Kabouter Flip zijn vriendje Wip We leven nen I Grooten Tijd” in KERKLIJSTEN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 Bergen EGMOND-AAN-ZEF HARENKARSPEL Oud or p TUITJENHORN el Heiloo Egmond-aan-Zee NOORDSCHARWOUDE Heerhugowaard-Noord BROEK ST.-PANCRAS 4* Heerhagowaard (Zuid) ZU IDSCH ARWOUDE BRABANTSCHE BRIEVEN De diepe oorzaak van dreigenden oorlog Ms Wfl «te» ktattoa niwm^gp, aaodsg mm) n. AJ/T DEN OMTREK QP-LANGENDIJK 55S Nood ui zuster geb. Morsch 10 on? als 71 01 9- O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen Schaalcollecte voor de St. Radboud-Stlchting. Montfortanen Paters MISINTENTIES half Om om be de tot voor Mis-intenties ZONDAG voor uur overl. fam. Oudeman- 8 Catharina Veldman. 8 uur Cornelia Schultemaker en uur Maria Zweekhorst geb. echtge- te ULVENHOUT, 81 Augustus 1M». En het groote tekort daaraan, da's de diepe oorzaak van eeuwig-dreigenden oorlog. de tot Men zij gewaarschuwd. Door de gemeente politie is tegen drie inwoners hier ter plaatse proces-verbaal opgemaakt wegens het te water werpen van vuil. Kantoor distributie. Tot administrateur der distrlbutie-uitvoerlng is de heer E. Bulder, amb tenaar ter secretarie, benoemd. Het kantoor is gevestigd in het Bloembollengebouw en dage- H Sacramentslof MAANDAG: Rood. DINSDAG: Rengs. Van Mariaiof. lijks van 912 voor het publiek geopend tot het verstrekken van inlichtingen. T u s- 05 05 lo i el D t- n- 5; 0: Veul groeten van Trui. ae is, ag den goelen oppas van den Beker, weer ter been, van Dré m, den Beker en als altü. gin bórke minder van oewen Kleine boeren- en tuinderasteun Het uitbe talen van kleine boeren- en tuinderssteun ral niet, zooals vastgesteld, plaats vinden op Donderdag 7 September, maar op een nader te bepalen datum. iets bereiken mee preken en prevelen?? Ons voorbeeld deugt nle! En X aankomende ge slacht? Be-wust opgevoed tot eeuwige vacantie- gangers; telkens aan den drempel van *nen weareldbrand. die alles vernielen en vernietigen zal. wat willen wij daarvan verwachten? Maken wij eigens 1 O. jS. H. nle onmeugeltyk om nog een weldaad te bewijzen aan de wea- reld, die X teugenwoordige én X komende ge slacht van Hem afsleurt? Een drenkeling. De 15-jarige W. K. uit Zuidsoharwoude is Donderdagmiddag toen hij met een schuitje van de veiling naar huis voer, te water gevallen, doordat zijn vaarboom bleet steken. De jongen, die niet kon rwemmen. ge raakte kopje onder in de diepe Voorburggracht. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door den heer 3. M. die den drenkeling wist te redden. Collecte Om half 8 Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, zoon van Cornells Spaans en van Guurtje Koeman; SUtje. dochter van Jan Marsman en van Sjj- bregt Wardenaar; Hendrikus Jacobus, zoon van Gerrit Engel en van Guurtje Groen. Overleden: Maria Theodora Masteling, oud 3 jaren; Elisabeth Duys, oud 3 jaren. Getrouwd: Adriaan Hink, oud 37 jaren. wo nende te Noordscharwoude en Geertrulda Com mandeur. oud 22 Jaren. wonende alhier. ZONDAG 7 Pannekeet. Kwart voor 9 parochie; Kwart over 10 Margaretha Haanraats; Julianaklooster: fundatie Dekker Bakkum. „Ik heb hem," juichte Flip. Doch de kikker, die wakker was geworden, nam een vervaar lijken sprong en.... Flip, die de lasso stevig vast hield, werd in een grooten boog door de lucht geslingerd.... verschil in, maar ik ben maar ’nen boer. En 1 toppunt van uilebrillen-grootheid is: als bur ger „dr.” veur den naam te voeren en als mili tair dan te zakken veur kurperaal!! En al die geleerdheid, al die Napoleonnen, al die Uitvinders, al die Economisten, al die Doctors, al die gesjeesde kurperaals, saam- gevat: heel dat Uilebrlllendom bezit gin wijs heid genogt om in Vrede te leven. In mijn verkenskot weten de krulsteerten dit nog beter I En ze knorren van welbehagen. Eén ding heb 1 k er uit geleerdtorens van geleerdheid wegen nle op teugen ’nen molshoop van wijs heid! Wel kunt ge studeeren, uitvinden, economie bedrijven en den Napoleon uithangen tot ge in ’t gekkenhuis terechte komt, wijsheid doet ge "r nie mee op. Dat hebben mij deuze Weareld en deuzen „Grooten Tijd'1 eigens bewezen. Ik vrees: deus geleerde, onwijze Weareld