STAD HJWS BEURS VAN AMSTERDAM Dan moet U werkelijk overgaan op CHIEF WHIP Alkmaar, 16 Sept. Gezondheid bovenal CITY-THEATER Agenda Film uur. Programma radiodiatributie 17 tot 24 Sept. KAPPERS-VAKONDERWIJS EGMOND AAN ZEE Apothekeradienat MARKTNIEUWS OUDORP Beurs-Thermometer VICTORIA-THEATER Honolulu en Kruisvaart St. Laurentius-cohort ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 de UIT DEN OMTREK o. Nieuwe lichtreclame bij H. S. Cloeck Lager Nijverheidsonderwijs Avondvakcursussen AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST KRUISVAART-NIEUWS ST. DOMINICUS-COHORT MANNEN-CONGREGATIE VAN DE LAATKERK WIT-GELE KRUIS AFD. NOORD-HOLLAND 22* BROEK-OP-LANGENDIJK t ex dividend 1 nominaal zc fens Zonr NOORDSCHARWOUDE R.K. BEWAARSCHOLEN Opheffing telefoondistrict Alkmaar HEILOO Data H.L.O.-examens vastgesteld Tweede klassers protesteeren CASTRICUM Jaarvergadering OVERGEBLEVEN ETEN VAN MILITAIREN. Vrouwelijke Jeugdbeweging in St. Laurentiusparochie „Gulden VKes” weer beschikbaar EEN R.K. MILITAIR TEHUIS Onderwerpen, die de aandacht vragen Burcht-vrede van De paatoor van Kirchfeld ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Baanderheer E b 9.20 Fr. Brussel: 12.20 h >ij den aanvang van den hebben nieuwe verslag 4% 5* Mi J be’ 1 t 1 thi C Men deelt ons mede, dat de Ka ppersvakschool van den Ned. R K. Kapperspatroonsbond cp 1 October a.s weer aanvangt. Het leerp'an van dezen cursus sluit aan op de eischen, die wor den gesteld volgens de Vestigingswet. Vcor adressen van aanmelding enz. zie men de advertentie in ons nummer van gisteren. Zondag: 12 uur St. Louis, en Don Bosco-ban aan den burcht: 8 uur congregatie: 7 uur ont spanning voor niet-kruisvaarders. Maandag: 5 45 uur Pater Damiaan-ban; 7 uur St Thomasban; 8.30 uur natuurkenners. Dinsdag: 7.30 uur St. Jozef-ban. Woensdag: 2.30 uur groene en roode kring; 6.30 handenarbeid; 7 30 uur K J C-zwemmen. Donderdag: 7.15 uur St. Louis- en Don Bosco- ban. Vrjjdag: 5.45 uur St. Willibrordban; 8 uur B v. Clairvauxban; 3 uur blauwe kring. welke eens tocht. Kruisvaarders die mee gaan komen om twee uur in uniform bij elkaar op het Kerk plein. 61 100 115 175 124 91 76* 90* 61* 79* 84* 83* 8* 61 100 worden aangevangen. Voor de junioren is dit bepaald van 7.30 tot 8.10 uur en voor de seni oren van 8.15 tot 9 uur. Iedere speler moet ver schijnen in volledig voetbalcostuum echter zon der voetbalschoenen. Brussel; 10.20 Breslau; Boedapest. Lijn 5 Diversen. 128* 171* 145 >32 118* 126 133* 130* 1)7* 117* 76 1H 2* 6* 14* 12H HA- 12l 171 145 131* 415 220 230 101 ib H Qi bo 1 1 1 1 1 1 1 1 Lt Lt Lt Lt Lt Lt Lt op en 326* 31 61* 9 318 20 60 10 22* 115 170 121 90 27# 34 70* 59 2 A b* ’6* 90* 63* 79* 84 è3* 8* 420 220 230 102* 224 164 •72* 118 95 159 52 4* Opening Heden 116 122 132 128 >16 116 224 164 '70 117 94 158 124 HA Pi Bee Ui w vo o b BloembollenveUlng. De droge bloembollen peiling Van de Langendijker Groen'en Centrale s'ond Vrjidagmorgen weer niet In het middel punt van de belangstelling van de bollen-expor- teun. Kr was nlat een kooper ter veiling geko- 77 2 2* 7 M* D rooi In K vr. K K K K K ver zijn xwak ,tlaww Dl W< Quat houd VB te bl H D V, L R lt 16 103* 74 29* 37* 14Ó 350 258* 28A 34* M 59* 22 6* 36* 5* ZC uur om 1 van Om O] boet •taa vred vred van Dl Mac dag W af de te k vred Dt als 1 Mi Di Wi Dc Dc Vr Vr In Lof 1 JU midc der s Shell Union OU Tidewater Robber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V. L O. O Allied Intercontln. Ruber Scheepvaart Java-Ch.-Japan HolL-Am.