den Aag ^Cetw^Aaal van van van Kabouter Flip zijn vriendje Wip 1 Ontroerende toespraak den H. Vader I De vergadering het Hoogerhuis I DE ONBEKENDE J Volmachten voor minister Abe? Amerika en de blokkades in de kapel I DE RUSSEN DANSEN w i „Dat de oorlogvoering humaan zij” 1 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 Macht der militairen beknot Een eercschuld De positie van Italië Hertog van Windsor bij den Koning Rechtvaardigheid en liefde Centralisatie slachtingen in het Westland Waarom Roosevelt het Congres bijeenriep Staking in Duitsche Opel-f abrieken at J- 0- U m oe te Opmerkelijk Japantch bericht over Britache plannen Alleen hy verantwoordelijk voor de Japanache politiek in China y Boterheffing ,Wy zullen Onze pogingen voor een rechtvaardigen vrede niet opgeven” Verklaring van Huil f '7- maar ?n seint ons (Reuter). zei de I den 6 (Vervolg van pag. 1) (Nadruk verboden) 12 II ■R 9 9 irzlt- r in- ien I algemeene en Boternoteering op voor- DOOR A. HRUSCHKA 1 met hy t touwslager laadden de «nel op elkaar 'die met gesloten oogen lag uitgestrekt, terwijl" begon te reutelen; aljn ademhaling werd zwak- (Wordt vervolgd) t» WASHINGTON. U Sept, een der Vereenigde Staten ten ..••«••eeveeveeeeeevevee zyn half gesloten porie- •••••eeeeee I I commiasienoteering voor Nederlandscne vastgesteld op 0.70 per Kg. i Vraagt Uw winkelier: t huls neU schoenmak e villa woont, Als dit echter niet mogelijk is, zullen Wij, tot dat dit oogenbllk aanbreekt, minstens alles doen om de ontzettende wonden, die reeds geslagen zijn, te heelen en om die welke nog in de toe komst te wachten zijn zooveel mogelijk te ver zachten." Tenslotte gaf de H. Vader Zijn Apostolischen Zegen aan den Koning der Belgen, de Konink lijke familie, de regeering en aan het geheele Belgische volk. twee wonden de een aan 1 achter- de ander aan de borst, veel bloed ver ie -100. i per bUJ- daarna draaide hij zyn '9 B Goudsiroop iraen hou- dan itere nt id m e: le en arzen >.00— mken htere bou deren neren veek- n. lei n. t- ln lie ts nemen aan den oorlog, heeft Engeland plannen gemaakt voor bovengenoemd doet Dese vrede moet dan een vrede zijn in over eenstemming met het humane en Christelijke geweten, een vrede die de levensrechten van een ieder beschermt en die de veiligheid en de rust der volkeren garandeert. Op grond van de nieuwe den premier te ver- leenen volmachten zal deze voortaan de eenlge verantwoordelijke zijn jegens den Keizer ten aanzien van alle kwesties de algemeene politiek tegenover China betreffende Voor de liquidatie der China-kwestle. waarvoor men zich krachtig schijnt te willen Inspannen, zullen de diensten van het leger in principe de rol krijgen, welke hun feitelijk toekomt, d.w.z. de leiding der technische operaties, doch niet van de politieke actie. De oprechtheid van den por tieken terugtocht van het Japansche leger wordt verder gegarandeerd door een strenge wijziging in de leidende kringen: 1. Hata. de adjudant van den Keizer, is be noemd tot minister van Oorlog. In plaats van de door de militaire kringen voorgestelde Candi da ten. 2. Er wordt een post ingesteld van opperbevel hebber in China, wiens taak het zal zijn Wang Tsjlng Wel te Installeeren en de Chlneesche po litiek te unifleeren volgens de richtlijnen van Tokio. 