zal veul slaag motten krijgen om ’n bietje verstand te verwerven. Want.... Nood leert Bidden! En bidden is putten aan de Bron van alle Wijsheid. R. K. V. V. „L. s. V.V.” Op de jaarvergade ring. welke ongeveer half September zal worden gehouden, zal een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen, wegens het bedanken van den tegenwoordigen voorzitter, den heer Th. A. Ma gie Isen Als candidaat stelt het bestuur voor den heer D. Zijp Mzn te Noordscharwoude De leden wordt gelegenheid gegeven tot het indienen van andere ccndlda-en, tot en met Donderdag 7 Sept. a s. Elke candidatuur moet echter met vijf namen onderteekend zijn. Het verschil moest worden bezuinigd. B. en W. wenschten hieraan tegemoet te komen, behalve voorzoover betreft het onderhoud van het raad huis, de straatverlichting en voorts het sub sidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon, dat de regeerlng met 1000 verlaagd wenschte te zien, dus van 20.000 gebracht op 19.000. Den gedeelte van het zoodoende ontbrekende bedrag hadden B en W. op andere wijze weten te 'dekken, doch de ontbrekende 500 zou het Rijk er alsnog bij moeten leggen. Aldus werd be sloten. Besloten werd de exploitatleuitgaven voor het lager pnderwüs Over 1938 vast te stellen op f 1783 of 7.07 per leerling. De heer F Snoeks achtte dit bedrag laag en weet dit aan den bouw der nieuwe school. De voorzitter deelde mede, dat met het oog op de bijzondere scholen volgende jaren een bijzon dere regeling zou worden getroffen. Niemand wenschte van de rondvraag gebruik te maken, een unicum, dat de voorzitter zeer gedenkwaardig vond. Gedenkwaardig was deze vergadering echter ook. omdat 3 raadsleden de volgende niet meer zouden bijwonen Daarom wilde hü dezen dank brengen voor hun werk in het belang der gemeente. Ook persoonlijk dankte hij hen- Er was natuurlijk wel eens iets, maar toch vergaderde men altijd gemoe delijk en genoeglijk. Een woord van bljzonde- ren dank richtte hü tot den aftredenden wet houder Dekker. Vele uren had deze voor de gemeente opgeofferd. De samenwerking was altijd aangenaam. Wethouder Dekker dankte den voorzitter voor zijn woorden en hem en den raad voor de prettige en succesvolle samenwerking, waardoor men in de afgeloopen 4 jaar veel in de ge meente had kunnen verbeteren. De samenwer king met den raad, die het meestal met B. en W. eens was. was altijd aangenaam. Ook den secretaris dankte hij. waar hij hem altijd be reidwillig en direct ter zijde gestaan had. Ook de heer T Halff wenschte den raad met den burgemeester en den secretaris dank te zeggen Deze raad heeft in jaar vrijwel geen verandering ondergaan, niemand bedankte we gens onaangenaamheden, want er was altijd een prettige samenwerking. Den voorzitter bracht jonge mannen en vrouwen van vjjr-en-twintlg jaren, de blom van de samenleving, hebben héél hun leven over niks' anders hooren spreken, dan over oorlog. Qeboren aan 1 begin van den weareldbrand 19141918 hebben ae den oorlogsangst ingezo gen aan de moederborst. Op school leerden ze de nieuwste aardrijks kunde. die elke maand wéér nieuw was, v»nt,. oorlog Op school leerden ze de jongste geschiedenis, die alleen maar oorlog was! In de krant begosten ae te lezen en X was oorlog. Altü oorlog. Oorlog ia veur deus geslacht den normalen toestand van hun weareld! Werkloosheid 'nen zékeren vorm van bestaan. Arbeid *nen ónaéke- ren vorm van bestaan. Wat willen wü. ouweren, Ml daag geels rht Ik ben nou gekomen tot waar ik geren wilde zijn mee deuzen brief. Bidden Denk nie, amico, da 'k daar onder verstaal: X wegtellen van de kralekea van "nen pater noster. Evenmin: de kerkdeuren van den stijl loopen. Net zoo min: rondgaan mee 'nen kop, die geel van chagrijnigheid is. En allerminst: zijn heil zoeken in X gaan deur de straten mee ’nen dikken gebedenboek, waarvan de gouwen snee schittert in de zon, om straks, op kan toor of werkplots zijnde, zijn evennosten op te lichten; zijn z.g. minderen naar lichaam en geest X bloed af te tappen! En ailer-éllermlnst verstaal ik eronder: bid den in de kerk om vrede en stillekes verlangen naar oorlog om 'n kans tot O. W. te maken!! Neee, in al zulke ttjdroovende