D Elke prijsopdrijving verboden i iH OOK GEESTELIJK MOBILISEEREH Het militaire - vervoer Faciliteiten voor forensen van van Vraagrubriek per radio Instelling Rijksbureaux Uitbreiding uitvoerverboden Verbintenis als vrijwilliger r Het treinverkeer zeer beperkt V i °P sl Ontvangbewijs Rijksdistributiekaarten WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Alleen stoomtractie Geen goederenvervoer Distributiegoederen i- Voor detaillisten .1 Vischprijzen gedaald ft? Bijzondere regeling Normale openstelling Graanmarkt gesloten De verbeurdverklaarde goederen POLITIERECHTERS I Clearingkoersen P.T.T.-kantoren op Koninginnedag Officieel antwoord van bevoegde instantie de onmogelijkheid tot vervoeren Oud-minister keert terug in de Tweede Kamer Spoorwegabonnementen ook geldig op tramlijnen „Aan alle vervoersqischen hebben de Spoorwegen volledig kunnen voldoen” PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE is aangiet® vaar, mrfje; Voor geneesmiddelen, papier, katoen en jute, wol, smeer oliën en vetten ♦1 Beneden den rang vpn tweede- luitenant bij de gemobili seerde strijdmacht Het ministerie van Economische Zaken treft verschillende maatregelen sVeinig reisgelegenheid vooral voor langere afstanden en in de middaguren Pater N. van Rijn O. P. herstellende O.a. voor benzine, hout en manufacturen Gevolg van Voor den tijd van twee jaren aangewezen a ongemakkeiyke de in (hiervoor kan ier Directeur van de eerstgenoemde vier bureaux 1W, *1 hotels, en vervaardigde artikelen. AMSTERDAM DEM HEER MW ontvangbewijs valschelijV is wegens vaischheid In Wij vernemen, dat Pater N. van Rijn OJ>, die onlangs op den Apeldoomschen weg bü Am- nem bet slachtoffer werd van een botsing met een vrachtauto, goed vooruitgaat. De voor- en achterzijde van het ontvangbewijs der Rijksdtstributie-kaarten welke thans bü duizenden gesorteerd worden In verband hiermede is het noodig. dat ojj genoemde instellingen een enquête wordt inge steld. Deze enquête zal geschieden op daartoe ontworpen formulieren, welke dezer dagen aan de gemeentebesturen’ zullen worden toegezonden en onmiddellijk kunnen worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt binnen welken ter mijn deze formulieren wederom bü het ge meentebestuur zullen moeten worden lngeleverJ Bestemd voor gemeentebesturen café's en restaurantbedrijven: van van AMSTERDAM. HandtwSaatng OSt M». 11*1 Van den Burgemeester van Amsterdam Voor zoover de minister van Economische Za ken niet binnen een week na ontvangst van die kennisgeving heeft bevolen, dat de verbeurdver klaarde goederen ter beschikking zullen worden gesteld van de bevolking of van bepaalde groe- de oor «•- heeren: Graaff. Het ligt In de bedoeling bij een eventueele dlstributieregeling ten aanzien van de volgende bedrijven een bijzondere regeling toe te passen: Hotels, restaurants, ook op stations, treinen enz., cafê's, koffiehuizen, cantines bij groote In stellingen en sociëteiten. DIENST Departement van BmnenlandtcKe Zaken Reeds vóór drie uur. het tijdstip.- dat men berekend had. waarop het normale reizigers verkeer weer voortgang kon vinden, was het groote vervoer van militairen Dinsdagmid dag afgeloopen, zoodat om ongeveer half drie de treinen deer voor het gewone pu bliek opengesteld konden worden. te wachtc^' bosJfcj zotaazs zitting worden gehouden voor de uit reiking van Rijks3lstributlekaartcn. Tegen De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met de volgende ui tvoerverboden Het verdient aanbeveling de formulieren met de grootste nauwkeurigheid in te vullen, daar op onjuiste invulling een strenge straf staab en men zich bovendien bloot stelt aan inbeslagname van de betrokken goederen. van 10 tot 22 uur, zal In de Valeriusscbool, Des Presstraat 3 In verband met de bultenlandsche omstan digheden is bepaald, dat de sluiting van het Centrale Girokantoor te s-Gravenhage op den verjaardag van H M. de Koningin niet door gaat. De dienst zal op