Regeling Polen protesteert' en uitvoer van m vriendje Wip Kabouter Flip en zijn M J 'Ij (I O POLEN NIET BEZORGD OVER RUSLAND zeven F LANGE LIJST VAN PRODUCTEN Het Geheim van de Schoorsteenen w. f DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Veevoederbesluit aan Dorschbesluit 1939 Verbod in werking getreden H. Ontheffing U ifvoer-monopoliebetlait I V isschery producten N Warschau kalm en vastberaden In Driebergen Te Oude Rijn Wrakstukken opgeviacht MILITAIR VERDRONKEN DOOR AGATHA CHRISTIE Vermelding van de instanties, welke met de regeling belast zyn Verbindingen tusschen Duitsch- land en Polen sinds Zondag verbroken Bureauhouders by voedselvoorziening Tegen de Duitsehe gruwelberichten over mishandeling van Duit- schers in Polen ENGELSCH VLIEGTUIG VERGAAN? GEEN SLAGERSVAKTENTOON- STELLING TE UTRECHT CRIS1SLANDBOUW-INVOER- MONOPOLIEBESLUIT Verbod van verwerken en be werken van crisisproducten Fietsers aangereden en gedood I I Onoplettendheid oorzaak van verschillende ongevallen Invoerprijsverschil rogge en roggemeel P* btfgel meelproducten: goed zijnde); voor Akkerbouwoentrale te De u >1 BUG te varkens. en en 27 25 24 24 29 l.S6% penlng legers „Hursmere, zei Anthony. „Ik heb u 54 en u. zei zeggen. zou meer (Wordt vervolgd) zei 1 vi vo 180 102 133 «0 65 128 4 2* 67 93 95 05 97 97 1000 K.G.; 50 K.G.: Men deelt ons mede, dat. in verband met de algemeene mobilisatie, de slagersvaktentoonste:- ling en de nationale vee- en paardententoon- stelling alsmede het concours-hipplque, wel Kt 6 en 7 September te Utrecht zouden worden gehouden, voorloopig zyn uitgesteld. Onder Voorst is een 21-jarige militair, af komstig uit Amsterdam, by het zwemmen den IJsel verdronken. Het Ujk Is nog niet gevonden. kan worden aangehaald onder den titei „Cr is island bou w - ui t voermonopol iebeslui t anders? wel de een of andere konlng-lncog- Aug 75 80 95 78 naar richting. C9 6? 03 34 Heden 7W 8% delen: 11 70 I 4W 10% aedan 8.69% •n van de toestand en minis- Op den Oud-Amhemschen Bovenweg onder de gemeente Driebergen is de heer C. van Scherpenzeel uit Zeist, die op de fiets was, door een auto overreden en op slag gedood. De postduif was direct bereid om de licht gevende diertjes uit te noodlgen en ping meteen op weg Flip en Wip waren verrukt over het wijze idee van den schildpad. Het bleek dat ze echter niet aan de verlich ting gedacht hadden. De schildpad wist echter raad. Ze zouden de postduif sturen naar het andere emde van het bosch, om de glimwormen, llchtkevers en vuurvliegen uit te noodlgen. idvakken nor ver- >ot\ ver- Nederlandsche ■g-Gravenhage Tarwe. De heer H. kwam uit de laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden, om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een vaart van ongeveer 70 K M. aanrijden De bestuurder, de heer Raams. kon een bot sing niet meer vermijden De fietser werd met een boog door de lucht geslingerd om vervol gens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. De heer Raams. die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wilde niet tusschen de boomen door op het rijwielpad terechtkomen, waar zich wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer Raams een hoofdwonde en een lichte hersenschudding opliep. bereiding honing: respectievelijk 50. 25 en 100 K.G Ook Bij KB van 28 Augu-tus is de uitvoer van alle bij of krachtens artikel 1. onder 5o van de Landbouw-cri’iswet 1933 «angewezen crisispro ducten. onverminderd een daarvoor reeds Inge steld uitvoermonopolle. voor nader coor de Ko ningin te bepalen tijdvakken, welke verschil lend kunnen ztjn voor verschillende crlsispro- ductèn. slechts toegestaan aan een door den mi nister van Economische Zaken voor elk dier cri sisproducten daartoe als monopollehoudster aar te wjjzen crisis-organisatie Dit besluit is Maandag in werking getreden en eindigt met ingang van 1 Januari 1940. Het van 1939." Over de stemming in Warschau wordt be richt dat de Polen onverstoorbaar blijven in de crisis en vastbesloten lijn niet te discuteeren over afstand van hun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de ambassa- - deurs van Frankrijk en Gruot-Brittannlë. ei soms verscheidene malen per dag. Het antwoord van Hitler aan Daladier heeft de opvatting versterkt dat de Fuehrer de deur sluit voor een compromis, maar politieke krin gen zijn stellig van opvatting, dat zoolang het conflict niet werkelijk begonnen is onderhan- dellngen van het laatste oogenblik nog een ontspanning teweeg kunnen brengen. Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dorsching geschiedt door loondorschers of coöperatieve dorschvereenlgln- gen, of zoo zulks niet het geval is van den plaatselijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommlssaris vergunning is verkregen. lende voedselcommlssle voorwaardelijke ont heffing van bet verbod tot aflevering «n ver voer worden verleend. Dit laatste geldt ook ten aanzien van be- of verwerking der onder groe pen 114 bedoelde producten met dien ver stande, dat ook de heeren Ir. A. H. Boenna te Voorburg, dr. J. Grashuis te Utrecht en dr. Ir. M. J. L. Dols te Amsterdam ontheffing van het verbod tot be- of verwerken kunnen verleenen en het verleenen van ontheffing van dit ver bod aan landbouwer en veeteler vooralsnog niet mogelijk is. De ruim 40-jarige heer Feiten uit Vleuten, stak Maandagmiddag zonder eenig teeken te geven, op zijn flets ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over 't Merwedekanaal In de ge meente Oude Rijn den rijksweg over. De man werd door een auto aangereden en ernstig ge wond. In den loop van den avond is hy in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. In aansluiting op de benoeming van 11 pro vinciale voedselcommlssarissen is thans voor elke provincie een groep onder deze functiona rissen ressorteerende plaatselijke bureau houders aangewezen, welke de taak der voedsel- commissarissen ten aanzien van den landbouw plaatselijk zullen moeten uitvoeren. Twee Katwyksche loggers, die in IJmuiden binnen zijn gekomen, hebben op de Noordzee wrakstukken van een vliegmachine opgevischt. De stukken zijn vermoedelijk afkomstig van een Engelsch vliegtuig. Aangezien de verbindingen tusschen Duitsch- land en Polen sedert 27 Augustus zijn verbro ken. bestaan er thans geen rechtstreekache ver bindingen tusschen Polen eenerzyds en Bel gië. Frankrijk. Engeland en Nederland ander zijds De verbindingen vla Bogoemin naar Weenen. Rome en Praag functlonneeren nog De treinen naar Hongarije. Roemenië. Litauen en Rusland vertrekken volgens dienstregeling. Toen alles afgeladen en opgeborgen was, ging de schildpad de feestzaal eens bekijken. Hjj roemde hun ijver" en zei, dat hy alles prachtig vond. Ook hy werd meteen op het feest genoodigd. De produclale voedselcommlssarissen hebben opdracht, met het oog op de onzekerheid ten aanzien van de veevoeder-posltle voor de voe dering van vee kleinvee en pluimvee nader be kend te maken voedernormen in acht te doen nemen. De politie van Danzig heeft vandaag te Tieklo twee Poolsche douane-inspecteurs gear resteerd. Zy worden beschuldigd van splonnage By KB van 38 Augustus Is bepaald: Het dorschen van alle by of krachtens artikel 1, onder 5e. van de Landbouw-Cri- siswet 1933 aangewezen crisis-producten. voor zoover by die producten van dSrschen sprake kan zyn, Is verboden. De Danzlgsche Senaat heeft verder een ver ordening gepubliceerd, waarin het verkeer van goederentreinen uit Danzig naar Polen wordt verboden. Tevens wordt hierin bepaald, dat goederentreinen. die uit Polen door Danzlg naar Gdlngen gaan, worden gerequireerd Er is bovendien een verordening gepubliceerd, waarin strenge straffen worden Ingesteld op sjpeculatie in, levensmiddelen Dit was noodig geworden door de paniek onder de bevolking die in groote hoeveelheden levensmiddelen en anden? artikelen insloeg. oij zelf onze iseerd? erbaar te, met enoor- estflde i en belang er dan Daar- st