beuzeling en biddende ketterij zie ik weinig heil. En als ge” X mij vraagt, dan mot O L H. nog liever te doen hebben mee 'nen deurgewinterden tlep, die nie percles wit in welk laaike van de kast zijnen kerkboek ligt, maar die eerlijk en plazierig deur 't leven gaat en op tijd zijn beurs trekt veur 'nen ermen donder, dan mee zo'nen knlsteren- den weesgegroetjes-telder, die den grooteten ramp van de weareld beschouwt als *n Veur- deellg Zaakje! Er Is veul van zulk braaf.... tuig, waarop „niks te zeggen wJt,” jk heb m’n oogen aoed Amico, Waarover zal 1c oe deuze week schrijven? Over den oorlog, die van alle kanten dreigt? Die ■n heele Menschheld de zenuwen kapot maakt? Of over de schoone Herfstmaand, die we deuze week Ingaan? Die "k ritselen hoor in X geelend geboomt, als X heete nazomer-wlndeke deur X droog ge blaart woelt? Ja! Dat leste! Ik hóór dieën 'foëp van m*n trouwe lezers en lezereskes, van m”n hartelijke brievenschrijvers en X koet moeite doof te zijn daarvoor!! „WJj lezen, wjj hooren, wü ervaren van oor logsdreiging zooveul, Dré!" Ja, ik weet XI De krant..... ge leest ze, mee X «weet op oew Teurhoofdl En is de dreiging op z’n toppunt, lijkt den ramp nie meer te ontgaan, déndan ströo- men de kerken vol. Want Nood leert Bidden! Maar heeft X er nie veul van weg, amico, dat X onwijze Menschdom. toch zoo geleerd, toch zoo.... Intellectueel lijk X geren zegt, óf dat eigenste onwijze Menschdom nie eerst zijn Weareld in den brand stikt en dan aan O. L. H. om 'n bluschwonder vraagt?) Den radioge hoort 'm, mee *n kloppend hart! Tot in de kerk, daar drong X onheil binnen, want zelfs ons pastoorke kost nie anders, dan, mee 'n bevende stem, zijnen preek veranderen in *n twintig-mlnuten-lang smeekgebed om Vrede, die alleen nog van God komen kan....! •k Heb de leste tien jaren bekanst nle anders vernomen, dan dat deus menschdom zoo buiten gewoon, zoo besonderst geleerd is! „Napoleonnen"? We breken er den nek over! De ouwe weareld had eeuwen en eeuwen noodig om er éenen voort te brengen. Uitvinders? Ze brengen elk uur van den dag nuuwe stik gassen, sneller vliegmachines, dlepervaren- de onderzeeërs, wjjerschietende kanonnen, onneembaardere veStlngllniesl De ouwe weareld had eeuwen en eeuwen noodig veur ‘n gaskous- ke. En toen 'n halve eeuw veur X electriek kool spitslampke. Economisten? Die zijn er veul meer dan bekwame timmer lui, maar d' ouwe weareld kende X wóórd nle eens! Die stomme weareld kende alleen maar degouwen eeuw”. Ja, wjj leven in 'nen Grooten Tijd! Dat verneem ik alle dagen. Wij leven in het „Uilebrlllentljdperk”! Dieën bril is X insigne van de club-van-geleerdhedens en die nog te weinig boeken kapotstudeerde om tot die Club van ge-uilebrilde Bleekneuzen te worden toege laten, diesimuleert" mee 'nen zonnebril. De Jonge gasten zijn teugenwoordlg eerder klaar veur doctor, dan vroeger veur smid. En de zich kromwerkende vaders en vroeg-grljze moe ders zijn bezeten van X gedacht: onzen Jongen kan straks beter *nen werkloozen doctor zijn, dan ‘nen werkiooaen electriclen. Ik zie er weinig Gemeenteraadsvergadering De gemeente raad vergaderde dezer dagen onder voorzitter schap van burgemeester C. J Eyma. Na behandeling der Ingekomen stukken was -aan de orde de vaststelling van de rekeningen over het dienstjaar 1938 Namens de rekenings- commissie bracht de rapporteur, de heer F Snoeks rapport uit. De commissie had geen bijzondere aanmerkingen en was overtuigd van zuinig gevoerd beheer. Overeenkomstig het voorstel werden de diverse rekeningen vastge steld. de gemeenterekening met ë®11 nadeellg saldo van 590.47, de waterleiding met een voordeellg saldo van 325.78. de gasfabriek met een voordeellg saldo van 66 en electricitelts- bedrüf voordeellg saldo 3006.23 Vóórts van Maatschappelijk Hulpbetoon met een tekort van 894.96 en van het Gasthuisfonds met een voordeellg saldo van f 20491 De begrootlng van 1939 was van de regeerlng terugontvangen met bericht, dat de rljkssteun in de huishouding der gemeente, aangevraagd op 33.000. niet meer dan 25.300 zou zijn. Sint Joaephs-Gezellenvereeniging. Wegens de mobilisatie zijn van de Sint Josephs-Gezel- lenvereeniging 33 leden onder