I De vredesminister bespreekt thans den oorlog Ook Egypte tegen Duitschland o I NEUTRAAL WEK UW LEVER-GAIOP Invoer-regeling Berlijn went aan de situatie IN ONZE TAAL Zitting van het Lagerhuis DE AGA KHAN ACHTER ENGELAND VATICAAN ZENDT UIT l „ATHENIA-MISDAAD SCHOKTE DE WERELD” VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER De burgerlijke detentie Een korte vergadering By na anderhalf millioen moeder» De operatie» in het Wetten land geëvacueerd - Het gebeurde te Czeatochowa J beurs gaat door Irak breekt relaties met Duitschland Siam blijft neutraal Britsche verkennings vluchten Z.W.-Afrika in oorlog met Duitschland Onder het uitgeetrekte gebied viel de Noordzee Vrouwen worden in groot aantalr voor burgerlijke dienaten opgeleid Men twijfelt niet aan onze neutraliteit Condor-vliegtuigen door Japan afbesteld I De Simplon-express rijdt weer Britsch vrachtschip getorpedeerd Meer stoppingen op spoorlijnen ërder uitttel niet gewentchf geacht De marinebescherming actief en effectief Geen groote Britsche vlootoperaties Een Tsjechisch leger in Frankrijk Vermoedelyke datum van ingang Maandag a.t. Het~ duikbootgevaar Ook een Ttjechitch legioen te Londen gezonden en kinderen werden in Enge- Bijzonderheden over den aanval op Wilhelmthafen I (Van onsen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 7 September 1939 betrekkingen en I of ivooi- van s dat uitgebreide ver- 1 Men schrijft ons uit Berlijn; den met ons er we en er en ■In eel i Volgens ontvangen het leger Is met de grootste vlotheid verloopen Het moreel van alle gelederen is hoog. VATICAANSTAD. 7 Sept. Radio Vati can» bericht dat voortaan lederen Maandag dit station om 8 uur 29 Amst. T(Jd een pro gramma aal ultsenden in de Nederiandache taal, op een golflengte van 48.47 meter. van Omtrent den Engelschen luchtaanval op Wll- helmshafen bericht het Britsche ministerie van Voorlichting nog de volgende bijzonderheden NEW-YORK. 7 Sept (Reuter) In een tater bericht heeft de ..Washington" medegedeeld dat 33 leden van de bemanning van de ..Olive Orove" gered waren. Het schip meldde echter niet of er ook vermisten waren. PARIJS. 7 Sept. (Havas) Het gezantschap ■■an Thallah (Siam) heeft medegedeeld, dat b(J een koninklijke proclamatie van 5 September het te n zijn radiorede heeft Pres. Roosevelt, die er zich op beroemen kan herhaal de beroepen op de thans met elkan- mo- lederen dag artikelen over actueele vraagstuk ken op de voorpagina van den „Angriff” ver schijnen ontplooit ook hier een groote actl viteit. Zoo sprak hij in Marienfelde de arbei ders in een groot bedrijf toe onder het motto. ..Wij capituleeren niet!" In 1914 kon hij zien als vrijwilliger aanmelden en ook nu zou hij het liefst aan het front meevechten, maar zijn plicht schrijft hem thans voor de arbeiders tot noeste vlijt en pllchtsbewustziJn aan te spo ren. Nooit mag weer gezegd worden, dat de „Heimat” het front in den steek gelaten heeft en aan t slot van zijn toespraak erkende dr Ley, dat we met een -totalen krijg” te doen hebben. Thans moet een hartgrondige, loyale en on beperkte dienst worden verleend voor de zaak van het rijk, dat de beschermer van ons volk la Dit moet dagelijks na de gebeden worden voorgelezen en worden gepubliceerd. TOKIO, 7 Sept. (Domei). De Japanschelucht vaartmaatschappij heeft besloten het contract met de Focke Wulffabrieken in Duitschland voor de levering van vijf Condorvliegtuigen, welke 40 passagiers elk kunnen vervoeren, te annuleeren. Deze toestellen zouden in Januari door Japansche piloten naar Tokio worden ge vlogen. Overgaande tot <e strijdkrachten