Kansen bij Engelsch-Duitsch samentreffen in de lucht 1 I I 1 in Een herinnering Tannenberg aan i p VOOR DUITSCHLAND HET GUNSTIGST OFFICIEELS WOORDEN TE TOKIO UIT DE STAATSCOURANT Turkije’s houding BRAND IN LOMPENPAKHUIS P.T.T. GEVAREN VAN HET ONWEER isie Onvoldoend geschoold personeel I Japanners toch naar Neurenberg Ambtenarengerecht De ..Mlyako SJimboen", die hiervan melding Onderwijs Onderscheidingen t (Nadruk verboden). nen en sche oorlogB-luchtvloot betreffende, ge- Defensie uk. 24 23 22 21 - 20 9 t Het Negenmogendheden verdrag Overhaaste opvoering van Engelsch kwantum ten koste der kwaliteit Europa staat vo^- een beslissend keer punt van zijn geschiedenis, waarbij zich de keus voordoet tusschen vrede en oorlog I Elf maanden geleden bevond men zich In dezelfde situatie en men meende den mid denweg te kunnen kiezen ^van ge wapen den vrede, op welk pad de groote mogend heden thans het bewijs ontmoeten, dat ook dit ten slotte tot oorlog voert) In die elf maanden gewapenden vrede Duitschers in Tientsin hebben het hard Ook den enkele jaren geleden bestaanden achterstand van de Duitsche motoren-industrie hebben onze Oosterburen op beslissende wijze weten In te halen. Tot de motoren van 1000 en 1500 P.K. toe worden thans In voldoende aan tal binnen Dultschlands grenzen vervaardigd en de practijk heeft aangetoond, dat er geen twij fel behoeft te bestaan over de voortreffelijke kwaliteit ervan. Bovendien is de specialiteit van dit land de ruwolie-motor. welke ook haar toe passing bij de militaire vliegtuigen vindt. Zoo zijn bijv, velschillende Helnkel He-113 jacht vliegtuigen met Junkers ruwolle-motoren uit gerust. Het bereikt van 388 K.M. aag aan- t. 10 rette eren stuk -23, 051. ukt n 35 SS toe leg. Aan mr T. de Jong is op zijn verzoek terrav ontslag verleend als lid van het Ambtenarenge recht te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. voor peie- naakt rwten t«d- il be- ■wten, rd en 1938 «e C, welke rwten ►en. leks* rkt. del len uk. 140 1.70. ÏO— tOOl kg. D.80 de rde de cht Af ten Ule net En ten >op ten de er- de ng op en. Brit- esprs- hagen isn. vette kwal, en 46 er »t. 36- kal. t. 404 10 kg is 60 Td 1 i. indel aan- jzen. vlug, indel kor- ijzen. par- geen soort 1 kg. 2.70, .20— icm- iap- enh. ent, een actle-radlus van 3000 K.M. Van de Beau fort wordt beweerd, dat zij deze prestaties nog belangrijk overtreft. Ook in Nieuw-Zeeland heeft men een arse naal gevormd, waar hoofdzakelijk de Havilland- trainers worden gebouwd in verband met de opleiding van oorlogsvllegens in Nleuw-Zeeiand Het ligt nl in de bedoeling, dat van hieruit jaarlijks 220 vliegers aan de gelederen van de R. A. F. zullen worden toegevoegd. Generaal Samsanof, die den slag van LRennenberg verloor en zelfmoord pleegde De Spitfire, geheel van licht metaal bouwd. is ultgenist met 'n 1000 P.K. Rolls Royce Merlln-motoc, welke een maximumsnelheid van 586 K.M. mogelijk maakt. In vier minuten tjjds zit men met deze uiterst krachtige machine reeds op 3000 meter hoogte. De Hawker Hurri cane is met dezelfde motoren uitgerust, waar bij, evenals bij de Spitfire, in de vleugels acht mitrailleurs zijn gemonteerd De maximumsnel heid van deze machine bedraagt 517 KM. De tweede voorsprong van het Duitsche lucht wapen, het groot er aantal beter ge schoold personeel. Is van zéér verstrekkende bcteekenls. ja zy kan in oorlogstijd van be slissende beteekenls zijn. 'Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H.B.S. te Heerenveen mr. dr. J. Hoogland. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de RH.BB. te Goes H J. Kersten, wonende te 's Graven- hage. Van de jachtvliegtuigen noemen we. hier de Messerschmldt 110, die door een wereldsnel- heidsrecord alom bekend werd. Deze machine, welke met twee Daimler Benzmotoren van 1200 PK elk is uitgerust, kan een maximumsnelheid van 560 K.M per uur behalen. De bewapening bestaat uit vier machine geweren en twee automatische kanonnen. Het automatische kanon, waarvan de loop door de schroefas loopt. Is kenmerkend voor alle Duit sche militaire producten, terwijl men dit bij de Engelsche machines niet aantreft. Wat de jachtvliegtuigen betreft kunnen als twee 'oelangrükste vertegenwoordigers de Spitfire en de Hurricane worden ge noemd, van welke vliegtuigen reeds hon derden bü de R.A.F In gebruik zijn. De volgende plaatsingen zjjn'gelast: Met 28 Augustus 1938: De luitenant ter zee der le klasse W. F. van Vreeswijk a.b. H. Ms. Van Kinsbergen: de luitenant ter zee der 2e klasse E. Dank- rneijer a.b. idem; de luitenant ter zee der 2e kl. J. L. van Meeu wen Idem: de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse J. Dijkstra idem: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse C. B. Leeuwenburg Idem. Met 16 October 1939. - De 2e luitenant der mariniers E. M. W. O. von Pohlreich a.b. H. Ms. Van Kinsbergen. De luitenant ter zee der le klasse O. de Booy is 24 Augustus 1939 geplaatst bij het departement van Defensie. Engelands belangrijkste bomvllegtuig Is de Vickers Wellington welke volgens een speciaal procédé, het zgn. geodetische prin cipe, is geconstrueerd. -'*t procédé maakt zéér snelle productie mogelijk en paart wat het vliegtuig betreft, lichtheid aan sterkte. Het vliegtuig is met twee Bristol Pegasus motoren uitgerust van 885 PK elk. De be manning bestaat uit vijf koppen en de bewapening uit drie mitrailleurs. De maxi mum snelheid is 428 KM bji een vlleg- bereik van 5149 KM Samenvattend kan men vaststellen, dat de 1 De veldheeren Hindenburg en Ludendorff hadden In dien tijd nooit van een Adolf Hitler gehoord, den onbekenden frontsoldaat In het Westen. Ludendorff zou van hem hooren, toen hij te München generaal In ruste was. Hjj ver bond zich met dien soldaat, toen deze bekend was geworden als leider der natlonaal-sodalls- tlsche beweging en ondernam met hem den mis lukten staatsgreep van 1922. Hier scheidden zich hun wegen. Ludendorff heeft HlUer nooit ver geven, dat hjj bulten hem bezit nam van de staatsmacht. Hindenburg leerde als Rijkspre- sident den onbekenden frontstrijder uit zijn eigen armee kennen. Hjj leerde hem zóó ken nen. dat hij ten slotte gedwongen was, hem tot RiJkskanseller te benoemen. Verder zijn er volgens Domei te Tokio tal van aanwijzingen, dat de Japansche regee- ring den staten, welke het Negendmogend- hedenverdrag hebben medeonderteekend, in kennis sal stellen Van haar wenach, desa overeenkomst op te zeggen. Generaal Von Rennerkampf, die in de veldslagen, volgend op Tannenberg, werd verslagen en sneuvelde Bij overwegingen, de grootte van de Engel sche oorlogs-luchtvloot betreffende, moet men vooral ook rekening houden met de omstan digheid, dat de Engelsche arsenalen zéér sterk gedecentraliseerd zijn. Strategisch gezien ver sterkt dit de Britsche positie In Canada heeft men een combinatie van vliegtuig-constructeurs gevormd, welke in 1940 twee-dfotorige bom vllegtuigen van het type Handley Page „Hamp- N egenmogend hedenverdrag zou wellicht spoedig wor den opgezegd Duitsche en