Italië het midden vebfiaal uan den dag in H Kabouter Flip en'^ijn vriendje Wip MUSSeÜNI EN CIANO D l i Het vaderland der Indische Arabieren de van zeven Het Geheim Schoorsteenen WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 As-politiek op een dood punt? Het verlichte Ernest Psichari t DOOR AGATHA CHRISTIE AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL teeken I en e I lt j WJ wkOsw van m tand. zei pak. bang.' donkere •Ün medegasten aan, die juist van den anderen zin sigarettenkoker te voor- Woedt vervolgd) I u e Herinneringen aan een. heldhaftig katholiek tchryver e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. Europa naar Afrika strookt zeker niet met zijn begrip van Italië’s Europeesche rol. 10 Flip vertelde aan den eend wat ze kwamen doen en hij vroeg of er kikkers in den omtrek te vinden waren. ..Dat zou Ik denken,” zei de eend. „Wil ik je helpen er een paar te vangen?” „Graag," zei Flip. een gelen xedêcl- KiOEMT De Scotland Yard-meneer Is niet zoo'n ezel als ik eerst dacht,” zei Bundle nadenkend, goed, uitstekend zelfs," stemde gastvrouw „Kijk. Toen de postduif teruè kwam, vertelde hü. dat de ooievaar graag wilde komen op het feest, als hij tenminste een paar lekkere vette kikkers zou krijgen. Dan zou hij ook van zijn reizen vertellen. graaf Cia.no eenige dagen geleden, een reis naar moest worden Itallaansche -ont- gendheden het was vooral de politiek van Eden en van Sovjet-Rusland den weg voor Italië’s terugkeer in de samen werking van het Westen niet willen banen. Van de Itallaansche verbittering maakte Dultschland gebruik en de as kwam tot stand. Met de as kwam graaf Ciano, Musso lini’s schoonzoon, en aan de beweeglijkheid of zoo men wil wisselvalligheid van de Ita llaansche politiek kwam een einde. De as was geen lichte goochelstaf, maar werd een zware balk, die zelfs niet brak, toen Hitler in het voorjaar van 1938 Oostenrijk op slokte: een aardbeving in Italië’s politiek. Nadien bleef de as gevestigd door den prijs zelf van de offers, die men eraan had gebracht. Hitler, die „dit nooit zou ver geten”, was Mussolini’s debiteur en daarom had Mussolini er belang bij, hem zoo sol vent mogelijk te maken. Eenmaal zou de beurt toch ook aan Italië moeten komen om vruchten te plukken uit dezen boom gaard. En Italië Investeerde voortdurend nieuw politiek kapitaal in deze, voor hem nog steeds niet rendabele onderneming. De Itallaansche opvatting van de as- politiek was ongetwijfeld deze, dat in het Donaubekken en Zuid-Oost-Europa een verdeellng der invloedssferen zou worden gevonden. Was de ondergang van Oostenrijk voor Italië een zware misrekening, ook op de basis der Duitschë'rassenpolitiek hoopte het toch, door zijn nauwe banden met Hon garije (eng met Polen bevriend) en zijn betere verhouding tot de Slavische volken, zijn eigen sterke Invloedssfeer te kunnen behouden en ultbrelden. In die verwachting sloot het de oogen voor een dreigende wer kelijkheid: een groot-Dultsch blok, dat veel sterker dan de oude Donau-monarchie onvermijdelijk een uitweg naar de Adrla- tische Zee zou zoeken. Naarmate de as verder wentelde, dreef echter alles steeds meer In de richting van Berlijn. Het nationaal-socialisme bleek vruchtbaarder in het verwekken van bas- taard-beweglngen in andere landen dan het fascisme; Duitschlands politieke en eco nomische druk overtrof verre dien van Italië. Na den ondergang van Tsjecho-Slowakije, waarbij Mussolini den Duitschen machts greep weer door een halve bemiddeling en een heele dekking bevorderde, ging Italië’s invloed nog verder achteruit, en Hongarije zelf raakte onder den ban van Berlijn. Indien het waar is, wat de jongste be richten melden, dat het Duitsch-Russische accoord in geheime clausules een verdeellng van de invloedssferen in Oost-Europa tus- schen Dultschland en Rusland zou behelzen met uitsluiting van Italië, dat zijn -heli alleen in Zuid-Frankrijk en Noord-Afrlka zou moeten zoeken, is dat, wat Dultschland en Italië betreft, slechts