NIEUWS HOORN van Oude gebouwen stad m onze HOOFDJUFFROUW ZANDZAKKEN noodig? ZANDZAKKEN De voorloopige neutraliteit Italië VROOM DREESMANN Utrecht t HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN t FA. T. SPAAN Uitbreiding Autobusdienst SCHAGEN ALKMAAR 1 1 4 3 5 UITREIKING RIJKSDISTRIBUTIEKAARTEN BERGEN N.H. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 >«r De Osservatore over de MOTORBAKFIETS IN BRAND Duitsche voorstellen BEVOLKIN» BURGERLIJKE STAND V er trokken Géén kaasmarkt op 14 September rt Wat behouden bleef Achteruitgang 1 RAADSVERGADERING BEKENDMAKING Bloeiperiode Distributiekaarten a.s. VAN CLEEFF HESSIAN COMPANY ScheepBikershma 27, Tel. 29340 (2 lyeee) Retterdaei Regeling H.H. Missen voor militairen Vele overblijfselen uit de 17e eeuw VASTE EN TIJDELIJKE AANSTELLING 4 -5 Jitt-Zakkiahaidil, Riet Kamphuys PRAKTIJK HERVAT - - l £1 '50. Eind 16de en begin 17de eeuw de bloeiperiode Door de hervorming werden de klooftere aan hun bettem- ming onttrokken FLINKE BEDIENDE zal Rome doen bij een Europeesch conflict? DESKUNDIG apgebouwde reclame- rampagneia voor een geed artikel, al oen goede zaak, systema tisch tot eoaraatea ge voerd. moeten slagen. Een neutraal Italië kan, alt moge- lyke vyand, een gevaar vormen voor Engeland en Frankrijk „Opcieren en vermooyen'’ P. J. N. Koomen DIERENARTS AFWEZIG wegens mobilisatie MAANDAG 4 September ontbraken ook I seint ons Ingekomen ip- vragen een voor de Afdeling het O leden der van Onze Romeinsche correspondent hedennacht ia; de Latljnsche het poortje over; eene zijde daar aan de andere Vertrek Schagen Aankomst Alkmaar 8.55 10.05 10.40 11 30 13 20 14 30 10.50 11.40 13.50 1500 15.40 18.30 15.50 18.40 17.20 1830 18.00 10.10 ZJf. 19.05 1955 19.50 21.15 A.Z. 20.35 21.30 65 ct. iet 1«. 50 8.20 9.30 Z.N. 7.20 8.10 omstandigheden nemen, tenlssen In eeuw. De I sleringen omgeving Hertekade 9 - Rotterdam TELEFOON 12083 NA 6 unr: 52734 TANDARTS Kennemerpark M te len. >fd- 9- I I- r 9- 8- 9- E iam een pel. ode -B, tte- pif- ■os- X)T oer x>r en >en tk- x>r tte ra il- m. LT- >or O. 44 per kg- een al- 176 106 per -50 *k- >66 n- Een geheel ander geluid dan de Italiaan- ache Maden laat de Osservatore Romano hooren tn baar bnitenlandach overaicht van heden. Zonder een uitdrukkelijk oordeel uit te spreken rangschikt zij de feiten van d» laatste dagen niettemin zoo. dat de le zers moeten eonelndeeren, dat de verant woordelijkheid voor den oorlog b(j Dnitach- lan^Hgt. personen afgegeven tegen ontvangstbewijs; Machtiging van een hoofd of een afzonderlijk levend persoon 9 uur tot 11 uur; van 11 uur tot 13 uur; van 13 uur tot 15 uur; van 15 uur tot 17 uur; van 17 uur tot 19 uur; Vrijdagmorgen tijdens het probeeren van een pas gereviseerde motorbakfiets heeft de heer J Roeien, om voldoende benzine naar den mo tor te voeren, op den Nieuwendam te veel ge- vlotterd. waardoor een aanzienlijke hoeveelheid benzine op de gloeiend heete knalpijp terecht kwam. Dadelijk stond de. motor in lichter laaie De eigenaar schrok danig, maar duwde resoluut zijn bakfiets te water, waardoor de brand af doende gebluscht werd. De motor werd met behulp van twee haken spoedig op het droge bracht. Nu zal opnieuw revisie noodig zijn! -9 f TT TTTTTTTTTTTTTTTTTTT Het was destijds voor de bouwkundige wereld een even groote beroering als voor de godsdienstige. In 1572 koos Hoorn open lijk de zijde der Hervorming En als men bedenkt, dat op het beperkte terrein der stad één mannen- en zeven vrouwenkloosters waren.die opgeheven werden, dan kan men ^pl begrijpen, dat de toen ontstane ruimten onmiddellijk voor andere doeleinden In gebruik genomen werden, die noodig waren voor de uitbreiding van handel en scheep vaart en ook voor gewichtige bestuurs lichamen De kerken bleven bestaan; alleen werd alles eruit