-Lyn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott Lloyd St. Nederland Striker i J01 I 1 1 (G del tie I hui ter Hu V tjes sab Bal E Del Niet neli V Mat Hot Not: Z. -Li AIM -LI de. Zi nes Ger noo Loco-bifrgemeester De heer N. Kooy Maandag 18 September beginnen de R. K. Bevzaa’-scholen. Die van de Ouoe Gracht en de Laat zijn gevestigd in het perceel Kenne- meistraatweg 41. De 3t. Theresiabewaarschool is gevestigd E^monderstraat 11. Wegens gebrek aan ruimte kunnen alleen de grootere leerlingen geplaatst worden en kun nen nieuwe leerlingen nog niet worden aan genomen. keeren. Donderdag is er voor het laatst onder leiding geoefend; voor velen is de zomertralnlng een prettige tijd geweest en al zijn er deelnemers bij, die zich niet aan het examen willen wagen, zij hebben niettemin door trouwe oefening aan hun lichaam een goeden dienst bewezen. Niet gaan rusten, maar door blijven oefenen, winter en zomer door, dat Is het HX..O.-parool. Verheugend is het ook. dat van de zijde der militairen zoo'n belangstelling bestaat; de mi litaire autoriteiten zijn gebleken groote voor standers te zijn en er zal dan ook in de komen de dagen speciaal voor de H.L.O.-eischen ge traind worden; straks zien wij nog het geheele garnizoen voor het examen aantreden! Tenslotte nog even het adres van den secre taris vermeld: A. J. ter Horst. Lamoraalstraat 11, bij wien men zich ook schriftelijk kan aan melden. Opbrengst strand. Het gemeentelijk kam peerterrein op het strand heeft dit jaar totaal ruim f 1430 opgebracht. Ondanks de bijzondere omstandigheden is de opbrengst dus weinig bij het vorig jaar ten achter gebleven, toen deze ruim f 1460 bedroeg. I Kinderverlamming. Bjj het tweejarig zoon tje van de familie de O. alhier is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Dit is het eer ste geval van deze ziekte, dat in deze gemeente voorgekomen is nog wel meer noodig zijn. Het vak beraadt er zich, naar wjj vernemen, reeds op. welke maatregelen moeten worden ge nomen, om aan dezen toestand het hoofd te bie den en voor de toekomst een beter verloop van den bollenhandel te verkrijgen. Verschillende mogelijkheden, bijvoorbeeld een rigoureuze inkrimping van de hoeveelheid uit te zetten bollen, zjjn reeds onder de oogen ge zien. Tot een oplossing is men nog niet gekomen. Deze te vinden zal ongetwijfeld geen gemakke- Hike opgave zijn. Er zijn zooveel onberekenbare factoren, welke hun invloed kunnen doen gelden. Laco-bifrgemeester De heer N. Kooy is in de vergadering van B. en W. benoemd tot loco-burgemeester. Luchtbeschrrmlnr. Ook de tweede proef van de luchtbescherming mag als zeer goed ge slaagd beschouwd worden. Even twaalf uur des nachts begon de sirene te loeien en in een mi nimum van tijd was leder »p zijn post. Hulde aan de kranige vrijwilligers, die midden in den nacht hun slaap afbraken, om hun medeburgers eens, wanneer het noodig mocht zijn, te helpen bil mogelijke ongelukken. Daartoe moet thans flink geoefend worden. Vorige Slotkoerzen '02 /*- 74 29* 37* 135 340 260 Java Cultuur N. I. 8. U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Brie Kansas City South South. Railway Heineken's Bier Thans zijn wjj in staat aan het verlangen van velen te voldoen en kunnen wij de data der H.L.O.-examens mededeelen. Zy zjjn als- volgt vastgesteld: Wandelen: Zaterdag, 23 September, n.m. 3 uur en Zondag 24 Sept. vjn. 9 uur. Fietsen: Woensdag 27 September, njn. 7 uur. Athletlek; Zaterdag 30 Sept., n.m. 3 uur en Zondag 1 October vjp. 10 uur. Zwemmen: Donderdag 5 October tun. 8 uur (onder voorbehoud van nadere goedkeuring van de directie der Overdekte). Over een week gaan de examens dus begin- acn; dan zullen deze examens voor de derde maal in Alkmaar afgenomen worden. Onder het aantal candidaten, dat zich reeds heeft aan gemeld. is een belangrijk deel, dat ook voor de derde maal examen doet. Kijk, dat Is nu juist de bedoeling van de HL.O. Niet eenmaal exa men doen en dan met een speldje pronken, neen, leder jaar weer opnieuw, steeds in training blijven, steeds fit blijven; totdat na 10 jaar de bekroning in het eerste graad-dlploma ont vangen wordt! Ook nieuwelingen zijn er bij; wij hopen, dat zij met succes examen zullen Het gedeelte Laat tusschen Payglop en Boter- straat