Koning Leopold richt zich tot het Belgische volk De ondergang der Athenia Coulondre te Oldenzaal Mobilisatie in Marokko Australië vecht ook mee Italië voorloopig neutraal MOSKOU LEVERT AAN BEIDE PARTIJEN VASTBERADEN EN KALME WOORDEN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939- Zuid-Amerika Churchill over de Athenia Baltiache staten UIT DE STAATSCOURANT Artillerie-inrichtingen Een tweede Poolsche Duitsche radiorede duikboot vernield Defenaie Voorzorgen voor het Suezkanaal Egypte breekt met Berlijn V eiligheidsmaat regelen ter zee Duitsch mijnenveld in de Oostzee Britsche schepen gaan in convooi varen Daar wachtte hy op den Franachen trein uit Parya Het Vaticaan zet zijn besprekingen voort Gebruik van gassen - ontkend Verklaringen van neutraliteit Ook Nieuw-Zeeland beschouwt zich als vijand van Duitachland Ter beacherming van Amerikaan sche vluchtelingen Koning van Cambodja betuigt trouw aan de Fransche regeering DE WETHOUDERSVERKIE- ZINGEN God zal ons België beschermen* Meer muntbiljetten in Duitschland Mussolini blyft vasthouden aan zijn eigen eiachen en wenachen Onderwijs Volgens D.N.B. houdt Duitachland zich aan volkenrechtelyke overeenkomsten Egyptische partijen aan Britsche zijde Vrywel alle, leden der bemanning en pazaagiera werden gered België en Zwitaerland Chamberlain houdt een .staat van oorlog in Britach-Indië seinde correspondent I Het getorpedeerde Britsche stoomschip Athenia van 139 te talrijke reeds „Osservatore RÓmano" (Reuter). Het Duitsche Berlijn. zelfbeheersching, dat tegenover «at moet zelfstandig blijven, de oogen steeds ge richt op zijn eigen bestemmingen en op zijn eigen doeleinden. Geen enkele overweging mag het daarvan afleiden. Indien het recht heeft op de eerbiediging van zjjn onzijdigheid, moet het zich ook de plichten opleggen die door deze on zijdigheid worden geboden. er kg. 88 kg. BRUSSEL, 4 Sept. (Havas). Belga be richt uit Berlijn dat de ambassadeurs van Groot Brittannië en Frankrijk «vanochtend uit Berlijn zjjn vertrokken naar Nederland. Op het laatste cogenblik hebben de Duit sche autoriteiten niet toegestaan, dat de ambassadeurs naar België zouden gaan. De positie van een onzijdig land Is moeilijk.. Het kan niet anders of het wordt met allerlei propaganda en drijverijen bestookt. Maar het BRUSSEL, 4 Sept. (Belga). Koning Leo pold heeft zich hedenavond door de radio tot zön volk gericht met een toespraak, die in den Nederlandschen tekst als volgt luidt: landen dat zy de civiele bevolking zuilen sparen Graaf Dalle Torre noemde de noorlog tegen de ci viele bevolking een schending van de wetten het eeni- BERLIJN, 4 Sept. Het Duitache Nieuws bureau meldt:' OA.: stuks; Deze biljetten zjjn nooit ongeldig verklaard en moeten derhalve als volledig geldige betalings middelen worden beschouwd. Teneinde te voldoen aan de behoefte van kleinere munt zullen ook biljetten van een en twee rentemark In omloop worden gebracht LONDEN, 4 Sept. De diplomatieke cor respondent van Reuter verneemt, dat de Poolsche ambassadeur te Moskou de regee ring der Sovjetunie er van in kennis heeft gesteld, dat Duitschland Poolsch grondge bied Is binnengevallen en dat er thans een oorlogstoestand bestaat tusschen Duitsch - land en Polen. de 1st. ven le- >an 8846 6971 7138 7437 7891 8148 8332 8632 8803 9089 9395 9540 9632 0061 10196 10633 .0328 1044 1406 1506 1910 2107 2322 2493 2677 2975 3154 3388 3534 3837 4070 4351 4585 4889 5094 5355 5471 5665 5807 5030 5220 >346 5609 5928 1218 7491 7684 7840 7999 1106 (260 MJO 1713 (967 >377 >694 >852 >053 >256 >507 «98 >797 069 397 506 816 976 Er verluidt, dat 75 procent van de passagiers der Athenia vrouwen en kinderen waren. Amb tenaren der reederjj verklaren, dat er 300 Ame rikanen aan boord waren. Volgens Press Asso ciation waren er 34 Duitschers onder de pas sagiers. vaardij van het Suez-Kanaal, niet zal be lemmeren. ge- tan Vn. ten er- rde in- ing la ren ten in- sen ge- aat ten ■tfn De vat ;en fod eer ten st- in- iat iak 1661 2399 2535 2779 2960 3260 3631 3925 4103 4310 4425 4659 4827 5197 5568 5792 5918 6060 6246 6349 s -70 p. O per n; 136 60—80 409 14-9 g.7 22 22. 