i Moskou vinden elkaar Berlijn en DE OCEAAN POST Tallooze vragen doen zich Von Ribbentrop heden per vliegtuig naar Moskou over Situatie plotseling gewijzigd voor M Lucht Verdediqinqs Fonds Te Londen komt meer opluchting Minister Frank Danzig DE STAFBESPREK1NGEN AFGEBROKEN? Kerkelijk leven 1 Buitenlandsch Overzicht H RADIO-NOLLAND” HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN Russtn wijzen er op dat het niebaanvalspact geen hulp by aanval op anderen met zich meebrengt WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 Groote brand te Sliedrecht Von Ribbentrop Boerenhofstede en twee woningen verwoest PROF. SAUERBRUCH NAAR PRINS COLONNA van Naar de Missie Japan vraagt inlichtingen I.V. t Dramatische brand in boerderij Groote verbazing bij Rus sisch publiek Is dit de inhoud van het pact? Diplomatieke nederlaag voor 24 uur? Men ziet lichtpunten in veranderde situatie voor het Verre Oosten Was Italië op de hoogte Berlyns plannen? VLUCHTELINGEN PASSEEREN DE GRENS EEN SCHEEPSKRANT! et ie jn rk Moskou-pact slechts onbelangrijk? Landbouwer by reddingspoging door paard getrapt .'I Londen geïntrigeerd door het nieuwe pact „Het Duit sc he recht zal zegevieren, zooals te Keulen, Weenen. Praag en Memel” „ROTTERB. LLOYB” H.V. STOOMVAART MIJ. s.HEBERLAHB" Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds. t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Cento. Prop. Comité. Heerengrachl 7 8, Amsterdam. Wjj vragen duizenden be gunstigers! Vreest Duitschland een psycholo- gischen tegenzet? Communiqué van het Fransche kabinet Besprekingen en bezoeken van geen door Duitschlaijd van Een kleine aanduiding van het laatste vindt Pater L. de Kok f alleen geven van terliv— a I hy den Amerikaanachen en den Japanschen ambassadeur ontvangen. De Itallaansche minister van Buitenland sche Zaken, Ciano, heelt naar Reuter uit Rome bericht Dinsdag korte besprekingen gevoerd met den Poolschen ambassadeur en den Russischen zaakgelastigde. Voorts heeft staat reeds lang tusschen Italië en Ri na het bezoek van von Ribbentrop i tusschen Duitschland en Frankrijk Het verkeer op den aeer drukken Merwede- dük was geruimen tijd gestagneerd. In de missie van Keta Kratchi (Goudkust) is in den ouderdom van 31 jaren overleden de wel- eerw. pater L. de Kok. van de paters van Ca- dler en Keer. MET ADVERTEEREN MEN A LL1 l REPATRIEERENDEN en TOERISTEN Vraagt pro BEREIKT VERIX1FG ANGERS, ■V. j na ge- De vlammen vonden gretig groeten Wordt begunstiger van het LUCHTVERDED1GINGSFONDS. ht- Im lij. lag «e- dat wor- van Dinsdagavond is de kapitale boerderij den landbouwer Luyckx aan de Oranjelaan te Breda een prooi der vlammen geworden. De bewoners, onder wie drie kinderen, konden in veiligheid worden gebracht. va# uit Moskou dat de aankomst van Vort Ribbentrop te Moskou, waar hjj een niet-aan valsverdrag met Rusland zal sluiten, geenszins onvereenigbaar is met een voortzetting der on- Onze Londensche correspondent seinde giste renavond Dinsdagavond is de gemeente Sliedrecht op geschrikt door een grooten brand, waarbij een boerenwoning en twee woningen in de asch syn gelegd Naar te Tokio verluidt heeft het Japan- •ehe kabinet beslaten den Japanschen am bassadeur te Berlijn, Oshima. opdracht te reven aan de Dnitsche regeering inlichtin- r*n te vragen over bet niet-aanvalsverdrag ■et de Sovjet-Unie. alsmede over de waar- d», welke de Dnitsche regeering thans nog hecht aan het antlkomintemverdrag. ADe Sovjet-Russische bladen berichten zon der commentaar dat von Ribbentrop naar Mos kee komt om het verdrag van non-agressie te enderteekenen. Het bericht kwam als een don derslag bij helderen hemel voor den doorsnee Sovjet-burger, evenals voor de buitenlanders, die niets weten omtrent den Inhoud en geen idee hebben welken invloed dit zal hebben op de