de van Periodieke verloven de voor gemobiliseerden Na de ramp Willem van Ewijck ANTI NATIONAAL EN ANTI-NEUTRAAL Auto van wegberm gestort Militairen höoger beroep Spoorwegjubileum Jaarbeurs te Utrecht geopend in VIER DAGEN PER VIER WEKEN I WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1939 d PAARDENBESCHIKK1NG Visa-dienst vreemde paspoorten OBJECTIVITEIT IN DE PERS Audiëntie Geen oorlogsjournaals in de bioscopen Een van de vierling overleden Wederom drijvende mijnen Extra trein Zwitserland-Nederland vertrekt Vrijdagmorgen Bejaarde heer op slag gedood, drie dames licht gewond BESCHIKKINGEN AARDOLIE PRODUCTEN AANVANG STUDIEJAREN DER K.M.A. BRITSCH-1NDISCHE VORSTEN OP DE JAARBEURS DE VACATURE-BOTTERWEG IN DE TWEEDE KAMER Bevestiging vonnissen geëischt Menschensmokkel in Limburg In een tweetal zaken kon de politie opheldering brengen a Begrafenis der slachtoffers nd eer het n hef 25- van noodlg De regee rings persdienst meldt: ns •r er zonder een cent af. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt ons, dat de jongelieden, die 15 Sep tember 1939 de opleiding aan de Koninklijke Mi litaire Academie in het eerste of het tweede stu diejaar zouden aanvangen, zich op dien dag niet behooren aan te melden, doch de oproeping, waarin dan tevens de plaats van opkomst zal worden vermeld, moeten afwachten. De Regeeringspersdienst meldt, dat een rege ling is getroffen voor de periodieke verloven. dienstdoen - Luchtverdedl- slechts voor De Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart maakt bekend, dat drijvende mijnen zijn aangetroffen langs dé Noordzeekust, op de Oosterschelde en in de Waddenzee. over worden Het bestuur van de Jaarbeurs heeft een tele gram ontvangen van ZKH Prins Bernhard, waarin deze zijn spijt betuigde, de opening de Jaarbeurs niet te kunnen bijwonen. ■rrnaand eenmaal l periodiek verlof gestelde ter mo- De audiëntie van den Minister van Waterstaat atl Vrijdag 22 oezer gehouden worden in plaats van Vrijdag 15 dezer. Naar aanleiding van de vele aanvragen dien aangaande, bericht het hoofdbestuur van boven genoemden Bond ons, dat Ingevolge beslissing van den Hoogeerw. Pater Provinciaal de weleerw. Pater N. de Wit O.FM.. ondanks zijn vertrek uit Rotterdam, als geestelijk adviseur aan dezen Bond verbonden blijft. laag zich Harmke, de laatstgeborene van de vierling, die de vorige maand te Hengeloo is geboren, is Dinsdag overleden. Naar wfj vernemen, za| de herdenking ▼*n het 100-jarig bestaan der Spoorwegen in ons land »n verband met de benarde in ternationale omstandigheden slechts op be scheiden wjjae en in in tiemen kring worden gevierd. Met Ingang van 31 September a». zal hier te lande een visa-dienst zijn werkzaamheden aan vangen. Deze dienst zal te 's-Gravenhage geves tigd zijn aan de Koninginnegracht 31 en alle werkzaamheden, aan het verleenen van een vi sum op vreemde paspoorten verbonden, welke tot dusverre de Rljksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling en gedeeltelijk ook het departement van Buitenlandsche Zaken uit voerden, overnemen. Alle aanvragen betreffende het verleenen van visa moeten van bovenge noemden datum af dit bureau worden voorge legd. hoojdbe- „Onz? ih. Naar wij vernemen zal de extratreln, welke naar werd gemeld van Schaffhausen naar Ne derland vla Duitschland zal loopen, niet Woens dagmorgen maar Vrijdagmorgen 15 September uit Zwitserland vertrekken. Herdenking gaat wel door, doch in versoberden vorm Dinsdagmiddag is op de -Algemeene begraaf plaats Crooswjjk te Rotterdam het stoffelijk overschot van den adjudant-onderofficier ma chinist B. C. de Bruyn, die by de ramp van Hr. Ms. „Wl'lem van Ewjjck' om het leven ts gekomen, ter aarde bes’eld. Niettegenstaande de ramp van 1 Septem ber 1939. zoo besloot de heer Fentener van Vlisslngen, zal het economisch Nederland zich handhaven, omdat zijn producten niet redeloos, zijn consumenten niet radeloos en zjjn handel niet reddeloos zijn. Dinsdag is te Utrecht de 41ste Kon. Ned. Jaarbeurs geopend. De gebruikelijke inlei ding voor de journalisten hield de voorzit ter van den raad van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. P. H. Fentener van Vlis singen. Ons