NIEUWS HOORN AR AL L 9 kranten D en Tusschen licht donker ze snakken - er naar - DE TOESTAND VAN HET POOLSCHE LEGER DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 KANTONGERECHT Mutatie UIT SCHAGEN Huize Wie helpt? RÖNTGENTOESTELLEN niet weg; Uw naar en HET ROODE KRUIS G F Gemeenteraad van Wierlngermeer GESLAAGDE MISSIEDAG IN „DE ROODE LEEUW” Bezichtiging Voorhout Huize Aanmelding Opbrengst collecte „Voorhout” gereed COMMISSIE VAN OVERLEG SURINAME EN CURAQAO Een kapitein van den staf over den onverwachtschen aanval in den rug Iets voor Sherlock Holmes BURGERLIJKE STAND XJ^vZ Q« transportcolonnaf MLJ ’n Kwaaie rakker paters ■C5- Een sieraad voor de stad Ie was om td iet eei i i scherf vrije een schuilkelder van 60 M. lang. werpe men .Jongens" was nog stuur ze op vrienden kennissen onder de gemobiliseerden; ▼1 het by de regeling van de voedselvoorziening de voorstel, 4 Radlo-Mdlscb* •driesen maar op re ax Be Fit. dal 'ver hei Meo maakt hierna amok en rent het achterna. Zij zoekt bescherming bjj den zijn bewerkt, Wjj vernemen, dat de heer Blomhof, opzich ter van den weg bij de NB., wordt overgeplaatst naar Alkmaar. en en Naar wij vernemen overweegt de .regeering de wet van 9 Juli 1931 houdende regelen be- ti effende het hebben van Röntgentoestellen en het In voorraad nouden van radio-actieve stof fen in 1940 in werking te doen treden. missionaris, die het slachtoffer van den Amok- maker wordt. De wonde van pater Jacobs geneest echter langzaam en zoo kan hij vanaf zijn ziekbed nog een vruchtbaar apostolaat verrichten. Het einde komt met het doopfeest van zijn trouwste leerlingen. B. FELS. C. A. DE RUIJTER. W. D. J. APPEL. K BLAAUBOER. vermisten opsporing diverse Instanties zal zorgdragen, Indien men zich opgeeft voor vrijwillige diensten genoemd hierboven onder 5, 6. 7 en 8. De burgemeester doet daarom een dringend beroep op de burgerzin van Alkmaarsch inge zetenen, ongeacht rang of stand, zich beschik baar te stellen voor dezen vrij willigen burger lijken dienst. 1 1 I Het Hoofd van de Vrijwillig* Burgerlijke Dienstverleening. v. d. Hkl'Vr.L». LC Uitze med< word 1 get het dui var •er wel ten pla dus rak E ave her ach In 1 and mot wes dur nul t schap en geloof. De man noem drev< Coca] sta. kleeren,eedl< ctfien naar nooddrurtlgaa 1 i/k buitenland Crgaalaatlè hulpaotlaa b() ra^xn en nood e Katholieke Unlvendteit steunen Is een praktisch apostolaat en eea ware Kruistocht voor weten- P»J»> ■B IUAB De luchtoorlog eischt van de vliegers veel durf en moed. Hoewel zijn vliegtuig door afweergeschut zwaar beschadigd werd, wist de piloot zich toch met zijn toestel in veiligheid te brengen Meo, met <k>k nu weer bij ruiming van bouwvallen etc. Inslaan van oommen, granaten enz.: by de redding van de slachtoffers daar- by het vervoeren van gewonden en zle- 72-jarige Enkhuizer er 12e. bij de evacuatie van gewonden, zieken, kinderen en ouden van dagen naar het veilige platteland; 13e. by alle verdere diensten, welke In tijden van nood door den burgemeester krachtens art. 326 van de gemeentewet van de burgerij kan worden gevraagd. Ook de aanmelding voor deze diensten rich ten aan het hoofd van de Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening, die voor doorzending aan de By het hoofd van den dienst voor de Vrij willige Burgeriyke Dienstverleening, Doelen straat 30. op alle werkdagen van 7.30 tot 9 uur des n.m. behalve Maandag- en Zaterdagavond. Voor aanmelding vrouwelijke hulp afzonderlyk loket. Bovendien moeten thans reeds de voorberei dingen getroffen worden voor de hulpverlee ning, welke onverhoopt noodig zal zyn, Indien ook ons land by een gewapend conflict zou worden betrokken. Daartoe is hulp noodig: 5e. by brand en ongevallen ter assistentie van brandweer en geneeskundigen dienst; 6e. by ruiming van bouwvallen etc. na Het was aan den donker, toch behoefde het licht niet welke door de commissie voor huishoudelyke voorlichting ten plattelande in de Prov. Noord- Holland zullen worden gegeven in de Wlerin- germeer. Aangeboden werd voorts de gemeentereke- ning over 1938, sluitende wat den gewonen dienst betreft met een batig saldo van ƒ39.089 97 en wat den kapitaaldienst betreft met een nadeellg saldo ad 15.272.64. Tot dit gufistige resultaat van het dienstjaar 1938 hebben in de eerste plaats bygedragen de uitkeeringen wegens de gemeentefonds- en per- soneele belasting, waarvan hoofdsommen en opcenten byna 16000.