trok reeds sterk de aandacht door de lichtreclames, waarvan vanzelfsprekend net effect des, avonds het grootst Is. De firma Cloeck Is hierbij niet willen achterblijven en heeft een keurige neonverlichting laten aanbrengen, gezien mag worden. Daarom neme men een kijkje. Gisterenavond hebben de besturen van Alc- maria Vlctrlx^Alkmaarache Boys, H. R C. en West Frisia Vergaderd. Besloten werd te pro testeeren tegen de nood-competltle-indeeling, waardoor zij in een afdeeling komen met twee 3e klassers en drie 4e klassera. ge* verstrikt in zijn Uw abónné JOSO. Wij onderschrijven deze wenschen van gan- scher harte. Inderdaad zijn reeds onmlddellljk onze jongens met niet genoeg te prijzen gast vrijheid In het Gezellenhuis ontvangen, maar dit is slechts een noodoplossing. Er zal méér moeten geschieden en liefst zoo spoedig mogeljjk. want de winter staat voor de deur. Het is ons echter bekend, dat deze zaak de aandaelk heeft van de bevoegde autoriteiten. Wij weten zeker, dat ieder initiatief hunner zijds door de R. K. burgerij gaarne gesteund zal worden. Red. N.H.D. Nederl. Staatsleen. prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening -ryshoadend Philips «wak Unilever Aku Koninklijke H. V. AJ«wak Amsterd. Rubber Hauw Tabak .verdeeld Amerik. waarden Corso-Theater. Ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan heeft de directie van Corso- theater alhier een zeer bijzondere film ingezet, nJ. ..De Pastoor van Kirchfeld", met de Wie ner Sangerknaben Reeds Vrijdagavond was er zeer veel belang stelling voor deze mooie film, waarvan men een .beschrijving elders in dit blad aan^reft. Aan den 200sten bezoeker werd door dc direc tie een souvenir overhandigd. Wij zjjn er van overtuigd, dat zeer vele inyvoners van Castri- cum en omgeving de ontroerende geschiedenis van den edelen priester zullen gaan zien. In Paviljoen Kinheim te Alkmaar heeft dezer dagen onder voorzitterschap van mr. A. J. M. Hendrix de Noordhollandsche Bond van „Het Wlt-Gele Kruis” zijn algemeene zomerverga dering gehouden. Van de 32 afdeelingen, die de Bond telt, bleken er 19 ter vergadering ver tegenwoordigd te zijn. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de moeilijke tijdsomstandigheden, die ook hun stempel zullen drukken op het Wit-Gele Kruis werk. In verband met de ernstige tijdsomstandig heden, die in verschillende plaatsen het propa gandawerk zouden bemoeileken, heeft t hoofd bestuur besloten af te zien van de voorgenomen van laats hee meerdere opleiding ilpster bjj Deze week Is men begonnen het overgebleven eten van de militairen te verdeelen onder noodlijdende stadgenooten Wjj herinneren er aan. dat zij die hiervan gebruik wenschen te maken, dit schriftelijk kunnen verzoeken aan den Armenraad. ALKMAAR. 16 Sept. Boter- en elerenmarkt. 155 «tuks boter van een pond, groothandelsprya 67.570, kleinhandelsprijs 72.575. 10700 eieren, groothandel 2.805. 275 eendeleren 3.00. NOORDSCHARWOUDE. 16 Sept 15.600 K.G. Roode kool f 1—1.80; 2400 K.G. Gele kool f 1.50 2; 52.100 K.G. uien f 2.503.20; grove uien f 2.503.10; drieling uien f 1902.20; nep uien f 2.90—3.20 2900 K.G. peen 1.60—2; 110Ö K.G. bleten f 1.302; 17.200 K.G. aardappelen bon- kken, f 1.60250; Souvenirs f 1.601.70; drie lingen f 1.201.70; Eigenheimers f 1.602.10; Blauwe Eigenheimers f 2.102.40; Bevelanders f 1.701.90 90.200 K.G. vroege witte kool f 080 —0.90; 22.400 K.G. slaboonen f 6.60—14.30; 150 K.G. Zllvemep f 4.80. Zondag a.s. wordt de buscollecte verzorgd door ‘de St. Tarclsiusban. Half een congregatie. By goed weer 's middags wederom een flets- die een een idyl lisch bergdorpje, waar hij slechts twee vijan den heeft, een onbeduidendcli graal die hem Zijn macht en invloed niet gunt en den zon derlingen hutbewoner Sepp, die In vijandschap leeft met de Kerk. Terwijl de graat slechts Indirect tegen den jongen pastoor ageert, komt de half-onnoozelc