ONS BLAD Engeland en Frankrijk oorlog met Duitschland in Doel van den strijd: vernietiging! een van Nederland vastbesloten onzijdig te blijven Groote beroering in de Ver. Staten Duitschers torpedeeren Britsch schip fynkiide'S' Kfl het nazi-regime Vreemdevliegtuisen -boven ons land en Het heden FISK SAFTI-FLIGHT Als vliegtuigen worden beschoten Neutraliteitsproclamatie in een buiten gewone Staatscourant De „Bremen” buit gemaakt? Oorlogskabinet in Engeland De Athenia met 1400 passagiers, grooten- deels Amerikanen en Canadeezen z 7 aan boord, is snel zinkende nieuws van weer NIEUWE REGEËRING IN BELGIË Churchill en Eden minister VOOR SLECHTS 1h CENT noodif om de»e annoace ultffekuüpt Ui open envelop aio drukwerk aan ons op to «enden, ontvangt U uitvoerige brochures over bet HERSTELvm Uw HAARGROEI Vermeldt Uw naam on adres op do acbtorsQdg (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: De. H. Naaslag’e Pharm. Pabr. N.V.. Dea Haag Ambassadeurs vragen hun paspoort De Fransehe oorlogsverklaring MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS en van het Britsche leger' van Generaal Gort het van en dat dientengevolge Engeland zich OORhOG te van het Coulondre werd vreemde - voor Engeland en Frankrijk bevinden zich in oorlog met Duitschland. Onze Regeering vraagt beiden par tyen onverwijld onderzoek in te stellen Waarschuwing aan de bevolking gebruikt. Voor de overige artikelen zie men elders in dit blad. Gezondheid is de grootste schat. Eerst als men ziek is beseft men dat. Zoo is het ook met veiligheid Voorkomt gevaar DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN (I. 2.85 p. literllesch®^) F Opperbevelhebber van Engelsche leger De ministers van Het schip volgens Radio-Paris naar een Engelsche haven opgebracht TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 2«5 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct. p. t. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. territoriale zee De buitengewone Nederlandsche Staatscourant, No. 171 d., Zondagmiddag uitgekomen, bevat de volgende verklaring: NEUTRALITE1TSPROCLAMAT1E Algemeene Zaken a.i., van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Defensie en van Koloniën, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis vat} een ieder, wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering ter zake van den oorlogstoestand, die is ontstaan tusschen eenige mogendheden, volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid de volgende be palingen zijn vastgestel. Art. 1: (lid 1). In het rechtsgebied Nederlanden, omvattende het grondgebied Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname toriale zee en SINDS ZONDAG BEVINDEN ENGE LAND EN FRANKRIJK ZICH IN STAAT VAN OQRUOG MET DUITSCHLAND. van het Koninkrijk der en watergebied van en Curasao, de tem de boven dit grondgebied, dit watergebied en deze zich bevindende luchtruimte, worden geenerlei vijandelijkheden toegelaten. Dit gebied mag door geen der oorlog voerenden als basis voor operatiën tegen den vijand worden om half één Zondagmiddag ontvangen door den Duitschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Rib bentrop. Hij vroeg hem of hij in staat was een bevredigend ant woord te geven op de mededeehng van 1 September. Von Ribbentrop heeft hierop ontkennend geantwoord. Vervolgens heeft Coulondre, na een laatste maal te hebben herinnerd aan de zware verantwoordelijkheid, welke het rijk op zich heeft genomen door zonder oorlogsverklaring vijandelijkheden te beginnen tegen Polen en geen gevolg te hebben gegeven aan de suggestie der regeenngen van Frankrijk en Groot-Brittannië, doen weten, dat de Fransehe regeering zich verplicht zag met ingang van Zondag 3 September, des namiddags te 5 uur, haar verplichtingen, jegens Polen aangegaan, welke verplichtingen der Duitsche regee ring bekend zijn, na te komen. Na deze’ démarche heeft Coulondre door een secretaris in de Wilhelmstrasse zijn paspoort laten vragen. Te Parijs en te Londen hebben de leden der Duitsche ambas sade eveneens hun paspoorten gevraagd. oorlog beschouwt. De staat van oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land ging in Zondagmiddag om vijf uur. Aan den Franschen ambassadeur te Berlijn, Coulondre, was Opgedragen Duitschland mede te deelen, dat wanneer het niet, of negatief zou ant woorden op de