de wapenen ge roepen. ook de Senior, de heer Jac Bruljn Dzn. werd opgeroepen, zoodat X senioraat nu zal wor den waargenomen door den secretaris, den heer B Bruin en het secretariaat door Commissaris H Appel. Niettegenstaande vele leden nu opgeroepen zijn zullen toch alle vergaderingen, ook van de onderafdeelingen en ook de mogelijke cursussen regelmatig worden voortgezet. Het zomerfeest op „Drakenburg” bij Baam gaat echter niet door, evenals de adspiranten- cursus, welke voorloopig is uitgesteld. Kostwinnersvergoeding Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat formulieren voor het aanvragen van kostwinnersvergoeding kunnen worden afgehaald aan de gemeente secretarie te Dlrkshorn. een Banne Harenkarspel wegens bedanken van den heer Jac. de Groot doordat hij binnenkort den 70-Jarigen leeftijd bereikt. Het bestuur had een voordracht be staande uit de heeren J. Strooper Jz., J. Entes en J. Pronk\ Voordat tot stemming werd over gegaan trok de heer Strooper zich zonder op gaaf -van reden terug. De uitslag van de stem ming was dat de heer J. Pronk gekozen werd tót candidaat, welke zijn benoemig aannam. In de rondvraag vestigt de heer P. Hof de aandacht op het ondiepe vaarwater bij de brug te Kerkbuurt. Zelfs met een met 2 ton beladen aartulg Is het al moeilijk om er door te komen. Ook op Tultjenhom blijken ondiepe plaatsen in het vaarwater te zijn tusschen C. Dekker en A. DuUves, zoodat de secretaris opdracht kreeg het bestuur van den Rlngpolder er op attent te maken met het verzoek hierin verbetering te brengen. De heer léokdijk brak nogmaals een lans voor het Inschakelen van den middenstand bü het uitvoeren van werken aan de Banne Ha renkarspel en vroeg de medewerking der hoofd ingelanden. De heer Pronk merkte op dat nu <fe gemeente subsidie geeft het niet meer dan bil lijk is dat de middenstand wordt ingeschakeld. Spr. vestigde de aandacht op het ondiepe vaar water op den hoek bij J. Baas te Kalverdljk. waar vele vaartuigen vastloopen. Ook zou hjj een verzoek willen richten aan het Bannebe- stuur voor het aanbrengen van witte strepen in de gevaarlijke bochten, wsft het veilige ver keer z.l. ten goede zou komen. Besloten wordt een verzoek te richten. Nadat nog eenlge bezwaren tegen de dem- pingsplanhen bij de kerk naar voren waren ge bracht volgde sluiting. Echter had Flip toch nog geluk. De kikker zat nog steeds vast aan de lasso en deze dreef nog op het water. De eend merkte dit op en Ijlings zwom hij er op af, waarna hij de lasso mee trok. veur hun onderwijzers, veur de buren, veur ooms en tantes; als wU ze opvoelen tot JUjers-en- jouwers, tot onverdraagzaam, onbeleefd en eigenwijs tuig; als we de kinders zóó opvoeden, dat ze op tien, twaalf jaren alleen nog maar over ouwere men- schen spreken als: „dieën vent” en „dat wijf", omdat ze van Vader en Moeder nooit anders hooren; als de ondankbaarheid, onbeleefdheid en eigen wijsheid X kind worden bljgebrocht als maat schappelijke deugden; als de bloeien van tien, twaalf jaren al. opgevoed zijn in Ijdelheid, in egoïsme, in nogeens liederlijkste ondank baarheid als den bloeien gin enkele „ouwerwetsche” deugd wierd bljgebrocht, omdat de jeugd toch zéker wel .modern” mot zijn; als we ze opvoeien tot steenharde karakters, en dat allegaar deur ons „illustre" veurbeeld, zullen wij dan, als wij deuzen oorlog deur 'n wonder ontgaan, hem nog ontgaan over tien jaren?? Als wjj eigens *n geslacht van menschenhaters hebben opgekweekt?! Ais wij de ondankbaarheid^, by den bloei er In hémeren, zullen we 'm dan ooit leeren..,. bidden? Als wij de snotpiekskes als grootste genot bij brengen X voorthjsuizen van Fordjes, eigens ge zeten in bliksemsnelle wagens, zullen die kinders dan tot iets anders kunnen opgroelen dan tot: Voorbijsulzers, die desnoods óver lijken gaan? open en wéét dat even sjeeuur als ik op de hoogte ben van X onkruid tusschen m*n ge wassen. Wat ik onder „bidden" verstaal? B.v. X ge luk en de dankbaarheid van den mensch, die jaren nie loopen kost; en nou eiken mergen, die God 'm geeft, ook in zwaarste tijen, ook op zwaarst-bezette dagen, O. L. H. mee één enkele gedachte gelukkig dankt, dat ie den zwaren dag kan deur gaan trekken op gezonde pooten! B.v. X geluk en de dankbaarheid van den mensch. om de van God gekregen gave, zijnen arbeid te kunnen verrichten op loonende wijze, veur...