<Ketwiïkaal van r Kabouter Flip zijn vriendje Wip en I Nationale inkomsten- en winst belasting I den dag DE ONBEKENDE in de kapel „De oudste van ’t heele land!” VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER I H uur belasting Rentebelasting Loonbelasting Zwart op wit V ennootschapsbelast ing Clearingkoersen Kinderaftrek n a Vele ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde heffingen naar voren gebracht Voorziening voor groote gezinnen Wedyver om de 104-jarige Opoe Smit attenties te bewyzen Belastingverlaginfen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 m/< i f»a I ten van was en k. niet over a (Nadnflr verboden) 'NeMsvsl een weinig HRUSCHKA DOOR nauw- hij. man personen. r l i i i I Gevraagd werd, of niet de wijze van heffing bij de werkgevers in de practijk zal blij ken ernstig bezwaar op te leveren. beste men van van en tantième belasting gehandhaafd moet blijven. Verscheidene leden achtten het niet juist, dat tot de lichamen, welke door de vennootschaps belasting sullen worden getroffen, ook de co öperatieve vereenigingen behooren. viei hem >9 In het donkerste hoekje van den tuin zaten ze zwijgend bijeen. Conny Elgood legde het blonde hoofdje. waar in twee betraande oogen glinsterden, op den schouder van den jongeman. „Je behoeft het heusch nl Hayd,” zei ze zacht. Vader ming nooit geven, zoolang je r l- n van be- met ..Op 5 n 0 t. 15 1. 0 n naam- meer in- aan 5 e schot storingen in het denk- den ouden heer veroorzaakt kan worden aangenomen, dat Eenige uitingen der regeerlng, zoo meenden deze leden, rechtvaardigen In haar onderling verband het vermoeden, dat met dit wetsont werp een periode van voortdurend ingrijpende wijziging In ons belastingstelsel wordt Ingeleld. Dit beschouwen de hlerbedoelde leden op zich zelf reeds als een groot kwaad. Andere leden achtten het met de regeerlng •en verdienste van de voorgestelde regeling, dat allen in de nationale lasten zullen bijdragen. De vrees werd uitgesproken, dat voorzienin gen ten behoeve van groote gezinnen tot on- gewenschte verhoudingen aanleiding zullen geven. Andere leden voegden daaraan nog de op merking toe, dat allerminst Is bewezen, dat het Verschenen is het voorlooplg verslag van de Tweede Kamer over de voorgenomen hef fing van een nationale Inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele be lastingwetten. te probeeren. zijn toestem - in staat bent, vijftig duizend pond sterling Je eigendom te noemen." j Hayden Wentworth haalde dé schouders op. ,Jk weet het. schat. Maar hjj Is toch zelf ook met niets begonnen? Hij heeft het Je toch dik wijls verteld, dat hij. toen hij met een dienst bode trouwde, ook niet meer dan een armzalige honderd pond bezat?” Ze knikte flauwtjes. ..Hayd, vader zegt, dat hjj niet tril, dat Ik onder dezelfde omstandigheden aal truuWFn. als hl). Je bezit niet anders dan Je goedea voor uitzichten en vijfduizend pond in contanten Wat wil je daarmee beginnen?” „Vergeet niet, Conny. dat Ik ook nog een flinke dosis ondernemingsgeest bezit Ze trok een pruilend lipje. „Wat heb Je aan ondernemingsgeest, als je niet In de gelegenheid bent. Iets te onderne men?” fluisterde ae. „Xk heb met Sir Rowlands gesproken." aar zelde hij. „HU zet dat hij mij graag als com pagnon zou willen hebben, nu Arthur Poynter weg is. maar hij kon mjj ook niet aan het geld helpen." Ze keek hem glimlachend aan. door haar tra nen heen „Hoe tong ben je nu bü mijnheer Rowlands?* vroeg ae. ..Bijna acht jaar en over twee maanden gaat Gresly weg en dan word ik In zijn plaats pro curatiehouder.' „En dan?”.... ..Dan?.... Dan sparen we. totdat de vijftig dulaend pond bij elkaar zijn," zei hü optimis tisch. .Xuchtkasteelen. Hayd." zuchtte ae. „Niets dan luchtkasteelen. Hoe lang zullen we dan moeten wachten? En al dien tijd moeten we tegen vader zwijgen.” HU antwoordde niet, maar Zat met de handen onder het hoofd te peinzen. „Neen." mompelde hü nauwelüks hoorbaar, „dat is niet te doen.” ..Wat is niet te doen. Hayd?" Ze drukte zich tegen hem aan. „Niets!”