WES LAND s u J Van dag tot dag 90 NE Wl Hill NIEUWS Aft s HOORN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 Weatfriesche agenda LUTJEBROEK L. T. B.-KRING MEDEMBLIK Vergadering te Lutjebroek PROVINCIAAL NIEUWS PROVINCIALE WEGEN UIT SCHAGEN „DE HANZE” BIJEEN deken Kuys GROOTEBROEK MARKTOVERZICHT WORMER Collecte uitgesteld rooi T ZAND HOOGKARSPEL MARKTEN KAMER VAN KOOPHANDEL DAMNIEUWS Om het R.K. Landtkampioentchap S.R.C.-nieuws STOOMVAARTLIJNEN ENKHUIZEN Opcelei. Doer de politie werd dese week een R.K. West-Friesche Dambond VERGADERING VAN DEN RAAD Toch harddraverij? E GR word< reclai Laat kan üech Zakei na i NE on: SPj* Gevu a o 20 September 19 September WESTERBLOKKER ZIJPE AVENHORN MINDERWAARDIGE JOURNALISTIEK IS September 16 September 17 September 18 September Uitgifte Wieringertneer uitgeateld Het verkeer op verschillende rijwielpaden BLOKKER F i Imvert ooning Stand der werkloosheid Bouwvergunning FRUITTEELT-DEMONSTRATIE- BEDRIJF Toespraak van E. All voc Kan benoemd. GEI Jhi Oplel LEE Uit het over toespraak. werden en 13 «BI1H i die in gezind van I 0095 cent, njne 80—85 cent, cent. Idem Voetbal Zondag speelt West Frisia I tegen een Bataljons-elttal; West-Frisia comb. 3 en 4 tegen Hercules. 10—14 14-30 Prijs. Wy vernamen, dat de hoofdprijs van de verloting, ten bate van de paardenmarkt en •landbouwtentoonstelling van de afdeeling Züpe en omstreken van de Holl. Mij. van Landtföuw. Is gewonnen door den heer P. Krouwel. wonen de te Oude Niedorp. pass. van Hamburg n. Aruba, van Antwerpen naar '>d worden Ni de e R. K.Militair-tehuis Wij vernemen dat heden. Vrijdagavond, het R. K Mllltalr-tehuis geopend zal zijn. 19—24 24 33 13—18 Uit betrouwbare, hoewel niet officieele bron wordt vernomen, dat door B. en W. la besloten de harddraverij doorgang te doen vinden. gemeentelijke hulpbetoon. 7 BE die 18—23 13 15 16—30 28 :37 7—11 11—17 16 :7 7—11 21—26 11—17 24—29 1939 liefs STB voor 1« ji ■ch« Hou Amai Wees Geso Ban HOOi 20—25 25 34 18-23 15—30 20— 24 12—18 7—12 1—7 10—15 17—21 21— 26 14—20 H< ring steil too I aar C ten aar F roe; Zij, bet mei bed vee Dir lijk' voel ven Led tem MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS. 14 Sept. POELAU TELLO. 13 Sept. lage werd plukt. De vroege peren als André d'Esportes en Pré- cose de Trevoux gaven een flinken oogst van goede kwaliteit. Prijzen echter ook aan den la gen kant. De variëteit Soldaat Laboureur werd in de eerste helft vn Augustus nogmaals met pCt. Califomische pap bespoten, daar deze variëteit graag later nog schurft krijgt, welke spoedig vallen der vruchten tengevolge heeft. „Drama in de wolken" en „Kentucky” in het Wllsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). „Drama in de wolken" en .Kentucky" in het Wllsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). Geen kermis De kermis alhier, bekend als de laatste kermis in den wijden omtrek, die as. Zondag zou gehouden worden. Is begrijpe lijkerwijze In verband met den huldigen toe stand afgelast. Uitvoering. De uitvoering der R.K. Gem. Zangver. „Nieuw Leven" is vastgesteld op 10 Nov. as. Voor deze gelegenheid heeft het be stuur zich de medewerking verzekerd van den bekenden radiozanger Wim Scholten. Burgerlijke stand Geboren: Sophie d. v. Pau lus Visser en Elisabeth Johanna Kriek; Teunis z. v. Cornells Zwaan en Grietje Wit; Adam z. v. Petrus Stephatyis de Wit en .-Trijntje den Boer; Simon Johannes z. v. Simon Johannes*de Wit en Vronica Visser. Overleden: Johanna SteVendina Veerman 62 J., echtgenoote van Philippus Dommerholt. Lochtbesebermlngsoefening. De burge meester alhier heeft bekend gemaakt, dat in deze gemeente in deh loop dezer week nog alar- meeringsproeven en oefeningen gehouden zullen worden bü de verschillende ploegen van den luchtbeschermingsdienst. ten einde om na te gaan hoeveel tijd de alarmeerlng vordert Het alarm maken zal per sirene geschieden Tijdens de oefeningen Is het voor personen die met den dienst niets hebben uit te staan, verboden zich op straat te begeven. Geel Zwart. Woensdagavond hield Geel zwart een ledenvergadering. Na ce openingsrede van voorzitter cte Wit, sprak de nieuwe gees telijk adviseur kapelaan V. d Eng. Het bestuur ziet zich voor een moeilijke taak gesteld om t nadeelige saldo dat een grooten omvang heeft aangenomen, weg te werken. Het 20. 39—34 21. 33 24 22. 