BEURS VAN AMSTERDAM KOGGE 'AART EN Genot bovenal Dan moet U werkelijk overgaan op CHIEF WHIP Alkmaar, 9 Sept» Het halssieraad ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 TRADER HORN Afrika in het Victoria-theater BLOEMBOLLENVEILING AGENDA Bioscopen K..F.A.-NIEUWS KRUISVAARTNIEUWS Nu UITGEEST St. Laurentius-cohort Beurs-Thermometer O. L. VROUW TER NOOD UIT DEN OMTREK EGMOND-AAN-ZEE ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 R.K. MEISJESSCHOLEN HEER-HUGOWAARD HEILOO OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN PUBLICATIE R.K. Dansclub D.I.N.D.U.A. NOORDSCHARWOUDE 6 VIRGINIA CIGARETTES Vrouwelijke jeugdbeweging St. Laurentiusparochie ALLEEN WAT U WEGGEEFT KUNT U MEENEMEN OP UW LAATSTE REIS St. Vincentiusvereeniging - Alkmaar Kennemerpark 6 Giro 105019 INTERLOCAAL TELEFO- NEEREN Hrt 4 ber 1 ma der De vergeten K. BEZICHTIGING „HUIZE VOORHOUT” A pot he he rad ienst 3» meer dan ooit: op de bres voor de goede film Avond voor militairen STAD EUWS Et on «1 WO- en aan van VINCENT VALENTWN l e Vlucht, er niet ver niet Dorschmachine verbrand. Donderdagmid dag geraakte de dorschmachine van den heer T. 342% 16% 56% 8% 23% 63 ICO 63 100 120 179 128 93 13% 1HI Opening i Heden 439 230 235 104% 13% 118 76 31% 43 172% 290 295 120 174% 126% 95 3C% 35% 63 51% 20% 6% 41% 5% 117V* 77 3i% 43 174 375 295 ’’6% 91 64% 81 85 84% 7% t ex dividend nominaal Vorige Slotkoersen 439 225 233% 102% 126 136% 144V< 143 122% 124% 127 >73% )36 42 13Ï 175 140 150 Z de I H cp ge br W1 76% 91 64% 81 45 84*4 8 125 >33% 144 142% 121 ,21 79 1*4 i% 6% 14 Z Cor Mia Cor wac Cor aan hee Mai gen D de mui V VOO) .8 Ji der V Z hei< bek Z Par io Ji N ovei Ji Noc D Mal Kul Ji V ovei zon, nell Ji D Sch Ji V Pee Ji Z d. I Gee Ji Z VOO) 10 I echl 339% '6% 60% 9 23*4 30*4 35% 66% 53% 20% 6% 39% 5% 231 140 171% 113 91% 154 58 4% mi ne de Pi p'; de <K’ Victoria: „Trader Hom". Alle dagen 8 uur. 229% 140 ■72 13 91 .53% 52 4% Z de J nini die een' en VOO) VOO) M en en D nar. Ape W nev D Kra Nia Uil uu H 1 In H gei mt 1 va en ’8 ■A IH 6% .3% Pa 1 Ka 1 .1 Fl< 1 Co 1 V. kei mi 1 vai ZOT 3 tl ter 1 gre I eer 2 wel ren voc I aep Hei oom. Want ook heerooms hebben heel graag, dat him nichtjes er smaakvol uitzien. Natuurlijk! Maar ze zou nog door honderden, ja, door dui zenden gezien worden. Door mannen en vrou wen, en men zou haar in een oogwenk critl- seeren Weer wendde ze haar oogen. nu met scherper opmerkzaamheid, naar het spiegelbeeld. Ze zou toonen, dat een boerenmeisje er voornaam en beschaafd kon uitzien! Jammer, dat er zich naast den grijzen marmeren schoorsteenman tel niet nog een paar oogen bevonden om vandaar het beeld uit den spiegel en tegelijk het beeld van de werkelijkheid op te vangen Maar zooals er zooveel schoonheid schijnbaar voor niets vervloeit zonder gezien of vastgelegd te zijn, zoo was ook de straling op die plek bestemd om niet geconcentreerd en "niet ge vangen te worden In het wonder van het men- schelljk netvlies. Het dezer dagen opgerichte Comité Ontwik keling en Ontspanning voor de militairen ge- vestigd"te Alkmaar („C. O. O. M. A.”>, is bij zonder actief. Immers reeds hedenavond 8 uur wordt in den Stedeljjken Muzlektuin het eerste avondje voor onze militairen gegeven. Moge velen er van profiteeren. Unilever Calvé, Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Fokker Industr. Buitenland Anaconda Kennecott Bethl. Steel U. S. Steel Rep. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Peudawa Continental Oil Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia The resia Maria, d. v. W vatj, Duin en J. M. Ver- duin; Eva Margaretha Maria, d. v. N. L. Goe man en A. J. Beentjes. Overleden: Jelle Heere van Veen, echtg. van P. Joustra, oud 67 jaar. Shell Union Oil Tidewater Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin. Ruber Scheepvaart. Java-Ch.-Japan Holl.-Am.