ONSBLA» Hardnekkige strijd tusschen Polen en Russen in van aan Molotof poogt zich te rechtvaardigen Inval der Sovjettroepen Oost-Polen Veertien dagen van strijd het Westfront I (filfnlhnde’S K 1 Het heden nieuws van FISK SAFTI-FLIGHT Krachtige druk op de Siegfriedlinie Bezorgdheid in de randstaten Bomaanslag in Berlijn I Saradjogloe naar Moskou NIEUW ROOD M, m Bessen-aperitiefA n Tl EERSTE LEGERBERICHT DER SOVJETS NIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 Roemenië Hitlers adjudant plotseling overleden Rome acht onvoorziene gevolgen mogelyk DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Toegang tot het Duitsche ministerie van Luchtvaart vernield Het Weer I Russen aan Roemenië Sovjet-Rusland blytf toch neutraal! De Russische plannen Rome v de grens van Zondagmorgen om zes uur Moskouschen tijd zijn de Sovjettroepen over de geheele Poolsche Oostgrens, van Polozk in het Noorden tot Kamnez-Podolsk in het Zuiden, gelijktijdig Polen binnen gerukt. De Polen boden over het geheele gebied hardnekkig weerstand aan den Russischen inval. Men verwacht, dat de Sovjettroepen héden de Duitschers bij Brest-Litovsk zullen ontmoeten. De situatie van het Pool sche leger Verklaring van de ambassade te Londen 4 telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie O verlof terug var» O Randstaten De afgeloopen dag en nacht hebben aan het haar industrie en landbouw N00RDH0LLANDSCH DAGBLAD De dorpen, die door de Duitschers op de Polen worden veroverd zijn meerendeels door granaten, bommen en brand verwoest de tevoren te hebben verwoest. wijzigingen posities. door deze De nieuwe flottieljeleider .Jacob van te water gelaten. Het schip Heemskerck” is Zaterdag te Amsterdam glijdt in zün element Een prachtige kar die men maar half vertrouwt Is als een mooie schotel zonder xout Uw grootste zorg zty veiligheid het zout voor ieder die auto rijdt Warschau volgens Duitsche berichten be reid te onderhandelen over de overgave van de «tad. LONDEN. 17 Sept. (Reuter.) De Russiscr.e inval in Polen wordt door de meeste Londensche bladen onvoorwaradelfjk veroordeeld, hoewel ne< feit, dat er een duidelijk verschil van meening s over de motieven van Stalin tusschen be langrijke organen als de Times en de Daily Telegraph, de gedachte doet rijzen, dat het Russische raadsel nog niet tot ieders bevredi ging is opgelost. De Daily Telegraph legt Stalini, besluit uit als een maatregel van zelfbescher ming tegenover Duitschland. Het is duidelijk genoeg, aldus het bald, dat Rusland ongerust is over de snelheid van den Dultschen opmarsen en de bedreiging die daardoor voor de Russische westgrens ontstaan is. Rusland heeft besloten, dat niet geheel Polen onder Duitsche overheei,- sching zal komen. Te Moskou verluidt, volgens Reuter, dat de Sovjet-regeering voornemens is Slleziè. Danzig en den corridor aan Duitschland te laten, de Westelijke Oekraïne voor zich te behouden en een Poolschen bufferstaat te vormen. ANKARA, 17 Sept. (Reuter). Als gevol* van een besluit van het TWrkscbe kabinet aal de minister van Bnitenlandeche Zaken. Saradjogloe, zoo spoedig mogelijk op Mt- noodiging van de Sovjet-regeering naar Moeken vertrekken. Kr loopen hardnekkige geruchten, dat Turkije een nieuw verdrag met de Sovjet-Unie zal sluiten, hetwelk ten doel heeft de banden der Rusaioch-Turksche vriendschap te versterken. LONDEN. 17 Sept. (Reuter) Uit Duitschland wordt gemeld, dat de dood van Ernst Bahia, sen van Hitlers adjudanten, aanleiding heeft gege ven tot vele gissingen. Behalve dat hij plotseling overleed, terwijl hij met Hitler aan het front was, hebben de berichten van zijn dood geen bij* zonderheden medegedeeld. Bahls stond in nauw contact met Hitler. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boe karest: Roemenie is, naar hier wordt vastge steld, wel is waar door een militair pact en eer verdrag van bijstand met Polen verbonden, doen deze overeenkomsten treden bij een Sovjet-Rus cisshen aanval op Polen niet In werking. Roemenië kan na kennisneming der Russi sche motiveering uit den onder volledige in acht neming der Roemeensche neutraliteit vol trokken opmarsch in Polen geenerlel aanvals- handelingen afleiden. Een Poolsche regeering aldus het bericht, bestaat de fatco niet meer Onder deze omstandigheden blijft Roemenië bi ce tot nu toe gevolgde politiek van strikte neu traliteit. Mijnheer de ambassadeur. Ingesloten doe Ik u een afschrift toekomen van de nota der Sovjetregeering van 17 September 1938 aan den Poolschen ambassadeur te Moskou. Ik heb de eer u In opdracht van myn regee ring er van in kennis te stellen, dat Sovjet- Rusland een politiek van neutraliteit zal voort zetten in de betrekkingen tusschen Sovjet-Rus land en uw land. Ik heb de eer te zijn enz. Deze tekst is overhandigd aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland. Italië. Iran, China, Japan. Groot-Brlttannië, Frankrijk, Afghanistan. Vereenigde Staten, Turkije. Fin land. Bulgarije, Letland. Mongoolsche volks republiek. Denemarken. Estland. Zweden. Grie kenland. België, Roemenië. Litauen, Noorwegen en Hongarije. Aan Nederland werd geen nota gezonden, daar zooals men weet de Nederlandsche regeering geen diplomatieke betrekkingen met de Sovjets onderhoudt. Duitsche druk op de Fransche troepen bij Zweibrucken; de strijd in het gebied van Moezel en Blies. Het bericht, dat de Sovjet-Russische troepen Polen zijn binnëngerukt, aldus Havas, werd by het Italiaansche publiek eerst Zondagmiddag bekend door een Stefanibericht, dat via de ladlo uitgezonden werd. Het bericht maakte die pen indruk op de bevolking. Tot nu toe neemt men in officieuze kringen de grootste reserve in acht. Wel geeft men te kennen, dat de han delwijze van Sovjet-Rusland onvoorziene ge volgen kan hebben. Extra treinen voor keerende militairen. front tusschen Rijen en Moezel bovendien es sentieels wijzigingen gebracht in de onder scheiden posities, afgezien van rectificaties, waartoe de Duitsche troepen overgingen ontruiming van zekere plaatsen, na Met transportvliegtuigen worden ten behoeve van Duitsche infanterie rijwielen naar het Poolsche front vervoerd. De aankomst van een vliegtuig op een der vliegvelden Bomaanslag bij het ministerie van Lucht vaart te Berlijn. Dr. H. NANNING’s Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. maakt het ia> brengen makkeUik Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten i fl. 1.50 per doosje van 12 stuks H NANNING’* PUr. CUm F.brwk. N V MN HAAG. Stefani meldt, dat de Russische troepen Zondagavond Zaleszczyki bezet hebben en in contact met de Roemeensche grens- autoriteiten zijn gekomen. De Turksche minister van Buitenlandsché Zaken. Saradjogloe, naar Moskou. In Estland en Letland, aldus Havas, is oe vrees voor een inval van de Sovjet-troepen, die reeds sinds geruim entyd bestond, nog toege nomen. Belangrijke troepenconcentraties, voor het meerendeel bestaande uit gemotoriseerd» afdeelingen, znjj aan de Baltische grenzen waar genomen. Diep is ook de indruk, dien de Sovjet-Russi sche inval bij de bevolking in Litauen gewekt heeft. Op het departement van Buitenlandscha Zaken te Kaunas heeft de regeering haastig een conferentie belegd. KORENHAGEN, 17 Sept. (Reu ter). Volgens den Berlynschen cor respondent van Politiken is de ge heele ingang van het Duitsche minis terie van Luchtvaart in de Leipziger- strasse te Berlijn verwoest, vermoe- delqk door een bom. Alle ruiten aan de zijde van het gebouw, welke uitziet op de Leipzigerztrasse zijn, naar verklaard wordt, vernield. De ontploffing heeft ook de vensters vernield van een groot tegenover bet ministerie gelegen warenhuis. BERLIJN. 