ter fee aelde de minister-president: „Een belangrijk feit is tot dusver de ont wikkeling der aanvallen van Duitache duik booten op Engelsche schepen. Het tot zinken brengen van de Athenia met zijn tooneeien'van dood en schrik beeft feitelijk den oorlog Ingeluid, en geen ont kenningen of fantasieën van Duitschland sullen het publiek overtuigen van Duitsch- lands onschuld aan deze misdaad welke de wereld diep heeft geschokt en verschrikt. Behalve op de Athenia zijn door Duit sche duikbooten aanvallen ondernomen op andere Britsche schepen en zijn drie vier schepen tot zinken gebracht. In de boodschap, welke de Aga Khan heeft aan den uitvoerenden raad der Is lamieten te Zanzibar, wordt verklaard: Het is de eerste godsdienstige en wereldlijke plicht van al mijn geestelijke kinderen in Afrika, op loyale wijze samen te werken en alles te doen wat tn hun vermogen ligt- In het Westen heeft Frankrijk zijn strijd krachten met volkomen doeltreffendheid gemak gemobiliseerd, en thans zjjn zjj -Inmiddels is onze Amerikaansche collega Lochner op uitnoodiging van dr. Goebbels met een bommenviiegtuig naar Czestochowa mee- gevlogen en bu zijn behouden terugkomst heeft hij ons uitvoerig verteld, dat/ie Poolsche radio- meldingen over de kathedraal aldaar op fantasie berusten Soortgelijke geruchten komen in eiken oor log voor en al verheugen we ons over ’t feit, dat naar Lochner als vertegenwoordiger van de Associated Press ter plaatse heeft vastgesteld de „Zwarte Madonna" zoowel als de kerk ongeschonden bleven (men liet ons als bewijs aldaar opgenomen foto’s zien en las ons een schriftelUke bevestiging van een pater voori toch gelooven we niet, dat zulke contröletoch- ten de situatie zullen verbeteren. In tijd van oorlog zijn de sensationeele berichten en ge ruchten nu eenmaal niet van de lucht af. Zoo wekten de berichten omtrent schending der Nederlandsche neutraliteit door Engelsche bommenwerpers te Berlijn groote opschudding Pers en radio behandelden deze aangelegenheid uitvoerig en de verontwaardiging was algemeen. Aan de oprechtheid van ons streven, de ab solute neutraliteit te handhaven, wordt hier door niemand getwijfeld en van plannen om van Duitsche zijde onze neutraliteit te helpen verdedigen, kregen we gelukkig geen woord te vernemen. PRETORIA. 7 Sept. (Reuter). Van zeer ge zaghebber: e zijde wordt vernomen, dat Zuid- ’’est-Afrika automatisch als In oorlog met Duitschland wordt beschouwd krachtens de ver in het Oosten voeren de Polen een zwa- ren strijd tegen een sterken, meedoogen- loozen vijand die vertrouwt op het gewicht van zijn aantal en zijn materiaal om allen tegenstand te breken. Tegen de overwel digende meerderheid in dc lucht bestrijdt de Poolsche soldaat, die overtroffen wordt In aantal en geschut, eiken centimeter van den Duitschen opmarsch. LONDEN, 7 Sept. (Havas). Het ministerie van Informatie deelt mede: op het linisterie van Luchtvaart mededeelingen hebben vliegtuigen van de Royal Air Rorce gisteren verkennings vluchten boven een zeer uitgestrekt gebied, daaronder begrepen de Noordzee, gemaakt. Er viel een zware regen en het zicht was slecht. De navigatie van het eskader was zui ver en toen de toestellen de vlootbasls nader den vlogen zjj laag om er zeker van te zijn, dat zjj hun doelen zouden treffen. De eerste aanval werd uitgevoerd in den loop van den avond op een vestzakslagschip. dat enkele mijlen ten Oosten van d< reede van Schilling lag. Er be staat weinig twijfel aan. dat de vijand verrast werd, doch de luchtafweerbatterijen openden snel het vuur. De bommenwerpers doken boven de slagschepen