Tanks tegen electrische machinegeweren op Uw kinderen zullen de toekomst bouwen De luchtaanval Krzemieniec Wy luisteren naar... DUITSCHE LUCHTMACHT MASSA ONTSLAG VAN NOG ZEER ACTIEF NEDERL. ARBEIDERS Zondag 24 September PIJLTJESDAG DUITSCHE MISSIE NAAR ROEMENIË EEN FRANSCH GEHEIM” SLUITING VAN KERKEN IN DUITSCHLAND Kerkelyk Leven ra ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Woorden van Augustinus Het vergaan var de R5 1 onze Geen tekort aan suiker Von Brauchitsch in Lodz? UIT DE STAATSCOURANT Kruideniersexamen Ogtrop C.«.«.R. bediend Pater A Een torpedeering met bericht aan Churchill Twee personen omgekomen „Uit het hoofdkwartier van Hitler” OUD-M1N1STER DE WILDE KAMERLID HERKENNINGSTEEKENEN VLIEGTUIGEN VRIJWILLIGERS LANDSTORM- KORPSEN DISTRIBUTIE PLUIMVEE VOEDER MEULENHOrr'S NIEUWSTE OORLOGSKAART in 6 kleuren en verschillende detailkaartjes Prijs f 0.75 De begrafenis van Kardinaal Dolci TWEE MILITAIREN ERNSTIG GEWOND Onderwijs Bliksemoorlog brengt geen beslissing Ter bespreking van economische kwesties Zondag 17 September Maandag 18 September (Vervolg pag. 1) meer wordt georganiseerd. te seintd.d. De luchtaanvallen de C van BRUSSEL Al| (Van onzen Londenschen correspondent) i 24 September2 October Fldeloctet. 1 1 van 4 1 t k I Incident' speelde zich buiten territoriale wateren af De stryd om Warschau en Lemberg Een commentaar van de Osservatore Romano Nationale novene ter eere der Kleine H. Thereaia Steden in Polen door bombarde menten in puinhoopen veranderd Uit Berlijn meldt het DNB.: Ryksmlnlster Darré heeft vandaag den Floemeenschen mi nister Cigurtoe ontvangen voor een breedvoe rige gedachtenwisseling. De begrafenis van den overleden Kardinaal Angelo Dole! zal morgen te Civitella d’ Agllano plaats *hebben. De plechtige sluiting van de kist heeft heden met de gebruikelijke ceremoniën plaats gehad. het De vol- van Oud-mlnlster J. A. de Wilde heeft zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer In de vacature-Botterweg aangekomen. het mi ca. 1.45 dez< vert werj wtfz Dit zelf Al •en allei Ai ■ter de W8 eb tre rr< o t I ren der mi< me rin der VOO ree tini con me gev heb E ven met ■Mn i 1 I c c fl r d n t V< van den ■eer voor ling ■eke trek voor baai Di als tot besc ■eer w di vi si VI h VI k< n VI hi t> ef dc di d< dc 19 de pc ro is w on Vanaf Dinsdag b(j Uw boekhandel verkrijgbaar. DEI TSCHLANDSENDER. 15V1 M. 8.20 Zie Keulen. 1120 Otto Dobrindt’s or kest. 12.203.20 Nachtconcert. Vyandelyke aanvallen in het noorden en oos ten werden tot staan gebracht. Dc Dul'sche ac tie in de richting van Bialystok en Brzesc stuit op krachtlgen tegenstand der Poolsche detache menten. In dezen sector is de toestand de belde laatste dagen niet noemenswaardig veranderd. De Poolsche troepen te Gcynia en op het schiereiland Hela blijven verwoeden tegen stand bieden. Bij Lowicz en Skiemiewlce wordt verwoed gevochten. De Poolsche troe pen brengen den vijand hier zware verliezen toe. Het Duitsche vliegtuig bleek het Nederland sche met mitrailieUrvuur te hebben aangeval len. Het instrumentqpbord werd versplinterd en de voorkant van den bakboord-drljver wegge schoten. Als gevolg hiervan ging 't toestel bij lan ding over den kop De bemanning werd opgepikt door het Duitsche vliegtuig, meegevoerd naar Norderney en daar In het hospitaal opgeno men. Het bleek, dat luitenant ter zee 3e klasse der marinereserve Van Rijn een schampschot aan den rechter schouder en 2 schampschoten achter het linker oor had en sergeant-vlieger F. Uynlnk 2 schoten door den linker grooten teen. De korporaals Goudswaard en Van Win gerden bleven ongedeerd. Allen bevinden zich naar omstandigheden In goeden welstand. Het vliegtuig is het laatst gezien met drijvers boven water. meester. 11.00 Declamatie semble orkest 12 45 Berlc'hl Het 4.30 Den Candida ten voor het kruideniersexamen October—November as., die gemobiliseerd zijn, wordt aangeraden onverwijld schriftelijke op gave te doen van hun volledig veldpostadres aan het bureau Kruideniersexamen te Haarlem, Nassaupleln 5. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De opperbevel hebber van het leger, overste generaal Vor. Brauchitsch. is in Lodz aangekomen. Hij begaf zich naar de bij Kutno strijdende divisle-or- gn nisa ties en besprak de te nemen maatregelen In een succesvol gevecht ten Noordoosten van de vesting Brest-Litowsk zijn volgens het D.N.B. negen gepantserde vechtwagens van den vjjand vernield. De Regeeringspersdlenst meldt: Vrijwilligers van de landstormkorpsen motor- dienst en vaartuigendienst, die de meening zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn, om bij mo bilisatie in werkelljken dienst te komen zich daarbij beroepende op hun bjj het aangaan hun ner verbintenis gedane toezeggingen kurrtien, hoewel zy rechtens tot opkomst verplicht zijn, zich rechtstreeks tot den Inspecteur van den Vrljwilllgen Landstorm wenden met een gemo tiveerd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld. In de verzoeken moet het onderdeel worden vermeld, waarbij zij thans In werkelljken dienst zijn. Het in het genot stellen van klein verlof zal geleidelijk geschieden, waarbij de voorrang wordt verleend aan vrijwilligers boven den leef tijd van 35 jaar, gezinshoofden en kostwinners. Te Krzemieniec werd volgens Havas officieel medegedeeld, dat de steden Siedlce. Lublin en Tsjestotsjowa nog slechts puinhoopen zijn. Het stadhuis en de groote schouwburg te Warschau lijn door brand vernield. Vele steden zijn vol komen verwoest. De lijken zijn zoo talrijk, dat men ze begraaft in parken en op het veld. De Duitsche lucht macht richt de machinegeweren op de wegen, die vol vluchtende butgers z(jn. De I Duitsche autoriteiten kondigen officieel aan, dat open steden zonder erbarming gebombardeerd worden. De correspondent van de „Berlingske Tidende” te Berlijn deelt mede, dat de Duitschers een groot offensief tegen Lwow voorbereiden in de hoop, dat. wanneer de stad zal vallen, een nieuwe Poolsche re- geering kan worden gevormd, die bereid is te onderhandelen. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat het incident zich buiten onze territoriale wateren, op onge veer 5 mijl benoorden het licht Hol- lum, heeft afgespeeld. Benoemd Is tot leeraar In vasten dienst aan ce RJI.B.8. te Drachten: P. Wjjbenga, thans tljdelaar leeraar; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.BS. te Breda: R. J. óe Orood; aan de RHB3. te Den Helder is we derom tydelyk benoemd tot leeraar: J. Boon en Is. aan cr. C. P. Koene eervol ontslag verleend als leeraar wegens opheffing van zijn betrek king; wederom tydelyk benoemd tot leeraar aan oe RH.B.S. te Helmond: F. W. E. Neefs. Belastingen De Inspecteur der directe belastingen, enz., H. J. Dijkhuis, thans toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Winterswijk. Is verplaatst naar de Inspectie der Arecte belastingen aldaar en de ontvanger der directe belastingen, enz., M. Schotema van de inspectie der directe belastingen te Winters wijk naar de Inspectie dier middelen te Gronin gen. 2e afdeeling. r* U September is Pater A. van Ogtrop. de be kende retralteleider in het retraitehuis te Sep- pe en Zenderen, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Betreffende de positie van de Nederlandsche textielarbeiders in Duitschland. vernemen we. dat alle Nederlandsche arbeiders, werkzaam by de firma G. van Delden te Gronau op staanden voet hun ontslag hebben gekregen Eenige hon derden Nederlandsche arbeiders, die hoofdzake- Hjk in de Twentsche grensplaatsen Glanerbrug, Losser, Overdinkel enz. woonachtig zijn, zijn hierdoor tot werkloosheid gedoemd. Ook aan een aantal Duitsche arbeiders (sters) Is ontslag gegeven, doch hun (haar) werd mede gedeeld. dat dit slechts een tljdelljken maat regel gold. Van den anderen kant wordt beweerd, dat het geheele bedrijf der firma G. van Delden of althans het grootste deel ervan, zal worden stopgezet. In totaal zouden ongeveer 1000 ar beiders door dit ontslag, worden getroffen De fabriek van voornoemde firma behoorde tot een der grootste spinnerijen van Duitschland. Vrijdag ontvingen de texlelarbeiders van G. van Delden Zn. te Gronau bericht, dat zij op staanden voet waren ontslagen. De reden van ontslag werd niet opgegeven. Daardoor zijn om. te Losser ongeveer 130 arbeiders getroffen. Hei loon zou. naa/men ons mededeelt, vandaag nog worden uitbetaald. Het gerucht doet de ron de, adt alle z.g. grensloopers het werk zou wor den opgezegd, doch definitief Is hier