genomen, wat op den vroegeren eeredienst betrekking had. Naar wij vernemen, heeft MimrUini gis teren pogingen in het werk gesteld om een conferentie van de groote mogendheden In zake de recente gebeurtenissen te vei wei - MQMN.'Hij zou thans niet langer aan het - nut van dergeljjke pogingen gelooven. Gedurende den tijd, dat het aantal militairen In Hoorn zoo groot blijft als op het oogenbllk zullen, gelijktijdig met de H H. Missen aan het hoofdaltaar, eveneens H.H. Missen worden op gedragen aan het altaar op de galerij, waar ook de H Communie zal worden uitgereikt. Voor de H.H. Missen van 8 uur, half IV en kwart over 11 zal weinig plaats te vinden xljn, tenzij op de galerij, welke door bovengenoemde maat regelen geheel geschikt is gemaakt en tevens kosteloos voor de militairen. Voor de H. MIs van half leven zullen gewoonlijk tamelijk veel plaatsen beneden kunnen worden Ingenomen door de militairen, daar deze in die H. MIs ge- wooplijk voor een groot deel vacant blijven. kapelaan L. J. NWS De leden van den Raad dezer gemeente zijn bijeengeroepen tot bijwoning van een verga dering van den Gemeenteraad, welke zal wor- oen de stad en de Admiraliteit geenszins. Wat zal het hier zoo zegt de schrijver een levendig tooneel geweest zijn! De burgerij in haar aantrekkelijke kleedlng. de schutterijen, de rederijkers en deze allen zich bewegende tusschen de mooie gevels met luifels en ruitjes in lood Ook de havens met hun prachtige schepen, lossende en ladende binnenvallende en uit zeilende. zooals de schilderij van Vroom In het museum laat zien, zullen een verrukkelijk schouwspel opgelevertF hebben. Zij, die over grondige vakkennis beschikken, in staat zijn de gehele verkoopleiding op zich te nemen en met groot personeel kunnen omgaan, gelieven te solliciteren. Bij gebleken geschiktheid hoog salaris. Brieven met uitvoerige gegevens te richten aan het Personeel-Bureau van VROOM DREESMANN, Stadhuis- brug 5, Utrecht. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den. onze lieve vrouw en moeder. behuwd- en grootmoeder, mejuffrouw ANNA JOHANNA GROOT in den ouderdom van bij na 77 jaren. JAN VISSER, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Burgerbrug, 31 Aug. 1939. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Maan dag 4 September, des morgens 10 uur (n. t.) in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Geboorte te Bur gerbrug. Dé verklaringen. door den Italiaanachen ministerraad afgelegd, dat Italië geen enkel Initiatief soa nemen tot militaire operaties, worden door de Italiaanse dagM.den ge- pablieeerd zonder commentaar te leveren Zij werden ’t staat In de verklaring zelf afgelegd na bestudeering van de sHaatie, ontstaan tengevolge van bet conflict tas- seben Dnitaehland en Polen. Hlernit sou men kunnen eonelndeeren, dat zij niet geldt voor h«t geval dat Engeland en Frankrijk zich In het conflict tuaochen Dnitaehland en Polen aouden mengen Achterom 87 naar Heiloo. Willy - - Amsterdam. Kramatweg 3; Jan Wolsink. Nieuwstraat 16 naar Wlsch, Terborg A 62; Voor direct gevraagd voor magazijn werkzaamheden. Zij. die bekend zijn met admini stratie, genieten de voorkeur. G. GEUS. Magdalenenstr. 14. om namens hem de Rijksdistributiekaarten in ontvangst te nemen moet schriftelijk geschieden. De desbetreffende verklaring moet overgelegd worden. BERGEN (NB.), 30 Augustus 1939. bijstand brengen. Nu heerscbl hier in sommige kringen de meenlng. dat Duitschland dit niet zal doen, ook niet wanneer bet de oorlogsver klaring van Engeland en Frankrijk In ontvangst zal hebben moeten nemen, omdat het ook dan voor Duitschland veiliger zou «tin. wanneer Italië bulten den strijd kon blijven Hierop wordt In andere kringen geantwoord, dat Frankrijk en Engeland Italië voor de keus zullen stellen, om ofwel de