en rechtstreeksche treffers met zware bommen werden gemaakt. De volgende vliegtuigen vlogen zoo laag, dat de schade kon worden waargenomen. De samenwerking tusschen beide landen is volledig en de regelingen, welke thans van kracht zjjn geworden voor overleg op elk ge bied verband houdende met de oorlogvoering werken gemakkelijk en goed. Hier te lande aldus Chamberlain, zijn de defensieve militaire maatregelen van ons leger, welke zeer uitge strekt zijn, op tijd genomen, dank zij den voor zorgen gedurende het tijdperk van spanning. De opstelling van het luchtafweergeschut en van de kustverdediging is op doeltreffende wjjze geschied. De mobilisatie van de rest van De Engelsche luchtaanvallen op Wilhelms- hafen en Cuxhafen zijn tot dusver van Duitsche zijde niet met tegenaanvallen beantwoord en men deelde ons mede, dat zulks ook niet in de bedoeling ligt. De eigenlijke strijd beperkt zich nog steeds tot Polen en. volgens de laatste ra diomeldingen bevinden de Duitsche troepeo zich reeds bedenkelijk dicht bU'Warschau! Over de snelle verovering van Graudenz brengen de kranten van heden met zwarte letters gedrukte berichten. Onder klokgelui schijnen de Duitsche LONDEN. 7 Sept. (Reuter). Hedenavond is medegedeeld, dat er geen groote vlootoperaties te melden vallen. De aanvallen op Duitsche duikbooten worden voortgezet. In minstens één geval schijnt succes waarschijnlijk. Duitsche duikbootaanvallcn op schepen werden op ver scheidene plaatsen ondernomen en de verlie zen die gemeld zijn omvatte» de Bosnia, me tende 2401 ton en het s.s. Royal Scepter, me tende 4853 ton. Het ss. Corlnthle is aangeval len, doch niet beschadigd en heeft zijn haven kunnen bereiken. Gemeld wordt, dat 27 Duit sche koopvaardijschepen, in totaal 119.000 ton metende, de wijk hebben genomen in de Spaan- sche haven Vigo. toenemen Het Duitsche reeds allerlei waarbij men wordt voorbereid op de verzor ging van zuigelingen, sanitaire aangelegenhe den. ziekenverpleging aan huis of in een laza ret; opvoeding van jonge kinderen, medewer king in de huishouding enz. Ook in de fabriek gaan vrouwen al meer en meer het mannelijk personeel vervangen De Rijksorganisatielelder. NEW YORK. 7 Sept. (Reuter) Volgens een draadlooze mededeeling van het mailschip „Washington" dat door een marine-radiostation is opgevangen, is het Britsche vrachtschip „Olive Orove” ongeveer tweehonderd mijl noordwestelijk van de Spaansche kust getor pedeerd. dekking, dat men er voorshands twee kabels waarschijnlijk zijn ’t er Inmiddels alweer vyf geworden voor het contact met ons land had weten vrij *e houden. Hierdoor wordt ons de Nederlandsche journalisten te Berlijn zijn nog voltallig aanwezig de mogelijkheid geboden, belangrijke meldingen direct door te geven. De regeering van Irak heeft naar Reuter uit Bagdad verneemt besloten de betrekkin gen met Duitschland te verbreken. Een des betreffende mededeeling is heden uitgegeven na een zitting van den ministerraad. Den Duit schen gezant zyn paspoorten overhandigd. Hij is gisteravond met den staf van de legatie nasr Syrië vertrokken. Alle Duii^schers worden Hit Irak gedeporteerd. Op de vraag of er kans bestaat op spoedige Engelsch-F ransche mi litaire operaties in het Westen ter verlichting van den druk op Polen, zeide Chamberlain, #dat hij op een dergelüke vraag geet| antwoord kon geven. In verband met de vervoerbeperking, die zich tijdens de eerste mobilisatiedagen in sterke mate heeft voorgedaan, werd door den raad van be heer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs besloten. de najaarsbeurs te Utrecht een