w WANNEER BIJ ONS? WEK UW LEVER-GAL OP V erkeersf onds Besprekingen in de Tweede Kamer Een leemte in de clearingwet? De „Zeeland moeilijkheden in Zondag 24 September PIJLTJESDAG VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Kerkelijk Lenen ■n m Een aantal wetaontwerpen i« Donderdagmiddag af gehandeld Mr. v. Schaik aanvaardt het presidium H. H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MONTFORTANEN BISSCHOPSJUBILEUM MGR. P. HOPMANS „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT” NAAR INDIE GENEESKUNDIGE VOORZIE NING ONDER BURGER BEVOLKING SECRETARIE-AMBTENAAR VEROORDEELD POOLSCHE THEOLOGANTEN TE TETERINGEN Joe Louis blijft wereldkampioen ONTAARDE MOEDER GESTRAFT TWEEDE KAMER --- De R.K. Jeugdbeweging helpt U Uw kinderen behoedèn Radiohandelaar kocht goederen in Duittchland en betaalde a contant ^Lware offer» zullen door allen moeten worden gebracht” NOG MEER NEDERLANDERS TE G RON AU ONTSLAGEN VENTER DOOR AUTO DOODGEREDEN T Kon. Mil. Academie LEERLING-MARCONISTEN ALS STEWARDS UITVOER VAN BENZINE IN AUTOTANKS GEZONDHEIDSZORG R.K. CAPITULANTEN LETLAND EISCHT VISUM Dw aan en gekozen. hebben ver is Pres.: de V<XH - toeschouwen den woonden i Hl k i hebben hebben parlement polltiéken Voor het Arnhemache gerechtshof is- de vraag behandeld, of het koopen van goe deren met contante betaling In Dultschland In strijd is met de clearlng-overeenkomst óf dat een dergelyke handelwijze als smok kel dient te worden aangemerkt. De NV. Stoomvaart Mij. „Nederland” deelt mede, dat de Inscheping van passagiers voor het ms. Johan van Oldebarnevelt" is vastge steld op Woensdag 27 September as. des avonds van 8 tot 10 uur. Het schip heeft ligplaats aan de Javakade te Amsterdam. uTtgeleidé naar IJmuiden is uit gesloten. Bezlchtlgingskaarten, uitgegeven voor Dinsdag 26 September, zijn niet geldig. Ultge- leidekaarten zijn slechts in zeer beperkte mate beschikbaar en zijn ’s avonds aan de Javakade niet verkrijgbaar. Het hof zal Donderdag S October ultspraar doen van ge- In een gevecht, dat op 20 ronden was vast gesteld en waarbij de titel van wereldkampioen zwaargewicht op het spel stond, wist Joe Louis zijn uitdager Bob Paston in de 11e ronde knock out te slaan. Vijftigduizend wedstrijd bij. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde we gens het achterlaten van een baby in zeer hulp behoevenden toestand in den nacht van Oude op Nieuwjaar van dit jaar en den volgenden nacht, als gevolg waarvan de beentjes van het kind In bevroren toestand kwam te verkeeren en het leven van de kleine in gevaar kwam, oen 22-jarige vrouw te Krimpen aan den IJssel, tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarran vier maanden voorwaardelljk.' Fraters F Eunen Hit Aan de orde isv^en wetsontwerp tot be krachtiging van een overeenkomst betref fende den naastingsprljs van den Noord- Frieschen locaalspoorweg Pres.: De vraag is, of verdachte Juridisch strafbaar is. Het ware ml. beter geweest van het poddelijk Woord gearri- theologische studies voort De heer VAN* BRAAMBEEK (S. D.) is van oordeel, dat de Staat en de Koord-Friesche Locaalspoorweg-maatschappij het eens zijn, zoodat er voor de Kamer geen aanleiding is bet ontwerp niet aan te nemen. Rechtens staat de zaak zoo vast als de re- geering maar kan wenschen. Wanneer de mi nister gehoor verleent aan de verlangens van de provincie, gaat men veel te ver van huis. De regeerlng kan hoogstens eventueel gedane toezeggingen overwegen. j -tl eh Na de firma O. van Delden is ook de di rectie van de Textielfabriek M. van Delden te Oronau er toe overgegaan de Nederland sche arbeiders op deze fabriek werkzaam te ontslaan. Woensdagmiddag werd hun zonder opgave van redenen meegedeeld, dat zfj den arbeid Donderdagmorgen niet behoefden te hervat ten Door dit ontslag worden opnieuw talrijke Nederlandsche textielarbeiders» getroffen Uit Losser en Overdlnkel alleen reeds 