wordt medegedeeld, dat het stuur van de koninklijke vereeniglng Vloot” de bij deze vereeniglng ingekomen gif ten aan het Marine-Rampenfonds zal dragen. Giften kunnen dus her best gestort op gironummer 113397. ten name van het Marine-Rampenfonds, Javastraat 108, Den Helder. yrS. ok wij wenschen vurig een spoedige f 1 vrede-slulting. niet alleen uit men- schelijke en economische overwe gingen, maar ook op grond van hoogere motieven. Met den H. Vader weten wij echter, dat vrede slechts het werk kan zijn der rechtvaardigheid en dat zonder rechtvaardigheid geen duurzame vrede kan worden verworven. En om niet het risico te loopen van onrechtvaardig te worden, zoowel tegenover ons eigen land als tegenover de oorlogvoerende partijen, dienen wij ons van geschrijf als het Na tionale Dagblad zich nog steeds permit teert te onthouden. De ongebreidelde partijdigheid van dit blad in het huidi ge Europeesche conflict stuwt niet aan op een spoedige vredesluiting, maar zou de handhaving van 's lands alzijdige on zijdigheid kunnen bemoeilijken, zoodat ook wij in den oorlog zouden kunnen worden betrokken en hoe het dan met onze vlottende schuld zou gaan kan zelfs het zwartste liberale pessimisme van het Nationale Dagblad niet zeggen. Of dit geschrijf van de N.syï. succes heeft of niet, doet niets af aan de verwerpelijk heid ervan. Zooals niet geslaagde po gingen tot het plegen van misdaden in ons strafrecht strafbaar gesteld worden, zoo moet ook aan dit geschrijf radicaal een einde worden gemaakt. Dinsdagmiddag hebben de gemalin van den Juvaraja van Mysore, die op het oogenblik in het land vertoeft, zijn oudste zoon prins Gaya en drie prinsessen een bezoek gebracht aan de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, vergezeld van drie heeren van het gevolg, waartoe o.a behoorde captain Mohammed Rashid. „Con troller of the household of the Juvaraja”. De Juvaraja zelf was verhinderd. Het gezel schap werd door het Jaarbeursbestuur ontvan gen en rondgeleid, terwijl tevens in het restau rant een thee werd aangeboden. „De toestand van Oroot-Brlttannië en Frankrijk is nog veel moeilijker, des te onverantwoordelijker is de politiek der oorlogspartij, die in zijn ongebrei- delden haat op een algeheele vernieti ging aanstuurt. Een spoedige vredeslui ting is niet alleen menschelijk, maar ook m economisch'OpMcht gewenscht.” Als opvolger van den heer H. Botterweg. efe ontslag heeft genomen als lie van de Tweede Kamer, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van dit college benoemd ver klaard dr. H. Coljjn te •’s Gravenhage. Naar wij vernemen, zal dr. H, Colljn deze benoeming echter niet aanvaarden, aangezien hij, zooals reeds gemeld, voornemens Is zit ting te nemen in de Eerste Kamer. Als opvolger van den heer Botterweg zal nu tot Tweede-Kamerlid worden benoemd de oud-minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde. Ned. Kath. Bond van Handelaren in Brandstoffen Een auto, bestuurd coor een dame uit Drie bergen, wilde een, vrachtauto voorbijrijden, ulst op het moment, dat een tegenligger na derde. zy week naar rechts uft. doch hierbij sloeg de wagen van den berm van den weg en kwam terecht tegen de grasafaetting van het pompstation der Amhemsche Waterleiaing- Maatschappy. De auto ging door het gaas heen. De vier inzittenden vielen er uit. Een van hen. de bejaarde heer Homoet uit Driebergen, kwam tegen een boom terecht en was op slag dood. De overige drfe Inzittenden, allen dames, liepen slechts lichte kwetsuren op. Op 30 September zal des ochtends in de hal T van het Centraal Station te Utrecht het ge- schenk van het personeel door den personeels- raad aan de directie worden aangeboden. Deze zal zich daarna met haar naaste medewerkers en een aantal genoodigden aan een lunch ver- eenigen. Na afloop daarvan zal de première van de spoorweg-iubileumrilm van Mar de Haas en van Kommer Kleyn's revue „Van dili gence tot diesel” plaats vinden. Nu het personeel, in tegenstelling met de oor spronkelijke bedoeling, niet naar Utrecht komt om feest te vieren, zal de revue in een aantal plaatsen vertoond worden, om het zooveel mo gelijk in de gelegenheid te stellen haar te zien. Hetzelfde geldt