alliantie met Duitschland op te zeggen, ofwel als een vijandelijke mogendheid beschouwd te worden Men kan In die tiingen niet aanne men. dat Frankrijk Engeland een mogelijken vtjand. als zoodanig dan Italië, zoolang t geal lieerde van Duitschland is en in die kwaliteit door de democratieën gewaardeerd moet worden, met rust zullen laten en aldus de gelegenheid zullen geven zich te versterken Gravenstraat 12, van Haarlemmermeer; M. M A. I- - nlngen; Andreas C. M. Llppits. KI. Noord 5, Bussum; Maria Bessellng. Koepoortspleln 1, Wognum; Slpke Delnum. Nieuws teeg 6. B. en W. schrijven den raad: Aangezien mejuffrouw S K Klimp op 1 Sep tember sJt. drie jaren als UjdeUjk leerares aan Zij ontleent haar berichten eenerzijds aan het D. N. B. en anderzijds aan Reuter, en con stateert; 1) de thans gepubliceerde Duitsche voorstellen waren nimmer het voorwerp van discussie bij de wisseling der vier nota's tus schen Berlijn en Londen. 2) De Polen werden ultgenoodlgd een gevolmachtigde te zenden, zonder dat men te Warschau of In Engeland de termen, waarop men de directe onderhandelln- gen of de bemiddeling wilde baseeren. In hun geheel kende de Huishoud- en Industrieschool voor Meisjes alhier zal zijn verbonden, is irxsevolfë de wette- lyke voorschriften de termijn voor tijdelijke be noeming alsdan verstreken en behoort bU ver lenging van het dienstverband een vaste aan stelling te worden verleend. De tijdelijke aanstelling van mejuffrouw A Seel die bij uw besluit van 26 Januari 1939. no. 20. met ingang van 1 Februari 1939 voor het cursusjaar 19381939 werd benoemd tot leerares in kinderverzorging en opvoedkunde - kan ver lengd worden. In verband met een en ander hebben wy de eer u voor te stellen: a. aan mej S K. Klimp. met Ingang van 1 September 1939 een vaste aanstelling als leerares aan de genoemde school te verstrekken. b. Mej. A. Seel ook voor het cursusjaar 1939 1940 tijdelijk aan te stellen. De minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen kan zich, blijkens zijn ter Inzage gelegden brief van 19 Aug. JL, no. 14289. afd. N.Omet de voorgestelde benoemingen ver- eenlgen. Er bestaat tusschen Duitschland en Italië een zeer verstrekkende militaire alliantie. Steeds is bier beweerd, dat deze alliantie geen geheime clausules bevat. Is deze bewering juist, dan kan Duitschland leder oogenbllk Italië tot militairen Doelen, telt. Kunsten en werenschappen werden hier door verschillende personen beoefend en energieke mannen stuwden hun zaken voort tot een ongekende bedrijvigheid. Pakhuizen werden opgericht voor de koopwaar der O. en W. I- eompagnie. scheepswerven werden aangelegd op de zoo bij. uitstek gunstige gelegenheid aan de zeezijde. Wapen- en munitiemagazijnen van voor genoemde gezinshoofden vangen met de letters A en B letters C, D. E, F en G letters H, I, J en K letters L. M, N, O en P letters Q, R en S letters T, De burgemeester van Hoorn maakt bekend: le. dat eiken werkdag des voormiddags van 10-11 uur in het gebouw van den Br an draad. Pakhuisstraat 12, gelegenheid bestaat kosteloos technische adviezen te ontvangen voor het ne men van maatregelen voor zelfbescherming tegen luchtaanvallen. 2e Dat met de uitgifte van Rijksdistributie kaarten een aanvang is gemaakt. Het hoofd van een gezin of samenwoning, hetzij zijn ge machtigde en leder alleenwonende, worden uit- genoodlgd zich te vervoegen bij het dlstribu- tiekringbureau Hoorn, Pakhuisstraat 9. op de dagen en uren, aangegeven op de bekendma kingen op de aanplakborden. Hij, te wiens natjje de kaarten W’orden af gegeven. zal zich op eenvoudige wijze moeten legltlmeeren. bijv, door middel van een trouw boekje e.d. Een gemachtigde dient voorzien te zijn van een eenvoudige schiiftelijke mach tiging. De uitgifte heeft plaats van 11 tot 1230 uur en van 2-5 