3. Het militaire opperbevel In Mandsjoekwo wordt gereorganiseerd onder leiding van Utnezu. die specialist is in Chlneesche kwesties en in 1936 de opstanden heeft geliquideerd. Wat de Incidenten aangaat met betrekking tot de internationale politiek doet men In welinge lichte kringen uitkomen, dat over de houding van Japan ten aanzien van de bultenlandsche concessies In China logischer wijze voortaan be slist moet worden door den minister-president en niet door militaire leiders. Op andere gebieden, met name ten aan- zlen van de betrekkingen met de mogend heden. zal de bemoeienis indirect zijn, doch er is, aldus Havas, reeds thans aanleiding, een wijziging onder oogen te zien, welke de extremisten zal ontwapenen, «iet sou een politiek van gematigdheid en compromis tegenover de Westersche mogendheden wor den. Onder algemeene Macmillan met te zeggen: LONDEN, 14 Sept. (Reuter) De Hertog van Windsor Is vandaag door den Koning ont vangen. Dit was de eerste ontmoeting tusschen de ZO ninklyke broeders sinds drie jaren. De Koning en de Koningin nebben vanaaas onverwacht een bezoek gebracht aan de Lon- densche haven. De boter is Mocht Italië het gezamenlijke verzoek van Londen en Parüs, waarover het gerucht spreekt, van de hand wijzen, dan zal Enge land de regeering te Rome zijn vaste besluit mededeelen. hetgeen practiach. volgens het telegram, oorlog tegen Italië zou kunnen heteekenen- TOKIO. 14 Sept. (Domei) De Britsche re geering zal. naar verwacht wordt, binnenkort wederom stappen ondernemen bU de Italiaan-* sche regiering betreffende een spoedige terug trekking der Itallaansche troepen uit Libye en concentratie van de Italiaansche vloot op een zeker speciaal punt, dat weinig verbana noudt met de Britsche tfootoperaties, zoo meldt een speciaal telegram uit Londen aan de Japan Times, welk blad verder meldt, dat de regeering te Loncen de Fransche regeering zal overhalen in deze aangelegenheio eenzelfde lijn te trekken Ofschoon Frankrijk gehoopt heeft, dat Italië' zijn neutraliteit zou haridhaven in den huldigen Europeeschen oorlog, Is Engeland, naar gemeld wordt, geneigd geweest de invloeden van Italië bjj. deze gelegenheid uit Afrika op te rui men. aldus het telegram. In samenwerking met Egypte, dat reeds aangekondigd heeft deel te Toen begon de ooievaar vreeseiyk te lachen. „Ha, ha, die Flip!" zei hij, die Is bang dat 1* door ’n ooievaar wordt opgegeten! Als jij op reis ook zoo bang bent, dan kan je beter thuis blijven, hoor!” Flip keek wat beteuterd, dat hij zoo gauw bang was geweest. Maar einde lijk gingen ze slapen. Omdat Wij, hoewel onwaardig, de Plaats- bekleeder zijn van Hem, die op deze wereld kwam als Princeps pacis, als Vorst des Vredes, en omdat Wij Ons gesteund voelen door de gebeden der geloovigen en gesterkt door de innerlijke zekerheid, dat naast Ons staan ontelbaren, die van goeden wille zijn, zullen Wjj niet ophouden, iedere gelegen heid, die zich aanbiedt, met groote nauw lettendheid te volgen om de volkeren, die thans als vijanden tegenover elkaar staan, tot een voor allen rechtvaardigen en eer- .vollen vrede te brengen. Den volgenden dag moesten Flip en Wip zich al vroeg reisvaardig maken. Flip ging eerst aan den kabouterkoning om toestemming vra gen en Wip bracht intusschen een visite aan den eekhoorn-president. De kabouterkoning, die nog niet goed wakker was. zat z’n oogen uit te wrijven, toen Flip zich bjj hem liet aan dienen. Onze Romelnsche correspondent Donderdagavond. De H. Vader heeft Donderdag bij gelegen heid van het feit, dat de Belgische gezant bij den H. Stoel, Nleuwenhuys, zijn geloofs brieven overhandigde, een toespraak ge houden over den huldigen oorlog 'ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN 7, 1 en 27, K.G. NETTO Aangezien men verwacht, dat Italië gedwongen zal worden om zijn beslissing binnen een maand of twee in te nemen, wordt veel beteekenis ge hecht aan de toekomstige Itallaansche houding Terloops herinnert het telegram er aan. dat de Britsche en Fransche regeerlngen vroeger stappen hebben gedaan bij de Itallaansche re geering betreffenae terugtrekking van naai troepen van de Llbysche grens en waarborging van haar neutraliteit in den huldigen oorlog hetgeen vierkant geweigerd is door Mussolini SlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ hij uit hoofd, loor. Yvette kwetste den laatsten wereldoorlog de angst en de schrik der