Scpp openlijk voor zijn plannen uit. die pas goede kaus van stagen krijgen, als In de pasto rie een dienstmeisje uit een naburig dorp arri veert om de huishoudster van den pastoor bij te staan. Deze Jongedame is een en al zorg voor haar sympathieken pastoor, vraagt hem echtei wat te veel om raad enuiaakt onbewust te veel werk van hem, hetgeen ^fen pastoor op zjjn beurt onbewust tx^rfvloedt On een dag. als hU ziet hoe het meisje op zijn kamer bezig is voor den spiegel een halskettinkje Vet crucifix te passen, voelt lijj de behoefte haar dit kleinood, een aandenken van zjjn moeder, Xje schenken Dit gebeurt in den tuin van de pashuie en het wordt gezien door Sepp, die van stonde af aan begint te kletsen, zoodat In enkele weken de parochie totaal overstuur Is. Als Heil verneemt, dat hem een promotie te wachten staat, ziet hy daarin een maatregel welke zyn trots kwetst. Het meisje worstelt inmiddels ook met zich zelf en zoekt steun in den biechtstoel van een ouden pastoor, die echter afwezig is. zoodat zij zonder het te weten, by Hell terechtkomt en hem haar moeliyklieden vertelt. Dc biechtvader raadt haar een passenden man te nemen en niet toe te geven aan gedachten jegens haar pastoor. Hy zelf celebreert eenlgen tyd later de huweiyksmls. waarmede deze episode achter den rug is. Maar ook Sepp draagt by tot de oplossing van het conflict. Als zyn moeder, een zwakzinnige oude vrouw, In een afgrond is ge stort en hy aan zelfmoord gelooft, komt hli den pastoor smeeken haar een christelijke be grafenis te geven. De pastoor, die van het on geluk getuige was. belooft dit en Sepp toont zyn dankbaarheid door terug te keeren tot de Kerk. Niets bezwaart nu nog den priester die het punt staat naar Salzburg te vertrekken de geheele parochie voor zyn pastorie verza meld ziet om hem te huldigen. Ja zelfs de boosaardige graaf komt zich met zyn tegen stander verzoenen. We hebben hier te doen met een zeer ern stige poging een conflict uit te beelden, dat even menscheljjk als interessant is en men zou de film een typisch katholieke film kunnen noemen, al is daarmede niet gezegd, dat zy ook voor de jeugd geschikt zou zyn en al zullen enkele détails minder tot de verbeelding der Nederlandsche katholieken spreken dan van de Oostenrijkers, in wier land de film werd gemaakt. Dit geschiedde vóór den Anschluss en zou daarna niet meer mogeljjk zyn geweest, getuige het feit, dat de film door de nieuwe regeerders naar den brandstapel werd ver wezen. Men neemt omwille van het geheel gaarne enkele fouten voor Hef als b.v. den te langen aanloop tot het eigenlyke conflict; de te zeer geaccentueerde figuren van Sepp en dé^moe- der. Zoodra echter de pastoor en de dienst maagd samen in de handeling treden, beleeft men een serieus en belangwekkend geval, waarin men het verloop met aandacht volgt. Voor leder publiek en niet het minst voor het katholieke, Hjkt ons deze film ongemeen interessant, wy bevelen haar gaarne aan voor achttienjarigen en ouder. City: „De Pastoor van Kirchfeld". Alle dagen 7.30 uur. Victoria: .Honolulu". Alle dagen 7.30 MAANDAG 18 SEPTEMBER Lyn 1 Hilversum I. Ljjn 2 Hilversum II. Lyn 3 8.00 Keulen; 10.50 Deutschlandsender; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 2.50 Deutsch landsender; 3.05 Danmarks Radio; 4.50 Keulen; 5.20 Fr. Brussel; 6.20 Danmarks Radio; 6 35 Fr. Brussel; 6.50 Motala; 7.20 Ned. Brussel; 7.35 Fi. Brussel; 7.50 Keulen; 8.20 Ned. Brussel; 830 Boedapest; 10.00 Ned. Brussel; 11.20 Boedapest. Lyn 4 8.00 Ned. Bruskel; 8.20 Engeland; daar na weer Ned. Brussel; 9.20 Engeland; 1.05 Parys Radio; daarna Engeland of diversen; 1.50 Fr Brussel; 2.20 Engeland; 7.50 Parys Radio; daar na Engeland of diversen; 8.20 Fr. Brussel; 9.05 Engeland; 9.45 Fr. Brussel; 10.20 Breslau; 1030 Fr. Brussel; 11.20 Danmarks Radio. Lyn 5 Diversen. Na de voorlooplge regeling, «’elke een week geleden werd