88 lam- «n en >1 per n 0.40 ,MÜn waarde medeburgers. Nabjj ons is de oorlog uitgebroken. Een tüd van economische en zedelyke beproe vingen breekt voor België aan. Talrijke haar den kennen voortaan de ontroeringen van het scheiden. Ouders, vrouwen, kinderen, ik kom u betoogen, dat Ik in gedachten aan uw zijde sta. Dat artikel eindigt als volgt; „In zijn bood schap van gisteren sprak de heer Chamberlain den wensch uit, dat hU zoolang nog zóu mN gen leven, totdat de herbouw en bevrjjdlng van Europa zouden zijn verzekerd. Wij wenschen hem een lang leven toe, maai één ding Is ze kér, dat Italië aan den heropbouw en de be- vrjjding van Europa niet vreemd zal zijn er. dat nieuwe Europa niet uit een tweede Ver sailles te voorschijn zal komen." De Engelsche ambassadeur te Berlijn, Hen derson, bevond zich vannacht om twee uur op het station Rheine en zou vandaar vermoedelük niet eerder vertrekken, dan wanneer het schip waarmede de Duitsche zaakgelastigde, dr. Kordt, uit Londen Is vertrokken, zich In de Nederland - sche territoriale wateren bevindt. Voor het tijdvak 15 September 19391 Jan. 194 is opnieuw benoemd tot directeur, voor zitter der directie van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen de heer Ir. A. Groothof!, en is met ingang van 1 Januari 1940 benoemd tot directeur, voorzitter der directie, van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen de ad- junct-dlrecteur van dit Staatsbedrijf* ir. Den Hollander dezen trein worden geladen. De bagage van de.-. Duitschen ambassadeur wordt dan overgeladen in den trein, waarmede de Fransche ambassa deur is gearriveerd. Met dezen trein reist dan de Duitsche ambassadeur naar Berlijn. De Fransche ambassadeur moet zoolang in den trein vertoeven, tot de Fransche trein is gear riveerd. Men vermoedde, dat deze trein om on geveer vier uur heden zou aankomen. STOCKHOLM. 4 Sept. (Havas). Duitschland heeft de Zweedsche regeering er van in kennis gesteld dat een mijnversperring gelegd is voor den zuidelijken uitgang van de Oresund en de Groote Belt, alsmede voor de Danzlger bocht. mede, den aanslag op het ss. Athenia betrokken kunnen zijn. Verder wees de staatssecretaris erop dat de Duitsche marine instructies heeft ontvan gen zich aan de regelen van het prfjsrecht te houden. In het Britsche Lagerhuis heeft Churchill, antwoordende op een vraag betreffende het in cident met de Athenia, een -erklaring afgelegd. De minister werd bij zjjn eerste optreden als First Lord of the Admiralty luide en langdurig toegejuicht. Hij zelde, dat de kapitein van de Athenia vannacht om I uur meldde, dat het schip snel zonk. Eenigen van de veertienhon derd passagiers, waaronder driehonderd bur gers-der Vereenlgde Staten, bevonden zich toen nog aan boord. Het schip, zoo voegde Chur chill hieraan toe, werd zonder de minste waar schuwing getorpedeerd. Het was In geen en- Ittl opzicht een hulpkruiser. In antwoord op éjfh aanvullende vraag zelde Churchill nog, dat ae Athenia zeker zonder de minste waar schuwing getorpedeerd werd onder omstandig heden, welke alle landen der wereld, inclusief Duitschland zelf, aan hét einde van het vorig" jaar als onmenschelljk hebber, gekenmerkt. Officieel wordt te Brussel medegedeeld, dat de Belgische regeering aan alle belanghebbende regeeringen mededeellng heeft gedaan van de neutraliteit