uur. Het buitenlandsch overzicht van de Oss Romano geeft een uiteenzetting van de zestien punten van Hitler, die de tendenz heeft de onaannemelijkheid van deze punten voor Polen duidelijk in het licht te stellen. De Osservatore van hedenavond wijst er nogmaals op. dat deze overweging er nog toe moge lelden, dat een generale catastrophe voorkomen wordt. Het gaat over vee! meer dan over uiteenloopenue standpunten met tegenovergestelde opinies. Hier staan geestelijke en materieele waarden op het spel. De overzichtschrijver spreekt de meenlng uit, dat, ofschoon de strijd nu to uit gebroken, het toch niet overbodig to, aan te sporen tot het voeren van onderhahdellngen en tot bemiddeling. AAN DE PAROCHIANEN VAN TT’IT JEN HORN! Hartelijk dank aan allen, die mij bij gelegenheid van mijn zilveren Priester feest gelukwenschen zon den, eh In het bijzonder aan de R.K. Fanfare ,Ht. Hlldegardis’*, welke mij zulk een groote verrassing bereidde. J. I. VELTHUY8E. Pastoor. 9- Berkel Z.H. |Z 1 8- Vertrek Alkmaar Aankomst Schagen In verband met maatregelen der NS. word* er voorloopig vanaf 1 September bovenstaande dienstregeling Ingevoerd. Z.N. Zondags niet. A.Z. Alleen Zondags. Verder rijden alle autobusdiensten als gewoon. Dienstregelingen van alle diensten in Noordholland verkrijgbaar k 5 cent aan het kantoor van de N V. H.A.B.G., Stationsweg 37B, Alkmaar, Teh 4334 U, V. W, X, Y en Z.van 19 uur tot 21 uur. Legitimatie kan gevorderd worden. De distributiekaarten worden alleen en uitsluitend aan bedoelde gehouden op Dinsdag 5 September 1939 des avonds om 7 30 uur. De punten van behandeling zijn om.: Installatie van de nieuw benoemde raads leden. Aanbieding van de gemeente-rekenlng dienst 1938 en de balans en verlies- en winstrekening verschillende diensten en bedrijven over truida M Mels, van Baanstraat 16 naar Amster dam. Bllderdijkstraat 106; Leo U. Doudart de la Grée. van Joh Messchaertstraat 20 naar Am sterdam. AmsteldiJk 77; Dirk Schokker, van Raadhuisstraat 40; Wormsbecher. van Appelhaven 23 naar van ---- Aal tje van Dok, van Vollerswaal 4 naar Delft, Ko ningsplein 26; Jacobus Schekkerman. van KI. Noord 26 naar Landsmeer, Raadhuisstraat 2; Marijtje Wessemius. van Ged. Appelhaven 22 naar Amsterdam. Centraal Station; Martlnus H. Somers, van Berkhouterweg 22 naar Veld hoven. Heerscheweg 30; Louisa P. Vulling, van Nieuwendam 9 naar Amsterdam. Minervalaan 41; Johanna P. van Gils, van Koepoortzweg 102 naar Breda. Acaclastraat 20; Franclscus C. de Bruückers. van Veenenlaan 8 naar Alkmaar, Westerweg 106; Roellna I. Bijleveld. van Gr Oost 87 naar Haren (Gg), Botanicuslaan 5; Henricus F. A. Schermer, van Nieuwstraat 1 naar Haarlemmermeer. Hoofdweg 689; Wilhel mus C. Beers, van Gr Noord 0 naar Haarlem, Mamlxstraat. hoek Eikenstraat; Elisa J. Broek huis. van Derdeboomlaan 91 naar Rotterdam, Strevelsweg 138; Pieter Verdoes, van Koepoorts- weg 74a naar Rotterdam. Samuel Mullerstr. 18 b; Jan Roos, van BinnenJuiendUk 2 naar Amster dam, Prins Hendrikkade 189; Albert Bouwland en gezin, van Veenenlaan 61 naar Lclmuiden. Dorpsstraat 133; Hermina M Zaal, van Wester- MACH. 15 singel 6 naar Wognum. C87; Ouker de Jong, van J Pz. Coenstraat 12 naar Amsterdam. Prins Hendrikkade 190: Maria Pierlo. (gehuwd met J. Blok), van Gr. Oost IBboven naar Enkhuizen. Zuiderhavendyk 32; Geertrulda Nuyens, van Koepoortsweg 35 naar Blokker. A 228; Mana C Zijp, van Draafsingel 57 naar Haarlem, Kam- perlaan. Maria Stichting; Dleuwertje Jellema van Gr. Noord 112 naar Wjjdenes. p a. J Kort De zeer mooie betimmeringen en meubelen m ditzelfde museum toonen duidelijk aan. hoe prachtig het wel moet geweest zijn In dit ge bouw. in het St. Pietershof, in de Admiralitelts- kamers. kortom in alle gebouwen, waar de Heeren Bewindhebbers verblijf hielden; ja zelfs ook