Ons land in den ban van sneeuw en ijs HET GULDEN VLIES Dr. Euwe wint te Bournemouth Thaelmann in vrijheid? SCHOUWBURG en FEESTGEBOUW KERMIS 1939 AMUSEMENTSPROGRAMMA K. uw- STRENGE WINTERS UIT - VROEGER TIJDEN ITALIANEN ZEKER NIET OORLOGSZUCHTIG GROOTE ORANJE- FEESTAVOND DAT HEEFT HEINTJE WEER GEDAAN copen ar gen UR Waar is Ciano? AR Slechts Danzig Vallersziekte Clearingkoersen SCHAKEN Euwe Alles lag dicht De winter van 1700 kruit EN Meerenberg bestaat negentig jaar Men zwijgt over de houding van Tokio Schouwburgabonne- ment 1939—1940 De vroegere leider der Duitsche communisten Belangstelling in steeds stijgende lijn ALLEEN WAT U WEGGEEFT KUNT U MEENEMEN OP UW LAATSTE REIS St. Vincentiusvereeniging - Alkmaar Kennemerpark 6 Giro 105019 0FFIC1EELE CRISIS PUBLICATIE Zondag uur PLANTENZIEKTENKUNDIGE MEDEDEEL1NGEN Donderdag 31 Ang. uur Dinsdag 20 Aug. a.is u. Woensdag 3« Aug. Zondag 27 en 28 Aug. KONINGINNEDAG Het ijs 17?* 800 nog nnrttmwrn vu wUwmn w MET FENOMENALE DANSORKEST „THE HOT MIXERS" Nog een enkele voorstelling van „DE ROZENKRANS" met PIERRE MOLS en ENNY MOLSDE LEEVWE in de hoofdrollen. GEZELSCHAP LOUIS DE BREE met de dol-komi*che klucht „ZAKEN MET AMERIKA" Voordrachtavond CHARLOTTE KÖHLER met CARRIERE IN ONS CAFE-RESTAURANT dagelijks optreden van ons versterkt Huis-orkest oXv. WUly Köhler KERMISPROGR AMM A „GULDEN VLIES" GAAT GEWOON DOOR Overhaast vertrek van en Landau HENRIETTE DAVIDS De verpleging vroeger en nu Vanuit de Noordzee wandelde men rustig naar huis Berichten van elders Ook in ons land zyn. Er ZATERDAG 26 AUGUc US 1939 leid. Revue Cabaret en maar tegen van de aenUjken. was «aan klngen en een diep -_i ook radio- een men We puffen nu van de warmte en zoeken verkoeling in zwembad of bij een Ijsje. We meenen. dat het onzen lezers niet ongelegen komt, juist nu. in de drukkende warmte, te verhalen van de strenge winters die in de afgeloopen eeuwen ons land geteisterd hebben. Versch ligt bij velen nog In het geheugen de strenge winter van ’29, toen auto's over de Zuiderzee reden. Van andere strenge winters verhaalt ons de Chronyk van Medembllk. die aanvangt in 1606. genen, zoodat het jaar, over het geheel ge nomen zeer slecht was. De prijzen van granen en eetwaren stegen tot ongekende hoogte. Een vat boter kostte bijv. 112. betaling i en 3 Sopt. heeft, aard zijn de koolvllegen in opgetreden, vooral op i zwaardere gronden t wei- in to- 0 ton !t VO- r dan l Uit* 4 ton hedenavond weerklank, Va- Koersen voor stortingen op 26 Augustus 1939 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75.41, lires 9.90. Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Sept. 15 u. De ambtenaar by den Planten- zlektenkundlgen dienst. :.Q. af s land is be- •elheld terug- i van ook ook over itra- iden, lerr, Afr. iade, tuk- Exiid heu- I, latr. rtn- ran- ie>- m 414 waar- Drie Orkesten entrée f 1.» •AG uur uur. Qru- Wnx l wat lende min- 1. lelgië land i van 1939 Juli 1 de een- lino; ‘ren. gen. lid»- ■epv- Uet- ises. it. linder i deze n in 169000 1 Juli In December van 1622 begon het heel sterk te vriezen, maar een maand daarna ving de dooi aan en werd het losgebarsten ijs naar het Westen gedreven, waar het tegen den dijk bij Medembllk begon te kruien. Overal waar het ijs kwam, ontstonden gaten in den dijk. Men kon er weinig aan doen en moest alles met leede oogen aanzien. Na een zeer korte doch hevige vorstperiode werd het ijs met zulk een kracht tegen de dijken gedreven, dat het op zeer veel plaatsen er Overheen schoof en alles wat achter de dijken was meesleepte. De schade beliep meer dan honderdduizend gulden. De Vier Noorder Koggen vroegen hulp aan de Staten van Holland, die tien duizend gulden toestonden. In 1684 kon men vanaf Kamperduin geer, water meer in zee zien. Een vlgacherzéchuit uit Den Helder vroor ter hoogte van Bree veertien in. De bemanning zat echter in het geheel niet in nood, daar men rustig enkele kilometers Over zee