on- derhandelingen der drie mogendheden. Vanoch tend zijn de besprekingen der generale staven Biet hervat en vanmiddag hebben de fransche m Britsche militaire vertegenwoordigers een be spreking gehouden in de Britsche ambassade. Vermoedelijk waren reedt ernstige bë rich ten bjj de Britsche regeering binnen gekomen, voor dat de Dultsch-Russteche overeenkomst bekend werd In ieder geval kan de regeering bezwaar lijk weigeren thans de verantwoordelijkheid te zamen met het parlement te deelen. In politie ke kringen beweert men. dat Chamberlain aeker voorstellen zal doen in verband met den moei lijken toestand, wanneer Polen zich moet ver dedigen zonder de hulp van Rusland Tevens SOU hu zich laten leiden door de gevoelen van Hooger- en Lagerhuis. Onder degenen, die von Ribbentrop vergezel- m, is ook de chef van den persdienst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dr. Schmidt, hetgeen er op schijnt te wijzen dat Duitschland een groote publiciteit aan het ver ing wil schenken. Aangezien de Sovjet-Unie op het oogenblik pen ambassadeur te Berlijn heeft Merekalof b in Mei jX teruggeroepen en sindsdien niet op s0n pest teruggekeerd veronderstelt men, dat ét Dnitsche ambassadeur te Moskou, von Schu lenburg, voor het grootste deel de voorloopige besprekingen heeft geleid. DE REIS OP DE If ATT ACH TEPHïW VAN: EN J ..Mogen allen, zoo besloot Frank zijn rede, wien overal ter wereld er iets aan gelegen Is. dat een vreedzame gemeenschap van de kuituur- volken in de wereld zal worden mogeltik maakt, zich vrjj maken van de hoop. Duitschland door dreigementen klein zal den gemaakt. De wil van het Derde Rijk Adolf Hitler, om het levensrecht van de v<Mks- genooten te Danzig te doen zegevieren. Is ster ker dan iedere bedreiging. In Donzig zal het Dultsche recht zegevieren, evenals in Keulen Weenen, Praag en Memel.” De boerenhofstede en de twee woningen wer den volkomen vernietigd. Een oogenblik bu- stond er nog gevaar voor een tweede groots boerenhofstede; het gelukte evenwel deze te behouden. Om half elf was de brandweer de vlammenzee meester. Voor de eigenaars van de vernielde perceelen beteekent de brand een catastrophe. Geen van hen is verzekerd Havas bericht verder: Von Ribben trop zal te Moskou zijn Intrek nemen in bet gebouw van de voormalige Oostenryksche legatie, dat na den Anschluss eigendom van Duitschland is geworden. Dit gebouw ligt naast dat, waar talrijke leden van de Fran- ache en Britsche militaire delegaties hun in trek hebben genomen. Von Ribbentrop zal vergezeld worden door S personen, die verdeeld zullen worden over de verschillende gebouwen waar de Dultsche ambassade huist. voering van Molotof. de traineerende besprekin gen te Moskou en de berichten over Duitsch - Russische handelsbesprekingen waren er even- zoovele symptomen van, dat 't Narkomindel ge reed stond zijn politieken koers plotseling scherp te wijzigen, teneinde voor zichzelf de gewenschte voord ee ie n te behalen: ruilhandel en politieker. Invloed In Europa, en veiligheid in den rug bj’ rijn controverse met Japan. Stond den cyniscben Georgiër niets in den weg om een verdrag met zijn voor aartsvijand uitgekreten concurrent te sluiten. Hitler had zich teaeer vastgelegd op een antl-sovjet-pro- paganda om niet te aarzelen. Eerst toen hem duidelijk werd, dat Tokio zich er niet toe zou leenen om ten behoeve van het Derde Ryk een conflict in het Verre Oosten te ontketenen, dat Berlijn de vrije hand in Europa zou geven, is zijn besluit definitief geworder en heeft hij met Moskou een niet-aanvalspaci npgesteld. Hoe het Dultsche volk hierop zal re- ageeren, is een vraagstuk, dat dr. Goebbels moet oplossen. „Het belang liegt nooit", citeerde Win ston Churchill nog onlangs van zijn voorvader, den hertog van Mailborough. Hoe waar dit woord is, blijkt uit