ZIJN ONZE MODERNE KAPSEJES IETS NIEUWS 1 LEKO STOFZUIGERS n de pannen van en VOOR WEINIG GELD Sole a la meunière Sole au gratin ik en van zeven Het Geheim Schoorsteenen Het kapsel van góden menschen Tongschotels uit de Fransche keuken HET BESTE VOEDSEL VOOR ZUIGELINGEN WAT ZAL DE WINTER ONS BRENGEN? E. 1 E Mijn kamer REESINK UIT u r. r DOOR AGATHA CHRISTIE ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 SANITAIR ZUTPHEN - ROTTERDAM (Leuv«ha AMSTERDAM i*'* MET DIT MERK - MINDER WERK t i dergelüke en zes Dat (Wordt vervolgd) p I l k c Ein eenvoudig Rometnsch kapsel met de scheiding in het midden Om voor weinig geld een mooie shawl te ver krijgen doen we als volgt: te ?t een haarband werd het kluwen in den nek saam- „U vergeet één ding, monsieur Lemoine," zei ze, met een harde, verbeten stem.* »Mi. Cade gehad enz.) Voor vier personen: acht mooie tongfilets; drie d.L. melk, een d.L. room, drie afgestre- ken eetlepels bloem, anderhalve afgestreken eetlepel boter, een half ons belegen of oude kaas, een eierdooier, wat zout. Rol de tongfilets op en bind er een draadje e ri d t heeft typhus geh< Mr I, n een Ln ie m i. >r •t d x> et t. n ‘T ir I- ir en zoo werd het de karakteristieke dracht var. Apollo. Onder de godinnen zien we deze haar dracht in X bijzonder bü Aphrodite en Artemis. Veel voorkomend was in Griekenland de me talen voorhoofdsband, die steeds rijker van vorm werd en versierd was met naar boven opste kende bladeren en bloemen; doch ook in den eenvoudigen haarband stak men bloem en blad. Ook de krans werd gebruikt als hoofdversiering. In vele gevallen was het een natuurlijk gevloch ten krans, maar wanneer hij eenmaal de opge wikkelde vlecht draagt, moet hij van metaal zijn. De evenwichtige schoonheidszin van de Grieken waakte ook hier voor excessen. Het zou eerst aan de Romeinsche vrouwen vergund zijn dit schoone evenWlcht te verliezen en zich den sa- tyricus op het toch reeds toegetakelde hoofd te halen. B. Aa. Oorspronkelijk, in den vroeg-Griekschen tijd, droegen zoowel man als vrouw lang haar; alleen de man uit de arbeidende klasse was kort geknipt. Eerst in de tweede helft van de zesde eeuw voor Christus komt bij mannen het kort geknipte haar, op de beschilderde vazen van de zwartfigurige meesters, gelijkberechtigd voor met mooi paars te krijgen, al die oude patronen weer opgehaald; ik kan heelemaal niet teekener. laat staan schilderen, maar dit lukte me toet: wel, een likje hier en daar, een beetje diepte aanbrengen, aoodat de uitgebloeide roeen wee. frisch werden en gingen leven; verder werden de vale blaadjes met zacht groen wat bijgewerfct alles heel luchtig toegepast en vooral niet te nat, opdat de kleuren niet zouden doorloope-, In een wip waren de twee oude kussens we» bruikbaar geworden en ze prijken nu als genet nieuw op mjjn divan, bewonderd door iedereen die ik vertel hoe ze zijn bijgewerkt Met lampekappen en cretonne kan men na tuurlijk precies hetze fde doen, ook oude bloem patronen opfleuren en daarmede zou men ook een beetje olieverf kunnen gebruiken, heel voor zichtig toegepast, want dit geeft nog meer icleui en een warmer effect. Probeert u het eens. he' is werkelijk verrass endI veranderlijke „ideale kapsel”, dat de^beeldhou- wer haar verleende, wanneer hl weergeven als een godengelijk w< de lange haardracht, maar nog in de eerste helft van de daarop vagende eeuw komt het tot alleenrecht. Deze democratische zede maakte zelfs voor de góden geen halt. In het midden van die eeuw krijgt Zeus de later voor hem zoo typische dracht van lokken, die tot aan de schouders reiken. De overwinning van het korte haar is niet zoozeer te wijten aan het veld- winnen