het openstel len van de gelegenheid tot denaturatie van con sumptie-aardappelen van klasse a in den herfst gecombineerd met een geleldelük oploopen van den denaturatiebüslag. Daardoor zou worden be reikt, dat de aardappelprüzen zich op een be- hoorlük peil kunnen handhaven, terwül voor ge brek aan aardappelen in het voorjaar niet be hoeft te worden gevreesd. Bovendien zullen de verbouwers nog het voor deel hebben van de hoogere veevoederwaard» der aardappelen in de wintermaanden. Teneinde van een redelük prijspeil verzekerd te zün, werd het noodig geacht de denaturatie reeds per 1 November te doen ingaan, met een vergoeding van f 1.40. Vanaf 1 Januari zou de vergoeding met 1» cent per maand dienen op te loopen, in dier voege, dat voor de maand Mei het maximum van f 190 per 100 K.G. zou worden bereikt. De vergadering kon zich met een dergelüke regeling vereenigen en oordeelde, dat de hoo gere kosten ten laste van het landbouwcrisis fonds behoorden te worden gebracht, daar een regelmatige voorziening van de binnenlancfsche markt met aardappelen als een algemeen be lang moet worden beschouwd. Besloten werd deze aangelegenheid in de ver gadering van dagelüksche besturen der centrale landbouw-organisaties met het college van re- De Novene die ter eere van O. L. Vrouw bü gelegenheid van de Fransche Nationale Bede vaart gehouden wordt is op 17 Augustus begon nen Aan deze gebedsnovene wordt in geheel Frankrük door honderdduizenden katholieken deelgenomen, teneinde van God door de ver diensten van de Onbevlekte Maagd den vrede voor de wereld af te smeeken. Deze gebedsactie zal op 25 Augustus op plech tige wüze besloten worden in de Basiliek van Notre Dame des Vlctolres. Zt H Exc Mgr J P Huibers. Bisschop van Haarlem, heeft benoemd: tot pastoor te Llnunen den weleerw. heer W. W van Leeuwen: tot pastoor te Kudelstaart den weleerw. beer X H van Kessel, thans kapelaan te Den Haag (H Jozef); tot pastoor te Voorschoten den weleerw. heer G Boos; tot pastoor te Lewedorp den weleerw. heer A Kramer, thans kapelaan te 's-Gravenhage (HH. Martelaren van Gorcum), tot pastoor te HeerhugowaardBd weleerw. heer A Th. L. HendrMs. laan te Haarlem (Kathedraal 8t. Bavo). Vervolgens tot rector van het Werkkamp „Vredesteyn” te Egmondblnnen den weleerw. heer J. R. van Dael; tot directeur van het Diocesaan Mlssiebureau te Katwük a d. Rün (Huize Callao) den wel eerw. heer K. J. Westerkamp. Tot kapelaan de volgende weleerw. heeren. te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Jos.) P. A. J. Geven; te Heerhugowaard (D. Dionysius) N. Tromp; te Waddinxveen J. H. Warmerdam (Neom.); te Santpoort H. te Rotterdam (H Fnuic-acus van Ass.) J. L. W Witte man; te Amsterdam (H. Hart) G. J. W. van Dük; te Haarlem (O. L. Vrc'w Roa.) J. Veerman; te Dordrecht (H. Antonius) J. N. Kossen; te Heemstede (H. Bavoi G. J. A. ten Have; te Voorhout H. M. J. Stoelinga (Neom.); te 's-Gravenl.age (H. Jacobus) N. G. Pronk; te Rotterdam (H. Antonius, Abt) A. H. M. Ruhe; te Dordrech. (H. Antonius) F. J. Kraakman; te Wassenaar (Goede Herder) P. J. N. M. Zaterdagochtend heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht op de gebrulkeiüke wüze degenen ontvangen, die in de maand Augustus veertig jaren geleden in dienst der Spoorwegen traden. Zü *ün allen hartelük toegesproken. Hun werd ter herinnering