uit- andig- d ver- emeen en het mobi- oolk. Uitsluitend als voorzorgsmaatregel is be- en verwerking van oliën en vetten tot zeep In ei ken vorm voorloopig verboden, respectleveiyk afhankelijk gesteld van een vergunning, af te geven door de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zulvel-Centrale te s-Gravenhage (Nassaulaan 6) na overleg met het bureau Economische Verdedlglngsvoorberel- dlng van het departement van Economische Zaken. pluimvee te Beekbergen: Kippen-, eenden- en vogeleieren, al dan niet in schaal, alle eiwit en eierdooier, pluimvee, levend en geslacht, gedroogde garnalen al of niet be- of verwerkt. De Nederlandsche Groenten- en Fruiteen- trale te 's Cjravenhage Versche en gedroogde groenten, zoomede al le groentenconserven, versche en gedroogde vruchten, zoomede alle geconserveerde vruch ten, vruchtenpulp. vruchtenjams, alsmede ge durende het tydvak van 1 April tot en met 31 Juli vroege aardappelen. Met betrekking tot de voorraden onbewerkt en bewerkt vlas by nlet-telers is besloten tot volledige inventarisatie, eveneens door bemid deling van de provinciale voedselcommlssaris sen. Alle personen of ondernemingen, die over vlas als vorenbedoeld de beschikking hebben en niet zelf vlas telen. Is de verplichting tot om gaande voorraadsopgave opgelegd. Indien geen aanglfte-formulleren zyn ontvangen, moeten deze dadeiyk by de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale te 's-Gravenhage worden aangevraagd. Het persbericht van 25 Augustus omtrent de benoeming van 11 provinciale voedselcommlssa rissen behoeft eerAge aanvulling. Het ressort van den voedselcommlssaris voor Gelderland omvat deze provincie met uitzonde ring van het Land van Maas en Waal en het Ryk van Nymegen. Deze landsgedeelten vallen onder het ambts gebied van den voedselcommlssaris voor Noord- Brabant mobi- leger In oor- ralttett i tegen en. Met ingang van heden Is de uitvoer zoowel sis de Invoer van de navolgende producten slechts toegestaan aan de voor elke groep pro ducten vermelde instantie: By K.B. van 28 Augustus is beptald. dat de Invoer van alle by of krachtens artikel 1 onder öo van de Landbouwcrisiswet 1933 aangewezen crisisproducten onverminderd een daarvoor reeds ingesteld invoermonopoile, voor nader te bepalen tydvakken, welke verschillend kunnen zijn voor verschillende crisisproducten, slechts Is toegestaan aan een door den minister var Economische Zaken voor elk dier crisisproduc ten daartoe als monopollehoudster aan te wij zen crisisorganisatie. Dit besluit is Maandag In werking getreden. By K.B. van 28 Augustus is bepaald: Het verwerken of doen verwerten, alsmede het bewerken of doen bewerken van alle by of trachten* artikel 1. onder 5o van de Landbouw- rlslswet 1933 aangewezen crisisproducten tot zeevoeder. van welken aard of welke samenstel ling ook, is voor een tydvak. aanvangend met den dag van inwerkingtreding van dit besluit en eindigend op 1 Januari 1940. verboden. Dit verbod geldt niet. Indien ert voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Eco nomische Zaken ontheffing is verleend en in dien de voorwaarden, zoo noodig door of van wege den minister aan de ontheffing te verbin den. zyn nagekomen. Onder verwerken, doen verwerken, be wei ken en doen bewerken wordt In dit besluit ten aan zien .van nader door de Koningin aan te wijzer, crisisproducten mede verstaan het voederen en doen voederen van dieren met die producten In onbewerkten toestand By een nader K.B. is thans bepaald, dat als zoodanige producten worden aangewezen: tarwe en tarwemeel. Dit besluit 13 Maandag in werking getreden en kan worden aangehaald onder den titel van ..Veevoederbesluit 1939'. Wy vernemen van bevoegde zyde. dat het Invoerprysverschll op rogge en roggemeel, voor het tjjdvak van 27 Augustus tot en met 2 Sep tember 1939, behoudens tusschen-tydsche wij ziging, is vastgesteld op f 4.80 per 100 k.g De denaturatiesteun voor rogge, gedenatu reerd In de week van 20 