naar huls wandelde Den twaalfden Februari werd het weer iets zachter, ofschoon het toch nog flink vroor. Den twintlgsten begon het eerst te dooien, doch het ijs was zoo dik. dat het gerulmen tijd duurde voor het geheel verdwenen was. Tot einde Maart lag het nog in het water. Zwit- an de le van anden •eveel- a, ter •Usch 'S. In door niets itmaal 1 uit heb- WARSCHAU, 25 Aug. Volgens de Express Poranny heeft Dultschland Thaelmann. den vroegeren leider der communistische partij, in vrijheid gesteld. Volgens het blad is alt de eer ste prijs, welken Dultschland te betalen heeft voor het pact met de Sovjets. Niet alleen ons land had een uiterst strengen winter, doch alle landen van Europa leden er onder, zooals uit het volgende zal blijken. Den tienden Januari werd vanuit Konings bergen bericht, dat de vogels, die in de lucht vlogen, dood ter aarde vielen. Den elfden werd uit Praag geschreven Quanjer reeds in 1907 heeft dat de koolplanten. als ze be schadigd waren door de maden van de kooi de vallersziekte wer- oor de vroege lehalve In Juli tegen waarde jitsch- t jaar waar- ;e jaar Nadat het veertien degen voor Kerstmis 1706 flink gevroren had. werd de vorst in Januari In de hoofdstad heeft men er door bereikt, dat vele kringen, die van het tooneel vervreerr.G waren, opnieuw tot belangstelling voor oeze kunst werden gewekt en daardoor ook bulten het abonnement tooneelvoorstellingen gingen bijwonen. De eerste maal moesten, om aan all? aanvragen te kunnen voldoen, zes series van zes voorstellingen worden gegeven, zoodat ongeveer 5000 menschen van het gemeentelijk abonnement gebruik maakten. In het volgend jaar moest het aantal series reeds tot negen worden uit gebreid en ook in het achter ons liggende too- neelselzoen werden negen series van zes voor stellingen gegeven, voor 7500 abonné's. Entrée: 75—100- 125 eb 150 cent (alle r. Inbeffr.). Pl beepr. A 10 ct. v.a. 26 Aug. dag. v. 10-12 en 2-4 u. e V.f>- fractle cwestie. met t iwellng en A. De proefneming, welke het gemeentebe stuur van Amsterdam in 1936 met het ge meentelijk schouwburgabonnetnent heeft genomen, kon reeds dadelijk als geslaagd worden beschouwd en In de volgende jaren is de belangstelling zich In stijgende HJn blijven bewegen. Zooals men weet biedt dit abonne ment, waarvoor de gemeente met de verschil lende er aan deelnemende tconeelgeaelschap- pen overleg pleegt, de mogelijkheid tegen een gering bedrag gedurende het tooneel- seizoen zes verschillende voorstellingen bij te wonen, terwijl het bedrag everftueel in termijnen kan worden betaald. Van belang is daarbij vooral, dat een steeds grooter deel van de abonné's het vol gende Jaar terugkomt. In 1937 liet 33 pCt van de abonné's van 1936 zich opnieuw in schrijven. In 1938 steeg dit percentage tot 40 en in 1938 tot bijna 50. De tooneelgezelschappen, die bij het abon nement worden betrokken, zijn dezelfde als het vorig jaar, met uitzondering van het gezelschap van Jan Musch, dat opgehouden heeft te bestaan en waarvoor thans In ae plaats Is gekomen het Resldentletooneel onder leiding van Dirk Verbeek. Een ver betering in vergelijking met vorige jaren, is. dat thans definitief bekend is welke stukken In het abonnement zijn opgenomen. Geest nadere aankondigingen. Vele zeeën en rivieren vroren dicht en het ijs was in korten tijd zoo dik, dat men overal met sleden kon rijden, zelfs op plaatsen, die men In den winter van 1608 niet dan met levensgevaar zou hebben betreden. Men liep en reed per slede van Friesland naar Vlieland, van Vlieland naar Texel en van daar naar Wleringen. Ook over de Maas en de Wielingen kon men loopen. Tot op 38 vadem' diep lag de Noordzee langs het strand dicht. Schippers vertelden, dat zij In het midden der zee stukken ijs van 2 1 3 mijl hadden zien drijven, waarop men veilig kon loopen Dit wee by menschen - heugenis nog nooit geschied. Entrée: van 0.73 tot 2.alle rechten Inbegrepen Plaatabeepr. A 10 ct. vanaf