DKW OOG OM OOG de van JAND OM TAND >1 Cultureele zorg voor gemobiliseerden Wijziging vestigingswet ONZE HANDEL IN OORLOGSTIJD BAJRNETT’s WEK UW LEVER-GAL OP HET MILITAIR VERLOF Kerkelijk Leven K.R.O. REEDS GEREED Een zonderlinge Duitsche beschouwing OPENING DER STATEN- GENERAAL VRIJDAG IS SEPTEMBER 1939 BENOEMINGEN BENOEMINGEN Rouleeren lectuurkisten Interneering eventueele oorlogsvluchtelingen Tegen afgifte van den verlof pat worde geldig plaatsbewys verstrekt Prinselyk Paar zal de Koningin vergezellen Graanvervoer naar Nederland Bescherming van onze koopvaardijschepen c l F 1 Één liter op 15KJ4. DUITSCHE DUIKBOOT PRAAIDE DE WESTERNLAND PRINS BERNHARD BEZOCHT ZUID-LIMBURG Vermist lid der bemanning gevonden BEPERKING SCHEEPVAART DOOR ORANJESLUIZEN COMMISSARISSEN AFVOER BURGERBEVOLKING LONDON BUY GIN NIEUWE MIJNENVEGERS OP STAPEL Waarschuwing tegen mijnengevaar Vrijwillige burgerlijke dienst Benzine-besporing gebiedend noodzokeliikl Bij de paters Augustijnen K.L.M.-PILOOT KLEIN VRIJGELATEN DE RAMP VAN DE „VAN EW1JCK” Plannen, welke onder leiding van Anton Sweers ten uitvoer worden gelegd Soepele regeling voor waarnemend beheerder van kleinbedrijf Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland er voor bestemd BLIJFT VANAF NIEUWBENOEMDE KAMERLEDEN Wekelijksche radios uitzendingen Bij de Paters Jezuïeten Steenkolenvoorziening van ons land DISPENSATIE VOOR WOL INGETROKKEN Afscheid missionarissen te Katwijk (Van onzen Haagschen redacteur) als zich s-GRAVENHAGE. 14 Sept. In Munsliiiting in KRO, bont I en i sterdam vertrokken is en de hebben. Clearingkoersen IS September I I Woensdag heeft de sleepboot „Stenotr” van de firma Wijsmuller te Den Helder aangeoraci. het stoffelijk overschot van een der vermist* leden van de bemanning van de „Van Ewyck' l.L van den nofmeester-zeemilicien S. C. van Steenklster. Het stoffelijk overschot werd naai het marine-hospltaal te Den Helder vervoer., en zal te Vlisslngen ter aarde worden besteld De hoofdingenleur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland maakt bekend, dat ten behoeve van het herstellen van de sluisdeuren van de groote middenschutsluls van de Oranjesluizen te Schellingwoude, te be ginnen met Zaterdag 23 September, de scheep vaart tot nadere aankondiging (vermoedelijk tot Het regeeringscommissariaat voor den vrlj- willigen burgerlijken dienst deelt mede: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft alsnog benoemd tot commissarissen af voer bur gerbevolking mr. R. G. A Höppener, wethoude.- tc Roermond; Tnr P M J. L Janssen, wethou der te Maastricht en P. N. L. Staal, oud-onder- directeur van de N. V. Philips’ Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. De Regeerlngspersd lenst deelt het volgende mede: deelt welke Vrijdagmiddag te drie uur zullen de missio narissen te Rotterdam met de „Java” naar him missie vertrekken. Naar wij vernemen zal het Prinselijk Paar Dinsdag H M de Koningin vergezellen bij de opening van de vereenlgde zitting der Staten-Generaal. Dit is de eerste keer, dat Prins Bernhard de plechtigheid in de Rid derzaal bijwoont. i i de programma-afdeeling, wekeljjk- De K. Naar „De Nederlander" verneemt, zullen op de werven der firma Smit Co. te Kinderdijk, lp opdracht van de Ned. regeering, twee nieuwe mijnenvegers op stapel worden gezet, waarvan er een zal dienen ter vervanging van den ver ongelukten mijnenveger „Willem van Ewjjck'’, terwjjl de andere als een uitbreiding aan onze, sterkte zal worden toegevoegd. De automobiel met het laagste brandstofver bruik blijft de DKW wagen. Levering direct uit voor raad zonder nrijsver- arderfng. 