-Hjn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart-Unle Rott. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A Java Cultuur N. I. 8. U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Railway Heineken’s Bier De Vrijdagmorgen In het vellingsgebouw van de Langendijker Groenten Centrale gehouderf droge bloembollenveiling mocht zich, evenals de beide vorige malen, niet In een groote belang stelling verheugen. De oorlogsdreiging, welke toen over Europa hing; is thans werkelijkheid geworden, waardoor de moeilijkheden van den bollenhandel nog wéér zijn vergroot. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken, dat op de veiling te Broek op Langendljk geen koopers kwamen. Men zit thans reeds met de moeilijkheid, hoe de nog in voor raad zijnde bloembollen kwijt te komen. Van export zal niet veel kunnen komen, om meer dan een reden. Het wordt voor de bollenexporteurs ook heel wat riskanter, om nu op de bekende conditie van Mei-betaling naar het buitenland te verzenden. Van de reeds verkochte bloembollen Is, naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, onge veer 65 pet. al aan de afnemers verzonden, zoo- dat de exporteurs nog 35 pet. in voorraad of in voorkoop hebben. Om de hierboven aangegeven redenen zullen de exporteurs er niet veel voor gevoelen op eigen risico deze bollen te verzen den. zoodat op middelen dient te worden gezon nen, om er het beste van te maken, wat er van te maken is. Er zijn, naar men ons mededeelt, reeds be sprekingen gevoerd over een eventueel voor re kening van het surplusfonds gaan exportee- ren. De schade, welke men zou kunnen lijden door koersverschillen e.d., zou dan door het Sur plusfonds kunnen worden gedragen. Hierbij Is men van dit standpunt uitgegaan, dat de bloem bollen, welke niet verkocht worden, door het Surplusfonds worden overgenomen en dit fonds ze dan dus ook zou moeten betalen. Het is echter niet gemakkelijk te bepalen, waarvóbr deze garantie van het Surplusfonds zou moeten-gelden. Moet alleen de nog te expor- teeren hoeveelheid worden gegarandeerd, of zal het fonds ook garant zijn voor de reeds verzon den bollen? De naaste toekomst zal wel leeren, welke op lossing hiervoor gevonden wordt. De cursussen beginnen as. Maandag. Nadere bijzonderheden zullen In het nummer van Maandag worden bekend gemaakt. In Rotterdam bleef Annie alleen over In de coupé. Alle medepassagiers waren uitgestapt en het meisje was blij even alleen te kunnen zijn. Het was toch wel leuk om jong te zijn en er netjes uit te zien. Ze had altijd gemeend, dat vreemden In den trein akelig stijf deden. Maar dat was meegevallen. Die dikke oude heer had haar zoo vriendelijk goedenmorgen gezegd en z’n vrouw had heel huiselijk met haar zitten praten. En nu zat ze alleen In de fijne coupé met beige bekleedlng. Nu moesten haar vriendinnetjes haar zoo eens zien! De coupé-deur vloog open en met veerkrach tiger: tred kwam de jonge offlder het compar timent binnen. Hij groette beleefd en maakte het zich gemakkelUk In bet hoekje tegenover hav. Ofschoon belden nu een houding aanna men. alsof ze plotseling veel belangstelling voor het perron hadden, voelden ze alle twee, dat het gewone spel van voorzichtig opnemen was begonnen. Annie had terstond gezien, dat hjj vriéndelijke oogen had. Ze schenen echter wat vermoeid. Zou hij misschien hard gestudeerd hebben en het nu erg druk hebben? Je kon zien dat hij veel in ae zon was geweest, want hl) zag er gebruind uit. Z’n kleeding stond hem goed en hij paste heel goed In die beige om geving met het mooie landschapje aan den Graaltentoonstelling. Voor de binnenkort te houden Graaltentoonstelling worden parochia nen opgeroepen tot het breien of naaien van goederen voor de minderbedeelden, waarvoor materiaal te verkrijgen is aan het Zusterhuis alhier. Datiiallen dit dan in dezen tijd wel ter harte nemen en daarom vooral 's avonds het Lof bij- wonen ter eere van