In den Hoofdtoren, toen daar de Groentandsche Compagnie gedurende korten tijd gevestigd was. In het museum vindt men een prachtigen schoorsteen en een keurig muur kastje. uit de Groenlandsche Vergaderkamer afkomstig De schilderkunst, in die dagen te baat ge nomen om de heeren Regenten, Schutters, enz. te vereenlgen. Is in het museum eveneens rijk vertegenwoordigd. Er bestond in die dagen een „Kamer van Pictura" op het Oost, waarvan goede schilders lid waren. Al hebben wij geen Rembrandt of geen Vermeer in ons midden ge had. aldus de schrijver, toch ziln hier schilde rijen. die getuigen van een flinke opvatting en een handig penseel In het museum en ook in het stadhuis bevinden zich schutterstukken. regentenstukken en portretten, afkomstig uit Stadhuis. O I. kamer en Admlrali- Btjn* niets bleef er door dezen ommekeer van al die gebouwen over. Nieuwe Ideeën, het vele geld dat toestroomde, dit alles deed de be hoefte aan een andere omgeving ontstaan. Van hetgeen overgebleven is. dat het oude type draagt, noemt de heer Kerkmetjer: Noorder- kerk en Oosterkerk (de Groote Kerk is helaas verbrand); den Krulttoren aan de Vest; den Hoofdtoren (waarop later een torentje werd geplaatst)de kapel van het St. CeciUën- klooster met de mooie bekapplng (overigena geheel Ingetimmerd); de kapel van het Maria- klooster (thans Geref. kerk); eenlg muurwerk van de kapel van het St Claraklooster (thans het turfpakhuls aan de Veemarkt); een pak huis aan den Nieuwendam met mooie sleutel stukken erin, en een paar voorwerpen In het Westfriesch museum, os. een triptiek, afkom stig uit het afgebroken stadhuis aan den Roe den steen, een oaneel van den prrtkstoel van de groote of parochiekerk, en het bij den brand van deze laatste helaas gedeeltelijk vernielde boek ,X>e Spiegel der Behoudenlsse gedrukt door Laurens Koster te Haarlem in het mid den der 15de eeuw. In de kamer boven de sacristie van de tegenwoordige R. K Kerk wor den eenige prachtige priestergewaden bewaard, zooals een kasui fel. twee koorkappen, twee dal- matieken en een paar stola's, die naar men zegt, mede afkomstig zijn uit de Groote Kerk. Grooter In aantal zijn de overblijfselen, dag- teekenende uit den tijd ni de grens, die w|j in den aanvang hebben getrokken, en gebouwd op plaatsen, waar vóór dien tijd oudere ge bouwen hebben gestaan. W|j noemen hier: Het Sint Janagasthuis als een der oudste van het Renaissance-type, dagteekent van 1563, dus nog van vóór den overgang tot de Refor matie; de nieuwe Oosterpoort (1578); de Admiraliteit, waarvan alleen het poortje over school, hiervan is ook alleen Tiet poortje van het Oude Vrouwenhuis (Wisselstraat), benevens dat aan den kant van het Kerkplein; het Logement van Gecommitteerde Raden (Stadhuis); de verga derplaats van Gecommitteerde Raden (Westfr. museum)het St. Pietershof, waarvan niet veel ouds meer over is; de Doelen met de Doelenpoortjes; eenige gevels, hier en daar in de stad verspreid; en ^avelsteenen, waarvan verscheidene in hun latere omgeving zijn her plaatst. terwijl vele in het Westfriesche museum bewaard worden. Gerhardus J. Verhage. Veermanskade 14, Am sterdam; Meijer Leeuwarden. Nieuwstraat 6. v. Amsterdam; Elisabeth van de Pal. Ged. Appel haven 5, van Nieuwer-Amstel; Grietje Doets, Nieuwstraat 18. van Oudendijk; Petrus Jacobus Krul en vrouw. Gerrltaland 12; Fedde Terpstra en gezin. Derdeboomlaan 169, van Schagen; Hero van WUngaarde. Breestraat 1. van Zaan dam; Petrus J. Steur, Berkhouterweg 22. van Edam; Margaretha M Ligthart. Koepoortsweg 35. van Wognum; Laura A. Steenblok. J. Pz. Coenstraat 14. van Amsterdam; Jelle Zeijl. Elk- straat 10. van Dokkum; Elly Doudart de Ia Grée, M. C. Over. Benoeming van vier (reep, vijf) leden der vaste Commissie voor de openbare werken, thans samengesteld uit de heeren