deze sinistere overeenkomst tusschen nazi's en bolsjewisten. En Italics belang? Hoe zal de duce dit voor zijn volk kunnen verantwoorden? Aan de as Rome-Berlijn kan nauwelijks meer waarde ge hecht worden, althans voor Italië. Het imperium van den duce wordt hiermede gedegradeerd tot een aanhangsel van het Derde Rijk, dat zich nu den meester van Europa waant. Hongarije, Italië s sterkste steunpunt in Oostelijk Europa, staat voor den val: moet de duce wéér met leede oogen aanzien boe het Derde Rijk de Itallaan sche bolwerken sloopt? Wat voor 'winst Kan er voor Italië liggen in een uitbreiding van de Dultsche macht, die het Apennijnsclie schier eiland tot een satelliet van het Derde Rijk maakt; of meent de duce, dat een concessie der Westelijke mogendheden op een eventueele vredesconferentie een Afrikaanse he compensa-. tie zal bieden voor de dreigende zware ver- Ueaen in Buaopa? Zal hier het belang wél liegen? daan Een terugkeer van Danzig tot Duitsch land is geen schending van het Poolsche gebied Se. De bevolking van Danzig verklaart zelf deel uit te maken van de Dultsche rechts-ge meenschap en heeft hiermede beslist over het Juridische feit dat zij tot Duitschland behoort Naar Havas vernam zou volgens geruchten, welke te Rome in ^uiten- land sc he kringen de ronde deden, het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en de Soviet-Unie de Van cje Broeders van O. L. Vrouw van Loui- des te Dongen vertrokken naar de Missie in rederlandsch-Inctf Br. Bartholomeus M en Br. .iclnlus M bestemd voor Batavia en Soengei- llat Banka) 1» Bartholomeus was jaren lang werkzaam als onderwijzer in Rotterdam en Geldrop, Br. Llclnlus te Valkenswaard. Verder heeft minister Bonnet ‘den Engetechen zaakgelastigde Campbell en de ambassadeurs van Polen en Roemenië, Lukaclewicz en Tata- rescoe, ontvangen. De Dultsche zaakgelastigde heeft naar Reuter uit Londen bericht vanochtend een bezoek gebracht aan het Foreign Office, doch hij heeft Halifax niet gesproken De rechtsgronden welke hij hiervoor aangaf zyn de volgende: Nog steeds houdt de uittocht van Dultsche Joodsche kinderen aan. Dinsdagmiddag pas seerde te Oldenzaal met den D-tretn. welke uur uit Duitschland aankomt, een transport van plm 250 kinderen met bestemming Engeland. De goede stemming ontbrak bjj het jonge volkje niet en toen de trein zich voor vertrek in beweging zette, wuifden zy spontaan en har- telyk de dames toe. die hen gedurende het op onthoud op het station ververschlngen hadden aangeboden. Omstreeks halt negen ontdekten eenlge bu ren by den landbouwer en veehouder De Leeuw aan den Merwededjjk een begin van brand. Direct poogden zij het vuur met emmers water te blusschen. doch heel spoedig bleek, dat de vuurhaard was te zoeken in den hooizolder, die tot de nok gevuld was. In een oogwenk sloe gen de vlammen huizen hoog uit bet dak en aan blusschen viel toen niet meer te denken. De brandweer, die spoedig aanwezig was, be- localiseeren •s De Fransche kabinetsraad is. volgens Havas, bijeen gebleven tot kwart voor zeven hedenavond. Na de bijeenkomst is een communiqué uitgege ven, waarin werd gezegd: De kabinetsraad is bijeengekomen onder voor zitterschap van Daladier. De internationale toe stand werd besproken, in het bijzonder ae rap porten, welke door de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland aan de regeering zijn gezonden. De raad heeft de instructies, welke aan de Fransche ambassadeurs in het buitenland zijn gezonden, goedgekeurd. Na de vergadering heeft Daladier zich langen tijd onderhouden met generaal Gamelin. Donderdagochtend zal een ministerraad op het Elysée bijeenkomen Voldoening bestaat alleen nog hierover, dat aan de democratieën voor 24 uur een ..dlpoma- tieke nederlaag” is toegebracht. Reeds vanavond schijnt men te vreezen voor een psychologischen tegenzet. Men wil niet toe geven, dat de militaire besprekingen te Moskou aan den vooravond van de komst van Von Rib bentrop voortgezet kunnen worden. In den loop van den dag kon men een voort durend minder pessimistische beoordeellng waar nemen van den door het as. Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag geschapen toestand. Dit geldt zoowel voor Fleetstraat als voor de City. In hoeverre deze meening gedeeld wordt door de regeering zal blijken wanneer'Chamberlain Don derdag in T parlement zijn verklaringen aflegt Van vele zijden werd reeds de opmerking ge maakt. dat een niet-aanvalsverdrag op zichzelf niets verontrustends heeft. Zulk een pact be- tusland en ain Parijs De „Evening News” noemt het Duttsch-Rus- slsche pact een groote diplomatieke nederlaag voor Groot-Brlttannië en wijst erop, dat het Foreign-Office er blijkbaar geen flauw benul van had, dat een dergelijke overeenkomst broeide De Britsche ambassadeurs te Berlijn en Moskou schijnen niets geweten te hebben en wat eerstgenoemde aangaat, deze te doör alle groote daden van Hitler van Oostenrijk af tot heden volkomen verrast. v 4e Het tot stand brengen van den terugkeer van Danzig tot het rijk te het weer goedmaken van een onrecht, dat 400.000 Dultachers te aan gedaan Het is geen onrecht, een derde aange- BERN, 22 Aug. (Havas) Inzake het ver trek van professor Sauerbrucb naar Rome wordt medegeoeeid. dat hij aan het ziekbed is geroepen van den gouverneur van Rome, prins Colonna. derhandelingen. welke tot nu toe zijn gevoera tusschen de Fransche, Britsche en Russische niet-aanvalsverdrag en de Sovjet-Unie volgende clausules behelzen Ten eerste: de contracteerende partjjen verbinden zich elkaar niet aan te vallen. Ten tweede: zij zullen neutraal bljjven in het geval een der beidé partjjen zou worden aangevallen. Ten derde: ieder der beide par tijen behoudt het recht op ieder oogenblik de overeenkomst op te zeggen indien hij het noodig oor deelt, wanneer een der partijen een derde partij aanvalt. WAAKl.N HET DACEI IKRCHV NIEUWS. VERSCHIJNT TIJDENS 2 "j voedsel in den voorraad oogst, die tot de nok van de schuur was opgeslagen In een ommezien stond de geheele hofstede m brand Drie paarden, waaronder een stamboekpaard. kwamen om het leven. Het overige vee kon worden gered. Bi) de reddingspogingen kreeg de landbouwer L. een trap van een paard tegen het hoofd. Met een hersenschudding moest hij naar het Sint Ignatiusziekenhuis worden vervoerd. Een broer van den landbouwer kreeg tengevolge van de emoties een zenuwschok De inboedel kon gedeeltelijk in veiligheid wor den gebracht. De schade, die zeer aanzienlijk te. wordt door verzekering gedekt. De brand te waar schijnlijk door hoolbroei veroorzaakt. BERLIJN. 22 Aug (Havas). Het succes der verrassing, verkregen door de aankondiging van het Duitsch-Russische pact, heelt 24 uur ge duurd. Zooals uit de voor het buitenland bestemde berichten blijkt, klaagt men er te Berlijn over, dat Londen en Parijs asm de „historische be- teekenis” van het document kunnen twijfelen.. Het schijnt dat Duitschland, dat meende, ern stig aan prestige te zullen inboeten zich op het pact geworpen heeft als op een reddingsboei militaire delegaties over de organisatie van vew' zet tegen agressie. Overigens schjjnt. onafhankelijk van deze ge ruststellende beweringen, ten aanzien van net verblijf der Fransche en Engelsche missies tot nu toe niets veranderd. tolt inlichtingen van gewoonlijk goed inge lichte zijde te Berlijn wordt vernomen, dat Italië voortdurend van de besprekingen op de hoogte werd gehouden, doch dat ten aanzien ■n Japan volstrekte geheimhouding in acht •«rd genomen. Ie. Het verdrag van Versailles was een daad van geweld zonder lederen grond van recht. Een beroep op dit verdrag kan derhalve nooit