ONS BLAD Engeland oorlog met Duitschland Frankrijk en Doel van den strijd: vernietiging het nazi-regime Vreemdevliegtui8en een van boven ons land Nederland vastbesloten Groote beroering in de Ver. Staten Duitschers torpedeeren Britsch schip j in onzijdig te blijven tffynlknde'S' H „De operaties begonnen” I en boord, is snel zinkende aan buiten- een Neutraliteitsproclamatie in gewone Staatscourant Dë „Bremen” buit gemaakt? Oorlogskabinet Engeland De Athenia met 1400 passagiers, grooten- deels Amerikanen en Canadeezen Als vliegtuigen worden beschoten in weer JAPAN NEUTRAAL NIEUWE REGEERING IN BELGIË VOOR SLECHTS Ik CENT nood iff om deie annonce uitffeknipt in open envelop ale drakwerk aan ene op te *endem, ontvaart U uitvoerige brochures over het HERSTEL,., uw HAARGROEI Vermeldt Uw naam en Adres op de achterxQdg (V.K.P.) der enveloppe en adresseert tan: Dr. H. Nanning's F harm. Fahr. N.V., Den Haag Churchill en Eden De Fransche oorlogsverklaring MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS en Generaal Gort uur van uur van was van uur minister gebruikt. Engeland en Frankrijk bevinden zich in oorlog met Duitschland. Opperbevelhebber van het Engelsche leger DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Onze Regeering vraagt beiden par tyen onverwyld onderzoek in te stellen vijandelijkheden toegelaten. Dit gebied mag door geen der oorlog voerenden als basis 'voor operatiën tegen den vijand worden na Ambassadeurs vragen hun paspoort Na deze démarche heeft Coulondre door een secretaris in de Wilhelmstrasse zijn paspoort laten vragen. Te Parijs en te Londen hebben de leden der Duitsche ambas sade eveneens hun paspoorten gevraagd. De buitengewone Nederlandsche Staatscourant, No. 171 d., Zondagmiddag uitgekomen, bevat de volgende verklaring: NEUTRALITEITSPROCLAMATIE Coulondre werd om half één Zondagmiddag ontvangen door den Duitschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Rib bentrop. Hij vroeg hem of hij in staat was een bevredigend ant woord te geven op de mededeeling van 1 September. Von Ribbentrop heeft hierop ontkennend geantwoord. Vervolgens heeft Coulondre, na een laatste maal te hebben herinnerd aan de zware verantwoordelijkheid, welke het rijk op. zich heeft genomen door zonder oorlogsverklaring vijandelijkheden te beginnen tegen Polen en geen gevolg te hebben gegeven aan de suggestie der regeenngen van Frankrijk en Groot-Bnttannië, doen weten, dat de Fransche regeering zich verplicht zag met ingang van Zondag 3 September, des namiddags te 5 uur, haar verplichtingen, jegens Polen aangegaan, welke verplichtingen der Duitsche regee ring bekend zijn, na te komen. Gezondheid is de grootste schat Eerst als men ziek is beseft men dat. Zoo is het ook met veiligheid Vóórkomt gevaar Het schip volgens Radio-Paris naar een Engelsche haven opgebracht De minister» van Algemeene Zaken a.i., van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Defensie en van Koloniën, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering ter zake van den oorlogstoestand, die is ontstaan tusschen eenige vreemde mogendheden, volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid de volgende be palingen zijn vastgestel. Art. 1: (lid 1). In het rechtsgebied van het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende het grondgebied en watergebied van Nederland, Nederlandsch-lndië, Suriname en Curasao, de terri toriale zee en de boven dit grondgebied, dit watergebied en deze territoriale zee zich bevindende luchtruimte, worden geenerlei oorlog beschouwt. De staat van oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land ging in Zondagmiddag om vijf uur. Aan den Fransdjen ambassadeur te Berlijn, Coulondre, was opgedragen Duitschland mede te deelen, dat wanneer het niet, of negatief zou ant woorden op de mededeeling van de Fransche regeering 1 September, Frankrijk na Zondagmiddag om vijf uur de verplichtingen ten uitvoer zal leggen, die het jegens Polen op zich heeft genomen. De staat van oorlog, waarin Groot-Brittannië zich met Duitschland bevindt, is effectief geworden Zon dagochtend te 11.15 uur, toen Dunbar, de chef van de afdeeling verdragen van het Foreign Office, den Duitschen zaakgelastigde dr. Kordt mededeelde, dat van 11 uur Engelschen zomertijd af de staat oorlog tusschen Engeland en Duitschland bestond. Om 10.20 uur Zondagmorgen is over de Engelsche zenders de mededeeling gepubliceerd, inhoudende, dat