gemaakt, kunnen wy buiten* verwachting reeds nu een definitieve rege ling van de Clubs aan de leden en haar ouders bekend maken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat mede ter contróle voor de ouders kennisge ving moet worden gedaan aan de clubleldsters, wanneer een lid eens verhinderd is op den clubavond aanwezig te zyn. By gebreke hiervan wordt door ons aan de ouders bericht van af wezigheid gestuurd. In verband met eeh en ander drukken wy hierby tevens af naam en adres van de leidsters der verschillende clubs. De regeling der clubs is als volgt: Maandagavond half 8: Mlsslenaalclub. Leid ster; Mej. E. Lampen. Snaarmanslaan 26. Staataleeningen 3% Ned. Obllg. 3% Nederl. 1936 2h Nederl Cert. 3% Ree. 1937 3—3H Obllg 1938 3% Indlé 1937 5S Youngl* (M.K.-verkl.) Banken Amsterd. Bank doen en dat ook zy telken jare terug zullen Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calvé, Delft Alg. Kunsuyde Van Berkel z Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Fokker Industr. Buitenland Anaconda Kennecott Bethl. Steel U. 8. Steel Rep Steel U. 8. Leather Intern Nickel Stand. Brands MUeMee Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboes Perlak Peudawa Continental OU men. De aangeboden partyen. er waren ruim 1500.000 stuks bloembollen aangevoerd, zyn alle doorgedraaid. Het kwantum Hoembollen. waar over het Surplusfonds zich zal hebben te ont fermen, wordt dus weer met anderhalf mlllloen vermeerderd. Het ziet er voor de bloembollenkweekers niet rooskleurig uit. In het afgeloopen jaar was reeds een groot percentage van de opbrengst der verkochte bollen noodig. om de uitbetaling van de doorgedraalde te kunnen doen plaats hebben. Nu de toestand zich zoo heeft ontwik keld, dat de export zoo goed als lam ligt, zal er 't Was Maandagavond prachtig bezetl De Augustusmaand is dlkwyis een slappe maand voor de Congregatie, maar er waren er lederen Maandag toch nog zooveel, dat 't zon der twytel de moeite waard was. de ver gaderingen door te zetten. Op Maandag 4 Sept. 1.1. heeft onze Mannen congregatie een speciale intentie in haar pro gramma opgenomen. WIJ hebben toen gezamen lijk het plan opgevat om ons lidmaatschap van de H. Familie te stellen In het teeken van den vrede. WIJ bidden samen voor den vrede! Onze geregelde en trouwe opkomst, het goed beleven van ons lidmaatschap zullen een voort durend gebed ztfn om vrede. En de leden hebben de noodzakelykheld van het gebed en van hun Congregatie in deze cri- tleke dagen begrepen. De opkomst groeit en bitfft groeien! De opkomst was al goed, maar wordt nog beter! Zelfs 15 militairen woonden onze ver gadering by. Mannen van onze belde Paterz- parochles. sluit u aan by onze gebedsactie! wy hunkeren naar vrede. Verdubbelt daar om uw gebeden! Sluit u aan by onze Congregatie! Een gezamenlijk gebed Ls onweerstaanbaar! pater M. HOENSELAARS OP. directeur v. d. Mannencongregatie Het systeem van den filmlschen dubbelgan ger is ook ten onzent alleszins bekend. Het le ven vol verplichtingen van de beroemdheid is dikwijls verre van aangenaam en het is dan ook voor de hand liggend, dat Impresario's als menschen die voor niets staan, alle middelen bedenken om 'hun pupil wat meer rust te schenken. Geheel toevallig echter Is de filmheld Broek Mason aan zyn „doublé” gekomen. George Smith, een rijk maar schuchter plantage-be- zitter uit Hawaii, is door zyn verloofde naar Hollywood gestuurd, om daar wat levenserva ring en vryheid van beweging op te doen. Hy woont er Ce première van één van Mason's nieuwste films by en.... wordt daar onder den voet geloopen omdat hy sprekend op Mason Keiykt en het enthousiaste publiek zyn bewon dering niet beter weet uit te drukken, dan door hem zoo leeiyk toe te takelen, dat hy per zie kenauto naar huis moet worden gebracht. Daar wacht hem de eigenlyke Mason. Als diens eer ste verbazing voorbij Is, komt hy op een lu mineus