Nederland de oorlog en Historische vergadering LUCHTAFWEER VOOR ALLES een Minister-president legt in de Tweede Kamer verklaring af NA TIONALE EENHEID DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 T Het DEN BOSCH BEZINT ZICH VERBINDING MET ENGELAND De afleveringabewyzen Bij het zwemmen verdronken Miniater-preaident apreekt naar Ramsgate gevorderd OVERZICHT TWEEDE KAMER Verkeer met België Volk en weermacht Nationaal park De Hooge Veluwe Geen sirenegeloei meer op fabrieken Dr. Colijn lid der Eerste Kamer Minister doet beroep op bedrijfsleven Er zal atreng toezicht worden uitgeoefend Nederland ach paspoort verdacht Voor achepen, welke zich op reia bevinden De Zeeland voert een ander- daagzchen dienst uit UITVOER VAN ZUIVEL PRODUCTEN Engelach onderzoek lading? RIJKSBUREAU VOOR ZEESCHEEPVAART VERZEKERINGS- VOORWAARDEN St. Alphonaus Seminarium (Nebo) te Nijmegen VOOR ENGELAND IS VISUM NOODIG 3 Tegen hamsteren en prijsopdrijven Van af morgen dekking door certificaat noodzakelijk zou thana mialeidend kunnen werken BOERDERIJEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN Groenlo” van de Men onthoude zich van abnormale tranaactiea v> id brengén. ons heeft (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 4 September 1939 taak onze het onderzoek der vijf oorlogsontwerpen in de afdeelingen, een onderzoek, dat met het opstellen der verslagen en antwoorden ruim vijf uren in beslag nam, tegen half acht werd heropend, stuk voor stuk van de grootste tot de kleinste partij het woord voerden. Voor de katholieke fractie sprak daarbij dr. Deckers als volgt: Zondagmiddag is de 17-jarige E. uit Hengeloo bij het zwemmen in het Kleigat „De Houtmaat” onder Weerseloo verdronken. vertolkt en dit zal blijven doen hoe hoog straks de nood ook moge stijgen, uit ons nationale lied het Wilhelmus, de woorden citeerde. Mijn schild ende betrouwen Züt Gü o God mijn Heer Op U soo wil lek bouwen Verlaat mij nimmer meer. Er wordt op geweaen. dat de Nederlanders, die zich naar Engeland wenschen te begeven, in het bezit moeten zijn van een visum. Dit ver strekt uitsluitend het British Passport Office te ’s-Oravenhage. Bi) den aanvang der Maandagmiddag ge houden zitting van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. J. R. H. VAN 8CHAIK, de volgende rede gehouden: Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer. De rector van het St. Alphonsus Seminarium der Paters Redemptoristen (Nebo) te Nijmegen verzoekt mede te deelen. dat in verband met den internationalen toestand de school in Beek later zal beginnen. De leerlingen warden eerst Dins dag 12 September verwacht. maar in B(j het zwemmen in de Lek onder de ge meente Nieuwpoort is de 14-jarlge C. O. uit Nieuwpoort verdronken. Toen O. plotseling* in de diepte verdween, heb ben twee vrienden, die met hem zwommen, te vergeefs getracht hulp te verleenen. alles geplaatst voor den plicht tot het In spannen van al onze krachten om rondem den troon, in eendrachtige samenwerking tusschen regeering, volk en weermacht de neutraliteit van ons grondgebied te hand haven en alles te doen wat in ons vermo gen ligt om den oorlogsgruwel buiten onze grenzen te houden. een een monopolie-overeenkomst, machtiging. Exporteurs, die Dinsdag of Woensdag Willen uitvoeren en niet in het bezit zijn van een door de centrale afgegeven uitvoer-certificaat, kun nen telefonisch een machtiging aanvragen. De centrale zal beoordeelen of de machtiging kan worden verleend. In tegenstelling met de reeds eerder verstrek te berichten worden met ingang van heden de Nederlanders slechts in België toegelaten, |n- dien zij in Het bezit zijn van een geldig Neder landsen paspoort. De minister van Economische Zaken heeft, voor de uitvoering van de zeeschepenvorderings- De Commissaris van Politie te Arnhem ves tigt nogmaals de aandacht van belanghebben den op onderstaande bepalingen van de ihnjs- opdrijvings- en Hamsterwet 1939 en de Ham- sterbeechlkking In verband met de