30 December) in dien zin zal worden beperkt dat slechts met de halve lengte van deze mlu- denschutAluis zal kunnen worden geschut. j Gedurende dien tijd zullen in de Oranjesluizen schepen met een breedte van ten hoogste 17,71 M. tot een lengte van 40 M met een breed tJ van ten hoogste 13.00 M. tot een lengte van j 64 M. en met een breedte van 9.20 M tot een lengte van 68 M. geschut kunnen worden. Op voordracht van den hoogeerw. Pater Pro vinciaal der Paters Augustijnen heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huiberg, met ingang van 15 Sept, eervol ontslag verleend aan den weleerw. Pater' Cyprianus Hildebrand O.E.S.A., kapelaan van de parochie St Rita te Amsterdam, en als diens opvolger benoemd den weleerw. Pater Chrysologus Duvergë O.EB.A. kan ligt en Duiveland. Het scheen gewenscht een regeling als hier- voren bedoeld, volledigheidshalve ook van toe passing te doen zijn gedurende een z.g. „sper tijd". De Minister van Economische Zaken mede, dat is ingesteld een commissie, hemzelf of In zijn plaats den directeur van het Rijkskolenbureau van advies kan dienen inzake alle vraagstukken met betrekking tot de toe passing der Distrlbutiewet 1939 op vaste brand stoffen. Tot voorzitter der commissie is be noemd rm. dr. ir J. A. M. van Buuren, terwijl als secretaris is aangewezen dr. H. van Blan- kenstein. De commissie is gevestigd Bezuiden- houtscheweg 30 te 's-Gravenhage Wellicht ten overvloede vestigt de minis ter van Defensie er de aandacht van com pagnies-, batterij-, eskadrons-, detache- ments- en overeenkomstige commandanten op. dat aan de met verlof vertrekkende militairen een afzonderlijke verlofpas moet worden verstrekt voor elk te bezigen ver voermiddel, geldig zoowel voor de heen- als voor de terugreis. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat de Directeur van het Rijkskolenbu reau aan alle hem bekende verbruikers met een jaarverbruik van meer dan 500 ton aan vaste brandstoffen of een daarmede gelijk te stellen hoeveelheid fabrieksturf, een vragenlijst ter in vulling heeft doen toekomen, teneinde een Juist overzicht te verkrijgen van de-aanwezige voor raden van, alsmede van de behoeften aan vaste brandstoffen hier te lande. Voor zoover hiervoor In aanmerking komende verbruikers een dergelijke vragenlijst tot op he den niet mochten ontvangen, wordt dezen in hun eigen belang aangeraden hiervan ten spoe digste bericht te geven aan het Rijkskolen bureau, Camegielaan 12 te 's-Gravenhage. en u xnlt morgens uit bed springen, o gereed om bergen te vernetten. lederen dag moet uw lever een liter iever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- Itjk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pillatjes b(j apothekers en drogisten, f. 0.75. Naar de K LM. telegrafisch uit Calcutta ver nomen heeft, is de K.L.M.-plloot Klein, die al daar door de Britsch-Indische autoriteiten we gens zijn Duitsche nationaliteit was geïnter neerd. vrijgelaten. De heer Klein bevindt zich reeds op weg naar Batavia. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donder dag namens H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan Zuid-Limburg. Het sa, „Westernland’’ van de HollandAme- rika-Ljjn is, naar de gezagvoerder, de hee» Koster, bij aankomst te New-York mededeelde onderweg door een Duitsche duikboot gepraald De kapitein verklaarde, dat de duikboot in de nabijheid van het schip aan de oppervlakte Ver scheen. Nadat groeten waren gewisseld, kon d-’ „Westemland” de reis vervolgen. Bi) de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der Vestigingswet klein bedrijf 1937. Aan de memorie van toelichting tot dit wets ontwerp is het volgende ontleend: Nu in verband met de huidige buitengewone omstandigheden talrijke ondernemers en be heerders Van inrichtingen, waarin een tak var detailhandel, ambacht of kleine nijverheio wordt uitgeoefend, ten aanzien waarvan de ves tigingswet kleinbedrijf 1937 toepassirs? vindt, in werkelijken militairen dienst geroepen zijn is gebleken, dat zich terzake van de vervan ging van de betrokkenen moeilijkheden voor doen, o.m in verband met den wetteljjken eisch dat slechts personen, die aan de gestelde ves tigingseischen voldoen, daarvoor in aanmerking komen. Verder zou vasthouden