.... .4e verbergt iets voor me. Hayd.” lispelde ze „Toe zeg wat. Wat ga Je doen? Ik zie het aan Je gezicht, je bent wat van plan." „Morgen hak ik den knoop door," antwoordde hü büna ruw. „Ik zal met Je vader gaan spre ken en als ik mü niet vergis in zlfn karakter, dan zün we morgen officieel verloofd.” „Hayd!" ..Neen, vraag nu niets, morgen zal ik Je alles zeggen. Het mocht eens verkeerd afloopen." „Onzin!.... Vader zal weigeren, als je niet over de noodige contanten beschikt en als hü zich boos maakt, dan hoef Je ook later meer bü hem aan te komen." „Laat dat maar aan mü over." zei hü een lachje, dat haar hoop deed herleven, gevaar af. dat ik je als zün dochter beleedlg moet ik zeggen, dat je vader een uilskuiken is en geen greintje koopmansgeest bezit, wanneer hü niet op mün voorstel Ingaat." „Je bent een schat. Hayd Ik zal het tegen vader zeggen, hoe Je over hem denkt." groote meerendeel der aandeelen looze vennootschappen in handen draagkrachllgen is. Van verschillende zijden verklaarde men het zeer te betreuren, dat de regeerlng met betrek king tot de z_g.n twee-percentshefflngen niet voornemens is gebruik te maken van de haar toekomende bevoegdheid tot het treffer, maatregelen ter voorkoming van dubbele tasting. Op grond van dit standpunt meenden de hlerbedoelde leden er reeds thans met na druk op te moeten wijzen, dat een verhoo- ging van den belastingdruk. In welken vorm ook, voor hen slechts aanvaardbaar is, In dien vaststaat, dat zooveel mogelük alle niet strikt noodzakeljjke uitgaven worden ver meden. Dat de begrooting voor het loopen- de dienstjaar aan dezen elsch voldoet, meenden deze 'leden sterk te moeten be twijfelen. s. Wat de huurbelasting betreft, is naar dc meening van vele leden zeer belangrijk de vraag, in hoever deze heffing, welke bedoelt in komsten uit verhuring te treffen, op den huur der zal worden verhaald. Voorts werd om. tegen de hlerbedoelde be lasting aangevoerd, dat zü in haar uitwerking een zakelüke belasting op het onroerend goed zal zün en dientengevolge tot daling van de waarde van dat goed zal leiden. Verscheidene leden, die er van overtuigd wa ren, dat onder de tegenwoordige omstandighe den aan eer. verhooglng van de inkomsten door middel van belastlngverzwaring niet te ontko men is. duchtten echter van zulk een verzwa ring In het algemeen en in het bijzonder in den vorm, zooals die in het ontwerp wordt voorgesteld, verschillende nadeelen. Thans reeds is de druk der directe en Indirecte belas tingen zeer zwaar. De vermindering van het consumptief vermogen, welke In verband daar mede van de nieuwe heffingen het onmlddellUz gevolg zal zün, zal een ongunstlgen weerslag hebben op het bedrijfsleven. Daarvan zal èn nieuwe werkloosheid èn een vermindering van Inkomsten van Rük en ge meenten uit de bestaande bronnen het gevolg Gevraagd werd, of het wel juist geoordeeld moet worden, dat èn pensioengerechtigden ren tebelasting betalen op het uitgekeerde pensioen, én de fondsen diezelfde belasting waarbü In voorkomende gevallen ook nog huurbelasting komt verschuldigd zün over de Inkomsten uit de beleggingen, waaruit het pensioen moet worden betaald. Men was van oordeel, dat het aanbeveling vewlient. de Inkomsten uit beleggingen van spaar- en pensioenfondsen in het algemeen niet in de twee-percentshefflngen te betrekken. Eenige leden verklaarden het onredelük te achten, dat de Inkomsten uit effecten behalve door de couponbelastlng ook nog door de ren tebelasting zullen worden getroffen. „Ga gerust Je gang. Al bezit ik dan geen geld genoeg, dan zal ik het probeeren met list. Al was je vader honderd maal nïïTTinrinair, ik laat je niet los. Per slot van rekening is Je vader nog niet zoo kwaad als hü eruit ziet en bovendien is hü zakenman, nietwaar?" Ze lachten belden en het meisje droogde haar -tfanên. Des avonds van den volgenden dag zat Hay den Wentworth tegenover Connys vader. Sir Elgood keek den jongeman welwillend aan en toch lag er een strakke vastberaden trek om zün mond „Het spüt mü werkelük’ münheer Wenth- worth." aei hü vriendeUjk. „Ik weet van Rowland dat je een vooruitstrevend en ontwikkeld za kenman bent en ik zou geen oogenblik bezwaar maken tegen de plannen van u en Conny, als ik wist dat u haar alles zoudt kunnen geven, waarop ze door haar stand recht heeft. U bent een eerlijk mensch, daar twüfel Ik geen moment aan. maar.... uw toekomst is te onzeker. In derdaad. ik heb respect voor