O. L. Vr. ter Nood: dat de kracht der Broederschapsvereeniglng zich toone in een machtig gebed om vrede en om voorlichting en wijsheid voor de regeering van ons land in deze zoo moeilijke tijden. Morgen. Zondagavond dus. in grooten getale in het Lof hulde gebracht aan O. L. Vrouw ter Nood: tot Haar onze vurige smeekingen. Namens het bestuur der Broederschap Pater M. H GEVELING OP. zü de” sparen. omdat moeder er al een had. Het was een fijn 'zilveren kruisje, rijkelijk voorzien van echte ju- weelen. Annie hield van dit sieraad, ten eerste omdat het van grootmoeder kwam, ten tweede omdat het werkelijk zoo mooi was. Daar lag al dat kostbaars op het donkere pluche tafelkleed. Het goud glansde, het zilver blonk en de juweelen schitterden In het licht uit het Noorden. Naar zoolets kan een meisje lang kijken, ook al is het dragen van goud en Ju weelen soms zoogenaamd uit de mode. Aan trekkelijk blijft het, want het Is Iets kostbaars én het biedt gelegenheid iets te dragen, wat een ander niét heeft.... Om de schittering nog op te voeren draaide Annie het licht aan. Het resultaat hiervan viel haar echter niet mee en ze bedacht, hoe alles z’n bestemden tijd heeft. Overdag is kunstlicht niets waard. Zoo is ook crème en rouge voor de jeugd niets! Terwijl het meisje haar gouden kettinkje met kruisje omdeed, beoordeelde ze het resultaat In den spiegel. Koel voelde het kettinkje nog even aan en het kruisje deed het fün tegen den stemmlgen achtergrond. Het eerste oordeel was een blije verrassing! Wat stond dat zoo mooi! Kon opoe het zoo eens zien.... Maar plotseling bedacht ze zich. Nee.... ze zou het op reis toch maar niet omdoenZe meende, dat bUna niemand een kruisje droeg* en vooral nooit zoo lets van uitzonderlijke kost baarheid Maar waaróm zou ze het niet omdoen? Stond het niet mooi?? Nee.... dat was het niet. On bewust, schijnbaar, was ten slotte menschen- vrees de reden! En moest zij daarvoor wijken? Wat mooi en goed was kon toch gedragen wor den! Dat was wel zoo. Maar zü moest er mee op reis! Over Amsterdam. Den Haag, Rotter dam, heel naar Zeeland! En leder oogenblik zou zjj haar geloof ermee demonstreeren. Enfin, dat was nog wét. Maar meteen zou ze er tegen over iedereen voor uitkomen, dat ze een boeren meisje was! Weer keek ze In den spiegel. Maar het stond toch goed. En was Christin zijn en een gezond boerenmeisje zijn dan juist geen eer? Nogmaals staarde ze naar de splegelfllm. Wat moest ze doen? Het stónd goed; het wis goed en toch durfde ze niet! Daar viel haar oog op grootmoeders portret. Zondag 8 uur H Mis met Algem. H. Com munie voor alle kruisvaarders en st. Janskna- pen. De kruisvaarders die zin hebben deel te nemen aan een fiets- of wandeltocht worden ’s middags 1 uur verwacht op het kerkplein aan het Verdronkenoord. Daar behalve onze burcht, nu ook nog het gebouw van de Kath. Vfouw. Jeugdbeweging voor schooldoeleinden in beslag Is genomen, zitten we momenteel nog steeds zonder gebouw. De ouders en andere belangstellenden die ons op de een of andere wijze uitkomst zouden kun nen verschaffen, worden vriéndelijk verzocht hiervan kennis te geven aan onze leidsters of leiders- KostelUlt. welke dorschmachine stond op een stuk land aan de Preekesloot alhier, in brand. Aan blusschen viel niet te denken. Men zoekt de oorzaak In het feit, dat van een nog smeulende hoop kaf vonkjes bij het kaf bij de dorschmachine zijn gekttynen. Eenige vaten benzine en kie motor voor aan drijving konden worden gered. Zondag- en nachtdienst van 1016 Sept, apo theek wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Staataleeningen 3% Ned. Obllg 3% Nederl. 1936 2j^ Nederl. Cert 3% Ree. 1937 3—3% Oblig. 