aan dergelijke vestigingseischen bij voortzeting van het be drijf, Ingeval van" heropening van zaken, welke gesloten zijn in verband met opkomst in wer kelijken dienst van den ondernemer, op ernsti ge bezwaren sluiten. Teneinde deze moeilijkheden te ondervangen en tevens een behoorlijke naleving van de wet- teljjke voorschriften te verzekeren, heeft de minister van Economische Zaken gemeend de totstandkoming van een algemeene voorziening B voor gevallen als deze te moeten bevorderen welke is nedergelegd in een nieuw in de vestl- gingswet kleinbedrijf op te nemen artikel. Importour «oor NodoHond: f 1035.- HART NtBaglG ENGREtVl N. V.Pwkrtr.ri »1, O- Hu| De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door dr. H. Co- Uin, tot lid van de Tweede Kamer benoemd Verklaard mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage. ïn de vacature, ontstaan door het bedanken ■Is lid door dr. W. de Vlugt, la tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer T, Nauta. te Dantumawoude. Naar wy vernemen zal de heer Nauta deae benoeming niet aanvaarden, ten einde de be noeming van dr. Coljjn tot Eerste Kamerlid mogeiijk te maken. Aan de eerstgenoemde uitzendingen zal o.m. de Kon. Militaire Kapel medewerken en van tijd tot tijd ook de gemobiliseerden zelf met nummers, die tevoren ergens in den lande on der de militairen zijn opgenomen. De wekeiyk- sche rubriek „Nederland paraat” beweegt zich weer op ander terrein. Met de reportagewagen van den K.R.O. zullen populaire reportages worden vastgelegd en Dinsdagsavonds worden uitgezonden over onderwerpen, die op het oogenblik de aandacht hebben, zooals inrich ting en werkwijze van mijnenvegers en mijnen leggers, luchtverdediging, grensrecht enz. Voor de militairen in Hilversum en omgeving biedt de K.RO. In zijn studio gastvrijheid tij dens de bonte avonden op Zaterdag en verder bij de klassieke concerten. Hiermede Is reeds een begin gemaakt en het is opmerkelijk, hoe de goede muziek onder de gemobiliseerden wordt gewaardeerd. Dit bezoek aan de studio moet tevoren via den groepscommandant wor den aangevraagd; bovendien is hiertoe een or ganisatie te Hilversum in voorbereiding. Naar het Handelsblad verneemt, zullen in de kamende weken zoo mogelijk alle Nederlandsche koopvaardijschepen uitgerust worden met para vanes. d wz. beschermingsmiddelen tegen drij vende mijnen. De passagiersschepen komen het eerst aan de beurt. Reeds twee mallbooten. op weg naar Ned. In- dië. zijn met deze kostbare toestellen uitgerust. Het zijn de „Oranje” die 4 September van Am sterdam vertrokken Is en de „Dempo”. die Woensdag van Rotterdam is uitgevaren aan het bericht omtrent het voornemen, enkele Zeeuwsche eilanden in te richten voor internee- ring van eventueele oorlogsvluchtellngen. worden gemeld, dat het in de bedoeling hiervoor de eilanden Schouwen Tnolen en Zuid-Beveland te bestemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de voorbereiding van deze aangelegenheid op gedragen aan een kleine commissie, bestaande uit Staatsraad mr. j. B. Kan. voorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks. secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken, den gep. generaal-majoor De Jongh en de chef van de afoeeling Ai m wezen van het Departement van Binnenlandsche Zaken, mr. A. J. Rosman. Deze commissie heeft reeds verscheidene be sprekingen te dezer zake gehouden. verzorgen van plaatselijke soldatenavonden in den lande. Hier Immers ligt een taak voor de oudere leden der jeugdvereenigingen, terwijl de Jongeren weer op ander terrein werkzaam kun nen zijn ten behoeve der gemobiliseerden. Daar toe zouden, volgens de gedachte van den heer Sweers, teekenaars opdracht moeten ontvangen kinderspeelgoed, gebruiksvoorwerpen enz. te ontwerpen, welke de Jeugdige leden kunnen vervaardigen ter distributie in de gezinnen der soldaten. Ook aan de jeugdleiders, die zelf In dienst zijn, wordt materiaal