van democratische zeden als wel aan den Invloed van de „palaestra". Het was van zelfsprekend lastig worstelen met lang haar. Dit koste has»r is echter nog altijd half-lang. De gewone sier voor het mannelijk hoofdhaar was een haarband of een diadeem. Ik ging de nieuwe kamer aan het inrichten en miste kussens, vooral op mijn lila divankleed; ik wist, dat er nog twee oude schoongewasschen kussenovertrekken in een doos lagen, maar ze hadden hun dienst gedaan, ze waren verkleurd. Maar waar de kleur af is, daar hebben we die eenvoudig weer op te brengen en zoo heb ik met een penseel en een oud tuubje mode waterverf, pen beetje verdund met water en wat inkt om Daar de punten schuin vallen kan men dit model ook toepassen voor een japon met re vers; zijn die wat versleten of smoezelig gewor den, den verfrischt de shawl de heele japon en valt over het minder mooie stuk heen. De eindjes stopt men dan in de taille een beetje handig weg. Wij ontleenen hier enkele belangwekken de gegevens over de bijzondere beteekenls der moedermelk aan een lezing, door den Haagschen kinderarts Dr. Arntzenius on langs gehouden voor de Centr. Vereeniglng tot Bescherming van Zuigelingen en Kleu ters. De Jokken-toupet" op het hoofd van een Romeinsche dame. Kop uit het Kapitóolsch museum te Rome evenmin is het een geschikt hoofddeksel voor 't strand. Maar s avonds en ook al in den laten middag zal een jeugdige, charmante draagster er om bewonderd en.... benüd worden. De voornaamste modekleur is alweer zwart. Daar schijnen we nooit genoeg van te kunnen krijgen. Vermoedelijk zal het meerendeel der vrouwen daar wel blij om zijn, want in den re gel staat X bij iedere kleur haar en er zijn er maar weinigen, die het absoluut niet kunnen dragen. Voor deze minder gelukkigen op dat ge bied diene tot troost, dat er ook veel bruin, wijnrood en grijs en blauw te zien zal zijn. Ook veel combinaties van pastelkleuren, die dan na tuurlijk moeten harmonleeren met de japon der draagster. De garneeringen grenzen soms aan het won derbaarlijke en geven wei blijk van een uiterst levendige fantasie der modescheppers De arme struisvogel is weer een belangrijk doelwit ge weest op hun wilde jacht naar decoratieve ver sieringen en deze getroffen vogelsoort heeft er heel wat veeren voor moeten laten! Als hjj z’n eigen tooi nu eens in de hoedenétalages kon be kijken. zou hij versteld staan van de vele manie ren, waarop zjjn pluimen benut worden Geverfd in de kleuren van de hoeden hangen de veeren gracieus over de randen, slingeren zich elegant gekruld om 'n bol of staan, als 'n toefje opgerold, parmantig boven een voorhoofd. Het is waar, dat de vrouwen, die met deze geleende veeren pron ken, er daarmee zeker charmant en bü uitstek ..vrouwelfjk" uit zullen zien. Zou hierna soms oe paradijsvogel weer eens een beurt krijgen, ter afwisseling? Het arme dier zou daardoor niet alleen z'n veeren. maar ook zijn naam wel op moeten geven, want een idealen toestand UjkZ X me niet, verplicht te zün terwtile van de mode op dameshoeden te prijken. Voiles zullen ook heel veel gedragen worden, zoowel los en wijd afhangend als strak om het gezicht. Vooral wanneer het erg waait *s zoon stukje tule nog wel eens uiterst dienstig om fladderend haar in bedwang te houden. De Grieksche philosophen hielden zich aan geen mode. Sommige droegen lang haar, wan neer niemand lang haar droeg, om zich zelf een eerbiedwaardig voorkomen te geven. Andere droegen het haar kort, wanneer ieder het lang droeg, want tenslotte was alles ijdelheid en kon men op deze wjjze zjjn onverschilligheid tegen over het aardsche uitstekend uitdrukken. En de Grieksche asceet, die met de