een bevestiging van een tendenz, die zich in de werkelijk heid reeds lang voordeed. Of Ciano zulk een ontwikkeling heeft voorzien, moet men betwijfelen; dat Mus solini haar niet heeft gewild, kan men wel als zeker aannemen. Een afschulving uit in haar toon van spreken. „Ze praat altijd onzin, maar ze is buitengewoon intelligent. In Herzo-Slowaküe moet ze ook zoo goed geweest Dus moesten ze op de kikkerjacht. In de nabijheid was een groote poel, daar zouden wel kikkers zijn. Ze vonden daar ook een groote eend, die daar aan X zwemmen was. zekere en probeerde te ontkomen. Ik vind echter. Jessie, dat wij nu zoo onderhand onze tenten maar eens ergens anders moesten opslaan.” „Och. waarom?” vond Jessie „Hier heb je den ouden Varsch. die je gemakkelük van al de Tom. Heeft hu orde. Waarvan kon hij verdacht worden? Hij had ook niets bij zich dat argwaan kon wekken, want hU was alleen maar eens poolshoogte gaan nemen In de omgeving van het bulten der Warwik», waar over een week een groot tuinfeest gegeven zou worden. De papieren lieten niets te wenschen over: die waren zoo kunstig vervalscht. dat er niets in gevonden werd hetgeen hem verdartit maakte. Maar wel was er een andere reden om led te verdenken. De vrouw van den kleermaker was namelijk de nicht van den agent en hij had haar nog geen uur geleden springlevend gezien. Een trein denderde voorbij De boomen wer den geopend. Op de treeplank van Ted’s .auto stond de poütle-agent en beval, de revolver in de hand: „Starten! Recht door! Die straat in! Stoppen!” Zjj waren bij een polltie-bureau en alvorens Ted Barden zich kon verweren, had hij de boeien om. Jessie wachtte in angst op hem. Maar bet onderzoek wees uit dat met Ted veel te ver- aftenan. vlei en Jessie-zou hem In tien jaren niet temgzten. of ra zou ham in de gevangenis moeten bezoeken. (Nadruk verboden) ATT 'C* A op dit blad zijn Ingevolge de versekerlngsvoorwaarden tegen W-t bfj levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door TT* Of) een ongeval me» TT* OPA I sl v 1 ij ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen Jl* OLJ e” verlies van belde armen, belde boenen at belde oogen OU»“ doodelUken afloop uÖUt" HOOFDSTUK XXIV HET HUIS IN DOVER „U vindt het zeker wel goed, dat ik wat har der rijd dan gewoonlijk? Ik ben te laat weg gegaan minstens een kwartier later dan ik me voorgenomen had.” In Anthony's opinie liet hun rit, wat snel heid betrof, 'niets te wenschen. Maar toen hij, zonder behoorlijk na te denken, als antwoord op haar vraag knikte, ondervond hij. dat die vaart niets was. vergeleken bij de snelheid, die de Packard wist te bereiken, toen Bundle in ernst begon tec hauffeeren. ..Een remédie tegen de liefde. Ze was weduwe en als ean afgodsbeeld beladen met juweelen. Nu dit laatste gaf den doorslag. We zaten in den tuin. Later bracht ik haar terug naar de feest zaal en de rest snap je wel. Een verontschuldi ging om me te verwijderen heb Ik altijd klaar. Dan vlug mijn auto starten en eenmaal uit het gezicht als een razende vooruit. Later'zag ik. dat ik gevolgd werd. Het kon ook .toeval zijn geweest, maar ik nam het zekere voor het on- Ted Barden zat. na een vermoeienden tocht, weer rustig in zijn villa. Was dat rennen ge weest! Straat In, straat uit, maar eindelijk had hij dan toch zjjn vervolger, waarschijnlijk een polltle-agent. of een detective kunnen ontsnap pen. Het was voor hem. Ted. een geluk ge weest. dat juist, toen hij den overweg gepasseerd was. de afslultboomen gesloten werden. Dit was zijn redding. En wat het nummer van zijn auto betrof, dat, hem zou hebben kunnen verraden. de plaat was genoeg Ingevet, om dit te voorko men. want het stof van de wegen had ze vol doende vertroebeld. Hij had altijd gezworen, dat ze hem .nooit zouden vangen, maar nu had hjj er op een gegeven oogenbllk zelf aan getwijfeld „Was het een prachtig feest?” vroeg Jessie, zijn vrouw, toen zij een paar sieraden, die hij een dame had weten te ontfutselen, bewonderd