u." „En toch wüst u mü af?" vroeg Wentworth. Een glimlach speelde om de lippen van El good. toen hü vervolgde: „Is het wel noodlg er verder over te spreken? Toen ik begon, was het met honderd pond ster ling per Jaar. Ik was toen verloofd „met een ach. zü was een gewone dienstbode, maar sa was tevreden met het geld. En boe lang denkt u dat we moesten wachten voor we konden tfou- wen? Tien jaar. münheer Wentworth. Conny is onze eenige dochter, en dacht u dat wü voor haar hetaelfde zouden willen?" De jongeman schudde langzaam het hoofd. „Neenr"-—zri hü zacht. .Dat zou ik zelf ook niet willen „Ik zie dat we elkaar begrüpen,” zei de oude heer „En daar u mü zooeven vertelde dat U buiten een bedrag van vüfduizend pond en goede vooruitzichten niets bezit...." .Dat is helaas werkelük zoo.” viel Hayd hem in de rede, „maar zou een andere zekerheid u bijvoorbeeld niet evengoed zün?" „Een andere zekerheid?" vroeg Elgood eenigs- zlns verbaasd. „Ik bedoel wanneer ik büvoorbeeld compagnon zou zün van münheer Rowland*?"- Sir Elgood zweeg een oogenbUk nadenkend. Met bevreemding verklaarden verscheidene leden te hebben kennis genomen van de prin- cipieele wüziging in de houding der regeerlng met betrekking tot de belasting, te heffen van naamlooze vennootschappen, welke bü dit ont werp zoo plotseling tot uiting is gekomen. Het is zeer de vraag, of de belastingontduiking door gebruikmaking van den vorm der naamlooze vennootschap wel 1q zoo beteekenende mate voorkomt. Afgezien van de vraag, of in het algemeen een winstbelasting al dan niet boven *n uitdeeUngs- belastlng de voorkeur verdient, forynuleeixen an dere leden hun bezwaren tegen hetgeen in dit opzicht thans door de regeerlng wordt voor gesteld. Tegen de vennootgehapebelasting, welke door het systeem van het ontwerp niet wordt ge- elacht en welke bovendien een zeer aanzienlijke heffing inhoudt bestond ook bü andere leden zeer ernstige bedenking. Verscheidene andere leden daarentegen ver klaarden zich met het in dezen door de regie ring gehouden betoog zeer wel te kunnen ver- eenigen. - Vele leden meenden in tegenstelling met de regeerlng een ontkennend antwoord te moeten geven op de vraag, of althans voorlooplg naast de vennootschapsbelasting de divldend- Koersen voor stortingen op 16 Septembei 1939 tegen verplichtingen luidende in Relchs- marken f 75.69, Lires f 9.90. Overgelukkig nam Flip afscheid! Met zulke mooie cadeaux als die muts van den kabouter koning en de steen van den ooievaar kon je toch met een gerust hart op reis gaan! Hü holde Wip tegemoet die ook al van zon hoog bezoek terug kwam. „Heb Jü ook zoo n mooi cadeau ge kregen van president Pluimstaart?” De rechter vernam van den geneeshssi. dat majoor Winkler reeds overleden was. Hü gaf bevel, het lichaam naar t lykenhulsje over te brengen en trad vervolgens de woning van het slachtoffer binnen. Hü wierp slechts een vluchtigen Mik in de kamer van den majoor, waar de moord gepleegd moest zün; want de oude man had zich daar lederen morgen van negen tot elf uur met zün verzameling kevers bezig gehouden. In die kamer zou later natuurlijk een keurig onderzoek worden ingesteld. maar voer het oogenbUk bepaalde zich Mr Klarmann er toe. de deur te sluiten en den sleutel in zün zak te steken. Hü moest nu op ue eerste plaats overgaan tot 1 verhoor van de personen, die misschien InUchtlngen aangaande de mtartaar! konden geven of iets bijzonders hadden opgemerkt en nog onder den indruk moesten zün van hetgeen hadden gehoord of gezien «Wbrdt vervolgd» Al vroeg in den ochtend was mej. A. J de Smit—Rog. of beter gezegd Opoe Smit, in haar Zondagsche japon gekleed, om met een blüden lach op het gelaat, plaats te nemen In den fraai versierden leunstoel, welke voor haar gereed stond in de ont vangkamer van het St. Bernardusgesticht tl- Weesp, om de verschillende gelukwen schen met haar 104den verjaardag in ont vangst te nemen. En aan die wenschen heeft het niet ontbroken! Tal van inwoners van het stadje aan de Vecht kwamen opoe hun gelukwenschen aanbieden en de mees ten brachten de een of andere verrassing mede: bloemen, eau de cologne, fruit, kort om het was een aardige wedstrüd. om de oudste inwoonster van Nederland op haar geboortedag een