Engelsche luchtstrijdkrachten te genstanders zijn, die mln of meer aan elkaar Zijn gewaagd. Maar er zijn factoren aan beide zijden, die we slechts beknopt behandelen kon den, die doen vermoeden, dat een samentreffen zéér groote verrassingen kan opleveren. Alle bijkomstige factoren ultgeschakeld komt men echter bij een nauwkeurig uitwegen der weder- zijdsche krachten tot de conclusie, dat er geen zuivere balans Is, maar dat de schaal ten gun ste van Dultschland doorslaat. Een overhaaste opvoering der kwantiteit gaat veelal ten kost» der kwaliteit, hetgeen héél sterk voor de oplei ding der vliegers zélf geldt. En maar Al te goed weten de Britsche bevelhebbers deze zwakke plaats In hun overigens zware pantser! DOMYN KELLER Hindenburg en Ludendorff zijn dood. De voormalige frontsoldaat Adolf Hitler is op het oogenbllk de man, van grien de wereld vrede afhangt. Hij zou Zondag te Tannenberg, het historische slagveld, hebben gesproken en heel de wereld zou ademloos geluisterd hebben naar de stem van den man, die de hoogste hoog ten der macht beklom. Hij zal nu op andere wijze spreken. Maar het blijft: In zjjn toga: oorlog of vrede? Dona nobis, Domme zoo bidt met den Paus de heele Christenheid tot den éénlgen Heer, den Domlnus dona nobis paceml Te Tokio verluidt volgens Domei: Na leger- en vlootautoritelten te hebben ge raadpleegd, verluidt heden, dat het departement van Bultenlandsche Zaken aan generaal Terautsjl en admiraal Osoeml via de Japansche ambassades in Rome en Parijs geseind heeft, hun verzoekende zich rechtstreeks naar Dultsch- land te begeven. Zooals gemeld hadden zij be sloten naar Zwitserland te gaan tot de Europee sche toestand zou zijn opgehelderd. Zij waren door HlUer ultgenoodlgd het partijcongres te Neurenberg bij te wonen. Volgens een Havas-berlcht uit Tientsin wordt het onderscheid, dat Mn de slagboomen der concessies gemaakt wordt, thans gericht tegen de Duitschers in plaats van tegen de Engel- schen. Sinds twee dagen zijn verscheidene ge vallen gemeld, waarin Duitschers teruggedron gen en zelfs In het gelaat geslagen zijn, toen zij hun passen toonden aan de Japansche schild wachten om toegelaten te worden. Talrijke Duitschers verlaten overijld Tientsin met onbe kende stemming. Hjj werd ingelijfd bü het 16e linlereglment van het Bclersche leger en leefde vier jaren in de loopgraven van Vlaanderen en Noord-Frank- rük. HU kwam terug als korporaal. Deze man is thans de machtigste man op aarde. Zün ja of neen beschikt thans over het lot van Europa en in zün nasleep over het lot van bükans heel de wereld. Deze man stond eenlge Jaren gele den op het binnenplein van het reusachtige Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van groot-officier der orde van Burgerlijke Verdiensten van Bulgarije Mn mr. dr. J. H. W. VerzüL hoogleeraar Mn de Ge meentelijke Unlversiteit van Amsterdam. Wonen de te Utrecht en van officier In de orde van de Kroon van België en commandeur der orde van de Kroon van Italië aan H. M Luns. hoog leerMr Mn de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Amsterdam. ISTANBOEL, 26 Aug. (Havas) Omtrent be sprekingen In den boezem der Turksche regee- ring wordt bericht: Na Vrijdag achtereenvolgens de ambassadeurs van Frankrijk. Dultschland en Groot-Brlttan- nlë te hebben ontvangen, begaf Saradjogloe zich naar den president der republiek en den mi nister-president. Vandaag wordt vernomen, dat het onderhoud der drie staatslieden vüf uur heeft geduurd en dat belangrijke beslissingen