rechtsgeldig zijn. 2e. De gemeenschap der geallieerden, die het verdrag van Versailles Duitschland dwongen hebben afstand te doen van het ge bied der „vrije stad", bestaat niet meer BERLIJN, 22 Aug. (Havas). Von Ribbentrop is vanavond Salzburg naar Berlijn gevlogen, waar hjj korten tijd zal blijven om zijn reis naar Moskou' voor te bereiden. Medegedeeld wordt, dat de mi- nister reist in het particuliere vlieg- tuig van den Fuehrer. Vanochtend heeft de Fuehrer von Ribbentrop op den Obersalzberg ontvangen. Nog vanavond zal de Rjjksminister naar Koningsbergen vliegen, waar hij den nacht zal door brengen om morgenochtend door te vliegen naar Moskou. De Britsche regeer mg blult getrouw aan haar garantie-belofte en het zal van Polen afhangen of en hoe deze in werking zal treden. Volgens berichten uit Warschau blijkt men allerminst door de nieuwe verrassing geïntimideerd, men ZOU zich zelfs daarop verheugen, daar het Polen verlost van samenwerking met het aldaar on populaire Rusland Men gelooft echter niet dat deze opvatting door de Engelsche regeering wordt gepeeld Tevens wyst men erop, dat de neutrale lan den meer gebaat sjjn bij een sterk Franscn- Britsch bondgenootschap dan een sterk Duitsch land. Alles bijeengenomen te de stemming ech ter te Londen optimistischer Men beoordeelt het as. pact veel meer op grond van vermoe dens en verwachtingen dan van feiten. En deze feiten bljjven schaarsch en er heerscht veel te genstrijdigheid tusschen verachlllende lezingen en berichten. Zoo wordt voortgebouwd op de meenliw een Italiaanach blad, volgens welk Italië geheel was Ingelicht. Anders te de meening van den diplomatieken medewerker van de ..Evening Standard", die doorgaans aeer goed Ingelicht is, en uit de beste bron zegt vernomen te hebben dat Italië omtrent de Duitsch-Russische plan nen geheél in het duister gelaten was Deze schrijver geeft de meening weer, dat Duitschland en Rusland gevaarlijk spel spelen en voegt eraan toe, dat de ontvangst van bet nieuws in Italië. Spanje en Japan verre van gunstig waa. Gezaghebbende Russische kringen hebben ““•dAgochtend verzekerd aldus meldt Ha pert: te zich aanvankelijk tot het van den brand, welke in wijden omtrek zicht baar was. Deze pogingen mislukten echter, want nauwelijks een kwartier later stonden ook twee aangrenzende en met rieten daken be dekte hulzen in vlammen. men in de .JBtarDit blad schrijft dat Rus land nu er op wijzen kan, dat Duitschland wel zijn minister van Buitenlandsche Zaken stuurt. Het blad dringt erop aan dat Engeland thans een werkelijk verdrag met Rusland zal sluiten en .aldus aan het licht zal stellen, welk een onbelangrijk ding de overeenkomst met Duitschland eigenlijk te.” Om zoover de beteekente van het pact te ver kleinen gaan echter zeer weinigen. DANZIG. 22 Aug. <DN.B In de groou zaal van het Kurhaus te Zoppot te van daag het jaarljjksch congres van Dultsche juristen geopend. Gouwleider Forster be groette de gasten uit Duitschland. in het bijzonder rjjksminister Frank. Vervolgens sprak minister Frank over de grondslagen van het recht in het licht van een wereld beschouwing Hierbij behandelde hij ook de kwestle-Danzlg en zeide. dat aan de Vrije Stad met geweld het recht tot zelfbeschik king js ontnomen en thans Groot-Duitsch land bereid te Danzig dit recht terug te geven De Itallaansche pers geeft nog geen reden om aan te nemen, dat Rome dit tegennatuurljjk ge worden pact van het katholieke Italië met het nordische paganisme spoedig zal verbreken. Af wachten is hier nog de boodschap. Voor Japan moet dit verdrag de minste ver rassing zijn: Tokio is er min of meer de aanlei ding toe geweest. Doch ook hier rijzen maar vragen: Zal Japan, bevreesd voor een in den rug gedekt Rusland, zich alleen op de Brit ten werpen, of het met dezeii op een accoord