ONS BLAD Chamberlain verklaart: Hitler voorbeeld zullen s niet volgen Wil van Poolsche olievelden door de en Duitschers bezet Zitting van Lager- Hoogerhuis I Ava Nd SCHOENEN I I II een Het nieuws van heden Britsche schepen getorpedeerd Kanongebulder bij Saarbrücken Soldaten blijven dienst Ontploffing te Liverpool aanval op burgers met geen ander doel dan terrorisme zal Engeland nooit zijn toevlucht nemen WARSCHA U BIEDT EEN KRACHTIG VERZET I BERLIJN WORDT MET DEN DAG DROEFGEESTIGER VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 in ’n TIP VAN BOOTZ Een aanval op Lemberg werd afgeslagen DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Het WeerimninnmniinininnaimiiiimiimiMK VOOR HET GEHEELE LAND: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het betere merk NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Hitler gebruikte aan het front in Polen zi/n maaltijden aan de keukenwagens nog van deze het tot Vorige stand: 752.» I itietocht langs de Nederlandse he grensverdediging in Zuid-Limburg. De e-wacht bij zijn bezoek aan Maastricht Z. K. H. Prins Bernhard maakte Donderdag een in; Prins inspecteert de yMt lerl- met I I i I het' niet teen 43 met me den ging taan dezer >ach- i tra. ;gen- Irelgt recht (en oor- ver- :mo- nen: igen ver- de d is volg Bemanning van een der achepen door Nederlandach tank schip gered ontslag van krachtens art. Dienstplichtwet met ingang I October 1939 uit den dienst den woeden ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Franache troepen trekken geleide lijk op naar de Siegfriedlinie In het Hoogerhuls heeft Lord Snell heden de debtttten over de gisteren door Lord Halifax af gelegde verklaring en over de tekortkomingen van het ministerie voor de Voorlichting ingeleid. Lord Snell zeide, dat het een goed ding was, te weten, dat een Opperste Oorlogsraad in dit vroege stadium was opgericht en hij gaf uit- buitgemaakt. De vijand heeft aanzienlijke ver hezen aan dooden en gewonden geleden. In den afgeloopen nacht is in verscheidene arbeiders woningen te Praga brand ontstaan tengevolge van een luchtbombardement. Het ziekenhuis te Praga werd opnieuw gebombardeerd en is ernstig beschadigd. Een bom is terecht geko men op het paleis van den Apostohschen Inter nuntius. Vandaag heeft de Duitsche luchtmacht zich beperkt tot verkenningsvluchten. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- LONDEN, 14 September (Reu ter). Minister-president Chamber- lain heeft vanmiddag in het Lager- huis verwezen naar de officieele me- dedeelingen, welke gisteren uit het hoofdkwartier van Hitler werden ge daan over de Duitsche methoden in Polen. Chamberlain zeide, dat hoe ver anderen ook mogen gaan, de Britsche regeering nimmer haar toe vlucht zal zoeken tot een welover wogen aanval op vrouwen, kinderen en andere burgers met geen ander doel dan terrorisme. Op de Hjn KaJoessyn-Lowkow duurt de hardnekkige strijd voort. Een gepantserde colonne en een infanterieregiment werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnekkig gevochten op de lUn Skierniewice-Lowicz. Onze troepen bestrijden den vijand, die bü Opole over den Weichsel is getrokken. In het zuiden heeft een gepantserde colonne Zantosc bereikt. Een aanval van een ge pantserde colonne in de richting van LwoW in den middag van 13 September werd af geslagen.” NEW YORK, 14 Sept «Reuter». De Ameri- kaansche mailboot „Manhattan” heeft per radio medegedeeld, dat zij van haar koers is afge weken om de bemanning van het Britsche schip ..British Influence" te redden. Later meldde de „Manhattan", dat het Noorsche vrachtschip „Idabakke" de overlevenden van het Engelsche schip had opgenomen. Het Britsche stoomschip „Vancouver City” heeft per radio medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan is aangevallen en dat de bemanning in de booten ging. Het mailschip „President Roosevelt" dat te hulp snelde meld de, dat de bemanning van de „Vancouver City’ was opgenomen door een Nederlandsch tankschip, geassisteerd door een vliegtuig. Het commando der verdediging van Khau deelt mede, dat in de omgeving der stad over het algemeen schermutselingen tusschen patrouilles hebben plaats gehad. Grootere aan vallen op de buitenwijk van Wola zijn op groo- ten afstand tot staart gebracht door het optre den van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken. Verscheidene ge pantserde auto's en een anti-tankkanon werden De Britsche regeering moet zich de vrij heid voorbehouden, dat indien een derge- Hjke beperking in feite niet wordt in acht genomen, zal worden opgetreden op een wjjze als passend wordt geacht." De vergadering van het Hoogerhuia LONDEN, 14 Sept. (Reuter) Na een ont ploffing, welke in een gebouw te Liverpool brand heeft doen ontstaan, moesten meer dan dertig personen in een ziekenhuis worden op- War- genomen. Velen hunner zijn ernstig gewond. De ontploffing werd mijlen ver in den omtrek gehoord. De brand was de hevigste welke sinds lang te Liverpool is voorgekomen. Verschalen personen die zich op het dak van het gebouw bevonden, konden nog juist ontkomen. Eenige uren lang hing een dichte rookwolk boven de binnenstad van Liverpool. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. BUREAUX: 'ALKMAAR, Hof 6, Tulufoon 4530 en 4220 DéN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groot* Noord 54, rood. Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 459. ABONNEMENTSPRIJS: z Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar 2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar 250 per kwartaal of 20 cents per week. Uitg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. De aanval op Lemberg Het radiostation te Wilna heeft volgens Reu ter Donderdagavond een beschrijving van Pool sche zijde pver het afslaan van den Duitschen aanval op Lwow (Lemberg) gegeven. Duitsche gemotoriseerde eenheden, gesteund door zwaar geschut, deden een aanval op de stad, doch werden afgeslagen. De Poolsche troepen maak ten tien tanks, elf motorrijwielen en een ge- pantserden auto buit. Toen een twintigtal Duitsche vliegtuigen zich in den strijd mengden werden aan Poolsche zijde luchtdoelgeschut en machinegeweren in werking gesteld. Verscheidene bombardements vliegtuigen werden neergehaald, doch het juiste aantal is nog niet vastgesteld. In deze beschrij ving werd "verder geaegd, dat het leger de hulp, die het bij de verdediging van Lwow van de burgerbevolking ontving, zeer op prijs stelt. Het Poolschf telegraaf agentschap deelt volgende mede: „Volgens tot 12 September opgestelde bereke ningen bedrog het aantal niet-gewonde Duit sche krijgsgevangenen 13.000, onder Wie 350 offi cieren, die voor het meerendeel tot de lucht macht behooren en tot de gepantserde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mitrail leurs, 170 tanks en ruim duizend auto’s zijn op deq vijand buitgemaakt. 280 Duitsche vliegtui gen werden neergehaald.” tocol van 17 Juni 1925 en vermeld in de nota van Halifax van 3 September 1929. Zij behoudt zich volledige vrijheid van op treden voor in geval op de bepalingen van het door den vijand Inbreuk wordt ge- protocol maakt”. Ten aanzien van de vraag betreffende Roo sevelts oproep zeide Halifax: „Het blijkt mil dat behalve zijn woorden in den Rijksdag opl September Hitler Inderdaad een antwoord I gezonden aan den presittent via den An kaanschen zaakgelastigde in Berlijn en wel de volgende strekking' „De opvatting, uitgesproken in de boodschap van Roosevelt, dat het een beginsel van men- schelijkheid