idee. Smith sal hem by enkele cere moniën In New York vervangen en hy zeil gaat in diens plaats naar Hawaii. Daar ontmoet hy, behalve een gevierd zangeres, ook Smith’s verloofde Oscilia. Natuuriyk moet hy zoo goed mogeiyk zyn dubbelganger vervangen, maar dat gaat hem maar matig af, want hy is ver liefd geworden op de danseres Mabie March, met wie hy de bootreis maakte en die nu op Hawaii optreedt. Het wordt 'n chaos van wikkelingen en vergeefs poogt Mason double in New York naar Hawaii terug te krfj- gen. De Chlneesche bediende Wang, die ook in 1 eomplot is, heeft echter een Idee: hy laat Ma son ter eere van zyn (Smith's) verloving een groot feest geven, dat de echte Smith in New York door de radio hoort Woedend op Mason over de poets welke deze hem schynt te bak ken. neemt hy per eerste gelegenheid de Chi na Clipper en komt juist op tyd om zijn plaats als bruidegom naast Cecilia In te nemen. Voor volwassenen. algemeene propaganda tot vermeerdering het ledental, welke pfflpMandk'san pil ben van 17 Sept1 October ai. Ia plaatsen heeft het Wlt-Gele Knils de van R. K. vrouwen en meisjes tot ig"! het Roode Kruis in oorlogstyd ter hand geno men. Evenwel is er nog een zeer groot tekort aan deze helpsters, waarom het hoofdbestuur een dringend beroep deed op de afdelingsbe sturen om dit werk met spoed aan te vatten. Met het werk der consultatiebureaux voor geesteiyke volksgezondheid, opgericht door een in het leven geroepen Stichting, waarin meer dere vereenlgingen en ook het Wit-Gele Kruis vertegenwoordigd zyn, is op 1 Sept. jJ. aange vangen. In eenlge plaatsen, zooals AmstelveenBul- tenveldert en BloemendaalOverveen is men doende tot oprichting van een Wlt-Gele Kruls- vereenlglng te komen. Te Amsterdam wordt door den Raad van wykverplegingen In Octo ber en November wederom een cursus voor wyk- verpleegsters gegeven, dit Jaar over voedselkeuze en gezondheid. Nadat de bondssecretarls, de heer Sutman Meyer, nog eenige mededeellngen had gedaan met betrekking tot de opleiding van Roode Kruishelpsters en van hulpverpleegkrachten voor noodziekenhuizen In oorlogstyd, werd de rekening en verantwoording over 1938 vastge steld. wy vernemen, dat de groote zaal van het Gulden Vlies, welke sinds de eerste mobillsatie- dagen voor militairen was gereserveerd, thans weer geheel beschikbaar is. Voor vele vereenlgingen. die hier hun „home" hadden, zal dit een zeer welkom bericht zyn. Men schryft ons: Als oud-mlliclen uit de mobilisatie 19141918, goed wetende welke waarde een R. K. Mllitalr- tehuls heeft voor een garnizoen, verwondert het my ten zeerste dat hier In Alkmaar niets ver nomen wordt van een dergeiyk tehuis voor onze kath. militairen om van een kath. mllltalren- vereeniglng maar niet te spreken. Ik meen werkelyk, dat de hiervoor verant woorde! yke jjersonen in hun plicht zouden te kort schieten, wanneer er behalve de cantlne in het Gezellengebouw niets meer in voorberei ding was. Ik hoop, dat ik het mis heb, want ik weet: le. dat een katholieke mllltalrenvereenlglng noodzakeiyk is; 2e. dat de wensch tot het stichten hiervan ook by de militairen zelf reeds wordt verno men; 3e. dat verschillende vooraanstaande perso nen uit het Kath. Vereenlgingsleven Tn Alkmaar direct bereid zyn om mede te werken, wanneer de hiervoor gestelde autoriteiten het teeken geven. i Moge dit spoedig zyn. Het gaat hier om het zeer interessante geven van een jongen pastoor, die raakt in roddelpraatjes en diep hart een neiging ontwaart, welke hem ten val zou kunnen brengen, doch die hy met minne lijken ernst overwint. Daf is jjastoor Heil van Kirchfeld. vredelievende parochie bestuurt In i Dinsdagavond 8 uur: Volksdansclub, Groep 1. Leidster: mej. Rie DUncker. Dr. Schaepman- Kade 3, en mej. Bep Borgman. Baansingcl 6a Dinsdagavond 8 uur: Charitatieve Naai- en Handwcrkclub Leidsters: mej. Jo Groothui zen. Verdronkcnoord 103 en mej. Miep Düncker, Dr Schaepmankade 3. Woensdagavond half 8: Jongerenclub (voor de 13- en 14-jarigen). Leidsters: mej. Rlna Bak. Verdronkenoord 7 en mej. Rie DUncker, Dr. Schaepmankade 3. Woensdagavond 8 uur: Toonccl- en Decla- natieclub. Groep 1. Leidster: mej. Tine Keesom, Mient 25. Donderdagavond 8 15 uur: Zangclub Leid ster: mej Pliine Vermeulen. Luttlk Oudorp 14. Donderdagavond 8.15 uur: Toonecl- en De- clamatleclub. Groejj 2. Leidster: meJ?'Dien van 't Hoff. Achterweg 49a. VrUdagavond 8 15 uur: Volksdansclub. Groep 2. Leidster: mej. A Raat. Prins Hendrikstr. 