tot en met 28 Augustus bedraagt f 1.45 per 100 k.g. gruis, brokken, meel, enz) 500 r* stelde mengvoeders (incl. meel, enz): 500 K.G.; 7 bijprodi en i - - r 1 blerbereidlng: 100 K.G.; 9 dleriyke voedermid- 100 K.G.; 10 diversén: 50 en 100 K.G.; zaaigranen, -zaden en -peulvruchten100 K.G.; 12 suiker, stropen en bijproducten suiker- 13 honing en kunst- 14 koffie, thee en cacao: WARSCHAU, 28 Aug. (Havas). Van gezaghebbende zijde te War- _cbau wordt vernomen, dat de Pool sche regeering Maandag wen offi cieel protest heeft overhandigd de Duitsehe regeering inzake de Duitsehe berichten over mishande ling van de Duitsehe minderheden in Polen. Nederlandsche 'Veehouderycentrale ’s-Gravenhage: Paarden, runderen, schapen vleesch en vleeschproducten. De Nederlandsche Zulvelcentrale te ’SGra- venhage: Melk, boter, kaas, melkproducten, caseïne en stremsel. De Nederlandsche Centrale voor eieren De voorraad-administratle dient te worden bUgehouden aan de hand van door de Neder landsche Visscherycentrale te verstrekken mo dellen. Ten slotte Is het van heden af verboden, ge droogde garnalen te vervoeren of te doen ver voeren. Ontheffing van dit verbod kan worden aan gevraagd by de Nederlandsche Centrale eieren en pluimvee te Beekbergen. Aan landbouwers en veetelers Is de verplich ting opgelegd, opgaaf te verstrekken van op of by het bedrijf aanwezige runderen, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedena tureerde rogge, gerst, haver, veldboonen (gedenatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boonen, overige zaden, gemengd graan, krachtvoeder, aardappelen boven 35 m.m, uit gezonderd pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie benedenmaatsche 'aardappelen, uitgezonderd pootgoed poot goed bestemd voor den verkoop, alsmede ge denatureerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop. Deze z.g. landbouw-lnventarisatle wordt be reids door de provinciale voedselcommlssarissen ten uit voer gelegd. Voorts wordt aan degenen of die onderne mingen bulten den landbouw, welke van onder staande groepen producten (In het betreffende Koninkiyk Besluit groepsgewyze nader opge- öpgesomd) voorraden bezitten, grooter dan de by elke groep verzamelde hoeveelheden, eveneens de verplichting tot omgaande voor- raadsopgaven opgelegd. Het betreft de volgende producten-groepen 1 granen, zaden en peulvruchten: 1000 K.G. 4geen zaaigoed zynde); 2 producten bereid uit granen, zaden en peulvruchten: a consumptie- producten: 1000 K.G. (verpakt of onverpakt); WARSCHAU. 29 Aug. (Reuter). Polen maakt, zoo zegt men. zich niet bezorgd over de houding van Rusland in verband met het Dultsch-Russische verdrat. Eenigen tyd geleden zyn. naar verluidt, de Russi sche troepen, die tevoren aan de Poolsche grens lagen, teruggetrokken naar het bin nenland Dat voorstel vond algemeene Instemming. Het lambrizeerlng-paneel was dicht gevallen, maar Bundle wees hun, hoe het van binnenuit geopend werd. Daama bracht ze haar les in practyk, trok het paneel open en sprong over de plint heen. Met een bons kwam ze op den parketvloer van de vergader-aal neer. »Ver....l” barstte Caterham, die In een van de fauteuils had zitten dutten, verschrikt uit. „Arme* vaderI" beklaagde Bundle hem. „Heb Ik je zóó aan het schrikken gemaakt?" „Ik begryp niet." mompelde Lord Caterham, „waarom niemand tegenwoordig rta het eten rustig, 'ns echt rustig op zyn gemak wil of kan zitten. Dat is een kunst, die ze verleerd zyn. De Schoorsteenen is toch waarachtig groot genoeg, maar toch heb je geen enkele kamer, waar je nu zeker, absoluut zeker kunt zijn, dat je niet gestoord wordt. Genade, met z*n hoevelen zyn jullie wel? Doet me denken aan die kindervoorstellingen, waar Ik als jongen naar toe mocht In elk bedrijf kwamen heele De autoriteiten van Danzig hebben twee Poolsche goederentreinen vastgehouden. De eene trein was geladen met erts en was op weg naar Gdynia, de andere was geladen met steen kool en was op weg van Zopj?ot