1938 3% Indië 1937 5;{ Young!. (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Haijdel-Mij Industrieën Goedkoop^ levensmiddelen. De goêdkoope levensmiddelen zijn as. week verkrijgbaar bU A. Verdonk en de vleeschwaren In blik bij S Degenaar. Luchtbeschermingsdienst. Voor de verschil lende diensten der luchtbescherming zijn als hoofden aangewezen: Voor de brandweer: J. Peperkamp en O. Mujjs. Voor de Oprulmings- en Herstellingsploeg: M. Rozendaal en N. Berkhout. Voor den technlschen dienst: G. Berghuis; •voor den alarmeeringsdlenstK. J. Steer; voor den politiedienst G. J. Bomebroek en voor den geneesk. en ontsmettlngadienst P. W. Kalkman. Verduisteringsoefening. Men wordt er aan herinnerd, dat heden. Zaterdag 9 Sept., des avonds alhier de verduisteringsproef plaats heeft en wel van 21.00 tot 22.10 uur voor het dorpsgedeelte liggende ten noorden van de lijn Pad Yff, winkel van Buisman en Hoogeweg en van 22.10 tot 23.00 uur voor het zuidelijke deel van het dórp De directeur van het dlstributiebureau te Alk maar maakt bekend, dat aan de hem bekend zijnde hotels en restaurants, café's. koffiehui zen, cantlne’s en sociëteiten, enquêteformulieren zijn toegezonden voor het gebruik van levens middelen. Deze formulieren moeten ulterlljk Maandag as. voor 12 uur ingevuld worden In geleverd op zijn bureau, gevestigd In het Ge- meente-Museum. Breedstraat 40. Inlevering kan geschieden van des morgens 9 uur af. Zij die een bedrijf uitoefenen als hierboven aangege ven en die geen formulieren mochten hebben ontvangen, kunnen deze alsnog op de aangegeven kantooruren op het bureau In ontvangst nemen. Niet tijdige inlevering kan uitsluiting van de levering van distributiegoederen tengevolge hebben. Burgerlijke stand. Geboren: Friedrich Ru dolf. z. van F. Amme en A. Dekker; Douwe Nlcolaas. z. van J. Gorter en G. de Boer: Ca- trlen, d. van A. Hopman en J. Verzljlberg; The resia Clazina, d. van J. Mosch en S. Klever- laan. Getrouwd: Wilhelmus van Kampen, nende te Hharlem en Anna Bult. Ondertrouwd: Jan Blok wonende te Velsen en Neeltje Groen. Overleden: George Frederlk Glotze, oud 83 j„ weduwnaar van Jansje Brouwer; Martinus Kleverlaan, oud 62 J.. weduwnaar van Corneha Frederiks. „Huize Voorhout”, het sierlijk «rusthuis den Kennemerstraatweg. dat Alkmaar rijker ts geworden, nadert zijn voltooiing. Medio Sep tember zal de opening plaats vinden. Menigeen, die het gebouw van buiten heeft bewonderd, zal het op prijs stellen ook de in richting en aankleeding van binnen te mogen «ien. Welnu, daartoe bestaat straks de gelegenheid. Het Bestuur der Stichting, die „Huize Voor bout” beheert, had de sympathieke gedachte bij het in gebruik nemen van het tehuis, straks de ^gebouwen vpof belangstellenden ter bezichti ging open té stellen en de opbrengst der te in nen entrée-gelden te bestemmen voor het werk Vorige Opening Slotkoersen Heden zie verder de advertentie In dit num- Laat In den avond snuffelde luitenant Swart In z’n sieraden. Spoedig vond hll z’n moeder» kruisje. In diep nadenken hield hij het In z’n hand, staarde er naar, en voelde hoe het koste lijk kleinood diep sluimerende iferinneringen In hem opriep en hoe schoone Idealen van z’n Westfrlesche voorgeslacht in hem opleefden. HU drukte het dierbare kleinood aan z’n lippen en dacht aan het meisje uit Westfriesland, dat hem weer aan z’n edele moeder had doen den ken.... Dienzelfden avond staarde een Westfrlesch meisje door het raam van de logeerkamer van de Zeeuwsche dorpspastorie naar het Westen en terwijl zü haar juweelen kruisje streelde, dacht ze met genegenheid aan hem. die óók zoo’n kruisje had en die ook een goed hart bezat,... Even schikte ze haar donkerblonde lokken goed en weer stond ze stil voor den grooten ■mallen spiegel, welke zich tusschen de twee ramen bevond. Het vaste licht uit het Noorden gleed aan weerszijden over haar slanke gestalte. Het gaf aan haar gezicht en aan haar armen den rose matglans der jeugd, die een deftig con trast gaf met haar donker costuum en haar weelderige haar. De rustige oogen staarden In den spiegel. Een lichte tevredenheid verleven