voor de spoorwegfilm. In verband met het feit, dat dus het groots bezoek der 30.000 man spoorwegpersoneel met hun echtgenooten aan de Domstad, de z_g „20- daagsche”, geen doorgang zal vinden, heeft ook het gemeentebestuur van Utrecht zijn groot- sche plannen opgegeven. Het comité uit het personeel zal eveneens zijn programma niet ten uitvoer brengen. De contact-commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van directie en personeel der Nederland sche Spoorwegen en het Utrechtsche gemeente bestuur, van de V.V.V„ Horeca! en Utrecht- schen Middenstand, heeft dezer dagen haar laatste vergadering gehouden. In de plannen," welke het personeel van ver schillende stations en werkplaatsen had ge vormd. om deze gebouwen te versieren, komt geen wijziging. Het regelmatig kaowea vae de gezee- de, verfAmcteeade WRIGLEY'S PJL kalmeert en sterkt de sennwen. P.K. rerdabbelt Uw «aerffis by Uw dage» iUksche besighedee ea by eparti«TS pres taties. Het baadt de taadea schaam ea gaaf. Rereadiea beeerdert het de spüseerteriag. Keept eaadaag neg eahele pakjes ea headt er steeds eea paar by de baad. ut» FmI roor weinig gdd: 5 cent Uit de onderscheidene persorganisaties hier te lande heeft zich een commissie gevormd die zich ten doel stelt, eensdeels in 's lands belang een zoo groot mogeiyke objectiviteit in de pers te bevorderen en anderdeels die belangen der pers, welke met de huidige tijdsomstandigheden samenhangen bjj de overheid te behartigen. In deze commissie hebben zitting de heeren J. W. Henny. voorzitter van de vereeniglng ..De Nederlandsche Dagbladpers". Leo Arts. voor zitter van de „Nederl. R.K. Dagbladpers”, G. Polak Daniels, vice-voorzitter van den Ned. Journalistenkring en mr. H. F. A. Geise. voor zitter van de Ned. R.K. Joumalistenvereenlging. Voorzitter van deze commissie is de heer J. W. Henny. secretaris is de heer mr. H. F. A. Geise, Lorentzkade 23, Lelden. Dinsdagavond om zes uur is op den Am- sterdamscheweg te Arnhem een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een bejaarde heer om het leven kwam en drie dames lichte verwondingen opliepen. Het is de Roennondsche politie gelukt, deels in samenwerking met de marechaus see, een complot te ontdekken, dat een smokkelhandel in menachen dreef. Een tweetal gevallen kon tot opheldering ge bracht worden. Tot zoover de regeling voor de landmacht. VOOR DE ZEEMACHT. Voor het marineperso neel zal naar gelang van de omstandigheden drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken verlof worden verleend. Mochten de omstandigheden een andere re geling noodzakelijk maken, dan zijn de be trokken Marineautoriteiten gemachtigd om een andere regeling naar denzelfden maatstaf vast te stellen. Overigens gelden voor het Marinepersoneel dezelfde bepalingen als voor het personeel van de Landmacht zjjn vastgesteld. Voor het vervoer naar hun woonplaatsen van de militairen, die met periodiek verlof vertrek ken. zullen met ingang van 16 September van af des namiddags 16.00 uur voor zooveel noodlg extra-treinen worden ingelegd. Ingaande Maan dag 18 September zullen bovendien in de avonduren extra-treinen worden ingelegd voor het vervoer van de verlofgangers naar hun corpsen. manschappen van de Koninklijke Marine was gehecht, volgde een twaalftal huzaren. Aan het hoofd van twaalf matrozen ging de luite nant ter zee eerste klasse W. van Lier. Hierbij sloten zich de rouwry'ulgen en auto's aan. Een afdeeling huzaren, bestaande uit vier en twin tig man. sloot den stoet. Te kwart over een zette de stoet zich in be weging en lle'en de trompetters hun droefgees tige tonen weerklinken. Op de begraafplaats hadden zich duizenden verzameld om aan den in den dienst tan het vaderland zoo droevig om net leven gekomen plaatsgenoot de laatste eer te bewijzen Onder de enorme schare belangstellenden bevonden zich o.a. kapitein ter zee N A. Rost van Tonningen, vertegengRooroigende den com mandant der marine te Willemsoord, luitenant ter zee tweede klasse C. E baron Van Asbeck namens den chef van den marinestaf. Toen de stoet de begraafplaats opreed, pre senteerde de eerewacht het geweer. Een deta chement soldaten en vier matrozen, overleven den van de