43 34 Zwart is tot nogal heel wat afruilend spel en verschaft zich hiermede een het dreigenden aanval af te wenden. 45. 29 20 46 28 19 47. 35—30 De leden van den Raad dezer gemeente zijn pgeroepen tot bijwoning van een vergadering van den Gemeenteraad, welke zal worden ge houden op Dinsdag 19 September 1939, ’s avonds om 7.30 uur. De agendL vermeldt om.: Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming voor de onbewoopbaar verklaarde woning Keern no. 109. Prae-advies op een verzoekschrift van den heer J. F. Quax om eervol ontslag als lid van het College van Regenten van het R. K. Wees- en Armenhuis. Prae-advies op een verzoekschrift van den heer J. F. Quax Om eervol ontslag als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. Voorts benoeming van vier leden der vaste commisie voor de strafbedreigende verorde ningen; benoeming van vier <resp. vjjf) leden der vaste commissie voor de financiënder vaste commissie voor de gasfabriek; der vaste com missie voor den gemeentelijken reinigingsdienst; der vaste commissie voor het grondbedrijf; der vaste commissie voor het slachthuisbedrijf; der vaste commissie voor het gemeentelijk markt wezen; der vaste commissie voor openbare werken; der vaste contmissie voor het onder wijs; benoeming van vier leden en vier plaats vervangende leden van de commissie voor het georganiseerd overleg; benoeming van vier le den van de commissie van advies voor de werk verschaffing; benoeming van een lid van de instelling ^oor maatschappelijk Jubileum Donderdag herdacht de heer G Spoelstra Sjz. zijn 25-jarig dienstjubileum bij de fa. Sluis en Groot. De jubilaris, die door direc tie en personeel gehuldigd werd, mocht als stoffelijk blijk van belangstelling de gebruike lijke enveloppe van de patroons en een fraaie ruststoel van het personeel In ontvangst ne men DistribuUcdieiwt. Tot secretaris der com missie van uitvoering van den distributiedlenst in den kring Zijpe. waaronder behalve de ge meente Züpe ressorteeren de gemeenten Scha- gen en Slnt-Maarten, is benoemd de heer P. J. Ott, ambtenaar ter secretarie van Züpe. wo nende te Schagerbrug. Weer school As. Zaterdagmorgen zal er school zün voor de R. K. jeugd n de Thlmotlus- school. Peperstraat Het zün nog noodmaatrege len en de jeugd zal voorloopig slechts enkele dagen per week onderwüs kunnen ontvangen. Th. Vertelman Wervershoof f 4730: A. W. Velleman Zwaagdük 4500: A. Veul Schager brug 4250 8. Kuln. Bovenkarspel f 3995: Th. Hoogewerf Ursem 3625: S Rood Zwaag- dük 3260; Klaver en Molenaar Koedük 3050 deelt mede, dat ceze achterstand zijn oorzaak vindt In hoofazaak door het treurig betalen der contributie van verschillende leden en verzoekt hen. die hieraan schuldig zün, te beseffen dat door deze lakshelc van betalen, de vereenlging in groote moeilükheid geraakt. - De verkiezing van den voorzitter bracht als uitslag dat deze met algemeene stemmen wera herkozen; deze nam onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen zün functie wederom aan. Na rondvraag volgde sluiting. Dinsdagavond om 8 uur zal In het Patronaat een algemegne ledenvergadering worden gehou den. Leden boven 16 jaar en donateurs worden ult- genoodigd deze vergadering bij te wonen, daar verschillende belangrijke punten zullen worden behandeld. Tevens is er gelegenheid lotep te verrekenen en contributie te betalen. De collecte, welke as. Zaterdag zou gehouden door het comité tot bevordering van ontspanning én ontwikkeling van militairen is voorloopig voor een week uitgesteld. „Drama in de wolken” en .Kentucky” in het Wllsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). „Drama in de wolken" en .Kentucky” In hét Wllsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). „Drama In de wolken” en .Kentucky” in het Wllsontheater te Hoorn (boven 14 Jaar). van te Batavia van Anmt. te BataVla. TAB1NTA thuisreis, 13 Sept, van Sabang. 8ILVER-JAVA-PACIFIC LUN BENGALEN. 8 Sept, van Cebu te Bemarang. KON. NED. STOOMB. MM. ARIADNE. 