VERTREK m.s. „ORANJE” Bezorging onzer bladen Smigly-Rydz opper bevelhebber Regeering roept op tot de bidstond zee van De vredespoging den Paus Berlijn volkomen verduisterd Koning George bij Chamberlain Henderson bij Von Ribbentrop VON BRAUCHITSCH TOT DANZIG: EEN VERKLARING VAN ROOSEVELT GEEN AANVALLEN OP DE BURGERBEVOLKING BEPERKING BURGERLIJKE LUCHTVAART CANADA ’S_ PARLEMENT ZONDAG BIJEEN REDE VAN HALIFAX IN HET HOOGERHUIS ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK AUTO TE WATER GEREDE!* Bestuurder verdronken DE HANDEL IN RUBBER DE „EUTERPE” TERUG naar DE DIRECTIE Niet te rechtvaardigen actie van Hitler Britsch kabinet op breeder basis? Fransche parlement heden bijeen De huidige aituatie ia Engeland opgedrongen „Duitache troepen hebben uw land overgenomtn” Tevena eventueel opvolger van den preaident der republiek Heden weer byeenkomat van het parlement Speciale wet voor oorloga- maatre/elen afgekondigd Zware atraften voor het luiateren buitenland ache zendera 1 N.V. STOOMV. MU. „NEDERLAND” Een bij K.B. vaatgeateld verbod uitgevaardigd Daar heden alle treinen zijn uit gevallen zal de bezorging onzer bladen op verschillende plaatsen vertraging ondervinden. Onzerzijds wordt alles in het Werk gesteld om dit pngerief voor onze lezers zooveel mogelijk te be perken. Miaaive gezonden aan alle Kerkgenootachappen Verbod van verkoop en aflevering zonder vergunning Bealuit van Engeland en Frankryk De ultimatieve mededeeling van Chamberlain overhandigd WARSCHAU, I Sept. (PTA>. De president der republiek heeft den inspecteur-generaal der Poolsche maarschalk Smigly- ipperbevelhebber der te benut D. di het o aan een x Roosevelt besloot met de medewerking van de geheele Amerikaansche pers in te roepen, toch vooral in dezen critieken tijd in de wereldge schiedenis de waarheid te zeggen en zich strikt aan de feiten te houden. Het is een groote bron van voldoening voor ons geweest te vernemen, dat Mussolini met ons ook al zijn Invloed uitoefent in het stre ven om tot het allerlaatste oogenblik den vrede te redden. Ons geweten, aldus Halifax, is zuiver. Maas Kapelle-Biezelinge PABUS, 1 Sept. (Havas). Het Fransche parlement zal Zaterdagmiddag om drie nr bijeenkomen. S E 11 di ff b Het ss. .Euterpe” van de Kon. Ned. Stoom boot Mij., dat Donderdag van Amsterdam naar Hamburg vertrok, is door de reederü teruggeroe pen en arriveerde gisterochtend te IJmuiden, waar het schip op nadere orders wacht. li 11 h de pe d( Vi F E b F de uitgevaardigd. 2 vtx zat bel eer I der on< hel ter uu ges na de Lo lut 1 vei mi dei ha mt VOi zie 1 né eei de ba HJ1 Jo vo H< Ge He mi za vo w< In 7 fa «I ri v< h VI door- zee. bai uu rai 1 W fa 8.1 de De president deelde verder mede, dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten in Duitschland hedenochtend zijn ontslag had ingediend, hetgeen inmiddels aanvaard ia. ben, zich te onthouden van het bombardeeren der burgerbevolking, zulks in antwoord op den oproep van Roosevelt. In zijn antwoord ver klaarde Engeland diep onder den indruk te süb van de humanitaire overwegingen, waarnaar de boodschap van den president verwees. Het was reeds een vastgestelde politiek van de Brit- sche regeering om zich van een dergelijk optre den te onthouden en het bombardement strikt te beperken tot militaire doelen, voorondersteld dat dezelfde regels nauwgezet in acht genomen zullen worden door al haar tegenstanders. torens van Zfjde OTTAWA, 1 Sept. (Reuter). Naar thans vernomen wordt, is het Canadeescbe par lement