Regeling van in Polen protesteert en uitvoer 11 Vredeskansen een weinig versterkt De ontwikkeling in het Verre Oosten I P- GEMOBILISEERD LANGE LUST VAN PRODUCTEN POLEN NIET BEZORGD OVER RUSLAND Overzicht Buitenlandsch Voor het Duitsche weder- DE NEUTRALITEIT VAN SPANJE woord op Henderson s boodschap DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Veevoederbesluit V iaacheryproducten Dorschbesluit 1939 Verbod in werking getreden Uitvoer-monopoliebealuit en Wrakstukken opgevischt MILITAIR VERDRONKEN Litauen trekt alle verloven in Fietsers aangereden en gedood Warschau kalm en vastberaden Vermelding van de instanties, welke met de regeling belaat zyn Verbindingen tuaachen Duitach- land en Polen eindt Zondag verbroken In Driebergen Bureauhoudera bij voedselvoorziening ENGELSCH VLIEGTUIG VERGAAN? GEEN SLAGERSVAKTENTOON- STELLING TE UTRECHT CRISISLANDBOUW-INVOER- MONOPOLIEBESLUIT w adz »ve By een oorlog heeft het niet» te winnen en allee te verliezen ÏÏ4 rieilB. sn 1— Bloem- Toma- >00 kg. •Mmer» •3000 ijboo- ixache Spins ter 10 3» et enkele 8 cent nkom- V erbod van verwerken en be werken van criaiaproducten Onoplettendheid oorzaak van verachillende ongevallen T egen de Duit ache gruwelberichten over miahandeling van Duit- schera in Polen zei/ nee rdf aar net >or- •Ide en sng tan ar- Ht- Hg- er- een het Invoerprijsverschil rogge en roggemeel I s Akkerbouwcentrale De te haver, gerst, mals en spelt. HERMAN KRAMER producten. J Nederlandsche Veehouderljcentrale te varkens, en Nederlandsche Zuivelcentrale te 's Gra veer indien en i voor 29 Te Oude Ryn goed zijnde); ■c- ■1 rt «n* 2 2 4 8 1 en radl De I venhage Men deelt ons mede, dat, in verband met de algemeene mobilisatie, de slapersvaktentoonste:- ling en de nationale vee- en paardententoon- stelling alsmede het concours-hippique, welke 8 en 7 September te Utrecht zouden worden 'gehouden, voorloopig zijn uitgesteld. voerd 1.60— MJ »M- '■ger tor telt gen Prei m 10 st ne de >oer t ■ank'e vette Han- 5.00 1(6 )07 ).02 J.02 ).00 ).C0 ).00 WO )00 ).00 XOO xoo 100 1.00 i.20 per 00 30 kink»; 5-425 Op den Oud-Amhemschen Bovenweg onder de gemeente Driebergen is de heer C. van Scherpenzeel uit Zeist, die op de flets was. door een auto overreden en op slag gedood. licht brengt geluk, genot teleur- I stelling. En fierheid kan waardeeren. Zal, meer dan ooit iets anders, deez’ Mobilisatie leeren. Geen overmoedig krijgsgeschreeuw, Geen brallen zal men hoeren, x Maar sterk en sober, vroom en trouw Komt Neerlands kracht naar voren: Pal staan wij allen voor ons land, Eendrachtig, vastberaden. Van hoog tot laag, van rijk tot arm.r Nu stelt eenieder dadenl Wij zullen nu partij-krakeel. Oneenigheden staken, Nu is heel Neerland dan paraat. Verzameld zijn de krachten Om. koel van hoofd en kloek van zin, De toekomst at te wachten. Wanneer de hecte oorlogsvlam Ook onze grens mocht zengen. Dan staat ons Neerlandsch leger klaar Zijn plichten te volbrengen. Geen aanval ligt ons in den zin, Maar, zou de lucht niet klaren. Dan zullen wit. in eendracht sterk.’ Neutraliteit bewaren. Hoe hoog men Neerlands moed en trouw De heer H kwam uit de laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden, om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een vaart van ongeveer 70 KM. aanrijden. De bestuurder, de heer Raams. kon een bot sing niet meer vermijden. De fietser werd met een boog door de lucht geslingerd om vervol gens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn Ingetreden. De heer Raams, die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wilde niet tusschen de boomen door op het rijwielpad terechtkomen, waar zich wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer Raams een hoofdwonde en een lichte hersenschudding opliep. Twee Katwijksche loggere, die in Umulden binnen zijn grkomen. hebben op de Noordzee wrakstukken van een vliegmachine opgevischt. De stukken zijn vermoedelijk afkomstig