14 Sept, San Au»! n. Aarhuus. HOLLAND-A.MERIKA l.IJN NIEUW AMSTERDAM. thuisreis, 14 Sept, de Dulns. „Drama In de wolken" en .Kentucky” in het Wllsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). C o Naar wy vernemen Is de uitgifte der Tuln- dersbedrüven in de Wieringermeer, waarvoor de Candida ten reeds waren toegewezen, één Jaar Uitgesteld Als oorzaak wordt aangenomen, gebrek aan materiaal voor den opbouw der benoodlgde ge bouwen. t Met het oog op de vrüheld en de veiligheid van het verkeer hebben Ged. Staten van Noord- Holland besloten het voor het algemeen rij- verkeer bestemde gedeelte van de volgende pro vinciale wegen, voor zoover langs die wegen een rüwielpad aanwezig is, gesloten te verklaren voor het verkeer met rijwielen in beide rich tingen a. den provincialen weg KoedükHeerhugo- waard tusschen den Dorpsweg in Noordschar- v'oude en den provincialen weg van Alkmaar naar Behagen, In de gemeente Noordschar- woude; b. den provincialen weg van Alkmaar naar Schagen tusschen de Schutsluis te Noordschar- woude en de brug by de Weel te Oude Niedorp. in de gemeenten Heerhugowaard, Oudkarspei. Harenkarspel en Oude Niedorp^ e. den provincialen weg van Alkmaar over Schermerhorn naar de Hulk tusschen de Scher- merhornersloot in de Beemster en de brug over ae trekvaart OosthuizenHoorn bü de Hulk, in de gemeenten Beemster, Oudendük en Aven- hom; d. den provincialen weg van Hoorn naar Enk-' hulzen tusschen het z.g. Hoomsche Huls en de voormalige spoorweghalte Lage Weg, in de ge meente Blokker; e. den provincialen weg van Hoorn naar Enk- buizen tusschen ,,de Buurt” te Venhuizen en den Streek weg XWestelnde) naby Enkhulzen. In de gemeenten Hoogkarspsl, Venhuizen, Groote- broek. Bovenkarspel en Enkhulzen; f. den provincialen weg van Haarlem over Schiphol naar Dlemen tusschen den Rüksweg AmsterdamUtrecht en de aansluiting aan den provincialen weg Diemen—Hilversum, In de ge meenten Weespercarspel en Dlemen; g. den provincialen weg van het Schouw naar Broek In Waterland en de traverse door Broek In Waterland, In de gemeenten Landsmeer en Broek In Waterland. Kostwinnersvergoeding. In verband met het onder de wapenen zün van dienstplichtigen uit deze gemeente worden ter gemeente-secre- tarie alhier tot heden niet minder dan 107 gevallen van kostwinnersvergoeding behandeld en uitgekeerd. Burgeriyke Stand. Geboren: Jan. z. van Jan van der Oord en Guurtje de Vries; Divers Cornelia, d. van Martinus Z. Onneweer en Ca tharina M Vriend; Petrus Nicolaas, z. van Nïco- laas Reus en Maria Catharina Hoek; Geertrul- da Catharina Maria, d. van Johannes Lakeman en Petronella A. M. Bot; Catharina Alida Cor nelia, d. van Cornells Reün en Alida Schaper;' Adrianus, z. van Petrus Stap en Alida Jong; Petrus Severlus Maria, z. van Süvert Schaper en Bregitta Maria Rood; Geertruida Margare- tha Maria, d. van Jacob J Baxter en Catharina E. de Wit: Petrus Antonius, z. van Johannes J. Kok en Elisabeth Bleeker; Catharina Elisabeth Maria, d. van Komelis J. Scheer on Catharina de Wit. Overleden: Grietje Ligthart, oud 70 jaren. echtgen. van Jan Reus; Trijntje Krüger. oud 81 Jaren, echtgen. van Pleter Grent; Anthonius Kaag, oud 89 Jaren, ongehuwd; Catharina Kaar- semaker, oud 57 jaren, wed. van Wouter Boos; Joannes Jacobus Bakker, oud 18 Jaren, onge huwd; Johanna Buis, oud 47 jaren, echtgen. van Pleter Dudink en wonende te Zwaag. Ondertrouwd; Gerardus J. Groen. 27 J. en Alida J. C. Kolenberg. 24 j.. Bovenkarspel Grootebroek; Petrus H. Smi"., 21 J. en Jacoba Best, 22 J„ EnkhulzenGrootebroek; Jozef J. Desaunols, 2 j. en Catharina R. A. Cortle, 20 j„ beiden te Grootebroek; Jan Honig, 21 j. en Ce cilia Brink, 24 J.. EnkhulzenGrootebroek; Cor nells van der GuJik. 24 j. en Marytje Mazee, 28 j.. WervershoofGrootebroek Getrouwd; Petrus H. Smit. 21 J. en Jacoba Best. 22 j„ EnkhulzenGrootebroek; Gerardus J Groen. 27 j. en Alida J C Kolenberg. 24 j„ BovenkarspelGrootebroek. Benoemd Tot reserve plaatselyk leider van den Büz. Vrywllligen Landstorm In Ce afdeeling Blokker Is benoemd de heer F Veul De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Fries:and vestigt de aandacht van die winkeliers, colporteurs, enzdie er belang by hebben, op de Wet van den 33sten April 1936. houdende eenlge regelen nopens het Af- betallngsbedryf, waarbü het vanaf 1 Februari 1937 verboden is het beroep of bedryf van klein- verkooper op afbetaling en van afbetalingsco!