30 VrUdjjgavond 8 15 uur: Club voor Handenar beid. Leidsters: mej. M. Stroet, Oude Gracht 33. en mej. Caroline SUndcr. Fnldsen 107. Nog een goede raad: Knfo dit lystje uit en bewaar het! Kapelaan F. VAN BUUREN. Assistens Ecclesiastlcus De internationale verwikkelingen hebben ons de laatste weken dusdanig bezig ge houden. dat er weinig belangstelling bestond voor Plantenziekten en de bestrijding érvan. Wy zullen echter weer met frisschen moed verder moeten gaan en wy moeten beseffen, dat het productle-apr>araat nu juist op volle kracht zal moeten werken om ons volk aan het eten te houden. Bestrijding van schadeiyke dieren en zwammen zal dus meer dan ooit een ver- eischte zyn. Zoo zien wy op het oogenbllk weer veel kool staan, die kaalgevreten ts door de koolrupsen en de menschen schynen nog steeds niet te weten, dat die rupsen «fdoend bestreden kun nen worden door te stuiven met derrispoeder Het oude middel, afzoeken en dooden, verelscht veel te veel arbeidsloon en bovendien is het 'n vieze geschiedenis. By de voederbieten, het witlof enz., kan men waarnemen, dat er met de vruchtwisseling zoo hier en daar een loopje genomen Is, omdat er steeds nog wortelaaltjes waar te nemen zyn. Wie de verachynselen niet kent lette er maar eens op of zyn bieten geen doode bladeren on deraan hebben, terwyi Juist de hartbladeren stijf overeind staan en donker groen zyn. Wie dan nog twyfelt kan een biet heel voor zichtig uit den grond nemen met een greep (om te zorgen, dat de fijnere wortels niet afbre ken) en In de sloot afspoelen, zyn er wortel- aaltjes, dan ziet men aan de fynste wortels heel kleine, zuiver witte puntjes. Dat zyn de aaltjes. Een bestrijdingsmiddel is er in dit stadium niet. Alleen neme men er note van en boude er met het bouwplan van het volgend jaar re kening mede. Zondag- en nachtdienst van 17—23 Sept.: apotheek van mevr. Schouten-Oele, Choorstr. 47. By de uien zal de toestand, als de voórteeke- nen niet bedriegen, wel beter zyn dan verleden jaar. De uien zyn hard en droog. Ook de eerst- geoogste uien komen droog aan den hoop. Men houde er echter rekening mede, dat snel drogen een van de voornaamste middelen Is om kop- rot te voorkomen. Voorzoover wy tot nu toe weten tenminste. Zoo juist is over dat koprot een publicatie verschenen, die by den Planten- zlektenkundlgen dienst kan worden aange vraagd. Daarin wordt op overzichtelyke wyze uitgebracht van den stand van het onderzoek. Wie er belang In stelt en wie van de Jongere tuinbouwers zou dat niet doen, ver- zulme niet dat gescfirlft aan te vragen. By denzelfden dienst ia juist verschenen een geschriftje, waarin de economische beteekenls van den groenen ElEvorsch wordt besproken. Uit het zeer Interessante onderzoek biykt, dat de kikvorsch zeer veel slakken, pissebedden, spinnen en insecten eet. Bovendien worden nog veel andere dieren genuttigd, waaronder nuttige en schadelyke. Sommige van die die ren zyn nog schadelijk voor de vlschvangst. zoodat het lezen van dat boekje ook voor de vlsscheds van belang is. Het onderzoek is voornamelijk uitgevoerd door den inhoud van vele kikvorschenmagen te onderzoeken en dus niet voor tegenspraak vat baar. Bovendien heeft het onderzoek zlcji ook uitgestrekt over exemplaren die uit onze buurt afkomstig waren. Het volgende punt, waar Ik even in het