A. de Groot. N. Harder, H. Kaldenbach en G. V. Lampe 5e lid: de heer U. G. Dorhout. Benoeming van vier (reap vijf) leden der vaste Commissie voor het Onderwijs, thans aa- mengesteld uit de heeren U. G. Dorhout. H. Kaldenbach. Mevrouw M. C. Magchielae-Veit- huls en den heer H. Zijp. 5e lid: de heer J. Vlaar. Benoeming van 4 leden en 4 plaatsvervan gende leden van de Coirtmlssle voor het Geor ganiseerd Overleg (aftredend zijn: de heeren N. Harder. U. G. Dorhout, P. M te Lintei Hek- kert en H. Zijp, leden, en resp. de heeren dr. J. C. de Ruüter de Wildt, G. V. Lampe, F. Groot en C. J. F. Hendriks, plaatsvervangende leden). Benoeming van 4 leden van de Commissie van Advies voor de werkverschaffing, thana sa mengesteld uit de heeren U. G. Dorhout. A. de Groot, N. Harder en O. V. Lampe. In verband met de kaaskeuring en kaas markt op Woensdag. 13 September 1939, zal op Dtaiderdag 14 September d a.v geen kaasmarkt wórden gehouden. GEBOREN:"'T r NELLY VAN MAAR88EVEEN Alkmaar, Rembrandtstraat 70. Van hetgeen in de 18e eeuw gemaakt la. is nog heel veel over, het draagt nog zeer veel mooie kenteekenen, want het is Immers een navolging van proportlestelsels. die hun over sprong hebben bij de zoo gevoelige klassieken. Helaas copieerde men alleen de vormen en plakte men die op een daarmede In het geheel niet overeenstemmenden Inhoud. Om streeks 1700 en verder in de 18de eeuw ia er heel wat „opgeclerd en vermooyt”, zooals men zelde. Topgevels werden weggebroken en andere gevels met groote ruiten werden voor de hulzen geplaatst. De ruitjes In lood konden zeker geen dienst meer doen; overal werden ze ver vangen door „Engelsche schuiframen". Soms werden twee gebouwen aaneengetrok- ken en voorzien van een nieuwen rechthoeklgen gevel met een planslergoot. De daken aan de achterzijde bleven dan, met een rakgoot mid den over het gebouw, bestaan, evenals de bin- nenverdeeling. zoodat er heel hooge beneden- en zeer lage bovenvertrekken ontstonden. Vroeger had men een rU raampjes onder en een rij boven den luifel; irelk een levendige gevelverdeellngEn nu hoe alleronaan genaamst doen ons de uitgestrekte beneden- deelen van zulk een gevel aan! Van deze soort hulzen zijn er nog veel te vinden. Het St. Pietershof to al in 1692 van een ander „kleed” voorzien. Verder noemen wij nog het gebouw van de W. I. Compagnie (1784), het Weeshuis en een gevel op het Basse- cour van het Westfriesch museum. Verscheidene gebouwen werden geheel en al nieuw opgetrokken, oa. de Luthersche Kerk (1769), de pastorie hierbij (1773). het R. K. Wees- en Armenhuis (1773), de Joodsche kerk (J775J. de pude Doelen (1778), het-, woonhuis van den Muntmeester (17B1). enz. Geboren: Oskar Willem, zoon van J. B. Del- cour en G. B. wlegrata; Jeannette Ursule Marie, dochter van L. G. J. M Roes en Th. L. Stibbe; Catharina Johanna Maria, dochter van 8. J. Verlaat en M P. Visje; Martha Maria, dochter van E S Koop en C. Molenaar; Jan nette Cornelie, dochter van J. Broertjes en A Blauw OverledenReinder Davidson, 67 jaar. echt genoot van J. Nooij, wonende te Westwoud; Pieter Spel, 81 jaar, weduwnaar van J. Roe- coert; Antoon Freesen, 39 jaar. echtgenoot van B van der Paal; Maria Geertrulda van der Haven. 57 jaar. echtgenootc van Jb. Serler; Arend op 't Land. 58 J„ echtgenoot van J. van de Beek; Catharina van Riel. 86 J„ weduwe van O. J. de Vries; Grietje Bronkhorst, 78 j_. weduwe van D. Brander Tk., wonende te Hoogkarspel; Petrus Johannes Bakker, 8 maan den. z. v. J. Bakker en D. W. Baas, wonende te Medembllk; Maria van den Berg. 68 J., weduwe van V. Ejjken. Ondertrouwd: Pieter Appel en Grietje Wuijs- ter; Andries Krulsdljk en Antje Tuinman (Wer- vershoof)Maxlmlllaan Kochanowskl (Wog num) en Anna Korver. Getrouwd: Adrianus Groen en Jantje Karnat; Berend Wenning en Elisabeth