bijeengeroepen voor a.s. Zondag te drie uur des middags. Een ieder die de documenten van het witboek over de Engelsch-Duitsche correspondentie leest en die het instinctieve verlangen naar overeen stemming kent, dat naar ik geloof gemeenschap pelijk is aan het Duitsche en het Britsche volk, i kan de tragedie afmeten, die besloten ligt in de volstrekt onrechtvaardigbare actie, die heden morgen door de Duitsche leiders is ondernomen en in de eerste en belangrijkste plaats is onder nomen door den Duitschen rükskanseller, op wien in de geschiedenis stellig een overweldigen de verantwoordelijkheid zal rusten. Voorzoover de Britsche regeering betreft, aldus Halifax ver der, weet ik niets, dat wij ongedaan hebben ge laten of dat wij, wanneer wij terugkijken, anders zouden hebben willen doen. bepalingen mili- lucht- Overeenkomstig de gebruikelijke practijk in bijzondere omstandigheden hebben de leden van het Britsche kabinet en de overige leden der regeering hun ontslag in handen gesteld van den Eersten Minister, teneinde het dezen mo gelijk te maken ingeval van oorlog de regeeripg op breeder basis te brengen- Churchill en Eden worden als eventueele nieuwe ministers ge noemd. ZÜ zouden bereid zijn in de regeering zitting te nemen, evenals de liberale oud-mi nister Lord Samuel. Aangezien het geven van vorenbedoelde sig nalen uit militaire vliegtuigen niet steeds mo gelijk zal zijn en de organen der luchtdoel- artlllerie in den regel in het geheel geen waar schuwingen zullen geven, wordt de aandacht van vliegtuigbestuurders er op gevestigd, dat zü zich bij overtreding van vorenbedoelde be palingen, aan ernstig gevaar blootstellen. LONDEN, 1 Sept. (Reuter) Op het Foreign Office werd hedenavond vernomen, dat Henderson te Berlijn aan den Dult- schen minister van Buitenlandsche Zaten Von Ribbentrop de mededeeüng heeft over-, handigd, waarover Chamberlain in spn Lagerhuisrede sprak. Von Ribbentrop ver klaarde, dat hü de mededeeling aan Hitler sou overbrengen. van een ..De mannen Lord Snell gaf als leider van de Labour-oppo- sitie uitdrukking aan sympathie voor de leden der regeering, die deze laatste dagen omstan digheden van zoo ontzaglik belang onder oogen hebben moeten zien. WASHINGTON, 1 Sept. (Reuter). Staats secretaris Huil heef' medegedeeld, dat Groot- Brittanië en Frankrijk er in toegestemd heb- LONDEN, 1 Sept. (Reuter). De Koning is per auto uit Buckingham Palace naar Downingstreet gegaan, om audiëntie te ver leunen aan zjjn Eersten Minister,een ge beurtenis. welke zich nooit te voren had voorgedaan. De beide Hulzen van het parlement zullen morgenmiddag om 14.45 uur bijeenkomen, om nog verscheidene noodmaatregelen aan te nemen met inbegrip van een wetsontwerp tot uitbrei ding van de bepalingen van de wet op den mili tairen dienstplicht, zoodat manschappen tus schen 18 en 41 Jaar daaronder vallen. weermacht, Rydz, tot o, poolsche troepen benoemd, j De president heeft voorts ingevol ge een der artikelen van de grond wet maarschalk Smigly-Rydz aange wezen als opvolger van den presi dent der republiek, voor het geval dit ambt vacant wordt vóór de vrede is gesloten. Naar verluidt wenschte Chamberlain, hoewel hjj verlangend was den Koning op de hoogte te brengen van de laatste ontwikkeling, de telefoon in Downingstreet 10. niet langer dan enkele minuten te verlaten. De inscheping is thans definitief vastgesteld op Maandagavond 4 September tusschen 20 en 22 uur Het schip ligt aan de Javakade te Amsterdam. Uitgeleide naar IJmuiden