naar Gdynia. De Poolsche commissaris-generaal heeft hier tegen krachtig geprotesteerd legers van duiveltjes uit een luik, midden In den vloer." .Duiveltje nummer zeven." zei Virginia, terwyi ze naar hem toeging en hem over zyn haar streek. „Kom. wees maar niet boos. We zyn aan het geheime gangen onderzoeken, anders niet." „Jullie hebben vandaag alleqjaal geheime gangen in jullie hoofd, gewoonweg een rage," mopperde Lord Caterham, nog steeds uit zijn humeur, voort. „Vanmorgen die Fish.... het me gewoonweg niet met rust, voor Ik ze *m had laten zien.” „Wanneer was dat?" vroeg Battle scherp. „Even vóór de lunch. Biykbaar had hy van deze hier gehoord. Ik heb ze 'm laten zien en daarna heb ik 'm mee naar boven genomen en hem de gang by de Witte Galery en de ge heime bergplaats óók laten zien. Niet, dat hy zóó enthousiast was. Boven had hy er al meer dan genoeg van. Maar wie A gezegd heeft, moet ook B zeggen, vind ik, en daarom heb ik net gedaan of ik niets merkte." Lord Cater ham grinnikte van plezier by de herinnering. Anthony legde zyn hand op den arm van Lemoiné. „Ga even mee naar buiten." verzocht hy kortaf. „Ik heb u Iets te zeggen.” Lemoine knikte toestemmend. Samen gin gen ze de bewuste middelste deur uit en kwa men zoo op het terras. By de trap naar den roaentuin bleef Anthony staan en haalde het stuk papier, dat Boris hem geen drie uur te voren gegeven had. uit zyn zak. „Hier,” zei hy. „Heelt u dit laten vallen?" De minister van Economische Zaken heeft ontheffing van deze vervoers- en afleverlngver- boden verleend ten aanzien van: a. ryst in een hoeveelheid van 1 k.g. of min der; b. paddi of voerryst in een hoeveelheid van 5 k.g. of minder; c. een of meer soorten peulvruchten, met uitzondering van veldboo nen (ongedenatureerd en gedenatureerd). In een gezameniyke Hoeveelheid van 2 k.g. of minder; d. tarwemeel (ongedenatureerd) alle soorten tarwebloem, tarwegriesmeel. zelfrüzend bak meel, maïzena, bak- en puddingpoeders, custard, mout van tarwe, roggemeel (ongedenatureerd), roggebloem, gerstebloem In een gezameniyke hoeveelheid van 1 k.g. of minder; e. gort, haver mout, griesmeel van ryst, gekleurd en onge kleurd). macaroni, vermicelli in een hoeveelheid van voor ieder product afzonderiyk 1 k.g. of minder; f. stijfsel en styfselpoeder in een geza meniyke hoeveelheid van 1 k.g. of minder; g. samengestelde mengvoeders, (gemengde koekjes, opfokvoeder, ochtendvoeder enz.), in een geza meniyke hoeveelheid van 5 k«. of minder; n. ondermelk- en melkpoeder In een gezameniyke hoeveelheid van 25 k.g. of minder; 1. kippen-, honden- en kattenbrood In een gezameniyke hoeveelheid van 5 k.g. of minder; j. consumptie en bastaardsuiker in een gezameniyke hoeveel- heid van 1 k<. »f minder; k. stropen en by- producten der suikerbereldlng In een gezamen lijke hoeveelheid van 3 k.g. of minder; 1. ho ning en kunsthoning In een gezameniyke hoe veelheid van 2 kg of minder; m. koffie m een hoeveelheid van 14. k.g. of minder: n. thee In een hoeveelheid van 'A k.g. of minder; o. cacao- poedevin een hoeveelheid van 1 k.g. of mln- der; p. chocolade in een hoeveelheid van'l k g. of minder; en voorts ten aanzien van de onder a, b, c, d. e, j, k. 1, m, n, o, p genoemde pro- ducten voorzoover afleveren en vervoeren plaats i vindt met betrekking tot afleveringen aan meer dan één adres en de producten verpakt zyn op i een wijze, welke het aannemeiyk maakt, dat elke aflevering den voor leder onder a. b, c, d. I e, j, k. 1, m, n, o, p, vastgestelden hoeveelheden niet te boven zal gaan. Overigens kan door of vanwege de betref- i „Ik zal eerlyk met u spreken: koning Vic tor Is een soort van obsessie voor my. Ik zie hem overal en In iedereen. Op het oogenblik by voorbeeld, sta Ik me af te vragen: zou ”t niet mogelyk zyn. dat die man, met wlen ik sta te praten, die Mr. Cade, koning Victor is?" „U heeft *t leelyk te pakken!" „Wat kan my dien diamant schelen? Wat kan my 't schelen, of de moordenaar