zouden zün genomen. De president en de voor naamste ministers zün naar Ankara terugge keerd. waarheen zich ook verscheidene am bassadeurs zouden begeven. Ingeval de Euro peesche politieke toestand nog ernstiger zou worden, zou het parlement In buitengewone zit ting worden büeengeroepen. De geruchten, die uit het buitenland In Istan- boel zün vernomen en vqlgens welke Turküe zou overwegen een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unie te onderteekenen, gelük aan het Duitech-Russische, worden door het dagblad ,1a Républlque” tegengesproken. Het blad geeft den raad met de uiterste reserves ieder bericht van dien aard te beschouwen, dat ten doel heeft de hechtheid van het Balkan-pact te schokken. Andere Turksche bladen betoogen, dat Tur kije zich zal houden aan het Balkan-pact en aan het Vredesfront. sc he 3 de TOl- «00. S10. stok per- 880 Met Ingang van 1 September 1939 is aange wezen als beheerder van hét Büpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Rotterdam-West de com mies bü den Poet-, Telegraaf- en Telefoondienst C. Borstlap, thans beheerder van het Büpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Rotterdam se rgweg. Met ingang van 16 September 1939 is aange wezen als beheerder van het Büpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Loosduinen de commies bü den Post-. Telegraaf- en Telefoondienst J. de Back, thans te s Gravenhage (postkantoor) en is met Ingang van 1 October 1939 aangewezen als beheerder van het Büpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor resp. te Amsterdam-Koningin- neweg en 's Gravenhage-Prtns Hendrikplein de commies bü den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst R. R Prenger, thans beheerder van het Büpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te s Gravenhage-Prins Hendrikplein, resp. de com mies bü den Post-, TelegrMf- en Telefoondienst J. P. F. Medendorp, thans te 's Gravenhagf postkantoor*. De Japansche regeertng is echter beslist ge kant tegen deelneming van Japan aan bespre kingen der onderteekenMrs van het Negenmo gendhedenverdrag over kwesties betreffende het Verre Oosten, die zouden neerkomen op een algemeene bespreking van het Chlneesche pro bleem. z De .Miyako SJimboen" concludeert dat de veranderde toestand in het Verre Oosten vol doende reden is voor Japan om het Negenmo gendhedenverdrag op te zeggen. Onze weerkundige medewerker schrijft: Bü onweders boven het Noord-Oostelük deel van Noorc.1-Brabant en het Noordelük deel van Lin.burg zün drie personen door den bliksem gedood Hlerbü waren twee wielrijders. Uit deze gevallen blükt alweer zonneklaar, hoe gevaarlük het is tüdens een onweer te blü- ven fietsen. Het fe In het algemeen gevaarlijk tüdens 'n onweer onbeschermd in de open lucht te verblüven. maar het is niets minder gevaar lijk, ja, misschien nog gevaarlüker wanneer men een flets bü zich heeft. Er wordt wel eens beweerd, dat de rubber banden door hun isoleerende eigenschappen bliksemfnslag zoucjen verhinderen. Deze meenlng wordt door de feiten gelogenstraft. Behalve deze twee recente gevallen zün er vele andere be kend. De bliksem, die op zün weg van de on weerswolk naar de aarde of omgekeerd een lan gen weg door de lucht volgt, overwint gemak- kelijk den geringen weerstand, dien hü zou ondervinden door bü Inslag in een wielrijder van de wielbanden van de flets op den grond te moeten overspringen. Zeer zeker mag men biet rekenen op bescherming van de rubber banden tegen blikseminslag. Wanneer