volken was, is opnieuw werkelijkheid ge worden, een werkelijkheid eener onmeteiyke catastrofe. Want van dezen nieuwen oorlog, die reeds den grond van Europa en voornamelijk dien van een katholieke natie doet trillen, kan geen enkel menscheiyk vooruitzien berekenen, wat voor verschrikkelijke slachtingen deze nog met zich mee zal brengen, noch hoever des* oorlog zich nog zal uitbeelden en welke ver dere complicaties hjj nog met zich zal mee brengen. Bjj dezen toestand verheffen Wjj ons gebed tot God. die de harten der menschen houdt in de palm van Zijn hand, opdat Hij de dagen der beproeving moge verkorien en opdat Hjj den volkeren, bedreigd door onuitsprekelijke beproe vingen, nieuwe wegen tot den vrede moge ope nen alvorens de huidige brand tot een unlvér- seele vernietiging mocht worden De koning was zeer verwonderd, dat Flip al zóó vroeg wakker was na zoon drukken dag. ,Je bent vandaag toch niet wéér jarig?” vroeg h(j. „Nee, maar Wip en ik gaan op reis en nu kom ik u vragen of U het goed vindt, dat Ik ons kabouterland zoo lang verlaat." van zfjn knechts gaan werken bij een boeren familie In den omtrek. De andere knecht is thuis, in de werkplaats, aan den arbeid. Het venster van die werkplaats biedt uitzicht op het tuintje, dat de woning van den touwslager van den straatweg scheidt.... Plotseling verbrak een schot de stilte den lentemorgen. Onmlddellljk d"“ tweede negen uur. De maker ..Rozenhof” hadden ontsteld opgekeken. Wat kon dat geweest zijn? 't Kwam hun voor, dat de schoten dicht by hen waren ge vallen; maar zjj hadden eenigermate dof ge klonken. als komende uit een gesloten ruimte of uit de verte Eltz verliet het gereedschapshok. oogenbllk zag zjj. door de bloeiende heen, ’n jongen man verdwij- den tuinmuur achter den boom- ler aan den'straatweg. Oeen tuin voor het huis. Men treedt het bin nen récht van de straat, door een breede, eiken deur, die bijna altijd gesloten wordt gehouden, en komt dan in de ruime vestibule, waar het een beetje donker is. Recht tegenover de voordeur leidt de trap naar de eerste verdieping, waar de eigenaar van hgt_ landgoed, de gepenslonneerde majoor Stephan Winkler, en zijn pupil Yvette Eltz, die zijn huishouden bestuurt, hun kamers heb ben. Achter 1 huls een groote, keurig onderhouden tuin. Het voorste gedeelte daarvan is enkel «net bloemen beplant, meest rozen In ontelbare MrUiUiten; het kweeken en verzorgen van die Door twee treurdennen geflankeerd, ligt de -Rozenhof”, een deftige huizinge, nauwelijks ?Uftlg stappen buiten het gehucht Vriebuswel- TOKIO, 14 Sept. (Havas) Men meent te weten, dat de Japansche Keizer tijdens een audiëntie het plan heeft r*dgekeurd, dat minister-president Abe hem namens hel kabinet heeft voorgelegd. Dit plan beoogt de bevoegdheden van den premier uit te brei den. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- rlng op boter is. behoudens tusschentudsche wijziging, voor de week van 14 tot 31 Septem ber vastgesteld op 60 cent per kg. .Mijnheer, daar staat mijn -vriend, inspecteur Charles Boudet van de Parljsche recherche. In tegenwoordigheid van hem en van al de aanwe zigen stel ik my in uw handen. Ik ben u honderd duizend francs schuldig.... mijn hoofd is dat bedrag waard. Incasseer de honderd duirend francs, die op mijn hoofd gesteld zijn, want Ik ben George Fouchet Zie dat u *t geld krijg." toejuichingen. besloot „Het zal mijn beste van lentemorgen. Onmiddellijk daarop een schotEen minuut later sloeg het touwslager, de knecht van den. schoen en het jonge meisje in den tuin van de schoten gehoord, en Eenige Jaren geleden werd in het Westland mede op aandrang van hoogerhand besloten tot de inrichting van een keuringsdienst West land, welke het keuren van vee en vleesch in de streek zou behandelen. In de practjjk bleketr echter verschillende be zwaren zich te laten