is om zich te onthouden van net bombardeeren van niet-mllitalre doelen onder alle omstandigheden in verband met militaire operaties, komt volledig overeen met mijn eigen standpunt en is door mij reeds eerder aanvaard. Daarom onderschrijf ik onvoorwaardejijk het verzoek, dat de regeerlngen. die betrokken zijn bij de thans aan den gang zijnde Vijandelijk heden, openlijk een verklaring in. dezen zin zul len afleggen. Wat my betreft, neem ik aan. dat gij hebt cpgemerkt. dat in mijn -Rijksdagrede van he den de Duitsche luchtmacht bevel heeft ge kregen de operaties te beperken tot militaire doelen. Het is eert vanzelfsprekende elsch voor de handhaving van dit bevel dat de strijd krachten vkn de tegenpartij denzelfden regel in acht nemen". fZ<e vervolg elders in dit blad) TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 294 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl- p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaame door onze Administratie verstrekt. GUN UZELF EEN RUSTIG OOGENBLIK Bedenk dat het alttyd erger kan. Geniet eena echt, met 'n TIP van BOOTZ De Fransche troepen zetten hun ge leidelijken opmarsch voort aan het Wet telijk front. BRUSSEL, 14 Sept. (Reuter). Berlijn wordt dagelijks droefgeestiger, volgens be richten uit de eerste hand, die te Brussel langs verschillende wegen zijn ontvangen. Bijna lederen dag vinden de Berlijners in hun kranten kleine paragraphen. welke nieuwe otters aankondigen, die zij zullen moeten brengen voor de verdediging van het vaderland. Poolsch legerbericht Het 14e legerbericht van dan Poolscben ge- peralen staf, dat te 23 uur door den zender Warschau is verspreid, zegt: „De vjjandeiyke luchtmacht blijft zeer actief; zij heeft om Doebno. WlozimU en Radziwillow gebombar deerd. In het gebied van Rawaroesca, Debica en Krolewska heeft onze luchtmaeht met succes een vijandelijke gepantserde colonne gebombar deerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neer gehaald. Bij Soewalki hebben de Duitschers de Poolsch-Duitsche grens overschreden. De vijan delijke afdeellngen, die in de streek van de Narew en Diebrza waren binnengedrongen, zjjn waargenomen bij Bialystok en Bielsk. Onze af deellngen houden de westelijke zone van het woud bij Balowieza bezet. AfgeJcondigd is Staatsblad no. 589a, houdende een Kon. Besluit van 14 September 1939, waarbij, uit overweging, dat de internationale politieke toestand het wenschelijk maakt, de sterkte van de land- en zeemacht voorshands niet belangrijk te verminderen, is bepaald, dat het de dienstplichtigen, die eerste lid der van zou- Chamberlkin voegde hieraan toe, dat mededeeling In feite een botte tegenspraak 13 van de jongste verklaring van den Duitschen kanselier In den Rijksdag, toen htf betoogde niet in het minst den wensch t-> hebben oorlog te voeren tegen vrouwen en kipderen. Voortgaande zeide Chamberlain: „De beper kingen, welke wjj en de Franschen ons opleg gen bij de operaties van onze eigen strijd krachten, waren gebaseerd op de voorwaarde, dat onze tegenstanders een gelijke beperking zouden in acht nemen. half tot zwaar bewolkt, enkele plaatselüke regenbuien, vooral in den namiddag, zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, weinig verandering in temperatuur. BERLUN, 15 Sept. ID.N.B.) Tenge volge van den snellen opmarsch in Galicië styn de Poolsche olievelden in de districten Jaalo, Drohobycz en Baryslaw in Duitsche handen gevallen, «n verband met de groote rol van het motorvoertuig in den oorlog is dit voor Polen een even groot verlies als een winst voor Duitschland. In de beide laatste jaren heeft Polen ongeveer 500.000 ton ruwe olie gewonnen. De velden van Droho bycz en Baryslaw zijn de rijkste. Indien een actie ^an den voorgestelden