is UITGESLOTEN. Bezichtigingskaarten uitgegeven voor Dinsdag 5 Sept, zijn NIET geldig; alleen bezoekers, voorzien van uitgeleidekaarten gestempeld 6 September (welke in zeer beperkte mate worden uitgegeven) worden toe gelaten. In verband met de instelling van een rüks- bureau voor rubber, voorlooplg nog gevestigd Bezuidenhoutscheweg 30, Den Haag, wordt ter algemeene kennis gebracht, dat het met ingang van heden voor iedereen verboden is rubber, waaronder begrepen alle ruwe rubber, latex, ongevulcaniseerde rubbermengsels w.o. coverrub bers en regeneraatrubber, alsmede autobanden, zoowel binnen- als buitenbanden, te verkoopen, af te leveren of te vervoeren, zonder van het rjjksbureau voor rubber verkregen vergunning. WASHINGTON, 1 Sept (Havas). Roosevelt heeft op de persconferentie verklaard dat de regeering alle pogingen in het werk zal stellen teneinde te voorkomen, dat de Vereenigde Staten in het conflict worden betrokken. Heden is verder een wet afgekondigd onder den naam „oorlogsmaatregelen". Mackenzie King heeft een communiqué uit gegeven van den volgenden Inhoud: ..Het is thans duidelijk, dat de pogingen om den vrede te behouden, mislukt zijn. Ondanks deze po gingen zijn de vijandelijkheden begonnen tus schen Duitschland en Polen en zü bedreigen den wereldvrede Het vanmorgen bijeengekotn- n kabinet heeft besloten bet parlement bijeen te roepen. LONDEN. 1 Sept. (Reuter) Lord Halifax, dë minister van Buitenlandsche Zaken, die in het Hoogerhuis een gelijke verklaring af legde als Chamberlain in het Lagerhuis, bracht hulde aan den Britschen premier, zeggende, dat geen man ooit met meer toewijding voor den vrede ge werkt heeft dan hij. (Toejuichingen.) En geen sterker bewijs kan geleverd worden voor het feit, dat de huidige situatie Engeland Is opgedrongen, dan dat het Juist Chamberlain moest zijn, wien het te beurt valt Engeland, wanneer dat mocht zijn, in den oorlog te leiden. van den scheppingsdag tot lieden, dat zij de zelfde bleef. De Geest Gods heeft over haar gezweefd, krachtig van leven, dat zich voort zou zetten in leven en leven tot in eeuwigheid God heeft haar afgescheiden van het land, dat zij „het einde der wereld” zou zijn, en de rust GD proeft om uW lippen het zout van de zee. Bij ieder kind, dat gedoópt wordt, legt de priester enkele korreltjes éout in den irtond en zegt: „ontvang het zout van de wijsheid.' Het zout is uit de zee, die dezelfde blijft in all» beweging der wereld. De kerkgenootschappen hier lande hebben in den loop van deze week de volgende missive van de regeering ontvangen: „In de bange tegenwoordige om standigheden, onder welker druk niet alleen ons land en volk, dóch ook een groot deel van de wereld verkeert, zult u ongetwijfeld met de regeering van oordeel zjjn, dat bo ven alles behoefte is aan verootmoe- diging en een biddend opzien tot den Almachtige, in‘Wiens hand het lot der volken rust. Het zou der re geering aangenaam zjjn, indien in de eerstvolgende wekelijksche gods dienstoefening van alle kerkgenoot schappen aan die behoefte voldaan werd door het gemeenschappelijk opzenden van een innig gebed om uitredding en bewaring, om wijsheid en licht voor allen, die voor het wel zijn der volken verantwoordelijk heid dragen, om het ontvangen van een zegen ook uit de beproevingen, welke nog over ons mochten ko men. Ik moet u opwekken, tot bevor dering van dit doel uwe medewer king te verleenen en hiermede de taak der regeering te verlichten en ons volk te dienen. De minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, a.i., voor zitter van den Raad van Ministers, (w. g.De Geer”. beweging der wereld. De wijsheid is uit het be sef der eeuwigheid. Wanneer de heele wereld wordt bewogen, alle veiligheid vernietigd, all» rust verstoord, dan weze er op onze lippen nog dit zout van de wijsheid, die rust geeft. Het einde der wereld is daar, waar men God vindt En daar begint door hoeveel smarten ook verworven de zaligheid. 