dien dag worden uitge voerd als op gewone werkdagen. Gerulmen tijd te voren bevonden zich voor de loketten aan het station te Utrecht, waar we het militaire vervoer vrijwel den geheelen dag hebben gadegeslagen, echter reeds reizigers, die reikhalzend naar het oogenblik uitzagen, waar op zij konden vertrekken. Groot was dit parti culiere vervoer uiteraard des middags en des avonds niet, omdat de meesten reeds daags te voren op reis waren gegaan om hun woon plaatsen te bereiken, doch er waren nog genoeg menschen, die noodzakelijk op reis moesten. De loketten waren alleen opengesteld voor het af stempelen van de vervoerbiljetten der militairen en eerst toen de treinenloop voor het publiek weer normaal werd, kon men kaartjes koopen. Toch zag men ook na drie uur nog militairen arriveeren, maar niet meer in zulke groote groe pen en het station verkreeg weer spoedig zijn gewone aanzien. Aan de gemeentebesturen zijn toegestuurd enquêteformulieren voor het bepalen van de Voorraden en ontzetten van de detaillisten. 'tk; Dinsdagavond is de beschikking van den mi nister van Economische Zaken afgekondlgd, waarbij verschillende artikelen worden aange wezen als dist|dbutlegoederen. Dit beteekent geenszins, dat deze goederen ook zullen worden gedistribueerd. Deze beschikking heeft alleen de bedoeling de mogelijkheid te scheppen een enquête in te stellen naar de aanwezige voor raden en omzetten bij de detaillisten. De be slissing, of voor de thans aangewezen goederen een volledige dlstributieregeling zal worden af gekondlgd, volgt pas later. Bjj K.B. van 29 Augustus is geregeld, wat er zal geschieden met de krachtens de prijsopdrü- vings- en hamsterwet 1939 verbeurdverklaarde goederen. In verband met den bijzonderen toestand zul len de P.T.T.-kantoren op 31 "Augustus as gewoon, als op eiken werkdag, zijn opengesteld. Het publiek kan op dien dag dus op de kan toren voor alle post, telegraaf- en telefoon- zaken, enz. normaal terecht. Ook de administratieve bureelen. zooals die der inspecties, der telefoondlstricten en van het hoofdbestuur zullen dien dag. evenals de tech nische dienst van het bedrijf, normaal func- tionneeren. Als onderdeel van de verschillende voorzorgs maatregelen, die door de huidige omstandig heden geboden worden, maakt de minister van Economische Zaken gebruik van de bevoegd heid, welke hem bü de wet van 24 Juni 1939, no. 633, de zg. distributiewet 1939, is verleend. Op grond van de bepalingen van de art. 4 tot en met 8 van deze wet, alsmede van het distributieheffingsbesluit 1939, zijn bij beschik king van 28 Augustus 1939 eenige rijksbureaux ingesteld en wel voor genees- en verbandmid delen, voor papier, voor katoen en jute, voor wol, alsmede een bureau voor smeeroliën en vetten. Tot een verbintenis als hiervoren bedoeld kun nen worden toegelaten ongehuwde manne lijke Nederlanders (hieronder begrepen weduw naars en van den echt gescheidenen zonder kin deren), die: a. niet jonger dan 18 en niet ouder dan 50 jaar zijn; b. bij militair geneeskundig onderzoek voor den militairen dienst geschikt zjjn bevonden; c. voor zoover zjj te voren reeds in militairen dienst zijn geweest, gelet op hun gedrag en wijze van dienstvervulling, geacht kunnen worden aan de hun te stellen eischen te zullen voldoen; d. bij aanmelding overleggen de volgende be scheiden 1. een uittreksel uit het geboortenregister of een ander authentiek stuk, waaruit zijn leeftijd blijkt; 2. een bewüs van Nederlanderschap; 3. een bewüs van goed gedrag, vanaf zün 10e levensjaar, door den burgemeester der gemeente waar hü gevestigd is. niet eerder afgegeven dan drie maanden voor den datum, waarop de aan melding geschiedt; 4. een bewijs, af te geven door den burgemees ter zijner woonplaats, waaruit zün burgerlüke staat blükt; 5. minderjarig zünde, een gelegaliseerd bewüs van toestemming van hem of haar, die de ouder- lüke macht of de voogdü uitoefent; 6. indien de verbintenis eventueel