— meer opgebracht heb ben, dan door den betrokken inspecteur der directe belastingen aanvankelyk werd ge- De flats zyn ongemeubileerd, alleen glasgor- dynen hangen er. Doch enkele Alkmaarsche firma's hebben een paar kamers en slaapka mers ..aangekleed” om te laten zien, wat er van te maken is. Zy zijn daarin uitstekend geslaagd.. Wij hebben hier slechts heel vluchtig al het schoons wat hier te zien is. kunnen aantippen. Wie er persoonlyk van genieten wil, krygt daarvoor dezer Ijagen ruimschoots gelegenheid. De velen, die hier zullen komen en waar door tegeiyk offeren voor een mooi doel zul len met ons tot de overtuiging komen, dat, dank zij het lofwaardig en moedig initiatief van een Alkmaarder, door een Alkmaarsch bouwbu reau, byna geheel met Alkmaarsche vaklieden, onze stad een inrichting ryker is geworden, «•elk een prachtig stadsdeel nóg mooier maakt, en die. economisch gezien, een zegen kan Wor den voor burgery en gemeente-schatkist. Een der fraaiste gebouwen van onze stad was ongetwyfeld de hoog gelegen villa aan den Kennemerstraatweg. voor ongeveer 35 jaar daar door mr. W. C. Bosman gebouwd. De archi tect Hanraat was de ontwerper van deze op een kasteel gelijkende patriciërswoning. Na het overlijden van mr. Bosman stond het huis langen tyd onbewoond, en toen het vrywel uitgesloten bleek, dat in dezen crisistijd een particulier een dergelyk huls zou kunnen be wonen. werd ernstig overwogen het geheel aan een bouwcombinatie te Verkoopen, die het pand zou sloepen en op den grond blokken midden- standswoningen zou bouwen. Een dergelyk plan zou dit plekje, een der fraaiste van onzen Hout, onherstelbaar bedorven hebben. Op het laatste oogenblik echter is dit funeste plan verhinderd door een zyn stad liefhebbend burger. Dr. H. Hofstee, directeur van „Het Hooge Huys" zag de mogelijkheid om deze schending van stads- en natuurschoon af te wenden, en tegelyk aan Alkmaar een inrichting te schen ken, die tot den bloei ervan zou bydragen. Hy overwoog, dat tegenwoordig vete gefortuneerde menschen zich op hoogeren leeftyd gaarne laten verzorgen in een comfortabel ingericht rust huis. Dit huis was met een aanzieniyken aan bouw daarvoor uitstekend geschikt te maken. Een stichting werd in het leven geroepen, wel ke aan het bouwbureau Ringers alhier opdroeg plannen te maken. In Maart vorig jaar werd daarmee begonnen en zóó snel ging alles In zn werk, dat reeds In Augustus daaropvolgende de bouw een aanvang kon nemen. Nu, ruim een jaar nadien, is het groote werk kunnen bereiken om daar dienst te nemen by het Poolsche legioen. De Poolsche officieren zyn diep geschokt door het feit, dat zy tengevolge van den Russlschen opmarsch In hun rug gedwongen waren, den stryd op te geven. De Polen zyn er volgens den correspondent vast van overtuigd, dat de oorlog minstens drie jaar zal duren en zyn van meenlng, dat de twintig ja ren van Poolsche onafhankelykheld de kostbaarste ondervinding zal biyken tg zyn voor de grondvesting van het moreel der natie. Te Chernowltz zyn ongeveer 60.000 militairen en vluchtelingen aangekomen. De vluchtelingen, die er minder gunstig aan toe zyn, bemerken, dat hun zlotys byna waardeloos zyn en wen schen terug te keeren naar het gebied, dat door de Russen is bezet. Volgens alle hier ont vangen berichten moet de toestand daar tame- iyk vredig zyn. O 0 s u ia teder huls ken Lid van 't Booda bvia Foatglre 11110 <Mla.eootrlb.f 1.» ■ocrBMaruui rocdk nou De coHecte, die gisteren ten bate van de tuberculosebestryding ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Nederlandsche Spoorwegen Is gehouden, heeft opgebracht de somma van 66,72 S- Verleden week had de chauffeur, O. V., terecht gestaan, omdat hy er van verdacht werd een