-. zyn gezin! Bidden! X Is danken ook om de steuvlge lichaamskracht, waarmee ge „bergen kunt ver zetten." BiddenX Is a 11 ij danken, danken in geluk en blijmoedigheid om alles wat ge zljt .wat ge kunt, wat ge verricht Om alles wat ge krijgt tót en met de kruiskens toe, die ge overwinnen mot. En dieën dank, en zulk gebed. ge doet X op den akker, onderwijl ge de spaal stikt In Gods eerde. Ge doet X, terwijl ge 'smergens In oew klompen stapt om den dag op deur te gaan. Ge doet X, onderwijl X zweet taplings over oewen rug loopt. Ge doet X op zo’nen oogen- blik al voldoende als ge beseft: van den avond ga k ‘ns lekker rusten en naar X koele maantje zitten peinzen. Bén gedurig gevoel van dankbaarheid om wat ge zljt, om wat ge kunt, om wat ge doet, om wat ge ondergaat, da's bidden! Dé s X middel teugen hoogmoed! Dé 's X middel teugen onwijsheid Dé 's altlj gaan aan de hand van O. L. H. a Dé 's X geheim veur X grootste bezit in elk menschenlevenden vrede! met den heer Van Kampen. De heer Van Gelder, directeur van 'thoofd- kantoor te Alkmaar, noemde het een verheugend verschijnsel, dat de heer Van Kampen zijn uit treding uit den dienst zelf heeft bepaald Nog In de volle kracht van zün leven verlaat hjj den dienst om wel ambteloos, doch niet rustend zijn verdere levensdagen door te brengen. Hjj wensch te hem en zijn echtgenoote nog een lang, rustig leven. Burgemeester Kroonenburg dacht aan het oogenblik. dat de heer Van Kampen hier als waarnemend kantoorhouder in dienst trad. Voor uw vaste aanstelling heb ik mij beijverd. Dat deze aanstelling een gelukkige is geweest, blijkt wel uit de groote belangstelling, die u thans bü uw scheiden ten deel valt. De samenwerking, die steeds tusschen ons heeft bestaan als ratos lid en gerulmen tüd als wethouder, heeft ons gemaakt tot vrienden. Al was er soms een mee- ningsverschil tusschen ons, altüd werd dat weer opgelost. Ambteloos burger wordt ge, doch rust zal de heer Van Kampen zich niet gunnen. Zondag na Pinksteren. 7 uur de Vroegmis voor d. parochie. daarvoor is zijn geest veel te werkzaam. De laatste gemeenteraadsverkiezing heeft wel be wezen, dat de heer Van Kampen gewaardeerd wordt De heer P. Hart, looo-burgemeester van Koe dijk. was het een genoegen om den jubilaris toe te spreken. Het gedeelte van de gemeente Koe dijk Is steeds goed door u behartigd. Verder spraken nog de heeren Groot, ds. Krop. C. de Jong. J. Groen, H. Hart. Jb Kloos terboer, A. Volkers. J.. Zeeman, W. v. Kampen allen hartelijke woorden van waardeerlng en hulde. Vervolgens werden de cadeaux van de burgerjf aangeboden: vier crapauds, een salontafel met lamp en portretten Namens de bestellers werd een portret aan geboden. Voordak- hij echter in het water terecht kwam, werd hij opgevangen door de eend. die Flip nog net büUjds tusschen zijn snavel beet pakte. Oef! wat was het ventje geschrokken. Hij had niet gedacht, dat een kikkerjacht zoo avontuurlijk was. 14e Zondag na Pinksteren. De H. H. Missen on 7, half 9 (Hoogmis) en half 11. De gezongen H. Mis van half negen. Hierin mogen de kinderen plaatsnemen vóór de doorloop, de militairen hebben gereserveerde plaatsen achter de doorloop. De wellicht nog open plaatsen mogen worden bezet: 25 cent voor de doorloop; 15 cent de overige; 10 cent de staanplaatsen. De H. Communie wordt uitgereikt: 1. C.30 uur; 2. onder de H. Mis van 7 uur; 3. om 8.10 uur; om 7 uur S. Josephlof; Zelatricenvergadering. DONDERDAG: Om half 8 voor Catha. Corna. Ruytenburg-Ruijter; om half 7 H. Uur. VRIJDAG: Feest van Maria's geboorte; 7 uur gezongen H. Mis voor de leden van de Marlacongregaties. ZATERDAG; Om 7 uur voor een overledene; om half 8 voor Hoogeerw. heer Eduardus Petrus 38 uur blechthooren. Om 7 uur Kwart over 8 Arisz Bijwaard en Antonia van Tienen; Julianaklooster: fundatie Gerritse. ZATERDAG 7 uur voor een overledene. 