gelden, vooral ook doordat er zoowel te Naaldwijk. Monster als te 's-Gra- venzande zich abattoirs bevonden. Als gevolg van die omstandigheden - werd een commissie ingesteld die zou nagaan de moge lijkheid om te komen tot een centra'e slacht plaats voor het Westland. In deze commissie hadden zitting de burge meesters van de Westlandsche gemeenten, met den burgemeester van Naaldwijk als voorzit ter; voorts de heer K. de Vink, veterinair in specteur der volksgezondheid, dr. M. J. J. Hout- sluis. directeur van Openbare Werken te Rot terdam en de heer M. C. van Keule. commies ter Provinciale Griffie te 's-Gravenhage als secretaris. Deze commissie heeft thans een uitvoerig rapport het licht doen zien, waarin de ont wikkeling van den keuringsdienst in 't West land wordt nagegaan en op de nadeflen die zijn ontstaan de aandacht gevestigd. De commissie komt tot de conclusie, dat het noodzakelijk is een fusie tot stand te brengen tusschen de diverse abattoirs in het Westland, terwijl de scheiding tusschen den keuringsdienst en het slachtbedrlif ongewenscht wordt 'geacht. Men acht het om verschillende redenen het meest sociaal en economisch voordeelig het slachthuis te Naaldwijk als centrale slacht plaats in te richten Weliswaar is ook het abattoir te Monster ruim ingericHt, doch niet zoodanig dat dit voor een centrale slachtplaats geschikt zou zijn, mede door de aanwezigheid van een daar gevestigde exportslachter!!. De commissie zou echter niet op korten ter mijn tovde wijzigingen willen overgaan, doch yóor de Westlandsche slachthuizen een z.gm. uitsterfsysteem toepassen. In de verschillende gemeenteraden zal nu een en ander nader aan de orde worden ge steld. WASHINGTON, 15 Sept (Havas). De se cretaris van het Witte Huls heeft tegenover journalisten verklaard, dat de activiteit van de duikbooten en de torpedeering van de Athe- nia belangrijke factoren zijn geweest by het besluit van Roosevelt tot het bijeenroepen van het Congres in buitengewone zitting. De pre sident. aldus zeide de secretaris, is van mee rling. dat. hoe eerder het Congres byeenkomt, des te eerder de arbeid voltooid zal zijn. Het plan van een reis van Roosevelt döor de sta ten. welke hy in het najaar zou ondernemen, is practlsch opgegeven in verband met den Europeeschen toestand. volgende schoten geen rust gelaten. Hjj maakte zyn laatste net vast en liep toen om zyn huisje heen, om eens te kijken. Hy had den ipdruk. dat de schoten jiiet uit de verte, maar uit het huls van den majoor waren ge komen. Het eerste, wat hy zag. was, dat de deur van „Rozenhof” niet was gesloten zooals gewoonlyk, maar op een kier stond. Juist dacht hy daarover na, toen de deur van binnen werd opengerukt en de majoor de straat kwam opge wandeld. Zyn gezicht, zyn wit haar en zyn kleeren bloed besmeurd. Hy struikelde. handen testten in de ruimte.... Schorre zeldzame collectie vormt de voornaamste bezig heid van den bejaarden majoor. By de rozenperken, die zich rechts en links van de villa uitstrekken en doorloopen tot aan den muur, die de huizinge van den straatweg scheldt, sluit zich een groote moestuin aan, en dan volgt nog een breede boomgaard. 't Is voorjaar en 32 April. In den rozengaard zyn nog maar enkele sporen van ontwakend lenteleven te zien. Maar de seringen tegen den achtermuur van ’t huls pryken reeds met frisch loover en goed ontwik kelde knoppen en de frultboomen achter in den tuin bloesemen lieflyk en veelbelovend. Majoor Winkler is alleen thuis en bevindt zich in de huiskamer. De knecht Martin en de keukenmeid Ida zyn uit gegaan om boodschappen te doen, 't Is byna negen uur. Yvetta Eltz bevindt zich midden in den moestuin, dicht by de fontein en is bezig, jonge planten in een met palm bezoomd bed te zetten. Maar de schop, die zy heeft gekozen, is veel te groot en 1 werk vordert niet behooriyk. zy wordt