nr.en dus bü het verbUjf In de open lucht een onweer ziet naderen, zal men zoo «poedig mogelük een schullplMts moeten zoe ken, maar nooit onder een boom of een open Er behoeft geen twjjfel over te bestaan, en ook in Duitschland weet men dit, dat op bet beslissen de moment Engeland wellicht het grootste aantal vliegtuigen zal kun- fourneeren, maar daar tegen over kan Duitschland gewichten in de schaal -leggen, die zoo niet zwaar der, toch minstens gelükwegend mogen worden geacht. Deze zijn: technische perfectie en grooter aan tal en beter geschoold personeel. Beschouwingen over het luchtwapen hebben Immer het nadeel van alle theorie: de practük blükt dikwüls zoo geheel afwükend te zün. Maar zy vormen toch ongetwüfeld een basis, vanwaar men eenig inzicht heeft in de moge lijkheden. die bü een eventueel slaags raken van twee tegenstanders zün te verwachten Vandaar dat we hier In aanvulling op bo venstaande beschouwing nog eenlge gegevens verstrekken over de voornaamste moderne vlieg tuigen, die Engeland en Duitschland momen teel ter beschikking hebben. Vanzelfsprekend moeten we ons beperken tot datgene, dat men aan de publiciteit heeft prijsgegeven. Ieder land heeft zün geheime lüst van producten, die een verrassing blyven tot het oogenbllk van samen treffen. Tevens moeten we vanwege de ruimte zéér kort zün. zoodat we ons tot het allervoor naamste zullen beperken. oorlogsmonument van Tannenberg, toen veld maarschalk en Rükspresident Paul von Bene- ckendorff und Hindenburg, de man, die de held en geniale strateeg van den slag bü Tannen berg tegen de Russen wordt genoemd, werd bü- gezet in een der machtige torens van het ko lossale monument. Hitler hield er de panegyriek op den dooden veldheer, die hü besloot met de woorden, die tot teeken van tegenspraak voor zeer velen wercjpn: „Und nun, toter Feldherr, trilt' ein ins Walhall!" En pu zou Zondag dezelfde man weer te Tannenberg, als een oude wereld- Romeln In de plooien van zün toga houdend: oorlog of vrede, gestaan hebben, wannéér de toestand niet zóó was, dat er van vrede al bü kans geen sprake meer Is. Veldmaarschalk Von Hindenburg en generaal Ludendorff tijdens- den slag van Tannenberg op het terrein van den strijd Van de verkenningsvliegtuigen Is het vooral de pas uitgekomen Do-215, die bü- zonder de aandacht trekt. Deze machine is ontwikkeld uit de Do-IT, bekend onder den naam „Het Vliegende Potlood” Ook voor bomdoeleinden heeft deze zéér snelle machine groote waarde. Augustus 1914. Bü Luik zün de Duitschers door de Belgische fortificaties gedrongen. De opmerkelükste Duitsche officier bü deze aan vallen was overste Erich von Ludendorff. On- dertusschen zün de Russen als een lawine Oost- Pruisen binnen gevallen. Er moest daar een nieuw opperbevel komen, meent men in het kelzerlüke hoofdkwartier. In Hannover woont een vergeten, gepenslonneerde generaal. Hin denburg geheeten. Hü is indertüd In ongenade gevallen, toen hü na de Keizermanoeuvres kri tiek had uitgeoefend op de strategische plan nen en bevelen van den imperator-rex Wilhelm II. Dat was in Oost-Pruisen geweest. De chef van den generalen staf Von Moltke herinnert zich den generaal en krügt van den keizer diens benoeming tot opperbevelhebber In het Oosten los. De opmerkelüke officier Ludendorff wordt benoemd tot zün chef van den staf. Er gaat een telegram naar Hindenburg. Een extra-treln wordt samengesteld. Ludendorff haalt Hinden burg daarmede" In Hannover af. En voor een vergeten, gepensionneerden, in ongenade