had. „Schitterend!” „En je hebt natuurlijk weer den verliefde ge speeld?” ..Dit gaat mij immers goed af?" Jessie lachte. „Het schijnt van wel. Was ze knap?” haastig. ,4k brand van verlangen om de ware reden voor dit onverwacht uitbreken te hooren." zei Bundle na een fanfare op den claxon, die het dorpje, waar ze juist doorheen gestoven waren, lijdelijk stokdoof gemaakt moest hebben „Maar ik mag er zeker niet naar vragen, hè? Alleen moet u me hierop antwoord geven: u probeert toch niet aan den langen arm der wet te ontkomen?” „Daar kan ik niet positief neen op zeggen," zei Anthony. „Tenminste op het oogenbllk niet. Morgen wel.” vond, dat er voor het standpunt van Lord Caterham véél te zeggen was. „Tuf fen" met Bundle achter het stuur was niet be paald de meest geschikte sport voor nerveuze heeren tusschen de vijftig en de zestig. .Maar u bent absoluut niet zenuwachtig of bang.” ging Bundle goedkeurend voort, terwijl ze op twee wielen een hoek „Ik ben traind,” z. „En ixneb toe, doordrong. „Zal ik nog wat meer vaart zetten?” stelde Bundle bereidwillig voor. „De hemel beware me, neen," zei Anthony iel xi a- 10, buiten dat hij „Weer een pracht-ldee van je Jes.” Samen demonstreerden zij op een avond aan Tom Darlings, hun medewerker, hun uitvinding. Nu was voortaan elke vervolging uitgesloten, want de politie zag natuurlijk aan den Esculaap, dat zij een dokter voor had. En een dokter zou zich wel niet schuldig makfn aan diefstal. De afbeelding van den god der geneeskunst bracht Ted dan ook voortaan in veilige haven. Maar op een avond zag hij zich weer achter volgd. HU nam de proef door een zijweg te ne men en door weer een andere richting in te slaan. Mén ’Weef hem' volgen, tot ook hij het ongeluk had de siultboomen gesloten te vinden, die hem dus den weg afsneden. et komt ons voor, dat de ontwikke ling van de aspolitiek aldus op een dood punt gekomen is, ideologisch zoowel als realistisch gezien. Tegelijk stelt de houding, die Japan te genover het Duitsch-Russische accoord in neemt, Italië voor enorme consequenties voor zijn-veiligheid ter zee. Heeft Duitsch- land in een eventueel conflict tusschen de as en de Westersche mogendheden in het Oosten slechts met Polen te rekenen, ter wijl het in het Westen slechts een korte verwondbare, maar door den Westwall be schermde grens heeft, Italië ligt in de Mid- dellandsche Zee blootgesteld aan de ver- eenlgde vloten van Frankrijk en Engeland welk laatste land zijn Oostersche zorgen mogeljjk spoedig verlicht zal zien door de zwenking van Japan. Italië staat dus voor de zeer moeilijke beslissing, het eigen einde van de as midden in 1 vuur te steken, terwijl het andere betrekkelijk onaangetast blijft. En dat, terwijl de Duitschë eischen in het Oosten voor Itallaansche begrippen onmogelijk zoo vitaal kunnen heeten als Berlijn het laat voorkomen. Ook al zou Italië genoegzaam vertrouwen hebben in een gemeenschappelijke overwin-, ning om daarvan rijk loon voor al zijn offers te verwachten, dan heeft het niet alleen te rekenen met de waarschijnlijkheid van een nog zwaardere vestiging der Duitschë macht in Midden- en Oost-Europa, maar valt het gewicht ook op die Itallaansche vredelievendheid, waarop de stem van het Vaticaan, naar het schijnt, niet nagelaten heeft* indruk te maken. Vele dingen kunnen er dan ook voor plei ten, dat Italië nu tracht opnieuw een mid denpositie in te nemen eri, in plaats van de as te laten draf Jen, een eigen standpunt tegenover de Duitschë Oostpolltlek tot gel ding te brengen. nam. op dat gebied door en door ge zel Anthony met een rustig gezicht J zelf ook haast.” voegde hjj er aan alsof dat op dat oogenbllk pas tot hem Op de.