nog niets van bekend. Het bedrijf zal echter niet geheel worden stopgezet. Ook bij de firma M. van Delden te Gronau is een gedeelte der Nederlandsche arbeiders ontslagen. Over de redenen, welke tot het ontslag heb- bén geleid. Is officieel niets bekend. Nog vernemen wij. dat ook bij de firma Jor- daan te Gronau alle arbeiders zonder uitzon dering zijn ontslagen. Over de reden van dit ontslag is geen motiveering te verkrijgen. Bij Eilermark gaat nog alles zijn gewonen gang Het feit dat daar heden (Zaterdag) niet gewerkt wordt, zou geweten moeten worden aan een tekort aan grondstoffen. Maandag as. zou het werk weer worden hervat. Als het waar is, dat alleen de ..geweldigen'' het hemelrijk veroveren, en eveneens, dat het rijk der hemelen den „kleinen” toebehoort <en belde woorden vloeiden uit de mond der Waar heid zelve), dan mogen we daaruit veilig de con clusie trekken, dat die bewuste kléinen tevens ook de geweldigen zijn, die alles vermogen op het hart van God. En ja. klein, dat voelen we ons allemaal zoo'n beetje, vooral nu zulke groote rampen boven onze kleine hoofden dreigen, en graag scharen we ons in deze gebedsdagen rond de banier van onze kleine Heilige, om zóó alvermogend te zijn op het hart van God. „Vader, laat komen Uw Rijk, het rijk vrede." ..Maria. Koningin van den vrede, bid voor ons.” De nieuwe plaatjes met noveengebed worden U op aan vraag gaarne toegezonden. Uw dlenstw. In Xo. ZRS. CARMELIETESSEN. Egmond a. d. Hoef (N.-H.), Gironummer 39730 Er is thans door de Regeertng een distribu tie-regeling voor voeder ontworpen -voor de kléine fokkers en houders van pluimvee, dui ven, konijnen, sier- en watervogels, enz. De uit voering Is opgedragen aan den heer P. J. WjjK van het Rljksinstituut voor Pluimvee te Beek bergen. Voor hen, die bovengenoemde dieren houden voor genoegen of om hun eigen be hoefte aan eieren te dekken, dus niet als be drijf, geldt, dat voortaan slechts voeder betrok ken kan worden door bemiddeling van de plaat selijke plulmveevereenlging, ook al Is het aan tal dieren, hetwelk gehouden wordt, nog zoo klein. Het is dus voor belanghebbenden zaak zich te verstaan met een dergelijke vereenlging. De Amsterdamsche Plulmveevereenlging „Or- nls”, secretariaat: Huismanshof 5, Amsterdam (O.), geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen. Op de vlucht daarheen werd het sedert 1931 in Poolsch bezit geweest zijnde Oost-Oppersi- lezische Industriegebied aangedaan, dat volle dig onbeschadigd in handen der Duitsche troe pen was gevallen en waar thans weer alle ■ehoorsteenen rooken. Ook de stad Krakau, die eveneens geheel verschoond is gebleven vernielingen, werd per vliegtuig bezocht. In den loop van zijn bezoek aan de troepen woonde Hitler vervolgens den overtocht van twee divisies over de San bij. Het Duitsche le ger is ook aan dit front in snellen opmarsch. Het heeft de sterke troepen van den tegenstan der, die het hier tegenover zich vond, met eenige snelle slagen geheel verslagen en jaagt thans de resten der vljandelljke troepen, die in ontbinding verkeeren. in snel tempo voor zich uit. De troepen, die Hitler bij hun opmarsch be kocht, toonden zich ondanks de groote marsch- prestaties. die zy geleverd hebben en die nog steeds van h enworden geëLscht. In beste con ditie en In geestdriftige stemming. Het waren meest Oostenrfjksche troependeelen, die een bijzonder aandeel hadden In den zegevierenden opmarsch. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12 20 en 1 305 15 Gramofoonmuzlek. 5 20 Antwerpenech Kamerorkest. 6 50 en 7 20 Ora mofoonmuziek. 8 20 Cabaretprogramma. 10.30 11.20 Oramofoonmuziek. Vrijdagavond ongeveer half elf is op den Pro vincialen weg nabij Schagen een ernstig motor ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk te wijten Is aan het niet of slechts gedeeltelijk branden van de koplampen. Twee militairen naderden in volle vaart uit de richting Zijdewind. Bij de bocht te Schagen merkten zij den afsluitboom niet op, die dwars over den weg ligt, met het gevolg, dat de motor tegen den boom aanreed. De beide militairen werden van den motor ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. Dr. Van der Sluis en dr. Van der Slooten waren onmid- deliyk aanwezig en