De spoorwegtentoonstelling officieel geopend van Onrust der tjjden Bodemproductie Y De ramp van de „Van Ewijck” De droeve lijst van dooden en vermisten DOOR BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND Restaurant DORRIUS ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK Leedwezen betuigd Slecht» één tchending 4 Kinderpostzegels Toespraken ir. Hupkes en weth. van Meurs Vertrek Indië-vliegtuig uitgesteld T reinverbinding Amsterdam-Brussel In verband met maatregelen in Frankryk Ir. Roebroek tot regeering»- commi»»ari» benoemd T entoonetelling moeit doorgaan DE TOESTAND IN HET BLOEMBOLLENVAK Met ingang van a.». Maandag wordt xy herxteld De gewonden Volgen» de Brittche regeering zou één Engel»ch vliegtuig over on» grondgebied gevlogen hebben Verhaal van een ooggetuige (Vervolg van pag. 1) f 212.000.„Voor het kind” bijeengebracht \ln 1937 in dierixt geeteld Hulde aan de organisatoren en aan de jeugdige werkloozen, die aan den opbouw werkten De namen van de slachtoffers zyn: van Vermist: F. J. Cadot M. dat Kij --»r'w der Nederlandsche is spoorwegen en sprak Uit naam van de directie der Nederlandsche Opmerkelijke kalmte van massa's duurt nooit lang. personeel op vier man na bij de ramp om gekomen. Van het wachtschip „Koningin Emma der Nederlanden" waait de vlag halfstok ten Jeeken van rouw om den mijnen- veger „Willem van Ewijck" m. J. de Waal 1. m. 8. C. van Het betrof een of meer Britsche vliegtuigen, welke op den terugweg van Duitschland, waar heen zy zich begeven hadden met het doel er pamfletten uit te werpen, over onze grens zyn gekomen. zy vlogen bij bewolkten hemel, wes halve er niet op kon worden gevuurd. Naar wy vernemen, zal de trein verhhwltag AmsterdamBrussel met ingang van Maandag aus. worden hersteld. Tengevolge van maatregelen, dia In Frank rijk worden genomen, is bet vertrek van het Indi«-vUegtulg op heden opgeecbovt. Zoodra de Fransche regeering toestemming tot bet overvliegen van haar gebied heeft ge geven. volgt nader bericht omtrent den dag van vertrek van het vliegtuig naar IndlA Tegenover dese niet op feiten steunende be wering kan op grond van inlichtingen van ge zaghebbende zijde gesteld worden, dat slechts één dergeljjke neutrallteitsachendlng is komen vast te staan en dat naar aanleiding daarvan, zooals van regeeringswege oumiddellijk is be kend gemaakt, aanstonds een stap by de Brit sche regeering is gedaan, terwijl vervolgens, zoodra bewijsmateriaal beschikbaar was, over legging daarvan heeft plaats gehad. H. Z. Vaarbwgwal b. h. 'Spwl. Amsterdam. FLATI DU JOUR kN LA CA ATI Luitenant ter see le klaasa J. E. ten Klooster. Luitenant ter see 3e klasse marine re serve O Anema. Adj. onderoff. machinist B. C. de Bruin Bediende-zeemlliclen J Bosch. met con- dcht tenant ter see le kl. F. Straelen. korpl adelborst W. A. eeuwfeest verrezen. Zijn rede vervolgende constateerde de bur gemeester, dat de expositie voor de niet- ingewjjden een Interessanten, leerzamen kijk op dit in technisch, economisch en sociaal opzicht zoo belangrijke bedrijf geeft. Behalve de met aes man bemande sloep van de „Van Ewijck" schoten sloepen en jollen van de andere mijnenvegers te hulp. De zwaar gewonden werden aan boord van de Nautilus gebracht, waar zich een "dokter bevond. Het reddingswerk verliep in goede orde, al speelden zich hartverscheurende tooneelen af In de nabijheid van het zinken de schip. z had even stil gelegen, mandant, luitenant ter zee le klasse.F. H. M. van Straelen. die bevel over de vijf mijnen vegers voerde aan boord te nemen. Hr. Ms. „Willem van Ewijck" werd in 1837 in dienst gesteld. Het schip werd gebouwd by P Smit Jr. te Rotterdam en mat ongeveer 500 ton. De „Willem van Ewijck" behoorde tot een op aan^den fmeerd. i van de sr woon- Het slotwoord werd gesproken door den bur gemeester van