17 Sept. (DNB>. Het officieele Rus sische legerbericht over de operaties van het roode leger in Polen is door alle Sovjetzenders uitgezonden Het zegt, dat de Sovjettroepen Zon dagochtend de Poolsche grens van de Dwina in het noorden tot de Dnjestr in het zuiden over schreden hebben. Nadat de zwakke tegenstand der Poolsche voorposten was gebroken, werden in het noorden de plaatsen Olebockie en Molo- deczno en andere plaatsen bezet. In de richting van Baranowitsj werd de Njemen overschreden en de plaatsen Mir en Snow, alsmede het be langrijke spoorwegknooppunt Baranowitsj bezet. In de westelijke Oekraïne werden de steden Row- no. Doebno; Tarnopolen en Kolomea reeds bezet. Door het oprukken naar Kolomea is de grens tusschen Polen en Roemenië reeds voor het grootste gedeelte afgesneden. De Sovjet-lucht- macht heeft zeven Poolsche jagers en drie bom bardementsvliegtuigen neer geschoten. De troe pen van het roode leger, aldus het legerbericht, werden door de plaatselijke Wit-Russlsche en Oekrainsche bevolking met gejuich begroet. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of A«B- geboden, geplaatst onder de Omroepor- rubriek 10 et- per regel. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 296 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN behaagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarlel voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie vorztrekt. De inval der Sovjet-troepen in Ooit- - Jiolén. De voorzitter van den Sovjet-Róssingen raad van volkscommissarissen en volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft Zondagmorgen een door alle Sovjetaenders uitgezonden radiorede uitgesproken, waarin hij mededeeling deed van den hedenmorgen voltrokken opmarsch van het roode leger in Oost-Polen en dese daad poogt te rechtvaardigen. perkt blijft tot de berooving van Polen. De Russen, die ongetwijfeld verrast zijn door de snelheid van den Duitschen opmarsch, hebben zich gehaast de hun beloofde gebieden te be zetten, voor het te laat was. In ieder geval is men van meening, dat Duitschland de distric ten In Oost-Galicië, waar zich de petroleum- bronnen bevinden voor zich zal reserveeren, onverschillig of de bevolking Oekralnach Is of niet. Uit Berlijn wordt over dezen bomaanslag ge meld aan Belga: Gisteravond heeft zich in een magazijn in de Lelpulgerstrasse tegenover he* ministerie van Luchtvaart een ontploffing voor gedaan. Van Duitsche zijde zegt men. dat de pleger van den aanslag weldra zal worden gearres teerd en dat men tot nog toe geen enkele ver klaring over deze gebeurtenis kan geven Het is niet mogelyk zich met zekerheid een oordeel te vormen over den omvang van de ontploffing, daar het verkeer door de politie werd verlegd. Men merkte slechts op, dat de ruiten in ver scheiden vensters vernield waren. PARIJS, 17 Sept. (Havas). Na de eerste veertien dagen van oorlog aan het Weste lijk front ziet de militaire toestand er thans als volgt uit: Een deel der Fransche troepen welker mobilisatie thans geëindigd Is, is een twin tigtal kilometers vóór de Maginotlinie op geschoven langs het geheele front van R(jn tot Moezel. Zy dringen thans overal Duitsch grondgebied binnen en verzekeren de volkomen onschendbaarheid van het Fransehe gebied. Anderzijds ligt de vijand sterk verschanst in een aantal stellingen, de Siegfriedlinie genaamd. Men spreekt-mm of meer onjuist van Sleg- fried-linie.’Een juister benaming zou zijn Sieg frieds tellingen. Deze volgen zooals men weet den loop van de Lauter, vervolgens van de bergkammen van de Haardt, de heuvels in de streek van Pirmasens en Zweibrücken en dan den middenloop van de Blies. Het geheel der Duitsche versterkingen gaat dan langs de Saar naar de hoogten aan den rech teroever vn deze rivier. Doch terwijl de Magi- uotlinie bestaat uit een opeenvolgende reeks van groote werken, schijnt het niet dat de Siegfriedlinie uit veel groote forten bestaat. Het is veeleer een hoopje kleine werken, die el kander wederzyds in alle richtingen flankee- ren. Dit kan blijken uit de bezorgdheid te voor komen dat een ten gevolge van de haast by den bouw of om een geheel andere reden ge brekkig maaksel de buiten gevechtstelling me debrengt van een beslissend element voor de verdediging. Toch