het treuzelen moe, richt zich op en gaat naar ’t gereedschapshok, in den hoek tusschen den muur van t huis en dien van den tuin, om een andere schop te halen. Alles is stil in t huis en in den tuin; ook op straat en in de schuins tegenover „Rozen hor gelegen woning van den touwslager Hofer. Diens vrouw is met de kinderen boodschappen gaan doen en hy zelf spant in den tuin achter die moeten drogen. En de die links van den Ingang der volgens 's lands gebruik met een waren zyn kreten: Hulp!.... moord! Eberhard Eltz heeft my overvallenen geschoten Toen sloeg hy midden op straat tegen den grond Een oogenbllk bleef, de touwslager als ver lamd staan. Er kwamen reeds eenlge menschen toegesneld; de schoenmakersknecht Albin Wen- dulak. een paar vrouwen, die juist van de markt terugkeerden, de postbode van Vrlebusweiler. en met hem de knecht van den heer Winkler. Martin Odörfer; voorts, uit de tegenovergestelde richting, van t plaatsje Albing: de meid van den majoor, Ida Leitner en Yvetta Eltz. die in den tuin was opgeschrikt door het rumoer op straat. Want alles sprak, riep en schreeuwde ver ward dooreen De touwslager en Martin Odörfer hielden zich bezig met den gekwetste. Yvetta Op dat frultboomen nen over gaard, zy had hem maar heel even gezien, maar toch onmlddeliyk herkend, n Was de land schapsschilder Rem! Femtal geweest, met wlen zy in t geheim verloofd was. Verwonderd bleef zy staren in de richting wrarln hy verdwenen was. t wilde Reml in den tuin? Waarom was over den muur geklauterd? Om haar te zien? Hoe onvoorzichtig!.... Den IR formeele verklaring over de houding aanzien der door de oorlogvoerende staten toegepaste blokkades, heeft minister Huil gezegd, dal de regeering zich alle rechten, waarop de Ver. Staten en bun burgers aanspraak kunnen maken, voorbehoudt volgens het internationale recht en dat zy de noodige maatregelen zal nemen, wanneer dese rech ten door oorlogvoerenden geschonden wor den. streven zyn om de pers, den vreemden landen en het parlement dien bystand te verleenen. die in myn vermogen ligt in deze moetlyke on derneming". Nadat Lord Snell Macmillan dank gezegd had voor zyn verklaring, beschouwde men de aangelegenheid als afgehandeld en ging bet Hoogerhuis uiteen tot morgenmiddag vier uur. zjjp vredesa( krachtigen si Hoofd der H. Kerk." De H. Vader sprak in zyn antwoord zyn groote vreugde uit over de vertrouweiyke be trekkingen. die er bestaan tusschen België en den H. Stoel, betrekkingen, die zoowel voor België als voor de Kerk van groot belang zyn _Het begin van Uw missie.” aldus de H. Vader, „valt samen met een tragisch uur, hetwelk Ons hart met diepe droefheid vervult. Wat sedert was luid schreiend naast den ge- de knieën gevallen en had zyn hoofd tegen haar schoot gelegd; zy poogde met haar zakdoek en haar boezelaar het bloed te stFlpen. En wel tienmaal smeekte zy: Een dokter!.... Om Gods wil, haalt toch den dokter!.... '•Eenige personen liepen naar het gehucht. De geneesheer Dr. Otto was spoediger ter plaatse dan men had kunnen verwachten. X Had kort tevoren negen uur geslagen; 't spreekuur was afgeloopen, en Juist was hij in zyn auto ge stapt, om zyn andere patiënten te gaan opzoe ken. Met dat doel moest hy eerst naar de kleine parochie Albing. die maar tien minuten van Vrlebusweiler lag En nauwelyks had .hy X gehucht verlaten, of hy stiet midden op straat op de groep jam merende menschen. die geschaard stonden om den bewustelooeen majoor, met wlen hy sinds jaren bevriend was. De dokter sprong uit zyn auto, zag onmlddeliyk. dat hy met een ster vende had te doen, die nog slechts eenlge minuten te leven had. Hy wendde zich tot Yvetta en vroeg fluis terend: Wat is er gebeurd? Maar zy wist het evenmin als hy. en haalde snikkend de schouders op. Dr. Otto had zich niet Vergist. De gekwetste LONDEN, 15 Sept. (Reuter). Naar verluidt