Maandag 28 Aug. dag. van KV12 en 24 uur. Een veelbeteekenend direct gevolg van de Dultsch-Russische nlet-aanvals overeenkomst was, dat sedert gisteren de uitzendingen in de Oekralnsche taal door de radiostations van qan. Weenen, Graz en Leipzig, zijn gestaakt. Doordat Euwe met Landau remise speelde, bezet Euwe met de fraaie score van 9 uit 11 de eerste plaats. Flohr en Klein deelen samen de tweede plaats. De radioboodschap van den Heiligen Vader heeft in de Itallaansche pers bijzonderen weerklank gevonden. Alle I tails» bj,. den geven haar in extenso weer en vele be tuigen in hun hoofdartikelen hun bijval. akkers (die overigens moeten hebben en ,JDe koude is hier zoo doordringend, dat oude menschen diergelijk nobyt beleeft hebben; door dezelve koude sterft alhier veel Vee. en binnen de tijd van agt dagen zijn alhier wel 40 menschen doodgevroren.” heerscht. Geen auto’s gerequireerd. geen blauwe lampjes in Je straatlantaarns en in de portiek- lantaarns, geen evacuatie van de burgerbevol king en een oproep van nieuwe lichtingen te- gen.,.. 3 September! De „Osservatore Romano” betoogt, dat Italic bij het thana heerschende conflict 'niet direct betrokken is en als zoodanig voor een oemiaae- iingsactie wel in aanmerking zou kunnen ko men. Ook het Vatlcaansche blad wijst op de In Italic heerschende rust en daarnaast op net feit, dat heden het werkprogram voor het achttiende van het Fascisme op de voorpagina der Italiaansche bladen in grooten opmaak werd ge publiceerd, en op de vele groote ondernemingen welke Italië nog maar sedert kort op touw beeft gezet, zooals de wereldtentoonstelling tn 1942 de groote bouwwerken in Rome en de agrarische ontwikkeling van Sicilië, ondernemingen waar mede veel kapitaal gemoeid is en die slechts kunnen slagen, wanneer het vrede blijft. Het optimisme, waartoe al deze feiten en be schouwingen aanleiding geven, kan echter maar zeer matig zijn, omdat de internationale situatie ten slotte is. zooals zij is. dat wil zeggen hoogst precair. De opvallende ernst, welke in Italië heerscht, is te danken aan struisvogelpolitiek. De kranten doen den uitersten ernst van de situatie daarentegen uitkomen en het publiek neemt er ook terdege kennis van. Kamt, slaat en averwlnt In Se aer-geeatlga CABARET-REVVK POPULAIRE PRIJZEN: »110 en 150 ct. (alle rechten Inbegrepen) Pl.beapr. A 10 ct.-VAi. 26 Aug. dag. v. 10-12 en 2-4 u. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Vrijdagavond- In den zomer van het jaar 1849 werd de eerste verpleegde opgenomen in het Pro vinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, zoodat Meerenberg thans negentig Jaar bestaat. Het is geen jubileum, doch de opening is wel waard gememoreerd Te worden, omdat zij een mijlpaal beteekende op het gebied der krankzinnigenverpleging. Meerenberg is het eerste en vele Jaren het eenige ge sticht op het vasteland van Europa geweest, waar de krankzinnigenverpleging zonder toepassing van de zoogenaamde dwangmid delen plaats had. Om ons nu te beperken tot de gebeurtenissen in ons land, den 25sten Januari gingen van Buiksloot naar Amsterdam over het IJ 40 paar den met den staart aan elkaar gebonden. In Texel kwam vanuit Frankrijk een schip binnen beladen met 130 vaten wijn. Door den ijsgang werd het plotseling omvergeworpen en verging het. Op de ijsschotsen wist de bemanning zich in veiligheid te stellen. De lading van schipper Pieter Wijngaard uit Amsterdam, .welke drie ton gouds waard was. ging eveneens door den ijsgang ten gronde. De schipper zelf verdronk en met de grootste moeite werd het scheeps volk gered. Den zevenden Februari kwamen in Enkhulzen bijna 40 paarden met sleden over de zee aan. Tien dagen later gingen twee bakkers met de ar van Enk huizen naar Stavoren, maar toen ze terug wilden keeren. werden ae door een zwaren sneeuwstorm overvallen, zoodat ze ge durende zeventien uur op de Zuiderzee rond- d waalden zonder den weg te weten. Tenslotte