van België’ De Bondsraad van Zwitserland heeft een verordening uitgevaardigd betreffende de hand having der neutraliteit. In welingelichte kringen verneemt Reuter, dat de sovjet-regeering de neutraliteit in acht neemt en dat leveringen aan beide partijen zullen geschieden. Na onderling overleg hebben Litauen. Let land en Estland tegelijkertijd neutraliteitsver- klaringen afgelegd. Uit deze verklaringen blijkt de solidariteit der Baltische landen. NEW YORK, 4 Sept. (Reuter). In offl- deele Amerikaansche kringen verwacht men niet dat de Vereenlgde Staten een formeel protest zullen Indienen by de Duit sche regeering betreffende het torpedeeren van de Athenia, aldus meld*, de correspon dent van het agentschap Dowjones In Washington. Ambtenaren verklaarden dat bet twijfelachtig was of de Vereenlgde Sta ten een motief hadden om te protesteeren, gezien het feit dat de Athenia onder Brit sche vlag voer. ^Zen mensch kan evenmin een pri- I vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon ofoeen private maan heeft. Plicht van goede trouw: wU hebben onze onzijdigheid bevestigd, wij moeten haar dan ook uitvoeren. België beeft nooit aan zijn woord verzaakt. Plicht van moreele houding: de vrijheid onder al haar vormen, was voor de Belgen steeds een kostbaar goed. Maar in deze gevaarlijke oogenblikken kan een woord, een daad, een onbezonnen geschrift de belangen van het land schaden. der mfenschelljkheid. De Kerk heeft In baar concilies steeds verklaart, dal aanvallen op de civiele bevolking en dus -ook op het werk ten velde en de bedrijven dier civiele bevolking verboden ia. Wanneer de civiele bevolking by wijze van repressallle wordt aangevallen is het daarom niet minder monstrueus. Met ingang van 1 Sept. 1939 is op het daar toe door hen gedaan verzoek: -*en eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste- luilenant M. J. Koeken, van het le regiment luchtdoelartillerie. en aan den reserve-tweede- lultenant J. bij de Vaate. van het 2e regiment luchtdoelartillerie. en zjjn benoemd en aange steld, bij het wapen der artillerie, tot eersten luitenant bij het le regiment luchtdoelartillerie, de eervol ontslagen reserve-eerste-luitenant M. J. Koeken, voornoemd, en tot tweede luite nant, bjj het 2e regiment luchtdoelartillerie, de eervol ontslagen reserve-tweede-luitenant J. bij de Vaate, voornoemd. Overgeplaatst is bij het wapen der militaire luchtvaart, de lultenant-kolonel F. A. van Heljst, van het wapen der infanterie^ thans belast met de waarneming van de functie van comman dant van de luchtvaartbrigade, tevens inspec teur der militaire luchtvaart. Bij het wapen der militaire luchtvaart, tot kolonel, commandant van de luchtvaartbrigade, tevens Inspecteur der militaire luchtvaart, de lultenant-kolonel F. A. van Heljst. voornoemd. Aan de heeren dr. P. Prins, predikant te Dordrecht en ds. A. K Krabbe, predikant te Hlllegom is op hun verzoek, eervol ontslag ver leend als reserve-veld-prediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. Bjj beschikking van den minister van De fensie zijn de benoemde officieren van gezond heid der 2e klasse D. Schotanus, G. A. Cata lan!. A. W. Fries en J. W. Fotterman, 1 Sep tember 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Aan J. H. Vostermans. arbeider in dienst der gemeente Venlo, is de bronzen eere-medaille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toe gekend. Bjj K.B. van 1 Sept. 1939 is met Ingang van den datum van dit besluit aan den luitenant t. zee der 3e klasse bij de Koninklijke Marine reserve W. J. Ritte, op zijn verzoek,'eervol ont slag uit den dienst bjj die reserve verleend en is benoemd tot officier-vlieger der 3e klasse by de Koninklijke Marine de heer