gooien, teneinde Moskou niet de kans te in het Verre Oosten zijn slag te slaan? Parjjs is verbijsterd: de Fransche politiek Oljjkt zóó volkomen gefaald te hebben als maar mogelijk was. Het houdt een waardeloos stuk papier in de hand: het Fransch-Russisch de fensief verdrag, dat het zelf genegeerd heeft. Den Qua! d'Orsay blijft niets over dan naar Londen te zien om hulp. Londen wist het, dat Moskou dit verraad zou plegen, en heeft het daarom de onderhan- dellngen getraineerd? Het lijkt niet onwaar schijnlijk, dat Chamberlain straks met verras sende mededeelingen zal komen, die de oppo sitie. welke steeds gewed heeft op de Russische kaart, verpletteren. Dit Duitsch-Russische verdrag zal enorme ge volgen hebben voor de Britsche binnenlandsche politiek: doch de buitenlandsche? Zal. kan Chamberlain zijn woord gestand doen aan Po len. dat de ernstigste uren van zijn geschiedenis beleeft? Warschau heeft immer volgehouden, dat het alléén rekent op de hulp van het Wes ten, en dat t slechts aan 'n gezamenlijke actie van Moskou .en Berlijn geen weerstand zou kunnen bieden. Zoover te het nog niet; er be staat ook nog een Poolsch-Russisch nlet-aan- valspact. „Tegen één van onze buren.schreef Smogorzewski, de vertrouwde kolonel van Beek, ..kunnen wij het met de hulp van het Westen volhouden.” Dat te nu een jaar geleden, toen Warschau nog met Berlijn scheen te sullen march ee ren. Nu is de Poolsch-Duitsche controverse op de spits gedreven, en men verwacht een spoedige beslissing Hoe die zal zjjn. valt niet bjj bena dering te vóórspellen: de situatie te te plotse ling gewijzigd, dan dat men de reacties nu reeds kan vaststellen. Doch de horizon van Europa's toekomst is donker, in meer dan een zin, en de catastrophe van een oorlog kan niet eens meer de ergst-mogelijke genoemd worden, nu hoogere waarden op het spel gezet schijnen te worden. In Sovjet-Russische kringen te Moskou merkt men volgens Havas verder op. dat vraagstuk ken als Danzig en de Corridor niets te maken hebben met het sluiten van een non-agresaie- verdrag en men herhaalt, dat het sluiten var. het verdrag geen hulp bjj een aanval betee kent. Verder herinnert men er aan, dat na het aan de macht komen van Hitler in 1934, de Sovjet- Unie aan Duitschland heeft voorgesteld een der- geljjk verdrag te sluiten, doch dat toen de Dult- schers Rebben geweigerd. Onze Londensche correspondent seinde he dennacht nog: 3e. De Volkenbond te geen door Dultschlaqd erkende factor in de geschiedkundige ontwik keling van deze zaak Hjj te geen partij by een verdrag en te niet competent een bepaalde rechtshouding van de Dultsche regeering te verlangen. Het heeft algemeen ae aandacht getrokken dat de Dultsche en Russische berichten aan gaande het niet-aanvalsverdrag op belangrijke punten verschillen en men begint zich af te vragerf of het wel in Ruslands bedoeling heeft gelegen, dat het nieuws met zooveel ophef en als het ware als een overwinning wereldkundig werd gemaakt Men zegt, dat Hitler meer waar de hechtte aan den schok dien het bericht teweeg zou brengen ‘dan aan het nlet-aanvalspact zelf. Indien Sovjet-kringen in Londen het Russische standpunt Jqist weergeven, zou het niet in de bedoeling gelegen hebben de wereld een zoo groote verrassing te bereiden. In deze kringen houdt men vol. dat er geen enkele reden te dat de besprekingen tusschen de Fransche en Engel sche missles eenerzjjds en de Russische regee ring anderzijds niet voortgezet worden. In ver band hiermede spreekt men van de mogelijk heid, dat het pact een bepaling zal bevatten volgens hetwelk het niet van kracht zou zjjn indien Duitschland een aanval op Polen mocht ondernemen. Het was deze opvatting en verwach ting. dat de stemming op de Beurs niet ongun stig beïnvloedde. Sommigen meenen verder te kunnen gaan en spreken de