kwamen ze, verkleumd en vermoeid, in Naar den aan land Den zestienden Februari schaatsten inwoners van het Noorderkwartier nog lustig, maar den volgenden dag konden vanwege de plotseling ingetreden dooi de schuiten weer in de slooten varen, weer een dag later begon het te vriezen, zooals het nog nooit te voren gevroren had. Dit duurde tot einde Maart. Heel veel kommer en zorg brachten deze win ters mee en hun gevolgen waren nog gerulmen tyd aan het land, dat onder de striemende ijsvlagen gelegen had. te zien. Doch men gat den moed niet op. men leerde zich schikken. Hoe warm het nu ook is, niemand aal toch dat voordeel mede kunnen doen. die in dit verband van nut kunnen zijn, zal ik evenzeer op prijs stellen. de Staten den heer dr. B. H Everts, geneesheer van een gesticht in Deventer Deze maakte daarop verschillende reizen naar Engeland en Schotland en was bU zijn terugkomst een vurig voorstander van het no-restraint-systeem. Het was echter Jammer, dat hij geen invloed had gehad op den bouw van het nieuwe ziekenhuis, dat tot gevolg heeft gehad, dat "hij nog vele jaren tegen de dwangmiddelen heeft moeten vwektMz - v». De eerste patiënten van Meerenberg kwa men uit het Binnengasthuis van Amster dam. In het nieuwe ziekenhuis was gerekend op 300 patiënten, maar reeds in 1850 dat aantal overschreden. Van de 337 ver pleegden waren 179 Amsterdammer. Er werden echter in het ziekenhuis nog bedsteden, voorzien van sterke tralies, ge vonden, men paste er nog dwangbuizen toe. daartoe tot op zekere hoogte genoodzaakt door de overbevolking. Nadat in 1857 een aanzienlijke verbouwing was uitgevoerd, die ruimte maakte voor de verpleging van 518 patiënten, kon directeur Everts zijn nieuwe en menscheiyke begrip pen omtrent krankzinnigenverpleging toe passen. Alle dwangmiddelen werden radi caal opgeruimd. De Nederlandsche Veehouderjjcentrale maakt bekend, dat zij, die piet haar contracten ge sloten hebben tot levering van zware varkens en die ontheffing van leveringsplicht of uitstel van levering wenschen te verkrijgen, zich tot de zaakvoerders der Centrale dienen te wendqn onder overlegging van het hun uitgereikte leve- ringsbewijs. 's-Gravenhage, 25 Augustus 1939. Het Nederlandsch Tooneel» de vaste bespeler van den Stadsschouwburg onder leiding vkn Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum eii A. Defresne. geeft twee opvoeringen: een mo dern Amerikaansch stuk .Lieve Menschen” van Irwin Shaw, onder regie van Albert van Dalsum die ook de hoofdrol vervult, en „Phedre”. dat wordt opgevoerd In verband met de herdenkings feesten van Racine, geregisseerd door A. Defresne met In de hoofdrol Charlotte Köhler. Het Resldentletooneel, vaste bespeler van den Kon. Schouwburg te Den Haag, brengt onder regie van Bets RanucclBeekman een groot gemonteerde voorstelling van een bewerking van Hildebrand’s „Camera Obscura". De Tooneelgroep ..Het Masker", directeur Ko Amoldl, geeft het Parljsche stuk van Alfred Gehrl „Zesde étage”. De Fritz Hlrsch operette komt met de operette „Das Veilchen von Mont martre”, van Emmerich Kalman, en de door Wagnervereenlging en andere Instanties opge richte Nederlandsche Opera Stichting verzorgt een opvoering van Offenbach’s „Hoffman’s Ver tellingen". w Ook ditmaal zulten-ez negen series voorstellin gen worden gegeven, waarvan de data nu vast staan, zoodat men daarmee rekening kan houden by zijn keuze. In de onder leiding van wethouder dr. E, Boekman gehouden persconferentie deelde de wethouder voor de Kunstzaken mede, dat men onder de abonné's van het vorige jaar een enquête had gehouden, waarop vele antwoorden waren ingekomen. Met de uitgesproken wenschen heeft men zooveel mogelijk rekening gehouden O. a. zijn in den Stadsschouwburg nog ver bekend is, 1 hoeveelheden gronden. Op traden ze ook wel op, doch daar is de schade veelal minder groot tengevolge van verschil lende oorzaken waarop ik rtu niet dieper wil ingaan. Wel