ONS BLAD r Polen bieden nog tegenstand in omgeving van Grodno ST.WILUBRORDUS I Hitler’s rede brengt geen wijziging in den toestand” Reeds zes of zeven duikbooten hebben den Het nieuws van heden Luchtgevechten in het Westen V redessymptoom op den Balkan Vergoeding voor neutrale landen Von Brauchitsch in het Westen vollen pry's voor hun aanvallen op Britsche schepen betaald Bombardement op Warschau I Chamberlain spreekt: GEEN POLITIEK VAN AVONTUREN Parys meldt: Zal Rusland geheel Oost- Galicië bezetten? DAUL MULDER’S 1 ICCADILLY yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS llllllll -1. HET GOEBBELS IN HECHTENIS? 8, ft- Blijft Wilna Russisch? Grenzen in Polen nog niet bepaald Italië an Griekenland trekken troepen terug op de Alba- neeache grena In Lager huia betreurt GrBMMMoW dat Polen niet meer hulp heeft ontvangen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De handel der neutralen HOTEL EN RESTAURANT DES PAYS-BAS, UTRECHT - VERGADERZALEN- N.V. NEDERL.VERZ.MU CAtHAP»jNESINGEL4ö uITRECHT rs- le- jr- ■ve en Iet nt, n- ite Het Weer Wat zyn de atrategiaohe plannen der Duitachera aan het Westelijk front? 1 2 RESTAURANT TAVERN HOEK HOFWEG - LANGE POTEN De Ruaaiach-Duitache grenzen TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 299 De oorlog ter zee De Baltiache landen - NAVAWWUMIIII WUlllUI/fW^ I '3 DONDERDAG 21 SEPT. 1039 HANDELAAR IN COCAÏNE GEARRESTEERD Churchill over de Courageoua NOORDHOLLANDSCB DAGBLAD rJ ’«8 09. n- S” 9“- I sn 1 m. troepen De ■o- o r VOOR HET GEHEELE LAND: ie m zal bericht >60 I De Poolsche onderzeeboot ..Sep” (links) is gevlucht naar de Zweedsehe haven Stockholm. De bemanning is in de voorstad van Stockholm. Waxholm, geïnterneerd de gen die de kleuren wit-rood vertoonen door en lieten het roode deel wapperen. Chamberlain zeide verder dat het eerste doel van de Britsche politiek ter zee is de vijandelijke oorlogsschepen te vernietigen of onschadeiyk te Rebben verloren, omdat voldaan moest worden aan den machtswellust der leiders. WARSCHAU. 20 Sept. (Havas). De sen der Warschaa 2 deelde mede, dat de stad Woensdagmiddag hevig is gebombardeerd. Er zijn talrijke slachtoffers, vooral onder de vrouwen en kinderen. In de buitenwijk Praga duurt d» strijd voort. Poolsche officieren, die door Reuter te Czer- nowita zijn geïnterviewd, zeggen dat naar het algemeens gevoelen de Russen probeeren bet Laat mij besluiten met de woorden van een beroemd Poolsch generaal, die onlangs vaarwel zeggend aan een militaire missie zgl- de: „Wij zullen strijden. Een groot deel van ons land is bezet en we zullen vreeseljjk lij den. Doch wanneer u zult helpen, dan zullen we opnieuw opstaan.” (Lulde toejuichingen). ge- plaatselijke In Polen schijnen de Russen aldus be richt Reuter uit Londen vrijwel het ge- heele gebied weer te hebben bezet, dat zij op grond van het verdrag van Brest-Lltovsk aan het einde van den vorigen oorlog aan Dultschland hebben moeten afstaan. Alge meen wordt verwacht dat zij voornemens zijn geheel Oost-Gallcië in bezit te nemen. In dien dat zoo is aal Dultschland. bedreigd door Frankrijk en Groot-Brittannlë, niet in staat zijn zich daartegen te verzetten. Stand op Dendsirisg uur vjb. 1*4.4 Vurige stand 1*4.4 et. 13, *L le ;n tr ui- tn jt. s- 01 G. P; fs- er. 1); m, en trt Op dit oogenblik van den oorlog kan ik nog niet zeggen waar en wanneer de beslissende macht vereenigd zal zijn, of wanneer het be slissende oogenblik zal komen. Dit hangt af van de gebeurtenissen, welke niemand kan voorzien. De oirivang van onze voorbereiding en het feit dat wij ons grondvesten op de veronderstelling, dat de oorlog minstens drie Jaar kan duren, ver zekert, dat wij onze kracht geleidelijk zullen ver sterken om alles wat moge komen het hoofd te bieden. I s 1 Naar Reuter uit Londen bericht wordt er veel gegist over de bedoelingen van Dultschland aan het westelijk front. De Jongste operaties hadden duidelijk ten doel de Franschen te verdrijven