attentie te bewüzen. De kabouterkoning keek bedenkelijk ,.Ifeb je er wel aan gedacht,” zei hü. „hoeveel ge varen Je bedreigen, als Je de wüde wereld in gaat. ai heb Je net hier niet naar Je zin?" „O, Jawel, are," zei Flip, „maar we blijven niet voor goed weg. We komen natuurlük weer terug.' men de militairen (van wie verschillenden reeds overdag waren komen fellclteerenj in gesloten colonne naar het 8t. Bemardus-gestlcht gemar cheerd. voorafgegaan door de Weesper Muziek- vereenlglng „Jubel" en omstuwd door honderden belangstellende Weesper ingezetenen. Het doei was niet alleen een serenade te brengen, maar tevens zou een fruitmand van respectabele af- - metingen worden aangeboden, als geschenk van de militairen, die regelmatig het Militair Ont- spannlngslokaal te Weesp bezoeken. Een com missie. bestaande uit den korporaal P van den Reüden en de miliciens K. Koster en J. H Sproet, had onder de .Jongens” gelden ingeza meld en zoo kon ook namens deze militairen het oudje gehuldigd worden Deze avondhuldiglng van de 104-jarige is, ge heel spontaan, uitgegroeid tot een ongekend enthousiasme. daU zün toppunt bereikte, toen de stoet militairen defileerde voor de vensters van het St. Bemardusgestlcht. waarachter Opo-‘ In haar versierden stoel zat. omstuwd door kin deren en kleinkinderen. Vroolük klonk de mu ziek van „Jubal" en de soldaten wuifden met de hand waarop het oudje glunder lachend te ruggroette. Het enthousiasme werd steeds groo- ter en tenslotte wuifden de deflleerende soldaten met de veldmuts. Het was een alleraardigst tafereel De bovengenoemde commissie uit de militairen trad de ontvangkamer van het gesticht binnen en daar heeft korporaal v d. Reüden In harte- lüke bewoordingen Opoe gefeliciteerd, waarbü de fruitmand aangeboden werd ..Heel Weesp houdt van U” zoo sprak de feestredenaar Burgemeester M Dotlnga. die in de Juliana- straat een kükje kwam nemen, heeft den mili tairen hartelük dank gezegd voor deze hulde aan de 104-jarlge. HU verklaarde oa.. dat Opoe groote liefde had voor het Oranjehuis, in ver band waarmede deze geste van de militairen haar dubbel aangenaam was. .Jk hoop, dat de verhouding tusschen jullie en de burgerü van Weesp even uitstekend moge blüven als zü thans Is, waartoe het gemeentebestuur gaarne zal meewerken." Then nam het enthousiasme van het publiek een dergelüken omvang aan. dat de afzetting van politie en militairen verbroken werd en burgers en soldaten één compacte massa vormden. Lulde hoe ra’s klonken op. toen de militairen den burgemeester omhoog tilden en hem een ovatie brachten. Later op den avond heeft ook de muziekvereenlglng ,J3oIl" nog een serenade gebracht. nog aanzienlijk bedrag waard moet zün? Dat kan ik u niet zeggen Met betrekking tot geldzaken was hü zeer gereserveerd t Is beat mogelük. dat hü lets bezit, hoewel hü zeer eenvoudig leeft, maar omtrent dat punt heb ik geen zekerheid. Slechts één ding heeft hü mü ronduit gezegd: dat bü zijn overlijden ge heel zün nalatenschap aan de familie Eltr ten deel zou vallen Men was op de plaats der misdaad aange komen. De heeren verlieten elkaar. De rechter ging zün ambtsplicht vervullen en de notaris wilde Yvetta. die nog geheel overstuur was. zün deelnemmg gaan betuigen. ,4a, als je dan niet anders wil. dan moet ik Je wel laten gaan,” zuchtte de konlng. ..En dan moet je deze muts meenemen. Als je die opzet. dan ben je alleen maar zichtbaar voor kabou ters en niet voor menschen of dieren, terwü' je zelf alles kunt zien. Eki nu, goeie reis en tot weenden* I" Aan het voorlooplg verslag wordt ontleend: Sommige leden beschouwden de mededeellng van de regeerlng, welke het uitgangspunt is van haar toelichting op het ontwerp, nj. dat het bestaande tekort op de rüksbègrootlng voor een zeer belangrük gedeelte veroorzaakt wordt door de büzondere voorzieningen ter bestrü- dlng van de werkloosheid en ten behoeve van de defensie, op z’n minst genomen als een veel te eenzijdige belichting van de aanleiding tot deze belastlngverhooglng. De begrooting voor 1939, vergeleken bü die voor 1937, buiten d«* defensiekosten en buiten büzondere andere posten om, vertoonde een uitgave-accres van rond 42 mlllioen. Deze belangrüke stüging nu is het. die de hlerbedoelde