ramp met de „Willem van Ewijck”, plaatsten vervolgens de met de Nederlandsche driekleur gedekte kist op de baar. Achter de baar schaarden zich de militaire autoriteiten Voorafgegaan door het vuurpeleton zette de stoet zich tusschen een dlcate haag van be langstellenden onder trompetgeschal in bewe ging naar het graf. Hier daalde de kist onder ademlooce stilte, terwijl het vuurpeleton het geweer presenteerde Nadat eert salvo was gelost, bliezen de trom petters een treurmarsch. Overste Mysberg. die het eerst het woord voerde, zeide, dat Bosch in dienst van Neder land het leven heeft gelaten en dat Nederland hem dankbaar zal blijven gedenken. Kolonel Rost van Tonningen herdacht den overledene als een goed kameraad, die zjjn dienst goed ver richtte. Een zwager zegde dank voor de laatste den overledene bewezen. Met verwijzing naar hetgeen is gepubliceerd aangaande de beschikkingen van den minister van Economische Zaken met betrekking tot benzine, petroleum, donkere oliën en smeer oliën, wordt er met nadruk op gewezen, dat de verplichting van de producenten, importeurs en handelaren, om zich bjj het Rjjk^bureau voor aardolieproducten te laten inschrijven, voor wat laatstgenoemde categorie betreft uitsluitend geldt voor die handelaren, die de genoemde producten aan wederverkoopers leveren en daarvan hun normaal bedrijf maken. De verplichting tot inschrijving rust dus niet op handelaren en benzinepomphouders, die uitsluitend aan verbruikers leveren. Terwijl hjj wacht hield bjj een munitiemaga zijn heeft de 20-jarlge J. A., gewoon dienst plichtig soldaat bjj een grensbataljon, een kistje plstoolpa tronen weggenomen. Vqor dit feit is hjj door den krijgsraad tot een maand gevin- genisstraf veroordeeld. Bovendien heeft hij te Roosendaal een rijwiel gestolen en toen hjj aangehouden werd, een valschen naam opgegeven. Voor deze feiten werd hjj gestraft met een gevangenisstraf van drie maanden en een geld boete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. De advocaat-fiscaal bjj het hoog militair ge rechtshof te Den Haag, mr. J. U. Polman, vor derde in hooger beroep bevestiging van ceze vonnissen. Het Hof zal later beslissen. De 30-jarige H. H. L. van B., gewoon dienst plichtig soldaat by de rijdende artillerie, had verschillende diefstallen op zjjn geweten. In Januari van dit Jaar ontvreemdde hjj een polshorloge van een kameraad. In Maart nam hij van den vader van zjjn meisje een bedrag van f 10 weg. terwijl hij daarna nog een gul den en een paar handschoenen vgn twee zij ner kameraden ontvreemdde. De krijgsraad heeft hem daarvoor gevangenisstraffen van zes weken en drie maanden opgelegd, terwijl bij de behandeling van deze zaak in nooger be roep voor het hoog militair gerechtshof, bleek, dat van B ook in het burgerlijk leven wegens diefstal is veroordeeld en wel tot een voorwaar delijke gevangenisstraf, waarvan de proeftijd nog niet geëindigd la. De advocaat-fiscaal, mr. J. U. Polman, vond daarom geen termen aanwezig voor een mil dere straf en vorderde bevestiging van vonnis van den krijgsraad. De uitspraak van het Hof volgt later. De 22-jarige C. P. K.. sergeant, en de jarige A. K„ korporaal bij een grenscompagnie. zijn door den Krijgsraad tot 14 dagen gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis en verlaging tot den stand van soldaat veroordeeld, wegens ongeoorloofde afwezigheid in tijd van oorlog. Zjj waren nj. beiden op 13 Mei van dit jaar samen op den motor weggegaan en pas op 15 Mei teruggekeerd. De advocaat-fiscaal bjj het Hoog Militair Gerechtshof, mr. J. U. Polman, achtte het ge pleegde feit zeer ernstig en vorderde bevesti ging van het gewezen vonnis. De verdedigers drongen op verzachting der straf aan. Het Hof zal later beslissen. Een gesprek over politiek is oorzaak ge weest van een vechtpartij tusschen een over- wegwachter en een brigadier der marechaussee, welke laatste wegens mishandeling door den Krijgsraad te 's-Hertogenboech is veroordeeld tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis en ver laging tot den ^and van soldaat. De marechaussee kwam in appèl en Dinsdag werd deze zaak voor het Hoog Militair Ge rechtshof behandeld. De advocaat-fiscaal