van de hoogten aan de Saar en aan de Blies, een kleine rivier ten oosten van Saarbruecken, Welke door bosschen is omzoomd en het plateau ten westen van de rivier de Nled, van welke plaatsen de Fransche kanonnen uitgestrekte in dustriegebieden beheerschen en waar zij in aan raking zijn met de Slegfrifed-Önie zelve. De vraag is of de Dultschers zullen probeeren over te gaan tot een bllksemoorlog, welke voor hen in Polen zoo succesrijk Is geweest. De Duit- sche mededeeling, dat de luchtmacht haar taak in Polen heeft vervuld en thans gereed Is voor andere plichten, voorspelt de spoedige komst van mogelijk wel drieduizend vliegtuigen aan het westelijk front. Het zal evenwel eenlge weken duren eer net leger met zijn geheele zware uit roeiing zal kunnen zijn overgebracht. On« algemeen doel In dezen strijd Is bekend: Europa te verlossen van edn voortdurend» en steeds terugkeerenden angst voor e»n Duitechen aanval en de volken van Europa in staat te stelten hun onafhankelijkheid en hun vrjjheden *e bewaren. Geen bedreigingen zullen ons of onze Fransche bondgenooten afhouden van dit voornemen. KAUNAS, 20 Sept. (Havas). Men ver neemt alhier, dat de Polen nog tegenstand bieden in de omgeving van Grodno. Het land ten zuidwesten van deze plaats is door de Dultsche gemotoriseerde troepen beset. De rest van de troepen rukt op naar Lltauen en bevindt zich op 12 kilometer van de grens. Verschillende berichten te Bern melden, vol gens Havas, dat de Poolsche troepen zich in Wilna zeer dapper hebben verdedigd tegen de Russen. Zij hadden barricaden opgeworpen, die verbroken werden door Russische tanks, welke kort tevoren door Poolsche vliegtuigen waren aangevallen.' Alvorens Wilna te verlaten, ver deelden de Poolsche militaire autoriteiten de levensmiddelen van het leger onder de burger bevolking. Zoodra de Russische troepen in de stad waren aangekomen beschen zjj de roode vlag op talrijke openbare gebouwen. Daar zU geen voldoende roode vlaggen hadden, sneden «U Poolsche vlag- Er is geen offer waarvoor wjj zullen terug schrikken, er is geen operatie welke wfj niet zullen ondernemen op voorwaarde, dat onse verantwoordelijke raadslieden, onze bondgenooten en Wijzelf overtuigd zijn, dat het een bijdrage is tot de overwinning. Wat wjj evenwel niet zul len doen te ons storten in avonturen, welke wei nig uitricht geven op suceês, wribe onse krach ten uitputten en de uiteindelijke overwinning verschuiven. De les, welke de militaire geschie denis ons heeft geleerd, zegt, dat deze weg tot een zekeren ondergang leidt. Ik vertrouw, niet te veel te zeggen, wan neer Ik verklaar. Jat reeds zes of zeven Dultsche duikbooten <ten vollen prijs heb ben betsaM voor hun aanvallen op Britsche schepen. Generaal-veldmaarschalk Goering be zichtigt eenige aan het Galicische front buitgemaakte Poolsche vliegtuigen BERLIJN, 2» Sept. (D.N.B.). De opperbe velhebber van het leger, overste-generaal von Brauchitsch, heeft zich op 19 Septem ber naar het westelijk front begeven. Na een bespreking bij een hoogeren staf bezocht de generaal verscheidene troependeelen in de voorste Unies. Hij liet rich door den comman dant rapport uitbrengen en stelde zich diep gaand op de hoogte omtrent den toestand. Op zjjn rit door het Saargebied werd von Brauchitsch door de bevolking en de militai ren toegejuicht. petroleumveld snel te bezetten, ten einde te voor komen dat de Dultschers dit in bezit aouden nemen. KAUNAS. 30 Sept. (Reuter) Hier wordt gemeld, dat volgens de Duitach-Russische de marcatielijn de steden Wilna. Grano. Bialystok Brest-Lltowak en Lwow in Russisch bezit zullen bljjven. maken en te zelfder tijd de eigen en neutrale koopvaardij te beschermen. „De belangen van de neutralen zijn werkelijk gelijk aan de onse. In oorlog en in vrede hangt ons leven af van den ononderbroken handel en het is fundamenteel voor de Britsche politiek om zooveel mogelijk de voorwaarden van den normalen handel te handhaven. Het onderdrukken van den handel in contrabande moet evenwel noodzakelijkerwijze eenig ongemak verschaffen aan de neutralen. Wij zijn voornemens dit tot een minimum te beperken. Italië en Gr^kenland trekken terug van de Albaansche grena. Nieuw-Amaterdam" vertrekt in den nacht van Donderdag op Vrjjdag. Vf RZ (Ut ING f *1 TOT tik BfOkAG Chamberlain bespreekt in het Lagerhuis Polen bieden nog tegenstand by Grodno. Generaal von Brauchitsch is in het Wes ten aangekomen. NIEUWE CENTRUM VAN DEN HAAG ATHENE. 