wereld niets meer te maken had. schoor zich kaal. Wanneer philosoof en asceet in de wijzen waarop zij X haar dragen, hun levensopvatting symboliseeren, dan verraadt dit wel eenigszins al is het dan op negatieve wijze dat de belangstelling van den mensch in het algemeen wel meer op zijn haar gericht zal zijn, dan men oppervlakkig vermoedt. Zelfs alvader Zeus had meer dan gewone interesse voor de mode, indien wij de geschriften van Lukianus gelooven mo gen; want daar kan men lezen hoe Eroos Zeus aanraadt zijn lokken aan de slapen in kleine knoopen over den haarband te leggen, opdat hij meer geluk in liefdesaangelegenheden mocht hebben. Daarvan wist Eroos natuurlijk het een en ander, maar dat neemt niet weg dat hij dit kapsel in een Griekseh modemagazijn heeft af- gekeken, alvorens,hét den vader der góden aan te praten. En dat het den stervelingen in deze zaken al niet minder ernstig verging, daarvoor staan tal- Jooze citaten uit de klassieke schrijvers ons borg. Een wandeling doo. de portrettengalerij van een Romeinsch museum zal den bezoeker er spoedig van overtuigen dat de Grieksche en Romeinsche dame zich een goed uur van den morgen met kam en spiegel onledig hield en dat de mode nooit van stilstand geweten heeft. De nieuwe kapsel-creaties, die jaarlijks op de we reldmarkt gebracht worden, zjjn dan ook lang niet zoo origineel als men veelal wel denkt. Een groot aantal van deze nieuwe creaties is niets anders dan een copie of toch minstens een be werking van de Grieksche of de Romeinsche haardracht en voorloopig zal het archief, waar aan men ze ontleent, nog wel onuitputtelijk zijn. De mode der vrouweljjke haardracht is ge durende den Romeinschen keizertijd alleen al aan zooveel veranderingen onderhevig geweest, dat de haardracht een vrij betrouwbaar hulp middel is, om het beeld van de draagster te da- 'teeren. Een nieuwe keizerin beteekent een nieu we mode en vaak een geheele serie van nieuwe modes. Daarnaast draagt het beeld der keizerin buiten tijd en mode om dikwijls het on- hij war wilde 'eztn. Dit kap sel was een Helleensche kunstschepping en werd door Praxiteles en Skopas aan de als godin voor gestelde vrouw toebedeeld. Het was bijzonder mooi: van weerszijden viel het haar golvend langs het hoofd en me' tot een rond, luchtig k gebonden. Op hoedengebied brengt de mode ons voor de zen winter veel variaties. Er zün verschillende zeer uiteenloopende modellen, maar domineeren doet toch wel de „hooge hoed”. Streng in stijl als een heerenhoea of met wat zwieriger lün en een coquet gebogen rand, maar ’n hooge hoed blijft X. Soms zün ze heel druk gegarneerd met struisveeren. lint of 'n voile, misschien om ’t al te serieuze effect wat te verdoezelen. Maar in ieder geval zal dit het standaardmodel zün voor X komende seizoen. Maar een uur later wordt deze verdenking büna ontzenuwd, doordat Anthony Cade mü het stukje papier komt brengen en mü vraagt of ik het verloren heb. Zooals ik zeg. die ver denking wordt büna ontzenuwd. Maar niet geheel! Want nu kan het zün, dat hü onschul dig is, maar het kan ook zün, dat hü knap,, of beter, glad is. Ik ontken natuurlijk, dat het papiertje van mü is, of dat ik het heb laten vallen. Maar ondertusschen laat ik overal informaties nemen. En vandaag krüg ik antwoord. Het huis in Dover is overhaast ont ruimd; nu is het leeg, maar gisteren was het nog vol vrienden. Het staat vast, dat het X hoofdkwartier van koning Victor geweest is. En bekük nu al deze feiten in verband met X overhaaste vertrek van Monsieur Cade. Sedert het verliezen van het papiertje moet hü gewe ten hebben, dat hü zün laatste kans op succes verspeeld had. Hü gaat naar Dover en