van een Engelsch vliegtuig. Brltsch zich in schepen. W\j vernemen van bevoegde zijde, dat het tnvoerprljsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 2 Sep tember 1939. behoudens tusschen-tijdsche wij ziging. is vastgesteld op f 80 per 100 k.g. De denaturatiesteun voor rogge, gedenatu reerd in dc week van 20 tot en met 26 Augustus bedraagt t 1.46 per 100 k*. Aangezien de verbindingen tusschen DultSch- land en Polen sedert 27 Augustus zijn verbro ken. bestaan er thans geen rechtstreeksche ver- - bindingen tusschen Polen eenerzijds en Bel gië. Frankrijk. Engeland en Nederland ander zijds. De verbindingen via Bogoemln naar Weenen. Rome en Praag functionnecren nog. De treinen naar Hongarije, Roemenië, Litauen en Rusland vertrekken volgens dienstregeling. De produciale voedselcommissarissen hebben opdracht, met het oog op de onzekerheid ten aanzien van de veevoeder-poeitie voor de voe dering van vee. kleinvee en pluimvee nader be kend te maken voedemormen in acht te doen nemen. kondigd, van Hitler's mededeelingen en het En- gelsche antwoord. Berst dan zal men eenlgszins kunnen oordeelen over de reëele mogelijkheid van een overbrugging der tot op beden onver- zoenlijk schijnende tegenstelling. In elk geval schijnt het Britsche antwoord zóó gesteld te zijn, dat daarop een wederwoord van Hitler kan worden afgewacht. Naast deze directe BrltschDuitsche verhan delingen zijn nog allerlei bemiddelingspogingen lil gang. Rome is zeer actief en geeft nog steeds blijk van geloof in de mogelijkheid van een vreedzame oplossing. Ook al zou het Britsche antwoord voor Hitler niet bevredigend zijn, zoo verklaart men te Rome, dan heeft Mussolini nog andere vredespelen op zijn boog. De positie van Italië vertoont een sterke gelijkenis met die van September 1938; men kan echter niet zeggen, dat de geheele situatie zich In de rich ting van een nieuw (en beter) München ontwik kelt: de positie der Westersche mogendheden is sindsdien sterk gewijzigd en Polen neemt een geheel andere positie in dan destijds Tsjecho- SJowakije. Italië tracht waarschijnlijk de besprekingen te stuwen in de richting van een algemeene regeling, waarbij de Duitsche elschen tegelijk met de Itahaansche ter tafel gebracht worden. In Hitler's schrijven aan Daladler was, zooals men weet, alleen van de Duitsche elschen t.o v. Polen sprake en werd bijv, ook de koloniale kwestie niet aangeroerd. Is deze tusschen Ber lijn en Londen wel op het tapijt gekomen? Een Europeesche conferentie, d*e het geheele com plex der internationale twistvragen zou behan delen. lijkt heden eerder een vrome wensch dan een practische mogelijkheid en zou in elk geval een soort van langdurlgen wapenstilstand ver onderstellen. Naast Italië, dat tevens partij is, schijnt ook België een bemiddelende functie te vervullen, waarbij men het niet onwaarschijnlijk acht, dat deze pogingen evenwijdig loopen met die van den H. Stoel. In elk geval is de diplomatieke activiteit in Brussel zeer levendig. BURGOS. 28 Aug. (Reuter). In vooraan staande kringen te Burgos is men van opvat ting, dat Spanje alfts te winnen heeft bij een strikte neutraliteit en alles te verlieaen, wan neer het betrokken raakt in een Europeeschen oorlog. Het land blijft de ontwikkeling van den toestand objectief vólgen, doch met toenemen de ongerustheid. Naar verluidt is de internationale toestand Maandag besproken tijdens een beleefdheids bezoek van den Duitschen ambassadeur, von Stohrer. die juist teruggekeerd is van verlof, aan den minister van Bultenlandsche Zaken. Beigbeder. Over de stemming in Warschau wordt be richt dat de Polen onverstoorbaar blijven in de crisis en vastbesloten zijn niet te dlscuteeren over afstand van hun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de ambassa deurs van Frankrijk en Groot-Brlttannlë. eu soms verscheidene malen per dag. Het antwoord van Hitler aan Dnladler heeft de opvatting versterkt dat de