tijdsomstandigheden heef’, het nationale park De Hooge Veluwe zich ge noodzaakt gezien den ingang Deelen te sluiter.. De hekken bij Hoendertoo, Otterto en Oud- Reemst, benevens de hoofdingang, blijven open. De ANWB heeft bericht ontvangen, dat verschillende Belgische grenskantoren, os. dat te Wernhout op den weg van Breda naar Ant werpen gesloten zijn. Langs die kantoren wordt niemand meer in België toegelaten. Wel is het voor Nederlanders, dieIn België verblijven nog mogelijk terug te keeren. Ook de gelegenheid om grensdocumenten van motorrijtuigen door de Belgische douane voor definitieven uitvoer te laten afstempelen, blijft nog open. Nederlandsche houders van motorrijtuigen, Waarvan de documenten nog niet gezuiverd zijn, kunnen deze alsnog in orde laten maken door naar de grens te rijden en de documenten ter afstempeling aan te bieden. Op deze wijze kun nen zij zich ontdoen van het financieele risico, dat het bezit van ongezuiverde grensdocumenten meebrengt. De minister van Economische Zaken, ge hoord de commissie van advies en de regee- ringsgemachtlgden. heeft nader bepaald, dat alle schepen, welke thans op jaarpolis inge volge de Zee- en Luchtvaartverzekeringwet 1939 verzekerd zijn en welke zich nu op reis be vinden. de meest nabij gelegen veilige haven moeten opzoeken, tenzij zij er de voorkeur aan geven de reis voort te zetten tegen opnieuw overeen te komen voor waarden. Deze voorwaarden zullen- ten spoedigste wor den vastgesteld door den minister van Econo mische Zaken, gehoord de commissie van ad vies en de regeeringsgemachtigden. Verzekerden, die er de voorkeur aan geven, de reis voort te zetten, moeten positie der sche pen en aard van de ladingen ulterlijk Dinsdag 5 September 1939 inzenden aan een der re geeringsgemachtigden. Bij een hevig onweer is Zondag te hengevelde (Ambt-Delden) ce bliksem ingeslagen in ae boer derij van den heer Eetgerink. De boerderij brandde totaal af. Behoudens een geceelte van de administratie en eenig geld kon niets worden gered. Verzekering oekt c)e schade. Zondagmiddag waren in de Vliet te Leid- schendam een aantal Jongens, onder wie de 18-jarige H. van Meggelen. uit Den Haag aan het zwemmen. Daarbij zonk van M. na eemgei tijd om niet qjeer beven te komen. Na ruim een uur dreggen werd het lichaam opgehaald. Tijdens een onweersbui is Zondagavond te zeven uur de bliksem geslagen in een boerden’ te Leeuwarden. In een oogwenk stond de schuur, welke gevuld was met hooi, geheel in vlammen De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen doch kon niet verhinderen, dat de boerderij en het woonhuis zoo «oed als geheel uitbrandden. Een deel van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Geachte medeleden. De in de menschelijke gemeenschap levende krachten ten goede zijn tenslotte onvoldoende sterk gebleken, om het verschrikkelijk onheil te verhoeden, dat zich thans over de volkeren dreigt uit te storten Opnieuw zal een worsteling om recht en gerechtigheid plaats vinden, niet met de edele wapens des geestes. maar met strijdmiddelen, die onze beschaving in haar hart zullen treffen. Dit laatste, dat Godsvertrouwen in moeilijke omstandigheden, teekende het meest treffend datgene dat in deze dagen de groote meerderheid van ons volk bezielt. Dat was het steeds terug - keerend motief in vele redevoeringen. Zoo sprak de Kamervoorzitter die vertrouwde, dat Gods goedheid de werken van vernietiging opnieuw door die des vredes zou vervangen. Zoo sprak de premier, die uit de hymne welke ook fiu nog en In deze'vergadering weten wij ons voor de diepte en zuiverste gevoelens van ons volk Het is voorts dringend gewenscht, dat het bedrijfsleven zich, in afwachting van nog Ver dere door de regeering te treffen maatregelen, van elke abnormale transactie en van transacties tegen hoogere dan toi dusverre geldende prij zen onthoudt. De minister zal niet aarzelen de gevolgen van al dergeluke transacties, welke schadelijk zijn voor het algemeen