bestaan er eenige groote werken en met name een groot fort in de directe buurt van Saarbrücken. Natuurlijk zijn deze lalryke kleine werken, welker algemeene rang schikking den vorm heeft van de ligging der oogen van een stoof, bedekt met prikkeldraad versperringen, mijnenvelden en tankversperrin- gen. In dit verband is bet belangwekkend op te merken, dat waarschljniyk met bet oog op het gebrek aan staal de Duitsche genie geen ge bruik heeft gemaakt van metalen rails voor de inrichting van tankversperringen. doch van lange pylonen gewapend beton, die stevig ge plaatst zyn op ondergrondsche sokkels, die eveneens van beton zyn uitgevoerd. Na een korte schets van den door een snel len opmarsch der Duitsche troepen in Oost- Europa ontstanen nieuwen toestand en van het ingetreden bankroet van den Poolschen staats vorm, zooals hij tot dusverre bestond, ver klaarde Molotof, dat de ineenstorting van Polen een voor de Sovjet-Unle als nabuurstaat in toe nemende mate dreigend karakter had aangeno men. Desondanks was de Sovjet-Unie tot het laatste oogenblik neutraal gebleven. Het kon echter niet verder werkeloos toezien bij de ont wikkeling. Bovendien kon niemand van de Mos- kousche regeering verlangen, dat zy onver schillig stond tegenover het lot van de onder drukte en door de Polen van haar rechten be roofde Wit-Russische en Oekrainsche be vol- '‘•Ring in Oost-Polen. De Moskousche regeering acht het veeleer haar plicht de hand tot hulpverleening te rei ken aan de stam- en bloedverwante bevolking van de westelijke Oekraïne en het westelijke Wit-Rusland. De Sovjet-Russische troepen hebben derhal ve de Sovjet-Russische grens, zooals die tot dusverre bestond, overschreden om het leven en eigendom der bevolking van de westelyke Oekraïne en het westelyke Wit-Rusland onder bun bschermlng te nemen. Bovendien zou de Sovjet-regeering steeds be reid zyn het Poolsche volk te helpen om te ontkomen aan de vreeselijke Catastrophe, waar in het geraakt is door de avontuurlijke en ge- Fetenlooze politiek van zijn regeering. Het roode leger, zoo ging Molotof verder, ■taat thans voor een eervolle taak en de Sov jet-regeering is er .Zeker van, dat het leger deze taak in volle discipline ten uitvoer zal leggen. De bevolking van de Sovjet-Unie wordt opgeroepen om het leger bij deze taak door eerlijken en opofferenden arbeid van lederen enkeling te steunen. De regeering is niet voor nemens de voorziening van de bevolking met le vensmiddelen of andere waren aan beperkingen te onderwerpen. De geheele bevolking der Sov jet-Unie staat, zoo besloot Molotof, in deze oren achter de regeering en kan nieuwe, weeV- (alooze successen op het gebied van den vreed- karnen opbouw van haar Industrie en landbouw togemoet zien.- lige agressie heeft de Sovjet-regeering zich daarom zelf als schender veroordeeld van haar internationale verplichtingen. Zij is aldus opge treden in strijd met alle moreele beginselen waarop Sovjet-Rusland beweerde zijn buiten- landsche politiek te baseeren sedert het tot den Volkenbond was toègetreden. IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIlinilHHIIIIIIIIIIIIIIIiiiic S ^iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiHniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiniiii^ VERWACHTING: VOOR BET GEHEELE LAND: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering In temperatuur, matige tij delijk krachtige meest Noordoostelijke wind. Naar de meening van Poolsche kringen te Moskou Is de Russische agressie te karakteris tieker, omdat het oprukken der roode troepen •ien terugtocht der Poolsche strijdkrachten, die »ch nog bij Wilna bevinden en die naar Roe menië trachten terug te trekken, wel moet af snijden. Deze Poolsche troeperrt gullen dus ge dwongen zijn met de Russen slag-te leveren om t® probeeren zich een weg te banen. De Polen tc Moskou rekenden er dan ook op. dat hun regeering Fransche en Engelsche hulp tegen de Russische agressie zou vragen