1 VATICAAN, 1 Sept. (Havas). De tekst van de nota, welke de kardlnaal-staatssecretans i Magllone gisteren uit naam van Z. H. den Paus heeft overhandigd aan de ambassadeurs van Frankrijk, Italië. Duitschland en Polen, als- 1 mede den Britschen gezant, luidt als volgt: Z. H. de Paus wil de hoop niet opgeven, dat i zjjn onderhandelingen zullen lelden tot een rechtvaardige en vreedzame oplossing. In naam van God smeekt Hij derhalve 1 Duitschland en Polen alles te doen wat moge lijk is. om incidenten te voorkomen en zien te onthouden van maatregelen, welke den toe stand kunnen verergeren. Hij verzoekt verder Engeland en Frankrijk en Italië <Jit verzoek te steunen. DANZIG, 1 Sept. (D.N.B.). De opperbevel hebber van het Duitsche leger. overste-generaal von Brauchitsch, heeff aan de Danzigsche be volking een oproep uitgevaardigd, waarin om gezegd wordt: Duitsche troepen hebben uw land overge- nomen in de bescherming en de souvereinitelt van het rijk. De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft mü de uitvoerende macht in het gebied van den voormaligen Vrijstaat Danzig opgedragen. Met de uitoefening hiervan heb ik den opperbevelhebber van de Oost- Fruisische troepen belast en ik stel onder hem den gouwleider Forster als chef van het bur- gerbestuur. Aanplakbiljetten met dezen qproep zijn in het geheele gebied van den voormaligen vrijstaat in het openbaar aangeplakt. Het gebied is tot operatiegebied verklaard. of vliegtuig luchtvaartterrein van een vrijen zullen zü in dat digste te landen. De bevelen worden kenbaar gemaakt door 1 van een of meer roode seinpatro- vlleg- zullen zij den gezagvoerder van het betrokken luchtschip bevelen, op een Nederlandsch te landen. Den gezagvoerder ballon of een zweefvliegtuig geval bevel geven ten spoe- afschieten nen. De gezagvoerder van een aldus gesommeerd luchtschip of vliegtuig is verplicht het mili taire vliegtuig te volgen naar een luchtvaart terrein en aldaar te landen. naar Gramsbergen, alsmede het verlengde van die lijn In Oostelijke richting; 3e. de Nederlandsch-Dultsche grens. b. in de gebieden, welke zich uitstrekken tot een afstand van 5 K.M. tercweerszijden van: le. de rechte lijn van het luchtvaartterrein Schiphol naar Urk; 2e. de rechte lijn van het luchtvaartterrein Schiphol in zuiver Westelijke richting; 3e. de rechte lijn van het lichtschip over het spoorwegstation op Zuld-Beveland, alsmede het verlengde van die lijn in Zuidelijke richting. c. in het gebied, hetwelk zich uitstrekt tot een afstand van 5 K.M. ter weerszijden van een rechte lijn, loopende over het luchtvaart terrein Schiphol tot op een afstand van 25 K.M. van dat luchtvaartterrein in de richtin gen 42 graden en 222 graden ten opzichte van de ware Noordrlchting, voor zoover niet val lende onder een der onder b. bedoelde gebie den, zulks uitsluitend, inzien de mistvoorschrif- ten voor het luchtvaartterrein Schiphol van kracht zijn en door het betrokken luchtvaart- tulg met toestemming van den havenmeester van dat luchtvaartterrein een landing zal wor den