- porteur uit te oefenen of te blijven uitoefenen, behoudens met vergunning 'in de Kamer- van Koophandel. zy. die voor deze vergunning in aanmerking komen, zün verplicht deze zoo spoedig mogelijk bü de In het district gevestigde Kamer van Koophandel aan te vragen. Zooals reeds Is medegedeeld, is de besllssings- party MeesterBelderok remise geworden. Door tn een verloren stelling nog geluk spel te beha len, wist ae -.mstcrdam>.he i ampioen op een onverwachte en verrassende wy-se z.g. door het oog van een naald heen te krulpen. Het gevolg is. dat nu een tweede beslisslngspartü tusschen Belderok en Meester wordt gespeeld. Deze party wordt gespeeld op Zondag 17 Septem ber as. in het clublokaal van de damvereenl- glng D. I. D., Stadhouderskade 55 te Amster dam. Aanvang nam. half twee. Onderstaande volgt de beslisslngspartü Mees terBelderok. gespeeld te Wormerveer op Zon dag 10 September 1939 (Pers, kampioenschap Ned. RK, Dambond). (Fransche Opening) Wit: J. Meester Wz. te Andyk. Zwart: G. Belderok te Amsterdam. 1. 34—30 2 32—28 3. 3Ö 30 4. J7—32 5. 30—25 6. 41—37 7. 31—27 8 44—39 9. 46—41 10. 37—31 11. 41—37 12. 40—34 Tot dusverre is men nog niet erg afruillngs- geweest. Trouwens o.a. een bewys, dat men positioneel elkander aandurft. Ten slotte Iers zich wat meer bewegingsvrijheid gaat ver schaffen. 13. 25 14 9 20 14 34—30 20—25 15. 39—34 4—9 16 24—29 25 14 17. 29 40 5—10 Met de laatste drie zetten heeft wit defensief spel gespeeld 18. 50—44 19. 44—39 Nu schijven. 31. 37—31 32 42 22 33 48—42 34. 22 11 35 36—31 36. 42—37 37. 31—27 38. 38—33 Verschillende spelsystemen, om elkander een vlieg af te vangen, zün al reeds in toepassing In café Oude.fans vond Donderdagavond de vergadering van de Hanze-vereeniging plaats. Ondanks het zeer slechte weer waren de le den toch vrü goed present. Te ruim half negen opende de voorzitter, de heer Jac. de Moei, de vergadering. Het deed spreker genoegen, dat ondanks de tyd^omstandlgdheden. zoovele leden aan den op roep van met bestuur hadden gevolg gegeven. De hoogeerw. heer deken G. Kuys. geest, adviseur van de vereenlging. hield vervolgens een toespraak over den Katholieken Landdag. In ons. gewest hebben wy een vereenlging. al dus de deken, die gericht is op het Katholieke cultureele belang van dit gebied. Zaken die van belang zün.«worden dan op onze Landdagen besproken, om aldus de men- schen op de hoogte te stellen van de dingen die van belang zün. Ieder zal erkennen' dat in dezen tüd het aan- hooren van de sprekers, die op den Landdag het woord voeren, veel nut afwerpt. Het streven Is nu: In tedere parochie een Landdag-comité te stichten, welk comité actief blüft optreden, voor,al tüdfns het vergader-* seizoen. Wat de Landdag doefrvoor het gewest, moet het Landdag-comité doen voor de parochies. - Hel comité dient dan echter voeling met de vereenigingen te houden. Spreker wüdde verder breed groote nut van deze wyziglng. De voorzitter dankte den' spreker voor zyn toespraak. Door den secretaris, den heer C. de Moei, wer den vervolgens de notulen voorgelezen, die wer den goedgekeurd. By de Ingekomen stukken was een circulaire van den bond, waarin werd mede gedeeld. dat de vergadering van den centralen Raad wordt gehouden 18 Nov. as. Voorstellen voor deze vergadering kunnen worden inge diend tot 24 Sept. as. Voorts een circulaire van het hoofdbestuur betreffende het werk der retraite. Verder was een circulaire ontvangen, waarin werd aangedrongen op het instellen van een hulp-comité In oorlogstad. Dit comité is in gesteld voor het geval een der leden In militai ren dienst is geroepen. De heer de Ruyter meende, dat het instellen van een dergelük comité wel nut kon hebben. Hü meende echter, dat men In Schagen elkan der toch wel zou helpen. Naar aanleiding van een ontvangen circulaire betreffende het ontheffen van contributie aan in dienst opgeroepen leden, besloot men elk ge val afzonderlek te onderzoeken en te behan delen. Van de KJ M.V. was een ultnoodiging ont vangen. voor den Ouderdag op 17 September as. Men besloot ren subsidie van f 10 te verlee- nen voor den RK. Middenstandscursus. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat In overleg met den directeur van de H.A.B.O. door Door den Burgemeester is aan het Missie huis te Uden vergunning verleend tot het nou- den van een fllmvertooning op 20 Septembe as. In het lokial van den heer C. D. Hulberts, alhier. overgegaan tempo door: 22 - 20—25 23. 28 19 13 24 24 38—33 11—17 Een zet, die thans opgespeeld kan worden. 