verleenden de eerste hulp. Per ziekenauto werden de zwaargewonde mili tairen naar het R. K. Liefdesgesticht te Scha gen vervoerd. De motor was deerlijk gehavend. Uit het hoofdkwartier van Hitler wordt gemeld: Heden heeft Hitler wederom een ultgebrelden tocht ter bezichtiging van het front gemaakt, waarbij hy een bezoek bracht aan de ten néorden van Przemysl in Oaliclë opmarcheerende troepen. Nu zijn ook de Fransche en EngelsChe mili taire vliegtuigen voorzien van herkenningstee- kens in dezelfde kleuren, welke weliswaar op andere wijze in cirkels zijn aangebracht, doch zeer verwarrend kunnen werken, vooral wan neer het element „zenuwen” een rol gaat spe len. In verband hiermee, zoo verneemt „Het Han- Vrüdagmorgefi omstreeks 5 uur is een vracht auto met aanhangwagen van een firma uit Leeuwarden van den loswal bij het Renkum- sche veer te Renkum In den Rijn gereden. Zooals men weet bestaan de nationaliteits- teekens voor de Nederlandsche leger- en ma- rinevllegtulgen uit op den vleugel en romp aangebrachte cirkels, verdeeld in drie sectoren, welke in roode. wit^^en blauwe kleure* zijn beschilderd. Volgens deze mededeelingen zijn eenige Ka tholieke kerken In Duitschland gesloten, omdat zij te ver verwijderd zouden zijn van de woon plaatsen en daarom aan de geloovigen geen mo gelijkheid Heten, bij luchtaanvallen tijdig de schuilplaatsen te bereiken. Wat de Katholieke pers betreft, zou wegens papiergebrek beperking zijn opgelegd, waardoor het aantal KathoUek- liturgische tijdschriften tot vijf herleid is. Om dezelfde bovengenoemde reden zouden ook eenige Pi-otestantsche kerken gesloten zijn. Naar aanleiding van dit Duitsche bericht schrijft nu de OsserVatore Romano: „By het feit, dat men van „zoogenaamde” anti-Katholieke maatregelen spreekt, moet op de eerste plaats opgemerkt worden, dat deze zich In ieder geval niet beperken tot de sluiting van eenige kerken en de opheffing van Katholieke tydschriften. Op de tweede plaats wat de bovengenoemde concrete luchtaanvallen betreft ligt het voor de hand, ofschoon men nog geen nauwkeurige informaties 'oezlt, op te merken, dat kerken, die zoo ver van de woonplaatsen verwilderd zyn. dat zij den geloovigen geen gelegenheid geven In geval van alarm de schuilplaatsen te berei ken, niet licht een doel voor luchtaanvallen zullen vormen en dat dit evenmin een reden is, waarom zij voor altyd gesloten zouden moe ten worden. Wat de beperking der Katholieke of Juister gezegd van de religieuze en kerke- lyke katholieke pers betreft, kan men redeiy- kerwyze opmerken, dat het aantal van 5 pe- riodiekên op 30.000.000 Katholieken ook wegens papiergebrek, niet kan worden gerechtvaar digd, vooral, wanneer men daarby bedenkt, dat het niet bekend is. dat er ook slechts één an dere krant In Duitschland is opgeheven, terwijl Katholieke dagbladen in het geheel niet mee. bestaan. Tenslotte zou de vergeiyklng met Protestant- sche kerken den indruk kunnen verzachten, wanneer men niet zou rhoeten aannemen, dat zy veeleer de vyandeiyke bedoelingen ten aan zien van het Christeiyk religieuze leven zonder onderscheid nog bevestigt". Deze verklaring van de Osservatore Romano is. ook door het Ro- melnsch-katholieke blad Avvenlre d’Italla op de voorbladzyde afgedrukt. WARSCHAU, 16 Sept. (Havas). In «Hn dagoverzicht van gisteren meldt het Pool- srhe Telegraafagentschap. dat de Duitsche luehtmacht vooral actief is geweest in Noord-Polen, waar Wilna. Baranowicie en eenige andere steden gebembardeerd wer den. Te Wilna »Un er veel slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. De Poolsche luchtmacht heeft met succes Duitsche mili taire objecten gebombardeerd. In .den sector Warschau ontwikkelt de verdediging zich gunstig. schatten. Het oogenschijnlijke succes by het .begin garandeert in geen enkel opzicht het eindsucces. En de afschuw, veroorzaakt door een brutale verbreking van den vrede met veronachtzaming van alle gebruikelijke ge woonten. kan zelfs een verergering van de militaire situatie veroorzaken uit het oogpunt (h-r bultenlandsche politiek. Onweerstaanbare stootkracht, dat is voor ons, Duitschers, de eenige kans om den oorlog' te slnnen. Havas voegt hieraan toe dat de voorspelUngen van Von Metzch op het oogenblik stuk