Fuehrer de deur sluit voor een compromis, maar politieke krin gen zijn stellig van opvatting, dat zoolang het conflict niet werkelijk begonnen is onderhan- dellngen van het laatste oot,enblik nog een ontspanning teweeg kunnen brengen. In aansluiting op de benoeming van 11 pro vinciale voedselcommlssarlssen is thans voor elke provincie een groep onder deze functiona- rissen ressorteerende plaatselijke bureau- houders aangewezen, welke de taak der voedsel- commissarissen ten aanzien van den landbouw plaatselijk zullen moeten uitvoeren. Met Ingang van heden is de uitvoer zoowel als de invoer van de navolgende producten slechts toegestaan aan de voor elke groep pro ducten vermelde instantie: Met betrekking tot de voorraden onbewerkt en bewerkt vlas bij nlet-telers is besloten tot volledige Inventarisatie, eveneens door bemid deling van de provinciale voedselcommissans- sen. Alle personen of ondernemingen, die over vlas als vorenbedoeld de beschikking hebben en niet zelf vlas telen, is de verplichting tot om gaande voorraadso[>gave opgelegd. Indien geen aangifte-formulieren zijn ontvangen, moeten deze dadelijk bij de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale te 's-Oravenhage worden aangevraagd Het persbericht van 25 Augustus omtrent de benoeming van 11 provinciale voedselcommissa- rissen behoeft eenige aanvulling. Het ressort van den voedselcommissaris voor Gelderland omvat deze provincie met uitzonde ring van het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Deze landsgedeelten vallen onder het ambts gebied van den voedselcommissaris voor Noord- B ra bant. Om wat er is aan liefd’ en trouw g Voor ‘t land mobiel te maken. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllHlllllllllllllllllllIlfH De ruim 40-jarige heer Feiten uit Vleuten, stak Maandagmiddag zonder eenig toeken te geven, op zijn fiets ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over t Merwedekanaal in de ge meente Oude Rijn den rijksweg over. De man werd door een auto aangereden en ernstig ge wond In den loop van den avond is hij in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. Deze ontwikkeling in het Oosten zal niet zon der effect blijven op de houding van Rusland, dat naar het schijnt een slag om den arm tracht te houden en geen groote haast maakt met de ratificatie van het Duitsch-Russlsche pact. De gemelde terugtrekking van de laatste Russische troepen aan Polens grens wijst ook op een om zichtige politiek van Moskou. TH de Vereenlgde Staten heeft het Duitsch- Russische acooord de uitwerking gehad, dat het den tegenstand der isolationisten tegen de her ziening der neutrallteltswVtten heeft geschokt. Roosevelt's bemlddellngsactie zal, wat zij ook in Europa bereikt, waarschijnlijk in het binnen land vasteren bodem geven aan de op onder steuning van Engeland en Frankrijk gerichte politiek van den president. De oor logs toebereidselen gaan intusschen on verminderd voort, De grens tusschen Duitsch- land en Frankrijk is gesloten. De intocht van Duitsche troepen in Slowakije, op verzoek van Tlso. kan ook daartoe gerekend worden; merk waardig is het bericht over den doortocht van marinejjersoneel door Frankrijk, om de Mlddeltandsche-Zeehavens in te 's-Oravenhage (Nassaulaan 6) na overleg met het bureau Economische Verdedlgingsvoorberel- ding van het departement van Economische Zaken WARSCHAU, 28 Aug. (Havas). Van gezaghebbende zijde te War schau wordt vernomen, dat de Pool sche regeering Maandag een offi cieel protest heeft overhandigd aan de Duitsche regeering inzake de Duitsche berichten over mishande ling van de Duitsche minderheden in Polen. en voorzoover minister van Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dorschlng geschiedt door loondorschers of coöperatieve dorschvereenigin- gen. of zoo zulks niet het geval is van den plaatselijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommissaris vergunning is verkregen. harle- >r kg. wschr 2p dv VOl- -720. 