25 42—38 17—21 Met den laatsten zet heeft zwart een.klaver- ...genomen, paar maal geconstateerd dat er kruidenierswa ren zonder apeveringsbewys werden bezorgd. Deze keer Is nog met een waarschuwing vol staan. doch men verzoekt ons te melden dat ook tegen dergeiyke overtreders In het vervolg zonder pardon zal worden opgetreden. Benoeming controleur. Tot controleur bij de Voedselvoorziening Oorlogstad (V.V.O.) is benoemd de heer Jos. Bot. alhier. Uitslag aanbesteding. De arch. N. 3. Schaap heeft namens de N V Handelsraad L.T.B. aanbesteed het verbouwen van perceel .Handelsraad ”~te Hoogkarspel. Ingeschreven was als volgt: Op Zaterdag 9 September stond slechts 1 werklocze ingeschreven, die uit zün bondskas trok. Als werkzoekenden stonden Ingeschreven 4 personen, waarvan 2 grondwerkers, 1 afschrü ver en 1 chauffeur. In 1938 bedroeg het aantal werkzoekenden 31 en in 1937 was dit aantal 40. de 3 Schager Mlddenstandsvereenlgingen een vergadering was belegd, met het doel te komen tot een busverbinding SlootdorpNieuwe Sluis, om zóó de reizigers In de gelegenheid te stellen c.nse stad te beaoeken. Spreker kon echter niet met zekerheid mede- deelen. of dit plam. in verband met den inmid dels veranderden intematiónalen toestand, zal doorgaan. Na rondvraag sluiting. De Schager Crt. Is geen vriend van onzen burgemeester en omgekeerd. Er zou uit de laat ste tien A vüftlen jaargangen van dit Schager Telegraafje een uitvoerige „bloem”-lezing sa men te stellen zün van de verschillende min derwaardige stül-bloempjes, die de redactie van dit blad aan het adres van den burgemeester heeft gedebiteerd in den loop der Jaren. We geven toe. dat het beleid van den burge meester wel eens aanleiding geeft tot critlek, maar de wüze. waarop 'de Schager Courant herhaaldelük den goeden naam van den bur gemeester door het slük haalt en daardoor allen eerbied voor het gezag ondermünt, Is grof en zoo minderwaardig, dat men zich als journalist moet schamen, dat collega’s zich tot dergelüke praktüken leenen. Het feit, dat ér door den minister een andere distributle-regeling is 'ingesteld, waarbü niet Schagen. maar Züpe tot centrumgemeente van een dlstributiedlstrict werd gemaakt, waarvan Mr. Breebaart en niet burgemeester Cornelissen voorzitter is geworden, is voor de redactie van de Sch. Crt. aanleiding tot het volgende: .Blükbaar is de mindere geschiktheid van onzen burgervader om leiding te geven thans ook tot Den Haag doorgedrongen, althans de getroffen regeling is weinig minder dan jeen slag in het gelaat van den heer Corne lissen. Wel dekt men blükbaar officieel deze terug zetting door te wyzen op het grootere zielental van Züpe, doch de regeling Is te sterk afwü- kend van vroeger steeds gevolgde gedragslü- nen om dit motief serieus te kunnen nemen. Wü kunnen Den Haag geen ongelük geven. Het ontbreekt Burgemeester Cornelissen ten eenen hiale aan geschiktheid om met anderen samen te werken. Als bewys daarvan diene büv., dat hy. op de eerste vergadering van het Distrlbutle- Kringbestuur op Vrüdag J.l. zulk een ónmo gelijke houding heeft aangenomen, dat hü bü de noodige onderhandellngen met den heer Schene is gepasseerd. Het ware te wenschen, dat burgemeester Cornelissen nu elndelük eens de consequen tie trok van dergelüke affronten hem door zün superieuren aangedaan en ons hier in Schagen maar rustig In den steek Het! Wü zouden dan, temidden van deze som bere tüden. tenminste nog één blüden dag kennen." Tot zoover de Sch. Crt. Wü kunnen niet an ders zeggen, dan dat het een grof en minder waardig soort journalistiek is. Aan den heer M. Geel-is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het aanbrengen van glas en deuren aan de -be staande veranda van het hotel De Landbouw. 26. 47—42 8—13 27 49—43 3—8 Stand na den 27sten zet van zwart: Zwart 14 schaven op 3, 6. tot 9, 12, 13, 15, 16, 18. 21. 24. 25 en 26. Wit 12 schüven op 27. 31 tot 38. 40, 42. 43, 45 en 48. 38. 27—22 18 27 De klaverbladogMluitina die vooral In het middenspel al reeds gevaarlük kan worden, wordt door wit verbroken. 29 31 22 12—18 30. 