Amsterdam, die met enkelé woorden de tentoonstelling geopend verklaarde. Daarna maakten de talrijke aanwezigen *n rond gang over de expositie, van welke wij reeds een uitvoerige beschrijving gaven. --w- Nauwelijks was deze aan boord, of 't vree- selyk drama speelde zich af. Vermoedelijk is de mijnenveger, terwijl de commandant aan boord kwam, door den stroom, welke er stond, afgedreyen en aldus in het mij nenveld terecht gekomen. Het schip werd midscheeps onder de machinekamer geraakt en juist omdat in de machinekamer de wacht werd afgelost, is het geheele machlne- Het schip brak middendoor. Het middenge deelte verhief zich eerst, terwijl zullen van stoom en olie omhoog werden gespoten. Het schip plofte vervolgens op het water terug. Bovenop het schip bevond zich een twintigtal mannen, die, allen in het water werden geslin gerd. Stukken Ijzer vlogen in het rond en maak ten vele slachtoffers Zoo werd de commandant van de „Van Ewijck”. luitenant ter zee eerste klasse J E. ten Klooster, door een wegvliegend stuk Ijzer zwaar aan het hoofd gewond. Een zevental minuten verstreek, voor het schip ge heel gezonken was. De voorsteven verdween bet eerst onder water, de achtersteven bleef een halven meter boven water uitsteken. In enkele Duitsche bladen wordt het voorge- In enkele Duitsche bladen wordt het voorge steld. als zou onze neutraliteit bU herhaling geschonden zijn door vluchten van Britsche militaire vliegtuigen over Nederlandsch grond gebied. waartegen Nederland zich onvoldoende zou hebben geweerd. geest. Men zegt wel eens. dat ook de neutrale landen strijden, want zjj strijden temidden van de uitbarsting der hartstochten voor de onaandoenljjke, zuivere waarachtigheid. In ze kér opzicht ia dit zoo. maar in een hoogeren dan politieken zin. Toeschouwer te zijn by de ellende, Is voor een fijngevoelig mensch een ellende op zich zelf, maar het is een elleyde met zlnsbesef. Al het gerucht heeft waarde, wanneer het dit besef by ons vermeerdert. Het kan ons de we reld doen kennen. Als kennisbron der objectieve historische waarheid is zijn beteekenis heel twij felachtig, aeker voor ongeschoolde beoordee laars. Maar voor een wijs gemoed draagt alles by tot kennis van de wereld en de ziel. En deze kennis, die wy wel eens houden voor «ea vervulling van ons wezen, biykt nu een hevige onvoldaanheid, schrynend als honger en dors:. De ware kennis van wereld en ziel is de kennis ven haar onderlinge ongenoegzaamheid. Wie wereld en ziel doorgrondt, begrypt, dat zy el kander niet kunnen bevredigen, doch dat zy hun beyredlglng. hun vrede, verwachten van één verlossing. Zy hongeren van nature naar ren Ridder der wereld. De lichtgewonden werden via de Nautilus aan boord van ue „Jan van Gelder" genomen. Een der inmiddels gearriveerde watervliegtuigen [fikte den bediende-zeemilicien Jan Bosch op, doch deze bleek reeds te zyn overleden. Te kwart over vier kwamen de booten met bun droeven last te Den -leider aan. waar steiger van de Texelsche boot werd M Het is gebleken, dat ne familieleder meeste opvarenden -»uiten Den Htpdt achtig zyn. 1 In Den Helder heeft men groote ue familie» 'ui de slachtoffers. Gre 'ktematie heerschte er. toen men het' van de ramp ontving Naar aanleiding van de waarschuwingen van onzen luchtwachtdienst -betreffende vreemde vliegtuigen, welke het Nederlandsche publiek af en toe door de radio kan beluisteren, heeft ons van verschillende kanten de ^raag bereikt of de hiermede gegeven publiciteit elgeniyk wel raadzaam is en of zy niet noodelooee ongerust heid kan verwekken. In verband hiermede wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: Onvermijdelijk is het nu eenmaal, dat dese waarschuwingen, welke blykens vorm en in houd niet bedoeld zyn voor, het groote publiek, doch voor inlichting van de militaire organen