WES LAND 41 Van dag tot dag £1 Afscheid in Sijbekarspels Raad I R. K. West Friesche Dambond WETHOUDER VAN W/JK GAAT HEEN s DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 DE WEERE Westfriesche agenda WERVERSHOOF Gi 23 Augustus Afscheid gegeven worden PROVINCIAAL NIEUWS KROMMENIE BEEMSTER Dankwoorden MARKTEN Vergoeding R. K. scholen HEM-VENHUIZEN MEDEMBLIK VENHUIZEN l NIBBIXWOUD ANDIJK LUTJEBROEK ONDERDIJK BOVENKARSPEL De party HooglandWortel Luchtbescherming G emeente-opzichter t De heer Bobeldyk uit Abbekerk tot gemeenteopzichter benoemd Nog geen beslissingen gevallen «Kt (buit Rundveefokkerü in Noordholland Wedstrijden om het R.K. lands kampioenschap 22 Augustus Plechtige uitvaart van rector J. Boon >Honden moeten aan- ZWAAG TJt- via Hilversum. Soestfijk. Amersfoort naar ver- gaan mft uw .offertje voor ndlhg ten benoeve varl Tièt Burgerlijk» Stand Geboren: een hiertoe vrijwel gedwongen. TijdeUjk verliest wit 45 Welk x i van voor Sirene Dezer dagen is op 't gemeentehuis een sirene geplaatst, door middel waarvan in geval van brand het personeel der vrijwillige brandweer zal worden opgeroepen. Blinden-collrete De opbrengst van de ge houden collecte, ten bate van de blinden heeft in onze gemeente opgebracht f 134.95. van Wortel, tot een puntenverdeellng kwam. Onderstaande volgt: 1. 2. 3. 24. 25. 28. 27. 28. 29. 30. 31. Een wel wat Burgerlijke stand Geboren: Marla Helena, dochter van J. Bot en M. Schutte: Kees, zoon van G. Bfjleveld en E. Hiddema. Ondertrouwd A. L. v. d. Wiel en A. H. Snel. Varkenspest. De pest onder de varkens breidt zich nog steeds uit, wat voor de betrokken veehouders een niet geringe schadepost betee- kent. Obdan -‘ gaat ten- den 26 17 17—21 9—14 12 :21 21—26 23 34 Na oudei 9 uui men De aanir Er wordi om c laire v d a o d S d 1< N E A L E d d 8 X l( f! K h 37—31 42 31 31—26 26 17 39—34 34—29 40 29 36—31 riskante afrull. Ver» bescl meld «J9 33—28 31—27 27—22 32 :12 37 28 41—37 39—33 44—39 28 19 37—32 46— 41 41— 37 50—44 33— 28 34— 30 37—31 30— 25 31— 27 39—33 25 14 44—39 42— 37 47— 42 H wee ■sM den schi ken om zoo< in i vele De jast voor M dere ken. were tam danl nigt van kooi alge: Bi waa: helfi koop is n< de k Er niet koge kon hoor Wesi koop kunr De «tra» onge het cent. Op zake: ten s ze vc beho He moes »ege «•are palin lappt koop, friezi Oo een établ goedi het ware: maal trekt vreui 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Benoemd. Mej A Baal, die ih Juni IJ. aan de RUkskweekschooI te Alkmaar als onderwij zeres slaagde, is met Ingang van 22 Augustus benoemd tot kweekelinge met acte aan de o.l. school te Zwaag. Margaretha vereeniging. De kerkwerksters hebben haar uitstapje weer achter den rug. Dit keer werd een toer gemaakt naar Valke- veen in 't Gooi en tot slot een bezoek aan de Revue van Bouwmeester. Een royale geste van pastoor en kerkbestuur heeft dit mogelük ge maakt. ste zang, die over dezen gestorven priester worden aangeheven. De vjjf Onze Vaders vjjf JVees Gegroeten. die als laatste gebed Voetbal. S.E.W. heeft het in Wervershoof niet tot een overwinning tegen V.V.W. kunnen brengen; met een 21 nederlaag kwamen de blauwtjes thuis. De VOORZITTER dankte alsdan de pers de aanwezigen op de publieke tribune V belangstelling Hierna sluiting. schijven wordt de partij remise. 42. 40 29 43. 27 20 Remise. De raad had eertijds ƒ50 voor luchtbescher ming beschikbaar gesteld. Nu was er een schrijven Ingekomen van den commissaris der Koningin, waarin aanschaffing van verschillende middelen werd voorgeschreven. f 250 zal uitgetrokken moeten worden. Bü de bespreking van dezen post vroeg de heer MELDER of er geen schuilkelders moesten zijn. „We kruipen in ierkelders.” aldus de VOOR ZITTER. die later de hoop uitsprak, dat van de gelden geen gebruik gemaakt zou behoeven te worden. De raad ging met het voorstel accoord. Het Bestuur: H. W. Kuhn, Naarden, voorzitter A Brak, t Rijpje, st. Maarten. secretaris. Ongeval in den speeltuin. In den speel tuin heeft zich een ongeval voorgedaan, waar bij het 6-jarig kidje van den heer P. L. alhier uit den schommel kwam te vallen en raan het oog werd gekwetst. Dr. Steenhulzen was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp Benoeming De heer G. H. Raat, ambte naar ter secretarie alhier, is benoemd tot klerk ter secretarie te Rotterdam, afd. bevolking, verkiezingen en militaire zaken. Het vertrek van kapelaan H. A. J. Roosen Met gróót leedwezen hebben de parochianen der Sint Martinusparochle kennis genomen van het Vergadering van het Oranje'Comité. Het O C. hier ter