W. J. Ritte voornoemd. Onder gejuich bevestigde Churchill dat alle passagiers en leden der bemanning, met uit zondering van degenen, die door de ontplof fing waren gedood, opgepikt zijn, maar zoo voegde hjj hieraan toe dit gelukkige einde wijzigt geenszins het feit, dat onder geen om standigheden open booten op 200 mijl van land beschouwd kunnen worden als een veilige plaats. Voorts deelde Churchill nog mede dat 9oo spoedig mogelijk een convoolsysteem uit gewerkt zal worden. In een van de Nieuw Zeelandsche regeering te Londen ontvangen telegram wordt de Brit sche regeering verzocht de Duitsche mede te deelen, dat de regeering van Nieuw Zeeland zieh aansluit bij het optreden van de Britsche regee ring. Nieuw Zeeland geeft de Britsche regeering de meest volledige verzekering van allen moge- Iljken steun. De algemeene mobilisatie is in geheel Fransch Marokko ten uitvoer gelegd. Reeds Zondagmor gen hebben de nog niet opgeroepen reservisten zich bjj hun regimenten gevoegd. In massa meldden Marokkarfen, al dan niet onderworpen aan militaire verplichtingen, zich bjj de bur- gerltjke en militaire autoriteiten aan. Talrijke vreemdelingen bleven verzoeken in de gelederen te worden opgenomen. Volgens een Havas-berlcht ui’. Hanoi heeft de gouverneur-generaal van Indo-Chlna een tele gram ontvangen van den Koning van Cambodja, waarin deze de Fransche regeering de verzeke ring geeft van de onwankelbare gehechtheid van het volk van Cambodja. „Welke ook de offers mogen zijn, die Cam bodja zullen kunnen worden opgelegd het zal onwrikbaar vereenlgd blijven met’ het lot van Frankrijk en zjjn rijk in hun strijd voor het be houd van de beschaving." Alle politieke partijen van Egypte aldus meldt Reuter uit Cairo inclusief de machtige Wafd-partjj, zjjn eenstemmig In hun voornemen den bondgenoot Groot-Brit- tannië tot het uiterste bjj te staan. Zij verklaren dat de Arabische wereld solidair is met Groot-Brittannië. In Argentljnsche kringen streeft men ernaar, de Spaansch-Amerikaansche staten buiten het internationaal conflict te houden. In dit ver band zou de neutraliteitsverklaring van Bra zilië grooten indruk op de Argentljnsche bevol king hebben gemaakt, terwijl de Argentjjnsche pers ook de telcgrammenwisseling i-usschen de presidenten van Columbia en Argentinië In de zen zin heeft geïnterpreteerd. De president van Columbia. Santos, heeft in zijn telegram gewe zen op de noodzakelijkheid van samenwerking der Amerikaansche staten, en de Argentjjnsche president Ortiz verklaarde in zijn antwoord dat Argentinië reeds de eerste stappen heelt ggdaan door te Buenos Aires contact te zoeken met de diplomatieke vertegenwoordigers der overige Zuld-Amerikaansche staten, teneinde op de ba sis van gemeenschappelijke neutraliteit samen te werken. Hjj wilde de mogelijkheid onder het oog zien, Amerikaansche oorlogsschepen langs de scheep- saartroute over den Atlantlschen Oceaan te stationneeren om Amerikaansche schepen of andere schepen', die Amerikanen' vervoeren, te beschermen. Heden zal waarschijnlijk een be slissing worden genomen. Hjj verklaarde verder de courantenberichten te hebben gelezen over de aanwezigheid van du ik booten in de Caraïbische Zee. De admira liteit had geen offlcléele bevestiging daarvan ontvangen. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken der Ver. staten deelt méde, dat voortaan slechts de Amerikaansche burgers, die in de gebieden de nodzakelljkljeid verkeeren’ naar Europa gaan, een reisvergunning zullen krijgen. De benoeming van ir. J. C. van Staveren tot bijzonder hooglee-aar voor den leerstoel van wege de vereeniglng van directeuren van elec- tridteitsbedrljven tn Nederland by de faculteit der wis- en natuurkunde’ aan de rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwys te geven tn de electro-techniek. Is bekrachtigd. Tydeiyk benoemd tot leeraar aan de R H-BJ3. te Drachten: dr. J. Key, wonende te Zwolle. Voor het tydvak van 1 Sept 1939 tot 1 Sept. 1940 is wederom benoemd tot leeraar aan de middelbare koloniale landbouwschool te De venter, Ir. W. Chr. Bedding, aldaar. Nadat diverse grens- en douaneformaliteiten waren vervuld en de trein voor het tweede per ron was gereden, werd ceze onder militaire be waking gesteld. Het wachten is nu op den Fran. schen trein met den Duitschen ambassadeur uit Tarys, die eveneens naar zyn land terugkeer.. Als deze trein op het station Oldenzaal arriveert, gaat de Fransche ambassadeur uit Beriyn met .dezen trein naar Parijs. Ook de bagage zal in WASHINGTON. 5 Sept. (Havas). Na een kabinetszitting, die twee uur duurde, heeft de staatssecretaris van Marine der V. 8.. Edison, aan de pers verklaard, dat hij de middelen bestudeerde waardoor schepen, die Amerikaansche vluchtelingen uit Europa huiswaarts brengen, beschermd kunnen worden. LONDEN. 4 Sept. (Reuter) Naar het ministerie van Voorlichting heeft medege- dee'd worden voorzorgsmaatregelen geno men om te verzekeren, dat een actie van den vijand het gebruikmaken door de koop- MELBOURNE, 4 Sept (Havas). De gouverneur-generaal van Australië, lord Gowrie, heeft Zondag te 21.55 uur het de creet, waarby de oorlog wordt afgekondigd, geteekend. Minister-president Menzies heeft in een radioredevoering verklaard, dat Australië in oorlog is. BERLIJN, 4 Sept. Nieuwsbureau meldt: Hedenmorgen werd een tweede Poolsche onderzeeboot door Duitsche zeestrydkrach- ten vernield. Onze Romeinache Maandagavond Met de diverse employé’s der legatie bestaat het Fransche gezelschap uit ongeveer twintig personen, terwyi de trein van Duitschb zyde begeleid werd door een tiental beambten van de spoorwegpolitie. De trein bestond uit zeven wagons, waaronder twee slaapwagens. Het station stond onder bewaking van de bri gade van de KonlnKiyke Marchechaussee ta Oldenzaal, met als brigade-commandant, opper wachtmeester Den Hamer. Op het station waren tevens aanwezig de waarnemend Engelsche consul, de heer F. J. Dikkers, uit Hengeloo en een vertegenwoordiger van den Franschen consul te ’s-Gravenhage. Legerorder nr. 358 o bevat een beschikking van- 30 Augustus van den minister van Defen sie. betreffende de wethoudersverklezlngen. van een volgenden inhoud: Ter kennis wordt gebracht, dat onder de wa penen zynde gemeenteraadsleden in de gele- I genheid moeten worcen gestelo. de eerste I vergadering van hun nieuw gekozen gemeente- Iraad by te wonen Het Vaticaan blUft een intense diploma tieke actie ontplooien. Kardinaal Maglione stond in voortdurend contact met de am. baskadeurs by den H. Stoei en beeft, naar bericht wordt, de Eeuwige Stad thans voor enkele dagen verlaten. In de „Osservatore RÓmano" van heden- avond zet de hoofdredacteur kracht by aan de verzekeringen van de oorlogvoerende CAIRO, 4 Sept. De minister-president van Egypte, Maher Pasja, heeft medegedeeld, dat overeenkomstig het Engelsch-Egyptlsch ver drag Egypte de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbreekt. Naar vernomen wordt, zyn Duitschers gearresteerd. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Chamberlain heeft zich in een radiorede in de Duitsche taal tot het Duitsche volk gericht. De Britsche pre mier zeide: „Uw land en het mijne zyn thans in oorlog. Uw land had bommen geworpen op en was binnengevallen in het vry, onafhankelijk Polen, dat dit land gebonden was om te ver dedigen. Omdat uw troepen niet teruggetrok ken zyn in antwoord op de Britsche nota, is de oorlog gevolgd." Na feiten gegeven te hebben ten aanzien van Hitler’s aanbod aan Polen, vroeg Chamber- lain: „Waarom achtten wy het noodzakelijk een oosteiyke mogendheid te verdedigen, terwyi onze belangen in het Westen liggen? Het ant- wogr<L.Jk 'betreur het te zeggen, is, dat nie mand in dit land vertrouwen heeft in het woord van uw leider. Hij gaf zyn woord, dat hy het verdrag van Locarno zou eerbiedigen en hy brak het. Hjj gaf zyn woord, dat hy noch verlangen had noch het voornemen Oostenrijk te annexeeren en hl) brak het. Hy verklaarde, dat hy de Tsjechen niet zou In lijven in het Duitsche ryk. en hu deed’ het toch. HU gaf zyn woord na Muenchen. dat hU geen verdere territoriale eischen en plannen had in Europa, en hy brak het. Hy gaf zUn woord, dat hy geen Poolsche provincies wilde en hy brak het. Hij heeft gedurende jaren gezworen dat hy de doodsvyand was van het Folsje- wlsme en hy is thans zyn bondgenoot. Kan het u verbazen, dat zijn woord voor ons het papier niet waard is, waarop het is geschreven? Het Duitsch-Russische pact was een cyni sche ommekeer, die ten doel had het vredes- front tegen de agressie In puin te slaan. Dit gokspel is mislukt. Uw leider offert u, het Duit sche volk, thans op aan het nog monsterachti ger gokspel van een oorlog om zichzelf los te maken uit een onmogeiyke positie waarin hy zichzelf en u gebracht heeft. In dezen oorlog stryden vu niet tegen u, het Duitsche volk, jegerft hetwelk wy geen bittere gevoelens heb ben, maar tegen het tyrannieke en meineed ige regime, dat niet alleen zyn eigen volk heeft verraden, maar de geheele Westersche bescha ving en alles, wat u en ons dierbaar is.” Chamberlain besloot zijn toespraak met de woorden: „Moge God de rechtvaardigen ver dedigen.” Ik vraag aan een leder zichzelf by de uiting van zyn meenlngen de strenge tucht op te leggen, die een stipte onzydlgheid vereischt. De geheele natie heeft tot plicht de regeering door een waardige en over dachte houding by te staan in haar vast besluit het land bulten elk conflict te hou den en hec doorvoeren van zun vredige werkzaamheden mogelUk te maken. Solidariteit, burgermoed, zun de deugden, die zich aan allen onder ons opdringen. Laat ons het voorbeeld van onze soldaten volgen, zy hebben tegenover hun plicht geen aarzeling gehad. Niets by ons mag de kracht van ons leger verminderen, noch de eendracht waarvan het leger het vaderlandsch zinnebeeld is. Meer dan ooit is de eendracht in een machtig België de onmisbare voorwaarde van onze vei ligheid. Het heeft onze afhankelykheid ge grondvest. Het heeft in bedreigde uren die on- afhankeiykheid gered. Het zal het behoud van den vrede verzekeren. God zal België beschermen.' Strikt naar de letter genomen gold de verklaring, die de Itallaansche minister raad Vrydagavond aflegde en welke inhield dat Italië geen initiatief zou nemen, slechts voor de situatie ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en Polen. Nu ook Frankrijk en Engeland met Duitschland in oorlog is zou het geen bevreemding hebben gewekt wanneer de Itallaansche minister raad opnieuw was byeengekomen en een tweede verklaring had af gelegd. Dit is evenwel niet gebeurd, en men mag thans wel aannemen, dat Italië ook onder de huidige Omstandigheden geen enkel initia tief tot militaire operaties zal nemen. Het Britsche ministerie van Voorlichting deelt mede dat ongeveer 430 overlevenden van de Athenia zich aan boord bevinden van den Noorschen stoomer Knut Nelson, die op weg le naar Galway m den lerschen Vrystaat. welks regeering voorbereidingen treft om hen te ontvangen. De Poolsche ambassade te Londen heeft de mededeellng gedaan, dat zy uit Warschau de of- ficieele bevestiging heeft gekregen van het ge bruik van gas door Duitsche vliegers in polen. Het Duitsche