driewieler omver te heb ben gereden. V. had toen verklaard, dat deze fiets al ongeveer drie weken geen rem meer had en dat niet hy. maar de bestuurder van den driewieler de schuldige was. Nu getuigde mej. O. M. K„ die het hoekhuis WesterstraatKlopperstraat te Enkhulzen be woont. en die het voorspel van de aanrijding door het venster gevolgd had. Onder het genot van een geurig kopje thee had zy den vracht wagen van V. achter de flets zien ryden, zoodat V.. als hy de Klopperstraat had willen inslaan, beslist gesneden moest hebben. V. had verleden week beweerd, dat hy de fiets al 70 meter voor bij was. doch dat werd door de Juffrouw, die zeer beslist was in haar verklaringen, gelogen straft. Zy zette ten overvloede nog berekeningen op over de lengte van haar huis, de breedte van het trottoir en den afstand van het tweede raam van haar woning van den hoek van de Klopper straat, zoodat het zoo duidelyk mogelijk was. dat V. en niemand anders- het ongeval had ver oorzaakt. Het was het beste geweest, als hy rustig achter de fiets was blyven ryden tot ge noemde straat en deze daarna was ingeslagen. Er bleef den ambtenaar weinig anders over dan een flinke boete, 30 of 20 dagen, te vragen, wat V. de opmerking ontlokte: „t Valt me mie rakel tegen." De kantonrechter vond de helft völdoende. V. zal ook nog een civiele vordering ad 3.50 aan den beryder van den driewieler hebben te betalen. ,,’t Is n kwaaie rakker." deed de caféhouder weifelend. De Kantonrechter richtte zich vragend tot den getuige H„ die* dien nacht ook „te ballen" was geweest. ,.’n Opschepper.” luidde diens oordeel, „maar ik ben niet bang, hoor!" Ook In het verbaal bleek te staan, dat D. zich tydens het verhoor als een groote schreeuwer en aartsleugenaar gedragen had. Blaffende honden byten niet,” zei mr. Van den Brandcler. waarna met een boete van 5 ook deze zaak weer afgehandeld was. H. M. de Koningin bracht Woensdag een bezoek aan den Helder’H. M. de Koningin inspecteert de eerewacht 9.10 uur met zyn autootje uil ken naar Hoorn en hy hZ gang gereden, zoodat hy /later d' Nieuweweg moest zyn. HU lang by dit tydstip gehadk byna op verd.'s wagen ge] aardedonker, vanwege het het laatste oogenbük, juist pen te ontketenen, maar sneuvelt zelf. Wesas vader, wil nu zyn Jweeden zoon Keil Kadoe laten trouwen, maar c weigert het meisje. Hierdoor wordt weder een oorlog ontketend, die echter doo rde militairen wordt verhinderd. Kórt na. deze twisten wordt pater Jacobs in .deze streken tot missionaris oenoemd. Als zeühem zien komen, schieten de inlanders verschrikt weg. De pater bekommert zich om een kreupelen Jongen. Wat by de inlanders veel verbazing wekt. Ook Keli heeft dit gezien en stapt op den pater toe. Keil vertelt hem nu dat Doka, haar geliefde, in de gevangenis zit; De pater gaat naar Keli s vader en deze geeft hem verlof zyn missie- 4rbeid te beginnen. De pater bewerkt, dat Doka wordt vrygelaten. De haatdragende Meo echter begint nu te gen den missionaris te stoken. Hij slaagt erin Keli te rooven. De pater echter komt tusschenbeide en ver lost Keli weer. steekt uit wraak de hut van den pater in bra^d. de pater weet gelukkig zyn leven '-e rg> iffëi De regeeringspersdienst meldt: Naast de „Commissie van overleg voor econo mische aangelegenheden betreffende Neder- landsch-Indlë In buitengewone tydsomstandig- heden”. Ingesteld by beschikking van den mi nister van Koloniën, van 4 September JJ. -heeft de minister van Koloniën thans, by zyn be schikking van 18 September ingesteld een „Com missie van overleg voor economische aangele genheden betreffende Suriname en Curacao in buitengewone tydsomstandlgheden." In laatstbedoelde commissie is benoemd tot voorzitter mr. G. H. C'. Hart, hoofd van de 8ste afdeeling van het Departement van Koloniën; tot leden: D. C. Gomperts, directeur der N.V. Cultuur Maatschappy „Ma Retraite”, J. van Hasselt, directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappy N.V., J. O. H. Heldring, directeur van de Curacaosche Handel Maatschappy NV. A. Muhlenfeld. hoofd van de 7e afdeeling van het