toegezonden, opdat zij ieder in eigen kring het initiatief kunnen ne men tot het organiseeren van ontspannings- en ontwikkelingsbjjeenkomsten. De Regeeringspersdienst meldt De minister van Defensie verzoekt de di recties van de onderscheiden tramwegmaat- schappijen, alsmede de ondernemers van autobus- en bootdlensten, militairen, die aanvangende 16 September as. met perio diek verlof vertrekken, voor Rijksrekening te vervoeren zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Aan voornoemde militairen wordt voorloopig een eenvoudige verlofpas verstrekt, welke geteekend moet zijn door den compagnies-, batterij-, eskadrons-, ae- tachements- of overeenkomstigen comman dant. Verzocht wordt tegen afgifte van dezen verlofpas een plaatsbewijs voor heen- en terugrit (-vaart) met ’n geldigheidsduur van meer dan een dag te willen verstrekken. Verrekening geschiedt door het departe ment van Defensie. De luitenant-kolonel. commandant van de groep 's Gravenhage van de Vesting Holland, vestigt de aandacht van de bevolking op de mogelijkheid van het aanspoelen van mijnen. Hij waarschuwt een ieder, aangespoelde mijnen niet aan te raken. Tevens verzoekt hij iedereen, die een aangespoelde mijn aantreft, dit ten spoedigste te melden aan de dichtstbijzijnde kust wachtpost. Bij aanspoelen van een mijn in een watergebied, waar geen kustwachtstation gevestigd is. moet deze mededeeling worden ge daan aan den burgemeester ter plaatse. De voorgestelde regeling komt hierop neer, dat dien ondernemers, die zelf of wier be heerders in het eerstbedoelde geval verkee- ren, een bijzondere vergunning zal worden verleend, welke hun toestaat, een waarne mend beheerder in dienst te nemen, die niet aan de vastgestelde vestigingseischen behoeft te voldoen. Een waarnemend be-, heerder zal evenwel niet langer dan tot het tijdstip van terugkeer tot den normalen toe stand als zoodanig werkzaam kunnen blij ven. Op gelijke wjjze zal den ondernemer, die zijn zaak heeft moeten sluiten in ver band met zijn opkomst in werkeiijken dienst, worden vergund de door hem ge staakte bedrijfsuitoefening na terugkeer uit werkelijken dienst te hervatten. Het regeeringsbureau voor den invoeg van granen heeft het m.s. „Alphard”. groot bruto 5483 ton. van Van Nievelt Goudriaan Co. te Rotterdam bevracht voor het vervoer van graan uit Argentinië naar Nederland. Ook het s.s. „Eiberger.", groot bruto 4801 ton. van Fur ness Scheepvaart en Agentuur Mij. te Rotter dam werd bevracht voor graanvervoer van Mon treal naar Nederland. Verschillende andere Nederlandsche schepen zullen eveneens voor graanvervoer naar Neder land bevracht worden. Intusschen heeft de K.R.O. zijn pro gramma voor de gemobiliseerden» reeds ge reed. Er komen, naar de heer H. Schaf fers, leider van ons mededeelde, twee geregeldfe sche uitzendingen: Zondagsavonds R.O. in de cantine bjj Leger en Marine” 8.15 tot 9.15 uur, een bont programma, amusement van het goede en betere soort voor de militairen en verder eiken Dins dagavond van 7.35—8 uur een radio-ru- briek „Nederland Paraat” voor burgers militairen. In verschillende kringen blijkt eenig misver stand te bestaan omtrent taak en doelstelling van den vrjjwilllgen burgerlijken dienst. De bedoeling is geenszins, dat bemiddeling wordt verleend bij de voorziening in de openge vallen plaatsen van hen. die onder de wapenen geroepen zijn, vooraoover door de openbare ar beidsbemiddeling daarin kan ^worden voorzien Intusschen zijn er verschillende functies, waar van de vervulling in den regel niet mogelijk Is langs den weg der gewone arbeidsbemiddeling Het regeeringscommissariaat is doende (por deze functies bepaalde voorzieningen te treffen. Voor Ingenieurs en architecten is een regeling getroffen met het „Bureau 1939". dat door het Koninklijk Instituut van 'Ingenieurs tezamen met de vereeniging van Deutsche ingenieurs wordt beheerd. Dit bureau, dat gevestigd is Prlnsessegrjcht 23 ’s-Gravenhage. stelt