voor stuk utlkomen Duitschland zoekt de overwinning in Polen door een „onweerstaanbare stootkracht maar voordat zelfs een gedeelteiyke beslissing is gevallen, hebben Groot-Bnttannië en Frankryk. die de zeeën beheerschen, den i^conomischeii stryd aangebonden, waarvan Goering zelf reeds de eerste resultaten moet erkennen. Wat Frank rijk betreft, het marcheert inderdaad als één man en het Duitsche volk begint zich daarvan bewust te worden, ondanks de pogingen van lei dende nazi-kringen dit te verbergen. In deze dagen mogen de volgende woorden van Sint Augustinus door velen wèl overwogen worden: ,JJe al te voortvarenden moet ik berispen, de vreesachtigen steunen, ik moet de valsche leiders weerleggen, de onbe- drevenen leeren. de tragen opwekken, I hen die zich willen verheffen terug dringen en die oneentgheid stichten tot vrede brengen, de hulpbehoeven den moeten door mij worden geholpen de verdrukten verlost, de goeden wor den aangetnoedigd en de kwaden moet ik verdragen." Ieder, die op welke wijze ook in overheid gestela is, dient deze woor den tot zijn gedachten en zijn daden te maken, richtsnoer van zijn hande len en leven. Opdat later van hem mede kan getuigd worden: „in den geest en de kracht van Elias ging hij ons voor om God een gezegend volk te bereiden." Wij moeten vooral in deze dagen van beproeving een grooten gemeen schapszin toonen. We moeten voor elkander wezen burchten van kracht en toevluchtsoorden van troost. We moeten, waar mogelijk vrede stich ten en valsche leiders ontwapenen. We hebben de hulpbehoevenden te dienen, want zij zijn voor ons Christus. Een juist voorbijvarende schipper, die even te voren nog lichten op den weg had gezien en vrywel onmlddeliyk daarna niets meer zag. vermoedde dat er een ongeluk gebeurd moest zyn. Hij maakte direct alarm. In alleryi werd de schipper van het schip de „Eendracht” van de firma van Gelder en Zoon gewaarschuwd en spoedig werd begonnen met het Hchten van den auto. Eerst tegen elf uur had men den wagen bo ven water. In de cabine bevonden zich de lij ken van twee jonge mannen. Uit het rybewys dat op een hunner werd aangetroffen, bleek, dat de bestuurder de 27-jarlge J. Sytsma uit Uithuizen (Gr.> was. Het andéije slachtoffer is de 19-jarige D. Han. afkomstig uit Spijk, gemeente Bierum (Gron.). Vast is komen te staan, dat de handrem niet voldoende was vastgezet en de auto, terwyi de beide mannen in de cabine sliepen om vroeg in den ochtend te worden ovengezet, op den licht hellenden weg op gang is geraakt met het be kende droevige gevolg. I rfelsblad”, heeft de regeering besloten In de her- I Kenningsteekens voor Nederlandsche vliegtuigen I een verandering te brengen. By wijze van proel heeft men van een aantal vliegtuigen de rood- wlt-en-blauwe sectoren vervangen door een vol ledigen oranje cirkel met een zwarten rand. Reeds van grooten afstand valt dit verschil op en men mag deze verandering dan ook wel als een gunstige beschouwen. Mocht de oranje cirkel als vast nationaliteits- merk voor onze militaire vliegtuigen worden aangenomen, dan zullen alle vreemde mogend heden hiervan op de hoogte worden gesteld. Onze Romelnsche correspondent 5 September: De Osservatore Romano publiceert heden een verklaring over de Duitsche mededeeling betref- ende de sluiting van eenige Katholieke kerken n de opheffing van Katholieke tydschriften, velke mededeeling door het ItaUaansche pers bureau Stefani in de heele ItaUaansche pers is gepubliceerd. De regeeringspersdlenst meldt nog de gende byzonderheden over het vergaan een Nederlandsch marinevllegtulg: De bemanning van het marinevllegtulg R 5. hetwelk door een Dultsch militair vliegtuig was aangevallen en na tot daling te zitn ge dwongen. was vergaan, Is Donderdagavond Delfzyl aangekomen. De correspondent van Havas deelt mede dat de verdediging aan het front by Warschau steeds, meer wordt georganiseerd. De militaire bevel hebber van de verdediging van Warschau gene- LONDEN, 15 Sept. (Reuter) De kapitein van het Britsche schip Firby, dat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, heeft medegedeeld dat de commandant van den onder zeeër, nadat het schip tot zinken was gebracht, een S.O.S. heeft uitgezonden, gericht tot Winston Churchill op