digde een oogenblik de klare kUkers, Maar da- •delljk werd deze onderdrukt. Annie van Buuren had een plan en dat zou niet door zelfingeno menheid in de war gebracht worden. Ze be- heerschte zich meestal en zou het dezen keer zeker doen. Ze had zich vast voorgenomen op haar spoedig te ondernemen reis er werkelUk zoo goed mogelük uit te zien! B Het was stil in de groote „weuning”. zoo heette de goed ingerichte woonkamer van de boerderij van Van Buuren nog altijd. Het was er stil. De mannen waren het land op en moe der was te gast. Het was nu voor Annie een mooie gelegenheid eens te zien, hoe ze er uit zou zien in haar nieuwe costuum. Het cos tuum, waarin ze op reis zou gaan naar heeroom, die pastoor was in Zeeland. Het lulde gesnater van een paar eenden deed haar het hoofd even ter zijde wenden. Ze zag de sloot voor het huls en de bloemperken. Ze zag het wijde landschap en de blanke wolken. Het was hier toch mooi in Westfriesland. Ze zou zeker bljj zijn, als ze weer terug was! Even bezwaarde haar de gedachte, als boerenmeisje op reis te moeten. Voor wie maakte ze alles zoo keurig in orde?.... O, natuurlijk voor heer- wand boven z’n rechterschouder. HU was ech ter lang niet zoo spraakzaam als de vorige pas sagiers. Zou hU verlegen zUn? Of een beetje te verwaand? Want hij zou wel terstond gemerkt hebben, dat zjj een boerenmeisje was. Zouden jonge officieren verwaand zün? Enfin, beter verwaand dan brutaal, besloot Annie, en ze keek weer naar buiten. Mooi landschap wel.... De luitenant vond het een leuk meisje. HU moest naar Vlissingen en hoopte, dat z’n rels- genoote ook zoo ver moest. Het was een be schaafd meisje, keurig gekleed. En het viel hem moellüker een gesprek te beginnen, dan wanneer het heerengezelschap was 'geweest. HU zou maar niet te vlug beginnen met het aanknoopen van een gesprek, want bü een mis lukking daarvan Is de situatie altijd veel onaan genamer dan waiyieer men heelemaal niet be gonnen is. Plotseling merkte hU het juweelen kruisje op. Dat staat haar goed! Maar waar heeft hU zoon kruisje nog al eens gezien?.... Och! Daar heeft hU het! Hjj bezit zelf óók zoo’n kleinood! *t IS een herinnering aan z’n zoo Jong gestorven moeder! HU bewaart het bü z’n andere kost baarheden en was het bijna heélemaal vergeten. Z’n lieve moeder.... hU heeft haar ternauwer nood gekend. Z’n moeder heeft dat kruisje vroe ger misschien ook wel zoo gedragen, net al» dit meisje tegenover hem.... Z’n moeder was ook zoo’n knap meisje, dat weet hü van de foto-». Zou dit meisje uit dezelfde streek komen als z’n moeder? Ook uit Westfriesland? Maar dan komen daar heel lieve meisjes vandaan. Ge zond, friach van uiterlük en met smaak. Luite nant Swart gevoelt zich wat vreemd te moede. Van z’n prille Jeugd af was hü niet meer tn Westfriesland geweest en nu bracht ineens dit meisje de draden in «trilling, die hem ongeweten toch nog aan z’n stamland bonden! Alle an dere jaren, jaren van studie, van oefenen en van pretmaken. jaren vol moderne nervositeit vielen even van hem af, en hü zag weer die mooie boerderijen van Westfriesland. Hü her innerde zich weer die donkere vaarten met het rulschende riet. Wat een mooi land was dat, en hü wist het niet.... Maar waarschünlük zat hier een Hef meisje uit het land van z’n moeder tegenover hemt Het trelngerammel. veroorzaakt door het rij den over de Moerdükbrug, heeft al heel wat mijmeringen een tijdig of ontüdig einde doen vinden. Die van luitenant Swart sprongen van hem af en verdronken in het kolkende water beneden. Maar het meisje werd het wat angstig te moede. Een lichte schrik was van haar ge zichtje te lezen. Het was voor haar de eerste keer, dat ze deze angstwekkende brug over ging. Dit was: voor den luitenant een mooie gelegen heid oni haar door een prettige opmerking te troosten. Meteen was dan het verlangde ge sprek aangevangen! Ja, juffrouw, zei hij met guitigen