van de luchtverdediging en voor de burgeriyke organen van de luchtbescherming, door iedereen kunnen worden opgevangen. Het daaraan ver bonden nadeel, zooals b.v. dat zulke berichten zenuwachtige naturen kunnen verontrusten weegt echter niet op tegen de voordeelen, ook van prevenlieven aard, welke voor de handha ving van onze neutraliteit aan zulk een doel treffende slgnaleering van ongewenschte gasten in de lucht verbonden zijn. Spoorwegen sprak hierna nog Ir. W. Hupkes. Ik hoop, zoo zeide hy, dat dit werk, waaraan zoo- velen met toe wy ding hun beste krachten heb ben gegeven, de volle belangstelling van het Ne derlandsche publiek zal mogen hebban en ik wensch het gemeentebestuur van Amsterdam van harte een groot succes met zyn tentoonstel ling toe. Moest nu, gezien de tydsomstandigheden. het comité de tentoonstelling aiet laten doorgaan? Die gedachte kon by ons geen ingang vinden. Veeleer heeft het comité in de tydsomstandigheden een aansporing ge voeld om het tentoongestelde werk te laten zien, opdat zy, die het sullen bezichtigen, met hun gedachten zullen verwyien by wat in de verstreken periode van honderd jaren door Intelligentie, geest- en arbeidskracht, door ondernemingszin, volharding en doorzet tingsvermogen in ons volk tot stand ia ge komen. In dezen tijd, waarin rondom ons weer zooveel vernietigd en vernield wordt, moge de mensch zich wel dezen spiegel voor houden. De Britsche regeering heeft in verband daar mede jegens de Nederlandsche uiting gegeven aan haar diep leedwezen over deze schending der neutraliteit van ons land De Britsche re geering is vastbesloten alles te doen, wat in haar vermogen ligt, om herhaling van een dargeiyke gebeurtenis te voorkomen. Met dit doel zyn en zullen aan de Britsche piloten de strengste voorschriften worden gegeven. Zoo sprak Vrydag de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, tot een groot aantal genoodigden burgeriyke en militaire autoriteiten die op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlyt aan het Fre- deriksplein te Amsterdam waren byeengekomen ter bywonlng van de opening der groote ten toonstelling, die hier ter gelegenheid van het Dezer dagen is een bijeenkomst gehouden van leidende personen uit de verschillende organi saties van het bloembollenvak. Algemeen werd overeengekomen, in volkomen samenwerking van alle organen, met uitschake ling van vroegere verschillen, maatregelen te beramen, om aan de moeilijkheden der tyden het hoofd te bieden Allereerst zal worden getfacht, de nog be staande exportmogelijkheden zooveel mogelyk te steunen. Ook in het belang der cultuur zullen nadere maatregelen worden overwogen, waarby om.de mogelijkheid van verdere inkrimping van het areaal voor hyacinthen en tulpen onder oogen zal worden gezien, in verband met bet.verkry- gen van nadere rechten voor productie en ex port van tuinbouwartikelen «Met alle desbetreffende organlsatlebesturen, met name ook met die van de Nederlandsche bloembollen bedrijfsorganisatie, de Nederland sche Sierteelt Centrale en het Bloembollen sur- plusfonds, sal op korten termijn overleg wor den gepleegd. Voor wat betreft de opvoering van de fre quentie op de binnenlandsche lynen kan wor den medegedeeld, dat met ingang van Maan dag as. de twee-uursdienst op de lyn Rotter dam—Hoek van Holland sal worden uitgebretd tot een uurdienst. Het initiatief tot het houden van de spoorwegtentoonstelling werd genomen in een tyd. toen weliswaar telkens donkere wolken den internationalen horizon verduis terden. maar niemand kon, niemand wilde gelooven. dat de menschheid opnieuw de ontzettende ramp van een wereldoorlog zou moeten doormaken. Deze tentoonstelling neemt wel onder zeer droeve omstandig heden een aanvang. Hoe gaarne zouden wy allen hebben gewenscht, dat wy heden in eeri ^pgewekte stemming