geval len generaal opent zich de weg van den roem. Enkele dagen na de aankomst van de twee veldheeren, op 29 Augustus 1914, werd de groote slag bü Tannenberg geleverd. Bü dit dorp in Oost-Pruisen, district Os te rode, hadden de vcreenlgde legers van Polen en Litauen op li Juli 1410 gezegepraald op het .Deutsche Ordens- heer". Er wm dus historische bodem, door bloed gedrenkt. Generaal Hofmann, die later te Brest- Lltowsk bü de vredesonderhandelingen met Rus land met de beroemde vuist op de conferentle- tafel zou slaan, om Trotskl te beduiden, dat alle getreuzel nutteloos was, had alles voorbereid Dezen voorsprong had Dultschland reeds jaren en hü’ wortelt In het speciale oplel- dlngssysteem der vliegers dat daar gebrul- kelük is. Het zou ons Ier te ver voeren daar dieper op in te gaan, maar Engeland heeft ten koste van -ela offers van jonge menschenlevens moeten ervaren, dat men het tempo van opleiding niet in die mate als het productieproces van vliegtuigen kan versnellen. Dit probleem der personeels voorziening. dat zich ook over het tech nische personeel uitstrekt, blüft de groote klemmende zorg der Britsche militaire luchtvMrtorganlsa toren. Benoemd tot leeraar in vasten dienst Mn de R.H.B.S. te Goes W. G. Hartstra. wonende te Rotterdam. Benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Oud-Beyerland R. Deknatel, thans tjjdelük leeraar Mn die school. werd er. met name in Engeland, waar een pünlüke achterstand werd gevoeld, op weergalooze wüze bewapend, hetgeen men vooral ten aanzien van het luchtwapen als een technisch wonder kan betitelen. Gepaard met de verbüsterende uitgave vgn f 20.000.000 per week zag de Engel sche industrie kans de productie van mi litaire vliegtuigen van Januari tot Mei 1939 te verdubbelen terwül deze daarna tot op dit oogenbllk kon worden vervier voudigd. Dat beteekent een productie van 1000 vliegtuigen per nwann. ü?aalrt’ herinnert eraan dat men In het alge meen deze overeenkomst, sedert Japan weigerde deel te nemen aan de conferentie van de on- ferteekenaars-staten tn 1927 te Brussel, be schouwd heeft ans een doode letter wat de be doelingen en doeleinden betreft. Niettemin zün er toenemende teekenen. dat Groot-Brittannlé, f™ükrük en de Vereenigde Staten het denk beeld leven Willen inblazen om op den grond slag van dit verdrag besprekingen te voeren over de gebeurtenissen in het Verre Oosten. De nieuwste aanwinst van het Engel sche luchtwapen is het duikbomvlieg- tuig, de Blackbum Skua, een -maximum-snelheid per uur Trouw aan Balkajipact en Vredesfront In Augustus 1914 staat temidden van een enorme volksmassa, in enthousiaste oorlogs- stemming samengedromd voor de Konlnklyke residentie te München, een arme reclame-tee- kenaar en juicht en jubelt mede. Zün vurigste wensch is mede te trekken in het veld. Hü is geen Dultscher, maar Oostenrüker en spoedt zich naar het Oostenryksche consulaat In de Belersche hoofdstad, waar hü sedert een jaar woont, arm als een kerkmuls uit Weenen geko men, en zün kamer deelt met een jongen, nog niet veel verdienenden Ingenieur, om op die manier in staat te zün, de huur te betalen. De teekenaar verkeert In koortsachtige opwinding, meent dat een soldatenleven meer waard Is dan een bestMn van mislukkeling. Maar opeens blüft hü op zün tocht naar het consulaat van zün vaderland staan, want hü herinnert zich, dat hü niet verschenen ia op de zitting der keuringscommissie in 1909 en 1911. Dientenge volge staat hü ingeschreven als: niet gemeld. Maar hü