mededeeling van de Fransehe regeering 1 September, Frankrijk na Zondagmiddag om vijf uur de verplichtingen ten uitvoer zal leggen, die het jegens Polen op zich heeft genomen. De staat van oorlog, waarin Groot-Brittannië zich met Duitschland bevindt, is effectief geworden Zon dagochtend te 11.15 uur, toen Dunbar, de chef de afdeeling verdragen van het Foreign Office, den Duitschen zaakgelastigde dr. Kordt mededeelde, dat van 11 uur Engelschen zomertijd af de staat oorlog tusschen -Engeland en Duitschland bestond. Om 10.20 uur Zondagmorgen is over de Engelsche zenders de mededeeling gepubliceerd, inhoudende, dat om negen uur de Britsche ambassadeur in Ber lijn de Duitsche regeering heeft doen weten, dat, tenzij om elf uur Zondagmorgen van Duitschland ’n .gunstig antwoord was ontvangen ten aanzien van de gestelde eischen betreffende de staking van de vijandelijkheden in Polen, Engeland zich in staat van oorlog zou achten met Duitschland. Toen op den vastgestelden tijd geen antwoord van Berlijn was ontvangen, ging de staat van oorlog tusschen Engeland en Duitschland in. Te 11.35 „uur Zondagochtend deelde de Britsche ministerpresident Chamberlain voor de radio mede, dat te elf uur (11.20 Amsterd. tijd) van Duitschland geen gunstig antwoord op het gestelde ultimatum was ontvangen en van dit moment af met Duitschland in staat van NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD l. met Binnenlandsche Lord O O O Het deelde Westen de Schotsche In de reddingsboeien van de Athenia was plaats voor in het geheel 1830 passagiers. Het schip had een lading van duizend ton ingenomen te Liverpool. o 3 >1 2 to n LONDEN, 4 Sept. (Reuter). De Koning heeft tot opperbevelhebber van het Britsche veldleger benoemd generaal Gort; tot chef van de imperialen generalen staf generaal Ironside en van de strijdmachten in Enge land generaal Kirke. Mé- Ppels l S— tgeu- nven 2800 7.70 elen: 2.80 cent, 'incn oerd cent l»n. ond. rzen >elen ede- 00— uch- pr«- men la- lan- am- HJke kaas per mud nud. Ko- ent. Iven 1— 8.30, sode —13 mogelijkheid, dat de luchtdoel- de 'luchtdoelmitrailieurs en de vliegtuigen op de in overtreding Early voegde hieraan toe: Ik wensch te doen uttkomen, dat het schip volgens de officieele inlichtingen uit Glasgow kwam en via Liver pool met vluchtelingen op weg was naar Canada Ik wensch daarop te wijzen, aldus Early, om aan te toonen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. In verband met de door de regeering be volen beperking van het luchtverkeer be slaat de artillerie, militaire zijnde luchtvaartuigen het vuur openen. Teneinde te voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neervallende scher ven of kogels, wordt de bevolking aange raden om, wanneer een dergelyke beschie ting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoe ken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven. Stephen Early, de secretaris van Roosevelt, heeft verklaard, dat de passagiers van de Athenia volgens te Washington ontvangen berichten in hoofdzaak Canadeezen en Amerikanen waren. De president der Ver. Staten heeft een offi cieel telegram ontvangen, waarin van deze tor- pedeering melding werd gemaakt. Radiorede van Minister-president Chamberlain het Engelsche volk in een oorlog met Duitschland aan. De historische Lagerhuiszitting van dagmiddag. Het Britsche stoomschip Athenia I 400 man aan boord getorpedeerd. Daladier. BRUSSEL, 4 Sept. (Belga) Met het oog op de ontwikkeling der internationale ge beurtenissen heeft minister-president Pierlot in naam van den Koning de Belgische Werkliedenpartij deelneming aan de regee ring aangeboden. In een spoedvergadering heeft bestuur der werkliedenpartij besloten dit aanbod te aanvaarden. kondigt radiorede den DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubrlek 10 ct- per regel. Dit oorlogskabinet heeft reeds Zondagmiddag een eerste zitting gehouden. Voorts zijn nog in de regeering opgenomen, respectievelijk hebben andere functies gekre gen: 4 Binnenlandsche Zaken en Veiligheid: Sir John Anderson. Dominions: Anthony Eden. Lord-president van den ministerraad: Stanhope. Lord-kanselier: Sir Thomas Inskip Sir John Anderson en Sir Samuel Hoare hebben wel is waar van functie verwisseld, maar eerstgenoemde blijft belast met het organisee- ren van de verdediging tegen luchtaanvallen. In