plaatse vergaderde Zateraag in het Patronaatsgebouw. BU ontstentenis van den voorzitter, den heer C. M. de KeiJzer. were' de vergadering door den secretaris derf heer J. Verlaat geopend. Spr herinnerde aan het ge zellige feest bij de geboorte van Prinses Beatrix redenen waarom het comité besloten heeft dft jaar wederom een soortgelijk feest te organi- sceren en wel op 29 Augustus a-s De feestdag zal worden ingezet met een H. Mis in onze pa rochiekerk. waarna de diverse volksspelen zul len worden gehouden op het land van den heer Johan Wiering Azoon. de geheel belangeloos zfjn land als feestterrein beschikbaar stelde. De prijzen aan de spelen verbonden zullen vanaf heden fti de etalage van mevr. Ugthart worden tentoongesteld. Voorts zal er evenals in 1938 een danstent komen en natuurlijk zal een vroolijke band het muzikale gedeelte verzorgen. Gehuwden hebben vrjj entree. Verder verzocht het comité t ien oag de vlaggen uit te steken, de arbeiders vrijaf te geven, kortom 29 Aug. geheel te beschouwen als onzen nationalen feestdag. Melkuitbetaling Gedurende het tijdvak van 2 tot 29 Juli, heeft de Coöp^toomzuivelfabrlek De Volharding" G A. alhier, uitbetaald per KG melk: 4.34 en per K<1. vet: 1.31. Schaaknieuws. Onder leiding van den heer P. Buijsman Reus kwam de schaakclub B. M. T. in ledenvergadering bijeen, die in zijn opening een beroep deed op de leden, de trai ning- degelijk ter hand te nemen. Besloten werd het seizoen te openen op Dins dag 19 September. Tot club-competltleleider werd gekozen de heer F. Vriend. Dank zij dé- WMWaNmde 'fMffléWéricfng van den Pastoor zullen de clubbijeenkomsten plaats hebben in de bewaarschool. 'I onverzwi Na huishoudelijke rondvraag volgde sluiting. „Menschen, dieren en sensaties" in het Wllson- theater té Hoorn (18 jaar). 8.30 (n.t.) in ,Jiet Gouden Hoofd” te Weg. terblokker, bijeenkomst van de R. K kiezers voor de candldaatstelllng van de Banne 7.30 uur in lokaal W. de Vries te Zuidermeer vergadering van den L. T. B. .Menschen, dieren en sensaties” in het Wilson theater te Hoorn <18 jaar). 7.30 en 10 uur o.t. op de kermis te O in bioscoop-theater Kok en Co. „Morgen het beter” met Lily Bouwmeester. pelaan te Schfedam zijn vertrek een onze parochie. Met de voorlaatste of zesde ronde die te Zwaag werd gespeeld, zijn er voor het deflnltlet bezettéh -yan de twee bovenste plaatsen nog geen beslissingen gevallen. Het onderling pun- tenverschll tusschen Meester en Elsing bleet door remlse-spel ongewijzigd. Wel leek Meester in zijn partij tegen Elsing winstkans te maken, maar de Haarlemsche kampioen wist tenslotte door een finesse nog juist de remise uit het vuur te sleepen. De Amsterdamsche kampioen Belderok die de voorgaande week tegen Elsing verloor, wist thans twee winstpunten tegen Ha ver te bemachtigen. Haver kwam tenslotte on verwachts in een geheel verloren stelling ce staan. De partij Hoogland—Wortel, die remise werd, wgs een gelljkopgaande partij. In het ver gevorderd middenspel kreeg Hoogland nog wat lastig spel te verwerken. Deze wist deze moei lijkheid te boven te komen, waarna het al spoe dig, mede door een groote combinatle-afruU per 100 kg. He. Tomaten: A O 45 50 per 100 kg. Bloemkool 3 00— stuks. Rooa'e kool 1.00—2, Savoye kool - --per 100 100 geven voor het kohier. Geeft men zijn hond niet op dan volgt er onherroepelijk een bekeuring. Enkele reclames Inzake hondenbelasting wer- den.ln comité behandeld. St. Joeefgeaellenvereeniging. As. Woens dagavond heeft wederom de eerste gezellen bijeenkomst plaats. Alle leden worden verwacht. vertrek van den zoo algemeen beminden priester kapelaan Roosen Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat kapelaan Roosen een warme plaats heeft in genomen in de harten der parochianen. Zijn arbeid onder de jeugd als directeur der Kruis vaart. het geestelijk adviseurschap van ver schillende organisaties, maar bovenal zijn me deleven met de belangen der parochianen bij vreugde of leed, kommer of voorspoed, heeft hem in korten tijd onvergefelijk gemaakt. De benoeming naar Schiedam is zeer zeker een promotie en wordt dezen priester ook wel van harte gegund. Schenke God zijn dienaar overvloedigen gen in zijn nieuwen werkkring. Gemeentelijke Ambachtsschool De direc teur der Gemeentelijke Avondteekenschool voor ambachtslieden, maakt bekend dat op Woensdag 23 Augustus van des namiddags 7 9 uur ten kantore van Gemeentewerken gele genheid bestaat voor aanvragen tot toelating tot de Gemeentelijke Avondteekenschool. Uitstapje. Door Ideaal zomerweer begun stigd hebben de