om negen uur de Britsche ambassadeur in Ber lijn de Duitsche regeering heeft doen weten, dat, tenzij om elf uur Zondagmorgen van Duitschland ’n gunstig antwoord was ontvangen ten aanzien van de gestelde eischen. betreffende de staking van* de vijandelijkheden in Polen, Engeland zich in staat van oorlog zou achten met Duitschland. Toen op den vastgestelden tijd geen antwoord van Berlijn was ontvangen, ging de staat van oorlog tusschen Engeland en Duitschland in. Te 11.35 uur Zondagochtend deelde de Britsche ministerpresident Chamberlain voor de radio mede, dat te elf uur (11.20 Amsterd. tijd) van Duitschland geen gunstig antwoord op het gestelde ultimatum was entingen en dat dientengevolge Engeland zich dit moment af met Duitschland in staat van NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD ij n het ran -) -J Lord Het deelde In de reddlngsbooten van de Athenia «as plaats voor In het geheel 1830 passagiers. Het schip had een lading van dulaend ton ingenomen te Liverpool. naakt tuller ggm< SJANGHAI, 4 Sept. Reuter verneemt van betrouwbare slide, dat de Japansche re geering aan de Britsche regeering een neu- traliteitaverklaring heeft doen toekomen. Mij. leke laar Kien gave isve, voor nge- ns de t nojt pian- ariem Haar- looi- ■eid- looi- aren, often esen, nbe- een het tfcht Trien Early voegde hieraan toe: Ik wensch te doen uitkomen, dat het schip volgens de offlcieele inlichtingen uit Glasgow kwam en vla Liver pool met vluchtelingen op weg was naar Canada Ik wensch daarop te wijzen, aldus Early, om aan te toonen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht zün vreemde vlieg tuigen boven ons land gesignaleerd. De nationaliteit dier vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen onder vuur te nemen. De Nederlandsche regeering zal heden elk van beide partijen, onder verwijzing naar den ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid, uitnoodigen onverwijld een onder zoek in te stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk heb ben veroorzaakt en bij bevestigende beantwoording alle maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. BRUSSEL, 4 Sept. (Belts; Met het oo» op de ontwikkeling der internationale ge- beurtenissen heeft minister-president Pierlot in naam ran den Koning de Belgische Werkliedenpartij deelneming aan de regee ring aangeboden. In een spoedvergadering heeft het bestuur der werkliedenpartij besloten dit aanbod te aanvaarden. Stephen Early, de secretaris van Roosevelt, heeft verklaard, dat de passagiers van de Athenia volgens te Washington ontvangen berichten In hoofdzaak Canadeezen en Amerikanen waren. De president der Ver. Staten heeft een offi cieel telegram ontvangen, waarin van deze tor- pëdeering melding werd gemaakt. PARIJS, 4 Sept. (Havas) Com muniqué nummer 1 van den vierden September des morgens meldt: De krijgsverrichtingen zijn begon nen wat betreft het geheel der strijd krachten te land, ter zee en in de lucht. LONDEN, 4 Sept, (Reuter*. De Koning heeft tot opperbevelhebber van het Brrtache veldleger benoemd generaal Gort; tof chef *vaa den imperialen generalen staf generaal Ironside en van de strijdmachten in Enge land generaal Kirke. In de nieuwe regeering hebben de volgende ministers zitting: Minister-president zonder portefeuille: Pierlot; Verkeer: Marck; Landbouw: d'Aspremont Lijn den; Economische Zaken: Sap; Ravitailleering Delfosse; Koloniën: De Vleeschhauwer, allen Katholiek. Minister zonder portefeuille: De Man; Buitenlandsche Zaken: Spaak; Justitie: Sou dan; Arbeid en Sociale Zaken: Balthazar; Pro paganda: Wauters, allen socialist; Minister zon der portefeuille Janson; Binnenlandsche Zaken: Devèze; Openbare werken en Werkloosheidsbe strijding: Vanderpoorten; Volksgezondheid: Jas- par, allen liberaal; Technische ministers: Na tionale Verdediging: luit.