M Verweij; Jo hannes Blok en Maria Pierlo. Joh Messchaert 20. van Amsterdam; Abraham A. Dobbe. Achterstraat 8. van Voorschoten; Gerard Fels, Joh. Messchaertstraat 20, van Dordrecht: Maria MastelIng. KI Nbord 23. van Obdam; Cornells J. de Graaf. Gr Noord 17. van Overschie; Cornells H Borgman. Koepoortsweg 100, van Groningen; Hendrik Huson. Munnlc- kenveld 8. van Roosendaal; Petronella Degeling, Anna Slenters. Koepoortsweg 35, van Gro- van van 7 - -van Workum; Jacob D. Nlerop en gezin. Derdeboom laan 49. van Barsingerhorn; Harm Stoelwln- der en gezin, Westerdijk 18. van Schoterland; Antje Galis—Tulnstra. Zon 15, van 's-Graven- hage. Het gebouw van den Proost (museum) werd vergaderplaats van den Gecommitteerden Raad; het 8t. Ceclllën-klooster (stadhuis) werd het Logement der Gecommitteerden Ook werd een Latijnsche school opgericht. Het 8t. Agnietenklooater (achter Groote Kerk) werd Admlrallteltskamer, ook wel Princenhof ge noemd. Het 8t. Geertenklooster (Gouw) werd Oude Vrouwenhuis benevens Bank van Lee- nlng. Door het St. Catharlnaklooster werd de Muntstraat aangelegd; aan van kwam de O. I.-kamer *n zijde de Munt. Het 8t. Mariaklooeter (ook Gouw) werd weesinrichting. het Krulsebroedereklooster werd het 8t. Pietershof; op den grond hiervan kwam ook nog een Pesthuis te staan. Het St. Clara klooster eindelijk werd een turfpakhuls voor arme menschen. terwijl het 8t. ^aria Mag- dalenaklooster veranderd werd In burgerwoon- hulaen. Deze laatste kloosters stonden in de buurt van de Noorderkerk. Bij een korte, algemeene beschouwing over Booms oude gebouwen dient in het laatst der 16de eeuw een grens getrokken te worden, aldus de heer J. C. Kertmeljer In een be schrijving over oude Hoomsche monumenten. De enkele gebouwen en de weinige brokstukken, die nog over zijn van vóór dien tijd, dragen het middeleeuwsche karakter; de latere het echte Renaissance-type Ns den tijd van rijkdom en opbduwende kracht t- het einde der 18de en het begin der 17de eeuw komt er op bouwkundig gebied een tijd van rust. De zaken gaan hun gang Hoorn speelt naar bulten een groote rol in deze rumoerige tijden tot eindelijk door allerlei een verandering Is waar te die eventoUdlg loopt met de gebeur- i andere steden. We naderen de 18de tdeii ontstane bouwwerken, de ver- daaraan aangebracht, de ganache met kleederdrachten enz. alles vertoont een geest, een opvatting, die heel wat zwakker to dan die der vroegere jaren Catharina G Groentjes, van Keern 67 naar Alkmaar, St. Elisabeth Gesticht; David Willig, van Breed 2 naar Llmmen. RIJksstraatweg B81; Jacoba H. %iutvpjd, van It. Zeedjjk 5 naar Zaandam. Schoolmeesterstraat 91; Maria E. van der Lee. van. Koepoortsweg 61 naar Alkmaar, Comanstraat 18 Inw.; Johan H. Levers en gezin, van J. Pz. Coenstraat 32 naar Haarlem. Ouden weg 35a; Albertus A. van Dyk, van Derdeboom laan 83 naar Enkhuizen. Spoorwegstation; Aafje M. WillemsGroentjes, van Derdeboomlaan 26 naar Den Hélder. Joubertstraat 88; Pieter Druif, van Gr. Oost 18 naar Nlbbixwoud; Geer- Hiermede geven wij U kennis, dat door een droe vig ongeval te Wassenaar is overleden, onze lieve Echtgenoot en Vader JAC. HOUTENBO8 Echtgen. van G. M. Leek, In den ouderdom van 47 jaar. Zijn diepbedroefde ECHTGENOOTE en KINDEREN Bergen, 31 Aug. 1939. Anthoniusstraat 5. «De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Maandag 4 September om 9 uur, in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Bergen, daarna begrafenis op het R.K. Kerkhof, aldaar. DIERENARTS SPANBROEK P Nieuwenhout, dierenarts, Hoorn Telefoon 79 Boodschappen worden ook aange nomen Spanbroek - Telefoon 25 Benoeming van vier (resp. v(jf) leden der vas te Commissie voor het grondbedrijf, thans sa mengesteld uit de heeren A. de Groot. N. Har der. P. M. te Lintei Hekkert en H Zijp. Se lid: Mej. G. Over. Benoeming van vier (resp. vijf) leden der vaste Commissie voor het slachthuisbedr-jf. thans samengesteld uit den heeren C. J F. Hen driks. mevrouw M C. Magchielse-Velthuls. mej G. Over en den heer J. Vlaar. 