op grond van de bestaande verdragen. Hoe het zy, de algemeene meening is, dat iedere Poolsche weerstand on- mogelyk wordt. In het diplomatieke corps beeft de opwinding haar hoogtepunt bereikt. vefrtegenwoordlgers der randstaten toonen kich meer en meer ongerust. Niemand twijfelt kr aan, dat de Russische Inval plaats grijpt krachtens een voorafgaand accoord met Duitsch- tand en men vraagt zich* af of dit accoord be- •i - Het meldt De tekst der nota, welke de regeering der Sov jet-Unie in den ochtend van den 17en Septem ber aan de ambassadeurs en gezanten der staten, welke diplomatieke betrekkingen onderhouden met de Sovjet-regeering, heeft overhandigd, luidt: De Poolsche ambassade te Londen verklaart; Op 17 September om vier uur ’s ochtends zijn Sovjet-troepen de grens van Polen op vele pun ten overgetrokken. Zij ontmoetten er direct krachtigen tegenstand van de zijde van het Poolsche nationale leger. Het voorwendsel der Sovjetregeering voor de rechtvaardiging van deze flagrante daad van directe agressie is. dat de Poolsche regeering heeft opgehouden te bestaan en het grondge bied van Polen heeft verlaten, aldus de Pool sche bevolking in het gebied buiten de zone van den oorlog met Duitschland zonder bescherming achterlatend. De Poolsche regeering kan niet in discussie treden over het voorwendsel, dat de Sovjet regeering heeft verzonnen omde schending der Poolsche grens te rechtvaardigen. De Pool sche regeering Is verantwooroepjk jdgens den President der Republiek en het op behoorlijke wyze gekozen nationale parlement. Zy werkt op Poolsch grondgebied en zet den oorlog tegen de Duitsche aanvallers met alle middelen, welke in 'haar vermogen liggen, voort. Door de daad van directe agressie. Zondag ochtend door de Sovjetregeering gepleegd, fs het Poolsch-Russische niet-aanvalspact, dat op 25 Juli 1932 te Moskou is gesloten en waarbij beide partyen zich wederzijds verplichtten zich te onthouden van iedere agressieve actie of aanval jegens elkander, op flagrante wyze ge schonden. Bovendien werd op 5 Mei 1934 by te Moskou onderteekend protocol bovengenoemd pact verlengd tot 31 December 1945. By over eenkomst op 3 Juli 1933 te Londen gesloten kwam Sovjet-Rusland en Polen tot overeen stemming over de definitie voor agressie. Door haar thans begane daad van moedwil- ti De volgende dramatische gebeurtenissen gingen aan dezen inval vooraf: Zondagmorgen om vier uur ontbood Molotof den Poolschen gezant bij zich. Toen de gezant kwam wilde Molotof hem de Russische nota overhan digen, waarin van den opmarsch kennis gegeven werd. De gezant Grzybowski weigerde evenwel deze nota in ontvangst te nemen. In den loop van den Zondagmorgen heeft de Sovjet-regeering aan alle bij haar geaccrediteerde regeeringen nota’s laten overhandigen, waarin van haar invalsbesluit kennis wordt gegeven. Moskou zegt in deze nota, dat het den Poolschen staat als niet meer bestaand beschouwt en dat dus verdragen met Polen vervallen zijn. Voorts, dat de Sovjet-regeering haar neutraliteit in het huidige conflict handhaaft, maar niet neutraal kan blyven tegenover de gebeurtenissen in Polen. Van Duitsche, Italiaansche en Russische zijde wordt gemeld, dat de Poolsche regeering zou zijn gevlucht, doch van deze berichten is geen beves tiging te krijgen. Zij worden van Poolsche zijde categorisch tegengesproken. I fl. 2.85 p literfleschW^; Ër bestaat een diepgaand verschil tusschen de Maginotlinie en de Siegfriedlinie. niet al leen voortkomende uit de beide opvattingen vau versterking, doch ook door de zeer ver schillende tijden, waarin de werkzaamheden zijn tot stand gebracht. Frankryk ‘heeft nauw gezet en In den loop van een groot aantal ja- ren zijn uitgebreid stelsel van versterkingen, welke van Zwitserland tot de Belgische grens loopen, opgebouwd. Anderzijds heeft Duitsch land slechts twee en een half jaar tijd gehad om een even belangrijk werk te voltooien.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9