leden der St. Margaretha-ver- eenlging een uitstapje gemaakt, aangeboden door den zeereerw heer Pastoor Per auto trok het gezelschap naar Valken veen. waar men zich vermaakte in den Speel tuin. Hierna -volgde een prachtrlt door het Gooi, waarna te „Amsterdam een voorstelling van BouwTneesters-revue werd bligewoond r Ten volle voldaan keerden allen huiswaarts gebeden. Toen een laatste ontroerend huldebetoon een verkenners-welp en een St. Jansknaap strooiden uit een volle mar.d bloemen op de neergelaten kist. Bloemen in plaats van zand; dat moet wel volkomen in den geest van rector Boon zijn geweest. Nadat allen een voor een. nog een laatsten blik op de kist hadden geworpen, verliet men het kerkhof en was de plechtigheid ten einde Annie, d. van Edith, d. van Fritz, z. van H Mantel en L. B Eifler; Jacob, z. van P Boe der en M B van Eek. i en voor de Kapelaan Roozen gaat heen. Het zal velen goed doen te vernemen cat kapelaan Roozen promotie gemaakt heeft en benoemo is door Z. H. Exc den Bisschop van Haarlem tot ka- IH Hart). Maar ook zal leege plaats achterlaten in Kapelaan Roozen heeft zich hier In de jaren dat hij werkzaam is geweest, coen kennen aks een ijverig priester, wien vooral het R K. Vcreenigingsleven ter harte ging HU wist met de zUnen om te gaan en door -zijn grooten Uver de lecen te stimuleeren. met dezen afruil wel een schUf. maar 1 was door den witspeler juist gezien, dat hij deze schyl na 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 18— 23 12—18 18: 27 23 32 7 18 1—7 7—12 19— 23 14 23 10—14 14—19 5—10 10— 14 20— 24 11— 17 17—21 21— 26 14—20 9 20 4—9 7—11 11—17 Stand na den 23sten zet van zwart Zwart 15 schüven op 3, 6, 8, 9, 12. 13. 15 tot 20. 23 24 en 26. Wit 15 schüven op 27, 28, 32. 33, 35 tot 40, 42 43, 45, 48 en 49. R.K. Kindernitzending Het bestuur ver zoekt ons opname van het volgende. Mooi zonnig weer dat denken doet aan zee, bosch en helde, maar ook aan de kindertjes die uit gezonden worden naar streken waar zü hun gezondheid kunnen herwinnen. Ook kinderen van de parochie Krommenie kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Reeds zes kinde ren zUn den laatsten tUd uitgezonden kolontehuizen van de stichting der R.K. Kin- derultzendlng in het Bisdom Haarlem. Gezien het resultaat ten aanzien van hun gezondheid en van die der talrUke kinderen die reeds eerder hierin verpleging vonden, wachten wü ook hetzelfde van hen die nu uit gezonden zijn, zulks tot verhoogtng van hpn levensgeluk en tot vreugde hunner ouders. Hieruit blUkt ten volle wat bereikt is en bereikt kan worden door de bUdragen van de parochianen. Daarom wordt beleefd verzocht -’akt door te J de R.K. Klnderultzeni zwakke kind. enkele zetten weer kon terug winnen. 26 37 32 41 18—20 29 18 13 31 41—36 (gedw.) 31—37 (ped.) 37—42 9—13 8—12 6—11 24—29 20 29 38—32 48 37 43—38 36—31 31—27 33 24 Stand na den 40sten zet van zwart. Zwart 8 schijven cp 11 tot 16. 19 en 29. Wit 8 schüven op 27, 28, 32, 35, 37. 38. en 49. 41. 45-40 35—30 had aan zwart lastig, en aan wit kans rijk spel gegeven. Of wit vervolgensnu met 3530 de winst had kunnen forceeren, valt eerst na een meer serieuze studie vast te stellen. Mo menteel heeft ons daartoe de tijd nog ontbroken 41. - 29-34 Met een vlotte comblnatle-afrull van 5 om 4 16—21\ 15 :31 Zonaren-nieuws. A. s. Zondag zal op of- flcieele wüze het nieuwe voetbalterrein in ge bruik genomen .worden, met een wedstrijd Zouaven IUnion 1. Er heerecht groote vreugde in het Zouaven- kamp. Immers, het oude terrein voldeed sinds lang niet aan de eischen door den RJC.V.B. ge steld. De buitengewoon loyale wüze. waarop hier door Pastoor H. C. Koppert en het Kerk bestuur werd ingegrepen, stemt de Zouaven tot groot dankbaarheid. Het oude terrein is belangrijk verbreed, zoo- dat de afmetingen thans 90 bü 50 M. bedra gen. Rond het terrein is hoog rasterwerk aan gebracht. Ja er is zelfs ruimte gereserveerd voor liet bouwer) van een eventueel tribune. De dükafgraving Behalve plm. 400 meter aan het Zuidelük gedeelte is de dük momenteel tot de gewenschte hoogte afgegraven. n.l. plm. 1.80 meter boven A. P. Met het aanbrengen van een onderlaag van het wegdek is ook reeds een aanvang gemaakt, terwUl het onderpad aan de Neszüde ook al door de stoomwals voor het grootste deel gehard is geworden. wCl *va. Ondertrouwd en getrouwd: Elias Appel, 21 jr. en Trüntje Groenewoud. 21 jrbeiden alhier; Simon Willem .Visser. 26 jr. te Katwük en Grietje Tensen. 