aan dezen dag een oorkonde overhandigd, terwül een leder via zün chef een enveloppe met Inhoud zal ontvan gen. De ontvangsten uit goederenvervoer, en lev dieren spanden‘ditmaal de kroon met eeqg to- taal-bedrag van 3.648 088 of 409 521 meer dan in Juni 1938 De reizigers- en bagage-ont vangsten brachten 173 302 meer op. hetgeen eveneens bevredigend mag heeten, gezien het feit dat Pinksteren thans in Mei en in 1938 in Juni viel, wat minstens een paar ton aan inkomsten scheelt. De post .Diversen" liet een grootere ontvangst zien van 22.881. Over het algemeen blüven de spoorweg ont vangsten in de laatste maanden dus stügen. hetgeen naast de verbetering in den ongetwüfeld reeds te danken is aan de voor het publiek gunstige maatregelen van het spoorwegbestuur in den laatsten tüd. geerlngscommlssarlssen aan de orde te stellen. Besloten werd over te gaan tot verzending aan de Tweede Kamer van een adres aangaan de het ontwerp-landbouwbedrüfsregelingswet. Aarftóe hand van een nota, samengesteld door een cctnmissle, werd opnieuw uitvoerig van ge dachten gewisseld omtrent de vleeschpositie in den komenden herfst en in een verder verwü- darde toekomst. Er bestaat gevaar, dat door het overgroots aanbod van rundvee op de as. herfstmarkten. de rundveeprüzen totaal ineen zullen storten De vergadering kwam' tot de concliMle, dat bü het huidige overschot van vleesch hier te lande, elke invoer van vleesch, het- zü rund- of paardenvleesch, uit den booze is. Bovendien verdraagt een dergelüke in- J voer zich niet met het bestaan eener teelt- regellng. BATAVIA. 19 Aug. (Aneta) Naar Aneta verneemt, is aan ds. J. Nieuwpoort op zün vei- zoek met Ingang van 2 October 1939 eervol ont slag verleend uit den dienst der protestantsche kerk in Ned.-Indlë. (Zooals bekend, leidde ds. Nieuwpoort den na tionalen kerkdienst te Djokjakarta ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Irene. Hü gaf aaarbü uiting aan zün gevoelens, dat hü een, dergelüken dienst tegen zün zin leidde, terwü.' hü voprts de aanwezigen, onder wie de gouver neur en andere autoriteiten, opzettelijk kwet ste. In verband hiermede besloot het kerkbe stuur der protestantsche-kerk den oetrokkene te ontheffen van zün plaatsing te Djokjakarta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen). Naar wü vernemen, is men met den aanleg van den dük van Urk naar Lemmer thans zoo ver gevorderd, dat hü in November ts. voltooid kan zün. Dan zal het dus mogelük zün, van Urk naar Friesland te wandelen. In het huis van bewaring te Rotterdam zün dezer dagen twee Rotterdammers ingesloten, die twee afbelalingsmagazünen. waarvoor zü arbeidden, resp. voor bedragen van f 1500 en f 600 hebben opgelicht. Tüdens een kort en hevig onweer, gaande met geweldigen hagelslag, is avond omstreeks negen uur de bliksem ingësta- gen in de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer R. Brinkman te Laag-Halen. In korten tüd stond de boerderü in lichter laaie. Daar een dichte vonkenregen gevaar op leverde voor de omgeving, waarin verscheidene Onder leiding van den heer H D. Louwes te Ulrum werd dezer dagen de maandelüksche vergadering van de eerste afdeeling van het Koninklük Nederlandsch Landbouw-Comité te Utrecht gehouden. Wassenaar Riep (Neom.); te Alphen a. d. Rün F. Grent; te Den Burg (Texel) C. C. Kroon' (Neom.) te