onmid- dellijk wordt de bende in het huis daar ont bonden. Maar zeker is het, dat Monsieur Cade niet meer hier terugkomt. En even zeker is het juist omdat ik koning Victor zoo goed ken dat hü zün plan niet maar zoo zal opgeven, dat hü in elk geval nog één poging zal doen, om den diamant te bemachtigen. En dat is de gelegenheid, waarvan ik moet profiteered” Virginia stond bruusk op en ging naar den open haard. Daar ging ze zitten op de houten bank, die er naast stond en keerde zich tot den Franschen detective. manier, waarop hü zün achtervolgers om den turn weet te leiden, niet?” Het gezicht van den Franschen detective ver trok van drift. „Dezen keer zal hem dat niet lukken,” bracht hü er met opeengeklemde tanden uit. I ,,'n Sympathieke kerel," zei Lord Caterham. ,,“n Buitengewoon sympathieke kerel.... Maar zeg, Virginia.... ik dacht, dat hü een goede bekende van je was?” „Dat is ,X juist,” zei Virginia. .Daarom geloof ik ook, dat Monsieur Lemoine zich vergist.” Onder het spreken keek ze den detective recht in de oogen. Maar de Franschman toonde zich in X minst niet beleedigd. ,De tüd zal X leeren. madame," zei hü- „Dan denkt u dus ook, dat Mr. Cade prins Michael doodgeschoten heeft," ging Virginia, na een paar oogenblikken van stilte voort. .Jiatuurlük!” Virginia schudde het hoofd. „Neen. ónmogelijk," zei ze. „Dat is iets, waarvan ik absoluut zeker ben. Anthony Cade is niet de moordenaar van prins Mlchaél." Lemoine stond haar met half-dichtgeknepen oogen aan te küken. „X Kan zün, dat u gelük heeft, madame - aei hü. „Dat X niet Mr. Cade, maar die Herzo- Slowaak Boris geweest is. Maar dan heeft die de orders van zün meester uitgevoerd en op diens bevel het schot gelost. Misschien uit ran cune over onrecht, hem aangedaan, uit wraak dus...." is niet de eenige gast, die gisteren op een ver dachte manier van nier vertrokken is." „U wilt zeggen, madame....?” „Dat alles, wat u ons verteld heeft, ook op een ander van toepassing is. Mr. Hiram Pish, .büvoorbeeld!” „O. Mr. Fish!” „Ja, Mr. Fish. Heeft u ons niet verteld, dat koning Victor pas uit Amerika was terugge komen? Nu, datzelfde kan van Mr. Fish gezegd worden. X Is waar, dat hü een aanbevelings brief van een bekend persoon by zich had, maar zooiets is voor iemand als koning Victor toch een klein kunstje, niet? En hü is niet degeen, dien hü voorgeeft te zün. Lord Cater ham heeft al een paar maal, als iets, dat hem opviel, gezegd, dat, als X gesprek over eerste uitgaven liep (en dat, terwül Mr. Fish hier op De Schoorsteenen is gekomen om de collectie eerste uitgaven te zien) dat hü zich dan eiken keer weer tevreden stelde met luisteren, dat hü niets te vertellen had. En dan zün er een paar feiten, die ook op z'n zachtst gesproken, veel te denken geven. Om te beginnen, dat er op den avond van den moord op zijn kamer licht geweest is. Dan, dat hü dien eenen avond, toen met die schermutseling !h de vergaderzaal, van top tot teen gekleed was, toen ik op het terras tegen hem opbotste. En dan, hü kan dat stukje papier wel hebben laten vallen. U heeft toch niet gezien, dat Mr. Cade het deed. X Kan waar zyn. dat Mr. Cade naar Dover gegaan is. Maar dat kan wel om een andere reden ge weest zün.... om iets te onderzoeken, büvoor- beeld. En mMnchien hebben ae hem daar vast- *8 „Moet ik zeggen, dat u hem kunt ontvangen, mylord?” „Ja, zegt dat maar.Er zit toch niets anders op." Tredwell verdween. Na* een paar minuten kwam hü terug en diende met een begrafenis stern aan: „Monsieur Lemoine.” De Franschman kwam met lichte, vlugge schreden binnen. Die loop verried, dat hü op gewonden over iets was. „Goeden avond, Lemoine,” zei Lord Cater ham. „Ga