zich ten doel bemiddeling te verleenen bij de voor- Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem heeft met ingang van 18 September benoemd töCkapelaan te Amsterdam (H. Ign.) den WE. Pater A. Timmers SJ„ tot assistent te 's-Gravenhage (H. Theresia v. Av.) den W E. Pater F. A. Huygen S.J., tot assistenten te 's-Gravenhage (O. L. Vr. Ono. Ontv.) de WE. Paters P. F. Lodders S.J. en C. F. van Meeren- donk S.J., tot assistent te Rotterdam O. L. Vr. Onb Ontv den WK. Pater Ch Th B Hanckx 8J. De mobilisatie in Nederland is al weer twee en een halve week oud. Zoo heel lang zal het niet meer duren, of de nieuwe situ atie is, precies als in 19141918, als „nor maal” te beschouwen. Dit öcteekent. dat de dagen weken, de weken maanden, de maan den wellicht jaren worden. Het is duide lijk, dat men hiermee rekening dient te houden en tot de voorzieningen, die voor het leger te velde noodlg zijn, behoort stel lig niet in de laatste plaats het scheppen van behoorlijke afleiding en ontspanning voor de mannen, die ver van gezin, familie en omgeving, hun vrjjen Hid moeten pas- seeren. Wij hebben dezer dagen reeds bericht, dat door de Interdiocesane Jeugdcommissie een groep menschen naar voren is gebracht, die deze aangelegenheid onverwijld ter hand zal nemen. Gevormd is de Kath. Nat. Commissie tot ontspanning en ontwikke ling van Militairen, waarin zitting hebben Koersen voor stortingen op IZ 1939 tegen verplichtingen luidende in: Relcha- marken f 75,5«; Uree «M. ten doel bemiddeling te verleenen bij de voorziening in functies, welke door het onder de wapenen komen van Ingenieurs en architec ten tijdelijk zijn opengevallen. Zij die bereid zijn, zich daartoe besenikbaar te stellen, worden verzocht zich rechtstreeks aan het bureau op te geven. Maatregelen zijn In voorbereiding om ook voor andere functies soortgelijke regelingen te treffen. Nadere mededeelingen zullen daarom trent binnenkort worden verstrekt. Aan organisaties, waarvan te verwachten Is. dat zij op eenlgerlei wijze te dezen behulpzaam kunnen zijn, wordt verzocht zich op te geven aan het Regeeringscommissariaat, Binnenhof 19, 's-Gravenhage. Onder leiding van Anton Sweers zal een kleine groep het land rondtiekken om over al voor de gemobiliseerden, in de steden zoo goed als op het land, in eenvoudige lokaliteiten, desnoods op de deel van een boerderij, voor de ingekwartlerde man schappen, met eenvoudige middelen too- neelvoorstellingen te geven of avonden van ontspanning of ontwikkeling te organisee ren. Reeds zijn Nederlandsche auteurs bezig hiervoor een speciaal repertoire samen te stellen. Opdracht werd hiertoe verleend o.m. aan Witn Snitker, Herman Divendal en Gottfr. Bomans. Naast de opvoering van één-acters staan zang en declamatie op het program. Vooral de zang is een belangrijke factor. Getracht zal worden geheel gratis een bun deltje soldatenliederen, getiteld b.v. „Het leger zingt” uit te geven, terwijl de mede werking is verkregen van den KRO, welke door het vastleggen op gramofoonplaten en uitzenden via de radio, tot het popularisee- ren dezer soldatenliederen kan bijdragen. Tenslotte zou een beroep op de Jonge in- tellectueelen moeten worden gedaan voor het houden van voordrachten en lezingen voor de gemobiliseerden, die hier belangstelling voor Alle krachten, die zich dienstbaar willen stellen voor cultureel werk onder de gemobili seerden. zullen zooveel mogelijk van uit een centraal punt worden ingeschakeld, terwijl aan de bestaande plannen onverwijld uitvoering zal worden gegeven. De minister van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat hij overeenkomstig de Wolbeschikking 1939, zooals deze thans is ge wijzigd. de dispensatie met ingang van heden intrekt voor zoover betreft ruwe Jgewasschen en ongewasschen) wof Van 14 September af is het derhalve ook aan bij het Rijksbureau voor wol ingeschreven on dernemingen verboden ruwe (gewasschen en ongewasschen) wol