26 jralhier Overleden: Anne van Zanten, oud 1 jr., z van A. van Zanten en T Rusting: Grietje Valk, oud 6 jr., d. van O. Valk en A. Romkes. G. 8. Z. De R.K. Damclub zal op 24 Aug haar openlngsvergadering houden in café Zuiker. aanvang 8 uur o.t. Nieuwe leden zün welkom. Kind lunchen spaken bekneld Het 5-jarig dochtertje van den heer J. K. alhier, dat bil haar jnoeder achter op de fiets een ritje ging maken, geraakte plotseling met haar belde bee- nen tusschen de fiets-spaken. Doordat de moe der er direct geen erg in had. ging het wiel nog een keer om. Het kind begon begrüpelükerwüze luidkeels te schreien, waarna de moeder direct stopte. De geneeskundige hulp, die intusschen was ingeroepen constateerde twee gekneusde beenen. De H MIs werd bügewoond door de familie van den overledene, door vele eerw. heeren geestelüken uit wüde omgeving, door deputa ties van Verkenners, Kruisvaarders, AFC en de vereeniglng St. Agnes, de afgevaardigden var. de hoofdbesturen der jeugdorganisaties, het ge neraal en provinciaal bestuur van de broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, den medischen staf van de St. Willibrordusstichtlng, veel broe- ders-verplegers en een groot aantal belangstel lenden. terwül ook tal van patiënten de uit vaar) van den beminden rector büwoonden. Na de H. Mis zelde de weleerw. heer rector J. v. d. Hoek eenige woorden over den doode. Het was de wensch van rector Boon, dat er geen lükrede zou worden gehouden. Wel had hu gevraagd, dat allen, die hem dierbaar waren geweest, voor zün zielerust zouden bidden en dat zü, die met hem in de jeugdorganisaties hebben gewerkt, niet zouden versagen na den arbeid, door hem als het ware hier in Noord Holland begonnen, dat voort zouden zetten in den geest, die dat werk altüd had bezield. Dank had rector Boon betuigd aan de eerwaarde broeders van de stichting, die zooveel voor hem hadden gedaan en door wie hij zoo groote liefde voor O. L. Vrouw van Lourdes had gekregen. Om den eersten wensch van den doode te vervullen, werd vervolgens door allen voor hem een rozenhoedje gebeden. Nadien werd door den hoogeerw heer Jacobs met dezelfde assistentie als tüdens de H. Mis. de absoute verricht. Toen werd de lükbaar uitgedragen naar het kerkhof der stichting. Het was een zeer lange stoet, die langs de stoffige lanen in het helle zonlicht den overledene op zün laatsten tocht begeleidde: familie, priester, autoriteiten, vrien den, jeugdleiders, broeders en patiënten. Langs den weg stond een eerewacht Verkenners en Kruisvaarders, die baden hun jonggestorven leider. Op het wüdsche kerkhof aangekomen schaar den allen zich rondom de gemetselde groeve, welke was gemaakt aan den voet van het groote kruis dat den doodenakker ceheerscht. De be- aarding werd verricht door den hoogeerw. heer Jacobs, met dezelfde assistentie als in de kapel Ontroering maakte zich van allen meester, toen de Deken het Ego sum aanhief, de laat- zou en van de plechtigheid boven de open groeve ten hemel Werden gestlerd. werden door allen innig mede S. J. Hoekstra en W. de Groot; J Broer en D. Buttcrmam Karl Alsdan was aan de orde de benoeming van den gemeente-opzichter. De voordracht luidde als volgt: 1. de heer Bobeldük, gemeente-opzichter te Abbekerk; 2. de heer Molenaar, gemeente-opzichter te Nlb- blxwoud. Nadat de Raad eenlgen tijd in comité was geé veest, werd tot stemming overgegaan. De heer Bobeldük werd met algemeene stem men benoemd op een jaarwedde van 75. voor- loopig tot 1 Januari 1940. De VOORZITTER deelde mede, dat de belang hebbenden verplicht zün hun honden aan te Opbrengst collecte De Zondag gehouden speldjesdag ten bate van Herwonnen Levens kracht heeft alhier f 63.65 opgebracht; te Zwaagdüks ruim f 23. Voor meer be- wegingsvrüheld op zün langen vleugel, was wit Excursie KJ.M.V. Donderdag 24 Aug. gaat de K.J.M.V. afd. L.T. op excursie. Het coel van de reis is naar de Boomkweekerü van de firma van Rossum te Naarden Ook ligt het in de be doeling om de K.RO.