week uit te stellen en werden de data voor deze beurs bepaald van 12 tot en met 21 September 1939. Het Jaarbeursbestuur heeft thans nader óver wogen of er aanleiding bestond alsnog wijziging in deze data te brengen. Hoewel niet ontkend kan worden, dat de hui dige omstandigheden voor het bedrijfsleven ern stige moeilijkheden tengevolge hebben, heeft de raad van beheer besloten, de najaarsbeurs op 12 September te openen, daar niet valt te be- oordeelen of bij verder uitstel de tijdsomstandlg- heden zich in een voor deelnemers of bezoekers gunstige richting zullen ontwikkelen. Het Jaarbeursbestuur heeft hierbij in de eerste plaats rekening gehouden met de noodzakelijk heid om in het belang onzer geheele volkshuis houding en in overeenstemming met het door de regeering in deze ingenomen standpunt onze economische activiteit, voor zoover zulks maar eenigszins mogelijk is. te handhaven. Bovendien wenscht een groot aantal deelnemers zich zoo spoedig mogelijk te onënteeren over de vragen, die op handelsgebied zijn ontstaan en moet bet ook voor de bezoekers van het grootste belang worden geacht, dat zU zich nader op de hoogte kunnen stellen van de gewijzigde verhoudingen. Onder deze omstandigheden heeft het Jaar beursbestuur gemeend niet het recht te hebben tot verder uitstel of aflasten van de beurs over der in staat van oorlog verkeerende gendheden te hebben gedaan, de neu traliteit der Vereenigde Staten aange- kondigd en daaraan toegevoegd: „Zelfs als men neutraal Is, kan men niet vra gen zjjn geest of geweten af te sluiten.” Dit geldt voor alle landen, waar de geest en het geweten nog vrij zijn en niet door een dictatoriale voorlichting tot een één richtingsverkeer worden gedwongen. Van den anderen kant heeft Koning Leo pold, die met H. M. de Koningin zijn goede diensten aanbood om het ergste, dat thans werkelijkheid is geworden, nog te voorkomen, in een radiotoespraak tot zijn volk o.m. gezegd: ,J)e positie van een onzijdig land is moeilijk. Het? kan niet anders of het wordt met allerlei propa ganda en drijverijen bestookt. Maar het moet zelfstandig blijven, de oogen steeds op zijn eigen bestemmingen en op zjjn eigen doeleinden. Geen enkele overwe ging mag ’t daarvan afleiden.” Hij ver klaarde, dat de plicht van goede trouw elscht. de bevestigde onzijdigheid ook uit te voeren, en dat de plicht van moreele houding eischt te bedenken, dat, hoezeer ce vrijheid pnder al haar vormen ook c-en kostbaar goed is, in gevaarlijke «ogenblikken een enkel woord, een daad, een onbezonnen geschrift de belangen van het land kan schaden. Daarom vroeg hij aan een ieder zichzelf bij de uiting van zijn meenlngen de strenge tucht op te leggen, die een stipte onzijdigheid vereischt. Zoowel de woorden van Roose velt als die van Z. M. Koning Leopold verdienen ook in ons land, dat officieel zijn alzijdige onzijdigheid heeft beves tigd en uitvoert, ernstig overwogen en behartigd te worden. En het is op dezen grond, dat wij bet geschrijf en de houding van de N. S. B.- pers en van het communistische Volks dagblad dezer dagen om geen erger woord te gebruiken als onvaderland lievend en in strijd met de nationale be langen van dit ook voor ons land hoogst précaire1 tijdsgewricht hebben gesigna leerd en erop hebben aangedrongen, dat dergelijke scribenten zoo noodig met den sterken arm tot de noodige zelftucht moeten worden gedwongen in het waar achtig belang van ons land en volk. Gewoonlijk is er in dezen tijd van het jaar. tegen de sluiting van de zitting geen sprake meer van Kamervergaderingen Thans, nu de Regeering. geleerd door de