van prins Michael ontdekt wordt. Ja of neen? Die kwes ties komen voor my pas In de tweede plaats en die laat ik daarom aan m'n collega's van Scotland Yard over. Ik ben naar Engeland ge komen met slechts één doel voor oogen en dat doel Is koning Victor te arresteeren. Al het andere komt er voor my niets op aan." „En denkt u, dat het u gelukken zal?" vroeg Anthony, terwyi hy een sigaret opstak. Wrw» kan ik Hof vnnniif voi rogge, haver, gerst, mals en Spelt, peulvruchten, hieronder begrepen sojaboonen. lupine en serradella (met uitzondering van die peulvruchten, welke groen geplukt zyn)al dan niet be- of verwerkt, zoomede afvallen, aard appelen. versch of gedroogd en al dan niet be- of verwerkt, met uitzondering van aard appelmeel, aardappelvakken, aardappelafval- len en aardappelpulp. alsmede gedurende het tydvak van 1 Augustus tot en met 31 Maart vroege aardappelen Voorts suikerbieten, al dan niet be- of verwerkt, zoomede alle suiker In eiken staat van be- of verwerking en alle af vallen van suikerbieten. Groene en gedroogde cichoreiwortelen, al dan niet be- of verwerkt. Hooi, stroo, al dan niet be- of verwerkt. Ge repeld en ongerepeld vlas, zoomede geroot vlas, vlaslint en afvallen. Alle maan-, mosterd- en karwyzaad. koolzaad en kanarlezaad. splnazie- en radyszaad Griendproducten en riet. j De Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gra- jrenhage: Ryst. boekweit, darl. milletzaad. grain de panis. zangzaad, alfalfmeel. cassave, sago, ta pioca, dextrine, dextrose en andere zetmeel- soorten. aardappelvlokken. aardappelafvallen, aardappelpulp. gist, alsmede alle stroop, mela- do en 'melasse, voorts alle door of by bewer king of verwerking van tarwe, rogge, haver, gerst, mals en eenig ander der voornoemde crisisproducten verkregen producten met inbe grip van byproducten en afvallen. Glucose, 'oliehoudende zaden, pitten en noten, met uit zondering van kool-, mosterd- en maanzaad en soyaboonen, honing en kunsthoning. cacao- boonen en cacaopit ten, al dan niet be- of ver werkt. Alle soorten visch-, walvlsch-, dier-, vleesch-, beender-, vleeschbeender- en bloed meel. De Nederlandsche Zulvelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën te 's-Gravenhage: Dleriyke en plantaardige oliën en vetten, zoomede producten, wejke voor tenminste 25 pet. hieruit bestaan of daaruit zyn vervaar digd. De Dit verbod geldt niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Economische Zaken ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zyn nagekomen. Gedurende nader te bepalen tydvakken is het voorhanden en In voorraad hebt bedoelde producten In ongedorschtei verboden, behoudens ontheffing doorj ter De in het voorgaande lid bedoelde kunnen verschillend worden gesteld schillende gedeelten des lands en schillende producten. Het laatstgemelde verbod geldt niet inAen en voorzoover daarvan door of vanwege den minister voomoemd ontheffing Is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zyn nagekomen. Dit besluit geldt tot 1940 en is direct In wer king getreden. by deze z g inventarisatie buiten den landbouw verleenen de provinciale voedselcom- missarissen medewerking. De verplichting tot opgave van de bedryts- groepen bakkers en producenten van melkpro ducten is beperkt tot de opgave van respectie- veiyk tarwebloem en -meel, roggebloem en -meel en gebroken rogge, enondermelk- melk- en karnemelkpoeder. Ondernemingen of personen bulten den land bouw, vallende onder de termen der laatstge noemde inventarlsatieveriillchtlng, welke geen formulieren hebben ontvangen, dienen deze ter stond af te halen op de gemeente-secretarie der betreffende gemeente, eventueel dadeiya aan te vragen by de bureaux der landbouw- crisis-organisatles, tevens de bureaux van de betreffende voedselcommlssarissen, gevestigd respectleveiyk in Groningen, Leeuwarden, As sen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gra- venhage. Goes, Tilburg en Maastricht. Er moet na de voorraadsopgaaf