leden als de eigen- lüke oorzaak van de indiening van dit wets ontwerp beschouwden. Andere leden betwistten de Juistheid deze voorstelling van zaken. De reeds bovengenoemde „sommige leden” waren van meening, dat een goede politiek eischt, dat vóór alles maatregelen worden ge troffen om een nieuwe, aangroeilng van de be grooting van uitgaven ,te voorkomen. Verscheidene leden verklaarden het onjuist te achten, dat op hetzelfde tUdstip, waarop tot belangrüke he|^ilnfrverrwariny wordt overge gaan, andere heffingen worden prijs gegeven. Vele andere leden daarentegen gaven te ken nen. dat zij zich zeer wel konden vereenigen met het voorstel, de Invoering van een aantal nieuwe belastingen gepaard te doen gaan met de afschaffing of verlichting van een aantal bestaande heffingen, welke op het bedrüfsleven in het algemeen, op bepaalde bedrüfstakken. ot op bepaalde groepen der bevolking een onrede- lüken of onevenredig zwaren druk oefenen. Gevraagd wend, welke waarborgen de regee rlng heeft, dat de verlaging van een aantal in directe heffingen, welke door haar wordt voor- gesteld, inderdaad aan den consument ten goede zal komen en niet aan den tusschenhandelaar of den winkelier. Met name wordt hier gedacht aan den geslachtsaccüns en aan de omzetbe lasting. Eenige leden beschouwden het als een leemte van het ontwerp, dat niet voorzien is in de be hoefte aan tüdelüke verlaging van belastingen in verband met de uitvoert™? van werken, welke tot vermindering van de werkloosheid kunnen leiden. Sommige leden bepleitten afschaffing van de grondbelasting. Een der leden bepleitte afschaffing van de rüwlelbelastlng als draagkrachtcorrectief bate van de minder gesitueerden. Verscheidene leden vroegen zich af, waarom bü de keuze van de belastingen, welke voor ver laging In aanmerking' zün genomen, niet de sulkeraccüns is aangepakt. eersten slag zwoeren zü elkaar: Wie den anderen overleeft, zal voor diens vrouw en kin deren zorgen, als betrof het zün eigen gezin. Belden keerden zü ongedeerd terug uit den oorlog; zü vestigden zich in dezelfde stad en gingen met elkaar om ais broers. Winklers vrouw stierf het eerst, zonder hem kinderen geschonken te hebben Majoor Elt». die er zeven had. overleed een paar Jaar later aan longont steking; af gezien van het kleine pensioen der weduwe, liet hü zün vrouw en kinderen achter «onder middelen van bestaan. Nu hield Winkler den in zün jongelingsjaren gezworen eed: Hü werd de voogd der zeven kinderen van zün vriend, en voor de weduwe een trouw vriend en raadsman. Winkler zorgde er voor, dat het groote gezin aan niets gebrek leed. De opvoe ding der kinderen leidde hü van verre. Zü groeiden op en kwamen allen goed terecht Een der dochters. Slbylle Eltz. is hier te Vriebus- weller onderwijzeres aan de openbare school; twee anderen zün als gouvernantes elders, ge plaatst: de jongste. Yvetta. bestuurt sinds eeni- gen Ujd Winkler s huishouden; Rosa Eltz heeft, evenals haar broer Otto, een betrekking bü. een bank te Weenen. Eberhard, een der jongste zoons, was boekhouder, maar werd onlangs ontslagen, omdat de slechte gang van zaken be perking van het personeel noodlg maakte; sindsdien verbluft hü met zün jonge vrouw te Vrlesbusweiler bü zün moeder. De majoor wilde voor de heele familie zorgen. Waarom liet hü ae niet op ..Roaen- hoC’ wonen? Daar had hü geen lust ia. HU houdt van De loonbelasting zal. naar verscheidene le den opmerkten, zeer zwaar drukken op de loonarbeiders Verscheidene leden wenachten met na druk te kennen te g*ven, dat een loonbe lasting zonder vrijstelling van inkomsten beneden een zekere grens voor hen ten eenenmale onaanvaardbaar zon zijn. toen'hü zei: „Natuurlük zou ik in dat geval geen oogen bUk aarzelen u als mün schoonzoon welkom te heeten. maar ik zie niet in. Een vreemde glimlach kwam op het gelaat van den Jongeman. „Dus In dat geval...." ..Kunt u met Conny trouwen, maar Opnieuw .Vent worth in de rede, maar Elgood dacht er niet aan dit nl» Tegen het denkbeeld, een voorziening In den nood van ouden van dagen aan deze regeling ten gunste van groote gezinnen te doen voor afgaan, moesten de hlerbedoelde leden zich ver zetten. Deze regeling vormt een essentieel on derdeel van de onderhavige belastingvoorstel