33—28 18 27 volgt een cross-stand-afrull van 2 om 2 /In de maand Augustus Is de oogst der bessen beëindigd. De oogst was dit Jaar groot, maar 4e prijzen abnormaal laag, waardoor de finan- /'cleele resultaten tegenvallen. Bovendien werd het plukken door' veel regenachtig weer be moeilijkt. Ook de pruimen zün reeds voor een groot deel geplukt, de Witte Kwets of Tonneboef werd geheel voor de fabriek geveild. Voor de prui men geldt dit jaar eveneens: groote oogst met prijzen. Van de variëteit Reine Victoria het grootste gedeelte in September ge- De rundveeprijzen blüven niet meer oploopen. Weinig vette koeien werden deze week aange voerd. Er waren veel kooplui op de markt aan wezig. Als er meer aangevoerd wordt, dan komen de kooplui vanzelf. De hoogste noteering was 36 A 37 ets. In massa 275. De handel was aan den kalmen kant. Kalikoeien tot 240, handel goed. Hoogste noteering voor geldekoeien was 180, handel goed. Graskalveren werten,, aardjg aangevoerd, de handel was goed. hot^iCe'gpüe* 60. Nuchtere kalvepufr-Wttiren duur vlug verkocht; hoogste noteering IA In paarden was ook wel handel, maar duur, hoogste prijs 450. Jonge vette schapen tot ƒ23. Oude slacht schapen tot. ƒ25. Lammeren voor de slacht tot 13. magere schapen tot 14. Vin alle was de handel matig. Voor vette varkens werd besteed 30 ets., een prijs, dien wü in langen tüd niet kon den noteeren. Bokken en geiten handel goed. De handel in biggen was matig. Later op den dag werden mog schrammen aangevoerd, noteering 34 per stuk. Kippen en konünen prijshoudend, handel goed. Over het algemeen was de handel goed. Wü hadden echter meer bezoek verwacht. Wit komt opnieuw opaetten. 48 33—29 - 8—13 Het eindspel wordt door wit sterk gespeeld. 49 32—28 13—19 Stand na den 49sten zet van zwart. Zwart 6 schüven op 9, 16. 17. 19. 20 en 26. Wit 6 schyven op 27 tot 30, 37 en 39. 50 39—34 9—13 51. 27—22 17—21 Met den laatsten zet is het aan wit gelukt om met 2 schüven een bekende strategische stelling in te nemen, waarbü een klaverblad- stand van 3 schüven in bedwang wordt gehou den. De stand is nu voor wit rüp geworden om met succes aan te vallen. 52. 30—25 53. 25 14 54 28 39 55 22 13 De stand met 3 zwarte schüven op 16, 21 en 26 tegen wit 5 schüven op. 13. 14, 34. 37 en 39 ziet er thans hopeloos voor zwart uit. Men *vraagt zich verwonderd af, dat 'het als gevolg van een goed verborgen remise-finesse nog tot een gelük spel is kunnen komen. 55. - 21—27 56. 14—10 27—31 Wit. die vrü zeker wel het vooruitalcht gehad zal hebben, dat hü op slot van zaken nog ge- makkeiyker met 5 dan met 4 dammen tegen 1 dam en 9 schüven sou kunnen winnen, schoof met den volgenden zet zün schyf, die nadien een remise-finesse zou bevatten, weg. Was hü er van bewust geweest, wat gebeuren ging, dan had wit door de gevraagde schüf te laten alaan, als volgt de winst kunnen forceeren, nJ. door: Wit 13—9 (Zwart 31 42), W. 9^-4 (Zw. 43—47 gedw.), W 105. Voor het kiezen van een wil- ;ekeuri’ kwa^rac' tui ue warte dam nog een maal los gaan staan, maar daarna, nadat wit 546 heeft gespeeld en dreigt met 431, enz., niet meer. De zwarte dam is vervolgens ge dwongen om te vluchten van hoek tot hoek, waarna wit onderwyi zonder veel moeite de twee schüven op 34 en 39 naar dam kan bren gen. Wel kan zwart 1 schüf offeren om de dreiging tydelük op te heffen, maar dit betee- kent eveneens partywlnst. 57. 37—32 31—36 58. 10—5 36—41 59. 13—9 41—46 60. 32—37 (gedw.) 16—31 Remisespel is niet meqr te verhinderen. 61 27 16 26—31 Remise. Ontwikkeling en ontspanning van militairen Nu het te voorzien is. dat voor langen tüd mornet worden gerekend op voortduring der mo- billsatie^ün maatregelen noodzakeiyk om aan de gemobiliseerden eenige vergoeding te geven voor het gemis van den hulseiyken haard. Een mllitair-tehuls is van den aanvang af ge opend. Te hopen en te verwachten is, dat meer mimlitaire tehuizen zullen volgen. Naast den omvangryken arbeid der militaire tehuizen is er echter nog meer, dat regeling vraagt. Wat kan gedaan worden voor de ont wikkeling en de ontspanning van militairen? Enkhulzen hun ook eenlge mooie winter avonden bieden? Zoo zouden nog meer vragen zün te stellen. Ten einde in deze leiding te geven is door burgemeester een comité benoemd, be ult de dames mevr. BerghuisSmel- 15; mevr, le CoultreBarens, mevr. GrootKonlng. Wester- de heeren J. Kolman. Korte Tuinstraat 11; E. W Meüknecht, Westerstraat 227; S. Visser. Vrijdom 12 en kapitein Kelder man. adres Westfriesche Munt. Waarschuwing! De burgemeester doet de volgende wakrschuwing aan de visschers: In afwachting van nadere, door den Schout- bü-Nacht. Commandant der Marine, te geven aanwijzingen betreffende het zeeverkeer In het gebied van de stelling Den