wil ik er hier nog even op wijzen, dat (nu Proffessori aangetoond. In vroeger eeuwen werden de krankzinnigen als ongeneeslijk beschouwd en dikwijls als menschen. die van den duivel bezeten waren Zij waren tot last van hun familie en deze schaamde zich niet zelden over hen. Men liet hen opsluiten in het zoogenaamde dolhuis waar zy niet meer dan in het leven werden ge houden. De ongelukklgen werdep er niet ver pleegd. doch gewooniyk in hokken opgesloten. Ruwe bewakers bedwongen hun booze buien door middel van dwangbuizen, dwanggordels, bytmaskers, hand- en voetboeien, wettlngen en strahokken. Het was zelfs zoo erg. dat de gek ken op bepaalde dagen van het jaar, b.v. tijdens jaarmarkten en kermissen, te kyk werden ge zet. ledéreen had dan tegen betaling van entréegeld toegang tot de dolhuizen en kon zich naar hartelust ten koste van de ongeluk klgen amuseeren. Pas in het begin der vorige eeuw kwam het krankzinnigenwezen onder Invloed der medische wetenschap. De Fransche geneesheer Philippe Pinel La Salpetrlère streed nog vergeefs tegen een overmacht, maar de Engelsche psychiater Co- nolly, die leefde van 1794 tot 1866 voerde voor het eerst het „no-restralnt-stelsel” in. waar door de overdreven dwangmiddelen uit krankzinnigenverpleging werden geweerd. Hier te lande was het vooral de Utrechtsche hoogleeraar Schroeder van der Kolk, die In 1837 het Engelsche stelsel krachtig begon voor te staan. Een tweede stuwende kracht was de heer mr. W. A. PUlera. griffier van de Provinciale Staten van NoordhoUand, en het was wel aan ayn stillen arbeid te danken, dat de Staten van Noordholland In 1843 besloten tot het oprich ten van een gesticht. Het lid van Gedeputeerde Staten. Jhr J. P Tedlng van Berkhout, kocht voor risico van het college de aan den Voet van de duinen gelegen hofstede Meerenberg. voor den prys van f 25846 waarna deze voor denzelfden prys In bezit van de provincie overging. Door den Haarlemschen architect Zocher werd in overleg met prof Schroeder van der Kolk een gebouw ontworpen dat geïnspireerd was op de reeds bestaande ziekenhuizen van Conelly in Engeland. Tot eersten geneesheer-directeur benoemden Het internationaal schaaktournool heeft door de politieke situatie een wel zeer overhaart tinde gekregen. Waren speyer en Damen Don derdag reeds uit de Engelsche badplaats ver trokken, in den loop van Vrijdagmorgen pak ten Euwe en Landau yilngs hun koffers, om via Londen de nachtboot naar Nederland te halen, ten einde zoo spoedig mogelijk naar ons land terug te keeren. Ook enkele andere deelnemers reisden snel af, zoodat de slotronde van dit tournool een «er onregelmatig verloop had Landau en Euwe hadden, zooals Flohr, die nog te Bournemouth vertoeft en voorlooplg in Engeland denkt te blyven, mededeelde, een snelle remise gemaakt, een party van slechte tnkele zetten, hetgeen begrypeiyk was in deze omstandigheden. Voor Euwe was deze remise intusschen voldoende voor de eerste plaats, terwyi Landau, dan zy het feit, dat hy zUn afgebroken party van Abrahams had gewon nen, de vierde plaats kon innemen, te zamen “et Koenig. Flohr en Klein deelden de tweede tn derde plaats. De uitslagen van de elfde ronde luiden; LandauEuwe J4 Conde—Wallis 8—1 ThomasAbrahams 1 Klein—Kltto 1—0 Mieses—Aitken 0—1 Flohr—Koenig Dende ronde: KlttoThomas 01 Terwy, de Itallaansche pers over de ontstemming van Japan naar aanleiding van het DuitschRussische non-agressiepact slechte tusschen de regels van haar Japan- sohe berichtgeving laat lezen, en die dan nog verzwakt door de mogelijkheid van een JapanschRussisch non-agressiepact te opperen, maakt de „Osservatore Romano” van die ontstemming onomwonden melding. Het Vatlcaansche blad publiceert het communiqué van het Algemeen Neder landsch Persbureau betreffende de absolute neutraliteit van Nederland. In Parijs vond men in huizen van armen ver schillende dooden; In Frankryk bedroeg het aantal dooden op 14 Januari 