-studlo te bezoeken. Dit is reeds aangevraagd. Het vertrek is bepaalc. op 7 uur 's morgens. De inschrüving hiervoor is thans gesloten. De bewüzen voor de reis zün te bekomen bü den heer M. M. R. Engberink alhier. M. V. naar Nijmegen Zondag werd 1 door de K J M V een uitstapje georganiseerd naar de H Landstichting te Nijmegen Hieraan 1 werd door 23 Jongens deelgenomen Na de H 1 Mis te hebben bügewoond te Amsterdam ging het via Hilversum. Soes^ük. Amersfoort naar Arnhem én vervolgens naar Nifmegen. alswaar men eerst den inwendigen mensch versterkte. Na den rondgang door de H Landstichting te hebben gemaakt begaf men zich naar Berg en Dal aan de Duitsche grens .Hier bekeek men het werk der douane en maakte een tramritje. De terugweg ging over Wageningen en den Utr heuvelrug waarbü een ’mooi vergezicht werd genoten vanaf de Pyramide van Auster litz. Dan keerde men huiswaarts. Een véoord van dank komt toe aan den heer G. de Rie die door zün explicatie vooral den tocht door het grensgebied zeer interessant maakte Op initiatief van den voormaligen voorzitter der Provinciale Commissie voor de Rundvee- fokkerü in Noord-Holland, den heer Kuhn, en met medewerking van den secretaris der Com missie v n.. is dit voorjaar opgericht het Ge nootschap tot bevordering van een meer syste- mtische rundveefokkerü in Noordholland, op de basis van de fokkerü Groneman en *t daar in voorkomende Frans-bloed. In de bladen is toen een korte uiteenzetting gegeven over het doel dezer nieuwe organisa tie. Daarbü is toen de nadruk gelegd op de wenschelükheid van de toepassing van een meer beredeneerde werkwijze voor de aange sloten bedrüven volgens het voorbeeld van de Frans-fokkerü in den stal Groneman. Dienaangaande zü nogmaals opgemerkt, dat bü de ontwikkeling van de fokkerü-registratie omstreeks de tachtiger jaren in de vorige eeuw wülen de heer J. L. T. Groneman te Wlerin- In aller herinnering blüven. Ingekomen was voorts het bekende adres van het gemeentebestuur van Zuldwolde in take de kostwinnersvergoeding De VOORZITTER verklaarde dat B. en W veel voor adhaesie gevoelen Er zün verschil lende gemeenten, die deze kwestie verwijzen .Mar de Ver. van Nederlandsche Gemeen ten doch spr noemde dit doofpotpolltlek en ttelde voor dat de raad adhaesie zou betuigen Hiertoe werd besloten. De raad der gemeente Sübekarspel kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. Op de publieke tribune merkten wü verscmil- lenden genoodigden op. o a. de echtgenoote van den burgemeester, den heer J Th. Kunnen De heer Poland was afwezig. De VOORZITTER releveerde in zün wel komstwoord het feit, dat een drietal leden niet meer in den Raad terugkeeren. waarop hü nog nader zou terugkomen. Na de voorlezing der notulen deelde de VOORZITTER op de vraag van den heer Van Wük mede, dat het mogelük is. dat werkloozen binnenkort aan de viaducten voor den nieuwen weg te werk kunnen worden gesteld. Namens het gemeentebestuur heeft spr. een telegram van gelukwensch gezonden aan de Prinselüke ouders bü de geboorte van Prinses Irene, waarvoor een dankbetuiging is ontvan gen Spr hoopte dat de Prinses voorspoedig zou mogen opgroeien tot geluk van Haar ouders »n tot heil van den Staat. Besloten werd ƒ50 uit te trekken voor de feestelükheden gehouden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene De VOORZITTER sprak er zün genoegen over uit dat het feest voor de kinderen succes vol geslaagd is. De festiviteiten zullen nog lang dat het ten behoeve van de verbetering van de' rundveefokkerü noodzakelük was, zuivere teelt toe te passen. In den loop der tüden Is deze opvatting ook gehuldigd door zün beide zoons, den op nog Jeugdigen leeftüd gestorven Arie- Dirk en den tegenwoordlgen eigenaar van 't be- drüf, den heer F. A. F. Groneman. Na het overlüden van den vader en zün broer heeft laatstgenoemde zich met groote vol- harding vastgehouden aan de begrippen van een zuivere fokrichting. En hoewel hü evenals ’t overgroote deel van onze fokkers te kam pen heeft gehad met groote tegenslagen, vee- sterfte door de overstroomlng enz., moeten we erkennen, dat hü hiermee het resultaat heeft bereikt, dat zijn fokkerij voor Noordholland ze- ker, maar wellicht voor geheel Nederland mo- menteel een van de meest hoogstaande fokke- rü-bedrüven is. Wel wordt door sommigen ten opzichte van *j deze fokkerü soms beweerd, dat de stal Gro- i neman eigenlük ook geen zuiver Fransbloed is, omdat door het verdrinken van beste fok- dieren in 1916 de heer Groneman met Frie- sche fokdleren zün beslag heeft aangevuld. ‘1 Volgens dezen is hiermee de zuivere teelt ver- loren gegaan. Volgens onze opvatting is deze 1 meenlng niet juist. Toen de heer Groneman j noodgedwongen moest aanvullen, is hü aan het i speuren gegaan naar dieren, die het meest bü I zün fokkerü en zün fokrichting aanpasten en heeft hü zich die ook aangeschaft. En juist daarop komt het'aan, zich passende fokdleren aanschaffen en mee voortfokken. In de praktük van de fokkerü hebben wü helaas voorbeelden te over van richtingloos werken. Wanneer büv. het eene oogenblik ge werkt wordt met een stier uit Groningen, dan weer met een Frieschen of een stier uit de Wük. dan is de richting ongetwüfeld zoek. Ze ker het zün alle