mr. J. U. Polman achtte deze zaak zeer ernstig. Spr. heeft groot ver trouwen in het wapen der marechaussee en daarom heeft het optreden van beklaagde hem zeer onaangenaam getroffen. Niet allqen in de houding tegenover den spoorwegwachter, maar ook in het afleggen van zijn verklaringen heeft beklaagde de eer van het wapen niet hoog ge houden. Het speet spr., dat hij dit requisitoir moest houden, doch hy kon niet anders dan bevesti- glng van het vonnis van den Krijgsraad vragen De uitspraak van het Hof volgt later. In het eerste geval waren betrokken een zekere P. uit Roermond en B. uit Maasniel. Zij stemden reeds lang onder verdenking en wer den nauwkeurig geschaduwd. De zaak kwam eerst goed aan het rollen, toen men de hand wist te leggen op drie Poolsche joden, die men des morgens half zes aantrof op de Kapeller- laan te Roermond. Zij werden meegenomen haar het politiebureau en aan een langdurig verhoor onderworpen. Tijdens hun ondervra ging dischten zij de meest fantastische verhalen op, maar eindelijk bekenden zij, over de Dult- ache grens te zijn gesmokkeld. De heele affaire had zekere vrouw B„ uit Eysden, geleld. Deze had zich met een der slachtoffers in Duisburg in verbinding gesteld. Er werden afspraken ge maakt voor een vlucht naar Nederland. Het eerste slachtoffer liet nog eenlge lotgenooten uit Berlijn overkomen. Toen het zoover in orde was gemaakt, doken ook P. en B. in Duisburg op. Er werd overeengekomen, dat zij de vluch telingen voor 500 RM. per persoon vla Neder land naar België zouden brengen. Er moest 200 RM. vooruit betaald worden. Van Duisburg trokken zij naar München-Gladbach. Daar «ouden de twee Nederlanders aan het station staan en gesamenlijk zou men verder reizen Slechts noodgedwongen, aldus spr.. gaan wij er toe pver, inbreuk te maken op de tfadltie, dat de heer W Mraadt van Roggen voor u zjjn inleiding houdt. Zijn rede wordt steeds een smakelijker hors d'oeuvre voor fijnproevers Allen zullen het gemis van den heer Graadt van Roggen om gezondheidsredenen betreuren. Gelukkig luiden de laatste berichten over zjjri toestand gunstig De heer Fentener van Vlis singen wees er daarna op, dat de jongste Jaar- beurssprult wel onder buitengewoon moeilijke omstandigheden geboren is. Deze Jaarbeurs vertoont nog de sporen van het beperkte goe derenvervoer cat er is geweest, terwijl de be perkte dienstregeling van de Ned. Spoorwegen ongunstig het Jaarbeursbezoek zal beïnvloeden De Jaarbeurs verkeert overigens niet in een uitzonderlijke positie, de moeilijkheden gelden voor het geheele bedrijfsleven. Minder dan ooit mag men nu bij de pakken neerzitten. Jammer klachten kunnen niet baten. De handen uit de mouwen, de hand aan den ploeg kan slechts uit komst brengen. Onder dit motto heeft de Kon Ned. Jaarbeurs haar poorten heden geopend Het particuliere bedrijfsleven moet zijn uiterste krachten aanwenden, om een zoo groot moge- Ijjk deel van ons actief economisch leven in stand te houden. Daarvoor zal op de. eerste plaats aanpassing aan de abnormale omstan digheden noodig zjjn, waarvoor nog vele moge lijkheden aanwezig zjjn. Op de tweede plaats zullen wjj nooit mogen vergeten, dat de oorlogs economie van heden plaats zal moeten maken voor de vredeseconomie van morgen. We moeten dus paraat zjjn. „Nederland, let op Uw saeck". Het beteekent thans meer dan ooit „Neder land wees paraat. Nederland wees weerbaar”. Bjj deze dubbele taak, welke het particuliere bedrijfsleven heeft, kan de Jaarbeurs onschat bare diensten bewijzen. Hoe abnormaal de om standigheden zullen zjjn, des te meer zjj noodlg het contact tusschen de leiders der productie bedrijven en hun afnemers. Tenslotte zal zich juist nu stijgende behoefte doen gevoelen van een soort inventariseering van ons bedrijfsle ven. De 41ste jaarbeurs vertoont natuurlijk, voor wat haar deelneming betreft, eenlge hiaten Een gering percentage heeft slechts van deel neming afgezien. Het aantal deelnemers be draagt 1203. dat is weinig lager dan bij de vorige najaarsbeurs, toen er 1211 deelnemer» waren. De buitengewone omstandigheden In aanmer king genomen, mag teruggang van de deelne ming uit het buitenland buitengewoon genoemd