zal worden aangegaan na den datum waarop betrokkene voor den dienstplicht werd Ingeschreven, een bewüs aangevende zün verhouding tot den dienstplicht, af te geven door den burgemeester der gemeente, waarin hü voor den dienstplicht werd ingeschreven; 7. indien betrokkene te voren reeds in eenige overheldsbetrekking (burgerlüke zoowel als mi litaire) heeft gediend, een bewüsstuk. waaruit blükt hoelang hü In die betrekking heeft ge diend en om welke redenen hü daaruh. is ont slagen. De indiensttreding krachtens de onderwerpe- lüke verbintenis geschiedt In den stand van sol daat. Personen, die aan de voor een bepaalden rang of een bepaalde betrekking gestelde eischen ten volle voldoen, kunnen in dien rang of in die betrekking worden aangesteld. Gehuwde manneUjke Nederlanders kunnen slechts met machtiging van den minister van Defensie worden aangenomen voor een bepaal den rang of een bepaalde betrekking, indien hun aanneming in het belang van den dienst is te achten. Premlën of handgelden worden bü de totstand koming van de verbintenis niet toegekend. Personen die een verbintenis, als hiervoren bedoeld, wenschen aan te gaan, behooren zich te melden bü den commandant van het depot van het regiment of korps, waarbü zü da verbintenis wenschen aan te gaan, voorzien van de hier voren aangegeven bescheiden. Tot het bekomen van het adres van den com mandant van dit depot, kunnen zü zich wenden tot den burgemeester van de plaats hunner in woning. Het goederenvervoer is stopgezet en Dinsdag zün geen stukgoederen en wagenladlngen van burgers meer aangenomen, omdat de wagons voor militairen beschikbaar moeten blüven. De in den nacht van Maandag op Dinsdag aangekomen goederen zün Dinsdag echter ge woon besteld. De nachtsnelgoederentrelnen, bü het publiek meer bekend als posttreinen, zullen evenmin rijden. De minister van Justitie heeft voor den rijd van twee Jaren aangewezen, met ingang van 1 September 1939 tot leden in de enkelvoudige Prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-mi- uister van Onderwüs,. die in de vacature-De Geer is benoemd tot lid van de Tweede Ka mer, heeft die benoeming aangenomen. De regeeringspersdiensi meldt: Voor hen, die niet ingevolge eenig voor schrift of eenige- verbintenis verpUcht zün tot het vervullen van werkelüken militairen dienst in tüd van vrede, wordt, bü deze, de gelegenheid geopend om voor den tüd, ge durende welken de dienstplichtigen van de landmacht wegens oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, met toepassing van het bepaalde bü artikel 32 der Dienstplichtwed in werkelüken dienst zün, bü het beroepoperzoneel der Koninklüke Landmacht door middel van het aangaan van een verbintenis als vrijwilliger te die nen. De heer J. S. Admiraal, de hoofdstations chef, deelde ons mede, dat alles vlot en ge regeld over het geheele land verloopen is, behoudens enkele vertragingen. Aan alle ver- voerseischen hebben de Spoorwegen volledig kunnen voldoen. Bü geen enkelen trein be hoefde een militair achter te blüven en zoo konden allen op den vastgestelden tüd de plaats van hun bestemming bereiken. De onverwachte maatregel van de Nederland sche Spoorwegen, om voorloopig geen goederen te verzenden, heeft ook op den vischhandel een nadeeligen invloed uitgeoefend. Met dit uitzicht voor oofeen hebben tal van handelaren er van afgezien in te koopen en bleven de orders van daag onuitgevoerd. Het gevolg hiervan was. dat de prijzen voor véle vischsoorten sterk daalden, vooral van kabeljauw. Slechts een aantal han delaren kocht partüen visch op, welke voorna melijk per auto naar België werden verzonden of in het koelhuis zün opgeslagen. Het bestuur van de IJmuider Vischhandelarenvereeniging zal trachten de vischvoorziening in Nederland met een aantal vrachtauto's zoo goed mogelük te regelen. Voorts vernemen wü nog, dat tal van reeders van visschersvaartuigen en trawlers op zee langs radiografischen weg opdracht hebben