departement van Koloniën, G. J. W. Put man Cramer, voorzitter van den Ondernemers- raad voor Suriname en mr. A. van Traa, hoofd directeur van de Surinaamsche Bank N.V., tot lid tevens secretaris: G. J. Oppel, secretaris van de Nederlandsche delegaties In Internatio nale restrictle-cotnmissles. Dezer dagen werd in de plaatselyke bladen een oproep gepubliceerd voor het verrichten van Vrywillige Diensten. Deze oproep wordt opnieuw onder de ingeze tenen van Alkmaar gebracht, thans echter In Toen op den avond van den tweeden Augus tus een noodweer losbrak en de lucht verduis terd werd door dreigende Wolken, besloot de Hoomsche paardenhandelaar R. van B. op den Nieuwenweg naby Hoorn de bul maar rustig af te wachten, waarom hy naar hij tenminste verklaarde zyn paard en wagen in den berm van den weg neerzette. Licht had hy niet op, er waren trouwens geen lampen aan zyn wagen. Dien dag moesten de lichten om 9.20 uur ont stoken worden, en daar het naar hy V klaarde ongeveer negen uur was. behoei er geen verlichting op den wagen te zyn. Niettemin stond hy terecht voor het hy geen verlichting voerde, daar~eK tijdstip verschil van meening heerschtë De Hoomsche bakker R. v. d. O. 1 dat het reeds ver over 920 uur was. Hr itjebroea vertrok- •a matigen (20 op den zou geen enkel ba> .hebben, als hy nijt, (eden was. Het was Tpodweer, en pas op ogen hy een tegen ligger «rilde passeeren, bemerktp-hy denv-omer^ lichten wagen van den paardenhandelaar. Het plotseling remmen had 'slippen tot gevolg. De achterkant van den auto van v. d. R. raakte hlerby tegen een boom. Van B. verklaarde pertinent, dat zyn paard en wagen in het gras hadden gestaan, doch uit verschillende getuigenverklaringen bleek wel, dat dit niet het geval was en dat de wagen zich op den rijweg bevond. Het ging er nu maar om, hoe laat deze slip party had plaats gevonden. Was het na of voor 9.20 uur? Sherlock Holmes had hier een goede beurt kunnen maken. Ook de bus, die om 9.05 uur den Nadorst, het begin .van den Nieuwe weg. passeert, speelde hier een rol. Zoowel ver dachte als getuige hadden dezen bus. die enkele minuten vertraging had. gepasseerd, en daar het ongeluk dicht by den Nadorst had plaats ge grepen, ontstond er twyfel over de bewering van den bakker, betreffende het vertrek uit Lutjebroek. Waar er geen goede detectives aanwezig wa ren de vraag is trouwens of dezen het onop losbare geval zouden hebben ontward kon de ambtenaar moeiiyk anders dan vrijspraak vra gen. waar de kantonrechter en verdachte mee accoord gingen. Blo«avrui>- riuladianstxa kuip by Lour- dasuwuportM •az. Proltclörtrt parkharstxX- lln< soordeq. Rood» Kruis- hond«nvcr»«a. Zw«ta hulp by aArachen, wdatrVdan, Miw«d<rlaê«n Uitvlaaaliag krUgaga vanga- naOfhulp aan vluchtallncan De raad dezer gemeente kwam Dinsdagmiddag byeen onder voorzitterschap van burgemeester tr. 8. Smeding; sinds onze laatste byeenkomst. aldus de voorzitter, na allen welkom te hebben geheeten, hebben de internationale verhoudingen zich in dermate ongunstige richting ontwikkeld, dat ondanks de vele pogingen den vrede te hanohaven tussclien de groote mogendheden toch de oorlog is uitgebroken, als gevolg waar van in ons land tot de algemeene mobilisatie is moeten worden overgegaan. Het spreekt vanzelf, dat ook onze gemeente hiervan op t^l van wy- zen den invloed heeft ondergaan en.pog nader zal ondervinden. Een law.ne van circulaires en voorschriften geeft bergen werk aan het perso neel van onze secretarie, dat onder hiding van onzen volyverigen secretaris hieraan, met opof fering van alle krachten, manmoedig het hoofd biedt. Dank zy de medewerking van de bevol king van onze gemeente is de luchtbescher mingsdienst thans organisatorisch zoover, dat de grootste moeilykheden achter den rug zyn. poor de afdeeling Wierlngermeer van „het Nut van het Algemeen” is een druk bezochte voor drachtenavond gehouden, waar de bevolking voorlichting heeft ontvangen omtrent de geva ren, die by ernstiger wordende toestanden wer- keiykheld zouden kunnen worden. Met de bede, dat deze werkeiykheid ons be spaard moge worden, dat de oorlogvoerenden tot bezinning mogen komen vóór het te laat is, verklaar spr. de vergadering voor geopend. J4a vasstelling der notulen werden verschil lende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen; een verzoek van C. J. den Engel- sen om steun, als bedoeld in art. 13 der L. O.