een zooda nige voorraadsadministratie worden bygehou- den, dat daarin de voorraad op elk oogenblik op eenvoudige wyze kan biyken. Alle vervoer en aflevering, zoomede ber of verwerking van de producten, onder vorenver- melde 14 groepen begrepen, Is, eveneens met in gang van heden, voorloopig verboden. Maandagavond omstreeks acht uur is op den Utrechtschenweg by de sanatoriumlaan te Zeist een fietser, de 65-jarige heer Heitmeyer uit Zeist, door een auto aangereden en vrywej op slag gedood „Hoe kan ik dat vooruit Lemoine, opeens neerslachtig. „Mm," zei Anthony. Onder het praten waren ze tot de vergader zaal teruggeloopen. Voor een van de open slaande deuren stond Battle; een Battle te oordeelen naar zyn gezicht en houding dien het niet naar den vleeze ging. „Kyk dien armen Battle daar staan," zei Anthony. „Laten we naar binnen gaan en hem wat opvrooiyken." Hy bleef staan, keerde zich naar Lemoine en zei„U bent feitelyk toc^ Jk óók een eigenaardig type, monsieur Lemoine." ,Jn welk opzicht. Mr. Cade?" „Wel," zei Anthony. ..als Ik u geweest was. zou Ik het adres, dat Ik u heb Jaten zien, be slist opgeschreven hebben. 1 Kan zyn, dat het gerookte visch. gezouten en gedroogde visch. versche. gerookte en in blik o! in glas verpakte aal en paling, verplicht, aan de Nederlandsche Visscherycentrale op te geven de hoeveelheden, welke zy van hét betreffende product in voor raad hebben. Een en ander Is slechts verplicht voor zoover de houder beschikt over een voor- raad van 100 kg. netto of meer per product en voor pekel- en steurharlng over een hoeveel heid van 150 kg. netto of meer. De houders zyn verplicht van hun vqorraad ten spoedigste opgave te doen aan de Neder landsche Visscherycentrale op daartoe door de Centrale te verstrekken formulieren, welke op aanvraag by de centrale verkrygbaar zyn. zy dienen zich te dien einde zoo spoedig mogelyk tot de Nederlandsche Visscherycentrale te wen den. Lemoine nam het van hem aan en bekeek het opmerkzaam. „Neen." zei hy. „Ik heb 't zelfs nooit eerder gezien. Waarom?" „Bent u daar zeker van?" „Ja, absoluut zeker, monsieur.’' „Dat is héél eigenaardig." Hy vertelde Lemoine, wat Boris by het overhandigen van het papiertje had gezegd. Lemoine luisterde aandachtig. „Neen, Ik heb 't niet laten vallen. U zegt, dat hy het In dat boschje déér gevonden heeft?” „Dat leidde Ik uit zyn woorden af. Gezegd heeft hy het niet.” „Misschien Is het uit het valles van Isaac- stein gewaaid. Er was nogal wind vanmorgen 't Probleem Boris voor de tweede maal." Hy gaf Anthony het stukje papier terug. En na even zwygend nadenken zei hy: „Wat weet u cigenlyk van dien man Boris af?" Anthony haalde zyn schouders pp. „Ik zeil niets. Ik heb aangenomen, wat de anderen me verteld hebben: dat 1 de lyf- knecht van prins Mlchaël was." „1 Kan zyn. dat het zoo Is. Maar Ik graag zien, dat u het onderzocht. Vraag Iemand, die 1 weten kan, baron Lolopretjzyl, by voorbeeld. Misschien was de man pas een paar weken In zyn tegenwoordigen dienst. Ik voor my geloof, dat hy eerlyk is Maar Je kunt nooit weten. Ik acht koning Victor bijvoorbeeld best in staat, om zich in een ommezien in een vertrouwden bediende te veranderen." „Gelooft u werkelijk Lemoine viel hem in de rede. absoluut waardeloos is Maar aan den anderen kant kan t zeer belangrijk zyn." Lemoine keek hem een poos lang strak aan. Dan schoof hy, met even een glimlach, zyn linkermouw iets omhoog en liét Anthony zyn manchet zien. Op het witte gesteven linnen stond In potloodschrlft: „Hursmere, Langly- Road. Dover." „Myn excuus." onderschat."