* 22en Augustus 1914 was de derde Fransche Koloniale Divisie in een ernstig ge vecht gewikkeld. De troepen stonden tegenover een veel te talrijken vijand, en de divisie leed zware verliezen. Den volgenden morgen werd op het slagveld. In de wouden nabij Neufchi- teau een luitenant begraven, een rozenkrans om de hand gewikkeld, op de borst schitterde een militaire medaille, In Afrika verkregen, en de medaille van het scapulier van den H. Doml- nicus. De luitenant, die op dezen morgen ten grave werd gedragen, was Ernest Psichari. de klein zoon van Rerfkn. die een geheel anderen weg was opgegaan. Ernest Psichari werd In 1883 tn Parijs gebo ren en werd gedoopt volgens den Griekschen ritus. HIJ verliet zijn vaderland om het te die nen als vrijwilliger in Afrika. Hu was wüsgeerig aangelegd en hij keerde terug naar het chris tendom, dat hjj had verlaten. HU klopte op de poort van het klooster, dat zun grootvader Re nan had dichtgeworpen. toen hjj als ongeloovige het seminarie verliet, en in 1912 ging Ernest Psichari definitief over tot het katholicisme In 1913 wilde Psichari priester of kloosterling worden, maar de oorlog haalde een streep door al zijn plannen. In de eerste maand van den oorlog sneuvelde Ernest Psichari te Saint Vin cent Rossignol in België, waar zijn vrienden In 1919 een monument voor hem hebben opge- juweelen afhelpt en dan is er je gauw kunnen binnenloodsen?” „Dat ging uitstekend. Geen beter middel te bedenken, dan dat een handlanger bü dergelijke feesten zich voor tafeldienaar uitgeeft. En het was dan ook een goed idee van je. Tom te laten Inschrijven bij een maatschappij die zich be last bü zulke feesten voor bedienden te zorgen." „En dat jij Je in zoo'n deftig gezelschap weet te bewegen," hielp Jessie. „Ja. dat Is ook een groote factor. Als het een feestmaal betreft, worden gewoonlljk de plaatsen aan tafel aangewezen en de namen van de ge- noodigden genoemd, dus dan Is het moeilijker. maar met zoo’n danspartij als nu. als er alleen staand buffet is. dan Is het voor mij geknipt.... Maar toch moet ik Iets verzinnen. Jessie, dat men geen achterdocht krijgt en mij niet meer zoo op de hielen zit. Mijn papieren zijn wel op het oog in orde en de Esculaap op onzen auto wijst aan. dat ze aan een dokter behoort, maar dit kan men niet aan den achterkant zien, het geen, om vervolging te voorkomen, toch wel het voornaamste is. Ik zou op de achteruit even eens zoo'n afbeelding moeten plakken.” „Ja, en ze dan transparant maken door er een lichtje achter te plaatsen, anders heeft het voor zijn. Als Tim Revel was blijven leven, sou hij carrière gemaakt hebben door Virginia uit sluitend door Virginia! Ze heeft voor hem ge werkt. gezwoegd! Allee en alles heeft ze voor hem gedaan. Weet u waarom?” „Omdat ze van hem hield?" zei Anthony mM zijn oogen strak op den kilometer-teller voor hem. De heer Ingrams bezit geen enkele bevoegdheid, doch zijn voornaamste arbeid is de verschil lende Arabische bestuurshoofden te advisee- ren over de wijze waarop het land tot ontwik keling kan worden gebracht. Mr. Ingrams zag in. dat de eerste verslschte daarvoor was het brengen van rust en vrede in dit woelige land. Zooals hierboven reeds gezegd, werden tot en kele jaren her tallooee binnenlandsche oorlogen gevoerd, oorlogen die ook door in het buiten land wonende Arabieren financieel werden ge steund. ook door Arabische inwoners van deze gewesten, riet èerste wat dus gedaan werd, was het verbieden van den Invoer van wapenen en het zooveel mogeljjk Innemen van de reeds in handen van de verschillende stammen zijn de wapenen. Dit heeft tot het zoozeer ge- wenschte resultaat geleid en vrede en rust zijn In Hadramaut nu in de pla ts getreden der oor logvoering die tot voor kort heerschte en die geen tjjd en geld overliet voor landbouw en Industrie en voor de ontwikkeling van het volk. Op zijn laatste toumée door Hadramaut kon mr. In grams, die de eenige daar wonende Europeaan is. de vruchten van zijn adviseerend werk al waarnemen. Op vele plaatsen werden nieuwe waterbronnen aangeboord en een grpot en dor woestijngebied maakte plaats voor honderden hectaren bloeiend graan. Ook de organisatie van het bestuur, dat op Mohammedaanschen grondslag Is gebaseerd, heeft reeds groote vruchten af geworpen. De inkomsten der ver schillende