10 kg. kg. nvoer 8.30 Ontheffing De minister van Economische Zaken heett ontheffing van deze vervoers- en afleveringver- boden verleend ten aanzien van: a. rjjst in een hoeveelheid van 1 k.g. of min der; b. paddi of voerrijst in een hoeveelheid van 5 k.g. of minder; c. een ot meer soorten peulvruchten, met uitzondering van veldboo- nen (ongedenatureerd en gedenatureerd), in een gezamenlijke hoeveelheid van 2 k.g. of minder; d. tarwemeel (ongedenatureerd) alle soorten tarwebloem, tarwegriesmeel. zelfrijzend bak meel, maïzena, bak- en puddingpoeders, custard, mout van tarwe, roggemeel (ongedenatureerd), roggebloem, gerstebloem m een gezamenlijke hoeveelheid van 1 k.g. of minder; e. gort, haver mout, griesmeel van rijst, gekleurd en onge kleurd), macgronl, vermicelli in een hoeveelheid van voor ieder product afzonderlijk 1 kg. of minder; f. stijfsel en stUfselpoeder in een geza menlijke hoeveelheid van 1 kg. of minder; g. samengestelde mengvoeders (gemengde koekjes, opfokvoeder, ochtendvoeder enz.), in een geza menlijke hoeveelheid van 5 kg. of minder; n. ondermelk- en melkpoeder in een gezamenlijke hoeveelheid van 25 kg. of minder; 1. kippen-, honden- en kattenbrood in een gezamenlijke hoeveelheid van 5 kg. of minder; j. consumptie en bastaardsuiker in een gezamenlijke hoeveel heid van 1 kg. of minder; k. stropen en bij producten der suikerbereldlng in een gezamen lijke hoeveelheid van 2 kg. of minder; L ho ning en kunsthonlng in een gezamenlijke hoe veelheid van 2 kg. of minder; m. koffie m een hoeveelheid van 14 k.g. of minder; n. thee in een hoeveelheid van '/t kg. of minder; o. cacao poeder in een hoeveelheid van 1 kg. of min der; p. chocolade in een hoeveelheid van 1 kg. of minder; en voorts ten aanzien van de onder a, b, c. d. e. j, k. 1, m, n. o, p genoemde pro ducten voorzoover afleveren en vervoeren plaats vindt met betrekking tot afleveringen aan meer dan één adres en de producten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke aflevering den voor leder onder a. b. c, d. e. j, k, 1, m, n. o. p, vastgestelden hoeveelheden niet te boven zal gaan. Overigens kan door of vanwege de betref fende voedselcommissie voorwaardelijke ont heffing van het verbod tot aflevering en ver voer worden verleend. Dit laatste geldt ook ten aanzien van be- of verwerking der onder groe pen 114 bedoelde producten met dien ver stande. dat ook de heeren ir. A. H. Boerma te Voorburg, dr. J. Grashuis te Utrecht en dr. ir. M. J. L. Dols te Amsterdam ontheffing van het verbod tot be- of verwerken kunnen verleenen en het verleenen van ontheffing van dit ver bod aan landbouwer en veeteler vooralsnog niet mogelijk is. sen, Zwolle, Arnhem. Utrecht, Alkmaar. 's-Gra- venhage. Goes, Tilburg en Maastricht Er moet na de voorraadsopgaaf een sooda- nige voorraadsadmlnlstratle worden bijgehou- den, dat daarin de voorraad op elk oogenbllk op eenvoudige wijze kan blijken Alle vervoer en aflevering, zoomede be- of verwerking van de producten, onder vorenver- melde 14 groepen begrepen, is. eveneens met in gang van heden, voorloopig verboden. Bij KB van 26 Augustus is bepaald: Het verwerken of doen verwerken, alsmede het bewerken of doen bewerken van alle bil ot krachtens artikel. 1, onder 5o van de Landbouw crisiswet 1933 aangewezen criaksproducten tot veevoeder, van welken a.