te verkoopen. te koopen, te verwerken, te bewerken, te doen verwerken, te doen bewerken of af te leveren zonder daartoe van den directeur van dat rijksbureau verkregen schriftelijke vergunning. y—e harde wet van „Oog om oog en I 1 tand om tand”, die de tijden van het Oude Verbond bcheerschte en door Christus vervangen werd door de wet van liefde en barmhartigheid, vormt thans weer den stelregel voor de oorlog voering, en daardoor wordt bewezen, dat er sinds 1914 minder veranderd is in den geest der leiders dan enkele incidenteele edelmoedigheidsdemonstraties gaarne zouden willen doen gelooven. Zoo lang de snelle opmarsch der Duitschers in Polen vlotte, was men van Duitsche zijde bereid hulde te brengen aan den moed der Polen, die al bijzonder sterk aan den dag is getreden bij de langdurige verde diging der Westerplatte tegen een ge weldige overmacht. Toen de strijd in Polen echter een minder voorspoedig ver loop voor de Duitschers scheen te zullen krijgen tengevolge van de weersomstan digheden, de modder en vooral de dap perheid der zich tot het uiterste verzet tende Polen, werden de- Poolsche leiders door de Duitschers niet alleen misdadig* maar ook nog onbekwaam genoemd. Zoo lang het verzet der Poolsche strategen scheen te falen, waren zij dus bekwaam, en zoodra het succes scheen te hebben, werden zij onbekwaam. De Duitschers gaven zich daarmee geen fraai brevet van bekwaamheid. Het gaat hier net als met Chamberlain, die in September vorig jaar, toen hij te München voor de Duit schers zwichtte, door Duitschers haast nóg enthousiaster werd bejubeld dan de Führer zelf, maar die nu door diezelfde Duitschers verguisd wordt als Duitsêh- lands staatsvijand no. 1. Wij zouden voor zulke waardeeringswisselingen de schouders kunnen ophalen, indien zij niet gepaard gingen met ernstige wijzigingen in de oorlogvoering. Zoo heeft het groote hoofdkwartier van den Führer thans aangekondigd, dat voortaan met aüe ter beschikking staande griddelen tegen de Polen zal worden opgetreden en open steden en de burgerbevolking, welke door hem gerekend worden tot het strijdge bied. niet meer zullen worden ontzien, in tegenstelling met de eerste orders van den Führer, welke volgens de Polen echter niet werden opgevolgd. De Duit sche legerleiding meent hiertoe gerech tigd te zijn op grond van het beweerde optreden van Poolsche franctireurs, van gruwelen, die door Polen aan in Polen wonende Ddltschers zouden zijn bedre ven, en van de deelname der burgerbe volking aan de verdediging van War schau. Zelfs indien het onomstootelijk zou vaststaan, dat Poolsche franctireurs op Duitsche soldaten hebben geschoten en dat Poolsche onderdanen hun haat tegen de Duitsche indringers zouden hebben gekoeld aan Duitsche burgers in hun land iets wat onder de gegeven omstandigheden wel verklaarbaar, maar niet te billijken zou zijn dan nóg zou de Duitsche legerleiding niet h'et recht hebben de aanvankelijk aanvaarde internationale rechtsregelen ten aanzien van de oorlogvoering te laten varen. Immers, men heeft niet het recht on recht met onrecht te vergelden. Datzelfde geldt ook voor de blokkade door Engeland en de voorgenomen contra-blokkade door Duitschland, waar bij de rechten van de neutralen leelijk in het gedrang dreigen te raken. Maar zooals gezegd, van recht en rechtvaar digheid wil de huidige oorlogvoerende wereld niet méér weten dan haar in een bepaald geval lief is en voor haar be langen dienstig lijkt. Het gaat thans oog om oog en tand om tand en alleen de onzijdige volkeren kunnen en moeten de fakkel van het recht en de liefde en den vrede, die uit deze befde wordt geboren, hoog en helder brandend houden voor de komende geslachten. Rector Jos. v. Campen te Ginneken, A. P. J. Duynstee te Den Haag. Majoor W. v.d. Made, legeraalmoezenier te Vught, Jos. Veldman te Utrecht, Anton Sweers te Bus- sum en namens het RK. Werklieden Ver bond H. J. Kuiper. Anton Sweers, de