3500. Gehee'.e dorpen waren tot aan de daken der hulzen, die daar over het algemeen laag zijn, ingesneeuwd. In Februari waren de dobden niet meer te tellen. Het aantal struikroovers in en om ParUs nam dagelyks toe. Meer dan vijfhonderd werden er opgehangen, terwyi er ook velen werden geradbraakt. Vanuit Spanje werd bericht, dat alle rivieren dicht lagen en dat duizenden vogels, door de koude bevroren, dood ter aarde vielen- In Oostenryk werden veel personen langs den weg dood gevonden, „ook lieten de Wolven zig hier en daar sterk zien, en hadden den Postiljon tusschen Gratz en Indeburg met zijn Paart opgevreeten, zonder daarvan iets over te laten dan de beenen. kleederen. den zadel, spooren en toom, en de Ijzers van 't Paart". Nadat het na een vorstperiode in December 1607 Sterk gedoold had. begon het den eersten Januari sterk te vriezen, wat tot einde Maart aanhield. In Januari en Februari was de koude het hevigst- De Rijn boven Keulen, de Schelde voor Antwerpen en de Hont tusschen Vlaan deren en Zeeland vroren dicht, evenals de Zuiderzee, waarover men dagelijks met sleden van Harlingen naar Enkhulzen trok. Zelfs kon men van Texel naar Wlerlngen loopen, terwyi er anders op deze plaats juist een sterke stroom staat. Zoo hier en daar vertelt de schrijver vroren de menschen langs den weg dood van de kou. Appels- en perenboomen van meer dan Vijftig jaar bevzoren. in Bennlngbroek speet een esscheboom van 200 jaar radicaal doormidden. De wellanden waren zoodanig be vroren, dat den geheelen zomer ér geen gras meer op kon groeien. Visschen en watervogels stierven by gebtek aan lucht en voedsel- Het is opmerkelyk. dat het vele voorafgaande Jaren, toen de vyand bedoeld wordt de scha ren van Philips II wachtte op sterke vorst om over de ondergeloopen landerijen een aan val te doen, in het geheel of bijna niet vrenr, terwijl het Twaalfjarig Bestand nog nauwe- lyks geteekend was, of er kwam zoon stevige winter, dat het leek of alle „slappe” winters van de voorafgaande jaren Ingehaald moesten worden. Wellicht vergist de schryver zich hier even, daar het toch algemeen bekend is, dat het Twaalfjarig bestand in 1609 Inging. Het is even wel mogelUk. dat de vyandeiykheden tijdens de onder handelingen gestaakt werden. Ook het voorjaar was verre van zonnig; zomers deed het bijna niet ander» dan re- schfilende kleine verbeteringen aangebracht waardoor men de goedkoopere rangen voortaar. ook via den hoofdingang kan bereiken en niet meer gedwongen is gebruik te maken van de hatelyke zijdeuren. Er is rekening ^gehouden met bezoekers uit omliggende’plaatsen voor zoover die geen elgcr schouwburg hebben, waar de groote gezelschap pen regelmatig komen spelen. Te Zaandam eu te Alkmaar zyn bespreekbureaus Ingericht. De gemeente voert evenals vorige jaren weer een propagandacampagne voor het gemeentelijn schouwburgabonnetnent. o. a. door het versprei den van 250.000 vouwblljetten in Amsterdam en 25 000 in de Zaanstreek en U, Alkmaar. Van 28 Augustus tot 9 September worden de abonne inentekaarten in omloop gebracht. Den laateten tijd hoort men vele Machten^ over het optreden van de vallersziekte by dt£ sluitkool. Zelfs zou dat het geval zijn blR planten, afkomstig van ontsmet zaad. Nu ligt het natuurlijk In het geheel niet in myn bedoeling, te gaan beweren, dat uit ont smet zaad nooit planten zouden kunnen ont staan, die later door de vallersziekte worden aangetast. De besmetting door de zwam, die deze ziekte veroorzaakt kan nu eenmaal op ver schillende manieren en in verschillende stadia plaats vinden. Om echter te zorgen, dat de «aadontamettlng. die vele Jaren geleden bewezen heeft zeer effectief te zyn, niet in discredlet komt, zou ik er toch op willen wijzen, dat alles wat men in praktijk vsllers pleegt te noemen nog niet altijd vallers zyn. veroorzaakt door Phoma (de zwam, die de echte vallersziekte veroorzaakt». Zonder speciaal onderzoek en vooral zonder veel