<rd of welke samenstel ling ook, is voor een tijdvak, aanvangend met den dag van inwerkingtreding van dit besluit en eindigend op 1 Januari 1940. verboden Dit verbod geldt niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Eco nomische Zaken ontheffing is verleend en in- dien de voorwaarden, zoo noodlg door of van- wegé den minister aan de ontheffing te verbin den. zijn nagekomen. Onder verwerken, doen verwerken, bewetken en doen bewerken wordt in dit besluit ten aan zien van nader door de Koningin aan te wijzer, crisisproducten, mede verstaan net voederen en doen voederen van diepen met die producten in onbewerkten toestand Bi! een nader K B. Is thans bepaald, dat als zoodanige producten worden aangewezen: tarwe en tarwemeel. Dit besluit is Maandag in werking getreden en kan worden aangehaald onder den titel van ..Vecvocderbeslult 1939'. Het Duitsch-Russische nonagreoalepact, dat een week geleden als een bom in de Europeesche situatie viel, heeft per saldo niet het effect ge had, dat Hitler er waarschijnlijk van verhoopte de oogenblikkeljjke liquidatie van den Poolschen weerstand. Nadien is de nawerking van het pact eerder gunstig geweest voor de wederpartij, met name voor Engeland. Of dit diplomatieke ge wrocht genoeg beteekenls heeft, om de Euro peesche verhoudingen te behecrschen. zal moe ten worden afgewacht. Het is, behalve in zijn uitwerking in het Verre Oosten, voorloopig vooral van belang in zooverre het de tegenstel ling der twee ideologische fronten dictatoren en democratieën, agresaoren en vredesfront, antl- komintem en anti-fascisme heeft doorbroken en wellicht voor goed van de baan gebracht De nationallsmen zijn dan hun idedoglschen dekmantel kwijt en kunnen toonen, of zij tot een redelijke samenwerking op realistlschen grondslag In staat zijn. Onder Voorst is een 31-jarige militair, af komstig uit Amsterdam, bij het zwemmen o den IJsel verdronken. Het UJk is nog niet gevonden. Bij K B. van 28 Augustus is bepaald, dat dc invoer van alle bij ot krachtens artikel 1 onder 5o van de Landböuwcrlslswet 1933 aangewezen crisisproducten onverminderd een daarvoor reeds Ingesteld InvocrmonopoHe. voor nader te bepalen tijdvakken, welke verschillend Kunnen zijn voor verschillende crisisproducten, slechts is toegestaan aan een door den minister var. Economische Zaken voor elk dier cristsproduc- ten daartoe als monopolichoudster aan te wij zen crisisorganisatie. Dit besluit Is Maandag in werking getreden. De autoriteiten van Danzig hebben twee Poolsche goederentreinen vastgehouden. De eene trein was geladen met erts en was op weg naar Gdynia, de andere was geladen met steen kool en was op weg van Zoppot naar Gdynia. De Poolsche commissaris-ger.eraal heeft hier tegen krachtig geprotesteerd Nederlandsche k-Gravenhage: Tarwe, rogge. 1 peulvruchten, hieronder begrepen sojaboonen. lupine en serradella (met uitzondering van die peulvruchten, welke groen geplukt zijn), al dan niet be- of verwerkt, zoomede afvallen, aard appelen. versch of gedroogd en al dan niet be- of verwerkt, met uitzondering van aard appelmeel, aardappelvakken. aardappelaf val len en aardappelpulp, alsmede gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 Maart vroege aardappelen. Voorts suikerbieten, al dan niet be- of verwerkt, zoomede alle suiker in eiken staat van be- of verwerking en alle af vallen van suikerbieten. Groene en gedroogde cichoreiwortelen, al dan niet be- of verwerft. Hooi, stroo. al dan niet be- of verwerkt Ge repeld en ongerepeld vlas, zoomede geroot vlas, vlaslint en afvallen. Alle maan-, mosterd- en karwijza^L koolzaad en kanariezaad. spinazie- ^ad. Griendproducten en riet. icrlandsche Meelcentrale te 's-Gra- WARSCHAU. 29 Aug (Reuter). Polen maakt, zoo zegt men. zich niet bezorgd over de houding van Rusland in verband met het Duitsch-Russische verdrag. Eenigen tijd geledgn zijn, naar verluidt, de Russi sche troepen, die tevoren aan de Poolsche grens lagen, teruggetrokken naar het bin nenland Uitsluitend als voorzorgsmaatregel is be- en verwerking van oliën en vetten tot zeep in ei ken vorm voorloopig verbodèp, respectievelijk afhankelijk gesteld van een vergunning, af te geven door de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zuivel-Centrale te De politie van Danzig heeft vandaag Tleklo twee Poolsche douane-lnspccteurs gear resteerd. Zjj worden bcschuld.gd van splonnage. De Da'nzigsche Senaat heeft verder een ver ordening gepubliceerd, waarin het verkeer van