lach, al zUn we hier ver van Westfriesland. toch Is hier óók nog wel water. Vindt u niet? Ook Annie lachte. Maar schrik was over. Wat een Idee om zoo’n rammelbrug over dat water te maken, vindt u ook niet, meneer? zei Annie. Wü in Westfriesland véren er over, óf leggen er een dam in, en dan is het ook o.k.! Maar hoe raadt u, dat ik uit Westfriesland kom? Luitenant Swart legde haar alles uit. Hü ver nam. dat zü naar haar heeroom te logeeren ging in het Zuldbevelandsche dorp en hü ver telde, dat hü elgenlük ook een Westfries was. Haar schoorc gedachte om het halssieraad te dragen had hem agn het spreken gebracht en had hem zich bewust doen worden van veel goeds, wat hü vergeten, was Toen Annie in Goes den trein verliet, had zü' z’n belofte om de pastorie per motor even aan te doen, als een onzichtbaar doch waardevol kleinood in haar gelukkig hartje. De eerste avond van den danscursus Dindua vastgesteld op 19 September a s. De inschrijving heeft plaats op Dinsdag 12 September des avonds 8.15 uur in de nieuwe dancing van den heer Th. van Gijzen, Breed straat. Evenals vorige jaren worden de lessen we derom gegeven door den heer Joh. van Ber- kum, leeraar moderne dansen in Engelschen Htt automatisch interlocaal telefoonverkeer is een groot gemak; wjf zouden deze snelle auto matische verbindingen niet gaarne meer mis ten! 4 De veelsprekers, die dagelüks dank automatische telefoon zeer veel tüd weten dat. méér.... zü weten ook precies, hoe ZÜ het doen moeten: eerst de K of O draaien, dan het nummer van het net, waarmede men wenscht te telefoneeren, even op den hoogen zoemtoon wachten en daarna het abonné-num- tner draaien. Helaas niet Iedereen telefoneert dagelüks in terlocaal en dan Is dikwijls Lelden In last. Aan die letter K denkt de nieuweling In het begin wel eens niet en zoo draait hü büv. als hU met Alkmaar wi] spreken. 2200 in plaats van K 2200 en krijgt dan abonné 2200 van het eigen net aan de telefoon! Dat 1» voor abonné 2200 allesbehalve prettig, zoo telkens voor niets dpgebeld te worden! En ook de opbellers hebben er weinig plezier van: zü verknoeien hun dikwijls kostbaren tüd en moeten bovendien nog als straf voor hun ver gissing een locaal gesprek betalen, dat zü niet hadden willen voeren. Daarom, bij interlocaal automatisch telefo neeren, opgepast! Altüd eerst K draaien daarna pas het nummer van het gewenschte net, dat spaart anderen overlast en U zelf tüd en geld. Is de tüd nu wel gunstig bm actie te voeren voor de goede film? Ongetwijfeld is hü dat wellicht gunstiger zelfs dan ooit tevoren! Klinkt deze stelling mogelük bij den eersten indruk wat paradoxaal: toch zal ieder denkend mensch spoedig de logica er van inzien. Het is Immers zeker, dat juist nu op het moment dat de beschaafde wereld dreigt ineen te storten alle krachten mobiel gemaakt dienen te wor den ter ongerepte handhaving van cultureele goederen. Het vernielende oorlogswerk is niet meer te keeren: het wordt in zün niets-ont- ziende geweld met enorme kracht bedreven. De verwoesting, welke zal worden aangericht, zal verschrikkelijk zjjn! Laat ons er echter voor zorgen, dat niet meer vernietigd wordt dan strikt noodzakelük is; laat niet tengevolge van een fatale apathie Ineenstorten wat met vee) moeizamen arbeid is opgebouwd. Deze ineen storting is geenszins noodzakelijk; het Is ner gens goed voor te zeggen: mün hoofd staat niet naar film-actie. Integendeel: wü moeten allen nu meer dan ooit onze schouders zetten onder alle cultureele werken. En van deze cultureele werken is de KathoUeke Film-Actie zeer zeker een van dc meest waardevolle. Welnu: laat ons In één- dracht, bewust van de noodzakelükheid, de K.F.A. in stand houden, en niet alleen In stand houden, maar verder uitbouwen. Het zal goed zijn, dat wü beseffen: de strijd voor de goede film Is meer noodig dan ooit tevoren! Ieder, die lid is van de K.F.A., blüve lid. Ieder, die