zitten.... en wat wil je drinken?" .Niets, dank u wel!" Hij boog bele"fd voor Bundle en Virginia. „Elndelük begin ik resul taten te zien. En daarom, omdat het tooneel, waar zich alles afspeelt, uw huis is, vind ik, dat u op de hoogte gebracht moet worden van de ontdekking, de zeer ernstige ontdekkingen, dl» ik de laatste vger en twintig uur gedaan heb.” „Ik dacht wel, dat er ergens Iets belangrüks gebeurde,” zei Lord Caterham.' «Mylord gisteren heeft een van uw gasten Men vindt in die tyden zeer mooie kapsels, die zoowel door man als vrouw gedragen wer den. Een der mooiste frisuren bestond daarin, dat men het haar met een band in den nek omhoog bond, om het daarna in een boog weer over den band te laten afvallen. Deze dracht stamde uit Assyrien. waar men haar kan volgen tot in het vierde millennium voor Christus. Ge bruikelijk was het ook om de haten om den hoofdband op te rollen. De schoonheid van deze dracht kan men nog bewonderen aan Apollo Citaredo, welke zich in het Nationaal Museum van Napels bevindt. Niet minde# mooi en even eenvoudig was de z.g. dubbelstreng. De haar massa werd aan het achterhoofd in twee stren gen gevlochten en deze werd om X hoofd gelegd en aan X voorhoofd samengeknoopt. Zoolang de mannen lang haar droegen, beantwoordde de haardracht der vrouwen aan die der mannen, slechts met dit onderscheid, dat er bü hen meer uitdrukking aan gegeven werd, dat zy steeds meer variaties voor de vaststaande frisuur-types von den en dat zü vreemde kapsels sneller overna men. Horatius vermeldt ons in een van zün oden en Lukianos zegt hetzelfde in zün dia logen dat een laag voorhoofd in de oudheid altüd voor schoon gold. Dat kunnen wy nog gemakkelük constateeren, daar het vrouwelük voorhoofd in de klassieke beeldhouwkunst im mer laag gehouden werd. Zoo tracht men reeds vroeg de hoogte van het voorhoofd te verklei nen door de beide parten van het in het mid den uitgekamde haar niet glad naar de ooren te strijken, maar het in een dot te laten af hangen en het boven de ooren met een band op te nemen, of het zelfs om de ooren heen te leiden. Daarentegen werd büvoorbeeld in de eer ste helft van èe vüftiende eeuw in de middel eeuwen door uittrekkeif van het voorhoofdhaar een zoo hoog mogelük voorhoofd verkregen. In de vierde eeuw voor Christus komt dan de z.g. „meloen-frisuur” in de mode. Karakteristiek daarvoor is de deeling van de haarmassa in enkele strengen, welke van het voorhoofd naar X achterhoofd loopen en daar in een bosje, klu wen of ingewikkelde vlecht worden samengevat. Dit kapsel werkt zeer verjongend en op de terra cotta meisjesbeeldjes van dien tüd vindt men deze dracht meestal terug. Het geeft aan deze terracottabeeldjes een sierlykheid en een te vens verschuchterd zün, Waardoor deze kleine meesterwerken uitmunten. Ook jeugdige godin nen als Artemis dragen deze frisuur. De haar- strik, die door de Venus van het Kapitool en de Apollo van Belvedere zoo bekend is, wordt als de dracht van de kunst tot in den laatsten tüd van de oudheid gehandhaaM. Vanaf den Helle- nistischen tyd droegen ook jongens dit kapsel De tong behoort zeker tot de meest gewaar- deerde vischsoortenniet alleen wordt ze door de fynproevers hoog geschat, maar ook da kok aanvaardt ze met dankbaarheid als ,4s visch met de meeste mogelükheden.” Gekookt, gestoofd of gebakken, in filets ver deeld of héél, samengevoegd met verschillen de .garnitures", voorgediend met verschillen de sausen, op haar plaats bü lunch, diner of souperomvat de tong een culinair gebied vari enorme uitgestrektheid. Een kükje op dit vooral door den Franschen kok met veel Over ontgonnen terrein kan voor de Hollandsche huisvrouw