20 Sept. (Atheensch Tel. Ag.). De dagbladen publlceeren een communiqué van den volgenden inhoud: „De koninklijke Helleensche regeerlng en de koninklijke Itallaansche regeerlng, die het nut tig hebben geacht om in den huldigen toe stand in Europa haar aandacht te wijden aan den huldigen staat der betrekkingen tusschen de belde landen, hebben geconstateerd, dat deze betrekkingen voortgaan oprecht vriendschappe lijk te zijn en bezield worden door een geest van volkomen wederzjjdsch vertrouwen. Een tastbaar bewijs van deze gevoelens is ge leverd door het besluit, dat door de Itallaan sche regeerlng te genomen, om zijn militaire strijdkrachten terug te trekken aan de Grieksch- Albaanache grens, evenals door soortgelijke maatregelen, die de Helleensche regeering van haar kant bezig is te nemen." Een gelijkluidend communiqué te in de Ita llaansche bladen gepubliceerd. Onze Romeinsche correspondent nog omtrent het bovenstaande: Het bericht over de terugtrekking van Grleksche en Itallaansche troepen van de GriekschAlbaansche grenzen wordt in Ita llaansche politieke kringen beschouwd als een bewijs voor de vreedzame werkzaamheid van Italië, dat zijn Invloed op den Balkan a an wendt om een blok van neutrale staten te vormen die in Rome een steunpunt van hun neutraliteitspolitiek aouden kunnen vinden. PARUS, 2® Sept. (Havas). Het Fransche legerbe» Kht van Woensdagavond luidt.- De vjjandelijke artillerie was actief op verschillende doelen van het front. Fran- ache en Duitache jachtvliegtuigen hebben verschillende gevechten geleverd. Een vfj- andeljjk toestel werd boven onze linies neergehaaid. Jeugd niet. Een groep Poolsche kinderen, waarvan er een reeds bü een aanval gewond werd, hoort met ontzetting het geloei der waarschuwende sirenes In het opbouwen van onze land- en lucht macht zijn door dit land en Frankrijk ont zaglijke voorbereidende maatregelen geno men. Men moet evenwel niet vergeten, dat bij alle militaire voorbereiding de aanvaller het groote voordeel van het begin heeft. Tenslotte zeide Chamberlain: „Mijn laatste woord, dat ik vandaag wil spreken, is een waar schuwing. De regeerlng zal zich niet laten mee- sleepen in avonturen, welke niet zijn goedge keurd door onze militaire raadgevers, met wie wü in het nauwste contact en wederkeerlg ver trouwen samenwerken. deelteljjk bewolkt, regenbuien, weinig peratuur. Zwakke Noord-Oosteljjke wind. illllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII^ LONDEN, 20 Sept. (Reuter) In een nieuwe Uitzending deelde de „Dultsche vrijheidszender” mede, dat Goebbels gearresteerd is en bewaakt wordt door de lijfwacht van Goering Overigens wordt vernomen, dat de kwestie der afbakening van de zones voor de bezetting door Dultsche en Russische troepen in Polen bezorgdheid lijkt te wekken in Dultsche politieke kringen. Het schijnt, dat van tevoren geen en kele duidelijke afbakening tusschen Moskou en Berlijn is overeengekomen. Volgens een telegram uit Berlijn aan de ..Basler Nachrichten” wordt de opmarsch der Russische legers voortgezet in de Galicische gebieden, die deel uitmaken van de zuidelijke Oekraïne. De Sovjets hebben eveneens Kolomea bezet. De Russen breiden hun bezet- tlngsgebieden uit, terwijl een Duitsch-Russlsch accoord over de afbakening der zones nog niet tot'stand is gekomen. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN budraagt 20 cl- p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaame door onze Administratie verstrekt De oorlog ter zee is er een van intense en voortdurende activiteit der vloot geweest. Het resultaat van den strijd tegen de duikbooten is na iets langer dan veertien dagen meer dan de Britsche marine tot stand heeft gebracht, zelfs in een langer tijdperk, gedurende den vorigen oorlog. K Terwijl w(j in den vorigen oorlog een verde digende houding aannanien tegen de duikboo ten, zijn wij thans in den aanval en steeds worden zy zonder verwijl aangevallen, zoodra zij zich vertoonen. Politieke en diplomatieke kringen te Kaunas verwachten geen verdere Russlsch-Duitsche sa menwerking in Oost-Europa. Men te, volgens Reuter, van meentng, dat de opmarsch van het roode leger in Polen den invloed van de Sovjet unie in het Baltlsche gebied heeft vergroot en dien van Dultschland belangrijk heeft vermin derd, met het resultaat dat Moskou veeleer dan Berlijn een overheerschende rol speelt onder de Baltlsche landen. Ook gelooft men, dat Dultsch land zijn invloedsfeer in Roemenië bezig is ver liezen, aangezien de Russische troepen thans aan de Roemeensch-Poolsche grens staan. Intusschen ontkennen politieke Sovjet-kringen. dat er eenl- gerlel bedreiging met agressie la tegen de Bal- Usche tarwten, Chamberlain zeide verder, dat Hitler in zijn rede veel heeft gesproken over humane me thoden, waarmede hij oorlog voerde. „Ik kan alleen zeggen, dat methoden niet humaan wor den gemaakt door ze zoo te noemen en de ver halen over het bombardeeren van open steden door de Dultschers en het met mitrailleurs schieten op vluchtelingen hebben de geheele wereld geschokt”. (Toejuichingen). „Wat ik heb gemist in deze rede, is een en kel woord, waarmede Hitler de dappere man nen herdenkt, die reeds in dit conflict, dat door hem is gemaakt, hun leven hebben verloren, of waarmede hij hun vrouwen en kinderen her denkt, die voor altijd het hoofd van het gezin D1ENST-AANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan- gwbodwn, geplaatst onder de Omroeper- robriek 10 cl- per regel. Ik vertrouw, dat wanneer het convooi-sys- teem in vollen omvang zal worden toegepast er het aantal en de doeltreffendheid van de Jacht makende eenheden snel zal zijn vermeerderd, deze onderzeesche bedreiging met overeenkom stige snelheid zal verdwijnen. We moeten verwachten, dat we nu en dan klappen zullen krijgen en soms zelfs zware, zoo- als het verlies van de Courageous, doch dit is de niet te vermijden tol. welke een vloot in de actieve contröle ter zee in tijd van oorlog moet betalen. Het is evenwel duidelijk dat de vloot en de koopvaardij in hun voortdurend pogen in staat zullen zjjn de noodzakelijke voorraden van grondstoffen en levensmiddelen voor de bevolking en de industrie aan te voeren. De minister-president gaf vervolgens een overzicht van de cijfers der tonnages, welke tot zinken zijn gebracht in dezen oorlog en den vorigen. Deze toonen een vermindering. Cham berlain senreef dit toe aan het qonvooi-systeem, dat steeds meer in werking treedt. Tengevolge van aanvallen van duikbooten zijn tot nu toe de levens van 139 Britten en onderdanen van neutrale mogendheden verloren gegaan. Hierbij is niet inbegrepen het verlies aan menschen- levens tengevolge van het zinken van de Cou rageous. Er worden 44 personen vermist. De Rotterdamsche politie heeft een F^ansch- ■tan gearresteerd, die zich graaf De Breton hoemde en er van verCacht wordt, handel ge dreven te hebben in verdoovende middelen Cocaïne tot een waarde van t 2000 kon in be- genomen worden. LONDEN. 