gegeven, zoolang mogelük op zee te blüven, als hun kolen en proviand het toelaten. kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken bü de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenboschmr. A. W. Klelnenhammans; Breda: mr. J. F. b. J. Godding; Maastricht, mr. c. J. J. M. Petit; Roermond: mr. H. Dlep- huis; Arnhem: mr, J. P. van Beeck Calkoen; Zutphen: mr. A. IJ. van der Giesen; Zwolle: mr. A. J. M. van Hejjst; Almeloo: jhr. mr. G W. Mollerus; 's-Gravenhage: mr. F J. de jóng; Rotterdam: mr. dr. J. M de Moor; Dordrecht' mr. J. Bentfort van Valkenburg; Middelburg: mr. Th- Porthelne; Amsterdam: mr. dr. N. Muller; Alkmaar: mr. J. Krabbe; Haarlem: mr. E- J- W. Top; Utrecht: mr. J. J. Plugge; Leeu warden: mr. E. J. baron van Imhoff; Gronin gen: mr. B. P. Enklaar; Assen: mr. A. J. E. Terwindt, rechter. De aandacht wordt gevestigd ’op het feit, dat artikel 5 van de prijsopdrijving*- en hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goederen van kracht ia Dit houdt dus in, dat elke prijsopdrijving, van welke goederen dan ook, verboden is. Bü overtreding hiervan zal krachtig wor den opgetreden. De burgemeester is bevoegd in dat geval de goederen, ten aanzien waarvan de overtre ding is begaan of wordt vermoed, zonder eenige formaliteit in bezit te doen nemen. e algemeene mobilisatie van land en luchtmacht eischt zware mate- rieele en geestelijke offers. Op de eerste plaats van de dienstplichtigen, die huis en hof, gezin en familie, werk en zaken moeten verlaten, maar ook van hen, die achterblijven in een althans tijdelijk ontwrichte maatschappij zonder de hulp en den steun, waarop heel hun leven en werken was ingesteld. Om deze offers te kunnen dragen, dient ons volk in al zijn geledingen geestelijk sterk te zijn door de wetenschap en de overtui ging, dat het zijn hoogsten plicht ver- vult in dienst van vorstin en land, in het belang van zichzelf. Alleen de mensch, die naar beste vermogen vastberaden en zonder morren, met de blijmoedigheid van het volgen van zijn diepste overtui ging zijn onafwijsbaren plicht vervult, mag vol vertrouwen aanspraak maken op de hulp van God, die het al bestiert.Het is nog mogeiljk, dat de dreigende wereld ramp straks zal worden afgewend, maar ook dan zaï de thans genomen defensie- maatregel, ondanks de zware offers, die deze nu reeds vraagt van heel ons volk, niet overbodig of nutteloos mogen hee- ten. Immers dan zal hij een waardevolle proefneming zijn geweest op den moed, de geestkracht, de energie, het plichts besef en de vaderlandsliefde van ons volk, een proefneming, die door volledig slagen met recht een deugdelijken waar borg zal geven voor de toekomst, wat die ook brengen moge. Laten wij, overeenkomstig het Konink lijk woord, ons allen om de regeerlng scharen, bereid haar te schragen, eendrachtig en vastberaden, bij het ver vullen van haar hoogst verantwoorde lijke en moeilijke taak, laten wij, door drongen van een geest van eendracht en naastenliefde, gezamenlijk en voor el kander de lasten, die ons worden opge legd, dragen, zoodat wij met een gerust geweten in vol vertrouwen op God alles kunnen aanvaarden, wat er ook moge gebeuren, wetend dat door iedere fier en sterk doorstane beproeving in dit leven een schat van onvergankelijke verdien sten verworven kan worden voor de eeuwigheid. de afgifte gelieve U deze tevoren van Uwe hand- bcwijt van ontvangst, te Koersen voor stortingen op 30 Augustus 1039 ke^^s »r?,tr»w^9^eP lul<^en<le ‘n: RAichsmar- reikmg van Rijks^iatributlekaartcn. Tegen overlegging van deze kaart en op vertoon van legitimatiebewijzen (pas. trouwboekje, enz.) kunt U of uw gemachtigde de U (en eventueel Uw gezin) toekomende kaart(cn) in ontvangst nemen. Ter be spoediging van kaart reeds teekening. als voorzien. Hij die dit onderteekent. geschrifte strafbaar met een gevangenis straf vair ten hoogste vijf jaren. „Op hoog bevel" zag thans een beperkte dienstregeling der Nederlandsche