hebben zich in de afgeloopen week twee stakin gen voorgedaan in de Ópel-autofabrleken te Ruesselhelm, aldus bericht net ministerie van Voorlichting. Belde stakingen zyn gevolgd door talryke ar restaties. Huil gaf daarna een uitvoerige opsomming van de maatregelen, die langs den weg van blnnenlandsche wetgeving zyn genomen om het reizen door Amerikanen op schepen van oor logvoerende mogendheden te beperken en het verstrekken van leenlngen en credieten aan oorlogvoerenden te beknotten. Deze beperkende maatregelen, aldus zeide Huil, vormen geen wyziging en kunnen dat niet doen, van de beginselen van het internationale recht, doch zy verplichten veeleer de Ameri- kaansche burgers af te zien van het uitoefenen van zekere rechten tot het Congres anders be sluit. De Amerikaansche regeering heeft geen af stand gedaan van eenlg recht als neutrale mo gendheid onder de gelding van het internatio nale recht. De regeering streeft er naar volko men diligent te zyn by de bescherming van Amerikaansche levens en bezittingen en i” moet natuuriyk verwachten, dat de burgers even diligent zyn by het buiten werkelyk of mogeiyj gevaar blyven. In een voorafgaande persconferentie had Hu'l gezegd, dat er voorzoover hy op de hoogte wss geen ernstige of ongewone kant was aan het aanhouden van Amerikaansche schepen dooi Engeland en het verwyderen van contrabande uit de schepen. Er was reeds een schip vryge laten en eenlge andere gevallen van aanhou ding zouden zich ongetwyfela in dezelfde rich ting ontwikkelen. Lord Macmillan, de minister voor de Voor lichting, heeft geantwoord op de tydens de de batten gemaakte opmerkingen. Het zal myn taak zyn om het volk van dit land en wat een nog verantwoordeiyker taak is het volk van andere landen de waar heid te doen hooren, omtrent hetgeen wy doen, denken en hopen. In een democratie als de onze zullen naar myn opvatting zelfs de ge- vechtsdiensten open oog moeten krygen voor de publiciteit, niet in dien zin. dat iets van mi- "lltalre waarde of voordeel voor onze vyanden onthuld moet worden of iets, dat aan het suc ces van onze eigen operaties te land, ter zee of in de lucht afbreuk zou doen, maar in dien zin, dat er aan gedacht wordt, dat er een bin- nenlandsch front bestaat, even goed als een oorlogsfront, en dat de handhaving van den geest en het moreel van ons volk van byna even groote waarde is in haar bydrage tot de over winning als het moreel van de gevechtgtroe' pen De gevechtsminlsterlea hebben my, aldus Macmillan, de verzekering gegeven, dat zy mij zullen helpen, zooveel het hun mogelyk is met de voorziening van nieuws. Sprekende over de klachten uit vreemde lan den over den stroom van nieuws uit het Ber- lynsche ministerie van Propaganda en de schaarschte van materiaal uit Engeland, legde Macmillan er den nadruk op, dat de Britsche handicap Is, dat het meerendeel der Duitsche propaganda en voorlichting uit leugens be staat (toejuichingen). Ik zou er, aldus spreker, de voorkeur aan geven minder nieuws te le veren, maar waar nieuws, dan dat wy aan de neutrale en vreemde landen een uitgebreide massa materiaal zouden verschaffen, dat on betrouwbaar en onwaar zou zyn. In het vervolg van zyn rede sprak Mac millan ook over de moeliykheld die hierin gelegen is om de radio op geenerlei wijze nadeel te laten toebrengen aan de redelyke rechten van de pers, welker diensten in de zen tyd waardevoller zyn dan zy ooit zyn geweest in vredestijd. Acer en was na verloop van een paar minuten niet meer waar 'te nemen. De dokter nam een toegevouwen deken uit zyn auto en schoof ae zacht onder het hoofd van den doode. En door een blik gaf hy Yvetta te kennen, dat alles gedaan was Wankelend stond zy op. De mei. en de knecht van den overledene leidden haar naar de bank, die rechte van de voordeur stond. Yvetta’s tranen stroomden niet meer, maar