nieuwe perspectie ven openen; we laten daarom een tweetal voorbeelden van tonggerechten volgen, waarin de smakelükheid van dezen visch nog wordt verhoogd door de geurige Hollandsche boter of de pittige Hollandsche kaas. Wat natuurlyk niet wegneemt, dat er bok nog allerlei andere soorten en vormen gedragen kunnen worden. De bollen zün meestal’hoog, beginnen breed en eindigen dikwüls in een soort kachelpypje. AJfaar de vernauwing begint zün ze gewoonlyk van 'n lint voorzien. De randen zün niet altüd van bescheiden afmetingen en. juist doordat oe bollen daarbü hoog zjjn, maken veel hoeden een „enormen” indruk. Het lükt dus als of men uitsluitend groote hoeden draagt. Maar, zooals met alles, nóódig is dit natuur lyk niet. Dit kleine zelfs zeer kleine hoed je op onze afbeelding is weer een ander uiterste. Het is een chique Parüsche creatie, eigenlyk niet meer dan een lapje soepel vilt, flatteus over het voorhoofd gedrapeerd, waarna het door 'n rtiassieven vergulden ring gehaald wordt, om dan in een paar parmantig uitstaande slippen te eindigen. Bü een kapsel als het hier afgebeelde is dit een byzonder goed passend model; natuur lyk is het geen hoedje om 's morgens in alle vroegte boodschappen mfee te gaan doen en Wrüf de gestroopte en schoongemaakte ton gen in met wat zout, wentel ze daarna aan weerskanten door bloem. Laat intusschen in de koekenpan een ruime hoeveelheid boter licht-bruln worden, leg er de tqngen in en bak ze op 'n niet te fei vuur aan beide züden mooi goudbruin. Breng ae over op een verwarmden schotel, besprenkel ze met wat citroensap, bestrooi ze met wat zeer fün gehakte peterselie en giet er dan de in de pan achtergebleven gebruinde botor over. Garneer den schotel voor eenvoudige ge legenheden met partjes ontpitten citroen en een toefje frissche peterselie. Maak voor meer feestelüke gevallen een garneering klaar van uitgetande gehalveerde schüfjee citroen met een plakje roode radüs er ojl; vorm daarvan een aaneengesloten rand langs den binnenkant van den schotel, schik er de gebakken tongen in en leg hier en daar een toefje peterselie (of leg in X midden van elk radüsje een tipje ge hakte peterselie). (den. Volgens mü zün de handelingen van 'ish even verdacht als die van Mr. Cade.” De Franschman had haar tot het einde toe aandachtig zitten aanhooren. „Van uw standpunt gezien, oui, madame,” zei hü kortaf, toen Virginia zweeg. „En ik geef toe, dat Mr. Fish niet is, wie hü voorgeeft te zün.” ,Nu dan „Maar dat maakt geen verschil. De zaak is deze, madame: Mr. Fish is een Pinkerton- detective.” „Wat!” riep Lord Caterham uit. „Ja, Lord Caterham. Hy is rtaar Engeland gekomen oih koning Victor op te sporen. Rechercheur Battle en ik hebben dat al van het begin af geweten." Virginia zei niets. Langzaam, met vermoeide bewegingen, ging ze zitten. Door die paar woor den van Lemoine was het geheele bouwwerk, dat ze zoo zorgvuldig, gedachte naast gedachte, conclusie naast conclusie, had opgetrokken, op eens ingestort. „X Is zoo,” ging Lemoine voort. „We weten allemaal, de Süreté, Scotland Yard en Pinker ton, dat koning Victor vroeg of laat op De Schoorsteenen zou verschynen. En dus zün we alle drie hierheen gekomen. Dat was de eenige manier, om hem te krügen." Virginia keek op met een eigenaardige schit tering in de oogen. „U heeft hem nog niet,” zei ze. Lemoine keek haar scherp aan. „Neen, madame. Maar we krügen hem wel.” .Denkt u? Hü staat bekend voor de handige Wie zjjn kamer eens wil opfrisschen en zijn meubels stuk voor stuk een beurt wil geven, ik bedoel niet alleen schoonmaken, maar over trekken, opverven, büwerken, etc. die xomt dikwyls tot de ontdekking, dat al die