worden. Het buitenland heeft door de moeilijke omstandigheden evenmin la ten afschrikken. Er zijn zelfs een Belgische en Duitse he sectie aanwezig, alsmede een afdeeling van Italiaansche producten. De Unie van Zuid- Afrika is er. na onderbreking van enkele jaren, weer met twee stands. De' agrarische beurs wordt thans voor den vierden keer gehouden, terwijl de textielafdeeling een belangrijke uit breiding onderging. de mand. J In het tweede geval maakte een zekere J. Fï gebruik van een vervalscht bewijs van Neder landerschap van zekéren D. uit Roermond, om daarmee een Dultschen jood eveneens via Ne derland naar België te smokkelen. Met dit be wijs trok D„ een slagersknecht en nlet-Neder- lander, naar Krefeld, waar hij het .Jewijs van Nederlanderschap" aan den vluchteling over handigde. Vluchteling en slagersknecht spoor den samen naar de grens. De overtocht gelukte Aan deze zijde van de grens stond eveneens een slagersknecht te wachten, die den vluchteling overnam en naar België wilde brengen, maar beiden werden opgepikt en ingesloten. Voor hun bemoeiingen zouden de beide slagersknechts 350 R.M. ontvangen van J. B„ doch zij kwamen eeds herhaalde malen en met aan- drang hebben wij gewezen op het A anti-nationale en anti-neutrale geschrijf van de N.S.B. pers. De N.8.B.- vertegenwoordigers in de Kamer mogen zich, zij het ook „contre-coeur”, achter de noodzakelijke mobilisatie-maatrege- len en de alzijdige onzijdigheldspolitlek der regeering hebben geplaatst, hun pers gaat onverstoorbaar voort met defaitis me te kweeken en zich qualiflcatles te veroorloven, die letterlijk uit de gelijk-, geschakelde pers van het oorlogvoeren de Derde Rijk zijn overgenomen. Terwijl Frankrijk en Engeland zelfbewust en hoog opgeven van hun financieele en economische kracht, die hen met ver trouwen zelfs een langdurigen oorlog doet te gemoet zien en Duitschland zijn economische en financieele noodmaat regelen begtiipelljkerwljze tracht voor *te stellen als de „Beschrankung”, waarin zich „der Meister zeigt” immers een Duitsche zegswijze luidt: In de beper king toont zich de meester roept het ..Nationale Dagblad” ach en wee over Nederlands vlottende schuld met een la- menteerderlgheid den meest duffen en cuden liberalen, die sleehts orthodox rijn in de kapitalistische leer, waardig. De oorzaken, waardoor de Nederlandsche staatsschuld In vergelijking met die van het jaar 1914 inderdaad in ernstige mate vermeerderd is en die voor een goed deel op het sinds den wereldoorlog 'stelselma tig politiek en economisch verontruste en ontredderde internationale gebied liggen, worden in de het Nederlandsche zelfrespect en zelfvertrouwen ondermij nende jeremiades van het Nationale Dagblad natuurlijk zorgvuldig verzwe gen, want anders zou het de schuld van een en ander moeten afwentelen van den breeden en te verdraagzamen en daarom door de N.S.B. straffeloos mis bruikten rug der Nederlandsche regee ring op dien van een volksvreemde en buitenlandsche regeering, waarmee het zich zoo mogelijk nóg bevriender en eensgezinder voelt dan Stalin. Het be sluit zijn liberaal-kapitalistische en in deze dagen de moreele volkskracht be lagende boutade met den volgenden allerminst alzijdig onzijdigen, maar fel éénzijdigen en partijdigen passus: Ondanks het slechte weer was de belangstel ling voor dese begrafenis, welke met militaire eer geschiedde, groot. Ook onderweg trok de stoet, die om half twee van de rouwkamer aan den Mathenesserdijk vertrok, buitengewoon veel belangstel.ing. Voorop Hepen tamboers en pijpers, daarachter het vuurpeleton. Vervolgens twaalf dragers van het dienstvak van den overleden adjudant, de lijkwagen, de leider van de begrafenis, eerste luitenant der mariniers H. Lieftlnck. een de- pu'atle van den marinestoomvaartdienst, be staande uit een officier en twee onderofficieren van Hr. Ms. „Van Speyk", een deputatie van de geredden van Hr. Ms. „Willëm Van Ewijck", een deputatie van de marineschepellngen te Hoek van Holland, een deputatie van de zee militie te Rotterdam, de volgtroep en daarna de rijtuigen van de familieleden van den over ledene. Op de \>egraafplaats waren oa. aanwezig, kolonel H. F. J. M. A. von Frjjtag