- wet, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies, evenals een verzoek van het hoofd bestuur van den C. B. T. B„ om de noodzake- lykheid uit te spreken van een Chrlstelyke Landbouwschool in de Wierlngermeer. en een verzoek van de Middenstandsvereeniging te S< hagen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van L. Loozen om toekenning van steun ter tegemoet koming in de vervoerkosten van zyn dochtertje naar de O. L. school te Middenmeer. Besloten werd den burgemeester, c.q. zyn plaatsvervanger aan te wijzen als vertegen woordiger der gemeente in de commissie van uitvoering op den vleeschkeuringsdlenst Bar- singerhorn. De Raad vereenigde zich vervolgens met het voorstel, de gemeente te doen toetreden als lid van bet genootschap „Flevo”, dat zich ten doel stalt het steunen en het wekken van be langstelling voor den arbeid van de in de Wle- ringermeer zoo bekende stichting voor het be volkingsonderzoek in drooggelegde Zuiderzee polders; de contributie bedraagt 35. per jaar. Besloten werd een subsidie van 20. te ver- leenen In de kosten der voorlichtingscursussen, Getrouwd: Gustaaf O. Merse en Geertruida E. Koopman; Pieter Oly en Trijntje Appel; Lambertus Schrassen en Jannigje Burger. Overleden: Cornells Neef, gehuwd met B- van der Beek. 56 jaar. gereed gekomen, dat wy niet andërs dan by- zonder geslaagd kunnen noemen. De heer Ringers, met zyn medewerkers Kroon en C. v. Reyendam, hadden een moeilyke op gave te vervullen. Zij moesten een gebouw neer zetten, dat aansloot by een bestaand van een styl uit het verleden, een gebouw dat anderzyds naar de modernste principes moest worden in gericht. In zeker opzicht moest het dus een compromis worden tusschen piëteit voor het bestaande schoone en de onverblddeiyke eischén van een modern rusthuis. Daarby kwa men nog enkele moeilykheden met de gemeen te over lastige boomen en struiken aan de Hout- zyde. maar gelukkig werd dit geschil tenslotte op minnelijke wijze geregeld. Gelukkig juist nog voordat de huidige oor logsomstandigheden nieuwe en dan misschien onoverkomelyke moeilykheden hadden opge worpen, is alles gereed gekomen, zoodat morgen- Donderdag)middag om 2 uur de officieele opening kan plaats vinden. Voordien echter werd de Alkmaarsche pers in de gelegenheid gesteld het gebouw te be zichtigen. Onder geleide van den voorzitter der stichting dr. Hofstee, den kunstzinnigen en vak- kundigen bouwer Frits Ringers en de energieke Directrice Zr. F. Vaal, hebben we een heeleii middag gedwaald door het haast eindelooze ge bouw, hebben wy kennis gemaakt met het meest geperfectionneerde comfort, gepaard aar. verfynden smaak en kunstzin. Als we onzen totaal-indruk in een enkel zinnetje moeten samenvatten, zou het dit zyn: hier is voor maximaal 60 menschen een woon gelegenheid tot stand gebracht, zooals men zich die in zyn droomen niet beter kan wenschen. Wie hier zyn levensavond mag ooorbrengen, heeft, wat het aardsche betreft, geen zorgen en geen wenschen meer. Een korte beschouwing, meer in details, moge deze stoute uitspraak nader toelichten. Allereerst moge dan worden opgemerkt, dat Huize „Voorhout" uiteriyk een sieraad Is van de toch al mooie omgeving. Vooral nu de alle doorzicht belettende haag vervangen is door een monumentaal hek. De tuin, nu natuurlijk nog in aanleg, belooft by zonder fraai te wor den met op den achtergrond de ruime terrassen met pergola en vyver. Het aanzien van den mooien gevel wordt niet geschonden door fel- kleurige markiezen, maar heel Vernuftig weg gebouwd' is een groen rolgordyn. dat by felle zonneschyn voor alle ramen aan de Zuid-Oost- zyde neergelaten kan worden. De hoofdingang is aan het laantje tusschen Straatweg en Hout. Deze is gelyk gehouden met den beganen grond een