staten, zooals uit invoerrechten, pos terijen, enz. nemen tegenwoordig van maand tot maand toe en de staatsbegrootingen ver- toonen een steeds beter beeld. Hadramaut heeft een eigen parlement, waarin alle staten ver tegenwoordigd zijn. Mr Ingrams legde er den nadruk op, dat het bestuur volkomen Arabisch is en dat daarin In geen enkel opzicht Inmen ging door Engeland wordt betracht. Opvoering van de kleln-nijverheld Is ook een voornaam punt. Hiervoor heeft men groote verwachtingen van de weefindustrie, terwijl wat den landbouw betreft verbouw van tabak en het aanleggen van groote vruchtenkweekerljen tot de toekomst plannen behooren. Ook bevordering van den export wordt natuurlijk beoogd. Om alles te kunnen verwezenlijken, is natuurlijk veel noo- dlg. Niet alleen veel geld, maar ook aan goede krachten bestaat in Hadramaut groote behoefte. En deze laatste hoopt men vooral te vinden onder de in het buitenland wonende, van Ha dramaut afkomstige Arabieren. Zij hebben im mers veelal veel meer kans gehad zich te ont wikkelen dan de menschen in eigen land. Zij ncnvje hebben zakeninzicht gekregen en hun natuur-1 -s avond» nog geen doel.” lijken handelsgeest kunnen vergrooten. Deze menschen zijn het vooral, die tot een opbloei van Hadramaut zeer veel kunnen bijdragen, als zij naar hun geboorteland of hun land van afstamming terugkeeren. althans daarvoor be langstelling aan den dag leggen. Dit laatste was dan eigenlijk ook het secun daire doeL van het bezoek van den heer In grams aan Java. Zijn voornaamste doel was zich op de hoogte te stellen van de omstandig heden. was'onder de Arabische bevolking hier te lande leeft. Hij bezocht daartoe Batavia, Cheribon, Tegal, Pekalongan, Solo en Soera- baia en wat hij daar heeft kunnen kien, draagt in alle opzichten zjjn be.zondering weg. On omwonden gaf hjj als zjjn indruk te kennen, dat de Arabische bevolking zich hier te lande zeer gelukkig voelt. Van alle zijden kreeg hij daarvan de bevestiging. De heer Ingrams is niet alleen In Hadramaut zelf een groote fi guur. doch ook onder de Arabieren hier te lande heeft hü een zeer groote reputatie, hetgeen zich duidelijk demonstreerde in de meer dan hartelüke wüze, waarop hü in de verschillende steden, welke hü bezocht, werd ontvangen. juist de afsluit- boomen dicht gin- gen." Teed Barden be- vond zich in een leelük parket, zooals hü zelf inzag. Hü kenda natuurlük niets nn geneeskunde. Zoo’n geval als dit had hü niet voorzien. Wat moest hü beginnen? Voetgangers, fietsers en andere automobilisten stonden te wachten en nog steeds groeide de groep aan Nieuwsgierigen drongen zich op. „Dokter.” bad Bakfleld, „talm niet langer, het is mjjn eenlg kind. Misschien bent u ook va der „Andere plichten wachten mü.” verzon de ban diet. „Ik ben op weg naar een patiënt, die ge vaarlijk ziek is. Ik kan dus onmogelük. Het spjjt me u niet van dienst te kunnen zün.” Een agent van polltie. die aangefietst kwam, werd door Laurens Rakfleld aangeklampt en om een adres van een dokter gevraagd. Hü vertelde tevens waarom Ted verhinderd was mee te gaan. De agent wees hem een straat en vroeg toen aan Ted bü wie hü zün moest. „BU -Steffens,” verzond Ted haastig. „In de Wttstraat." Hü dankte zün goed gesternte, dat hem aan het adres van zün kleermaker herinnerd had. „Wie is daar ziek?” polste de agent. „De vrouw.” antwoordde Ted. ..Al weken.” „Zoo.” knikte de dienaar der wet. .Mag ik uw papieren eens zien?" Ted vond dat de agent hem spottend aankeek. Hü verwenschte nu de siultboomen, die hem al eens zoo prachtig- van dienst waren geweest. Maar wat stond hem te doenl? Zonder 'n woord te spreken, reikte Ted den agent zün papieren over. •’T" Alles was richt; hü overleed dus vüf en twintig jaar ge leden. Ernest Psichari. de kleinzoon van den man. die In het geestelük leven van Frankrijk zoo veel verwoesting heeft aangericht, kwam tot het idee, dat Frankrük en godsdienst niet van elkander te scheiden waren. Hü schrüft: „Het üs een dwaasheid Frankrük