bijeen zouden zyn, zonder de huiveringwekkende beklemming van hetgeen om ons heen geschiedt. Maar ondanks dit alles, ondanks de catastrophe, die over de wereld is losgebarsten, gaat, moet het leven doorgaan. Daarom is ook besloten de tentoonstelling, die in de maanden, toen het nog vrede was. is op gebouwd. te houden Spr. besloot zyn openingsrede met hulde te brengen aan de organisatoren, in het byzonder aan het groote aantal jeugdige werkloozen, dat reeds geruimen tyd met enthousiasme heeft gearbeid om deze tentoonstelling in te richten en aan de Nederlandsche Spoorwegen, die én personeel én materieel èn geldmiddelen be schikbaar stelden. De voorzitter van het tentoonstellingscomité, wethouder F. van Meurs. bracht in een har- teiyke toespraak woorden van warme hulde aan allen, die aan de totstandkoming der expositie hun krachten hebben gegeven. Ook gaf spr. een uitvoerig overzicht van de wordingsgeschiede nis. waarby hy wees op de prettige samenwer king tusschen Ryk, gemeente en spoorwegdi rectie. Van alle zyden zoo besloot de heer van Meurs bleek reeds een verheugende belang stelling voor deze tentoonstelling te bestaan, die eenerzyds hef honderdjarige en toch zoo jeug dige, levenskrachtige, nationale spoorwcgbedi Uf betreft, anderzyds n voorbeeld is van wat jonge ren, vaak jarenlang werkloos, vermogen. Als resultaat van dit onderzoek is de Britsche regeering tot de overtniging ge komen. dat op den heenweg niet één Britach vliegtuig over het grondgebied van Nederland vloog. Geen enkel Britach vlieg tuig is op den heenweg over de Zuidelijke route gevlogen en de Britsche luchtvaart autoriteiten zUn derhalve tot de overtui ging gekomen, dat vliegtuigbewegingen bo ven Limburg in de richting van Duitsch land alleen betrekking kunnen hebben op de luchtmacht van een andere mogend heid. Ata resultaat van een grondig en nauw keurig onderzoek ta echter gebleken. één Britsche piloot, die verder dan de an deren in DuMachland waa dóórgedrongen, in strijd met zyn opdracht, over Nederland (ongeveer in de richting van Amsterdam) terugkeerde, als gevolg van tekort aan benzine. Na verkregen goedkeuring door den minister van Binnenlandsche Zaken heeft de centrale propaganda-commissie dezer dagen de ultkee- rlngen uit de opbrengst der weldadlgheldspost- zegels en prentbriefkaarten „Voor het kind”, welke in Dec./Jan. J.l. zyn verkocht, aan dt deel- getechtigde vereenigingen toegezonden. Uitgekeerd werd: a. aan 27 vereenigingen voor achterlyke kin deren samen 23271.05, b. aan 87 vereenigingen voor zieke en zwakke kinderen samen ƒ47358.87; c. aan 248 vereenigingen voor verwaarloosde kin deren samen 125.424 35; d. aan 13 vereenigin gen voor gebrekkige kinderen samen 11.07430; dus aan 375 instellingen voor kinderbescherming in totaal 207 130.17. Met inbegrip van het aandeel ad 5.387 M toekomende aan het kinderfonds P.T.T. is dus 212318.13 aan de Nederlandsche misdeelde i jeugd ten goede gekomen. Voor de Nederlandsche Spoorwegen hopen wy. dat deze tentoonstelling aan de bezoekers den Indruk zal mogen geven, dat Nederland met zyn spoorwegen voor den dag san komen en ons bedryf, wat betreft de veiligheid en het comfort voor de reizigers, snelheid der treinen en goede service voor vervoerders een vooraanstaande plaats Inneemt, maar bovendien hopen wij. dat de hier met kleine, losse grepen tentoongestelde arbeid van tienduizenden spoorwegmannen in de afgeloopen eeuw de bezoekers zal doen aan voelen de groote toewyding voor ons bedryf van ons personeel, welk personeel altyd en onder alle omstandigheden voor dit bedryf klaar staat en hetwelk als hoofddoel heeft door een goede service voor onze reizigers en vervoerders het algemeen belang van Nederland te dienen. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van de Britsche regeering antwoord is binnenge komen op de nota der Nederlandsche regee ring met betrekking tot het zich bewegen van Britsche legervliegtuigen boven Nederlandsen grondgebied in den nacht van 3 op 4 Sep tember JJ. In dit antwoord deelt de Britsche regeering mede, dat deze aangelegenheid, welke zy beschouwt als een kwestie van het allergrootste belang, onmlddeliyk en grondig is onderzocht door de Britsche luchtvaartautori teiten. Licht gewond ft M. van T Moraux, sergt' machinist N. Steenhaard. korpl. machinist D. Schaatsbergen, korpl. konstabel mans. Matroos le klasse L. C. van der Blink, matroos le klasse H. de Vnea Zeer licht gewond werd da stoker 3e klasse O. H. Heyne. Licht gewonde miliciens: Matrozen 3e kl. z. m. J. Dubbel en V. van der Weide, matrooen 3e klasse z. m. W K. Kruyter en D. van den Heuvel, seiner 3e klasse z. m. E. Stulp, schry- ver 3e klasse a m. F. Simons. Ongedeerd bleven; Luit, ter zee 2e kl mar. res. J. P. D. Visser, kwartiermeester J. H 81- monis, korpl. machinist F. J. van der Maas, korpl. telegrafist C. F. B„ van’der Kroft, korpl. monteur S. P. Spur en berg, matroos 2e klasse M. J. Walrave, matrozen 3e klasse W. J. te Loo en I. Hamelink, stoker-olieman ^e kl. z. m D. M. Ooetgeluk, matroos 3e klasse z. m. H. J. Meyer. .Jn onschuld", was van dezelfde verdachte zui verheid als de kunst: klaar, doorzichtig, stra lend In het licht der zon,maar die twee handen kunt gy daar by niet vergeten. De we tenschap? Ze wordt een aanfluiting van den geest, wanneer gy bedenkt, dat zy moet dienen om in het laboratorium de explosieve stoffen en de gassen te vervaardigen, van welker gevol gen zy u daarna in het ziekenhuis zal gene zen. En de schoonheid der natuur? Ieder land- schap is goed voor slagveld. Iedere boom kan tot versperring dienen, leder struikgewas is geschikt om geschut te maskeeren. Ieder idyl lisch dorpje met zonnige boerderytjes en een ranken kerktoren, een molentje, een herberg met een uithangbord, een dorpspomp op het marktplein, een hoefstal onder lindeboomen, heet, zoodra het daarop aankomt, een vyande- lyke stelling en God behoede er de moeders, die een kind verwachten I Toch moet gy in deze wereld leven, voort leven. Gy kunt niet vermoeden, hoe lang de beproeving zal duren, noch hoe zy eindigen zal. Gy kunt u allen voorhouden, dat ook dit wel weer voorby zal gaan, te zyner tyd. Dan zal misschien biyken of het ergens goed voor ge weest is. Misschien ook niet. De gedachte, dat de menschen er beter of wyzer door zullen wor den. konden de idealisten van 1914 tot 1918 koesteren, maar wie zich de ervaring van toen nog eenigermate herinneren, laten zich van daag niet door mooie phrasen verschalken en hebben hoogstens een beetje vertrouwen in de zoogenaamde „opmerkeUjke kalmte”, waar mede de troepen ten oorlog trokken, In tegen stelling tot 1914, toen ze geestdriftig waren. groote menschen- wanneer er Iets catastrophaals aan de hand is. Maar hoeveel van die kalmte komt op rekening der propa ganda? Hoeveel doodvonnissen tegen deserteurs en weigeraars zyn er op dit oogenblik reeds voltrokken, zonder dat men er iets over hoort? Wat niet dienstig is voor de propaganda, komt toch niet door. Deze techniek is veel volmaak ter dan in 1914, toen de berichtendienst ruwer was, primitiever, kleuriger en romantischer in dien gy wilt, maar bfj dat alles oprechter, De moderne publiciteit is minder een kunst der openbaarmaking dan der verzwyging. De zorg der verantwoordeiyken is minder gericht op de voorlichting dan op de geheimhouding. Noemt men het percentage dooden en gewon den. dan verzwygt men het getal, waarnaar deze procenten berekend moeten worden: de familieleden der gesneuvelden mogen het doodsbericht van hun verwant niet eens mede- deelen aan hun kennissen en het. is strikt ver boden, te rouwen! Wie iets weet, mag