tot op heden nog niet toetrad, wachte niet langer, maar melde zich nog heden aan. De K.FA. mobiliseert: niet voor een werk van vernietiging, maar voor opbouwenden ar beid. Vrüwilligers kunnen zich aanmelden bü de voorlooplge leiding van het Comité hier ter plaatse, den heer Pleter van der Valk, p/a Lin- cenlaan 80 hs. Alkmaar. Katholieke Kinderuitzending. De gehouden werving van donateurs voor genoemde vereeni- ging heeft in de parochie H. Hart van Jezus opgebracht ruim f 145. het portret van Antje Jong, wier naam zü droeg. En dat fiere gelaat van die vrouw, die zoo dapi>er haar levensstrijd had gewonnen, deed In haar hartje iets trillen. We leven maar één keer, zoo overweog ze, pn we hebben maar één keer gelegenheid mee te werken aan de gemeenschap. Als w niet durven, dan durven de vüanden van het Christendom het wel. Dat ééne leven zullen wü gebruiken, zooals onze voorouders het hunne hebben gebruikt! Zü hebben den grondslag gelegd en zün begonnen te bouwen, wij zullen voortbouwen! En wü zul len behouden, wat reeds bereikt is! Weer keek ze naar het portret van de sterke vrouw, van de edele Westfrlesche boerenvrouw, wier leven één werken en medewerken was geweest l Het kappedoosje werd gesloten en het ju weelen kruisje werd er uit gehouden en klaar gelegd op Annie’s waschtafel. Het Westfrlesche boerenmeisje had een overwinning op zichzelf behaald en had getoond een sterk en edel voor geslacht waardig te zün.... Floralia. Hoewel de Floralla-vereeniging dit jaar haar eerste lustrum viert, kan er. door de tüdsomstandigheden, geen tentoonstelling gehouden worden. Wel wordt een kleine ten toonstelling gehouden van de planten, welke aan de schooljeugd zijn uitgereikt en waaraan ook prüzen verbonden zün. De kinderen moeten hun planten volgende week Donderdag In de Rustende Jager brengen en wel ’s middags tus schen 4 en 5 uur. Den volgenden dag Vrüdag heeft de keuring plaats, waarna 's middags tusschen 4 en 6 uur de prüsultreiklng’ plaats heeft. Dan worden de planten door de kinderen weer meegenomen, waarbü elk kind een versnapering krügt. Het is wel jammer dat deze voor onze ge meente zoo mooie attractie niet kan doorgaan. In de vergadering, waarin deze besluiten wer den genomen, werd ten zeerste aangedrongen op aanwerving van nieuwe donateurs. Een flink getal nieuwe donateurs zou een pracht feest geschenk zün voor onze Jubileerende vereenl- gtng- Het blauwe kappedoosje van opoe zaliger stond op tafel. Het deed thans dienst als sle- radenkistle voor moeder en dochter. De eigen aardige vorm had voor Annie altüd een zekere bekoring. Het was wel van vrij stevig maaksel, doch steeds bedacht Annie, hoe haar voor ouders toch voorzichtig met het doosje moesten zün omgegaan. Het zag er nog zoo netjes uit. Met even groote voorzichtigheid opende Annie het en haalde er verschelden sieraden uit Al lereerst grootmoeders gouden oorüzer. een dier baar erfstuk. Annie rolde het uiteen en ’n glans van edel goud vloeide op haar blanken arm. Ver volgens bewonderde ze de Juweelen naalden en de bloedkoralen met juweelen bj-oche Ze haal de er ten slotte haar eigen Juweelen kruisje uk. voorzien van modem gouden halskettinkje. Dit kruisje had Annie van grootmoeder gekregen, Katholiek Alkmaar heeft ongetwüfeld een groot voorrecht, in zoo dichte nabüheid te heb ben de gezegende bedeplaats der H. Maagd: bo vendien in eigen stad een hoofdzetel der devo tie. Er mag daarom toch wel eens bizonder op worden gewezen, dat. nu de geesel van den oor log al weer zoo striemend gaat over da wereld en niet zoo ver van onze landsgrenzen, weer onnoemeJUk veel ellende en smart verspreidt en ook ons Tnet kommernis vervult; nu het oor logsgeweld een der heerlükste monumenten der eeuwenoude Poolsche Mariavereerlng totaal ver nield heeft: dat nu toch onze devotie moet uitgaan tot Haar, die is en blüft de geestelüke Moeder in den nood der