te willen schelden van den godsdienst, die het heeft gemaakt tot wat het is. en öie aan Frankrük grootheid heeft gegeven.” En Emest Psichari, in tegenstelling met zoovelen, die wel schrüven. maar niet doen, heeft zelf de eerste consequentie getrokken van deze meening. Zelf is hü teruggekeerd naar den schoot van de H. Kerk, daardoor erken nend. dat ook hü begrepen had dat men de wereld alleen genezen kan, zoo men xlchzeif geneest. Ernest Psichari heeft den Invloed onder gaan van twee geniale Fransche katholieken, namelük van den dichter Charles Péguy en den filosoof Jacques Maritaln. Vooral de dichter Pé guy heeft medegewerkt aan de bekeering van Emest Psichari. Zü kenden elkaar reeds, toen Ernest Psichari nog in. Airika diende. Péguy zond hem zün meesterlüke „Cahiers” en beiden kwamen zü ‘tot de overtuiging, dat alle werk ook het kolonisatiewerk op een hooger ide aal gebaseerd moet zün. om te kunnen slagen. Psichari heeft dit ideaal gezocht en gevon den. Hü Is een strüder geweest voor God en va derland. Het grootste gedeelte de. honderdduizend Arabieren, dat In Nederlandsch-Indië woont, is afkomstig van Hadramaut of stamt van daar geborenen af. Voor de kennis van deze Ara bische gasten was de komst van den Britschen .Resident Adviser” van Makalla. den heer W. H. Ingrams, van groot belang. Na een bezoek aan verschillende Javaansche steden Is hü thans weer op den terugweg naar HMframaut. Over het doel van zün bezoek aan Nederlandach Indlë en over Hadramaut vertelde hü aan een vertegenwoordiger van Aneta het volgende. De geaardheid der Arabische bevolking van Hadramaut, die ongeveer een half mlllloen zielen omvat, hracht mede, dat aan de ontwik keling van het land niets werd gedaan. Bin nenlandsche oorlogen, de zucht van elk dorpje naai- eeH zelfstandig hef óft- Brekem van zoo goed als alle» wat Op Orde leek, belemmerden den vooruitgang van land en volk en brachten vele inwoners er toe buiten eigen grenzen een bestaan te zoeken. Het wa ren het volk en de sultans zelf, die Inzagen, dat aan den bestaanden toestand een einde moest worden gemaakt en als gevolg van een daartoe door hen gedaan verzoek ging, nu ruim twee jaar geleden, de Engelsche regeering over tot de aanstelling van een ..resident adviser", Mr. Ingrams. In zün titel ligt zün geheele taak omschreven „Natuurlük.” mompelde hü opeens. „De rozentuin! Dom, dat ik niet eerder op t Idee gekomen ben. De rozentuin!” Hü ging de R kamer uit, door een van de züdeuren, naar bulten. De rozentuin was van twee kanten af te bereiken. Hü nam het pad. dat het minst k gebruikt werd, sprong de vier treden af, die R toegang gaven tot het lager gelegen tuinge deelte en liep naar den zonnewüzer toe, die zich middenin op een soort van heuveltje be vond. Op het oogenbllk, dat hü zün voet zette op de eerste trede van het trapje, dat het beklim men van het heuveltje vergemakkehjkte, bleef hu echter stokstüf staan en staarde een van „Battle is Anthony toe „U had diplomaat moeten worden,” Bundle „Zóó weinig als u loslaat!" „En ik dacht nog wel, dat ik aan 't uit-de- school-klappen was.” „O, hemel! U bent toch niet van plan, made moiselle Brun 4e schaken?” Niet graag." zei Anthony met overtuiging. Een poos lang zweeg Bundle, omdat ze haar aandacht noodig had bü het inhalen en pas- see ren van drie andere auto’s. Toen dit werkje achter den rug was ging ze voort: ,Roe lang kent u Virginia al?” „Dat is een vraag, die moeilijk te beantwoor den Is,” zei Anthony. „Ik ken haar nog niet lang, maar ik heb t gevoel of ik haar al jaren gekend heb!” Bundle knikte. „Virginia Is intelligent.” zei ze met iets stugs i haar toon van spreken. „Ze praat altüd kant kwam aangewandeld en die minstens even E verbaasd was Anthony te zien als Anthony hem. „Ik wist niet, dat u zoo'n belang in rozen •telde. Mr. Fish," zei Anthony kalmpjes. „Ik stel 'buitengewoon veel belang In rozen. kien eer!” zei de Amerikaan. Ze keken elkaar aan als tegenstanders, die schün en nam er een sigaret