Spoorwe gen het licht Het Is een merkwaardig idee, op «én Blad papier alle dienstregelingen voor het geheele land gecomprimeerd te zien. Men is zoo gewoon een dik spoor boekje met allerlei aansluitingen te kust en te keur te raadplegen. In verband met de talrijke vragen om In lichtingen, welke in deze dagen op militair gebied aan de betrokken autoriteiten gesteld worden, Is besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording In breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A.N.P. het officieele antwoord gege ven” zal worden. Vragen, welke voor beantwoording langs dezen weg In aanmerking komen, kunnen ge richt worden aan het secretariaat van de radio-omroep-contróle-commlssie, MaurUtskade 17 te 's Gravenhage, dat rich terzake met de bevoegde militaire autoriteiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan het A.NT zorg zal dragen. Onderget^élendè verklaart, na zich te hebben overtuigdere hebben ontvangen Rijksdrstrlbutie- kaarten'voor zich en zijn huisgenooten, allen opge- norfien In het bevolkingsregister dezer gemeente aan rommestaand adres. zün de heeren: dr. J. W Birza, mr. F. H. A. de Graaff. J. A. Panhuyren, mr. B. J M. van Spaendonck. Het rijksbureau voor genees- en verband middelen is gevestigd Vondelstraat 9 te Am sterdam. voor papier Schotersingel 9 te Haar lem. voor wol Willem 2-straat 47-49, te Tilburg en voor katoen en jute. Velperpleln 1 te Arnhem Het bureau voor smeeroliën en vetten is voor loopig ondergebracht bü de directie van Han del en Nüverheld van het ministerie van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 30 te 's Gra venhage. Volledige bijzonderheden zullen In de dag bladen van heden worden opgenomen, terwü) overigens de Kamers van Koophandel en Fa brieken geheel op de hoogte zün. De büzondere aandacht wordt erop gevestigd, dat In de be treffende beschikkingen een bepaling is opge nomen. waarbü voorloopig voor een tennün van 14 dagen dispensatie wordt verleend ten aanrien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen het bedrüfsleven de gelegenheid zal geven zlcli aan de büzondere omstandigheden aan te passen. Deze enquêteformulieren zullen dezer dagen op een door iedere gemeente te bepalen plaats won-en uitgereikt en moeten vóór 5 Splember as. op een nader door de gemeente te bepalen plaats worden Ingeleverd. Degene, die vóór ge noemden datum zün enquêteformulier niet heett ingeleverd, komt niet In aanmerking om ts.t. bü een dlstributieregeling te worden ingescha keld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor idere vestigingsplaats, d.ws. leder filiaal, een afzonderlük formulier moet worden ingo- diend. Grossiers, die tevens detaillist zün, moe ten het formulier alleen invullen zoover J<et betreft omzet en voorraad van nun detallbedrtff. Grootwlnkelbedrüven. welke beschikken over een centraal magazün. zullen ten aanzien van hun winkels, als detaillist ten aanzien van net centraal magazün. als grossier worden be schouwd. De volgende berichten zün voor den detaillist van belang: le. De voorschriften gelden voor alle met name genoemde artikelen. Bü overtreding zün leverancier en kooper strafbaar. 2e. Het Is raadzaam de lüst der desbetreffende artikelen bü de hand te houden en deze voort durend te raadplegen. 3e. Bü Iedere aflevering moet een a f 1 e v e- ring s be w s aanwezig znn. Dit bewijs doet tevens dienst als geleidebiljet. Niemand mag dus op straat worden aangetroffen zonder zulk een biljet, wanneer hü ol zü een ot meer der genoemde artikelen vervoert. 4e. Het afleveringsbewüs moet in tweevoud worden opgemaakt. Gemakkelük is een door- schrüf-notaboek dn den boekhandel verkrijg baar). Vermeld moeten wordend a. naam en adres winki stempet worden gebruikt); b. naam en adres van de(n> koop (st) er; c. volledige vermelding van hoeveelheden en geleverde artikelen; d. tijdstip van aflevering; e. handteekenmg van den eigenaar of filiaal- chef. 4 5e. Met „handelaren” worden in 't voorschrift bedoeld groothandelaren, importeurs, fabrikan ten, enz., dus niet winkeliers. Aan reizigers wordt 't volgende medegedeeld: Algemeene abonnementskaarten en weekkaar ten zün tot nader order zonder bepaling geldig op de lünen van de Noord-Zuidhollandsche Tramwegmaatschappü. voor zoover deze lünen aan de spoorwegtrajecten evenwüdig loopen. 