vooial mets vertellen. Wat voor zin heeft het dan, te luisteren naar de berichten en de verslagen te lezen? Is het nog ergens goed voor? Of is het geheime deel neming in het wereldkwaad. de bevrediging van een duisteren sensatieTust? Menigeen, die gedurende de laatste week met spanning de berichten volgde en die niet geheel onbewust leeft, zal zich deze vraag heb- l'en gesteld, en by sommigen zal zy een gewe tensvraag zyn geworden. IS het goed of is het verkeerd, zyn geest te laten deelen in den on- meteiyken onzin van al hetgeen er verteld wordt, terwyi de kans tot zorgvuldige onder scheiding van het ware u met welhaast dui- velschen opzet wordt benomen? Verkeerd is het zeker, voorzoover het den mensch nog dieper ontrukt aan zichzelven en prysgeeft aan zinlooze emoties, die als een prikkeling worden genoten. Ook is het ver keerd. voorzoover men zich door deze bewuste propaganda Iaat opzweepen tot partydigheld en haat. Maar het is goed. Indien het stemt tot een hoog^r waarheidsbesef. dat aan den greep van deze leugenachtigheden ontstygt door helder te maken, dat deze wereld de vyandln is van den In een der militaire tehuizen van Den Helder hing Vrydagavond boven de inge- Hjste foto van den mynenveger „Willem van Ewyck" een rouwlint; een stille hulde van kameradSh aan hen. die aan boord van dezen oorlogsbodem als slachtoffers van de mobilisatie van 1939 by de vervulling van hun plicht het leven lieten. De Staatscourant bevat het Koninklijk besluit van 1 September, waarby benoemd wordrt tot regeeringscommissarls voor de bocjemproductieIr. A. L. H. Roebroek, dl- recteur-generaal van den landbouw. Dit besluit bevat tevens de benoeming van de commissie voor de bodemproductie, be doeld in artikel vat> de Bodemproouctie- wet 1939. serie van acht mynenvegers. waarvan er bet oogenblik vier in Indlè zyn. Bootsman G. J. van Dort Sergt. machinist J. J. de Smit Koriioraal machinist M. F. Poortvliet Korporaal torpedomaker J. C. Blomlewe Matroos le klasse P. Boone Matroos 3e klasse H. J. Glllesen Stoker-olleman L. P. Soede Stoker-olieman A. Verkuylen Stoker le klasse G. de Boom Stoker le klasse W. F. H. Verhoeff Stoker 3e klasse F. G. Boone Stoker 3e klasse B. W van Boekel Stoker 3e klasse Aspirant-kwartienneester a. m. Hofman Korporaal-machinist s. m J. Oudshoorn Matroos 3e klasse a. m. J. Buys Matroos 3e klasse z. m. F. G. Stobbelaar Bediende 3e klasse a m J. van Belzen Bediende 3e klasse z. Hofmeester 3e klasse Steenkiste Kok 2e klasse z. m. A. Beyer Kok 3e klasse a. m. A. V. Lohman Stoker olieman le klasse s. m. M. Moer mand Stoker 3e klasse z. m. J. van den Beucken Stoker 3e klasse z. m. H. H. A. Peten Ziekenverpleger 3e klasse a. m. J. Krul De Bodemproductiewet 1939 geeft de be voegdheid om by of krachtens algemeenen maatregel van bestuur algemeene of byzondere voorschriften te geven met betrekking tot de bodemproductie en de bestemming van den booem. Een algemeene maatregel van bestuur als hier bedoeld is in voorbereiding. De te tref fen maatregelen zullen hiertoe strekken, dat die gewassen worden geteeld, welke noodig zyn tot verzekering van de voedselvoorziening van mensch en dier. De regeeringscommissarls voor de bodem- productje Is ambtshalve lid en voorzitter. Tot leden van de commissie zyn benoemd: Jac. Biemond te Bleiswyk, lid hoofdbestuur Chr. Boeren- en Tuinoersbondjr. J. G. Hey- meyer te ’s Gravenhage, seer. R K Ned Boeren en TutndersbondH. D. Louwes te Westpolder (Ulrum), voorz. Kon. héed. Landbouwcomlte; ir. 8. L. Louwes te *s Gravenhage, regeertngs- commissaris akkerbouw en de veehoudery; F. V. Valstar te Naaldwyk. reg.