uitgevoerd met behulp van het radioba ken. De contröle op vorenstaande wordt uitgeoefend door Nederlandsche talre vliegtuigen, luehtdoelartillerie en doelmitrallleurs. Indien commandanten van militaire tuigen overtredingen constateeren. Mannen, die wellicht deze maand nog brachten bij hun spelende kinderen aan zullen leeren jekkers aantrekken, hun hoofd bedekken met een motorkap en opstijgen in een vliegtuig, met den verschrikkelüken plicht vuur te zaaien over de heerlijkheden der aarde. Waar nu het licht van de teruggekomen maan blinkt, op die gevels, die zerken, kan een bom vallen. GIJ herinnert u den oorlogsroman van 1 een Poolschen auteur. Het eerste hoofdstuk, een der luguberste dingen, die ooit geschreven 1 zijn, verhaalt een bombardement op een kerk hof. De aarde spat uiteen en geeft haar doo- 1 den weerom „De aarde braakt haar verzwolgen dooden” zegt de Poolsche schrijver. En gij denkt opnieuw aan de eschatologische voorzeg gingen. Vuur tal regenen uit den hemel en de aarde zal haar dooden wedergeven. Gij rilt in de natte, nachteltjke kilte van het strand. Op het hooge duin brandt een enkel klein lichtje; het zwaard van het vuurtorenlicht slaat zijn volmaakten cirkelslag over het koude, oneindige water. Zoeken wy aan zee „het einde van de we reld"? Willen wij ontheven worden in deze zilte zuiverheid van al hetgeen de wereld ons aandoet met haar verstrooiende luidheid en veelvormigheid? G(j denkt aan de heilige Monica, de moeder van Sint Augustinus en aan het laatste gesprek, dat zjj voerde met haar zoon, te Ostia, voor een open venster, dat uitzicht gaf op zee. De reeds geheel van eeuwig heid vervulde vrouw, en naast haar de leeraar der eeuwen, gewend aan de bespiege ling van het oneindige, zagen “over het water uit en in de woordenlooze rust van hun samen zijn werd het gesprek voltooid, dat geen aardsch onderwerp meer hebben kon, omdat de hemel zoo nabij was. Zij had de laatste regeling ge troffen -voor de verzorging van haar stoffelijk overschotenkele, eenvoudige woorden, die alle bijzondere moeite afwezen En nu zit zij aan zee, met haar zoon, die harer gedenken moest aan het altaar des Heeren. Ook Monica vond „het einde der wereld" aan zee. Gü denkt aan dien wonderlijken dichtregel van een dichter der achttiende eeuw: „Wanneer de wereld zal vervuld zjjn door ons sterven.....” Is het een voorsmaak van den vredigen dood, dien de zee ons biedt, wanneer zjj ons rust geeft? Is dit „einde der wereld” een afscheid van zorgen, en een inkeer tot ons zelf? De stad met haar winkelstraten, haar geroezemoes, haar onophoudelijk verkeer, trekt onzen blik telkens.en verward in andere richting. Zjj haalt ons als het ware weg uit onszelf, zij verdeelt ons. Zij strooit onzen geest uit als zand. Maa: oe zee geeft éénheid gan het uitzicht en trekt het oog naar den horizon, waar water en lucht in elkander verdwijnen. Urenlang kunt gij turen naar deze doode oneindigheid en uw geest ver moeit zich niet. Gij wordt u bewust, dat gij tot de waarneming van het Oneindige züt voor bestemd. Al het vergankelijke vermoeit, alleen het blijvende geeft rust. Zooals gij daar dien horizon ziet, een rechte streep water tegen een rechte streep lucht aan, zoo zagen, onveran derlijk, heel de geschiedenis door, de menschen den horizon. De ruiters van Xenophon’s Ana basis, toen zfj met hun paarden de duinen waren opgerend, en uitriepen: „de zee, de zeel” thalassa, thalassa! zagen den horizon zóó. Zjj woonden in andere huizen, kleedden zich met andere