Drabbe commandant van het korps mariniers, vertegen woordiger van den minister van Defensie, ka pitein luitenant ter zee Jhr. W. Bofeel, ver tegenwoordiger van den chef van den Marine staf, overste F. Lygt. commandant van de af- deellng Rotterdam van het korps mariniers, vertegenwoordiger van den commandant van de marine in Den Helder. Onder de bloemstukken en kransen waren er van de officieren, onderofficieren en manschap pen van de Koninklijke Marine en van de divisie mijnenvegers, waartoe Hr. Ms. „Willem van Ewijck" behoorde. Als slippendragers fungeerden vier onderof ficieren van den marinestoomvaartdienst. Bij aankomst op de begraafplaats gaf vuurpeleton een salvo. Na het eerste salvo werd de stoet opgesteld en terwijl de tamboers en pijpers de voorge schreven treurmarschen uitvoerden, ging het langzaam grafwaarts. Ook daar hadden zich vele belangstellenden verzameld. Bij de groeve werd de kist door de twaalf dragers opgenomen en op de baar geplaatst, waarna een tweede salvo werd afgegeven. Vervolgens werd de kist naar de groeve ge dragen. waarbij weer treurmarschen werden uitgevoerd. Nadat de eerewacht. militairen en familie om 't graf waren opgesteld, daalde de kist onder tromgeroffel, waarbij eveneens twee salvo's werden afgevuurd. Overste F. Lugt, commandant van het corps mariniers te Rotterdam, hield namens den commandant van de marine te Willemsoord een rede, waarin hij wees op de omstandigheden, waaronder de ramp van de „Willem van Ewijck” Is geschied. Spr. besloot zijn rede met een ontroerd: „Het Vaderland dankt u. rust zacht.” Ds. M. H. A. v. d. Valk sprak namens de familie een dankwoord. Op de algemeene begraafplaats aan den Soerenscheweg te Apeldoorn Is het stoffelijk overschot van den zeemlllclen J. Bosch ten grave gedragen. De begrafenis geschiedde met militaire eer. Een detachement van het eerste regiment huzaren motorrijders van ’t garnizoen te Apeldoorn ging In den rouwstoet mede. De belangstelling van het publiek was bij zonder groot. In den stoet reed als vertegenwoordiger van den minister van Defensie lultenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge mede. De trompetters, acht in getal, met omfloerste instrumenten, schaarden zich aan het hoofd van den stoet, hier achter volgden de twaalf man van het vuurpeleton met de bajonet op het geweer. Achter den lijkwagen, waaraan om een krans van de officieren, cnder-officieren en maken, zullen alle: verleend door midi ruggeroepen. Kerft dan zijn allen/die riodlek verb naar hun st Bovendien zal hieraan door het aanplakken van kennisgevingen In de gemeenten bekend heid worden gegeven. 10. Voor elk periodiek verlof wordt zoowel voor de heen- als voor de terugreis vervoer voor rijksrekenlng verleend. De commandanten zullen hiertoe, tot het tijdstip waarop vanwege het Departement van Defensie de verelschte bewijzen zullen worden toegezonden, aan be trokkenen een eenvoudigen verlofpas, waarop de reis kan worden gedaan, verstrekken. De verlof pas moet zijn voorzien van de handteekening van den betrokken comp. batterij, eskadron, detachements of overeenkomstigen comman dant. Onder het motto „de handen uit de mouwen en de hand aan den ploeg mend personeel ingevolge het bepaalde in deze regeling periodiek verlof verleenen, dragen zorg voor het doen aanleggen van een lijst waarin al het betrokken personeel is vermeld en waarin nauwkeurig aanteekening omtrent de verleende verloven moet worden gehouden. Deze lijst moet bij het oorlogsonderdeel wor den bewaard. 8. Bjj het vaststellen van de volgorde waarin aan het personeel periodiek verlof moet wor den verleend, moeten de betrokken comman danten er rekening mede houden, dat moet worden begonnen met het verleenen van dat verlof aan het oudste personeel en daarvan In de eerste plaats de gehuwden met de zwaarste gezinsomstandigheden. Indien de omstandigheden zulks v’isn wie periodiek verlof is lel van de radio worden te- zoodanlge oproeping plaats, zich op dat tijdstip met pe- f bevinden, verplicht onverwijld mdplaats terug te keeren. Verschenen is de paardenbeschikking 1939, die gebaseerd is op de paardenwet 1939 en een nadere uitwerking is van het paardenbesluit 