Nieuwsbureau is gemachtigd te constateeren, dat het hier een nieuwe gruwei- ophitsing betreft, welker doel auideiyk voor de hand ligt en die behoort tot de veleS>phitslngs- berichten, welke Polen zyn beschermer Engelanu ongezien kan voorleggen. Groot-Britannië is on scrupuleus genoeg, om oeze leugen een publi cistische echo te verschaffen. De gruwelleuger.s uit den wereldoorlog herhalen zich Er kan geen sprake van zyn dat Duitache bombarde mentsvliegtuigen 4het gasbommen opereeren Duitschland houdt zich streng aan ce 'volken- rechteiyke overeenkomsten, terwijl Maandag avond met bewyzen geconstateerd kon wordea oat Broot-Brittannië onbekommerd de neutra liteit van vreemde staten schendt. Daarop wyst de opvallende rust, wélke publieke leven alhier kenmerkt. Al sinds ge dagen is de verduistering die Rome 's avonds en ’s nachts onderging, opgeheven. De andere maatregelen die uit voorzorg genomen werden worden met souplesse ten uitvoer gelegd In kalm tempo arbeidt men hier aan de inrich ting van schuilplaatsen tegen bombardementen Donderdag as. vertrekt het grootste Italiaan- sche passagiersschip de ..Rex" naar Amerika. Als men echter de Itallaansche kranten leest kan men twyfel koesteren. Eerstens biyven zy hardnekkig het Duitsche optreden verdediger, en tweedens geven zy te kennen, dat Italië in het huidige conflict een woordje mee zal spre ken, omdat ook Italië zyn onopgeloste proble men heeft. Deze wtfs werd heden geïntoneerd door de .J’opolo dltalla", het blad van Mus solini. Het is niet uitgesloten, dat het artikel waarop wy het oog hebben van Mussolin: zelf is. Zondagavond heeft de onderkoning van Britsch-Indië een proclamatie uitgevaardigd, waarin het uitbreken van den oorlog wordt me degedeeld en de staat van oorlog wordt afge- kondigd. Tegelukertyd is een ordonnantie in zake de verdediging van Indië uitgevaardigd, waardoor decentrale regeering uitgebieide .vol- machte^ krijgt, o.a. de contróle op handel en industrie voorzoover deze verband houden met dé oorlogvoering. Maandagavond 1135 uur arriveerde in een specialen Duitschen trein op het station Olden zaal, de FTansche ambassadeur te Coulondre. Naar van goed ingelichte ayde te Beriyn be kend wordt heeft de staatssecretaris in het de partement van Bultenlandsche Zaken, von Weiszacker, heden den Amerikaanschen zaak gelastigde ontvangen. Hy deelde hem dat Duitsche zeestrydkrachten niet by BERLIJN, 4 Sept. (D. N. B.) In verband met de door de omstandigheden in het leven geroepen grootere behoefte aan betalingsmid delen, zyn den laatsten tyd weer meer biljet ten van vyf rentemarken in omloop gebracht. Nu is hiermede nog niet met even zooveel woorden gezegd dat Italië de wapenen zal op nemen om naast Duitschland te stryden, maar dergeiyke uitlatingen als de hier geciteerde zou Frankrijk en Engeland wel eens te denken kunnen geven. Het geval zou kunnen zyn, dat deze laaden de neutraliteit van Italië slechts dan zouden willen erkennen, wanneer Italië sterk garanties gaf. Welke garanties zouden evenwel vereenlgbaar zyn met de militaire al liantie, die Italië aan Duitschland bindt? In ieder geval schynt ons de Itallaansche neutra liteit nog steeds geen zaak die buiten kyf staat De veiligheid van het land is verzekerd. Ons machtige en tuchtvolle leger houdt aan onze grenzen waakzaam de wacht. In al onze pro vinciën, Vla^msche en Waalsche, staan onze soldaten tegenbver eiken inval paraat. Het land is voor langen tijd van voorraad voorzien; niets onder dit opzicht kan onrust wekken. f Het economische leven moet zooveel mogelyk worden voortgezet. Dat iedereen aan he» werk blljve en zich kwyte van zyn dageluksche taak met nauwgezette zorg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15