-comm. groenten-, fruft- en sierteelt; N. P. .van der Weyden te Zevenhoven, lid Tweede Kamer der Staten- Generaal. Voorts zyn by genoemo K B. aan de ver melde commissie toegevoegd: als adviseerend lie1: dr C. C. Hulst, econ. adviseur dep. van Financiën; ir. H. G. A. Leignes Bakhoven te 's Gravenhage. insp. veeteelt- en zulvelwezen; ir. F. P. Mesu te Büthoven, dlr. cultuur-techn. dienst; Ir. A. W. van de Plassche te Voorburg, insp. tuinbouw en tuinbouwonderwysir. C. VeenSAa te Wagenlngen, insp. landbouw; als secretaris: mr. J. A. M. Pott te ’s Gravenhage, ref. dep. van Econ. Zaken; als adj.-secretaris: mr. Joh. van Andel te Voorburg, ambtenaar dep. van Econ. Zaken. Is het goed of is het verkeerd, de ontstel lende oorlogsberichten te volgen, zich over te geven aan de opwindende emoties, door zoo vele en zoo tegenstrydige legertydingen van de strijdende mogendheden opgewekt, zich vu rig te verontwaardigen over het geschonden recht, zich te verliezen in meegevoel met de onschuldlgen, die vernietigd worden? Ware het niet beter, dat de radio maar zweeg, dat de kranten maar niet verschenen, dat de onrust wekkende bulletins uitbleven, dat de toch al gyna ondraaglyke spanning niet uur aan uur door geruchten werd verhevigd? Of moeten wy integendeel deze felle berichtgeving aan vaarden als een noodzakelyke paedagogie des gemoeds en zelfs betreuren, dat de oorlog voerende mogendheden in deze eerste krygs- week zoo betrekkelyk spaarzaam zyn geweest met mededeellngen van de frozen? Worden wy door de kennis van de feiten alleen ver ontrust. of daarenboven gelouterd? Heeft het rin, dat wy deze dingen vernemen en weten, of is het alleen maar gruwelijk en zinloos? Suc cessen worden gemeld en weersproken; de styi der legerberichten is by alle zakelyke ob jectiviteit sluw" en berekend, geheel beheerscht ooor de ideeën-propaganda, die meer dan ooit den oorlog van de wapenen begeleidt: niets var. hetgeen wordt medegedeeld is vry van strek king en stemming. Van weerszijden tracht men door welbewuste agitatie de gedachte te ver spreiden. dat de krygsverrichtlngen het karak ter voeren van een heiligen strijd omwille der rechtvaardigheid. Hoe is het mogelyk, zich voor deze suggesties ontvankeiyk te stellen en daarby het hoofd koel te houden? Met bitter heid herinnert men zich den zoo kort geleden gevoerden Spaanschen broederkryg met het ironische naspel van het Duitsch-Russische pact, dat alles vernietigt, wat talrijke Span jaarden aan belde zyden als een ideaal hebben beschouwd of tenminste voor een redplank van de volksvrijheid en van de vaderlandsche cul tuur hebben gehouden. Het walgingwekkende besef, te leven in een wereld van leugen, wordt door de tegenstrydige oorlogsgeruchten zóó verscherpt, dat men onwillekeurig zoekt, zich te ontdoen van het vuil en naar verstrooiing grypt om de werkelykheid te kunnen vergeten. Laat de radio zwygen, leg de krant ter zyue. maar uit het oude boek, dat gij ter hand neemt om u van deze moderne wereld te zui veren. klinkt nu ineens gy had het vroeger nooit zoo gehoord de stem van dezelfde walging op, of van dezelfde leugen. Gy ont moet dezelfde verkommerde menschen met de zelfde kwellende begeerten, dezelfde diepe on betrouwbaarheid van gemoed, dezelfde onnoo- zele gehechtheid aan de dingen, die hen on gelukkig maken. Neem een ander boek, en nog een ander: Gy kunt de wereld niet ontvluchten, overal kreunt haar onopboudeiyke wanhoop en het wordt u te moede, als was zelfs het schoon ste. dat de wereldlitteratuur voordracht, slechts een sinister voorspel van het eeuwige tand geknars der verdoemden. Ook de groote geeste lijke schrijvers, die altyd het vermogen beza ten. u te vertroosten door hun wysheid, hun mildheid, hun byna reeds verworven zalig held. zeggen u in deze stemming slechts, dat zij de wereld verachtten, afgrondeiyk-diep en met kwellende walging, omdat er in deze we reld geen ware eeriykheld, geen ongerepte schoonheid, geen algetieeleizuiverheid bestaat. Alles is aangetast. Alles is