gemak voor de oudere bewoners en komt uit in een byzon- der fraaie hall met portiersloge en centrale te- Jefoonbediening. Men is hier eigenlyk nog In het souterrain het huis is immers hoog gebouwd, en komt langs gemakkelyke trappen op de z.g. bel-etage. Natuurlyk behoeft men die trappen niet eens te gebruiken, want er is óók een lift, een buitengewoon gemakkelyke zelfs, waarvan de wanden geheel van spiegel glas zyn. Die lift kunnen de bewoners zelf heel gemakkeiyk bedienen. Voor we echter mee naar boven gaan, eerst even een kykje in het verdere gedeelte van dit souterrain. Men heeft hier achtereenvol gens. met de ramen naar de Houtzijde: een groentenkeuken, een warme keuken, een brood- keuken, provisiekamer, linnenkamers, een ge zellig verblyf voor de assistenten, berging voor koffers en meubelen enz. Dat in de keukens alles op de modernste en meest hygiënische wyze is ingericht, spreekt vanzelf. In dit gedeelte is ook o. moderne tyden! Zeer bijzonder is ook een vertrek aan het zulde- vrouwellJlce en niet-dienat- lijke einde van het gebouw, met een soort ka- pel. stemmig verlicht door gekleurd glas in lood, met fraaie eiken betimmering. Hier kun nen, zoo gewenscht. godsdienstoefeningen voor alle gezindten warden gehouden. Want, men heeft het ons nog eens met nadruk verzekerd, huize „Voorhout" is geheel neutraal en In geen enkel opzicht aan welke religieuze instelling verbonden. Het oude gedeelte van de bel-étage wordt ingenomen door hall, directiekamer, rookka mers. eetzaal en conversatlezaal, welke alle met fynen smaak zyn ingericht.. belastingen aanvankelyk werd ge- I Byzonder vallen op trouwens door het ge raamd. De overige gemeenteiyke belastingen heele huis de sieriyke smeed-ijzeren luchtkro- hebben in totaal de raming plm. 2000.—I nen en in de hallen en algemeene overtroffen. Voorts hebben renten en aflossin- de Perzische tapyten. Door openslaande deuren gen van geldleenlngen plm. 2700—, het on derhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting plm. 1600.het onderhoud van wegen en voetpaden plm. 3400.het onder houd van do gymnastiekgebouwen c.a. plm. 1000— en werkverschaffing en steunverlee- ning plm. 3300— minder aan uitgaven ge vorderd. dan daarvoor op de begrootlng voor 1939 was uitgetrokken. Alleen reeds als gevolg van de hier genoemde hoogere inkomsten en lagere uitgaven is de begrootingspositie met rond 30.000.verbeterd. In het batig saldo van 39.089.97 is begre pen de door het rijk voor het jaar 1938 ver strekte bydrage uit het Zuiderzee fonds ad 30 000.in werkelijkheid bedraagt het voor- deellg verschil tusschen inkomsten en uitgaven derhalve 9.087.97. In de commissie, welke de rekening zal na zien, alsvorens deze ter goedkeuring zal wor- verlficatie en financieele adviezen der Ver. v. den gezonden aan het centraal bureau voor Ned. Gemeenten, werden benoemd de heeren Mr. Kamp, Venhuizen en Van Oers. De hierna voorgestelde politieverordening werd aangehouden tot de volgende vergadering, teneinde het concept eerst om advies te zenden aan de Prov. Griffie, zulks op voorstel van mr. j Macker. Weth. Peters vroeg vervolgens namens B. en W. den Raad een blanco crediet voor de nood- zakeiyke uitgaven ten dienst van de distributie; de gemeenten Wierinzen en Wierlngermeer zullen één distribuiekring vormen met Wierin- germeer als centrum-gemeente; in de kosten draagt het Ryk 75 pCt. by, terwyl de overige 25 pCt. voor rekening van beide gemeenten ko men. Het gevraagde crediet werd zjist. ver leend. N. a. v. een vraag van den heer De Bruin, of voor het toegestane crediet voor luchtbe scherming het noodlge is aangeschaft kunnen worden, deelde wet h. Peters mede, dat wat aangeschaft moest worden w.o. scheepstoeters I tegenover de praktiche bruikbaarheid waren, spr. nogal sceptisch stond, aangeschaft wa; I moet er meer aangechaft worden, dan zal ook I dat er wel komen. Hierna luiting onder dank, i 7e. van; 8e. ken; 9e. der burgerbevolking; 10e. by het over- en onderbrengen van vrou wen. kinderen en andere hulpbehoevenden c.q. het wegwijzen van hen, die zoekend