geregistreerde stieren uit het zwartbonte Friesch-Hollandsche veeslag, maar de onderlinge verschillen zün toch vrü belang- rük en wel zoodanig, dat de zekerheid van de gewenschte overerving geheel in het gedrang komt. Het spreekt vanzelf, dat over deze stelling een uitgebreide beschouwing was te geven, doch het bestek van dit artikeltje laat niet toe. hierop verder in te gaan. Nog zü opgemerkt, dat de leden van ons Ge nootschap van meenlng zün, dat voor het verkrügen van goede res(ultaten, en bovenal voor de grootste zekerheidskans van de gewenschte overerving, systeem in de fokkerü noodzakelük is. Zooveel mogelük aanpassende bloedlünen en daarbü vooral aandacht schenken aan het type der fokdleren, voerder», handel goed. Personalia Naar wü vernemen zal bin nenkort de benoeming tegemoet kunnen wor den gezien van Dr. j. L. Labberté, als con- troleerend geneesheer bü het Zaanlandsch Ziekenfonds. Aan het gemeentebestuur van Nibbixwoud werd 504.23. dJ. 12.74 per leerling, verleend, zünde de vergoeding voor de büzondere scho len over 1938. Voorgesteld werd de vergoeding voor de bü- acndere school te Weere van 10 op 12 per leerling te brengen. Het schoolbestuur heeft recht op 17.per leerling, aldus VOORZITTER, doch deze meer dere kosten vloeien later toch weer in de ge meentekas terug. Besloten werd de vergoeding met f3.te verhoogen Ingekomen waren de begrootlng 1940 en de re kening 1938 van het destructorbedrüf West- frlesland. Het nadeellg saldo bedraagt 5800. door de gemeenten zal 1200 moeten worden bü- gedragen. Voor Sübekarspel beteekent dit een büdrage in het tekort van f 170. De heer STAPEL bevreemdde het, dat men de tekorten steeds goed trachtte te praten door de lage prijzen voor dierenmeel en technisch vet. De exploitatie is hier minder rendabel dan büv. tn Overüsel en de bediening zooveel beter, zooveel kleiner en de bediening zooveel beter. Spr. heeft in Overüsel waargenomen dat ren cadaver enkele dagen langs den eg lag. Het gaat in deze omgeving veel hygiënischer. De VOORZITTER was het hiermede eens. Al is het bedrijf niet rendabel, en wordt veel go»d werk verzet. De commissie voor huishoudelüke voorllcn- tingen ten plattelande verzocht om subsidie De VOORZITTER zei. dat B en W. in den winter gratis een verlicht en verwarmd lokaal beschikbaar willen stellen. Verder willen zij echter niet gaan De heer VAN LEYEN merkte op, dat de huis vrouw beter kon rekenen dan welke secretaris ook. Wil men komen tot betere toestanden m de huishouding, dan is dit niet de juiste weg. De huisvrouw zelf weet het beste hoe zü met bet meestal schaarsche loon moet om gaan Besloten werd geen subsidie te verleenen. De commissie tot stichting van een volkshoo- geschool in Noordholland verzocht om subsi die evenals de commissie voor malariabestrij ding. Deae aanvragen zullen behandeld worden tü de begrootlng 1949. Voorgesteld werd voor den veldwachterscur- aus 1939— 49 ƒ25 beschikbaar te stellen Het gemeentebelang aldus de VOORZITTER Is x mede gediend. De heer STAPEL informeerde of in meerde, r gemeenten een büdrage verleend wordt. De VOORZITTER antwoordde bevestigend Het voorstel werd dan aangenomen. Van Oed. Staten Is Ingekomen de afrekening van de büzondere büdragen over 1937. Deze af rekening xal geregeld worden door een suppl. begrootlng 1938. BEVERWIJK, 21 Aug. Vereen. Veilingen ,.Ken- nemerland en Vrije Veiling”. Spinazie 15—36 Postelein 1322 cent per kleine kist Sla 140— 5.20. AndUvle 1 50 4 per ICO krop. Wortelen 4— 8 Rabarber 2 65. Selderie 12. Peterselie 116 cent per boa. Aardappelen kiel 2 63.2. Tomaten 9, Prei 46.6. Pronkboonen 3.55, Trosboonen 1417.5. Waschpeen 24 cent per kg. Bloemkool Uf^n Dubb Boonen 812, Spercieboonen zonder draad bruine 1520 cent per kg. Frambozen 1418 <±- J>er doosje. Roode bessen 4555 cent. Bramen 70 80 cent per slof. Appelen 810. Peren 615, Druiven 24-28. Augurken 312 cent per kg. ENKHUIZEN, 21 Aug. Vlech. Aan den Gem. Vischafslag werd heden nangevoero' door 12 vaartuigen met 2300 pond Koraal 17—19.5 cent per pond: 10 vaartuigen met 1100 pond Lljnaal 1922 5 cent per pond. BOVENKARSPEL. 21 Aug. ..De Tuinbouw” 2500 baal aardappelen: Duke 8090 cent. Schot- sche: grof 8095 cent, fijne 85 cent, kleine 85 cent. Bonte 1 50. Elgenh 95—105 cent, kleine «0 70 cent, grot 7585 cent per baal. 7200 stuks Bloemkool: J 6.90—12.60, II 3.805 80. III 1.50— 1.60 per 100 stuks 75 zak dubb. Blaboonen 105 —1.20 per 15 kg. 16000 kg. Roode kool 1.00. 4500 kg. Gele kool 1.401.70 per 100 kg. Uien: grof 2.00. groote 1.85 per baal. HEM (Zuider-Kogge). 