leider van het Tooneelfonds „Ons Leekenspel”, die bU het uitwerken en verwezenlijken der plannee zonder twijfel een belangrijke rol zal spelen, hebben wij gevraagd In welke richting en hoe men denkt te gaan werken. De heer Sweers deelde ons mede, dat „Ons Leekenspel”, in samenwerking met de boven genoemde commissie, reeds een begin heeft ge maakt met d» uitwerking van het navolgend plan. Allereerst het verzamelen van materiaal waaruit de jeugdgroepen kunnen putten tot het 13 September had in het Missiecollege Sint Willibrord te Katwijk aan den Rjjn een tref fende plechtigheid plaats. vijf paters Minderbroeders vertrokken van hier uit naar hun Missiegebied. Pater Hunger Bult O.F M. uit Gaasterland, Pater Leonorus Schoorl O.F.M. uit Llsse en Pater Terentianus Seezink uit Voorburg met bestemming het Apos tolisch Vicariaat van Luanfu In China, de Pa ters Sanctes Molenkamp OFM uit Oegstgeest en Maternus Dassen OFM. uit Maastricht met bestemming de Apostolische Prefectuur van Kiangchow in China. Om half tien werd in de ka[>el een plechtige Hoogmis opgedragen door den weleerw. Pater H. Bult met assistentie van de Paters L. Schoorl en S. Molenkamp resj>ectieve!kjk als diaken en subdiaken. Na de plechtige Hoogmis had het kerkelijk afscheid plaats. De uitreiking der Mlssiekrulsen werd ver richt door den hoogeerw. Pater Prudentlus van Leusden O FM.. Provinciaal van de Ngderland- sche Minderbroeders met assistentie van de Z.E.PF. Dr. Isaias Onings O.F.M.. rector van het Missiecollege, en Agnus Ambrosius O.F.M., Procurator der Missles. Alvorens tot de uitreiking der kruisen over te gaan sprak de hoogeerw. Pgter Provinciaal 'de jonge missionarissen als volgt toe. Hoewel verschillende gevoelens bij een af scheid van missionarissen en zeker in de hui dige omstandigheden zich aan ons opdrin gen, is het toch een gevoel van dankbaarheid en vreugde dat alles overstemt. Dankbaarheid om de heilige roeping tot het kloosterleven en priesterschap en de groote uit verkiezing tot missionaris. Dankbaarheid om de vele genaden waardoor deze roeping is ontkiemd en gegroeid. Vreugde om het offer, dat we mogen brengen. Vreugde om te mogen brengen in de vreemde missiën datgene wat onze beschaafde wereld versmaadt: de leer en de liefde van Christus. Na deze woorden van den Hoogeerw. Pater Provinciaal werden de zendbrieven voorgelezen, de Mlssiekrulsen gewijd en aan de Missionaris sen ultgèrelkt. Hierna brachten de Missionarissen hun groet aan Moeder Maria Sterre der Zee en Vader Franciscus. baden het reisgebed en na den ze gen met het Allerheiligste trokken de Jonge missionarissen onder het zingen van het Mag nificat den vredesgroet ontvangend van hun medebroeders de kapel uit. Deze indrukwekkende en ontroerende plech tigheid werd door de Inwoners van het Missie college, de familieleden van de vertrekkende missionarissen en door den ZK. Zeergel. Pater P. Maarschalkerweerd OFM. Assistent van het Lateraansch Missiemuseum te Rome bijge woond. welke thans door de Kath. Nat. Commis sie ten uitvoer zal worden gelegd. Zeer be langrijk is b.v. ook de lectuurvoorziening. Hiervoor bestaat het plan, om in de jeugd- werkloozenkampen boekenkisten te laten vervaardigen, welke met zorgvuldig gestelden inhoud legereenheden zouden Verder vraagt ook de aandacht. Eenlgen tijd geleden heeft de Duitsche ge- zant te Den Haag aan H. M de Koningin de verklaring afgelegd, dat Duitschland de neu traliteit van Nederland zou eerbiedigen. Een nadere omschrijving »v*n het begrip neutrali- telt behoefde toen niet te worden gegeven, om dat men het erover eens is, wat daaronder moet wprden verstaan. De Duitsche ..Diplomatisch-Polltische Kor- respondenz” heeft nu echter een beschouwing gepubliceerd, volgens welke de Duitsche regee- ring haar algemeene verklaring t.a.v. naar be- teekenis op economisch gebied zou hebben ver duidelijkt; in het bijzonder tegenover de Oslo- staten, waaronder Nederland. Deze