len. ZÜ is noodzakelük om een rechtvaardiger verdeellng van den belastingdruk te bereiken. Uit de cüfers, door da- pommissle-Fleskens overgelegd, blükt overtuigend, dat de groote ge zinnen, vooral tn de lage welstandsgroepen. on evenredig zwaar worden belast. Ten stelligs'e moet dan ook worden ontkend, dat deze rege ling hét karakter van een zekeren rechtstreek- schen steun zou dragen. Evenzeer dient met klem te worden weersproken, dat reeds .ang het verlangen bestond naar een steunregeling ten behoeve van groote gezinnen. Uit deze be wering blükt duldelük, hoe weinig begrip te dezen aanzien bü velen bestaat. Dat hetgeen wordt voorgesteld onredelük zou zün ten op zichte van kleine gezinnen is niet te begrij pen. Het valt toch niet te ontkennen, dat groo te gezinnen meer te betalen hebben aan aller lei indirecte belastingen en crisisheffingen, m het algemeen in de dagelüksche levensbehoeften en in de opvoeding van méér personen hebben te voorzien. Benige leden achtten de regeling, waarvan hier sprake is, totaal onvoldoende. Voor belas tingplichtigen met groote gezinnen en middel matige inkomens beteekent de tegemoetkoming van f 10.per Jaar per kind boven het derde veel te weinig. Bovendien achtten de hlerbedoelde leden het onjuist, dat de betrokkenen om de tegemoetko ming, bedoeld in het laatstvermelde artikel moéten verzoeken. Het luister-apparaat. welwillend afgestaan door de Vereenlglng tot behartiging vdn de be langen van slechthoorenden. heeft op dazen feestdag wel bijzonder goede diensten bewe zen. daar velen, met behulp daarvan, een bab beltje met Opoe konden maken. Eén der eersten, die dit deed, was wethouder E W Raadsheer, die met wethouder C. A. Oa- lesloot. de Jarige kwam fellclteeren. Even later verschünt ook burgemeester M Dötlnga. vergezeld van den overste L. F.. Apol en kapi tein J. E. Hofman. De burgemeester drukt het oudje de hand en zegt, dat zü straks den offi cieren maar eens iets moet vertellen van haar herinneringen uit de oorlogen van 1970 en 1914. Overste L. F. Apol zegt, met belde banden de gelegenheid te hebben aangegrepen, om, namens officieren, onderofficieren en soldaten van het kantonnemént Weesp. de oudste woonster van Nederland gelukwenschen te bieden op dezen zeldzamen dag. Namens de officieren wordt een prachtige mand met chrysanten vóór het oudje neergezet, dat door de huldiging van zooh onverwachte zijde zichtbaar verrast is. „En omdat deze bloemen niet geuren." besluit de overste, „krijgt u ook nog dit pakje.” Dat deze verrassing reukwater bevatte, was Opoe heel welkom, want „dat frischt nog eens op.’ verzekert ze even later aan een naast haar zittende bezoekster. Gaandeweg komen er méér bezoekers oude herinneringen worden opgehaald. Van m tegenwoordlgen stadsbestuurder weet Opoe te vertellen, dat hü als jongen bü haar belletje getrokken heeft. Tegen een bejaard Nieuw st raat-bewoner zegt zü prompt: „Uw vader heb ik ook nog gekend; die was schipper en ik heb wat dikwijls bü hem in de roef geze ten." Natuurlük loopen de gesprekken ook over den oorlog, want de burgemeester had immers gevraagd, of. de Jarige den officieren een en ander wilde vertellen uit 1870 Maar dat sdhünt toch niet zoo goed te willen vlotten, want zoodra Opoe over 1870 begint, gaan haar gedachten vliegensvlug naar 1914 en dan bab belt de pientere 104-jarige honderd uit die moellüke Jaren. „Ik had negen soldaten in huls en soms geen eten. Toen ben ik naar het stadhuis gegaan en heb tegen wethouder Knaap gezegd, dat we niets in huls hadden en toen hebben we cho- coladereepen gekregen, om onzen honger te stillen." En zoo gaat het verder; een stroom van herinneringen komt los. Op een gegeven oogenblik zegt het oudje met een voldanen glimlach op het gezicht: ,4a. Ik ben de oud ste van het heele land-t Is ook een heele leeftüd. 