21 Aug. Groenten vei ling. Bloemkool I 7.70—11.20, II 4.50—5.70, IH 1.5Ö per 100 stuks. Sla 4.30 per 100 krop. Andij vie 2 30 per 100 struik Slaboonen zonder draad 612.30. Stamsnüboonen 68 70. Stoksnljboonen 614.30. Stokprincesseboonen 9.7011.20, Pronk- boonen 4 506.70 per 100 kg. Komkommers 3 40— 4 90 per 100 stuks Augurken A 8 709 80, B 5 90, C 2.50, D 1.50, C-D stippel 60 cent per 100 kg. To maten 4 306.50 per 100 kg Fruitveiling. Proleflcbessen 1012 cent per kg. Trosbessen 8.10, Gewoonrood 57.60 per 100 kg. Kruldenlerpéer 4 508.70. Clapp's peer 5.50— 12.60, Précose de Trévoux 4.5011.30, Blanke Jut- tepeer 4.50. Dirkjespeer 46.70. Goudballen J.50 2.50. Fransche Suiker 1.105. Advocaatpeer 1.40—3.50, Beurré Glffard 3.409.80 per 100 kg. Appelen: Zigeunerin 1121 cent per kg. Schel- llnkhouter val 8.00. Transparant val 4.00. Kardt- gerwaard reeds tot de conclusie was gekomen, naai 3.40—11.50. Codlin Keswick 3.40—5.60. Scha- gerrood 8.70 oer 100 kg. Pruimen: Reine Victoria 12.2016. groote blauwe 12.2015.90. klein» blauwe 7.7011 20. Witte Kwetsen 6.30—10.80. Reine Claude 15.0021. Tonneboers A 6.80. B 4 30. Blauwe Kwets 12.30—15.70. alles per 100 kg. Meloenen: Suiker 18 cent per stuk. Ananas 916 cent per stuk Perziken 1.606 30 per 100 stuks. Perziken 1.60—8.30 per 100 stuks. Koolvelllng. Roode kool 11.20. Gele kool 1— 1.30. Witte kool 80 cent. Groene kool 11.10 pet 100 kg Aardappelvelllng. Schotache: grof 1.70, middel baar 2.30, kleine 1.70, Gelderscbe grof 1 70, Blau we Eigenheimers 2.20, Wilde Due op 45 vierkant 1.70 per 100 kg. TER AAR. 21 Aug. Centrale Veiling Andijvie 12—19 cent. Sla 1—5.60. Slavellen 7—25 cent. Snüboonen 0.601.25. Prlncesseboonen 0.60130. Dubb. Stamboonen 0.601. Witte Pronkers 30— 37 cent. Spekboonen 6062 cent. Postelein 4 5 60. Uien 0.40—2. Rooofe kool 1.10—1.30. Spits kool 1120. Groene Savoye kool 2.102 90. Kro ten 0.90—1.10, Waschpeen 1.50—1.70. Bospeen 2.50. Selderie 30—50 cent. Bloemkool 150—17, Meloenen 515 cent. Komkommers 13 50. To maten 22 60. Augurken: tünbasterd 1.10, basterd 75 cent, grof 4159 cebt. stippel 1517 cent. PURMEREND. 21 Aug. „Afslagver. Beemster. Purmerend en Omstreken”. Aardappelen: Schot- .sche Muizen 2.004r Bi. Eigenheimers 23.50. Bonte 3.00—5 per 100 kg Slaboonen: dubbele m. draad 67AO. Idem zonder draad 612 40. Stok snljboonen 10 0014, breede Stamsnüboonen 6.00 9. Blauwe Blauwschokkers 5 007, Roode Aal bessen 5.0012. Pruimen 6.0023 Komkommers 1.00—4 per 100 stuks. - 5.50—6-50. C 17 per 100 stuks. Rood'e kool 1.002, Savoye 1 23 50. Spinazie 7.00—12, Postelein 5.00—7 100 kg. Sla 0.80—4 20. Andüvle 0.50—2 80 per krop Rabarber 1.003. Wortelen 2 507 per boe. Uien 3—3 50. Druiven 24 00—34 per 100 kg- Meloenen: Suiker 5 0024. Net 5.0016 per 100 stuks. Appels: Zoete Bellefleur 3.00—7. Calville 3.0017. COdlln Keswick 1.006. Graham Jubll» 2.00—13. Manks Codlin 2.00—13. Zigeunerin 300 —18. Tulpappel roode 2 00—8. Yellow Transparant 4.00—24 per 100 kg Peren: Beurré de Mérode 2OU —7. Clapp's Favorite 4 00—16. Dirkjes 1— Kruldenlerspeer 3.00—16. Précose de Trévoux 3.W 15. Seigneur d’ Esperen 2.0014. Splkerpeer 1 4 50. Trosjespeer 1 005 per 100 kg. WESTLAND 21 Aug. Mlddenprijs v. d wesu. veilingen. Roode bessen 6 cent, Alicante 25—Jt cent. em. royal 27 cent, frankenthalera 26—34 CT-. champion 2833 cent, colman 3335 cent, «ngs boonen 810 cent per kg. Sla 60120. kroten to cent, selderie 30 cent per 100. Netmeloenen o—T cent sulkermeloenen 1723 cent, perziken 8 i» cent, komkommers 23 cent per stuk. Du boe boonen 1.35I 65 per 15 kg. Tomaten A 50. B 53 cent per bak WARMENHUIZEN. 19 Aug Aardappelen: Eigen hetmers 2.30—3. groote 1.60—190. DrielingenJ," 1 60. Bintjes 1 80 Uien: Gele Uien 3 50 Da lingen 2.50. Gele Nep 2 50. Zllvernep 3 60— ZUverdriellngen 3—2.20. ZUverulen 60 rent, de kool 1—110. Gele kool 100. Snüboonen 6 iu. Slaboonen 7.80—13 87 aanvoérders. handel gre°- WARMKNHUIZEN. 21 Aug. Blauwe EixenJ Blanke Elgenh 2.40. groote blanke 1.70. 