ervaringen uit den wereldoorlog, toen menige maatregel eigenlijk te laat w'erd genomen, zoo snel mogelijk de bevoegdheden vraagt, die zij tn het belang van onze militaire maatregelen en vooral van onze voedselvoorziening noodig acht, houden de bei de Kamers der Staten-Generaal zich gereed om ieder oogenblik bijeen te komen ter behandeling van de voorstellen der Regeering. Vandaag be handelde de Tweede Kamer het gisterenavond ingediende wetsontwerp, dat den minister van Economische Zaken machtigt den Invoer van bepaalde goederen zonder speciale vergunning geheel te verbieden. Morgen neemt de Senaat ditzelfde ontwerp in oogenschouw. En de vol gende week komt het requireeren van vervoer middelen en misschien nog een of ander nieuw ontwerp aan de orde. Zeldzaam actief is het parlementaire leven voor dezen tijd van het jaai Naar wjj vernemen, beijveren de Nederland- sche Spoorwegen zich, zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk reeds de volgende week Maan- dag. de frequentie op enkele lijnen op te voe ren. waardoor verschillende tusschenstations niet langer van hun trein verstoken zullen blij ven. De bedrijvigheid der vecht- en kustcomman- do's is, al liep zjj minder In het oog, niet min der intensief geweest. De organisatie van de defensiediensten In het binnenland wordt snel voltooid. De verdulsterlngsmaatregelen vorde ren op bevredigende wjjze. Met behulp luchtverkenning gedurende lederen nacht het mogelijk geweest lichten te ontdekken, die op onregelmatige wjjze zichtbaar werden terstond is opgetreden tegen de overtreders. Lord Stanhope heeft in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd gelijk aan die van Chamberlain in het Lagerhuis. Ten aanzien van de verliezen toegebracht aan de Duitsche duikbooten zeide Stanhope: „Er zjjn soms redenen waarom wjj onze successen niet bekend maken, en de uit werking is In Duitschland misschien groo- ter, omdat wjj dat niet doen.” en u zult morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILL.ETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothekers^ en drogisten, f. 0.75. Noordelijk en Westelijk Duitschland, tocl. het Roergebied, neergelaten. Hoewel bjj elke gelegenheid de vijandelijke verdediging volledig in werking werd gesteld, werd geen contact verkregen met vljandeljjke vliegtuigen en keerden al onze toestellen veilig naar hun bases terug. PARIJS. 7 Sept. (Havas) Het ministerie van Openbare Werken deelt mede: de Simplon- express, die de verbindingen onderhoudt uit Engeland en Frankrijk met Zwitserland, Italië, Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië. Griekenland. Turkije en Klein Azië, is vandaag hervat. en met den vjjand in contact aan hun gemeenschap pelijke grens. Bjj het uitbreken van den oor log legt het Fransche volk eenzelfde vastbera denheid en solidariteit aan den dag als hier valt waar te nemen. LONDEN, 7 Sept. (Reuter). In de heden gehouden zitting van het Lagerhuis heeft de minister-president een verklaring afge legd over den huldigen toestand in Europa. Chamberlain verklaarde o.m. LONDEN. 