Helder, worden de visschers en andere zeevarenden hlerby ge waarschuwd dat de zeegaten van Texel en Ter schelling onveilig zün wegens de vele drüvendc münen. Inzonderlük des nachts dient dj noodige voorzichtigheid te worden betracht! BINNENLAND8CHE -HAVENS AMSTERDAM. Aangekcanen 14 Sept.: Flora. Archangel, hout. J. F. Coenhaven. Wm. H. Mul ler Co.; Italia. Port Arthur, benzine en gaa- oUe. Petroleumhaven, Standard A.P.C. den staande ting. Parklaan Wierdük .23; straat 217 en R. K. W. S. V. Op Zondag 17 September speelt W. S. V. een vriendschappelüken wed strijd tegen Purmerend 1 om'3 uur en W. S. V. 2 tegen Purperend 2 om 1 uur. W. S. V. a. u uitgenoodigd om tegen V.V.Z. a te spelen als voorwed strijd van den Missiewedstryd te Zaandam. Peraonalia. Zondag 17 Sept, ontvangt Fr. Albertus van de orde der Cisterciënsers. in de wereld C. Riet, de H. Wüding van diaken in de Kapel van het Seminarie te Roermond. Naar wü vernemen Is als plaatsvervangend raadslid voor den heer D. Louw, die door een langdurige ziekte gedwongen is den raad te I verlaten, aangewezen, de heer C. Koster. De 1 heer Louw heeft 34 jaar deel uitgemaakt van den raad, waarvan een aantal jaren wethou der en hü heeft in dien tüd veel en nüttfg werk voor de gemeente verricht. 1 WARMENHUIZEN, 14 Sept, slaboonen 6.00—12. snyboonen 6.00. Aardappeleu: Blauwe Eigenhei mers 2—2.10, Idem groote 1.601.70. Blauwe Drielingen 1.301.40, Blanke Eigenheimers 1.60 1.80, Idem groote 1.70, Uien: Gele Uien 4.104.20, grove 3 80—3.90. drielingen 2.10—2.20, Gele Nep 2.30. Zllvernep 2.40. ZUverdrlellngen 60 cent, Roo- de kool 1—1.50, Gele kool 1.10—1.70, Witte kool 8090 cent. 82 aanvoerders, handel vrjj goed. BLOKKER. 14 Sept. ,X>p Hoop van Zegen" Druiven 16.0020, BI. Kwetspruimen 4.108.70, Witte Kwetspruimen 3.60—6.70, Reine Victoria 15.60—21, Clappe 12.30—17. Gratlool 3.30—6.70, Troeperen 230—4.10. Maagdenperen 4.106.70, Triumph 1SOO19, Prinspeer 5.407.80. AVENHORN, 14 Sept. Coop. Land, en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken- 3500 kg. Eigenheimers 2.102.40, 3500 kg. Eigen heimers 1.50 per 100 kg. 35o00 kg. Rooae kool 1 1.80. 8500 kg. Gele kool 1—1.90 per 100 kg. 48900 kg. Uien: groote maat 2.803.20, gewone maat 4—4.30. drielingen 1.40—2.30, nep 230—3.30 per '00 kg. 6800 kg Bleten: groote 1.70—220. kleine 3.70310 per 100 kg. 360 zak Slaboonen: dubbele zonder draad 1.052.10 per zak van 15 kg. 3000 kg. Wortelen: Flakkee, verbeterde 1.203 per 100 sg. MEDEMBLIK. 14 Sept. Velllngsver. ,.8t. Jozef Aardappelen: grove 90—95 cent, ryne 8085 cent, Wilde Due 4065 cent, Blauwe Borger» 11 10. Uien 1.601.75. idem drielingen 70—80 cent, idem Nep 1—1.30. Wortelen 1—1.10, Slaboonen 0 90— 1.50. Roode kool 11.10, Bloemkool: I 7.509. II 3 40—6 90. III 1.50. BOVENKARSPEL. 14 Sept. „De Tuinbouw" 3400 baal aardappelen: Duke 5070 cent. Schots, ache grof 85 cent, fijne 85 cent, Bintje 90 cent* Blauwe 1.05—1.15. Bonte 1.20—1.40. Elgenh. 0.90 1.10. grot 7580 cent per baal. 39000 stuks Bloemkool: I 8 70—11.90, II 4 60—8.20. III 1.50. per 100 stuks Enkele Slaboonen 1.90, idem dub bele 1.55 per 15 kg. 1000 kg. Bleten: middel 1-30. kleine 1 80 per 100 kg. 4000 kg. Roode kool 1.50 3.40. 9500 kg Gele kool 1.00—3 per 100 kg. 200 baal Uien: grot 1351.45, groote 1.852.05. drie lingen Ö.75—1. nep 1.401.55 per baal. 100 baal Wortelen 0.851.30 per baal. PURMEREND. 13 Sept. ..Afslagver. Beemster. Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Blauwe Elgenhe.mers 23 40. Bonte 33.40 per 100 kg n Slaboonen: dubbele met draad 6.0013. Idem zon der draad 6.0019. Stoksnyboonen 6.00—14. bree- de Stamenljboonen 6.009 per 100 kg. Pruimen 2.0039 per 100 kg. Komkommers 15.50 per 100 stuks Tomaten: A 4 007. C 4 005 per 100 kg. Bloemkool 300-9 per 100 stuks. Roode kool 2.00 6. Savoye kool 2 004. Spinazie 4.009. Poste lein 3.008, per 100 kg Sla 0 504.20. Andijvie 0.501,70 per 100 krop. Wortelen 2.508 per 100 bos. Uien 3—3 80 per 100 kg. Druiven 13.00—24 per 10C kg. Meloenen 5 0036 per 100 stuks. Ap-' pels: Zoete Bellefleur 2.008. Blsmarckappel 1.00 —5, Bramley Seedling 1.006. Calville 10 00. Cod- lln Keswick 3— 7 50. Fisher’s Eerstllng 2 00—6. Gravenstelners ’.0011. Grabs nx. Jubllé 2.0010. Present van Engeland 2 0010. The Queen 8.00, Transp. ne Cronsela 2.00—18 Zigeunerin 3.0016 per 100 kg. Peren: Beurré d’Amanlts 2.00—13. Beurré