het ministerie van Marine, waarin de positie van het schip werd aange geven. -r De kapitein voegde hieraan toe dat de be manning van de Firby dertien uur in een red- dlngboot heeft vertoefd alvorens gered te wor den. stuurde seerd. Beweerd wordt dat door barragevuur contact tusschen de electrisch-bestuurde trallleuses en de oontróleposten verbroken werd, zoodat de Franschen gespaard gebleven zyn voor het verlies aan menschenlevens, dat ge durende den vorlgen oorlog eiken opmarsch kenmerkte. Maar dit is toch op de eerste plaats te danken aan de 70-ton tanks. De verrassende uitwerking van veldgeschutvuur uit een bewe gend voertuig; het snelvuur op terugtrekkende troepen uit de talryke machinegeweren, welke deze tanks bovendien meevoeren, Is oorzaak ge weest, dat de voorste aanvalsllnle kon bestaan niet zoozeer uit infanterie, als wel uit sappeurs en loopgraafmortler-afdeellngen. 484 M. 9.20 Gramofconmuzlek10.20 Gevarieerd pro gramma. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.35 Pla- novoordracht. 11.50 Gramofoonmuzlek. 1235 Radlo-orkest en soliste. 1 30 Radlo-orkcst. 1.55 2.00, 2.50 en 3.10 Gramofoonmuzlek. 3.20 Vioolvoordracht. 3.50, 4.10 en 5.05 Gramofoon- muziek. 5.25 Dansmuziek (gr.pl.). 6.36 Plano- voortfracht met toelichting, 7 15 en 7.35 Gra- mofoonmuzlek. 8 20 Cabaretprogramma. 9 05 Radlo-orkest en solist. 10.30 Gramofoonmu zlek. 11.10 Dansmuziek (gr.pl), 11.5012.20 Gramofoonmuzlek. De laatste geschriften van de militaire des kundigen aan de andere zyde van den Rijn be vatten alle een weerlegging van de hersenschim eener verpletterende overwinning, aldus het Fransche persbureau Havas. In een boek, getiteld „Een mlUtalre politiek", geeft generaal Von Metzch de volgende uiteenzetting: „Elke kans op succes gaat voor ons verlorenr als wy niet op verrassende wijze kunnen opereeren. Nooit zullen wy ean totale nume rieke meerderheid hebben. Laten wy echter de beteekenis van het effect, veroorzaakt door een strategische verrassing, niet over- 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12 50 en 1 30 Ra- dlo-orkeet. 1 502.20 Gramofoonmuzlek. 5 20 en 5.55 Omroepdanaorkest. 6.35 Zang. 7 05 Pla- noroordracht. 7 35 Gramofoonmualek. 8 20 Ra» dlo-orkest. 9 45 Radlo-orkest 10 30—11.20 Om. roepdaneorkest. DEV'TSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 10.20 Zie Keulen. 11.90 Gramofoonmuzlek, 12.203.20 Nachtconcert. raai Czuma. deelt mede dat de Duitschers hier niet actief zyn. Tengevolge van de geleden verliezen is ook de Duitsche luchtmacht niet actief Poolsche detachementen hebben drie iware vechtwagens buitgemaakt en talillke ge- Een van de moeilijkheden, welke de huis vrouw In de huidige tydsomstandigheden onder vindt, is wel de beperkte aflevering van suiker, welke in de huishouding een ernstig ongerief beteekent. Blijkens een uiteenaetting van een hoofdbestuursHd van den Ned. R. K. Kruide- niersbond. den heer J. Hopman, uit Amsterdam, gedaan op een Donderdagavond gehouden ver gadering der afdeeling Enschede van genoemden bond, is het suikervraagstuk met Ingang van 1 October opgelost en zal de aflevering van dien datum af weer geheel normaal verloopen.. Spr. legde er tevens den nadruk op, dat ook wat betreft de verdere voedselvoorziening geen ter men aanwezig zyn, om een tekort te vreezen. Voor de bevolking zyn ruimschoots levensmid delen voorhanden. vangenen gemaakt. Donderdag heeft de civiele commissaris van Warschau, burgemeester Starzynski, een oproep gericht tot de bevolking en vijfhonderd vrywil- BOEKARE8T. 15 Sept. (D.N.B.) Vanmid dag is te Boekarest met een extra vliegtuig een Duitsche regeeringsmissle aangekomen welke bestaat uit verscheidene deskundigen op eco nomisch gebied. HILVERSUM I, 1R75 ?n 41L4 M. 8 55 VARA. 12 00 AVRO 5.00 VARA 8 00 12 00 AVRO 8.55 Gramofoonmuzlek 9.00 Berichten. 9.06 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuzlek. 9.59 Berichten. 10.00 Bach-cantate. 10.25 Gramo- foonmuzlek. 10.40 Declamatie en gramofoon- muzlek. 11.00 VARA-orkeet 1130 Arbelderz- Zangvereenlglng. 12 00 AVRO-Amusementaork. en soliste. 12.45 Berichten ANP, eventueel gra mofoonmuzlek. 1 00 Schllderljbeapreklng. 1.15 Orgelconcert en zang 1 30 Causerie „Wat er In tnaie gebeurt 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. 