7 Sept. (Reuter). De Aga Khan, de geestelijke leider van tien mil lioen Mohammedanen, die verspreid wonen over West-Indie, Oost-Afrika en Midden- Azië, heeft op hen, die naar hem opalen als leidsman, het beroep gedaan onbeperkte diensten te verleenen voor de zaak, voor welke Oroot-Brittannië strijdt. Het Duitsche plan, zoo vervolgde de premier, schijnt daarin te bestaan, de voornaamste in spanning te richten tegen Polen. Ondanks het verlies aan materiaal en menschenlevens, dat reeds geleden werd, blijven het moreel en de moed van het Poolsche volk onaangetast De Britsche en Fransche regeenngen hebben van daag een overeenkomst met de Poolsche re geering geteekend voor de verschaffing verdere financleele hulp aan Polen. LONDEN, 7 Sept. (Reuter). De Britsche regeering is er officieel van in kennis ge steld, dut de Egyptische regeering besloten beeft de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te verbreken. ---9— Verder heeft iqinlster Hoare, in antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag over den Inhoud van het pamflet, dat door de lucht- strjjdkrachten boven Duitschland Is uitge strooid. verklaard dat genoemd pamflet over eenstemt met de toespraak, welke Chamber- lain tot het Duitsche volk heeft gehouden. Toegegeven, dat de stemming zeer ernstig is Men beseft het al nader komende gevaar van een nieuwen wereldoorlog ook al heeft men de veelzeggende rudio-toespraak van Ko ning George VI tot dusver In Duitschland niét gepubliceerd. Voornoemd telefoongesprek was voor ons een aangename verrassing: In den nacht van Zon dag op Maandag was het post-, telefoon- en telegramverkeer plotseling verbroken bleek niemand te zjjn. die ons daarvoor een gegronde reden wist op te geven. Alleen met Sovjet-Rustand en Italië bleef alles normaal, maar met Zwitserland, Denemarken en Ne derland kreeg men geen verbinding. Het ligt voor de hand, dat we toen maar weer eens in de Wilhelmstrasse poolshoogte gingen nemen Deze opvoering van de frequentie 1*1 dan het geval zjjn op de lijn Utrecht-Amsterdam met stoppingen te Maarssen, Breukelen, Nieuwer- sluls, Loenen. Vreeland en Abcoude. De dienst Zeist-Bilthoven wordt uitgebreid met stoppingen te Huis ter Helde en Bosch en Duin. Voorts de Hjn Amersfoort-Zwolle met stoppingen te Nljkerk, Putten. Ermelo Veldwijk, Nunspeet. de legerplaats Oldebroek en Weaep. Tusschen Almeloo en Hengeloo zal wederom gereden worden met stoppingen te De Riet en Zenderen, terwijl de Nederlandsche Tramweg Maatschappij den dienst Veen wouden-Leeu warden zal hervatten met stoppingen te Harde- garjjp en Tietjerk. De frequentie op de lijn Amhem-Kde zal op gevoerd worden met stoppingen te Oosterbeek en Wolfheze. die op de Hjn Lage Zwaluwe- Rooeendaal met stoppingen te Zevenbergen en Oudenbosch. De dienst Walcheren-Zuid-Beveland wordt opgevoerd met stoppingen te Arnemulden Kt- pelle Blezeltnge, Krabbendljke en Rilland Bath. Ook zal de dienst Goes-Hoedekenskerke weer opengesteld worden voor het reizigersvervoer. nze alzijdige onzijdigheid eischt f 1 niet, dat wij niet openlijk onze afkeuring zouden mogen uitspre ken over de gruwelijkheid van den oor log of over bewezen barbaarschheden en schendingen van internationale verdra gen ter beperking van de ergste onmen- schelijkheid In den oorlog, door een der oorlogvoerende* of door allen gepleegd. Maar zij eischt wel, dat wlj niet alle gru welverhalen van de eene partij over de andere voetstoots gelooven en tot uit gangspunt nemen voor stemmingmakerij tegen de eene of de andere. De moderne oorlog speelt zich niet alleen af op het land en op het water en in de lucht met aljerlei technisch moord- en vernieltuig, maar ook in den aether en op het papier met leugens en laster, propaganda en wederzijdsche verdachtmakingen. Wij mogen dit nooit uit het oog verliezen, wanneer wij ons een oordeel vormen, en reker niet, wanneer wij dit oordeel open lijk uitspreken ten aanhooren van het groote publiek en het buitenland en de oorlogvoerenden. Zelfs met de grootste zelftucht zal het niet altijd te vermijden zijn, dat de een of andere partijdige ons van eenzijdigheid en partijdigheid be schuldigt. dat hebben de jaren 1914 1918 wel bewezen, maar waar het op aan komt is. dat wij zelf geen schijn van gerechtvaardigdheid aan dergelijke be schuldigingen geven. Wanneer wij dèt vermijden, kunnen wij alle looze en on- ledelijke aantijgingen rustig naast ons neerleggen bij de leugen en laster, die de oorlogvoering nu' eenmaal plegen te ver gezellen. PARIJS. 