3et vorenvermelde geldt niet ten opzichte van: a. de tramlün HaarlemHeemstede en autobuslünen te Haarlem en omgeving. b. de stadslünen te Lelden. c. de locaaldienst SoheveningenVoorburg. Houders van alle soorten aoonnementskaarten Nederlandsche Spoorwegen, geldig tusschen HV- versum en Amsterdam en tusschen Naarden- Bussum en Amsterdam, kunnen tot nader order op vertoon van hun abonnementskaart zonder betaling met de Gooische trem naar en van Amsterdam reizen, voor zoover deze plaatsruimte beschikbaar heeft en voor zoover zü in verband niet de beperkte dienstregeling Nederlandsche Spoorwegen geen gelegenheid krijgen om per spoor te reizen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt nog mede, dat Inlichtingen omtrent het rüden van aanvullende busdiensten worden verstrekt door de stations. T n Haar radiotoespraak tot Haar I landgenooten heeft H. M. de Koningin Aauideiyk uiteengezet de bedoeling en 1 de beteekenis van de afkondiging der algemeene mobilisatie. Deze bedoelt nlet> dat Nederland zich ook maar «enigszins van welken kant ook bedreigd voelt, en beteekent niet, dat de gespan nen internationale verhoudingen van dien aard zijn, dat het behoud van den vrede volkomen uitgesloten moet worden geacht. De algemeene motfilisatie bedoelt alleen aan heel de wereld te bewijzen, dat het onze onverzettelijke wil en daad krachtige heilige ernst is onze alzijdige onzijdigheid strikt en nauwgezet te handhaven en ons niet te laten meeslee- pen in den afgrond van een oorlog, Indien die zich onverhoopt mocht ope nen. Zij Is een voorzorgsmaatregel, wel ls-waar de meest omvangrijke en effec tieve, dien ons land kan nemen, maar toch een voorzorgsmaatregel. Regeeren is vooruitzien, niet alleen naar de feiten, die zich zeker zullen voordoen, maar ook naar de feiten, die zich kunnen voordoen. Voorzorgsmaatregelen dienen tijdig genomen te worden, een voorzorgs maatregel, die te laat komt, kost dezelfde offers, maar bereikt nooit meer het volle resultaat. Het is beter bij brandgevaar emmers w*“»r en zand gereed in huls te hebber) di^ia het uitbreken van brand de brandT*? op te bellen en werkeloos &‘tot zij met zwaar materieel Er is in Europa brandge- ■rrirandgevaar dan In heiden en bosff;cheJ na wekenlange droogte. Maar zoq>a/s na wekenlange droogte plotseling hef weer kan omslaan zoo kan ook in de meest gespannen internatio nale verhoudingen onverwachts een keer komen. De verrassing van het monster verbond tusschen Hitler en Stalin heeft althans xüe mogelijkheid op bijna ver bijsterend overtuigende wijze bewezen. Ingevolge artikel 37'van de reglementen van len termünhandel In maïs en tarwe heeft het bestuur van de Vereeniglng na overleg met de directie van de K. A. 8. besloten de termün handel van maïs en tarwe te sluiten. De KAS. deelt mede, dat alle loopende contracten zul ten worden afgewikkeld tegen de koersen van 28 Augustus. Benzine, petroleum, gasolie. stookolie, ruw aardoliën en andere derivaten, distillaten en residu’s hiervan. Minerale smeeroliën, conslstentvet, paraffine, aardwas en ceresine, vaseline. Wol in eiken vorm. Ruw phosphaat. Gecalcineerde soda, kristalsoda, dubbelkooi- zure soda, butende soda en natronloog. Beenderen, lümvleesch en beenzwart. Dierlüke organen en ander slachtafval. Bleek- of volaarde. Lucifers. Boven- en onderkleeding. Garens van kunsUüde of van katoen met kunstzüde, alsmede afvallen van kunstzijden garens en stapelvezels van kunstzüde. Manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van wol met andere stoffen vermengd, uitgezondero