jpenschheld. Is Heiloo mogelük wat afgelegen, welnu, denkt dan eens meer, gij vooral, talrijke leden der Broederschap, dat de St. Jozefskerk aan de Kennemersingel de Broederschapskerk Is. waar haafo beeltenis U voortdurend ultnoodlgt even neerknielen. Dagelüks is toch op vastg&t«!de. $r«n de kerk open voor adoratie of een smeekgebed tot de Helpster en Troosteres der bedrukten. Hoe ontroerend heeft onze Hoogwaardige Bis- schop verleden Zondag in zün kathedraal ge sproken tot de aanwezige duizenden, ook Zün Lede richtende tot de Moeder vgn Barmhartig heid voor allen, die zich voor God schuldig achten. En. zoo sprak de Bisschop, „moeten wü bü de bepaling van de schuldvraag ook niet naar ons zelf zien?” De leerlingen van klasse 1 der Jullaschool G.L.O. (onderwüzeres mej. T. Goes) worden as. Maandag 11 September om 9 uur verwacht in het perceel nummer 11 In de Baanstraat, hoek Parkstraat. Voor de leerlingen der Jullaschool U.L.O. zullen de lessen In hetzelfde perceel aan vangen In de tweede helft' dér komende week. Dag en uur sullen nader worden bekend ge maakt. stül. diploma Ned. Ver. van R. K. Dansleera- ren. Den geheelen cursus zal de muziek verzorgd worden door het bekende dansorkest „The Sweet and hot Players.” Men mer. Het Is al verscheidene Jaren geleden, dat de Afrikaansche wlldernisfilm „Trader Hom" met veel succes overal werd vertoond Thans wordt de film nogmaals vertoond en met moet worden gezegd, deze spannende geschiedenis uit ae Afrikaansche oerwouden doet het nog even goed. Weer komt men onder de bekoring van de vele oerwoud-emotles. welke In de film zün ver werkt. Trader Horn is een van die mannen, die koopman en ontdekkingsreiziger tegelijk zijn wier leven bestaat in het reizen lariks de gc- vaarlüke Afrikaansche rivieren en door oer- wouden, welke door blanken zelden worden be treden. Zü beleven veel gevaren, drüven handel met de inboorlingen en groeien zóó samen met de woeste en soms verschnkkelüke schoonheid van het tropische Afrika, dat ze er niet meer van kunnen scheiden. Natuurlük is in deze film een soort Uefdes- geschiedenis verwerkt tusschen een jongen metgezel van Trader Horn en een blank meisje, dat vroeger geroofd zünde tusschen de wilde stammen is opgegroeid en daar.’an de fe- tlsch is geworden en met de blanken achtervolgd door de woeste Isorgi, die In slagen ze te achterhalen. Wellicht is het Afrika van nu, door den in vloed der blanke beschaving, die al ver is door gedrongen. niet zoo gevaarlük meer als in den tüd van Trader Hom. al zün er nog veel vrij wel onbekende gebieden, en natuurlük heeft Afrika ook nog andere dingen te bieden dan alleen maar verschrikkingen Dr. Paul Juliën heeft daarover voor de radio al veel verteld maar dat alles neemt niet weg. dat het een an dere wereld is dan de lage landen aan de zee. waar het overigens ook minder veilig begint te worden. Men slaat het Afrikaansche schouw spel met spanning gade, kükt geboeid naar de inderdaad belangwekkende opnamen uit het oerwoud, de gebruiken van de „wilde” volks stammen en de sensatie neemt men als span nend amusement op den koop toe. Voor volwassenen. Nederl. StaatsleenprtjBheaéend Gemeenteleenorü»houdend Youngleening «wakker Philips prijshoudend Unilever J Aku prijshoudend Koninklijke H. V. AprijshondmaF Amsterd. Rubber ....vaster Tabak vaster Amerik. waarden ....vaster der Commissie van Samenwerking voor Büzon- dere Nooden. Namens deze Commissie zal een dames-co- mlté de regeling Oer bezichtiging op zich ne men. Het plan bestaat het d enbezoekers zoo aan genaam mogelük te maken. Het gebouw wordt daartoe verlicht en sierd. Bovendien zal een theeschenkerü strijkje aanwezig zün. Het dames-comité hoopt, dat velen des mid dags en des avonds een bezoek aan „Huize Voorhout” zullen brengen. Men steunt daarmede het werk der Commis sie voor Büzondere Nooden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14