belang, met behulp van de ter beschikking van de regeering staande Wettelyke bevoegdheden ongedaan te maken. De minister van Economische Zaken brengt het volgende ter kennis van het bedrijfsleven. De thans ingetreden internationale toestand zal de reeds bestaande moeilijkheden voor het be drijfsleven ongetwijfeld vergrooten. Zooals be kend. is gedurende de laatste weken reeds een complex van maatregelen getroffen, dat er op gericht ts aan den toestand het hoofd te bieden. Er wordt door de betrokken instanties onafge broken gewerkt aan het verder aanvullen van deze regelingen, teneinde een zoo goed moge lijk functionneeren van de volkshuishouding in al haar aeledlngen te verzekeren. Men kan evenwel niet verwachteit, dat aanstonds aan alle moeilijkheden kan worden tegemoet geko men. Om de werkzaamheden 'Hn het reeds zwaar belaste ambtelijke apparaat niet te be moeilijken. wordt met nadruk verzocht in ieder geval de eerst komende dagen het telefonisch, telegrafisch en schrlfteljjk contact met het de partement tot het uiterste te beperken. Dat die omstandigheden ook naar het Inzien der regeering een hoogst ernstig en zorgelijk karakter dragen, zal ik wel niet behoeven te zeggen. Ruim 25 Jaar geleden, op Maandag 3 Augustus 1914 werd door ven heer De Savomln Lohman in deze Kamer gezegd: Jk geloof niet, dat ooit ons Koninkrijk in een zóó gevaarlijken toestand is geweest als op dit oogenblik." Het was aan het begin van den wereldoorlog en de Kamer was met een gelijksoortig doel bijeengeroepen als op dezen middag. Ons Koninkrijk bestond toen honderd jaar. Het is wel een bittere ervaring, dat de genera tie, die dien onheilsdag heeft meegemaakt, reeds na een kwarteeuw neiging moet gevoelen die sombere woorden te herhalen. Dit ondanks de hoop, die een tijdlang gekoesterd werd, dat de les van den wereldoorlog niet vergeefsch zou zijn geweest en den volken de kracht zou geven, hun onderlinge verhouding op nieuwen en be trouwbaarder grondslag te vestigen. Het was in het donkerste uur van onze ge schiedenis. dat de geloofshymne geboren werd, die de eeuwen trotseerde; de hymne die ook na nog de diepste en zuiverste gevoelens van ons volk vertolkt, en dit zal blijven doen, hoe hoog straks de nood moge stijgen: De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft hierna namens de Regee ring de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter. De regeering wenscht u en de Kamer dank te zeggen voor den spoed, waarmee deze verga dering op een ongewoon tijdstip is bijeengeko- De nationale gezindheid moge allereerst tot uitdrukking komen in de volksvertegenwoordi ging. Ondanks verschil van staatkundig Inzicht spreke nu meer dan ooit de Innerlijke saamhoo- righeid, waar het gaat om de hoogste belangen van het land. Laten wij onze regeering, die voor een uiterst verantwoordelijke en zware komt te staan, daarbij in alle opzichten krachtdadige, onze hartelijke medewerking ver leenen. en laten wij alles vermijden wat haar in haar nationaal en Internationaal beleid ook maar in het minst zou kunnen bemoeilijken. Moge de tijd niet lang uitblijven, waarop door Gods goedheid de werken van vernietiging op nieuw door die des vredes zullen worden ver vangen. Onverdroten werkend aan de vervulling van onze gewichtige en edele zaak, vragen wij God den vrede dien de wereld niet geven kan, het blusschen van den oorlogsbrand in het zwaar beproefde Europa en zijn vader lijke bescherming van het rijk der Nedér- landen hier en overzee.” Naar de ..Standaard” meldt zal dr. H. Ooijjn zitting nemen in de Eerste Kamer. Dr. W de Vlugt. burgemeester van Amster dam, heeft zijn ontslag als lid van de Eerste Kamer genpmen. Dr. De Vlugt heeft dr. Oolljn bij zijn aftreden als minister zijn zetel aange boden. Het Nederlandsche volk Is trotsch en te vens dankbaar, dat zijn geliefde Koningin zich nog in het uiterste uur dér dreiging in persoon gewijd heeft aan pogingen om een wereldramp te voorkomen er tot verzoening te