104 Jaar De pastoor en de kapelaan komen eveneens fellclteeren en Opoe is hiermede niet weinig tn haar schik. Afgevaardigden van verzchillende vereenigingen loopen af én aan, kortom het is een gezellige feestelüke drukte en de 104-Jarige schijnt er niet den minsten last van te onder vinden. In het middaguur komen de kinderen van de R. K. Meisjesschool een fruitmand aanbieden en ze zingen een lied ter eere van Opoe, het geen het oudje büzonder aardig schünt te vin den. Deze huldiging vormde een der aardigste momenten van den feestdag van Opoe Smit. Maar ook voor den avond was nog een ult- zonderlüke verrassing bewaard. Toen toch kwa- VAN DEN OommMRs. ■nn*T EINDHOVEN VERS 1’ Eh OE LINMBNWBVBBB SINDS 1SS1 een rustig leven en heeft veel plaats noodlg voor zün verzamelingen. Ten tweede wilde hü niet, dat mevrouw Fannl Eltz, die voor haar leeftüd uitstekend is geconserveerd, zich, door bü hem te komen Inwonen, aan praatjes zou blootstellen. Met Yvetta en haar zuster Annie, die vroeger zün huishouden waarnam, is het anders gelegen Die beschouwt hü als kinderen, en het verschil van leeftüd is zóó groot, dat er geen of zeer weinig gevaar voor gebabbel be staat. Waar beeft Winklei gewoond, vóórdat hü zich te Vriebusweller vestigde? Eerst te Weenen, later te Gras. Vandaar is hü. nu tien jaar geleden, naar ons doro gekomen, waar hü den ..Rozenhof" heeft ge kocht. Is hü vermogend? Ik bedoel: bezit hü geld, buiten de huizinge. die reeds een Zinkler en notaris Kolbried. gevolgd door een menigte nieuwsgierigen. Mr. Klarmann liep naast den notaris Eerst sinds twee maanden was hü distrlctsrechter te Vriebusweller; dus kende hü wel de namen der personen, doch was niet op de hoogte van him onderlinge betrekkingen Daarentegen was Kolbried feeds 25 jaar als notaris in het dorp gevestigd, dus volkomen bekend met de plaat- selüke omstandigheden. Bovendien was hü In tiem bevriend met Winkler en de familie Elts; die hadden zich tien Jaar geleden te Vriebus- weiler gevestigd, toen de majoor den „Rozen hof” had gekocht. Daarom had Mr. Klarmann onderweg den notaris verzocht, hem een beknopt overzicht van de betrekkingen van den majoor met de familie Eltz te geven. Ik weet dienaangaande slechte dit, aet hü. dat de majoor een goed geconserveerd van 79 Jaar was en dat zün huishouden werd bestuurd door zekere juffrouw Eltz. Als ik mü niet vergis, bewoont de familie van die jonge dame een gehuurd huls in 't dorp Ja, 1 huls „In de gouden Zon", het mode pand met den erker, op het Gemeenteplein. De relaties van den majoor, een zeer braaf, maar nog al eigenzinnig en opvliegend mensch, met deze familie dateeren uit zün jongelings jaren. HU sloot toen met Otto Eltz. die juist zoo oud was als hü en met hem tot luitenant werd benoemd, een vriendschap voor het leven. Belden waren ernstig van karakter, beiden idealisten. Naast elkander streden zü beiden reeds gehuwd in T0 en vóór den Verscheidene leden gaven naar aanleiding van gemaakte opmerkingen In zake den kin deraftrek als hun meening te kennen, dat. hoe zeer de constructie van dit correctief wellicht voor wüziging in aanmerking komt, een rege ling van deze strekking in het ontwerp toch zeker niet zal mogen ontbreken. Zonder een af trek als de hlerbedoelde achtten deze leden de voorgestelde heffingen In geen geval aanvaard baar. Dat de voorgestelde vennootschapsbelasting als een draagkracht-correctiet met betrekking tot de beter gesitueerden zou kunnen worden beschouwd, verklaarden verschillende leden zeer ernstig te moeten betwüfelen. een onbeleefdheid op te vatten. Hü kende da jeugd, vooral wanneer er vrouwen in het spel waren „Zoudt u mü dit zwart op wit willen geven?" Verbaasd keek de ander hem aan. „Zwart op wit geven?" herhaalde hü. „Als u werkelük meent wat u zegt, dan kunt u daartegen feitelük toch geen bei war heb ben Connys vader zette zich zwijgend aan hel schrüfbureau en het duurde enkele oogenbllk- ken alvorens hü zich weder tot Hayd richtte: „Alstublieft! Zwart op wit. Maar wat is nu eigenlük de bedoeling er.an?" De jongeman las kalm den brief door en knikte tevreden ..Dat is heel duldelük. münheer. Ik dank u Hü stak het in zün portefeuille en haalde et tegelük een ander papier uit, dat hü aan Elgood gaf met de woorden: „Mag ik u dit papiertje als tegenprestatie overhandigen?" aei hü lachend. Hü legde het voor Elgood neer, die met klim mende verbazing las: ....Ik. Thomas Rowlands, verklaar hiermede. Hayden Wentworth te zullen beschouwen ah mün compagnon, zoodra hü van Sir Elgood de toestemming tot zün huwelük met diens doch ter Conhy zal hebben verkregen HU las en herlas het eigenaardige