kleeren en voedden zich met ander voedsel; hun steden waren andere steden en hun gewoonten andere gewoonten dan de uwe maar de zee was dezelfde. De groote aantrekkingskracht van de zee: ligt zij niet hierin, dat de zee dezelfde blijft? Is dit niet wat ons rust geeft: haar onveran derlijkheid? zij is de spiegel Gods. Zij is het beeld van Hem, die Dezelfde blijft, nu en in eeuwigheid. Karei van de Woestjjne noimd» een zijner dichtbundels; God aan Zee. Het licht van den vuurtoren zwaait wijd over de watervlakte. De golven klotsen in den nacht. De matroos op het hooge duin loopt heen en weer; telkens verduistert zijn bewe gende gestalte het kleine wachtlicht bij de te lefooncel. De sterren staan helder, onbeweeglijk' De maan is wit en licht. Zal het vuur regenen uit dezen kalmen, strakken hemel? God geve vrede! Maar de zee wacht met den horizon een BERLIJN, 1 Sept (Renter). De president van politie van Berlijn heeft bevolen, dat vanaf hedenavond tot nader order Berlijn des nachts volledig moet zjjn verduisterd. De ministerraad voor de Rijksverdedlglng heeft een verordening uitgevaardigd, waarin volgens het Duitsche persbureau, het volgende bepaald wordt: Het luiateren naar buitenlandsche zenders is verboden. Overtredingen worden met tucht huis gestraft. In lichtere gevallen kan de uit spraak gevangenisstraf lulden. De gebruikte radiotoestellen worden ingetrokken. Wie berich ten van buitenlandsche zenders verspreidt, wordt met tuchthuis gestraft en in bijzonder ernsrigt gevallen met den dood. De bijzondere gerechts hoven zijn bevoegd overtredingen tegen deze verordening te behandelen. Alle handelaren In geïsoleerde electriciteits- geleldlngen met uitzondering van loodkabel met papieren Isolatie moeten voor 4 September aan den directeur van het Rijksbureau schrif- teliJE opgave doen van hun voorraden electri- citeltsgeleidingen. alsmede van hun omzetten In de periode 1 April—1 Juli 1939. Nadere inlichtingen over een en ander ver schaffen de economische voorlichtingsdienst. Rijnstraat 24, 's Gravenhage en de Kamers van Koophandel. De uitvoer der getroffen regelingen bij het Rijksbureau voor Rubber, dal thans nog gevestigd is Bezuidenhout 30. 's Gravenhage. telefoon 720080. a. in het gebied, begrensd door: le. een Ijjn getrokken op 5 K.M. ten Noord westen van en evenwijdig aan de rechte lijn van Urk naar het luchtvaartterrein Eelde, als mede het verlengde van die Hjn in Noord- Oostelijke richting; 2e. een lijn getrokken op 5 K.M. ten Zuiden van en evenwijdig aan de rechte lijn van Urk Vrijdagavond omstreeks 8 uur reed de 33- jasige handelsreiziger o. H.. in dienst van de - firma van der W.te Amersfoort met zijn auto in de Brabantschestraat aldaar en wilde de Kleine-Koppel inrijden. Vermoedelijk door een defect aan het stuur, kon hij den draai niet nemen en reed recht door de Éem in. Onmiddeliijk schoten omstanders te hulp, om door duiken den inzittende te redden. Het toeval wilde, dat de duikers links van den auto zochten, terwijl de stuurinrichting rechts was aangebracht, waardoor de reddingspogingen werden bemoeilijkt. Toen de automobilist op het droge werd gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Kunstmatige ademhaling en zuurstof-apparaat mochten niet meer baten. Op het hooge duin is de uitkijkpost van de kustwacht. Men «iet er met helder weer over de Hollandsche polders de verre talrijke dorpen, en aan de andere zijde de eeuwige zee. Hoe ver is het van hier tot den onbewogen horizon, waar de lucht begint