geraken. Waar de regeering heeft besloten onze neutraliteit strikt te handhaven en» als het moet zonder aarzeling te doen eerbiedigen, staat het geheele volk achter haar. Zorgvolle en moeilijke tijden wachten onze bevolking, welke zij echter eendrachtig en vastberaden zal weten te doorstaan. Toen verleden jaar September de Kamer, even als thans telegrafisch opgeroepen in een spoed vergadering te beslissen kreeg over de economi sche bevoegdheden en de credieten, die de regee ring voor het geval van oorlog ter beschikking moest hebben, ontbrak wat men zou kunnen noemen, de groote historische stijL Het oogen blik was er niét naar. In München confereerden de mogendheden. En van uur tot uur zakte de spanning en werd de hoop sterker, dat de vrede ten slotte nog zou worden bewaard. Thans Is de oorlog een voldongen feit. Thans twijfelt nie mand er aan, dat er zware slagen over Europa zullen komen en zware dagen voor Nederland zullen aanbreken. Spanning is er ook nu niet meer. Was vefieden Jaar echter de spanning geweken voor een zekere lusteloosheid, om zich te verdiepen in beschouwingen over dingen, die op het moment, dat men ze uitsprak, werkelijk reeds verleden tijd waren, ditmaal maakte de spanning plaats voor een vastberaden rust in de afwachting van de komende ellende. Die stemming van rustlgen ernst sprak prac- tlsch alleen uit redevoeringen van den voorzitter mr. van Schalk en van den minister-president, die door de bijna voltallige Kamer bij den aanvang der vergadering staande en in eerbiedige stilte werden aanhoord. doch ook uit de redevoeringen van de fractieleiders die, toen de vergadering na Bij de ernstige taak die ten deze aan de regeering is' opgelegd, rekent zij op de eendracht van het volk en op de trouwe plichtsbetrachting en toewijding van allen, die, op hoogere of Zoo sprak ook de heer Schouten <A-R). die van ons volk verwachtte, dat het in Oode sterkte zou vinden en onder leiding van Oranje voor het vaderland zou- doen, wat de omstan digheden naar recht en billijkheid vorderden Zoo sprak ook de heer Tilanus (C.H.). die hel oprecht toejuichte, dat de minister-president de kerken van Nederland had aangespoord tot een gebed voor den vrede. Daarna: een nationale gezindheid, waarbij niemand achtei wilde blijven en waarin nie mand de regeering den noodzakelijken steun weigerde. Niemand, niet alleen van die groe pen, die de formatie van het nieuwe kabinet niet met onverdeelde instemming zagen de heer Blerema (Llb.) verklaarde uitdrukkelijk, dat de liberalen er zich bewust van willen zijn, dat de regeering steeds het landsbelang voor oogen staat en dat zij zich verplicht achtte laaien steun aan het kabinet in zijn moeilijke laak te verleenen doch ook van den kant der nationaal-socialisten. die vanzelfsprekend de regeering met vertrouwen, maar haar toch de gevraagde bevoegdheden niet .willen onthou den. En ten slotte: demonstratie van de verbon denheid tusschen volk en weermacht. Niemano. die niet ten volle instemde met de maatregelen door de regeering getroffen; alleen de heer Van Houten (C.D.Ü.). die den oorlog nu een maal als een zonde beschouwt en daaruit de zonderlinge consequentie trekt, dat ook de bouw van een weermacht zonde is. Het aan- teekenen, dat hij tegen de directe defenslevoor- stellen was. Ditmaal een Kamervergadering in groeten stijl. Een historische dag In de parlementaire geschiedenis van Nederland. Het «s. „Groenlo groot bruto 1064 ten, ge bouwd In 1926. van de Stoomvaart MD. Noord zee te Amsterdam, op reis van Bilbao naar Rot terdam, passeerde hedenochtend Dungeness op weg naar Ramsgate voor orders. Vermoedelijx heeft het schip van de Engelsche admiraliteit opdracht gekregen naar Ramsgate te gaan voor onderzoek van de lading. “Vanaf heden zal op de naleving van de be palingen streng worden gelet en onmiddellijk tot het opmaken van proces-verbaal en even tueel tot Inbeslagneming var goederen wor den overgegaan. wet 1939 en de wet behoud scheepsrulmte 