heeft zich op 5 Februari 1914 laten inschrijven op de recruteeringslüsten van de dichtst nabyzünde grensstad: Salzburg. In zün boekje staat: „Ongeschikt voor den militairen dienst of voor den hulpdienst. Te zwakke con stitutie. Afgekeurd." Hü gMt niet naar het Oostenrüksche consulaat. Hü is en woont in Duitschland. Hü meldt zich aan als vrijwilli ger, hü wil strijden voor Keizer Wilhelm. Bin nen 24 uur wordt zün verzoek Ingewilligd. ,Jk schaam mü heden nog niet het te zeggen: overweldigd door een wilde geestdrift viel Ik op de knieën en dankte den hemel, het hart overvloeiend van dankbaarheid." Deze man, met deze Inborst, was Adolf HlUer. afdak, noch In kleine schuurtjes, die geen vol doende bescherming bieden. Wielrüders moeten in geen geval bUjven fietsen, maar afstappen, hét rüwiel neerleggen en zich ervan verwüderen. De zoogenaamde aantrekkende werking van het rüwiel bestaat hierin, dat het voor den bliksem een goeden geleider vormt en wanneer nu tü dens een onweer groote electrische spanningen heerachen tusschen de onweerswolk en de aarde, kan de aanwezigheid van zoo*n goeden geleider de aanleiding zün tot de vereffening van die spanning door een electrische ontlading. De wielrijder krügt deze ontlading geheel of ge- deeltelük door het lichaam heen en dit kan een doodelüke uitwerking hebben. Er kan niet genoeg voor dit gevaar gewaar schuwd worden daar nog tal van menschen zich hiervan niet bewust zün. TOKIO, 26 Aug. (Havas) Dt woord voerder van het Japansche ministerie van Oorlog heeft heden tegenover vertegen woordigers der pers een verklaring afgelegd, waarin hü bevestigde dat de nieuwe toe-’ stand, geschapen door de totstandkoming van het Dui toch—Russische non-sgressie- pact, geen wüziging brengt in de bonding van Japan ten opzichte van China. Wat de houding van Japan tegenover de Europeesche mogendheden betreft, voegde de woordvoerder hieraan toe, dat de Japan sche regeerin- op het oogenbllk bezig is h— politiek te herzien. Deze zou zoodanig ge oriënteerd worden, dat Japan zich onthoudt van elke deelneming in Europeesche -ange- legenheden. De Do 215, dte ^jznter van het Duitsche luchtwapen. Opmerkelijk is de aërodynamisch gunstige inbouw van de motoren in den vleugel Deze cüfers overtreffen die van Duitschland, dat van Juni 1938 tot April 1939 haar aantal moderne oorlogsvliegtulgen wist te verdubbelen tot 6000 stuks. Rekening houdende met nood- zakelüke vervanging *én aanvulling van, op een of andere manier, verbruikte machines, rw derhalve de gemiddelde maandelüksche pro ductie van Duitschland op 500 oorlogsvttegtui- gen worden gesteld. WMrbü nog een belangrijk aantal lesvliegtuigen komt, bestemd voorde Instructie van nieuwe vliegers. Sedert Juni 1938 heeft ook Duitschland echter zün productie weten op te voeren. Doch, alhoewel geen juiste cüfers dMromtrent zün te bemachtigen, kar men aannemen dat zü zeker niet boven die van de Engelsche productie zullen uitkomen en had de legers van de Russische generaals Samsanof (die na het verlies van den slag zelf moord pleegde) en Rennenkamf (die sneuvelde) reeds In üzeren greep. Hofmann was de eigen- lüke overwinnaar van Tannenberg. Wat aan Hindenburg en Ludendorff aan geniale strate gie aldaar wordt toegeschreven is fabel en le gende, wat niet wegneemt, dat deze beide veld heeren zich bü de verdere ontwikkeling der si tuatie onvergankelüke verdiensten verworven hebben. De Russen werden bü Tannenberg vol komen verslagen en Oost-Pruisen werd van den vüand bevrüd. Op 