Rotterdam (H. Hlldegardis) 8. J. M. Broer- sen; te Wormer G. J. Hoogervorst; te Middelharnls M. C Klün (Neom.); te Hillegersberg (H. Lidulna) J. H. D. Hof stede: te Roek'sarendsveen J. J. Betjes; te IJmuiden C. 8tet; te Noorden J. L. H. van Vliet (Neom.); te Vlaardlngen G. A. W. Corsten; te Beverwijk (O. L. Vr. van Goeden Raad) B. A Emmelkamp; te Bennebroek C. A J. Netten; te Reewük A. H. Schr'ma (Neom); te Amsterdam (H. Agnes) E L. J. M. Meün- ders; te 's-Gravenhage (H. Hart) Th. A Nüman; te Rotterdam (O! L. Vrouw V Lourdes) H H. Groenevelo te Nootdorp J. C. A. Huibers (Neom.); te 's-Gravenhage (H. Jacobus) F. H. M. Loh man; te Leiden (H. Petrus) W E M. Bende; te Rotterdan (H. Nicolaaa) J. J. Kooü; te Amsterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) Th. van Vugt; te •s-Gravenhage Coelen; te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) J. J. Hetem; te Monster P. A. Tweehuysen (Neom.); te Rotterdam (H. Lambertus) A G. M. van der Hoeven; te Haarleir. (H.H Elisabeth en Barbara) G. F. de Baer; te Velsen-Noord A. Groen; te Langergaf J. M. Th. Reiber; te Heemskerx J. A. M. van Adrichem; te Noordwükerhout (H. Victor) J. P. J. 8oUe- veld (Neom.); te Rotterdam (H. Elisabeth) B. O. Henning; te Bloemendaal H. J. Heesterbeek; te Castrlcum P C. Verheul; te Vogelenzang H. A. C. Snelden (NeomJ; te Noordwük J. Breedveld; te Voorburg (H Martinus) C. Visser; te Behagen G. J. M. Groot (Neom.); te Hoorn C. J. Graaf (Neom.); r te Overschie C. J. M. Eeken (NeomJ; te Wassenaar (H. Willibrordus) P. A. van den Bosch; te Noord-Züpe J. P. 4. M. van den Engh (Neom.); te Beemster P. W. A. Hillebrand (Neom.); te Schiedam (H Hart) H. A. J. Roosen; te Bovenkarspel W. Q Grimbergen (Neom.); te Oegstgeest 8. M. M. Steur; te Zoetermeer P. J. van Stralen (NeomJ; te Wognum Th W. Klepper; te Noordwükerhout Berkhout. Alsmede tot vicaris te Hellevoetsluit A. A van der Voort (NeomJ; tot assistent te Wervershoof J. C. Loerakker (Neom); te Westwoud M. M. Koeestraten (NeomJ; te Bennebroek M. M. Out (NeomJ; te Den Helder (HE. Petrus en Paulus) J. W. Bróty. (NeomJ; de twee laatsten met opdracht hun studies voort te zetten aan de R-K Dnlversitelt te Nü- megen. meer ver- regeerings- door de frontverandering van Dr. Colün ten aanzien van het primaire nationale belang der werkloosheidsbestrü- dlg volstrekt onmogelük werd gemaakt. Vooropgesteld dus dat de ontüdlg en o.l. op onvoldoende gronden door Dr. Colün en zün medestanders verbroken positief-Chrlste- hjke combinatie, welke wü d e meest wen- achelüke achten, niet meer te herstellen bleek, kunnen wü de nieuwe regeering waar- deeren als de onder de nu eenmaal niet meer te veranderen gegeven omstandighe den breedst mogelüke samenwerking. Deze samenwerking zal wel niet te vinden zün voor de verwezenlüking van verschillende princlpleele desiderata, welke wü katho lieken in het landsbelang koesteren, maar toch in leder geval zal zü ten aanzien van de groote nationale vraagstukken als de fensie en werkloosheidsbestrijding een richting volgen, welke méér in onze lün komt dan die, welke het vüfde kabinet- Colün dacht te kunnen trekken. Bü gebrek aan het beste, dat door Colün en zün medestanders werd uitgesloten. wü ons met de regeering-de Geer in de wachting, dat zü goed zal blüken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5