kort Uw aandacht op wil vestigen Is het ontsmetten van de wintergranen. In de groote bladen zal men binnenkort weer de bekende waarschu wingen kunnen lezen, waarin er op aan wordt gedrongen geen korrel onontsmet uit te zaaien. Wie nog steeds niet weet, hoe en waarmede die ontsmetting moet worden uitgevoerd kan by my de meest volledige inlichtingen krijgen Het kost slechts een briefkaartje. Alle Inlichtingen worden gratis verstrekt. De ambtenaar by den Plantenziektenkun- digen diens, v. HerwUnen, Sint Pancras. Het telefoondistrict Alkmaar is opgeheven. Het gebied van dat district is toegevoegd aan het telefoondistrict Haarlem. Correspondentie voor het telefoondistrict Alkmaar moet van 18 September a.s. af worden gerièht aan het hoofd van het telefoondistrict te Haarlem. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inschrijving van leerlingen wordt gehouden tot en met 23 September as. in het gebouw der Ambachtsschool. Men zie hiervoor de In dit blad voorkomende advertenties, waar o.m. in voorkomt, dat ALLE LEERLINGEN zich moeten aanmelden, dus cok zy die het vorig jaar de school reeds be zochten. Krnisvaart. Dinsdag: Van 6.307.30 uur: aspirantenban; van 730830 uur: Voorlooplge Pancratiusban. Woensdag: Om 7 uur congregatie. Donderdag; Van 730830; Voorlooplge Dio- nysiusban. Vrijdag: Van 7.308.30: Theodorusban. De groepen I en II van de 8t. Jansknapen ko men Zaterdagmiddag om 2 3C uur. De Aspl- rantengroep komt Woensdagmiddag, eveneens om 2.30 uur. R. K. V. V. „Kolping Boys”. Zondag speelt een combinatie van ons eerste en. tweede elftal te Akersloot een vriendschappelyken wedstryd tegen eenzelfde combinatie van „Meervogels" Tjid van aanvang ruim 2.30 uur. De junioren gaan eveneens naar Akersloot Voor een wedstryd tegen Meel vogels A. Aanvang 130 uur. De tijdstippen van vertrek vanaf de Halve- maansbrug zijn: voor de junioren 12.15 uur en voor de senioren 1.15 uur. Voorts wordt de aandacht van de spelers erop gevestigd, dat a.s. Maandagavond in het Ver- eenigingsgebouw met de z.g. zaaJtraining zal ZONDAG 17 SEPTEMBER Lyn 1 Hilversum I. Lyn 2 Hilversum II. Lyn 3 8.30 Keulen; Vi. Brussel; 2.20 Keulen; 2.50 VI. Brussel; 3.35 Fr. Brussel; 3.50 VI. Brussel; 4.20 Fr. Brussel; 6.20 Keulen: 8.20 VI. Brussel; 9.20 Rome. Lyn 4 8.30 VI. Brussel; 10.20 Keulen; 10.50 VI. Brussel,J 1130 Engeland; 11.35 VI. Brussel; 12.20 Engeland; 1.05 Parys Radio; daarna En geland of diversen; 7.50 Parys Radio; daarna Engeland of diversen; 930 Engeland: 935 VI. 10.30 Brussel Fr.; 11.20 Vorige Opening Slotkoersen Heden De inschryvlng van leerlingen zal plaats heb ben van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 September, des voorm. van 912. 's nam. van 24 en 's avonds van 6 309 uur in het 'ge bouw der Ambachtsschool. Dc leerlingen moeten om tot de le klasse te worden toegelaten bl cursus a. ten minste' 12 Jaar en 8 maanden oud zyn en tevens voldoende lager onderwijs genoten, of b. tndien zy 12 Jaar. doch nog nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zyn. een bewys over leggen. dat zij het zevende leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloojien. Leerlingen die een dagschool bezoeken wor den niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachtsschool 2-jarigen cursus kunnen tot de 4e klasse en met einddiploma 3-Jarigen cursus tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlingen met eind diploma Oem. Avondschool voor lager Nyver- heidsonderwys kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 Jaar. voor de typografen cursus 4 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar financieele draagkracht der ouders en grootte van het ge zin is laag gesteld. De leermiddelen worden door de school ver strekt. De cursus vangt aan*Maandag 2 October, des avonds 6.30 uur. Inlichtingen by den directeur A. Fledderus. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14