7 Sept. (Havas) De Tsjecho- Slowaaksche legatie in Parijs heeft een oproep gericht tot alle In Frankrijk wonende Tsjecho- Slowaken. die hun vaderland getrouw zjjn ge bleven, waarin hun verzocht wordt, zich op 14 September aan te melden bij den keurings- raad voor de vorming van een Tsjecho-Slo- waaksch leger. De gezant van Tsjecho-Slowakije te Parijs Oscesky, zegt hierin voorts, dat de Tsjecho- Slowaken het eenige bewijs willen brengen van hun trouw aan Frankrijk en hun vriendschap voor Engeland en Polen, nl. een optreden met de wapenen in de hand. Hitler meent sterk te zijn, aldus Osoesky. omdat zijn landgenooten bang voor hem zijn. WH, Tsjecho-Slowaken. zijn sterk, omdat wij niets vreezen. Het T^jecho-Slowaaksche persagentschap meldt, dat generaal Snejdarek, een vroegere bevelvoerder van het Tsjecho-Slowaaksche leger, zich ter beschikking van Osoesky gesteld heeft. Ook het postverkeer zal weldra weer ean normalen vorm aannemen en mocht er weer eens geen telefonische verbinding mogelijk blij ken zoo verzekerde men ons dan kunnen wij op het postkantoor in het district waar we wonen, geregeld telegrafische meldingen door geven. Op een vraag onzerzijds kregen we de verzekering, dat er van censuur nog altlja geen sprake is. hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat het op den duur zoo zal blijven Immers, we verkeeren In staat van oorlog en dan gaat men den ernst des levens en de ver antwoordelijkheid van het werk zoo langza merhand aan den lijve ondervinden. Nu de overgroote meerderheid der mannen van een algemeene mobilisatie was er offi cieel nog niets te hooren aan den strijd te- Kën Polen deelneemt of zich daarop in snel tempo voorbereidt ligt het voor de hand, dat de vrouwen In de burgerlijke samenleving weer op den voorgrond treden. Zoo worden er thans 82 jonge vrouwen op voorbereid, de con ducteurs op tram of omnibus straks te ver vangen. In de Müllerstrasse volgen ze hiertoe een cursus en waarschijnlijk zal haar aantal binnenkort tot 200 worden uitgebreid. „We voelen ons volkomen gezond en dat is van be lang. want straks moeten we als conductrice den heelen dag staan of loopen en daar moet eerst aan gewend wordenl" Zoo vertelde een jeugdig uitziende leerlinge en een andere voegde er aan toe: „Kleurenblind mogen niet zijn, want dan zouden we onderweg de signalen niet zien!” De admiraliteit, zoo vervolgde Chamber- lain, heeft terstond tegenmaatregelen ge troffen. De Britsche torpedojagers en an dere anti-duikbootvaartulgen zijn zeer ac tief, en weldra zullen groote versterkingen van antl-duikboot en escorte-vaartulgen beschikbaar worden. Stappen zijn onder nomen om zoo spoedig mogelijk eeacon stelsel In te richten. y De meeste der tot dusver aangevallen schepen waren vaartuigen die hunreis begon nen waren vóór het uitbreken van den oorlog, en voor hen kon onze verdedigingsorganisatic natuurlijk niet terstond volledig zorgen. Hoe wel wekelljksche verliezen verwacht moeten worden geenszins wil ik de bedreiging voor onze scheepvaart verkleinen geloof ik dat het Huls en het land ervan verzekerd kunnen zjjn. dat de marine het probleem steeds beter in bedwang zal weten te krijgen. Sprekende over de aanvallen