rond- loopen; lie. by de registratie van hulpverleening by hun (haar) terechtbrenglng. Opl«idln< van 14.000 helpsters RJB Inrichting bos* pltelso In nobl- 11satis- of oor- locstUd Versorglngziske en rewonde sd.ll- f Vj tnlren In oor- logetud FrvQd Modern sloken- vervoer IJ. „LJ gulp M) rw«i fc^rt PltsMdlng 400 hulppoa- t«n Uaga da wagwi FatroaiUwraa kJIVt bU gaaarigka CZERNOWITZ, 20 Sept. Een kapitein van den Poolschen staf heeft tegenover een specla- len correspondent van Reuter verklaard: .De Poolsche troepen vechten nog steeds te gen de Dultschers en moeten lii staat zyn het nog eenlge dagen uit te houden. Indien da Russische interventie niet zou zyn voorgekomen, zouden wy nog steeds hebben stand gehouden en de situatie hebben gered. De laatste dagen heeft het weer ons geholpen en was de Roe- meensche grens nog steeds open. Twee dagen geleden bevond ik mij met myn mannen by Stryj. Als gevolg van den regen vonden wy het reeds veel gemakkelyker op te treden tegen het Duitsche gemechaniseerde materiaal en toen de Duitsche tanks eenmaal tot stand waren gebracht, aangezien zy door de modder slechte langzaam vooruitkomen, werden zy niet alleen door ons onder vuur ge nomen, doch vreesden zy ook de benzine-voor- raden uit te putten, welke de laatste dagen zeer schaars worden aangevoerd. Het petroleumveld van Dohorwitz by Lwow (Lemberg) is door de Dultschers grootendeeli onbruikbaar gemaakt, daar zy de Poolsche ver keerswegen en de gebieden, waar zich voorra den bevonden, zoodanig hadden geteisterd, dat daarby ook de petroleum velden werden getrof--" fen en de bronnen en reservoirs werden ver woest.” Deze stafkapiteln behoort tot de vele tien tallen officieren, die zich op het Poolsche con- sulaat hebben aangemeld en trachten burger- kleeren te verkrygen, in de hoop Frankrijk te Nadat eerst voor een geheel gevulde zaal met schoolkinderen een gedeeltg van het program ma werd gedraaid, werd 's avonds het geheele programma voor volwassenen gegeven. Voor den aanvang richtte een der zich tot de aanwezigen, waarna met het af werken van het programma werd begonnen. Allereerst „De ark van Noach”, een teeken- filmpje. vervolgens een film over de wyding van den priestar en vervolgens een van de reis der missionarissen naar hun arbeidsveld. Na. deze Inleiding werd de hóofdfilm „Amo- rira" of Haat en Liefde afgedraaid. De geschiedenis speelt in de bergstreken van BoradoLikowali op Flores. Wesa een jonge man. aan wien een jong meisje. Keil Kadoe is verkocht, weet een oorlog tiisschen twee dor- pllchtige mannelyke inwoners alsmede tot de plaatselyke vereenigingen, die zich met haar leden ter beschikking wenschen te stellen tot het verrichten van vrijwillige diensten in geval van nood. In de huidige ernstige omstandigheden is het gewenscht, dat reeds thans maatregelen wor den genomen om hen die op eenigerlei wyze in moeilykheden komen door de huidige omstan digheden zooveel mogeiyk te helpen. Hlerby wordt gedacht aan hulpverleening le. by het invullen van distributieformulie- ren van vrouwen van winkeliers wier man ge mobiliseerd is, terwyl zy geen bezoldigde kracht daarvoor kan verkrijgen; 2e. by huishoudelyke moeilykheden. ontstaan in gezinnen van neringdoenden door afwezig heid van gemoblllseerden echtgenoot, waardoor de vrouw zich aan het bedrijf moet wyden; 3. bij de administratie van tal van tydeiyke instellingen,- die een Crisiskarakter dragen; 4e. by ordonnansen-diensten ten behoeve van de plaatselyke overheid. Toen een drietal jongelui in den nacht van 7 op 8 Augustus van *n „rauschenden Ballnacht" uit Spierdyk terugkeerden, kwam een van hen, zekere D., die verstek liet gaan, op het idee om zyn kameraden op nog een glaasje bier te ont halen. .Jongens, ik geef een rondje,” had hy geroepen, toen zy het café van K. te Zand- werven passeerden. Het was echter al laat en daarom was het café gesloten. D. wilde den herbergier wekken, schreeuwde daarom om bier en rammelde wat aan de deuren van het huis. In een woord, hy was luidruchtig, zoodat de caféhouder wakker schrok en riep, dat hy