1939 laatstgenoemde wet voor zoover betreft de zeescheepvaart een rijksbureau zeescheep vaart ingesteld, dat gevestigd is te ’s-Graven- hage, Rijnstraat 24. lagere plaats, bulten of binnen staatsrechtelijk verband, tot medewerking in eenlgerlei opzicht geroepen worden Zij Is overtuigd, dat het beroep dat rij ten dezen op heel ons volk doet, niet onbeantwoord zal blijven. De ervaring, gedu rende de Jongste week opgedaan. zoowel in de voorbeeldige en van een voortreffelijken geest getuigende wijze waarop zich de mobilisatie voltrok, als In andere symptomen, die te haver kennis kwamen versterkt haar In die over tuiging. De dagelijksche leiding van het rijksbureau berust bij een directeur, die «ten dezen optreedt namens den minister van Economische Zaken. Als directeur wordt aangewezen dr. T. P. van der Kooy. Wij moeten ons echter ervan bewust zijn, dat ook al mag de geest tot den oorlog ons gespaard blijven, niettemin groote moei lijkheden en zware zorgen het Nederland sche volk wachten. Laten wij aan die moeilijkheden In een waarlijk nationale eensgezindheid het hoofd weten te bieden en schouder aan schouder die zorgen tor sen, allen voor één en één voor allen. Het is thans veel meer de tijd voor han delen dan voor discussieeren. Naast de weermacht die zich één kan weten met de natie, gedragen als zij wordt door het volle vertrouwen, zij ook het Nederlandsche volk gemobiliseerd ter vervulling van zijn plicht jegens het vaderland. Elk lid van‘ de katholieke kamei fractie aanvaardt dezen hoogen plicht ten volle én als volksvertegenwoordiger én als staats burger. Zoo de voorteekenen niet bedriegen, wacht* ons werelddeel en zijn beschaving in de naaste toekomst een nog bangere crisis dan in de Jaren tusschen 1914 en 1918 werd doorgemaakt. En al mogen wij hopen, dat de rechtstreeksche verschrikkingen van den oorlog aan ons land zullen worden bespaard, dan toch zullen wij ons deel hebben in de spanningen die hjj oproept, in de vernieti ging van welvaart die hij brengt, in het onzegbare leed, dat in allerlei vorm over de volken komen zal. Daarbij zullen de moeilijkheden en gevaren, waarvoor de Jongste wereldoorlog geplaatst, niet alleen met nieuwe kracht zich openbaren, maar ook, naar te vreezen valt, nog zwaarder elschen aan ons beleid en geduld en uithoudingsvermogen stellen dan destijds het geva' was. Omtrent de politieke houding, door ons land in het' uitgebrolcen conflict aan te nemen, bestaat in ons midden geen verschil van gevoelen. Ons land is vast besloten zijn neutraliteit naar alle zjjden met de grootste nauwgezetheid en de vol ledigste consequentie te handhaven. Wij hebben van de naastliggende belll- gerente mogendheden een verklaring ont vangen, dat zij die neutraliteit zullen ont zien. En wjj stellen vertrouwen in den ernst en de oprechtheid van die verklaring. De mobilisatie van onze weermacht is dan ook tegen niemand gericht, maar werkt ten gun ste van allen. Zij Is zeker een plicht tegen over onszelf, maar zij Is nog veel meer een pUcht tegenover de oorlogvoerende partijen. De paraatheid van ons leger, en onze on- verzettelijke wil, om iedere, ook geringste aantasting onzer neutraliteit met allé be schikbare middelen tegen te gaan, verschaft hun de zekerheid en veiligheid, die zij be hoeven. Het afleveren van vorengenoemde soorten van goederen is slechts toegestaan. Indien terzake van de aflevering door af namens den leveran- ‘a cler in tweevoud wordt uitgeschreven, èen af- leveringsbewijs. vermeldende de dagteekening van de aflevering, de soort en de hoeveelheid der afgeleverde goederen en den naam en het adres van den leverancier en van dengene, die de goederen moet ontvangen. Het aldus In tweevoud uitgeschreven afleve- ringsbewijs zal op ieder exemplaar voorzien moeten zjn van een door of namens den ieve- verancier daarop te stellen handteekening. Van het afleveringsbewjjs zal een exemplaar door den leverancier, het andere door degene, die de goederen ontvangt, moeten