bezoedeld. Alles is vuil. Hoe hebben zy geworsteld om zich er aan te onttrekken! Hoe hebben zy eronder geleden, dat het niet ging. .De wereld wil mij achterna, al waar ik ga. of sta, of ook myn oogen sla" deze weemoedige klacht van Guido Gezelle is vrn de bitterheid der heiligen vervuld. En wan neer gy op het oogenblik. onder deze indruk ken, denkt aan de Ueftallig-idylllsche ultbeel- enng van het hemelsche, zooals dat huiverde In het gemoed van kinderiyke vromen, worat ook dit u te veel en gy komt er tegen in op stand. Zy waren zoo lief en zoo naïef niet, deze zoogenaamde eenvoudigen denkt gy deze Gerardus Majella en Stanislaus Kozstka en Aloysius van Gonzaga en Johannes Berchmans en Thérèse van Llsieux en Koenraad van Parz- ham. zy ook waren grimmige haters van de wereld of dragers van haar onmetelyke droei- heid. Het is een sprookje, dat er lieve, ongerep te. zuivere menschen zouden bestaan, denkende wezens van louter beminnelykheid. Er waren leugenaars en Jzelogenen. vroeger en nu. En wat hersens genoeg had om dit in te zien by vol- ooenden adel van gemoed om het niet te ver dragen, is door walging en wanhoop ver schroeid. Was het voor hen nog een versterving, te vasten, toen alle brood smaakte naar het ver derf van de wereld? Was het nog moed, zich terug te trekken, toen, iedere ontmoeting de walging vermeerderde? Laat het zyn, dat zy voor het geluk der deugd een hoogen Prijs be taalden. alle andere vreugde zou hun toch ver gald zyn door hun ondraaglyk scherp besef van de voosheid en bedorvenheid der wereld. „Bedorvenheid”. Gy hebt er wellicht nooit zoo over nagedacht, maar voor hen was dit woord zwaar van realiteit. Het was nauwelyks een beeldspraak. Zy voelden de aanraking met de wereld precies zoo griezelig, zoo weerzinwek kend als wy de aanraking met voedsel, dat bezig is te verrotten. Ihi gy benijdt hun hun walging! Het is minder de onrust, die u' in deze da ken overmeestert, dan het besef van radelooze schaamte. algeheelen afkeer, griezeling. Gy zoudt met deze heele vuiligheid niets te maken willen hebben, zy staat u pertinent tegen, en gjj kunt haar niet ontvluchten. De kunst, de wetenschap, de schoonheid der natuur zyn met sterk genoeg om u heelemaai te ontheffen van dezen afschuw. De kunst, die allertrouwste ge zellin van X geestesleven, by wie gy altijd weer het laatste sprankje adel van den mensch te rug vindt en die u voorbeen zelfs in uw wan hoop nooit geheel in den steek liet, wordt on der deze verbijstering even onverdraagbaar als ai de rest. Zy lykt nu maar een uitvlucht. Het water, waarin PUatus zich de handen waseme Als een golf van emotie verspreidde het nieuws van de ramp zich door Den Helder en het was moeiiyk. om positieve gegevens te krijgen, te meer daar de marlne-dlrectle zich in diep stilzwygen hulde en men op de ge- i lichten van nieuwsgierigen aan de buitenha ven. welke geruchten weldra sensatlcneele vor men begonnen aan te nemen, moeiiyk kon afgaan. Van iemand, die van naby by de ramp be trokken was. vernamen wy enkele bijzonder heden van het vreeselyk gebeuren. waarvan hy een sober, onopgesmukt verhaal gaf. We waren op de plaats, aldus vertelde onze zegsman, waar we de vorige week een dertig tal mynen gelegd hadden. Deze mUnen moes ten nu geveegd worden, d. w. z. opgeruimd, omdat de zeegaten tusschen de eilanden vry gemaakt moesten worden voor de scheepvaart naat de richting Delfzyi. waar aan den bui tenkant de Engelschen- mynen hebben gelegd, zoodat de vaarweg buitenom geblokkeerd is. We hadden ongeveer een tiental mynen on- schadeiyk gemaakt, toen sommigen aan boord van den mynenveger meenden te constatee- ren, dat de „Van Ewyck” zeer dicht by Let mynenveld gekomen ajps. De „Van 'Ewyck” had even stil gelegen, om den divlsie-com-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5