3 35 De Vagebonden en soliste. 4 155.00 Gra mofoonmuzlek en eventueel sportnieuws ANP. 5.05 Orgelspel 5.30 Klnderhalfuur. 6 00 Sport- prastje. 6 15 Sportnieuws ANP. 6.20 .De col lecte op 20 September a s. ter gelegenheid van bet 100-jarlg bestaan der Nederlandsche Spoor wegen". toespraak. 8.00 BerichtenA^(P. 8.25 Omroeporkest en solisten 9.15 Radlotooneel. 9.50 Oramoloonmuzlek met toelichting. 10.30 AVRO-Dansorkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Het Renova-septet (opn.j- HILVERSUM II, 301.5 M. 9A0 KRO. 5.00 NCRV 7.45—li.15 KRO 930 Gramofoonmuzlek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuzlek. 12.00 Causerie ..Het Is te 12.20 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. KRO-orkest. 2 00 Vragenbeantwoording. Gramofoonmuzlek. 3.00 Plechtig Lof. 4.30 (TOO Helders R K. Knapenkoor .De Zingende Jantjes" met pianobegeleiding. 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuzlek 8.00 Berichten ANP. me dedeelingen. 8 15 Vroolljk programma 9 15 Ra dlotooneel 9.55 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00—11.15 Esperanto- nleuws. KEILEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.20 Gevarieerd program ma. 9.20 strijkkwintet. 19.10 Gramofoonmu zlek. 11.35 Cembalovoordracht. 12.20 Omroep orkest. 2.20 Omroepkoor en -orkest. 4.20 Om roeporkest en solist. 6.20 Omroepkleinorkest en solisten. 8 20 Omroeporkest en -koor en eolls- te>u-.liQ.2Ö Otto Dobrindt's rkest, 12.20—2.20 Nacinconcert. ligers gevraagd om het eerste vrywilligerscorps tot verdediging van de stad te vormen. Vyf minuien laier verdrongen zich reeds enkele duizenden jongelieden om de eersten te zyn. Achthonderd andere vrywilligers werden aan het werk gesteld voor het maken v»n verdedi gingswerken, talryke barricaden zyn in de stra ten opgeworpen. De geheele bevolking treedt met alle middelen op tegen den vyand zonder vrees voor de gevolgen. Lwow (Lemberg) wordt lederen dag door vliegtuigen bezocht. Donderdag werden ook pamfletten uitgeworpen met de aansporing tot de bevolking zich over te geven. Even» •en» werden pamfletten ih de Oekralnsche taal uitgestrooid. De Wojwode .van Lwow heeft een oproep tot de bevolking gericht ter plaatse te blyven. Hy zelf verklaarde eveneens in de stad te blUven niettegenstaande de opdracht tot ontruiming De burgemeester heeft een soortgeiyken oproep gepubliceerd en de geheele bevolking aange spoord de stad in staat van verdediging te brengen. De Maandag In het Fransche communiqué vervatte mededeeling omtrent Duitsche machi negeweren. welke door middel van electrlciteit afgeschoten werden, verraste het Engelsche publiek. Voor militaire overheden was nieuws vermoedelijk géén onthulling. Fransche en Britsche hoofdkwajtleren merkt de militaire medewerker der „Daily Express” op waren er zeer goed van op de hoogte dat de voorposten der Siegfried- linle een menigte pilledoozen bevatten voor ma chinegeweren, welke electrisch afgeschoten worden van een centrale contróle uit, welke twee mylen meer achterwaarts gelegen is. Vol gens ditzelfde beginsel worden natuuriyk de kanonnen van een oorlogsschip afgeschoten. Dit belet niet dat de toepassing op het slag veld iets „nieuws” is. tie Duitschers meenen, dat deze electrisch-bestuurde machlnegeweer- nesten by machte zyn de Infanterie te vernie tigen welke, onder bescherming van een tank- aanval. oprukt. De Franschen evenwel hebben tegenover deze „verrassing” een andere gestekt.' welke haar gevolgen schijnt te neutraHseeren en meer dan dat. Volgens genoemden schrijver hebben Fran sche tanks van niet minder dan 70 ton, voort waggelend als voor-historische monsters, de Duitsche hooge bevelvoering op dezelfde wijze verrast als 23 jaren geleden de eerste Britsche tankaanval welke een paniek onder de Duit sche troepen veroorzaakte. Het bestaan van de reusachtige Fransche tanks was tot voor kort zelfs geheim gehouden voor den Bntschen Generalen staf. Deze tanks zyn vier maal zoo groot als de machtigste tanks, welke In den vorlgen oorlog gebruikt werden. Men had niet gedacht dat zulke tanks HILVERSUM I, 1875 en 4l4.< M. Igemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel, 8.17 Gramofoonmuzlek. 9.00 A VRO-Musette-en- semble en soliste. 