- Hy knikte Lemoine vriendschappeiyk toe wandelde op rechercheur Battle af. „Wal sta jy daar ernstig te kyken. Battle," begorfj hy. ,>y>él dingen om over te denken. Mr. Cade.” „Ja, dat kan ik me begrijpen." ..De zaak marcheert niet, Mr. Cade de deelen passen niet In elkaar." „Ja, dat is een lamme boel." zei Anthony meewarig. „Maar ging hy opgewekt voort, .wis Ik jou was. zou Ik me er niets van aan trekken. Als Je geen raad meer weet, kan je my altyd arresteeren. Je hebt myn voetaf drukken. vergeet dat nietl" Maar rechercheur Battle's hoofd stond niet naar schertsen. z „Heeft misschien, naar uw weten, vyanden hier tn de buurt. Mr. Cade?" vroeg hy. “t heb den Indruk gekregen, dat een van de bedienden me niet mag," zei Anthony non chalant. ..Hy haalt 's middags de gekste manceuvres uit, om me de lekkerste groente niet te hoeven presenteeren. Waarom?" „Ze beginnen met anonieme brieven," b voederproducten: 500 K.G.; 3 zetmeel en zet- a consumptieproducten: 500 K.G, (verpakt of onverpakt)b technische en voederproducten: 500 K.G.; 4 oliehoudende en not«n: 100 K.G. (geen zaal- - J 5 veekoeken (zoowel voorslag- als murwe- en kleine koeken, schroot, schilfers, ICG.; 6 samenge- uekjes, brokjes, -- _„„.odlieten maladery pellery: 100 K.G.; 8 byproducten alcohol- en n en lam- 'tte koelen 40—53 ct.. ns (levend 39—33 et., tuk: sche ts klein*, len 80 ct„ invoer let» wige week lammeren in van vo- yke hand- vKT P'ry- 2.10—].M »ra 2 39» re 3.50—4, stland.vh» n 3— 3 30. ivoer vol-. I73 cent. 1000 J» ig. prijzen angevoere Ine 3.60— rechercheur Battle. „Of elgeniyk. om precies te zyn. met één anonlemen brief." „Over my?" By wyze van antwoord, haalde Battle een opgevouwen briefpapier uit zyn zak en stak het Anthony toe. Anthony vouwde het open en las: ..Pas op voor Cade. Hy Is niet, die hy lykt.’ Anthony gaf het met een onverschillig schouderophalen terug. .Klets anders? Kop op. Battle! Misschien ben ik nlto." Opgewekt fluitend ging hy het huis In. liep de hal door en ging de trap op naar zyn kamer. Maar mét het sluiten van zyn kamer deur veranderde zyn gezicht. Het werd ernstig, byna streng. Hy ging op den rand van zyn bed zitten en staarde In gedachten vóór zich uit. ,,'t Begint er leelyk uit te zien." mompelde hy na een poos. „We moeten handelen. Maar t Is verduiveld onaangenaam Nog een minuut of vyf bleef hy In dezelfde houding zitten, dan stond hy op en liep lang zaam naar het raam. Daar bleef hy staan en keek, zonder in het byzonder op Iets te letten, bulten Maar opeens kreeg zyn blik een Hy kneep zyn oogen half dicht en tuurde.... En hoe langer hy tuurde, hoe zyn gezicht oplichtte. Met betrekking tot de visscheryproducten zyn de volgende maatregelen genomen: Ten eerste Is met ingang van heden de Ne derlandsche Visscherycentrale aangewezen als monopolle-houdster voor den uitvoer van de volgende visscheryproducten? pekel- en steur- haring, gestoomde en gerookte haring (bokking), haring, m blik of in glas verpakt, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch. versche, gerookte en In blik of in glas verpakte aal en paling. De uitvoer hiervan zal slechts zyn toege staan, indien daarvoor een machtiging tot uit voer Is afgegeven. Afgifte eener machtiging tot uitvoer geschiedt door de Nederlandsche Visscherycentrale en wel slechts nadat de be treffende exjxrteur met die Centrale een mo- nopolle-overeenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een ex porteur, die zich bij de Nederlandsche Vissche rycentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-overeenkomsten worden afgreloten Uitdrukkeiyk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Vlsscherücen- trale In voorkomende gevallen het sluiten van een monopolle-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten monopolle-overeen komst wederom ongedaan maken De invoer van bovengenoemde producten, alsmede de In- en uitvoer van andere vlssche- ry-producten biyven echter tot nader order on derworpen aan de bepalingen. Waaraan zy tot heden onderworpen waren, zoodat dus te dezen aanzien geenerlei wijziging optreedt. Ten tweede zyn, eveneens met ingang, van heden, houders van de navolgende visschery producten. te weten: pekel- en steurharlng. gestoomde en gerookte haring (bokking), ha ring, In blik of In glas verpakt, gestoomde en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7