goederentreinen uit Danzig naar Polen wordt verboden. Tevens wordt hierin bepaald, dat goederentreinen. die uit Polen door Danzig naar Gdtngen gaan worden gerequlreerd Er is bovendien eerr verordening gepubliceerd, waarin strenge straffen worden ingesteld op Speculatie in levensmiddelen Dit was noodlg geworden door de paniek onder de bevolking die in groote hoeveelheden levensmiddelen en andere artikelen insloeg y—e radiorede, die H. M. Koningin Wil- I 1 helmina gisteravond tot het Nederland- sche volk heeft gericht, was geheel ver vuld van den ernst der Internationale situatie. De mobilisatie ten onzent en in Zwitserland en de'vHfwel overeenkomstige maatregelen in Bel gië getuigen ervan, dat de oorlogsversehrikking dreigend nabij geacht wordt. Toch heeft de aandachtige waarnemer den indruk, dat de vredeskansen de laatste 24 uur eerder zijn gegroeid dan afgenomen. De lange tijd, dien de Britsche regeering besteed heeft aan de bestudeering van Hitler's .jnededeelin- gen", heeft niet alleen op zichzelf een zekere kalmee rende werking gehad, maar kan ook ge tuigen van de aanwezigheid van althans eenig practisch vooruitzicht. Henderson is gisteravond te Berlijn met zeer groote hoffelijkheid ontvangen. Omtrent Hitler’s voorloopig antwoord is nog niets bekend, het gerucht wil, dat dit antwoord geen volstrekt neen geweest is. De Duitsche perscampagne over Poolsche gruweldaden toont een zekere verflauwing; of dit een symptoom van rustiger stemming dan wel slechts een gevolg van bet vertraagde tempo der ontwikkeling is. laat zich moeilijk beoor- deelen. Eerst hedennamiddag wordt de publicatie ver wacht, die da Britsche regeering heeft aange- Maandagavond omstreeks acht uur is op den Utrechtschenweg bil de sanatorlumlaan te Zeist een fietser, de 65-jarlge heer Heitmejjer uit Zeist, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood Met betrekking tot de visscherjjproducten zijn de volgende maatregelen genomen: Ten eerste is met ingang van heden de Ne derlandsche Vlsscherijcentrale aangewezen als monopolie-houdster voor den uitvoer van de volgende visscherjjproductenpekel- en steur- haring, gestoomde'en gerookte haring (bokking), haring, in blik of in glas verpakt, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde vised, versche, gerookte en in blik of in glas verpakte aal en paling, uitvoer De uitvoer hiervan zal slechts zijn toege staan, Indien daarvoor een machtiging tot uit voer is afgegeven. Afgifte cener machtiging tot uitvoer geschiedt door de Nederlandsche Vlsscherijcentrale en wel slechts nadat de be treffende exporteur met die Centrale een mo- nojxjlle-overeenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een ex porteur, die zich bij de Nederlandsche Vissche- rijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-overeenkomsten worden afgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Vlsscherijcen trale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten monopolie-overeen komst wederom ongedaan maken De invoer van bovengenoemde alsmede de in- en uitvoer van andere vissche- rij-producten blijven echter tot nader order on derworpen aan de bepalingen, waaraan zij tot heden onderworpen waren, zoodat dus te dezen aanzien geenerlei wijziging optreedt. Ten tweede zijn, eveneens met ingang van heden, houders van de navolgende visscherij- producten, te weten: joekel- en steurharing, gestoomde en gerookte haring (bokking), ha ring. in blik of in glas verpakt, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch. versche. gerookte en in blik of in glas verpakte aal en paling, verplicht, aan de Nederlandsche Vlsscherijcentrale op te geven de hoeveelheden, welke zij van het betreffende product in voor raad hebben. Een en ander is slechts verplicht voor zoover de houder beschikt over een voor raad van 100 kg. netto of meer per product en voor pekel- en steurharing over een hoeveel heid van 150 kg. netto of meer. De