laken. Manufacturen, stoffen en weefsels van Ka toen. tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudpoed, beddelakens en sloopen, zakdoe ken, dweilen en poetskatoen. Manufacturen, stiffen en weefsels met rub ber. art Manufacturen stoffen en weefsels (geen tri cot) van echte züde en kunstzüde, al dan niet tezamen of met andere stoffen dan wol, tricot aan het stuk of in al dan niet afgepaste stuk ken. Houtcellulose. Hout van alle soorten, heipalen, stelgerhout. telegraafpalen en dwarsliggers hieronder be grepen. Triplex en multiplex. Houtslüp. Kogels- en rollenlagers. zoomede hiervoor te bezigen kogels en rollen. Gist. Harde, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken en -schilfers en waschpoeder. Züden builgaas en de uit of met roodanir gaas geheel of hoofdzakelük samengestelde builkleeden en builzakken. Leder en alle daarvan geheel of hoofdzakelük Of zelfs voor de voornaamste lünen hoefde dat eigenlük niet eens meer. Men ging een voudigweg naar het station, nam den eersten den besten trein in de verlangde richting en büna steeds was men In een korten rijd op de plaats van bestemming. Thans is dal afgeloopen. Zeer zorgvuldig moet een reis worden uitgezocht aan de har» van het groote vel papier en dan zal blüken. dat een reis over een eenigsrins grooten af stand op de eerste plaats slechts een- of twee maal per dag mogeiljk is (en daarenboven 00- mogelük lang voor onze Verwende begrip pen althans duurt. Vooral moet men zorgen, dat men geen trein mist, want dan beginnen de moeilükheden eerst goed. Men wil büv. tan Amsterdam naar Roer mond. Op de dienstregeling vinden wü een trein, die om 637 uit Amsterdam vertrekt en om 10.14 in Roermond is. Als men rich nu ver slaapt en men dus den volgenden trein moet nemen, kan men om 9.53 uur uit Amsterdam vertrekken om eerst 's avonds om 20.54 in Roer mond te arriveeren. Deze en dergeltyke ongemakken zün vooral te wüten aan het feit, dat de electrlsche trac tie volledig uitvalt en verder, dat over het al gemeen midden op den dag 'weinig of geen treinen zullen loopen. Ook 's avonds na 8 uur bestaat zeer weinig reisgelegenheid. Zoo gaat de laatste trein van Amsterdam naar Utrecht reeds om 19.48 uur en naar Haarlem om 203(1 uur. Het zal vooral den eersten tüd zeer vreemd zün, aan den nieuwen toestand te wennen. Wü weten echter, dat het ernstige redenen zün. die de overheid dwongen, deze ongemakkelüke maatregelen te nemen. Misschien is deze regeling geschikt om de Spoorwegen meer te gaan waardeeren. Wan neer wü tets missen, beseffen wü eerst de waarde ervan, en zoo zal het mogelijk <*k gaan in deze. Als na hopelük zeer (Porten tfcd aithans eenigszins normale diensten weer her- vat’kunnen worden, zullen wü des te meer de service, welke de Spoorwegen ons in normale rijden geven op prijs kunnen stellen. Dat is de eenige lichtzijde van dezen wel zeer Aigemakkelüken toestand. Ook ten aanrien van deze goederen zulle” Indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden ver leend. Ter verkrüging daarvan wende men rich tot het Crisis Ultvcer Bureau, Piet Heinplein 6 's Gravenhage pen der bevolking van een of meer gemeenten. dan wel van een of meer door hem aan te wüaen personen of ondernemingen, worden de goederen overgegeven aan den burgemeester van de ge meente. binnen welker gebied de goederen rich vóór de verbeurdverklaring bevonden. De bur gemeester stelt de goederen onverwüld ter be schikking van de bevolking, dan wel van be paalde personen of ondernemingen In zün ge meente. De terbeschikkingstelling door den burgemeester geschiedt tegen prüzen. die de krachtens artikel 3 der wet geldende prüzen ot voorzoover artikel 3 niet Is toegepast de normale prijzen niet te boven gaan en op de wüze. te bepalen door den burgemeester der gemeente, waar de goederen worden ter beschik king gesteld. Dit besluit treedt in werking met Ingang van 31 Augustus.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5