5e lid: de heer U. G Dorhout. Benoeming van vier (resp. vijf) leden der vaste Commissie voor het gemeentelijk markt wezen. thans samengesteld uit de hebren F. Groot. N. Harder, O. J F. Hendriks en Mevr Magchielse-Velthuls. Se ltd: Mej. G Aan het einde der 18de en het begin der 19de eeuw ziet het er verband met de politieke toestanden niet rooskleurig uit. De verandering van regeeringsvorm en de achteruitgang van den handel zijn twee factoren die voor Hoorn niet gunstig waren. Men had geen vergader plaats van Gecommitteerde Raden meer noo dig; het Logement der H.H Gecommitteerden werd Ingericht als stadhuis, het aardige oude stadhuis aan den Rooden Steen werd maar ge sloopt. De O. I.-kamer verdween, evenals de W -In dische. De Munt werd opgeheven. Al deze ge bouwen werden voor andere doeleinden klaar gemaakt en tevens zóó veranderd en vertim merd. dat dit overal zeer ten nadeele van deze monumenten blijkt te zijn geschied. De opheffing der gilden, bedoeld om alle mogelyke bevoorrechting te doen verdwijnen, deed een toestand ontstaan, die zeer slechte gevolgen had voor onzen stedenbouw De drang naar vrijheid, groeiende tn de 19de eeuw, is voor de bouwkunde een achteruitgang gebleken. Wel nam de wetenschap een hooge vlucht, maar de geestelijke leegte bleef, en sloeg over tot allerlei ellendig geknoei. Het innerlijke schoon der vroegere periode werd In het geheel niet meer nagevoeld of begrepen. Een lang vervaltijd brak aan. Veel van de stijlvolle getuigen uit vroeger eeuwen zijn In de 19de eeuw gesloopt en ver vangen door heel veel leelijks Er ontstond nog wel eens een enkel gebouw, blijk gevende van een verandering in de bouwkundige denkbeel den, maar over het algemeen stond men toch zeer ver af van de begrippen, die in den goe den tijd algemeen volkseigendom waren. Gelukkig heeft de regeering een goed werk ver richt door aan te dringen op het behoud van verschillende monumenten en verricht monu mentenzorg thans veel verdienstelijk werk. Door haar werkzaamheid blijven tal van mooie monumenten bewaard. Burgemeester en Wethouders van BERGEN (N.H.) brengen ter algemeene kennis, dat de uitreiking van Rijksdistributiekaarten (nood-distribuUekaarten) aan hoofden van gezinnen of samen woning en aan afzonderlijk levende personen of aan hun ge machtigden zal plaats hebben in het DORPSHUIS, Raadhato- straat No. 2, op en personen, wier namen aan- van 1938. Voorstel tot vaste benoeming van mej. S. K. Klimp en tot tijdelijke benoeming van mej. A Seel als leeraressen aan de Huishoud- en In dustrieschool voor meisjes. Benoeming van twee wethouders. Benoeming van vier leden der vaste Commis sie voor de strafbedreigende verordeningen '.waarvan de Burgemeester Ingevolge de Ge meentewet voorzitter is), thans samengesteld uit de heeren U. G. Dorhout. F. Groot, J. Vlaar en H. Zijp. Benoeming van vier (resp. vijf) vaste Commissie voor de financiën, thans sa mengesteld uit den heer H, Kaldenbach. me»r. M. C. Magchielse-Velthuls. de heeren P. M. te Lintei Hekkert en dr. J. C. de Ruijter de WUdt. 5e lid: de heer H. Zjjp. Benoeming van vier (resp vijf) leden der vaste Commissie voor de Gasfabriek, thans sa mengesteld uit de heeren A. de Groot. C. J. F. Hendriks. G. V. Lampe en dr. J. C. de Ruijter de WUdt. 5e lid: de heer U. G. Dorhout. Benoeming van vier (resp. vijf) leden der vaste Commissie voor den gemeentelijken rei nigingsdienst. thans samengesteld uit de hee ren U. G. Dorhout, F. Groot. C. J. F. Hendriks en G. V. Lampe. 5e lid: Mej. G. Over.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 3