de starre blik van haar mooie blauwe oogen ver ried onbeschryfeiyke smart. De touwslager. Hofer, had den medicus door een wenk ter zyde geroepen. Dokter, .zei hy. zeg me. wat ik moet doen! Winkler heeft, toen hy bloedend X huis uit kwam. een naam genoemd, den moordenaar aangeduldMaar ik kan het byna niet ge- looven.Ik denk, dat hy niet meer by zinnen was. en ik zou geen onheil wtl'en aanrichten Voor juffrouw Yvetta zou het verschrlkkeiyk zyn Wat moet ik doen? Het zeggen of een voudig zwijgen? Wel. Hofer, heb je den naam duldelyk gehoord, dan mag je,niet zwijgen; dat spreekt vanzelf Weet je. Of men de politie gewaar schuwd heeft? Ik geloof "t wel. Er is hier iemand onmld- deliyk weggeloopen, om de justitie en de gen darmes te waarschuwen. Ik denk, dat 1 parket wel gauw hier zal zijn Dus, u is van oordeel, dat ik het moet zeggen? Natuuriyk! Ik begryp niet, hoe je daaraan kunt twijfelen. Hoewel inspecteur Charles Boudet als een vreemdeling in Monte Carlo was gekomen, had hy zich spoedig een vriend weten te verwerven, met wien hy dagelyks wandelingen door de schoone omgeving maakte. Des avonds bezochten zy de speelzaal, maar de twee mannen bepaal den zich in hoofdzaak tot toekijken Nu en dan ‘waagden re een klein bedrag, maar nimmer lie ten zy zich door den speelduivel vangen. Jean Roeier bleek een ontwikkeld man te zijn en Cliarles had hem in vertrouwen het doel van zyn verblyf in Monte Carlo medegedeeld. .Jfu 1S het genoeg. Jean". De ander haalde onwillekeurig de schouders op. Het scheen, dat hy ditmaal in de netten van den speelduivel was geraakt, waartoe het geluk niet weinig bijdroeg Helaas van dit oogenbllk af. scheen net. dat het geluk Roeier verlaten had. zyn tegen standers trachten door het veri’ibbelen van hun zetten, hun oorspronkeiyk verlies terug te winnen en met dezelfde onverschilligheid, gaf Rosier de kaarten. Nonchalant haalde hy tel kens, weer de banknoten uit zijn 1 feuille. Slechts met een hoofdbe weging reageerde hy op de vragen van den crou pier. Men boog zich over de ta fel, om hem be ter te kunnen zien, maar zyn hall gesmien oogen bleven ondoorgronde.yk. Een verachteiyk lachje speelde om zyn mond. „Die man is krankzinnig' mompelden enkelen stemmen. vyftlg duizend francs lagen in de bank. Charles Boudet stootte zyn vriend wend aan. maar Rosier haalde minachtend de schouders op. h Ik zet tegen die som!” sprak hy heesch Zonder de minste aandoening te laten I ken. gaf Mj de kaarten, - kaart om en zei zacht: „Verloren. Met opeengeklemde lippen keek hy zyn te genstander aan. terwijl de menigte steeds meer om hen opdrong. „Honderd dulaend francs, mynheer croupier glimlachend Jear. Rosier scheen uit een akeligen droom te ontwaken. „Ik heb ae niet!” zei hy kortaf Een luid gemompel ging door de speelzaal. „Dat is sterk.... dat is diefstal!” klonk het en' d ~nd d- - rn om den verliezer op. ..Mynheer', ztl dz crou”!?r met e*n handbe' weging tot de anderen, „hier wordt op eerewoord gespeeld. Ik ken u niet. Had ik verloren, dan zou tk u betaald hebben Waarom speelt u zoo hoog, als u de schuld niet kunt betalen?" Charles Boudet durfde zich niet verroeren. De schrik was hem In de beenen geslagen. Jean Rosier.... zyn vriend, een speelschuld, die hy niet betalen kon. z Een oogenbllk heerschte er een stilte in de zaal. een stilte die den storm voorafging, toen hief Rosier het hoofd op en met vaste stem sprak hy: „Mlfne tmeren!.... Met het betaien van een speelschulc^fteeft men vier en twintig uur tijd Ik heb myn partners nooit laten wach ten en ik wil daarop vanavond geen uitzondering maken". HIJ wendde zich tot den croupier. De Belgische gezant had er in zyn toespraak tot den H. Vader op gewezen, hoe de Koning der Belgen voor het uitbreken van dezen nieu wen oorlog, alle pogingen in het werk gesteld had. om een vreedzame oplossing tusschen