houders zijn verplicht van hun voorraad ten spoedigste opgave te doen aan de Neder landsche Vlsscherijcentrale op daartoe door de Centrale te verstrekken formulieren, welke op aanvraag bij de centrale "verkrijgbaar zijn. Zij dienen zich te dien einde zoo spoedig mogelijk tot de Nederlandsche Vlsscherijcentrale te wen den. De voorraad-admlnistratle dient te worden bijgehouden aan de hand van door de Neder landsche Vlsscherijcentrale te verstrekken mo dellen. Ten slotte is het van heden af verboden, ge droogde garnalen te vervoeren of te doen ver voeren. Ontheffing van dit verbod kan worden aan gevraagd bij de Nederlandsche Centrale eieren en pluimvee te Beekbergen. Bij KB. van 28 Augustus is bepaald: Het dorschen van alle bU of krachtens artikel 1. onder 5e. van de Landbouw-Cri- slswet 1933 aangewezen crisis-producten. voor zoover bij die producten van dorschen sprake kan zijn, is verboden. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door of vanwege den Economische Zaken ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodlg door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zjjn nagekomen. Gedurende nader te bepalen tijdvakken is het voorhanden en in voorraad hebben van de bedoelde producten in ongedorschten toestand verboden, behoudens ontheffing door den minis ter. De in het voorgaande lid bedoelde tijdvakken kunnen verschillend worden gesteld voor ver schillende gedeelten des lands en voor ver schillende producten. Het laatstgemclde verbod geldt niet en voorzoover daarvan door of vanwege den minister voomoemd ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodlg door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zfjn nagekomen. Dit besluit geldt tot 1940 en is direct in wer king getreden. Bij K B van 28 Augustus is dc uitvoer van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5o van de Landbouw-crlsiswet 1933 aarigewezen crisispro ducten. onverminderd een daarvoor reeds inge steld uitvoermonopolic. voor nader coor de Ko ningin te bepalen tijdvakken, welke verschil lend kunnen zijn voor verschillende crisispro ducten. slechts toegestaan aan een door den mi nister van Economische Zaken voor elk dier cri sisproducten daartoe als monopollehoudster aan te wijzen crlsis-organisatie. Dit besluit is Maandag in werking getreden en eindigt met ingang van 1 Januari 1940. Het kan worden aangchaald onder den tltei van „Crisixiandbouw-uitvoermonopoliebealuit 1939." Aan landbouwers en veetelers is de verplich ting opgelegd, opgaaf te verstrekken van op of bij het bedrijf aanwezige runderen, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden. alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedena tureerde rogge, gerst, haver, veldboonen (gedenatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boonen. overige zaden, gemengd graan, krachtvoeder, aardappelen boven ^5 m m., uit gezonderd pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie benedenmaatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed poot goed bestemd voor den verkoop, alsmede ge denatureerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop. Deze z.g. landbouw-inventarisatie wordt be reids door de provinciale voedselcommissarissen ten uitvoer gelegd. Voorts wordt aan degenen of die onderne mingen bulten den landbouw, welke van onder staande groepen producten (in het betreffende Koninklijk Besluit groepsgewijze nader opge- opgesomd) voorraden bezitten, grooter dan de bij elke groep verzamelde hoeveelheden, eveneens de verplichting tot omgaande voor- raadsopgaven opgelegd. Het betreft de volgende producten-groepen: I granen, zaden en peulvruchten: 1000 K.G. (geen zaaigoed zijnde); 2 producten bereid uit granen, zaden en peul vruchten: a consumptie- producten: 1000 K.G. (verpakt of onverpakt); b voederproducten500 K.G.; 3 zetmeel en zet- meelproductena consumptieproducten500 K.G. (verpakt of onverpakt); b technische en