kleine veranderingen, die meubelmaker of schilder, be hanger en dergelüke trouwe hulpen in den nood voor hem doen, tevens een heel gat in zyi portemonnaie slaan* Dat ondervond ik ook toen ik ging verhuizen. weken tevoren in mün vrye avonduren begon ik elk meubel, stuk voor stuk na te zien met het idee: ik wil”het zelf doen, anderen doen het, ik kan het ook. We nemen twee georgette zakdoeken of vier kante lappen van ongeveer vüftig centimeter en leggen die. als de teekening aangeeft, A en B, tegen elkaar. We knippen ca. twee centi meter van de punten af, slaan dit afgeknipte stukje even in en maken dan met een paar aardige plooitjes de twee stukken aan elkaar, zoodat het een geheel geeft. Wie zün geld erg zuinig beheert, zoomt met een rolnaadJe de twee stukken zelf, of anders laten we ze uit slaan. Om nu een coquette das te verkrijgen, naaien we op het aangezette deel een paar bloemetjes, goed plat, en stevig. Op die manier is van het aanzetten niets te zien en met een corsage van dezelfde soort en kleur op den mantel krügen we een leuk geheel. Kleine details aan ons toilet verhoogen de charme van ons uitzien en geven ook een kük op de fantasie van de draagster. Wie nu meer van ruiten of strepen houdt, kan dit mdUel ook gebruiken, maar we zouden dan adviseeren de bloemen weg te laten en de stukken op de machine aan elkaar te stik ken. Het voordeel van dit model is, dat door dat platte stukje achter aan den hals, de das blüft zitten en er niet slordig of rommelig gaat uit zien. Hoe verfraait men zichzelf door Een chique, flatteerende Parijsche creatie, vooral geschikt voor de avonduren En ik heb gewreven en geboend en bügeschil- derd, verguld met oudgoud-poeder, aangemaakt met vernis, daar waar het noodig was voor an tieke voorwerpen, de lampekappen gewassenen in een lauw sopje en opgeverfd met een beetje rose verf of een paar druppeltjes rooden inkt in het water, de gepilsseerde strookjes gewoon Be streken met een warmen bóut, want dit gaat heel goed en staat leuk; verder twee Persjes door gestopt met tapütwol, een mat met wollen band omgeboord en een kaarttafeltje met groene stof overtroffen, niet geplakt maar netjes gespykerd. en zoo was dan na eenige weken het meubilair weer opgeknapt en waardig om in een nieuw en frisch vertrek gezet te worden. Dit alles is misschien wel heel gewoon, zooveel huisvrouwen houden haar meubels bü, zonder den vakman voor elk wissewasje te roepen en ik waag net ook niet als eenvoudige kamerbewoner, mé"met haar handigheid te meten, maar van één ding moet 'ik u toch vertellen waar ik enorm veel pleizier van heb. dit huis op een zeer geheimzinnige manier ver laten. Van het begin af heb ik me niet zeker van dien man gevoeld. Hy Is iemand, die uit het donkerste gedeelte van een ongeciviliseerd werelddeel komt. Twee maanden geleden was hü in Zuid-Afrika. Maar daarvóór! Waar is hü daarvóór geweest?" Virginia haalde onrustig adem. Lemoine keek haar een oogenblik scherp aan; dan ging hü voort: „Waar is hü daarvóór geweest? Dat weet niemand. En hü is in alles het evenbeeld van den man, dien ik zoek; hü is vroolük, moedig, roekeloos; hü is een man, die alles durft. Ik stuur telegram na telegram weg, maar ik krüg geen inlichtingen de menschen weten niets over zün verleden. Tien jaar geleden is hü in Canada geweest, maar daarnaniets, rien du tout! Mün verdenkingen worden zeker. Dan vind ik op een dag een stukje papier, op een plaats, waar hü juist langs gegaan is. Er op staat een adres, een adres in Dover. Een poos later laat ik of het bü ongeluk gebeurt dat stukje papier weer vallen. Ik stel me ver dekt op en zie, dat Boris, de Herzo-Slowaak, het opraapt en