2 aan gespeeld te Zwaag op Zondag 30 Augustus 1939. Zesde ronde pers, kampioenschap Ned. R. K. Dambond. Wit: B. Hoogland te Nibbixwoud; Zwart: J. J. Wortel te Wormerveer. (Hollandsche opening) Natuuriük ligt het voor de hand, dat bü deze wüze van werken de gefundeerde fokstal van Groneman den grondslag vormt. Daarbü hoopt men met deze wüze van werken, ook in de toekomst voor Noordholland de bloedlünen van bedoelden stal te bewaren, zoo noodig te verbe teren en waarbü men bovenal hoopt te berei ken een fokzuiverheid van een groot aantal fokdleren. Het aantal van de leden van het nieuwe Ge nootschap is nog niet groot, maar zü wonen verdeeld over het geheel» fokdistrlct van on ze provincie, te weten in Wieringerwaard An na-Paulowna. St. Maartén, St. Maartensbrug Berkhout, Twisk, Beemster en Assendelft. Mach. no. ,16 Vroeg voorjaar zün de leden rondgegaan en hebben elkanders bedrijven bezichtigd. Daarna is een overzlchtstaat gemaakt van het aanwe zige vee met de afstamming hiervan. Vervol gens werden daarbü opgegeven de stieren, welke men wenschte te gebruiken, waarbü de vallend was bü deze opgave van bedrüven'ult vrij het Weth VAN" WIJK dankte voor de vrlende- lüke woorden tot hem gesproken en verklaarde, dat het hem een genoegen en een voorrecht is geweest aan de vele en soms belangrüke be sluiten. die in de afgeloopen dertig jaren zün genomen, zün medewerking te hebben mogen verleenen. Spr. bracht den voorzitter dank voor de pret tige würe van samenwerken, eerst als secretaris en later als burgemeester De burgemeester had steeds het belang der gemeente voor oogen. Spr. hoopte, dat de vriendschap, die zich tusschen hen gevormd heeft, bestendigd zou mogen blü ven. Spr. dankte ook den heer Sneek voor de pret tige wüze waarop hü met hem in het college van B en W. en in den raad het belang der ge meente behartigd heeft. Na eenige dankwoorden aan het adres van de pers, zegde spr toe. dat hü met belangstelling de zaken, de gemeente betreffende, zou volgen. De VOORZITTER dankte weth. Van Wük voor deze woorden, waarna de heer HELDER nog eenige dankwoorden sprak De heer VAN LEYEN merkte op. dat veran dering in de partü hem noodzaakte den Raad te verlaten Spr. heeft in het büzonder voor de arbeiders gewerkt hoewel lang niet alles slaagde. Spr. dankte voor de medewerking, die hü steeds heeft ondervonden. Weth SNEEK legde vooral den nadruk op den prettlgen geest in de raadsvergaderingen Spr heeft al spoedig weth. Van Wük als vriend beschouwd De korte tüd. die spr met den schel denden wethouder heeft samengewerkt, is voor hem steeds een genoegen geweest. belangrijke Fransbloed. De stieren, die gebruikt zouden worden wa ren ook alle^ vrü nauw aan het Frans-bloed verwant, al komen in de stamboomen b.v. van Atlas. Koh I Noor 2 en Bontjes Frans, Frie- sche voorouders voor. Het voornemen is. wanneer nu het vee is ge dekt en bevrucht, in het najaar nog eens een rondreis te maken teneinde de nu vastgelegde paringen nog eens na te gaan, en een over zicht te krijgen van de te verwachten kalve ren en hun waarde voor de toekomst. Wel licht dat in de toekomst hierop kan worden voortgebouwd. De VOORZI11 elk dankte alsdan de schelden de leden, de heeren Van Wük. Poland en Van Leyen voor het werk dat zü in het belang der gemeente hebben verricht. Deze periode was niet een gunstige, aldus spr., de gemeente is voor een deel afhankelük van het Rük, al is zü nog niet noodiüdend. Spr. dankte voor de prettige verstandhouding, die in den Raad heerschte en voor de vriend schap der leden. Spr. dankte den Raad van harte voor de medewerking De heer Poland Is als vertegenwoordiger van De Weere twee jaar geleden In den Raad geko men en steeds heeft hü het gemeentebelang nauwgezet gediend. Spr dankte den heer Van Leyen voor de pret tige verstandhouding en het verstandig inzicht dat hü steeds heeft getoond. De heer Van Leycn heeft verschillende teleur stellingen In den Raad ondervonden, wat spr. illustreerde Spr zegde hem dank voor alles, wat hü in het belang van de arbeiders heeft gedaan. De VOORZITTER wijdde dan eenige woorden van afscheid tot wethouder Van Wük. die om streeks 30 jaar de gemeente heeft gediend als raadslid en wethouder. Het getuigt 1 aldus spr. van ruim en ver standig inzicht: dat u uit eigen meenlng heeft ingezien, dat het gezegde „er is een tüd van komen, er is een tüd van gaan" ook daadwerke- Ulk in toepassing moet worden gebracht voor bestuurderen eener gemeente. Tot het laatste oogenblik heeft dc heer Van Wük interesse gehad voor alle voorkomende zaken. De raadsleden hebben de overtuiging gekregen dat de heer Van Wük zich bü het nemen van beslissingen met uitsluiting van nlle persoon lijke factoren steeds en uitsluitend heeft laten leiden door de vraag of het belang der gemeente en de gemeenschap er mee was gediend. Spr. dankte den scheidenden wethouder slotte voor de prettige samenwerking in Raad en in het college van B. en W. daarbü opgegeven de stieren. paring voor elk dier apart werd vermeld On- volland U44 verschillende deelen van de provincie, de famllie-verwantschap over

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2