aard zich mocht voordoen, zal zij onvermijdelijk ver der de vastberadenheid van onszelf en onze bondgenooten, aldus Chamberlain, versterken om den oorlog voort te zetten, teneinde te ver zekeren, dat de bedreiging, waartegen wij thans strijden, finaal zal worden weggenomen. Ontslag van dienstplichtigen wordt uit gesteld. Wetsontwerp ingediend tot wijziging der Vestigingswet Kleinbedrijf. Benoemingen bij de Paters Augustijnen. O O Het vooruitzicht drie jaren of langer te moe ten leven op de tegenwoordige voedselrantsoe nen. is deprimeerend genoeg. Van het ont vangen van gasten is vrjjwei geen sprake De twee nieuwe vleeschlooze dagen. Maandag en Vrijdag, hebben den chaos in de restaurants wat minder gemaakt, maar toch is het nog waarschijnlijk dat de klant een half uur moet wachten voor hem iets wordt opgedischt, dat hij niet besteld heeft, met d< opmerking „dat hebben wjj”. Visch is thans veel gewonei dan vleesch De mededeeling, dat Duitschland voornemens is de steenkoolexporten naar de neutrale landen voort te zetten, heeft de menschen zich doen af vragen, wat de binnenlandsche steenkool- rantsoenen zullen omvatten. Terwijl de Saar- mjjnen vermoedelijk niet geëxploiteerd zullen kunnen worden, en een gewelcige oorlogsindus trie moet worden bediend, -s het niet waar schijnlijk. dat de hoeveelheid, die overblijft voor den gewonen man. groot zal zijn. Daarbij komt nog. dat de synthetische textielproduc ten. waarmede de Duitschers thans gekleed gaan, volgens de ervaring niet voldoende warm te geven. De benzine wordt voortdurend kost baarder en gemeld wordt, dat vanaf 20 Sep tember alleen voertuigen met een speciaal offi cieel kenmerk nog zullen mogen rijden. Chamberlain over de mededeeling Woensdag „uit het hoofdkwartier Hitler". Intusschen, aldus voegde Chamberlain hier aan toe, moet er aan worden herinnerd, dat onze strategie en tactiek in alle stadia be- heerscht moeten worden door één en ook slechts één overweging, n.l. de meest doeltreffende wijze van voortzetting. Chamberlain deelde verder mee. dat het parlement Vrijdag na het vragenuurtje uiteen zal gaan tot volgende week Woensdag. drukking aan de hoop, dat vele fouten en mis verstanden uit den vorigen oorlog bijgevolg zou den worden vermeden. Voorts sprak hij voldoe ning uit over de berichten uit het Britsche ge- meenebest van naties, waaraan hij toevoegde, dat. wanneer de agressor zijn daden grondvestte op de verwachting, dat er oneenigheid zou ko men in het Britsche rijk, hij reeds een groote ontgoocheling heeft ervaren. Verder juichte Lord Snell het succes toe, dat behaald is met het uitwerpen van de vlug schriften. Klaarblijkelijk heeft dit zoo groot suc ces gehad, dat de Duitsche regeering zoo bang bleek te zijn vortr de Waarheid, dat zij een ieder, van wien gezien werd, dat hij een dergelijk pamflet opraapte of las, met den dood be dreigde. De geest van het Britsche volk in de afgeloo pen weken is prachtig geweest om te zien. Ik heb géén woord van haat vernomen jegens het Duitsche volk, noch eenlgerlei wensch hoo- ren uitspreken om dat land zijn gepaste plaats in de wereld te ontzeggen, maar met duidelijk inzicht is het Britsche volk in staat geweest om de verantwoordelijkheid precies daar te plaatsen, waar zij thuis hoort, nJ. op een groep avontu riers, die de heerschappij en de macht in Duitschland zelf in handen hebben gekregen. Wat het ministerie voor de Voorlichting be treft. verklaarde de krantenmagnaat Lord Cam- rose, dat wat tot dusverre geschied is, niet veel voldoening heeft geschonken aan de dagbladen of nieuwsagentschappen. Ieder nieuw ministerie, aldus Lord Camrose, moet uiteraard fouten maken. Spr. hield echter staande, dat, zoolang *t ministerie een staf had als thans en