uit. „Heeft u mis schien lucifers voor me, Mr. Flsh?” De Amerikaan gaf hem een doosje lucifers Anthony nam er een uit en gaf het doosje met een „Merci" aan hem terug. „Rozen zün heel mooi,” ging hü met een half-verkapten geeuw voort. .Maar ik ben van middag niet in een plantkunde-stemming.” Hü knikte den Amerikaan, met een vergoe- lükenden glimlach, vriendelük toe. Een donderend geraas van den kant van den voorlngang deed hem opschrikken. ,,'n Geweldige motor heeft onze in dien auto van haar," zei Anthony, daar gaat ze!" Tusschen de boomen door zagen ze den groe nen auto de oprülaan af-racen. Anthony gaapte weer en wandelde lui naar het huis terug. Hü ging dezelfde züdeur. waardoor hü naar gekomen was. weer binnen. Maar mét J binnen was. veranderde hü van de vleesch-geworden laksheid in de kwtkzllverige vlugheid in eigen persoon. Hü rende de hall door, schoot een van de deuren aan den ande ren kant uit en “rende dwars over gazons en door boschjes en dunne hagen, het park door. Hü wist, dat Bundle bü den uitgang van het park een grooten omweg moest maken. HU rende, zooals hü nog nooit in zün leven gerend had. Juist toen hü den parkmuur be- relkt had. hoorde hü den auto aankomen. HU trok zjch op. zette zich over den breeden bovenkant heen en liet zich naar beneden vallen. „Er zün menschen." zei Bundle, toen ze in verminderd tempo door een dorpje raceden. „die niet met mü in een auto durven zitten. Mün goeie vader büvoorbeeld. Voor geen geld ter wereld zou hü in dit wagentje mee naar de stad gaan Anthony weinige kardinalen en ministers, T" Mussolini zelf is. De Albaneesche ook geen feit van zoodanige bijzondere portantie, dat het als een gereede aanlei ding tot het verleenen van die allerhoogste orde kon gelden, gesteld aï, dat Ciano er overigens geheel voor in aanmerking kwam. Hier en daar opperde men dan ook de mogelükheid, dat de verleening der An nunziata wel eens een vergoeding zou kunnen beteekenen voor een teleurstelling of een offer, dat de Itallaansche minister van Buitenlandsche Zaken op een of ander gebied had moeten ervaren of brengen. En waar Ciano als de exponent van- een strakke en uitbuitende aspolitiek van ab solute sam^werking met Dultschland geldt, kwarriTien tot een vermoeden, dat de verleening van de Annunziata-orde wel eens de betëekenis kon hebben van een finale in de as*-muZiek. Als wü dit vermoeden opnieuw overwegen lp ’t licht van de jongste gebeurtenissen krijgt het ongetwijfeld wat meer waar schijnlijkheid. In hoeverre Immers, zoo moet men vragen, heeft de as reden van bestaan en vooral ook mogelijkheid van attractie voor anderen, als zij is losgemaakt van de antl-Komintern-polltlek? Deze laatste heeft aan de as, mèt een ideolo gische functie, ook een groote expansie gegeven, waardoor achtereenvolgens Oos tenrijk (toen het nog bestond). Hongarije, Japan en Franco-Spanje in de sfeer van de as-politlek werden betrokken. Nu door het Duitsch-Russische accoord het anti-Kom- internpact is weggevaagd, schijnt Berlün weliswaar een poging te hebben willen doen om het te vervangen door een samenwer king van alle mln of meer autoritaire staten naast de reeds genoemde mogendheden dus o.a. ook Rusland en Turkije welke gericht zou zijn tegen de democratieën van het Westen. Of het enkele feit vah een autoritairen bewlndsvorm een band tus schen staten met niet alleen tegengestelde belangen, 'maar ook tegengestelde ideolo gieën men denke aan Rusland en Spanje! kan xormen, moet ten sterkste worden betwüfeld. Japan schijnt elke gedachte daaraan reeds te hebben afgewezen. Na de verdwijning van het anti-Kdminternpact begint het zijn Europeesche politiek, zoo als Tokio zich uitdrukte, met een „schoone lel”. Hoe staat het dan met de lel van Italië? Bluft het de aspolitiek aanhangen, ook als deze van alle ideologische beteekenis is ontdaan? Wat heeft de as, op dit oogenbllk realistisch beschouwd van het standpunt van actueel nationaal belang, Italië nog te bieden en welke gevaren brengt