te blauwen? Een enkele kotter mindert tot een stip, en ginds zijn, met het bloote oog nog nau welijks te onderscheiden, de romp en de rook van een stoombootje te zien Verder is alles stil. De badgasten hebben het strand verlaten, opgeschrikt door alarmeerende geruchten, of heengegaan omdat de vacantie voorbij was Wat zoeken (ie mensehen aan zee? In de middaguren, als de vloed opkomt en de kinderen zandforten bouwen, die straks door het onweerstaanbare nlvelleeringsvermogen van het water weer weggespoeld zullen zijn, kunt gü denken, dat zij hier alleen hun pleizier zoeken en dat de zee hun speelplaats is. Gü ziet er dan enkele kleurige strandcostumes en denkt het snüdende woord van een vrouw in Amerikaansch blijspel: „De mannen komen naar zee om het einde der wereld te vinden, en zü vinden ons de vrouwen.” Maar dit gehucht aan de Noordzee, een kleine, driekante nederzetting van huisjes in een beschermende duinpan, is geen wufte badplaats en de zomer gasten leven er erg op zichzelf, in hun kleine pensions en huurhuisjes. Zü komen hier niet de strandgenoegens van de groote badplaatsen zoeken; de kleine herberg bij het strand is geen speelhol en de ruwe, nauwelijks begaanbare pieren, waarlangs gamalenvisschers hun netten voorttrekken, lüken niet op de luxueuze pro- menaden, waar men elkander ontmoet en toe lacht met den lach der verholen begeerte. Het is hier door en door rustig; een strand voor kinderen, een ontspanningsoord voor groote gezinnen. De menschen gaan vroeg naar bed Wanneer gü in den avond laat a hebt zitten schrijven, en gü dooft uw lamp om ook naar boven te gaan, even na midoemacht, dan ziet gü door de vliegenhorren in de open vensters het wonder van het maanlicht, dat de wltge- verfde geveltjes verheerlükt. De kleine witte dorpskerk met de weinige zerken eromheen is in deze nachtelüke klaarte helder als de tem pel van een droomland: een onwaarschünlük Argos, waar de gouden vacht bewaard wordt van een teeder, menschejljk en toch hemelsch geheim. Gü kunt uw oogen niet gelooven. Dit is de droomerige schoonheid van het allerge woonste. Wanneer het geschilderd werd, zou het büna niet geloofwaardig zün, en daardoor zou het leelük worden, zooals de aanzichtkaar- ten leelük zün. die natuurgetrouw de purper kleuren van het avondrood op de hei weer geven. De natuur wil door de kunst veranderd worden. Zooals zü is, laat zü zich alleen in haar eigen gedaante genieten en blüft onaanrand- baar, maagdelijk. Er is geen mensch meer wak ker dan de matroos, die de wacht houdt, daar boven op' het hooge duin. Ook hü ziet rond Ook voor hem ligt het landschap verheerlükt in de volle maan. En bü die diepe, innige rust, over dat sluimerend dorp, die dubbele onein digheid inziende van het uitgestrekte polder land en de uitgestrekte waterzee, zal ook hij zich voelen besluipen door een onbenaambaar besef van weelde en heimwee tegelük, dat hem zegt, hoe heerlük en hoe onwezenlük ons aard- sche leven is: hoe schoon en hoe weinig waard, hoe moederlük beveiligd door de eeuwigheid en hoe gedurig bedreigd. Gü kunt nog niet besluiten aan den mooien dag een eind te maken; Op het grindpad hoort gü uw eigen voetstap en in het droge gras den laten krekel, die mooi weer voorspelt voor den komenden ochtend. Het dorpsplein is niet ge plaveid. Het is een grasveld, dat spits toeloopt in een driehoek met een smallen vyver, waar een klein bloemperk omheen is met witte, sla pende bloemen, die het maanlicht vangen, dat hun wit temidden van de klare