de andere ministeries is geen wijziging ge komen. De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht zijn vreemde vlieg tuigen boven ons land gesignaleerd. De nationaliteit dier vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen onder vuur te nemen. De Nederlandsche regeering zal heden elk van beide partijen, onder verwijzing naar den ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid, uitnoodigen onverwijld een onder zoek in te stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk heb ben veroorzaakt en bij bevestigende beantwoording alle maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Het Britsche ministerie van Voorlichting deelt mede, dat het stoomschip „Athenia”, van de Donaldson Line uit Glasgow, metende ruim 13000 ton, met 1400 passagiers aan boord in den Atlantischen Oceaan, twee honderd mijl ten Westen der Hebriden-eilanden aan kust, is getorpedeerd. Volgens de laatste door de Brit sche admiraliteit ontvangen berich ten is het getorpedeerde stoomschip Athenia snel zinkende. s'" De Athenia meet 13580 ton en behoort toe aan de Donaldson Atlantic Line Ltd. Het schip was op weg naar Montreal. De door de torpedeering van de Athenia in de Vereënigde Staten gewekte beroering is aanzienlijk Men herinnert aan de torpe deering van de Lusitania, doch voegt hier aan toe, dat deze bombardeering nog minder te verontschuldigen valt wegens het Telt, dat de Athenia aan boord noch wapens, noch munitie had, doch Amerikaansche en Canadeesche vluchtelingen, die uit verschil lende punten van Europa kwamen. - Men stelt reeds de vraag of de Duitsche re geering besloten heeft tot een oorlog zonder ge nade. waarmede in den vorigén oorlog de Keizer Amerika bedreigde, zelfs nog voor de Ver- eenwjde Staten zich aan de zijde der geallieer den schaarden. De gevolgen van de torpedee ring kunnen ernstig zijn, en zelfs direct.. Zekere kringen achten het mogelljk, zoo niet waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag of mor gen het Congres in een buitengewone zitting zal bijeenroepen, hetgeen hem volgens de be woordingen van de grondwet zou veroorloven begin volgende week acht dagen na de btj- eenroeping door den president te vergaderen. Kennedy, de ambassadeur der Vereemgda Staten te Londen, heeft het Britsche departe ment van Buitenlandsche Zaken laten weten, dat zich aan boord van de Athenia 200 Ameri kaansche passagiers bevonden, toen dit schip Belfast aandeed Te Belfast werden nog eenlgs Amerikaansche passagiers aan boord genomen. De Athenia was Vrijdagmiddag uit Glasgow vertrokken en had Liverpool aangedaan, van waar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Montreal was vertrokken. De reederjj heeft verklaard, dat *t totaal aan tal personen aan boord van het schip, beman ning en passagiers, 1400 bedraagt. Een groot aantal hunner waren lieden, die wegens de crisis naar Amerika terugkeerden. Fransehe radiostation Radio-Psris gisteravond mede, dat de Duitsche oceaanstoomer „Bremen" van de Hamburg- Amerifca-Ljjn, die deze week eenigen t(jd door de Amerikaansche douane is opge houden en daarna zonder passagiers op te nemen naar Duitschland terugkeerde, on derweg zou zjjn, opgevangen door Biitsche oorlogsschepen en naar een Engelsche haven zou zijn gebracht. Reeds eerder waren be richten ontvangen, dal de „Bremen" op zjjn terugreis naar Europa door een Engelsche kruiser werd achtervolgd. Havas meldt uit Washington, dat de Duit sche schepen, die zich op het oogenblik in de Stille Zuidzee bevinden, zich naar Mexi- caansche havens spoeden. Roosevelt verklaart in een radio-rede, dat Amerika zich tot doel stelt, buiten den oorlog te blijven. Oorlogskabinet in Engeland; Churchill en E.den in de regeering. Generaal Gort opperbevelhebber van Engelsche leger. Belgische socialisten in de regeering. Neutraliteitsproclamatie afgekondigd. Vreemde vliegtuigen boven ons land ge signaleerd. De Engelsche regeering heeft een oor logskabinet ingesteld. Het bestaat uit de volgende ministers: Premier: Chamberlain. Buitenlandsche Zaken: Lord Halifax. Financiën: Sir John Simon. Coördinatie Defensie: Lord Chatfield. Marine: Winston Churchill. Oorlog: Hore Belisha. Luchtmacht: Sir Kingsley Wood. Minister zonder portefeuille: Lord San key. Lord privy-seal: Sir Samuel Hoare.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1