onder vinding is het niet mogeluk te zeggen, of de plant „valt" tengevolge van een zwamaantastlng of tengevolge van andere oorzaken. Onder die anderen oorzaken moet vooral een koolvliegmadenaantasting worden ge rekend. Zooals groote lichtere Regende ronde: Landau—Abrahams 10 Conde—Kltto K—H De eindstand luidt: I Dr. Euwe, 9 punten. «n 3 Flohr en Klein, belden 8% pnt en 5 Landau en Koenig, belden pnt. Conde, 6 punten. en 8 Aitken en Wallis, leder 5 punten. Thomas pnt, Mleses, 3« pnt. II Kltto, 2 ponten U Abrahams, i punt. Wel bleek uit de proeven, die Quanjer ge nomen heeft. dat ook beschadigingen van anderen aard en over het algemeen een kwynende stand van de planten, het optreden van vallers tengevolge kon hebben, doch dan biyft toch het feit bestaan, dat in jaren als dit byna geen plant geheel vry blyft van koolvlieg larvenbeschadiging. Zoolang niet anders bewenen is blijf ik dan ook aan die theorie gelopven. Aan geruchten hebben wU nu eenmaal niet veel. In dit verband zou het dan ook aardig zijn te weten, of er verschillen In aantasting op merken zyn tusschen die koolakkera, die den voorzomer behandeld zyn tegen de >tjerlgheld” en die samenstelling dnlgeveer dezelfde ligging), die niet behandeld Is Ciano op het oogenblik in Rome? Van offlcieele zyde zegt men van wel, merkwaardig is het, dat men in de Italiaan- sche avondbladen tevergeefs zoeken zaj naar een bericht over eenige diplomatieke activiteit van graaf Ciano. Dit is te meer merkwaardig, waar Gayda in lijn hoofdartikel van hedenavond spreekt van een intense diplomatieke activiteit door Italië ook nog in dit beslissende uur ten gunste van den vrede in Europa ontwikkeld. Laten wy in dit verband ook vermelden, dat de Itallaansche pers in geenendeele verzwygt, dat in Frankryk en Engeland op een Itallaansche interventie ge hoopt wordt. Wy herhalen nog eens: Italië is zeker niet op een oorlog belust. Wanneer het iets voor den vrede kan doen, zal het dat zeker niet nalaten, maar Italië kent geen vrede dan dien, welke gebaseerd te op de rechtvaardigheid waaronder het verstaatéen vrede die Danzig aan Dultschland térugvoertz en aan Italië de ver vulling schenkt van kyn riatuurlyke aspiraties Tunis, Dzjiboetl en het Suezkaruuu. wordt wel verteld, dat de begletlngen met sublimaat en met vruchtboomcarbollneum weinig of geen resultaat hebben opgeleverd tegen de maatjerigheld doch uit eigen erva ring zyn mij heel mooie voorbeelden van het tegenovergestelde bekend. Men is nu eenmaal geneigd over mis lukkingen meer te praten dan over gelukte proefnemingen. die min of meer van zelf sprekend geacht worden. Een groote rol by het toepassen van die middelen speelt ongetwyfeld het feit, dat over de verschynlngsdata van de koolvllegen nog te weinig bekepd Is (tn ons land dan) en dat het toepassen van een middel dus een min of meer gelukkige of ongelukkige greep kan zyn. Over mislukte begletlngen met sublimaat of het vruchtboomcarbollneum val tk dan ook graag berichten ontvangen. Natuurlijk ook over gelukte proefnemin gen. t Wellicht dat wy er een ander Jaar ons Andere opmer- De „Osservatore Romano” van constateert met vreugde, dat de welk de radioboodschap van den Heiligen der vond, universeel genoemd mag worden Oayda spreekt van edele en geïnspireerde woorden van den Heiligen Vader Jr.gegeven door een hoogen christeiyken geest menscheiyk gevoel." In dezen geest spreken vele andere bladen over de Pauseiyke boodschap. Het beroep, dat president Roosevelt aan Ko- r.ing Victor Emmanuel gedaan heeft, vindt in. de Itallaansche pers weinig byval. natuurlijk overeenkomstig het scepticisme dat wy reeds gisteren in Romeinsche kringen in verband met Roosevelts beroep waarnamen. Oayda schryft dat het beroep een herhaling Is van de manoeuvre van April jl Het pro beert evenzeer ate die manoeuvre van April de verantwoordeiykheld voor een oorlog op de totalitaire staten af te schuiven. Oayda noemt het pathetisch