zij voor dit land mee? Mussolini heeft steeds getracht, midden tusschen de Europeesche machtsgroepen te •taan. Evenals het voor-fascistische zocht ook het fascistischeItalië zijn plaats op het midden van de wip. Mussolini’s politiek was uitermate beweeglijk; velen vonden haar wisselvallig. Telkens wisselende span ningen in verschillende richtingen volgden elkander op. Intusschen scheen de vaste lijn die van een middenpositie te zijn, waarbij Italië voor zichzelf nu hier, dan daar een voordeel zou kunnen incasseeren en zijn prestige gestaag opvoeren. Wij her inneren slechts aan Mussolini’s lievelings- idee van het Pact van Vieren. Ook na den Abessinischen oorlog heeft Mussolini die positie niet willen opgeven. Zün plechtige verklaring, dat Italië „ver zadigd” was, was daarvan het bewijs. In tusschen hebben de democratische mo- ,Rallo!!!" rieg Anthony. In haar verbazing zeilde Bundle dwars den weg over. Op het allerlaatste oogenbllk kreeg ze nog haar tegenwoordigheid van geest terug en voorkwam, door net bütüds te stoppen, een nat pak. Anthony liep haar hard achterna, rukte het portier open en schoof op de plaats naast haar. „Ik ga toch mee naar Londen.” zei hü. „Van het eerste oogenbllk af niet anders van plan geweest.” ,,’n Vreemdsoortig type." zei Bundle. „Wat heeft u daar in uw hand?” „O, een lucifer!” zei Anthony. HU bekeek den lucifer nadenkend. Het was doodgewone lucifer: rose-rood hout met kop. Dan gooide hü zün sigaret on opgestoken weg. legde den lucifer voorzichtig in zün portefeuille en Het portefeuille én luM- fer In zün zak verdwünen. Het was echter geen strenge politieman, die uit den auto sprong, maar een angstige vader, die hem smeekte mee terug te gaan, daar zün Und plotseling ziek was geworden. ,Jk toeterde al herhaaldelük. In de hoop dat u zoudt stoppen.” zei Laurens Rakfleld. zooals de heer zich voorgesteld had „Ik bid u. dokter, met mü terug te keeren. Misschien staat het leven van mün kind op het spel, als Ik nog ver der moet en de boomen lang gesloten blüven. Ik ben hier geheel vreemd. Ik zag u andere wegen inslaan en was In de veronderstelling dat u er- gen bü een zieke moest wezen. Ik woon pas twee dagen te Z. Naar ik verneem, is er geen dek ter op het dorp. Telefoon heb Ik nog niet, dus moest ik voor hulp naar de stad. U begrüpt dat Ik blü was uw auto te zien en -1 nu treFlk het. dat ter gelegenheid van Albanië die overhaast afgebroken, de hoogste onderscheiding der Annunziata-orde ving, welke hem tot een „neef” van dén Koning maakt, hebben velen zich afge vraagd of daar niet iets achterstek. Graaf Ciano, zoo meende men, is nog wat jong om deze eereheten te dragen in de rij van waaronder reis was j lm— vóór den strüd elkanders krachten meten. ,Jk ook," zei Anthony. „O ja?” zei de Amerikaan. „Ik ben er gewoonweg dol op.” zei Anthony luchtig. Een geamuseerde glimlach streek de strakke lünen op het gezicht van den Amerikaan glad. Anthony begon nu ook te lachen en de span- -ning was gebroken. ,KÜk dit prachtstuk büvoorbeeld eens," zei Mr. Fish, terwül hü zich bukte en een zware, vol-bloeide roos voorzichtig opbeurde. „Een Madame Abel Chatenay. als ik het wel heb! Ja, X is zoo. En die witte roos daar heette vóór den oorlog Frau Carl Drusky. Is nu her doopt. *n Tikje sentimenteel, maar wel vader landlievend. En die La Frances daar! Dat soort blüft moot. Houdt u ook van roode rozen. Mr. Cade? Zoo'n donkere karmün-kleur, büvoorbeeld De temerige rozen-lofzang werd onderbro ken door de frissche stem van Bundle, die het tweetal uit een raam op de eerste verdieping aanriep. „Zin om mee naar de stad te gaan, Mr. Fish? Ik ga zoo dadelük weg.” .Neen, dank u, Lady Eileen. X Is hier zoo rustig en mooi.... X Zou zonde zün.” «v „En blüft u bü uw besluit, Mr. Cade?” Anthony schudde lachend het hoofd. Bundle verdween .Meer zin om een middagdutje te gaan doen.zei Anthony, ,,’n Paar uurtjes slapen zou me opkikkeren.” Hü haalde zün

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13