de thans strydende volkeren te bewerken. In dezen arbeid, voor een internationale ontspanning voelde de Koning zich gesterkt door de pogin gen. die ook de H. Vader aanwendde. „België aldus de gezant, „heeft zyn onafhankelykheld lief en is vastbesloten, zyn internationale ver plichtingen na te komen. Maar tegeiykertyd werkt het met zyn Koning samen, om dezen m jtle te helpen, terwyi het ook zi!n ;eun geeft aan de pogingen van het Rusland danst, naar Stalin’s plfpen, s Rusland danst, wie danst er mee? Zal ’t by d'officieren blyven? Of.... danst straks soms heel d’armee? Wordt de wereld op dat pypen Grutoeiyk ten dans genood? Wordt ’t een dans op de ruïnes Van Europa, zwart en dood? g Zelfs de ergste tegenstanders Dansen reeds dienzelfden dans, E Wordt het dra een danse macabre, Ziet rood Rusland reeds zyn kans? Sovjet-Rusland leert weer dansen, Sleept het straks de wereld mee Naar Ae wereldrevolutie, Naar het gruw’lvk démasqué? HERMAN KRAMER 5 Onlangs waren officieren Van den rooden Sovjet-staat g Op visite by de Turken. 3 Zooals dat wel vaker gaat. S Volgens zede in die streken S Werden, toen ‘t moment zich bood. Deze hooge Sovjet-heeren Hoffeiyk ten dans genood. Maar, eilacie. d'officieren, g Sterk verproletariseerd, Ëi Hadden in de laatste jaren 3 Heusch geen dansen meer geleerd S 't Incidentje was beschamend, S En al spoedig kwam 't bevel: 3 Hoe het tot nu toe geweest zy Voortaan dansen Russen wèl! Sedert eenige maanden werd het Zuiden van Frankryk onveilig gemaakt door een zekeren George Fouchet. een internationalen misdadi ger, maar in de drie dagen dat Charles zijn ten ten in Monte Carlo had opgeslagen, had hy, noch alleen, noch in samenwerking met zyn nieuwen vriend, een spoor van den bandiet kunnen ont dekken. Toen zy 's avonds weer aan een tafeltje in de speelzaal zaten, kwam het gesprek op George Fouchet. „Heb je de laatste berichten al gelezen, Jean?" vroeg de inspecteur. „Ik heb al In acht dagen geen krant gelezen”, was het antwoord „In deze dulvelsche omgeving interesseert men zleh nergens anders voor dan voor de speelzaal Voor het een of andere systeem Zelfs de schoonheid van het landschep laat je af en toe koud. Is er nieuws?" „Ach, eigenlUk niet”, oei Boudet. „De politiek' „Zwijgt als bet graf, gelukkig", ael Charles laconiek. „Nu. en verder?” De Inspecteur haalde de schouders op „Verder weet ik ook niets Het eenige interes sante. wat in de kranten staat is de laatste truc van George Fouchet. Op klaarlichten dag heeft hy een beroovlng klaargespeeld en daarby een bedrag van honderd dulaend francs buitge maakt". Rosier glimlachte. „Is dat niet hetzelfde bedrag, dat als beloo- nlng op zyn aanhouding gesteld is?” „Precies! Het schynt. dat de vent zich onzicht baar kan maken Dan meent men hem gezien te hebben in Parijs en een uur later duikt hy weer In Monte Carlo op. En telkens laat hy een be wijs van zyn tegenwoordigheid achter in vorm van zyn visitekaartje. Eensklaps brak hy zyn zin af. omdat een op gewonden. drukke menigte de speelzaal binnen- stroomde. ..Het zal my benieuwen, of de schurk zich In de een of andere gedaante onder de gasten be vindt”, zei Boudet. terwyi hij scherp naar de binnenkomenden keek. .JHeb Je zin. om een kansje te wagen. Char les?” vroeg zyn vriend onverwacht „Ik heb vandaag wat verdiend en ik zou wel eens mlin geluk willen probceren „Doe het niet. Jean!" waarschuwde Boudet .Je bent je geld eerder kwijt dan dat J* *>*t verdient. Je kunt nooit weten’ Rosier was echter al naar de speeltafel gegaan en begon zyn spel tegen de bank. Hy stelde de crounler duizend francs ter hahd en het «pel be gon. In het begin trok dit betrekkelyk weinig aandacht, maar de opmerkzaamheid steeg, toen hy tot driemaal toe won Charles tikte hem op den schouder en fluis terde:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7