12 September werd opnieuw slag geleverd bü de Massoerische meren, waar de Russen bü duizenden sneuvelden, deels on der het moordend vuur der kanonnen, deels door verdrinking In de meren en moerassen. Daarop volgen de tocht Mar Polen (het ge deelte, dat toen Russisch was>, een taktisch terugtrekken, een nieuwe aanvalsbeweging bü Lodz en de slag aan de Rowka-rivier. Aan het Oostelük front wm de oorlog ieitelük beslist. Maar ook In het Westen, aan de Marne. De loopgravenoorlog begon. Dultschland wm een belegerde veste geworden. De technische perfectie, welks wü als één der voorsprongen van het Duitsche lucht wapen noemden, is bü zün tegenstanders maar al te goed bekend. In enkele jaren tljos wist Dultschland zich een serie wereldre cords In de vliegerü te veroveren, die wijst op een zéér hoogstaande kwaliteit van ma terieel. dat ook de zwaarste beproevingen heeft weten te doorstaan. In verband hier mede zün de practiacbe ervaringen, welke men met het vliegende oorlogsmaterleel in Spanje heeft opgedaan, van veel belang. Daarbü. en dat Is In overeenstemming met de ervaring die men bü de vfrschillenoe manoeuvres heeft opgedaan, kon men vast stellen. dat de bom vlieg tuigen het zwMrte- punt vormen van het luchtwapen. Dit komt dan ook tot uiting in de indeehng ervan, welke voor de 6000 moderne oorlogsvliewtui- gen van Duitschland als volgt luidt: 3000 bomvllegtuigen, 2000 jachtvliegtuigen en 1000 verkenningsvliegtuigen. Te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag om streeks kwart over vier brand ontstaan in het lompenpakhuis van de gebr. Dinkhuüten Mn de Wateringschestraat no. 58. Buren hoorden het in het pakhuis knetteren en waarschuwden de brandweer, die spoedig met twee motorspui- ten ter plaatse wm. Het bleek, dat een aan tal pakken lompen, door tot nu toe nog onbe kende oorzaak, had vlamgevat. De brandweer richtte drie stralen op de brandende pakken en baalde het pakhuis voor het grootste ge deelte leeg, waardoor het gevaar voor uitbrei ding van den brand spoedig wm geweken. Vele pakken lompen waren gedeeltelijk verbrand en geschroeid, doch verder Is weinig schade aange richt. In ongeveer een half uur had men het vuur onder de knie. De belangstelling voor dezen brand wm In deze volkrijke buurt zeer groot. Van de bomvllegtuigen der Duitsche luchtvloot zün het vooral de Junkers Ju-88 en een geheel nieuwe creatie van dezelfde fabriek, die op den voorgrond treden. Eerstgenoemd vliegtuig heeft een maxi mumsnelheid van 450 K M. per uur op 4000 meter hoogte, terwül het vllegbereik on geveer 1400 K.M. bedraagt. De Ju-88 la met drie machinegeweren bewapend en kan een bommenlast meevoeren van 1500 K.G. Twee Daimler Benzmotoren leveren gezamenlyk 2400 P.K. Van het nieuwste Junkersbomvliegtuig Is nog weinig bekend, daar deze machine op de geheime lüst staat. Reeds konden er verschillende wereldsnel- heldsrecords mee worden behaald Over een afstand van 2000 K M. werd een gemiddelde uursnelheld behaald van 501 K.M. per uur. Dat is voor een bomvllegtuig fantMtlsch en ongetwüfeld staat deze machine daarmeds aan de spits. den" In grooten getale Mn de R A.F. (Royal Air Force) zal kunnen afleveren. Voorts zyn m Australië met name Ui Melbourne en Sydney twee nieuwe concerns gevormd, welke den nieu wen bommenwerper van Bristol, de ..Beaufort’ zullen gMn levereh Deze Beaufort Is een ver betering vsn de bekende ..Blenheim", waarvan de maximum Anelheld 470 K M bedraagt bü

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7