van vliegtuigen op Duitsche oorlogsschepen te Wilhelmshaven zeide de premier: op een zgn. slagschip in zak formaat zijn minstens twee treffers neergeko men. Meh moet bedenken, dat het aangevallen doel waarschijnlijk tot de best verdedigde pun ten van Duitschland behoort. De wijze, waarop de aanvallers hun taak hebben volbracht ondanks de kracht der ver- 1 dediging, is den hoogsten lot waardig. Ook moet rekening gehouden worden met de weers- gesteldheid op den namiddag van den aanval Het zicht was bijzonder slecht en het laatste stadium der aanvallen geschiedde in een ver blindenden regen en storm. Het zal het Huis ook interesseeren te vernemen dat onder hen, die aan den aanval deelnamen, zich eenigen bevonden uit de Dominions. Het Huis weet vfratï kenningsvluchten k4veri Duitschland zijn uit gevoerd op drie Ahtëreenvolgende avonden van deze week. Mrtr dan tien millioen exem plaren strooibiljetten, gericht tot het Duitsche volk, zijn over een uitgestrekt gebied in ,30 Poolsche bomvliegtuigen boven Ber lijn!” „Belangrijke militaire steunpunten ge bombardeerd!" Ziedaar een paar radioberichten, welke gisteren door den Warschauer zender aan de toch al verontruste wereld werden door gegeven. Is het dan een wonder, dat men ons vanuit Nederland per telefoon vroeg, of deze sensationeele mededeeling al of niet op juistheid berustte? Gelukkig konden we zeer nadrukkeljjk aan onze bezorgde landge- nooten vertellen, dat het leven te Berlijn zjjn geregelden gang gaat. Het Britsche ministerie van Voorlichting maakt bekend, dat te Londen een Tsjechisch legioen wordt gevormd. De desbetreffende circulaires zjjn naam BenesJ onderteekend. Wat de bevoegdheid betreft, door de geering ten aanzien van den invoer gevraagd, tijdens den wereldoorlog werd deze uitgeoefend door de befaamde Instellingen: Nederlandsche Overzee Trust en Nederlandsche Uttvoer Maat schappij. de NOT en de NUM. Thans neemt de overheid de taak ezer beide lichamen in eigen hand. Dat kén De Regeering heeft thans een veel intensiever bemoeiing met het economisch leven dan in 1914 en is dus veel beter ge outilleerd. om deze taak te volbrengen. En het is ook betej, omdat alleen rechtstreeksche over heidsbemoeiing een afdoenden waarborg vermag te bieden, dat ongewenschte Importen achter wege blijven. Als zU maar contact houdt met het bedrijfs leven, vermaande de Kamer, die zich tot schrifteltfke beschouwingen bepaalde en de mi nister zegde gaarne dlt -contact toe. HIJ kreeg de gevraagde bevoegdheid, op de voorwaarde, die ook in andere oorlogswetten werd gesteld, dat hU na het bil Koninklijk Besluit in werking stellen der wet. binnen veer tien dagen de bekrachtiging van de Kamer vraitigt. Natuurlijk is dat pas een eerste begin ral de werkzaamheid der vrouwen aan omvang naarmate de oorlog langer duurt. Vrouwenwerk heeft derhalve andere cursussen georganiseerd. Vervolgens sprekende over de evacuatie ver klaarde Chamberlain dat tot dusverre bijna anderhalf millioen moeders en kinderen naar het platteland als geheel geëvacueerd zUn De regelingen voor evacuatie en transport worden zonder haperen uitgevoerd. Ruim tweehonderd duizend ziekenhuisbedden zUn thans gereed voor gewonden bjj luchtaanvallen; hiervan be vinden zich 56500 in Londensch gebied. De hulpbrandweerdienst is vlug en vlot gemobi liseerd én over het geheel worden de beschik bare brandweereenheden permanent bezet en gereed voor optreden gehouden. In Londen bUv. staan ruim 1800 brandspuiten gereed om op te treden, vergeleken met 125 in vredestijd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13