en tracht aan de hand van fei ten aan te toonen. dat het nergens strookt met de propaganda door Roosevelt steeds vóór En geland en Frankryk en tegen Italië en Dultech- land gevoerd. De Itallaansche bladen geven Roosevelts beroep overigens in extenso weer. Het was niet te verwonderen, dat men in het begin groot gebrek had aan geschoold en des kundig personeel. De krankzinnigenverpleging stond nu eenmaal bekend als een hard vak en slechte de ruwste en sterkste mannen meenden zich daarvoor te kunnen aanmelden Er zyn dan ook heel wat verplegers wegens ongeschikt heid ontslagen. Meer en meer kwam de verple ging door vrouwen op den voorgrond. Een der meest bekende zusters van Meërenberg is zuster Constance Thönissen geweest, die er van 185t> tot 1896 op haar post bleef. Welk een omwenteling directeur Everte wist in te voeren, kan biyken uit het feit, dat er reeds in de eerste Jaren van het bestaan van Mee- renbeng concerten werden gegeven, luchtbal.ons werden opgelaten, dat er een schouwburgzaal werd gebouwd, een kegelbaan aangelegd en dat er een bibliotheek ter beschikking was In dezen geest neeft de verpleging zich meer en meer ontwikkeld. Wy behoeven maar te herinneren aan de jaariyksche kermissen, welke op Meerenoerg gehouden worden en aan de voortreffelyke me thode om lederen verpleegde werk te laten ver richten, waartoe hy geschikt is en waar ny pleizier in heeft. Met deze arbeidstherapie wor den thans schitterende resultaten behaald en het laatste woord is op dit gebied zeker nog niet gesproken. Dr. Everte, die tot 1 Mei 1874 in functie bleet, werd opgevolgd door zyn bekwamen assistent, dr. C. J. van Persyn en deze door den zeer be kenden Amsterdamschen psychiater J. van De venter Szn., directeur van het Binnengasthuis in de hoofdstad. Op hem volgde de zeer bekende prof. Winkler, die o.a. veel werk maakte van de opleiding van het verplegend personeel en de oude titels van bedienden en opzichters e d deed veranderen in verplegers, hoofdverplegers enz. In den loop der Jaren is Meerenberg voortdu rend uitgebreid Het beslaat thans een groote uitgestrektheid. Bovendien zijn er nog twee an dere provinciale ziekenhuizen bygekomen, een te Bakkum in Castricum en een te Medemblllc Tenslotte nog een enkel woord over den axler- nieuwsten vorm van krankzinnigenverpleging. Deze bestaat in de voorzorg. In verschillende steden, o.a. in Haarlem, bestaan consultatie bureau! en werkinrichtingen, die ten doel heb ben de opname van krankzinnigen in een ge sticht zooveel mogelljk te voorkomen. Zeer plotseling stak In de laatste helft van Januari 1621 een sterke Oostenwind op. die veertien dagen aaneen aanhield, gedurende welken tyd het heel hard vroor. Het verdient ojagemerkt te worden, dat de Itallaansche pers wanneer zy „den vrede ge baseerd op de rechtvaardigheid” ter sprake brengt over den Poolsohen Corridor zwygt en llechts Danzig noemt als Duitschen elsch welken oe rechtvaardigheid bepleit in te willigen. Men kan niet anders dan aaunenj^u daf, wanneer Italië ook maar eenige mogelijkheid aanwezig acht, dat het tot een mogendhedenconferentie komt, waarop de Duitsche en Itallaansche eischen een serieuze kans maken, het alles zal doen om een dtrgeiyke conferentie te verwe zenlijken. a Het is echter uit alles, wat hier geschreven en gezegd wordt evident, dat Italië maar zeer weinig vertrouwen in de mogelijkheid van dergeijjke conferentie heeft. Toch kan leggen, dat de pers op zulk een conferentie aanstuurt. Tot eenig optimisme stemt de rust, welke hier vlieg veel eerder door den aangetast Nu is het my bekend, dat sommigen in den loop der jaren zyn gaan twyfelen aan de juistheid van die (toen bewezen) theorie, doch het is dan toch op zyn zachtst uitge drukt. zeer eigenaardig, dat de vallersziekte het meest lykt op te treden in jaren, waarin eerst de koolvllegen heftig optraden. te tn ..maid delfde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 3