de Méroae 36.50, Beurré Lebrun 1.00—8. Beurré Hardy 3.00—15, Boerengroen 3.00—5. Clapp's Favorite 3 00—17. Conseiller de la Cour 2.007. Dirkjes 1 006, Diamant 17.50. Duran- deau 100—6. Duchess Williams 2 009 Gireer Wildeman 36.50. Herzogln Elsa 1 007. Juttepe- ren 3.0031. Kamperveen 1006. Maagdenperen 2.006. Marguérlte Marlllat 3.00—15. Seigneur d'Esperen 3 00—16, Soldat Laboureur 3.00—14. Triumph de Vienne 3.0024. Trosjespeer 1006, Vertllon 1.007. Zwyndrechtache Wijnpeer 3.00 9 per 100 kg. gebracht en ook verüdeld. Wit, die bemerkt, dat op den rechtervleugel 4 witte door 3 zwarte schüven In oppositie worden gehouden, gaat met den volgenden zet tot een afrull op dezen vleugel over. 39. 34—30 25 34 40 40 20 15 24 41. 45—40 8—12 42. 40—34 3—8 43 4339 11—16 44. ?4—29 12—18 Wit is tot een aanval overgegaan en zwart is gelukt, om met enkele ressourcezetten den VER. NEDERL. SCHEEPV. NU. HOLLAND-O. AZIË LUN SEROO6KERK. uitreis, 13 9ept.vvan Sues. DIVERSE SCHEPEN ALCOR. New Orleans paar R’dam. Sept. Scllly. MIJDRECHT. 31 Aug. va_ - TTSA. vertrekt 19 Sept, van Antwerpen naar Rosario. ARIADNE. (Noor). 8 SepS. van R'dam te Bergen SPICA. 8 Sept, van Amst. te Bergen. BATAVIER H. 13 Sept. v.nr. van R'dam te Londen. Donderdagmiddag had In het patronaatsge- bouw te Lutjebroek een druk bezochte vergade ring plaats van den Westfrieschen LTB -Kring, onder leiding van den heer Jn. Lakenman. Een büzonder woord van welkom werd ge richt tot den geesteiyken adviseur van den kring. Pastoor H. P. Koppert. De volgende afdeelingen waren vertegenwoordigd: Enkhulzen. Bovenkar spel. Grootebroek. Lutjebroek. Hoogkarspel. Venhuizen. Zwaagdük, Onderdijk Wervershoof en Medemblik. Ingekomen waren de gewüzigde statuten en huishoudelük reglement van den LTB,. welks nieuwe bestuursverkiezingen meebrachten en welke zullen plaats hebben op 23 Sept. as. Het bestuur achtt<_het gewenscht. dat de candidaten via den kring ingediend zullen wor- dén. met behoud van zelfstandigheid In dezen voor de afdeelingen. Overeengekomen werd de inlevering der candidaten. vla den Kring, in te leveren bü het kringbestuur, voor of op de te houden vergadering op Dinsdag 19 September as. Er zün totaal vüf vacatures. De heer O, Broersen. Lutjebroek. bracht kort verslag uit van de gehouden vergadering der Sierteelt-centrale. Inzake de inlevering der bloembollen bleek men aldaar eenstemmig van meenlng, dat de Inkrimping van bollen bepaald dient te worden op 25 tot 40 pet., eventueel progressieve toepassing boven de 30 Are; daar beneden vry. Vervolgens werd medegedeeld, dat de Slerteelt-centrale alle pogingen in het werk zal stellen om 70 pet. der surplusbollen van regeeringswoge uitbetaald te krügen Bü aanne ming van het voorstel tot inkrimping der bloem bollen. komt men echter voor het vraagstuk te staan wat met het overtollige plantgoed moet gebeuren. Verplichte Inlevering van het normale plantgoed zal vermoede! ük een verhoogde hef fing voor het surplusfonds met zich mede bren gen in den vorm eener würiging In de maten 30—11. Uitvoerige besprekingen volgden nu over het erwtenvraagstuk. Hoewel er groote voorraden zün is de handel volkomen stilgelegd door het ingrüpen der regeering. Onzekerheid bestaat er nu over den prüs. welke toegekend zal worden. Door het hoofd bestuur zal in samenwerking met de zusterorga nisaties een behoorlüke productieprijs worden bepleit bü de betrokken instanties. By de rondvraag deelde de heer v. Baas op een desbetreffende vraag mede. *- dat door het hoofdbestuur een telegram is gezonden naar het betrokken departement, waarin aangecrongen werd op bespoediging der eerste aardappelsteun- Uitke»ring vanaf 15 Juni. Ernstig werd betreurd, dat ondanks het ge- brek aan tuinbouwproducten elders. zooveel bloemkool wordt weggeworpen als onverkoop baar. Is hier geen oplossing voor te vinden? Bü het einde der vergadering sprak de geeste- Uike adviseur een woord van aanmoediging en deed büsoner op de afd.-voorzltters een beroep, de regeering In dezen moeilüken tüd van voed- seljporzlening. zooveel mogeiyk bü te staan en «te steunen. Spr. spoorde alle tuinders aan vurig te bidden voor behoud van ons vaderland, hier toe leent zich bü uitstek de deelname aan de «s L T B -boeteprocessie naar O. L. Vr. ter Nood. Hierna sluiting ge va

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2