aan zün meester brengt. En ik weet, positief, dat genoemde Broederschap in dezen met koning Victor samenwerkt. Als Boris in Mr. Anthony Cade zün chef herkend heeft, zou hü dan niet doen, zooals hü op het oogenblik doet: zün gehechtheid op hem over- brengeij? Wat voor reden zou hü kunnen heb ben. om iemand, die hem volkomen vreemd was, te gaan dienen? Het is verdacht, het is zéér verdacht! ihgenïauze haardracht? was eeuwen geleden ook reeds een probleem, dal man (en vrouw) bezig hield Om te beginnen lichtte spreker aan de hand van een grafiek den invloed van de borstvoe ding op de mortaliteit van den zuigeling toe. Bü het einde van het eerste levensjaar bleken 15 procent van de kunstmatig gevoede zuige lingen overleden te zün (de meesten in de eerste drie maanden) terwül dit bü de borst kinderen slechts 3 procent bedroeg. De sterfte kans van een kind onder X jaar wordt dus bü voeding met koemelk vijfmaal zoo groot. Bo vendien bleek de gezondheidstoestand van het borstkind ook na het eerste jaar belangrijk beter, wat oa. duideiyk bü epidemieën uit kwam. Verder is gebleken dat van koemelk het eiwit altüd moeilüker verteerbaar is, o.a. door snel lere en grovere stremming en bovendien om, dat soortvreemd eiwit tot zekere hoogte een schadelüke werking uitoefent. Merkwaardig zün zeker de laatste vondsten omtrent de vitaminen In de melk. Wat de A-vitamlnen betreft bleek, dat voor al In dep winter ln koemelk een tekort hier van kan bestaan, wat bij de moedermelk nooit te vreezen is. Een A-tekort kan os. leiden tot verminderden groei, meer vatbaarheid voor infecties en apathie. Zeer belangrük 'voor den zuigeling is de aan wezigheid van C-vitaminen, die ln moedermelk^ drie- tot viermaal zooveel voorkomen als in koemelk. Bovendien gaat een groot gedeelte bü de koemelk door -verhitting, door contact met de lucht en X gebruik van koperen kannen verloren. Wat den immiiniseerenden Invloed van moe dermelk betreft (waardoor dus dé* zuigeling minder vatbaar voor ziekte wordt), was het reeds lang bekend dat de immuunstoffen tegen ziekten, die de moeder vroeger (influenza, diphterie, jx>kken. voor een deel uit het bloed in de melk over gaan, terwül de Immuunstoffen tegen de ziek ten van de koe, die ln de koemelk zün, voor den mensch geen waarde hebben. Ten slotte wees spreker op den band, die door de borstvoeding tusschen moeder en kind ontstaat. Zün voordracht was zeker in staat om de byzondere waarde der moeder melk in het licht te stellen. tien z VOOR ALLE gaar worden, zóó, dat eigenlük het water ter nauwernood in beweging is, in ongeveer minuten. Maak intusschen de saus daarvoor roerende de boter met de bloem tot een gelük mengsel en verdun dit geleldelük door er eerst langzamerhand de melk bü te gieten en daarna den room. Strooi er opéén eetlepel na de geraspte kaas door eri maak de saus af met den eierdooier en zooveel zout als voor den smaak noodig blükt. Schik de filets in een ondiepen vuurvasten schotel of in een metalen vleeschschotel, be dek ze geheel met de saus en strooi daarover de nog overgehouden kaas. Zet den schotel in een heeten oven, tot de bovenkant goudbruin is geworden. Maak desverklezend rondom de filets een omranding van gespoten aardappelpuree en laat die ook in den oven mee kleuren. BREI MET NEVEDA-WOl Aasde N.V, Ned. Wolspinnerij Heerengracbt «83. A’dam (C-> M.H.. O geneva mg op te ge ven, waar ik Neveda Wel en Uratle Neveda Breipatrenen m rngn woonpl. kan verkrijgen Naam: Adres Woonplaats Print Hendrihlijrfe 1i Van de oudste en meest bekende fabriek in Nederland. Prima fabrikaat voor elke beurs VRAAGT UWEN WINKELIER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9