8 uur ter eere vin Q. L. Vr. ter dankbaarheid; Julianaklooster: fundatie uur overl. ZONDAG 7.30 voor de eerw. Zuster Odrada; 10 uur voor het geestelijk en tüdelük welzijn der parochie. MAANDAG 7 uur voor de zeereerw. heeren Directeuren en eerw. Zusters van Bergen; 7.50 voor Johannes Hleeker. DINSDAG 7 uur voor Cornells Heddes; 7.50 voor Cornells de Boer als lid van het Onder steuningsfonds. WOENSDAG 7 uur voor Jan Buren, Agatha Zuurbier en overl. kinderen; 7.50 voor Gerrit Boe. DONDERDAG 7 uur voor Jan Veldboer. als lid van het Ondersteuningsfonds; 7.50 voor Ma ria Zuurbier. VRIJDAG 7 uur voor de levende en overleden leden van de Broederschap van O. L. Vrouw ter Nood, 7.50 voor Nicolaas Westen als lid vXn de Broederschap van den H. Geest. ZATERDAG 7 uur voor overl. fam. Piet Schip per; 7.50 voor Plet Vader als lid van de Broe derschap van de H.H. Martelaren van Gorcum ZONDAG 7.30 voor het geestelük en tüdelük welzün der parochie; 10 uur voor de levende en overleden leden van den Stillen Omgang. recht in de vereeniging niet ontnemen. Of schoon zü wel enkele dubbeltjes minder beta len dan de ingelanden hebben zü toch belang bü den loop der zaken in de Banne. Ook merkt hü op, dat het doel der vereeniging eenigszins is gewüzigd. Meerdere leden nemen aan het bespreken van dit punt deel, totdat tenslotte besloten wordt het voorloopig te laten zooals het is en eens te zien of de bezwaren werke- lük wel zoo groot zün als zü werden voorge steld. Aan de orde komt het kiezen van een be stuurslid in de vacature ontstaan door het over- lijden van den heer Quirinus Jonker. Bü de eer ste stemming kreeg de heer Jac. Blokdük de meerderheid, doch deze wenschte zijn benoe ming niet aan te nemen omdat hü reeds in tal van besturen zgting heeft. Nog tweemaal werden stembriefjes uitgereikt maar men mocht, er niet in slagen een stuurslld te vinden, zoodat men genoodz was deze bestuursverkiezing aan te houdei] een volgende vergadering. Hierna volgde candidaatstelllng hoofdingeland voor de R.K. Ver. Ba^nebelangen. Deze vereeni ging hield onder leiding van den heer A. Duü- ves een vergadering. Na opening wordt mede gedeeld dat Ged. Staten hebben vastgeeteld de verordening waarin wordt bepaald dat de Banne Harenkarspel voortaan is verdeeld in twee stemdlstricten. In ieder district zal een stem bureau worden gevestigd (te Waarland en te Kerkbuurt) De zustervereeniging te Waarland heeft voor het dagelüksch bestuur der Banne Harenkars- a pel candidaat gesteld den Ifeer J. Spaans en als hoofdingeland den heer H. Dekker. Voorzitter zegt dat in een gecombineerde be stuursvergadering te Waarland is gesproken over het feit dat de vereeniging enkele niet stemgerechtigde leden heeft. Het gaat niet aan dat deze leden hun stem uitbrengen bü de candidaatstelllng voor de Banne Harenkarspel. De heer Blokdük wil bedoelde leden het stem de vereeniging niet ontnemen. Of- ondér de H. Mis van half 9; 5. vóór óe H. Mis van half 11. Na de Hoogmis „Te Deum" ter gelegenheio van de verjaardag van H. M. de Koningin. 's Middags om 6 uur Congregatie voor Ver kenners en Kruisvaarders. 's Avonds half 8 Lof. Heden schaalcollecte voor de schulddelging, welke bijzonder wordt aanbevolen. In de week de H. H. Missen om 7 en 8 uur, de H. Communie wordt iedere dag om half 7 'uitgereikt. WOENSDAG 's avonds half 8 H. Fam. afd Vrouwen. DONDERDAG half 10, gezongen H. Mis en Huwelülcslnzegening. 's Avonds half 8 Lof en rozenhoedje voor de bekeering van ons vaderland. ZATERDAG van 46 en 79 uur, gelegen heid om te biechten. ZONDAG: léde Eucharistische dag. het geestelük en tljdelük welzün 10 uur Hoogmis voor Antonlus Hintzen. Na de Hoogmis „Te Deum" bü gelegenheid jaardag van - 3^ uur uitstelling v. h. Allerheiligste. Om 7 ubr voor de armen. H. MIs voor Arie d. ver- onze geëerbiedigde Koningin. Afscheid J. van Kampen Donderdagmid dag werd In het gemeentelijk vergaderlokaal door de burgerij afscheid genomen en vond de huldiging plaats van den heer J. van Kampen, kantoorhouder van de PTT. Een commissie was uit de burgerü gevormd; het vergaderlokaal was als .het ware In een bloemenhof herscha pen aa da belangstelling was zeer groot De-heer Boskamp heette de aanwezigen hSrtelük welkom. Door velen werd de schei dende toegesproken. Eerste spreker was de heer A. Verduin. voorzitter