werden be waar gedurend een termijn van tenminste drie maarden, om dit op eerste aanvraag aan oe bevoegde autoriteiten te toonen. Het vervoer van de hlervorenvennelde soor ten van goederen, is slechts toegestaan, indien een der vorenbedoelde exemplaren van het Rf- ieveringsbewljs de goederen vergezelt. Hoewel dit nog niet wettelijk is verboden, verzoekt het hoofd van den luchtbeschermings dienst te 's-Gravenhage den directies van fa brieken en werkplaatsen dringend reeds thans het aanvangen en eindigen van den werktijd niet meer door het loeien van een sirene aan te geven, aangezien dtt in verband met een eventueel luchtalarm misleidend zou kunnen werken. m onze alzijdige onzijdigheid te 1 kunnen handhaven met den on- verzettelijken wil, waarvan de Ne derlandsche regeering in haar overtui gend categorische verklaring heeft ge waagd, is vóór alles noodig een krach tige, schrikaanjagende en daardoor ten opzichte van mogelijke schenders pre ventief werkende actieve luchtafweer. De eerste nieuwe wereldoorlogsdagen hebben helaas maar al te duidelijk be wezen, dat in de lucht de grootste en meest direct dreigende gevaren zitten voor de ^hending van onze neutrali teit door een der oorlogvoerenden. De officieele verklaringen, welke wij van verschillende zijden mochten ont vangen en die inhielden dat men onze neutraliteit en integriteit zou eerbiedi gen, beteekenen “niet meer dan verkla ringen heden ten dage en in oorlogs tijden nog beteekenen, en zij wer den bovendien beperkt door de voor waarde, dat zij alleen dan zouden gelden, indien ook anderen op gelijke wijze onze neutraliteit en integriteit zouden eerbiedigen. Hieruit volgt dat Nederland op het oogenblk géén groo- ter zorg heeft dan met alle energie en vastberadenheid en met alle mogelijke middelen schendingen van ons gebied in de lucht te voorkomen en als ze plaats vinden te bestrijden. Dit is méér noo dig dan passieve luchtbescherming te gen de gevolgen van mogelijke schen dingen, en méér noodig dan welke an dere hoogstnoodzakelijke militaire maat regelen ook. Alleen wanneer onze actieve luchtaf weer menschelijkerwijze gesproken per fect is, loopen wjj voorloopig het ge ringste risico om meegesleurd te wor den in den maalstroom van dood en verderf, die thans rondom ons aan het kolken is geslagen. Is deze actieve luchtafweer perfect? Zoo ja, dan kunnen wij zoo gerust zijn als de toestand toestaat. Zoo neen, dah moet dit allerbelangrijkst onderdeel onzer defensie met man en macht en zoo snel mogelijk tot de bereikbare per fectie worden opgevoerd, vóór het voor altoos te laat is. men. Zij zou het op prijs stellen, wanneer verschillende wetsontwerpen In verband staande met de buitengewone omstandigheden waarin wij verkeeren. hier nog vandaag konden worden afgehandeld. „Door mij zal worden medegewerkt, dat de aan de orde gestelde wetsontwerpen, alle verband houdende met de buitengewo ne omstandigheden, waarin Nederland is komen te verkeeren, met bekwamen spoed hun staatsblad vinden. Het wordt mij gemakkelijk gemaakt dooi de even ernstige als vertrouwenwekkende woorden, dezen middag door den heer voor zitter van den Raad van Ministers gespro ken. Het beroep, door u, mijnheer de voor zitter, op de Kamer gedaan, zal voor wat irjjn partijgenooten en mij betreft, niet vergeefsch zijn. Geen volk kan dq verschrikkelijke tijding van de ontketening van den oorlog in ons werelddeel met grooter ontzetting hebben ontvangen dan het Nederlandsche, dat zich in vredelievendheid niet laat overtreffen. Smartelijk getroffen door de berichten, welke ons nu reeds van het terrein van den strijd hebben bereikt, huiveren we bij de gedachte aan den vloed van ellende, die over Europa dreigt te worden uitgestort en vernietigen zal wat door den gestadlgen ar beid van vele geslachten werd opgebouwd, die rouw zal brengen in duizenden vreed zame gezinnen en het geluk van tallooze medemenschen zal verwoesten- In dit uur Wat de toekomst aan Europa zal