opvatting van ’de Duitsche regeering zou zijn dat de economische neutraliteit de voortzetting beteekent van den normalen goederenruil en het normale goederentransito Duitschland zoo neet het, heeft zich bereid verklaard tegenover de neutrale staten zijn normalen goederenaanvoer voort te zetten en den normalen Invoer uit deze staten op te nemende Duitsche regeering heeft de verwachting en de vordering uitgespro ken, dat deze staten van hun kant principieel hetzelfde doen tegenover Duitschland. Naar wjj vernemen, heeft deze Beschouwing In bevoegde Nederlandsche kringen Bevreem ding gewekt, temeer, daar men ook nog ver klaart, dat de Duitsche regeering met voldoe ning kan vaststellen, dat haar prtnclpieele op vatting door de regeerlngen, tegenovei welke de verklaringen zijn afgelegd, positief is opge nomen en aanvaard. In bevoegde kringen ontkent men. dat ooit aan Nederland de eisch zou zijn gesteld, den normalen goederenruil en het normale tranSltd- verkeer met Duitschland te handhaven. Indien een conflict zou uitbreken. Deze eisch is noch op het moment, dat de Duitsche verzekering aan H. M de Koningin werd gedaan, noch op een latei tijdstip, gesteld. Trouwens de Duitsche regeering moet wel overtuigd zijn, dat Nederland een dergeljjken eisch niet zou kunnen aanvaar den. Immers reeds uit het feit, dat onze re geering tal van uitvoerverboden heeft aange kondigd. blijkt, dat in verband met de nationale behoefte de goederenruil onmogelijk dezelfde kan blijven. Nederland heeft in de eerste plaats aan de voorziening in eigen behoeften te vol doen en kan slechts daarna bepalen, welke goederen en welke hoeveelheden daarvan voor export in aanmerking komen. Dit principe geldt voor den goederenruil met alle landen, dus ook voor Duitschland. Ten aanzien van het transitoverkeer merkt men in bevoegde kringen op. dat dit direct af- i hankelljk is van de bereidwilligheid van andere landen, die voor Duischland produceeren, goederen af te leveren. Weigeren deze landen hun producten naar Duitschland in het alge meen. of in het bijzonder via Nederland, te verzenden, dan kan toch nimmer van Neder land verlangd worden, dat het het ontbrekende aanvult. Wanneer bijv. Engeland als belligerente mogendheid geen goederen via Nederland naar Duitschland zendt, kan. de Duitsche regeering in geen enkel opzicht van' {iederland verlangen, dat de Engelsche goederen, welke vroeger wer den geleverd, ook thans zullen worden doorge voerd. Evenzoo staan de zaken ten aanzien van Amerika en welke andere natie ook, neutraal óf niet neutraal, die vroeger van ons transito verkeer gebruik maakte. De interpretatie van het neutraliteitsbegrip, die door de „Korrespondenz” gegeven wordt, heeft dus geenerlel grondslag. Intusschen geeft het feit, dat anders dan de „Korrespon denz" het doet voorkomen. van offldeeie Duitsche zijde geen stappen by onze regeering zjjn gedaan, de zekerheid, dat het Duitsche blad hier een particuliere opvatting verkondigt, welke niet die der Duitsche regeering kan zün. Natuurlijk vormen ontspanning en ont wikkeling slechts een onderdeel van de cultureele zorg voor do gemobiliseerden. De Prins was vergezeld van zijn waarnemend adjudant, majoor H. J. Phaff. Bij zün aankomst te Slttard werd Z.K.H. ontvangen door den territorialen bevelhebber van Zuid-Limburg en «enige officieren van het stafkwartier te Maastricht. In den loop va.n den dag bezocht de Prins verschillende militaire opstellingen in Zuld- Llmburg, terwyi hij in de middaguren een be zoek bracht aan het bureau van den territo rialen bevelhebber te Maastricht. Prins Bern- hard Inspecteerde de hier opgestelde eerewacht, waarna hij de officieren, verbonden aan het stafkwartier. aan zich liet voorstellen. Prins Bernhard vertrok om kwart voor vyf van Maastricht naar ’s-Gravenhage. te samen onder de verschillende kunnen rouleeren. sportbeoefening de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13