20 September. (Beater). In zttn wekeltjluch overricht van den oorlog»- toestand heeft Chamberlain gezegd: „De gebeurtenissen in de afgeloopen week afjn van zoo vergaand belang, dat er nog geen tfjd te geweest den invloed hiervan op den uitslag van den oorlog en op de houding van de andere landen na te gaan. De druk van Duitachland op het Foolache leger en de tegenstand van de Polen hebben dese week voortgeduurd en duren nog voort in vele deelen van Polen. Nog steeds bestaan eilanden van verzet zooala te Warschau, dat geweigerd heeft rich «ver te geven. Op 11 September ge beurde iets, dat onvermijdelijk een beslis senden invloed had op den oorlog aan het Oosteiyk front. Op den ochtend van 11 September overschreden de Russische troe pen de Poolsche grens op verscheidene pun ten langs de geheele lengte van de grens en trokken Polen binnen. Ik kan niet zeg gen, dat deze actie van de Sovjet-Rnsri- sche regeerlng onverwacht kwam.” Hier en daar ochtendmist, overdag enkele verandering in tem- tot matige, meeat LONDEN, 20 Sept. (Reuter). In het Lager huis beeft het onafhankelijke Ud miss Rath bone gevraagd, of den neutralen landen scha deloosstelling zal worden betaald voor rampen, welke door onvrijwillige schending van de neutraliteit zijn ontstaan. De onderstaatssecre taris van Bultenlandsche Zaken. Butler, beeft hierop geantwoord, dat de Britsche regeerlng bereid te schadeloosstelling te betalen in alle gevallen, waarin bewezen wordt dat Engeland verantwoordelijk te. Verder heeft Anderson in een schriftelijk antwoord medegedeeld dat de Zomertijd worden verlengd tot 1B-1R November. Hierna heeft Churchill, de minister van Ma rine, verklaard dat de duikboot, welke een aan val heeft gedaan op de Courageous onmiddel-^, lijk is aangevallen door de escorteerende sche pen en vermoedelijk verloren Is gegaan. „Het verlies van dit waardevolle schip, zoo zride Churchill verder, is niet iets dat ik sou wil len verkleinen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Courageous waardevolle dien sten bewezen in het beschermen van de koop vaardij tegen onderzeesche aanvallen en haar oy treden tegen indivtdueele duikbooten was niet zonder succes”. De leider van de opporitloneele Labour- fractie. Greenwood, heeft verklaard dat men aan alle zijden de toenemende openhartigheid van Chamberlain's verklaringen toejuichte. Sprekende over den aanval van de Russen op Polen zeide Greenwood; „Een andere macht heeft een daad van aanval gesteld. Er bestaat geen twijfel aan dat de rechtvaardiging, welke gegeven werd, door redelijke menschen op het oogenblik niet kan worden aanvaard. Ik moet nog één ding zeggen. Het is zeer droevig, dat, nadat overeenstemming met Polen was be reikt, het niet meer edelmoedig is vooralen van de hulp welke het zoo bitter noodlg had.” Volgens Poolsche radioberichten heeft Dultschland in Polen ernstige verliezen aan menschen en materiaal geleden, den Poolschen terugtocht ten spijt. Op dit oogenblik, aldus radio-Warschau, bestaan er verschelden pun ten van weerstand, waarvan Warschau de voornaamste is. De hoofdstad vertrouwt in de kracht en den moed barer soldaten. Geweld kan Slechts door geweld gekeerd worden. „Het is nog te vroeg om »en uiteindelijke uitspraak te doen over de motieven of de ge volgen van het optreden van de Russen. Voor het ongelukkige slachtoffer van dezen cyni- schen aanval is de meeat akelige tragedie het gevolg geworden.” De wereld, welke den vergeefachen strijd van de Poolsche natie tegen de overweldigen de moeilijkheden met diep medelijden en sym pathie heeft gadegeslagen, bewondert haar dap perheid, welke nu nog weigert de nederlaag toe te geven. Indien Frankrijk en Engeland al niet in staat zijn geweest de nederlaag van de Poolsche legers af te wenden, zU hebben toch verzekerd, dat zij hun verplichtingen niet zjjn vergeten en niet verzwakt zijn In hun be sluit den strijd te blij jen voeren. De rede van Hitler, welke hij gisteren te Danzig heeft uitgesproken, brengt geen wijziging in den toestand, welken wij het hoofd moeten bieden.” De Britsche premier zeide verder dat de uiteenzetting van Hitler over de gebeurte nissen niet als juist kan worden aanvaard. De rede bevatte verzekeringen van de soort, „welke Hitler in de afgeloopen jaren steeds naar voren heeft gebracht, wanneer het dienstig was voor zjjn doel.” De vrees voor de luchtaanvallen op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1