D. wel herkende. Deze was hierop afgedropen en was tevens zyn be lofte vergeten, want den steeds geen rondje bereid. De caféhouder zei op de zitting, dat D. hem gedreigd had als hy de zaak zou aangeven. Als Ik boete kryg. dan komt er wat van, had hy gezegd. ,Dn bent u bang?” vroeg de Kantonrechter. De Commissie van Samenwerking voor Bij- aondere Nooden stelt er prijs op, de aandacht van het publiek te vragen voor de bezichtiging van „Huize Voorhout" op Donderdag en Vrydag as. De baten daarvan komen n.l. geheel ten goede van de kasmiddelen dezer Commissie, die ten doel heeft hulp te verleenen aan hen, die overigens nog in eigen onderhoud voorzien, doch door een byzonderen nood eenmalige hulp be hoeven om hun zelfstandigheid te behouden. De Commissie, die uiteraard in alle stilte haar werk verricht, kon, sedert zy door den Burgemeester begin Maart jJ. werd geïnstal leerd. reeds in een 50-tal gevaUen doeltreffende hulp verleenen, ook in den vorm van moreelen bijstand. Door de beoogde samenwerking met een aan tal plaatselyke instellingen en het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden kon daarvoor reeds een bedrag van 7000 worden besteed. De Commissie moet daarin ook het hare bydragen en dient dus over eigen kasmiddelen te be schikken. Tot nu toe werd daarvoor geen rechtstreekse!) beroep op de burgery gedaan, mede om andere instellingen niet by hun inzamelingsactie te bemoeilyken. Daarom mag de Commissie met te meer aan drang opwekken om op 21 en 22 September a s. een bezoek te brengen aan het fraaie rusthuis „Huize Voorhout” aan den Kennemerstraatweg. Op zich zelf is de bezichtiging daarvan den entréeprijs k 50 ets. ten volle waard. Men steunt daarmede tevens het nuttige en noodlge werk der Commissie van Samenwerking voor Byzondere Nooden. P. A. DE LANGE. Vooratter. .O. FIGEE, Secretaris. Not. G. A. VERKADE, Penningmeester vertrekken komt men op de ruime terrassen en verder af- dalend in den tuin. De geheele westelyke vleu gel, dat de lange zyde van het gebouw, wordt ingenomen door de flats. Men heeft ze In vier soorten: kamer met slaapkamers, hetzelfde met eigen bad. xit-slaapkamer. ook met en zonder bad. Doch voor de laatste is voor iedere 4 toch een gemakkelyke badkamer en bovendien heb ben byna allen een eigen W. C. By iedere ka mer is een portaal, afgesloten door een buiten deur met brievenbus en electrische achel. Trou wens alle kamers hebben een electrisch alar- meeringssysteem voor de bediening enz., alles, zooals in ziekenhuizen, met lichtsignalen. Iedere étage heeft een dienkenken, waruit het eten in de flats gedistribueerd wordt. Hier is ook -n z.g. kruikenmoeder, welke bedkruiken electrisch verwarmt. Dat overal in huls cen trale verwarming is. spreekt vanzelf. Byzonder goed doet de gang het. die langs de geheele Houtzyde loopt. Hier kan men bin nenshuis een wandeling maken, die niet mis is, en tegelijk genieten van het mooie uitzicht op den Hout. In een uitbouw aan dien kant is ook een groote conversatlezaal, waar gemusi ceerd en gekaart kan worden. Muziek behoeft trouwens in het geheele huls niet te ontbreken: er is een centrale antenne, waarop in iedere kamer toestellen aangesloten kunnen worden. Vermeld moet nog worden, dat aan het ein de van dezen vleugel zich een kluis bevindt met een kamertje, waar men rustig zyn finan cieele aangelegenheden In orde kan maken. De eerste verdieping is vrywel gelyk aan de bel-etaee. enkel zyn hier ook in het oude ge bouw flatwoningen en is in den uitbouw aan de Houtzyde een recreatiezaal voor bijeenkom sten filmvertoonlngen. Op de hoogste verdie ping zyn nog een aantal zU-slaapkamers on dergebracht; hier echter, om architectonische redenen niet aan den Straatwegkant. doch aan de Houtzyde. Ook zyn hier twee volledig in gerichte ziekenkamers. En in het oude gebouw de ruime, frlssche slaapkamers van het perso neel. Men deelde ons mede, dat de keuze dezer assistenten zeer zorgvuldig is geschied: er zyn hooge eischen gesteld aan ontwikkeling en huis- bottdkennla.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10