duisternis nog zachter maakt en stiller dan overdag. De laat ste lantaarn voor het duihpod züt gü voorbij. nleuwen dag, zulver en zout, als zooveel dagen Het schurende zand kriebelt in uw sandalen. Gü klimt en staat aan zee, in den nacht. Zóó kalm is het ruischende water, dat het de sterren weerspiegelt. Het flitslicht van den veri-en vuurtoren staat er, onrustig eerst, maar weldra züt gü het gewend, als een toovergloed overheen, daarna wordt alles weer donker en dampig. Gü denkt aan het woord van Vergilius; „ruit oceano nox.” En als de maan zich sluiert met een wolk, die zwart is als een lükkleed. ziet gü de omtrekken nauwelijks meer van de houten strandhutjes en van de palissade rond de groote strandtent; gü staat alleen in de eenzaamheid van het verlaten strand, aan den rüaenden vloed, die door het duister bruist. Wat zoeken de menschen aan zee? „Zü komen naar zee om het einde der wereld te vinden,” zegt de brutale cocotte in het blü- spel. Is het werkelük dit verlangen, dat ons drüft? Zoeken wij de eeuwige zee. omdat hier aan de kust een grensgebied is, waar de aarde met haar steden en haar groeisel achter ons blüft. Geeft deze verlatenheid ons rust, omdat hier al het andere, dat ons dagelüks achtervolgt en bezighoudt, niet meer aanwezig is? Is deze grenslün tusschen twee oneindigheden zoo in wezen zinnebeeldig, dat het symbolisme ons overmeestert en wü, zelfs zonder ons hiervan bewust te worden, de rust alleen vinden, omdat deze rust hier tastbaar verzinnebeeld wordt? Het einde der wereld! Men denkt bü dat woord aan de* catastrophale verschrikkingen van een grootschen ondergang. Zal het einde der wereld niet komen, wanneer het vuur uit de lucht regent? Welnu; heeft het ooit zoo gedreigd’ Deze wereld, die ons vertrouwd is, dit Europa, welks geschiedenis wü onafwerpbaar mede- dragen in onzen geest, die erdoor gevoed is, in ons hart, dat er al zün gevoelens door vorm de. in onze verbeelding, die er al haar voor stellingen aan ontleent, heeft zich gereed ge maakt om zich gewelddadig te vernietigen door vuur uit den hemel. Achter de zee, in een der duinen, staat luchtafweergeschut verdekt opge steld om ons te beschermen tegen bommen werpers. Een daad van willekeur, gesteld door enkele verdwaasden, zal genoeg zün om het vuur uit den hemel af te roepen over ons. Blükens een „bericht aan luchtvarenden" is het, ingevolge een krachtens artikel 7 van de Luchtvaartwet tot stand gekomen Koninklijk Besluit, zoo mede, voor wat het gebruik van zweefvliegtuigen betreft, ingevolge een be schikking van den minister van Waterstaat, met ingang van 1 September 1939 te 19 uur. verboden de luchtvaart uit te oefenen met alle luchtschepen, vliegtuigen, vrüe ballons en zweefvliegtuigen met uitzondering van die, be- hoorende tot de Konlnklüke Nederlandsche Ma rine en de Konlnklüke Nederlandsche Land macht en van die, welke de in artikel 18 van de conventie van Genève van 1929 bekend gemaakt bü Staatsblad 1932, no. 514 voor geschreven kenmerken dragen (geheel wit zün geschilderd en bovendien op duidelük zicht bare wüze op hun onder- en bovenvlakken naast de nationale kleuren het roode kruis- teeken dragen), met dien verstande, dat de uitoefening van geregeld Internationaal bur- gerlük luchtverkeer is toegestaan, mits daarbü wordt gevlogen op een hoogte van minder dan 500 M. boven den grond en met zicht van het aardoppervlak, in het tüdvak tusschen zons opkomst en zonsondergang, en wel:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10