van het comité, die hulde bracht om dat de heer Van Kampen in die reeks van ja ren heeft bewezerf. dat hü de burgerü heeft gediend op een wüze. die boven allen lof ver heven is. De heer Boskamp roemde de samenwerking Gerritse. ouders en Distributie Bü Ministerieele beschikking is bepaald, dat de gemeente Harenkarspel is aangewezen als Dlstributie-kring. welke omvat de gemeenten: Harenkarspel. Oude-Nledorp. Nieuwe-Nledorp en Warmenhulzen. Door den burgemeester is aangewezen hoofd van den Dlstributie-kring Harenkarspel: de heer G. H. Essing. Gemeente secretaris te Dlrkshorn. Door den burgemeester is belast met de da- gelüksChé leiding van den Distributledienst de heer J. M. Zachariasse te Dlrkshorn. Wü maken belanghebbenden er op attent, dat het distributiekantoor gevestigd is in Wen nood gebouw naast het gemeentehuis te Dlrkshorn ZONDAG 3 Sept, le Zondag van de maand; tevens Euch. dag. met algemeene H. Communie voor de leden. Half 7 uitreiken der H. Com munie. 7 uur en kwart voor 9 gelezen H. Missen. Kwart over 10 Hoogmis. Te Deum bü gelegen heid van de verjaardag der Koningin. 2 uur Maria Congregatie meisjes afd. 1 kleineren. 3 uur p. Familie afd. dames. Half 7 jongens Con gregatie, daarna uitstelling van het H. Sacra ment. Half 8 Sacramentslof met oefeningen van Eerherstel en gebeden voor den vrede. Het H. Sacrament blüft ultgesteld van 7 uur tot na de Hoogmis en van 3 uur af tot na het Lof. Komt in den loop van den dag nog eens bid - den bü het H. Sacrament, we leven In zulke angstige tüden. Laten wü boete doen voor onze zonden en bidden om God barmhartig te stem men jegens ons en de wereld. Als wü tot nu toe in zooveel gunstiger condities verkeeren dan zoovelen mlllioenen in andere landen, laten wij er O. L. Heer dan voor bedanken en bidden wü er voor dat Hü ons mag blüven sparen. Wie kan kome toch vooral ook in de week naar de H. Mis voor deze Intenties. DINSDAG kwart voor 7 Missa dialogata voor de Maria Congregaties, met algem. H. Com munie. WOENSDAG kwart voor 7 gezongen Requiem voor de overledenen van de doodenceel. VRIJDAG 8 Sept. Feestdag van Maria ge boorte. Kwart voor 7 gez. H. Mis. ZATERDAG van 5 tot half 9 biechtgelegen heid. Half 8 Marla-Lof met rozenhoedje. Kapelaan Tulp hoort voortaan biecht in biechtstoel van kapelaan v. d. Knaap. PAROCHIE VAN DE H. FAMILIE Telef. 49 met coorverbindlfjig H.H. Misintentie» ZONDAG: 8 uur Piet Vader, ovefl. noote en famüIe;»l(Luur parochie. MAANDAG: 830 wed. Geertrulda Volkers van Straten. DINSDAG: 8.30 overl. familie Groot en Com mandeur. WOENSDAG: 8.30 Maria v. LangenFloris. DONDERDAG: 830 Difk Bruünis. Afra Wee] en overl. familie. X Hooge woord in ons Landje is er alweer uit: Mobilisatie! Toch weet ik op deuzenoogen blik da 'k os. schrüf nog nie. of den tweeden weareldooriog im ons korte leven uitbreken zal. Niemand weet X op deus moment nog. Maar éen ding weet ik wel: lük in X Evangelie van den zeuvensten Zonri.ig na Pinksteren geschre ven staat,-dat ge van doornen gin druiven en van distels gin vügen plukt, dat 'nen goelen boom gin slechte vruchten en men slechten boom gin goeie vruchten voortbrengen kan. 'n samenleving van menschenhaters naott Vrede vinden zal! En dat de oorlogsvracht, eenmaal stinkend, rottend rüp. zal vallen van dieën gevloekten Boom van Haat! 'n Goddelüke Natuurwet, waaraan God eigens zich onderworpen heeft. En wie dat nie gelooft, bü voorbaat de schuld vraag al opgelost hee en „den dader” aange wezen, die gaat maar rustig vort mee z’n kin ders op te voelen tot beesten, de schuld van alle ellende te schuiven op éenen mensch of op éen Volk; die gaat maar rustig vort mee zijnen haat teugen zünen evennoste, die gaat maar ondankbaar en verzuurd X lieve leven deur tot den dag, dat de „vrachten" van zünen haat- boom op z'n kersepit ontploffen....! leta an- ders weet ik er dan ook nie meer op. En nou schei 'k er af. God, X had geren over X schoone Herfsttü geschreven! Over den leven den, dieën schoonen buiten. Maar x móest zün over den afschuwelüken oorlog, die ieverans dreigt mee dood en ver derf. Onwüs Menschdom! In de week zün de H.H. Missen om 7 en 7.50 uur. Voor en onder de H.H. Misseh wordt de H. Communie uitgereikt. MAANDAG de H. Mis om 7 uur bü de Eerw. Zusters. Om 7 uur en 7.30 wordt de H. Com munie uitgereikt. VRIJDAG feestdag van Maria Geboorte, das van devotie. Om 7 uur de gezongen H. Mis. Des avonds om half 8 Marlalof met Rozenhoedje en Litanie voor den vrede. ZATERDAG-morgen om 11.15 blechthooren voor de schoolkinderen, 's Avonds van 58 uur voor de overige gelcovlgen. ZONDAG vüftiende Zondag na Pinksteren HEDEN veertiende Zondag na Pinksteren Eerste Zondag van de maand. September is toe- gewüd aan de veneering van de H.H. Engelen. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor onze kerk, aan alle parochianen heel büzonder aan bevolen. Om 7 uur algemeene H. Communie voor de leden der manne! en vrouwel jeugdvereeni- gingen. De stille H. Mis om half 8. De H. Com munie wordt verders uitgereikt om 8.45. D- Hoogmls om 10 uur. 's Avonds om 7 uur H. Sa cramentslof met Rozenhoedje en Litanie voor den vrede. ZONDAG 7 uur parochie; Kwart voor 9 overl ouders Klaver en familie; Kwart over 10 Go* de Graaf; Julianaklooster: fundatie Dekker. MAANDAG 7 uur Joannes Petrus Kuüper. Kwart over 8 overl. fam. GielisKoopman; Julianaklooster: fundatie Dekker. DINSDAG kwart voor 7 Joannes Bül en Adriana Kraakman; Kwart over 8 Joannes Brakenhof; Julianaklooster: J KonlngTelsemeüer. WOENSDAG kwart voor 7 gez. Requiem vooi de overledenen van de doodenceel Kwart over 8 pverl. ouders OudBünlng; Julianaklooster: fundatié Dekker. DONDERDAG 7 uur Petrus Stoop en pleeg dochter; hü daarvoor dank. Natuurlük vielen er wel eens spaanders, zooals overal waar gehakt wordt, maar alles verliep in goede harmonie. De wet houders maakten het den raad gemakkelük door veel werk pasklaar te maken voor den raad. Van ganscher harte hoopte spreker, dat het den nieuwen raad goed zou mogen gaan. Hierna sloot de voorzitter deze korte ver gadering. de laatste van dezen raad in tegen woordige samenstelling. De heeren J. Dekker, T. Halff en J. Visser gaan heen en de heeren J. van der Borden. F Schippers en A. Grave- maker zullen hun plaatsen innemen. 3 September: léde Zondag na Pinksteren. Tevens eerste Zondag v. d. maand en dus Euch. Zondag. Het H. Sacrament wordt na de Hoogmis uitgesteld tot drie uur. Schaal collecte voor de kerk. Zondagmiddag om half drie edelwacht en om half zeven Lof ter eere v. h. H. Hart. WOENSDAG-avond congregatie jonge dames afd. 8. Tereaia. ZATERDAG-mlddag blechthooren voor kinderen van 330 uur tot 5 uur en verder 9 uur voor de anderen. 8 voor Gerardus, Elisabeth en Maria Rulgewaard. WOENSDAG: Om half 8 voor onze overleden armen; om 7 uur S. Josephlof; om 8 uur H.H. Missen: Zondag: 8 uur leden v. d. Euch. Bond; 11 uur voor parochie. Maandag: 8 uur Egberts Graaf. Dinsdag: 8' uur Wilhelmus Borst en Maria Ligthart. Woensdag: Commandeur. Donderdag Commandeur. Vrüdag: 8 uur Margaretha Bos. Zaterdag: 8 Schouten. De gebeden worden verzocht voor Geer- trudan op X Veld geb. Brink en Jan Stoop, die met de laatste' H.H. Sacramenten der Ster venden zün voorzien. In den ondertrouw zün opgenomen: Adrianus Epskamp weduwnaar v. Clasina Marlük en Wilhelmina Joeepha Davina, weduwe van Johannes Henrtcus Schrüver. VRIJDAG: 830 Geertrulda VaderDekker en overl. familie. ZATERDAG: 830 over], armen der parochie. ZONDAG: eerste Zondag van de maand. Al gemeene H. Communie voor de leden van onze belde Manacongregatles. Zeer aanbevolen col lecte voor de schulddelging van de parochie. Om 3 uur openbare aanbidding en Lof. WOENSDAGavondom 8 uur Meisjescongre gatie. DONDERDAG: om half negen gezongen H Mis ter eere van het H Sacrament. VRIJDAG: feest van Maria Geboorte. Om half negen gezongen H Mis ter eere van de H. Maagd. ZATERDAG: onder de H. Mis van half ne gen de wekelüksche H. Communie van alle schoolkinderen. Blechthooren van 5 en van 79 uur. Aa. ZONDAG: collecte voor de Vereeniging tot bevordering van het bijzonder onderwijs in het bisdom Haarlem. In den ondertrouw zün opgenomen: Cornelius Joseph Kullboer en Anna Catharina Dlrkson uit Heiloo. Communie-uitreiken: Zondag om kwart over zeven, na de H. Mis van 8 uur en om kwart over negen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15