weten wij niet. Wèl weten wij, dat het in bange tijden als deze meer dan ooit aankomt op die eigen schappen van geest en karakter, die ook in ach terliggende eeuwen onze natie in de hacheiyk- ste oogenblikken hebben geschraagd. Eenige Poolsche loggers uit Gdynia, die op de Noordzee aan het visschen waren, zijn in IJmuiden- binnengeloopen en vervolgens in de Coenhaven te Amsterdam opgelegd De Nederlandsche Zuiveloentrale. afdeeling Zuivel, 's-Gravenhage. brengt ter kennis van exporteurs van melk, boter, kaas, melkproduc ten en caseïne, dat ingevolge nadere bepaling reeds Dinsdag 5 September alle uitvoer van deze producten moet zijn gedekt door hetzij reeds afgegeven uitvoer-certificaat, hetzij tevens uitvoer- Staande hoorde de vrijwel voltallige Kamer deze redevoeringen aan. Het voltallige Kabinet was achter de regeerlngstafel gezeten. De geloofsbrieven der nieuwe leden, de hee- ren prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.), C. J. van Kempen (Lib.) en J. Bommer (SD.) worden goedgekeurd. Tot toelating van deze leden wordt besloten. In handen van den voor zitter leggen- de eerste beiden de vereischte eeden af, de laatste de beloften. Om 14.45 gaat de Kamer in de afdeelingen. Van gemeentewege wordt medegedeeld, dat de kermis te 's-Hertogenbosch. die van 10—18 September zou worden gehouden., in verband met den emstlgen Internationalen toestand niet doorgaat. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland” te Vlissingen maakt bekend, dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, met Ingang van heden, 5 September, haar dienst van en naar Ehgeland om den anderen dag zal worden uit gevoerd. Gedurende de maand September zal op de oneven data een boot van Vlissingen en op de even data een boot van Tilbury Docks vertrek ken. Het vertrekuur, zoowel van Vlissingen als van Tilbury Docks, is bepaald op zes uur v.m. Met betrekking tot het te koop aanbieden, of verhuren van goederen en het verrichten van diensten, is PRIJSOPDRIJVING VERBODEN. Indien een burgemeester gegronde verdenking koestert, dat een overtreding plaats vindt, kan hij den in zijn gemeente aanwezigen voorraad van de door hem verdachte personen of onder nemingen voorzoover betreft de soort goe deren ten aanzien waarvan hy overtreding er- moedt. zonder eenlge formaliteit doen in bezit nemen. Ingeval de verkoop van goederen uit den voorraad eener onderneming geweigerd wordt, kan de inbezitneming zonder eenige formali teit eveneens geschieden, indien de burgemees ter de weigering ongegrond of In strijd met het doel dezer wet acht. Als soorten van goederen, waarvan het een ieder verboden Is zich binnen een kalend er- week meer te verschaffen dan hij of de groep van personen, voor welke hij gewoon is zich die goederen te verschaffen, daarvan gedurende een week pleegt te verbruiken, worden aan gewezen rijst. rijstebloem. rijstmeel, gemalen rijst, tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en rogge meel, havermout, gort. vermicelU. macaroni en spaghetti, maïzena, groene erwten, en split- erwten. bruine boonen. witte boonen. capucij- ners en roeijnerwten. andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterd suiker, sla olie, raapolie, boterolie en andere spijscliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffte- surrogaten. thee, cacao, harde seep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeep- schllfers. waschpoeder, alle soorten kaarsen, petroleum. Met het voorbeeld der vaderen voor oogen, willen wjj ons evenwicht bewaren; rastelo«M arbeiden aan de beveiliging van wat ons toevertronwd is. maar tegelijk rustig zijn temidden van de opgexweepte golven: elk in eigen kring doen wat ter leniging van nood en verlichting van druk mogelijk Is, en bo venal een diep en innig geloof bewaren in onsen trouwen Vader in den Hemel, die ook door nacht en stormtij de volken en perso nen wil leiden naar een betere ^toekomst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13