1939. In deze beschikking wordt o.m. bepaald, dat het bedrag, uitgetrokken voor de paardenfok- kerii op de rijksbegrooting, als volgt wordt ver deeld: 1. Voor iedere provincie wordt een gelijk ba sisbedrag vastgesteld; 2. Het restant van het beschikbaar bedrag wordt verdeeld over alle provincies, in evenre digheid van het aantal in het afgeloopen Jaar In die provincies gedane dekkingen, die In aan merking zijn gekomen voor afgifte van een dekbewijs; 3. De aldus per provincie beschikbare som wordt verdeeld over de In die provincie werk zame stamboekvereenigingen, en wel50 ten honderd er van in verhouding van het aantal dekkingen door hengsten, welke voor dekking zijn goedgekeurd, voor zoover deze dekkingen merriën betreffen, waarvan de houders binnen die provincie zijn gevestigdƒ50 ten honderd er van In verhouding van het aantal veulens, door die stamboekvereenigingen in een stam boek ingeschreven, waarvan het werkgebied ge heel of gedeeltelijk binnen die provincie is ge legen. Het zal den bioscoopbezoeker wellicht aijn op gevallen, dat sedert eenigen tijd in de Neder landsche bioscopen geen journaals worden ver toond, welke een beeld geven van handelingen, die onmiddellijk met den oorlog In verband staan. Naar wij thans vernemen, heeft de Centrale Commissie voor filmkeuring op 6 September hel vertoonen van dergelijke journaals voor het ge heele land verboden. De bedoeling van dezen maatregel is de absolute onzijdigheid van ons land ook in dit cpaicht te waarborgen - VOOR DE LANDMACHT. Voor het personeel behoorende tot de Koninklijke Landmacht geldt de volgende regeling: 1. Indien en zoolang de omstandigheden zulks gedoogen, kan, Ingaande 17 September 1939, aan het militair personeel behoudens dat bedoeld in punt 2. naar onderstaande regeling periodiek verlof worden verleend. 2. Deze regeling gelat niet voor personeel, dat voor het volbrengen van de eerste oefening korter dan 6 maanden In werkelijken dienst is 3. De regeling van- het verleenen van de verloven wordt opgedragen aan de comman danten van compagnieën, eskadrons, batterijen en overeenkomstige oorlogsonderdeelen. 4. In elke kalendermaand kan aan -leder der betrokkenen tweemaal twee dagen Oerlof worden verleend, met dien verstande, dat nim mer meer dan 1/7 deel van het betroken oor logsonderdeel met periodiek verlof afwezig mag zijn, slechts in de avonduren zal het per centage afwezigen, als gevolg van h<’ in punt 6. gedurende enkele uren 1 gen zijn. Voor wat betreft de officieren en de officieren, behoorende tot de .41 gingsorganen, geldt deze regeling 1 zoover de dienst zulks toelaat. Indien de betrokkene op grooten afstand van zijn garnizoen woont, kan in stede van twee maal twee dagen per kalend J vier dagen per kalendermaaj worden verleend. 5. Bij het vaststellen vrfi een regeling voor het toekennen van penodlfek verlof moet er re kening mede worden gehouden, dat zoowel werkdagen als Zon- en'Feestdagen aan elkaar gelijk zjjn. Indien derhalve de laatste verlof dag bijv, op Zaterdag’ valt, mag aan den be trokkene den daaraan volgenden Zondag geen verlof worden verleiènd. 6. Degenen, aan' wie verlof wordt verleend, mogen In den avond vóór den eersten verlofdag vertrekken op zoodanig tijdstip, dat zij hun woonplaats nog kunnen bereiken. Zij moeten zich In den avond van den laatsten verlofdag weder by hun oorlogsonderdeel melden. Het verleenen van zg. eerste reisgelegenheid is niet toegestaan. 7. De commandanten van de oorlogsonder deelen. die aan daarvoor in aanmerking ko- naar Dalheim aan de grens. Het gezelschap miste echter een trein, doch te voet bereikte men ’s avonds de’ grens. Daar stond een der Nederlanders reeds te wachten, om de gesmok kelde menschen In ontvangst te nemen. Hij bespeurde eyhter onraad en verdween. De vluchtelingen gingen toen te voet verder en overschreden by Vlodrop de grens, zy liepen des nachts door naar Roermond. Hier werden xy den volgenden ochtend aangehouden. Na de bekentenis der Polen werden P. en B opgespoord, aan een verhoor onderworpen e* met de Polen geconfronteerd. Een van hen bleef ontkennen, doch dè ander viel al spoedig door

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13