voederproducten: 500 K.G.; 4 oliehoudende zaden, pitten en noten: 100 K.G. (geen zaal- 5 veekoeken (zoowel voorslag- als murwe- en kleine koeken, schroot, schilfers, gruis, brokken, meel, enz) 500 K.G.; 6 samenge stelde mengvoeders (incl. koekjes, brokjes, meel, enz.): 500 K.G.; 7 bijproducten maladerlj en pellerij: 100 K.G.; 8 bijproducten alcohol- en bterbereiding: 100 K.O.; 9 dierlijke voedermid- delen: 100 K.G.; 10 diversen: 50 en 100 K.G.; II zaaigranen, -zaden en -peulvruchten: 100 K.O.; 13 suiker, stropen en bijproducten suiker- berelding 1000 K.G.; 13 honing en kunst- honmg: 50 K.G.; 14 koffie, thee en cacao: respectievelijk 50, 25 en 100 K.G. Ook bij deze z.g. inventarisatie bulten den landbouw verleenen de provinciale voedselcom- missatissen medewerking. De verplichting tot opgave van de bedrijfs groepen bakkers en producenten van melkpro ducten is beperkt tot de opgave van resj?ectle- Velük tarwebloem en -meel, roggebloem en -meel en gebroken rogge, en: ondermelk- melk- en karnemelkpoeder. OndernemIngen of personen buiten den land bouw, vallende onder de termen der laatstge noemde inventarisatleverpllchting, welke geen formulieren hebben ontvangen, dienen deze ter stond af te halen op de gemeente-secretarle der betreffende gemeente, eventueel dadelijk kan te vragen bij de bureaux der landbouw- crisis-organlsaties. tevens de bureaux van de betreffende voedselcommissarissen, gevestigd respectievelijk in Groningen, Leeuwarden. As- In het Verre Oosten gaat de terugslag van het Duitsch-Russische accoord verder voort. Aan de nieuwe regeering, die Japans politiek op nieuw zal moeten opbouwen, worden zelfs vre desplannen met China toeêeschreven. De for mateur Noboejoekl Abc schijnt tot de gematig de richting in het leger te behooren, en tot mi nister van Bultenlandsche Zaken sou de Ja- pansche ambassadeur te Londen uitverkoren zijn. KAUNAS. 28 Aug. (Havas). AUe verloven in het Litausche leger zijn ingetrokken. De of ficieren. die zich met verlof bevonden zijn te ruggeroepen. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat slechts sprake is van de militaire maatregelen voor de jaarljjksche manoeuvres. Buitengewone maatregelen zullen slechts genomen worden, wanneer.de toestand ernstiger wordt. lijstiQ boekweit, dari, milletzaad, grain de -r^vJFn8zaad, alfalfmeel, cassave, sago, ta pioca, dextrine, dextrose en andere zetmeel- soorten, aardappelvlokken, aardappelafvallen, aardappelpulp. gist, alsmede alle stroop, mela- do en melasse, voorts alle door of by bewer king ot verwerking van tarwe, rogge, haver, gerst, mals en eenig ander der voornoemde crisisproducten verkregen producten met Inbe grip van bijproducten en afvallen. Glucose, oliehoudende zaden, pitten en noten, met uit zondering van kool-, mosterd- en maanzaad en soyaboonen. honing en kunsthonlng, cacao- boonen en cacaopitten. al dan niet be- of ver werkt. Alle soorten visch-, walvlsch-, dier-, vleesch-, beender-, vleeschbeender- en bloed meel. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën te 's-Gravenhage Dierltjke en plantaardige oliën en vetten, zoomede producten, welke voor tenminste 25 pet. hieruit bestaan of daaruit zijn vervaar digd. De - - 's-Gravenhage: Paarden, runderen, schapen vleesch en vleeschproducten. De -- venhage: Melk, boter, kaas, melkproducten, caseïne en stremsel. De Nederlandsche Centrale voor eieren pluimvee te Beekbergen: Kippen-, eenden- en vogeleieren, al dan niet in schaal, alle eiwit en eierdooier, pluimvee, levend en geslacht, gedroogde garnaleh al of niet be- of verwerkt. De Nederlgndsche Groenten- en Fruitcen- trale te 's Gravenhage Versche en gedroogde groenten, zoomede al le groentenconserven, versche en gedroogde vruchten, zoomede alle geconserveerde vruch ten, vruchtenpulp, vruchtenjams, alsmede ge durende het tijdvak van 1 April tot en met 31 Juli vroege aardappelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15