veronderstelling uit, dat het pact weinig practlsche waarde zal heb ben en beroepen zich op de ontelbare niet-aan- valsverdragen welke bestaan en toch niet ver hinderd hebben dat de mogendheden welke de pacten sloten, zich thans in vaak tegenoverge stelde kampen bevinden Bij al deze beschouwin gen is de wensch de vader van de gedachte. De „Evening Standard” welke doorgaans de meening van het publiek weergeeft en welke ock tegen een inmenging van Engeland in Oost- Enropa is. helt over naar de opvatting dat Rus land op een isolement aanstuurt Dit was een mogelijkheid waarmede men reeds rekening hield toen Litwlnof in Mei j.l. aftrad. Ofschoon de Engelsche verplichtingen, aldus de .Eve ning Standard ten opzichte van Polen thans zwaarder zjjn geworden is de situatie in het Verre Oosten rooskleuriger geworden, daar de leactie van Japan op het Dultsch-Russlsche verdrag er toe zou kunnen lelden dat Japan met de as zou breken. Een andere mogelijkheid is dat men in Moskou Berlijn poogt uit te spe len tegen Londen en Parijs en men hoopt nu eigen voorwaarden voor toetreding tot het vredesfront te kunnen stellen. Verder wordt er op gewezen, dat in Moskou einstige grieven tegen Engeland bestaan, eens deels omdat Rusland bjj de laatste September- crisls geheel te uitgesloten van de besprekingen tusschen de groote mogendheden, en ook orn aat de Britsche regeering blijkbaar geweigerd heefu Lord Halifax naar Moskou te zenden, hoewel Rusland dit verzocht had. Dit schijnt nu voor Rusland een prestlge-kwestle geworden te zjjn en het is dan ook nooit duidelijk ge weest waarom Lord Halifax niet zelf naar Moskou te vertrokken. Uit Parjjs meldt Havas, dat Dinsdagmiddag eenige minuten na vijf uur de Fransche re geering is bijeengekomen De ministers weiger den aan de journalisten, die ben ondervroegen, iets te zeggen over him indrukken inzake den internationalen toestand Sommige ministers waren evenwel van meening, dat de regeering misschien zou moeten beslissen over het terug- roepen van de Fr&nsche militaire missie uit Moskou Behalve voor den zéér kleinen kring der inge wijden brachten de ochtendbladen van gisteren een verrassing voor Europa, die inderdaad ver-, bijsterend mag heeten: Moskou dat sedert jaren een .juiti-agressoren-polltiek" voerde de Vol kenbond is er voor een goed deel aan ten gron de gegaan en Berlijn, dat zjjn macht heeft opgebouwd' onder de leuze „Anti-komintern”, zjj sluiten een non-agressiepact op het oogenblik. dat een acute crisis dreigt Wanneer evenwel de eerste verrassing voorbij te, en men de situatie rustig overziet, zal men moeten erkennen, dat een Duitsch-Russische toenadering in het ge heel niet tot de onmogelijkheden behoorde. Berlijn had zeer talrijke redenen, om het al thans voorloopig niet op een conflict met Mos kou te laten aankomen: de onbekende kracht van het Russische leger, de enorme voorraden aan grondstoffen in Rusland, de verlangens van machtige binnenlandsche groepen als de Reichs wehr dit alles pleitte voor een toenadering tot Moskou. Anderzijds wantrouwde Stalin de Westersche mogendheden, die de Sovjet-Unie den laatsten tijd systematisch uit de Europeesche politiek weerden; nu zjj hem om hulp vroegen, heeft hij reeds dit voorjaar gezegd, dat hij niet van zins is voor de kapitalistische landen de kastanjes uit het vuur te halen en duidelijk ge wezen op de mogelijkheid van een andere com binatie dan RuslandFrankrijk—Engeland De val van Litwlnof, de „waarschuwende” rede- Omtrent de besprekingen tusschen de IMtsche. Fransche ^n Russische militairen Moskou werden tegenstrijdige berichten ■itvangen. Uit Londen meldde Reuter, dat werden voortgezet, maar latere be- Hëhten luiden anders. Men dient hlerom- *re°t dus nadere Inlichtingen af te wach-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13