gecontroleerd werd als nu het geval •is, men zou voortgaan dwalingen in de beoor- deeling te maken, welke niet alleen den Engel- schen bladen moeilijkheden veroorzaakten, maar ook den bladen in Amerika en in de belangrijkste neutrale landen. Een belofte van Hitler Lord Samuel stelde de vraag'.welk antwoord de Duitsche regeering heeft gegeven op dan oproep van Roosevelt betreffende het bombar deeren van de burgerbevolking en het gebruik van gifgassen en bacteriën. Lord Halifax ant woordde. dat de situatie aldus is, dat de Brit sche ambassadeur in Berlijn toen hij zijn pas poort aanvroeg bü de Duitsche regeering, een nota overhandigde, waarin gevraagd werd of Duitschland de bepalingen in acht zou nemen y£n het Geneefsche gasprotocol van 1925 dat het gebruik van giftige en verstikkende gassen en van bacteriologische methoden in de oor logvoering verbood. De Duitsche regeering heeft thans bevestigend geantwoord via den Zwitser- schen gezant in Londen, die belast is met de behartiging der Duitsche belangen. De verta ling van het Duitsche antwoord luidt: „De Duitsche regeering zal voor den duur van den oorlog het verbod in acht nemen, dat het onderwerp vormt van het Geneefsche pro- PAR1JS, 14 Sept. (Havas). Het Fransche oorlogscommuniqué van hedenavond luidt: Plaatselijlce vorderingen, waarbij wij krijgsgevangenen maakten. Sedert gisteren is aan het.x Westelyk front tegenover Saarbrücken en tfer weerszijden van deze stad, daar waar de Franschen tot nu toe den meesten voortgang hebben gemaakt, hst woord vooral aan het kanon. Het Duitsche opperbevel van de Siegfriedlinie heeft, naar het zschünt, zeer ongerust over de aanmerkelüke, door de Fransche voorhoeden tot stand gebrachte terreinwinsten, batterijen Zware artillerie gedemaskeerd, die de verkeerswegen achter.de Fransche linies bestoken en een sper vuur'óp uitgebreide schaal onderhouden. Natuurüjk bUjft de Fransche artillerie harer- ZÜds niet werkeloos. De operaties in de lucht werden aan weers- züden gehinderd door den eersten najaarsregen, welke na een lange periode van mooi weer giste ren en in den loop van den nacht is gevallen. Toch zetten de Fransche troepen ondanks de omstandigheid, dat het terrein doorweekt is. hun geleidelijken voortgang door de vooruitgeschoven punten der Siegfriedlinie voort. Gisteren in den loop van den dag hebben zjj met name den be- boschten uitspringenden zak verkleind, hetgeen Uiterst profijtelijk zal zijn voor latere operaties. Het Fransche opperbevel neemt nog steeds een zeer groot stilzwijgen in acht met betrekking tot de bezette plaatsen, teneinde den vüand geen enkele aanwüzing te geven. De vüand is door het slechte weer verhinderd verkenningsvluchten te ondernemen en kan nu slechts met groote moeilükheden de Fransche vorderingen volgen door het beboschte en geaccidenteerde terrein, waar de operaties geschieden. Fransch offensief bij grens van Luxembarg Uit Luxemburg méldt Belga: Vanmiddag om vier uur hehbén de Franschen een offen sief ingezet nabö Perl aan den Moezel, tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengén. By dit offensief werd gebruik gemaakt van gevechtswagens en artillerie. Men heeft een achttal dezer gevechtswagens die een weg baanden, kunnen waarnemen. De Duitsche voorposten moesten wyken, terwijl de Duitsche troepen de spoorrails in de lucht deden vliegen. Het gebulder van het kanonvuur kon tot in Luxemburg ge hoord worden. De Luxemburgsche douaneposten en gen darmes zyn teruggetrokken en de bevolking is hit Schengen geëvacueerd. T T6O "W De Führer volgt de krijgsverrichtingen aa n het Poolsche front per vliegtuig. Deze foto werd gemaakt na een landing van het vliegtuig tusschen Lodz en Warschau

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1