-generaal Denis; Fi nanciën: Gutt; onderwijs; Duesberg. De Athenia meet 13580 ton en behoort toe can de Donaldson Atlantic Line Ltd. Het schip was op weg naar Montreal. De door de torpedeerlng van de Athenia in de Vereenlgde Staten gewekte beroering Is aanzienlijk Men herinnert aan de torpe deerlng van de Lusitania, doch voegt hier aan toe, dat deze bomberdeerlng nog minder te verontschuldigen valt wegens het telt, dat de Athenia aan boord noen wapens, noch munitie had, doch Amerlkaanache en Canadeesche vluchtelingen, die uit verschil lende punten van Europa kwamen. Men stelt reeds de vraag of de Duitsche re geering besloten heeft tot een oorlog zonder ge nade. waarmede in den vorigen oorlog de Keizer Amerika bedreigde, zelfs nog voor de Ver eenlgde Staten zich aan de zijde der geallieer den schaarden. De gevolgen van de torpedee- ring kunnen ernstig zijn, en zelfs direct. Zekere kringen achten het mogelljk. zoo niet waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag of mor gen het Congres in een buitengewone zitting zsl bijeenroepen, hetgeen hem volgens de be woordingen van de grondwet r°u veroorloven begin volgende week acht dagen na de bU- eenroeping door den president te vergaderen. Kennedy, de ambassadeur der Vereenigda Staten te Londen, beeft het Britsche departe ment van Buitenlandsche Zaken laten weten, dat zich aan boord van de Athenia 200 Amen- kaansche passagiers bevonden, toen dit schip Belfast aandeed. Te Belfast werden nog eènlge Amerikaansche passagiers aan boord genomen. De Athenia was Vrijdagmiddag uit Glasgow vertrokken en had Liverpool aangedaan, van waar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James ReM naar Montreal was vertrokken. De reederu heeft verklaard, dat 1 totaal aan tal personen aan boord van het schip, beman ning en passagiers. 1400 bedraagt. Een groot aantal hunner waren lieden, die wegens de crisis naar Amerika terugkeerden. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 285 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p regel; Ingezonden Mèdedeellngen 40 cl p. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor ad^erteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt fl 2.85 p. literfleschWg»- De Eqgelsche regeering heeft een oor logskabinet ingesteld. Het bestaat alt de volgende minister^: Premier: Chamberlain. Buitenlandsche Zaken: Lord Halifax. Financiën: Sir John Simon. Coördinatie Defensie: Lord Chatfield. Marine: Winston Churchill. Oorlog: Hore Be lis ha. Luchtmacht: Sir Kingsley Wood. Minister Bonder portefeuille: Lord San- key. Lord privy-seal: Sir Samuel Hoare. Generaal Gort, de opperbevelhebber van hdt Britsche leper LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Het Britsche ministerie van Voorlichting deelt mede, dat het stoomschip „Athenia”, van de Donaldson Line uit Glasgow, metende ruim 13000 ton, met 1400 passagiers aan boord in den Atlantischen Oceaan, twee honderd mjjl ten Westen der Hebriden-eilanden aan de Schotsche kust, is getorpedeerd. Volgens de hbtste door de Brit sche admiraliteit ontvangen berich ten is het getorpedeerde stoomschip Athenia snel zinkende. Dit oorlogskabinet heeft reeds Zondagmiddag een eerste zitting gehouden. Voorts zijn nog in de regeering opgenomen, respectievelijk hebben andere functies gekre gen: Binnenlandsche Zaken en Binnenlandsche Veiligheid: Sir John Anderson. Dominions: Anthony Eden. Lord-president van den ministerraad: Stdnhope. Lord-kanselier: Sir Thomas Inskip. Sir John Anderson en Sir Samuel Hoare hebben wel is waar van functie verwisseld, maar eerstgenoemde blijft belast met net organlsee- ren van de verdediging tegen luchtaanvallen. Fransche radiostation Radio-Pari. gisteravond mede, dat de Duitsche oceaanstoomer „Bremen" van de Hamburg- Amerika-LUn, die deze week eenlgen t(jd door de Amerikaansche douane is opge- houden en daarna zonder passagiers op te nemen naar Duitschland terugkeerde, on- derweg zou zijn opgevangen door Biitsche oorlogsschepen en naar een Engelsche haven i zou zijn gebracht. Reeds eerder waren be- 1 richten ontvangen, dat de „Bremen" op haar terugreis naar Europa dcor een Engel- schen kruiser werd achtervolgd. Havas meldt uit Washington, dat de Duit sche schepen, die zich op het oogenblik in de Stille Zuidzee bevinden, zich naar Mexi- oaansche havens spoeden. DIENST AANBIEDINGEN, Gavrasgd of Aan geboden, geplaatzt onder du Om roep er- rubrlek 10 ct- per regel. In verband met de door de regeering be volen beperking van het luchtverkeer be staat de mogelijkheid, dat de luchtdoel- artillerle, de luchtdoelmltrallleurs en de militaire vliegtuigen op de in overtreding sijnde luchtvaartuigen het vuur openen. Teneinde te voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neervallende scher ven of kogels, wordt de bevolking aange raden om. wanneer een dergelijke beschie ting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoe ken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven. komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9