9.30 Gramofoonmuzlek. 10 15 Gewijde muziek (gr pi 10 35 Ensemble Rent- - (gr.pl.I, 11.10 W- Rentmeester. 12.00 AVRO-Vaudevllle- (opn.). 12.30 GramofoonmuaH rlchtën ANP. 1.15 Viool en org Lyra-trlo. 2.30 Omroeporkest en solist, Dlsco-cauaerle. 5.30 AVRO-AmiMements- orkeet, 6.20 Gramofoonmuzlek. 6.30 De Ro mancers en soliste. 7.15 Causerie „Bloedtrans fusie”, 7 25 Gramofoonmuzlek. 7.40 Causerie „Nederlandsch Fabrikaat". 8 00 Berichten ANP. 8.25 Het Concertgebouw-orkeet. 9.50 De Twi light Serenaders. 10.35 Gramofoonmuzlek met toelichting. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Het enaemble Dlescu. 11.30—12 00 AVRO-Dane- orkest gebouwd konden worden, of dat, over het ge heel, tanks bestaanbaar waren die zwaar Fransch geschut konden meevoeren een ge schut dat geiyk staat aan een stuk Britsch veldartillerie. „Deze tanks,’’ vervolgt de mlUtalre schryver, ,4n het geh“tm gebouwd volgens geheel nieuwe beginselen en gepantserd met een speciaal type van staal, worden thans in aanzieniyken ge tale gebruikt. Aan haar is grootendeels de op marsch der Franschen over het heele front van de Moezel tot de Vogezen te danken geweest Tegen deze tanks hebben anti-tank-feschut en geweien, en zelfs landmanen, even’weinig Jcunnen uitrichten als geweerkogels en bommen tegen de gewone tanks van 1916. De verhouding van deze reusachtige tanks ten opzichte van die. waarmee de legerstaven der wereld tot voor enkele maanden rekening hielden, is dezelfde als die van de Nelson of Hood (de grootste Britsche slagschepen) tegen over een Uchten kruiser. Byna geen der Duit sche antl-tank verdedigingen zou gebaseerd zyn op de mogelijkheid van zulke aanvals wapenen. De Fransche 70-ton tanks hebben op z’n minst de verrassende uitwerking der electrisch be- Dultsche machinegeweren geneutrali- I-, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuzlek. 10.20 Carillonbespe- llng. 10 50 Gramofoonmuzlek. 11.35 Jan Steura' Musette-ensemble en soliste. 12.20 en 1.30—2.20 Het Lambrechts-orkeat. 2.50 en 3-50 4.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Radlotooneel met muziek. 7.20 en 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.20 Selectie uit de opera .Der fllegende Hol lander". (Ca. 9.35 Declamatie). 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuzlek. Zy zal met de bevoegde Roemeensche regee- rlngsorganen de loopende kwesties bespreken die voortvloeien uit de Dultsch-Roemeensche ectyiomlsche en commercleele verdragen. In deze onderhandelingen is by de verdraget voorzien. Ditmaal hebben zy volgens het D.N.B wel byzondere beteekenis, omdat In den loop van den tyd is komen vast te staan, dat vee; technische kwesties moeten worden opgehel- derd. Volgens een Pat-bericht uit Warschau richt de Duitsche luchtmacht haar aanval len vooral op groepen vluchtelingen, evacua- tictreinen en Roode Kruis-colonnes, die niet over afweermiddelen beschikken. Het Duitsche luchtmachtcommando deelde Vrydag mede: „Ondanks het ongunstige weer hebben de Duitsche luchteskaders den terug tocht der Polen buitengewoon bemoeilijkt door het opnieuw onderbreken van spooriynen en zware beschadiging van verscheidene stations. Vandaag heeft de vyand in totaal 31 vliegtui gen, In hoofdzaak jagers, verloren. De toch reeds geringe vyandeiyke jagersactie is daardoor op nieuw aanzieniyk verzwakt. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-Ultzendlng 8 15 Gramofoonmuzlek, 11.30 Fldeloctet. 12.0012 15 Berichten. 1.05 Gramofoonmuzlek. 1.15 Ptanovoordracht en gramofoonmuzlek. 4.45 Gramofoonmuzlek. 6.20 Gramofoonmu zlek. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8 00 Berichten ANP. herhaling SO6-berlchten. 8.15 Het NCRV-Harmonle-orkest. 9.00 Gramofoonmu zlek. 9.40 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10 30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuzlek. 11.05 Gra mofoonmuzlek. KEULEN. 456 M. 6.20 Gramofoonmuzlek. 7.20 Omroepklelnor- keet. 8.20 Omroeporkest. 10.201120 Gramo- foonmuzlck. 12 20 Middagconcert. 3.203 20 Gramofoonmuzlek. 4.20 Omroepkleinorkest 6 20 Concert. 8 20 Omroeporkest. 10 20 Blsss- kwlntet van de Staataopera te Berlijn en so list. 12.20—2.20 Nachtconcert.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 6