document en ’tenslotte kwam er een glimlach op zün ge laat. die zich tot een gullen, vroolüken lach ont wikkelde .Mün waarde Wentworth," aei hü- Jk geloot dat ik mü in Jouw capaciteiten toch nog ver gist heb. Je bent nog handiger dan ik dacht. Eigenlük moest Ik je...." Hü stak gemaakt dreigend zün vinger op. „Te laat, münheer Elgood." lachte Hayd „Ik heb zwart op wit en daar is niets aan te ver anderen. Ik ben van nu af de compagnon van münheer Rowlands en daarmede tevens uw aanstaanden schoonzoon." Elgood kruiste de armen over elkaar en scheen na te denken. ,Jtn als ik nu mün toaatamming eens terug neem Hayd haalde dreigend het document te voor- schün. „Wel," aei de oude man toen goedkeurend. ,4e laat je niet van de arüs brengen ook, zie ik en ik moet zeggen het is bewonderenswaar- dig. Werkelük, het zou zonde zün, als de mooiste speculatie van zulk een uitstekend koopman mislukte." Hü drukte hem stevig de hand „Het is allright. Hayd. Neem haar en wees gelukkig." Een half uur later zaten twee gelukkige jonge- menschen wederom in het donkerste hoekje van den tuin, evenals nauwelüks een dag geleden, maar nu speelde het maanlicht met den glans van twee gladde gouden ringen, die aan hun vingers schitterden, als bewüs dat de grootsche speculatie' van Hayden Wentworth volkomen geslaagd was. *t Is maar met het oog op juffrouw Yvetta.... En veronderstel eens dat hü on schuldig was en door mün verklaring in ver- schrikkelüke moeilükheden werd gebracht! Ik dacht, dat de majoor den naam had genoemd? Ja..., Ik heb t heel duldelük gehoord. En toch. Wie is het? Ik bedoel: welken naam heeft Winkler genoemd? Toen hü naar buiten kwam, risp hü: „Hulp! moord!.... Eberhard Eltz heeft mü overvallen.... en geschoten...." Toen sloeg hü tegen den grond en verloor het bewustzün. Dr. Otto was hevig geschrokken. Hü keek den touwslager ongeloovlg aan Niet mogelük! Heb JU dat wezenlük ge hoord? jü alléén? Of was er nog iemand bü? Of ik alleen was? Dat weet ik niet, want R keek niet om mü heen. Misschien beeft ook Verscheidene andere leden juichten de voorgestelde regeling warm toe. populaire huwalgkMltaet onder volte nrantle. gemerkt en geborduurd, nog geer h. asaVmaart esoastereollectw ■ün Vele leden stelden de vraag, of het geen juistere politiek ware gweest, de vrü aan- zienlüke belastingverlagingen, welke worden voorgesteld, achterwege te laten, waardoor het bedrag, dat uit nieuwe heffingen of uit verhooglng van bestaande heffingen moet komen, aanmerkelük lager zou hebben kun nen blüven. Zü bevalen het volgen van een zoodanige gedragslün alsnog aan. Alles bijeen zagen vele leden In de natio nale inkomsten- en winstbelasting een in gewikkelde, groote perceptiekosten elachen de heffing, die, in strijd met de rechtvaar digheid, een verschuiving van den belasting druk naar het minder draagkrachtige deel van de bevolking met zich zal brengen. de knecht van den schoenmaker het gehoord Maar, dat ik ’t heb gehoord, en goed geboord, daar kan ik n eed op doen. Maar, nietwaar, dokter, ook u beschouwt het als onmogelük en daarom zult u begrüpen De bejaarde geneesheer, die reeds dertig Jaar te Vriebusweller was gevestigd en er iedereen kende, maakte een beweging alsof hü lets van zich wilde afwerpen. Weliswaar een weinig bleek, maar toch met zün gewone kalmte, ant woordde hü: Of ik het al dan niet als mogelük be schouw, beste Hofer, doet niets ter zake. Wanneer men zich op medisch standpunt plaatst, is het in ieder geval aannemelük, dat reeds het eerste - vermogen van heeft. Zeker Winkler zün aanrander, die hem waarachün- lük van achter besloop, niet goed gezien heeft. Maar in deze kwestie is het woord aan de Justitie Wat jou betreft. JU hebt je eenvoudig te houden aan den elementalren plicht van den staatsburger: eenvoudig «n zonder reserve zeg gen. wat je weet, om de autoriteiten in te lichten. Ik moet het dus zeggen In leder geval. Achter hen. op de straat, kwam er beweging. De personen, die Winkler s Ujk omringden, gingen achteruit. Verscheidene heeren en een paar agenten naderden met snellen tred de plaats van de misdaad. ■t Waren de distrlctsrechter, Mr. Klarmann, met zün griffier, de gemeenteveldwachter

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7