45. - 1 Donderdagmiddag is te Kampen bü het ovA’- steken van de straat de 70-jarige petroleum venter Z. door een personenauto, bestuurd dooi Van D„ aangereden. Met een schedelbasisfractuur en gecompli ceerde breuken in beide beenen is de man naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar hfj zonder tot bewustzijn te zijn gekomen enkele uren li ter is overleden. In een interview heeft de directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland” medegedeeld, dat de maatschappij door den oorlog in moeilijkhe den gekomen is. In plaats van dagelijks, wordt thans drie maal in de veertien dagen gevaren en het aan tal passagiers is zoo gering. dat iedere reis groote verlieten oplevert. Gaat men zoo door dan ontbreken binnen een half jaar de noodige middelen. Zet men het bedrijf stop, dan elschen onderhoud van schepen, gebouwen, verzekerin gen ed. nog zooveel, dat men het hoogstens nog een jaar uit houdt. Daarom is een beroep op de regeerlng gedaan.- het de ..Zeeland” finan cieel mogelijk te maken, den beperkten 3 maal in de veertien dagen dienst te onderhouden Ook als de regeerlng steunt, zullen echter velen moeten worden ontslagen. De Zwolsche Rechtbank heeft Donderdag den gewezen eersten ambtenaar ter secretarie te IJselmuiden, P. M_. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor- waardeljjk en met aftrek van de preventieve hechtenis. Verd. had het beheer ever verschillende leges- gelden en heeft zich waarvan een deel toege ëigend. De nieuwe lichting cadetten, wier opkomst, zooals bekend, was uitgeeteld, zal. naar wij ver nemen, Maandag 25 September in werkelüken dienst komen. Ook de 2e en 3e jaars studenten, die thans bjj het mobilisatieleger zijn gedetacheerd, zul len alsdan naar Breda terugkeeren teneinde hun opleiding voort te zetten. Daar de nieuwe gebouwen van de K.M.A.. noodig voor het uit gebreide contingent cadetten, nog niet gereed zün. zal een gedeelte der cadetten vertnoede- Ijjk in het nieuwe gedeelte van de Chassée-ka- zerne van het 6e R.I. worden ondergebracht Naar wij vernemen zullen voortaan op het traject Napels—Bandoeng v.v. van de K. L. M. naast den marconist ook leerling-marconisten meevliegen, die een opleiding als steward heb ben gekregen. De stewards op de vliegtuigen der Indlë-route komen dus voorloopig te vervallen. een nieuwe brug over kanaal bü Alkmaar In het missiehuis te Teterlngen zijn 28 Scho lastieken van de Poolsche Provincie Gezelschap van het veerd, om daar hun te zetten. De Poolsche Provincie van het Gezelschap van het Goddelijk Woord heeft in Polen vier huizen. n.l. een gymnasium in Gorna Grupa. een noviciaat In Chludowo, een gymnasium in Rfbnik en in Bruczkoff. waar in totaal 29 pries ters en 57 broeders werkzaam zijn. Het aantal leerlingen van deze drie scholen voor middel- oaar onderwijs bedraagt 397. terwijl in het no viciaat 23 priester-candidaten en 26 broeders er. 18 postulanten hun opleiding ontvangen. De A.N W.B. ontvangt van de grensovergan gen bijna dagelijks berichten, waaruit blijkt, dat talrijke automobilisten, ondanks de bemaal de publicaties in pers en radfo. nog steeds niet weten, dat zfj in hun autotank niet méér dan 10 liter benzine mee over de grens mogen ne men. Het gevolg is, oat men op primitieve wijze het teveel aan benzine af moet tappen, het geen noodeloos oponthoud geeft, en het komt zelfs voor, dat men in arren moeoe ce benzine in een riool laat wegvloeien. Hiermede wordt het effect van den maat regel geheel te niet gedaan. De bedoeling is. dat zooveel mogelük benzine voor Nederlandsen ge bruik in het binnenland blijft. De benzine, die wegvloelt. is voor het gebruik verloren en door een dergeljjke onvaderlandslievende daad schiet men het doel van den maatregel voorbij. Dekking bedrijfaverliea der Spoor wegen f 2x/i millioen lager In dit bedrag zün oa. begrepen aanvra gen van gelden voor bouw of voortzetting bouw van de bruggen over den IJssel te Deventer, over de Boven-Merwede te Qo- rinchem en over den Hollandschen IJssel te Krimpen. Voorts zijn daarin be grepen bedragen van f 1.400.000 en f 500.000 voor een tunnel te Velsen en voor de vaste oeververbinding (tunnel) te Rotterdam. en a zult morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ia. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroert ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER’S LEVER-PIDLKTJES nemen om deze liter lever-gal vr|j te doen vloeien en u u.een <ehee* ander mensch voelen. Onschade- luk plantaardig, sacht. onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Lever-Pilletj» bü apothekers en drogisten, f. 0.75. hem wegens smokkelen te vervolgen, zaak was dan zeét eenvoudig. De procureur-generaal Is het met den gedachtengang van den president eens. Een interessante vraag is hierbij, aldus de proc.- gefi„ hoe de verhouding tusschen kooper en verkooper ontstaat en terstond weer te niet gedaan wordt door contante betaling. In het andere geval is betaling slechts moge lijk over de clearing. Daar de proc-gen het ten laste gelegde niet bewezen achtte vroeg hij bevestiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. anneer zal de heer Mussert voor ons land eenzelfde besluit af kondigen’ Het moge misschien niet strooken met het leidersprincipe, dat de Algemeen Leider het voorbeeld van een gewestelijk commissaris der bewe ging volgt, maar de Algemeen Leider kan, dunkt ons, van dezen gewestelljken commissaris wel iets leeren. De tijden zijn te ernstig en te gevaarlijk voor kleinzielig politiek gehakketak en gezag- ondermijnend gestook en gekrakeel, en wij zeggen het met volle instemming den gewestelljken commissaris der NS.B. te Bandoeng na: Goede vaderlanders, die hun plicht kennen, staan als één man achter het gezag. Wie zich aan dien onafwijsbaren plicht onttrekt en zelfs in strijd daarmee handelt, sluit zich zelf buiten de gemeenschap der goede vader landers en verdient daarbuiten te worden gesloten. F. Diepen. Bisschop van ’«-Hertogen van het Scholastikaat te toegediend Op den kapitaaldlenst is voor den wegen bouw rond f 27000000 uitgetrokken. Gerekend is daarbij, dat een bedrag vai\ rond f 6 000 O’JO zal worden overgeschreven van in vorige c lenst jaren niet verwerkte bedragen, zoodat ten laste van den kapitaaldlenst in 1940 voor de wegen een bedrag van rond f 33 000.000 zal kunnen worden verwerkt. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen word; in deze begroeting gerekend op een bedrag van f 9 045 000 Regeerlng en volksvertegenwoordiging, op el kander bouwend en elkander schragend, hebben, *lk op haar grondwettelfjke plaats, de dure roeping ons land door de beproevingen, die niet tollen uitblijven, heen te leiden. Zware offers sullen door allen moeten worden gebracht. Zij zullen niet te zwaar ▼allen, indien de geestelijke kracht van onze bevolking ongebroken blijft. Onver zwakt moeilijke oogenbllkken in xijn ge schiedenis en zijn bestaan te boven komen, kan een volk slechts door wilskracht en nvoreele sterkte. Aan de handhaving en bevordering daarvan mede te werken zij dan ook een onzer voornaamste strevingen. Krachtens uwe voordracht, geachte medeleden, •ndermaal door de Koningin geroepen aan on zen arbeid leiding te geven, houd ik mij over tuigd. dat wjj gezamenlijk, in Godsvertrouwen en met de vredesgedachte in ons hart, op ▼ruchtbare wijze de belangen van ons vader end zullen dienen*-» De*e rede werd met applaus begroet. De leden van een aantal commissies werden door den VOORZITTER benoemd. Besloten wordt tot toelating van den heer G. Suurhoff (S.D.) als lid. Vervolgens wordt °»érgegaan tot het trekken der afdeelineen. De jaarlijksche algemeene vergadering het Nederlandsch congres voor openbare zondheidszorg. die volgens het aanvankelijk voornemen van het bestuur op 29 dezer zou worden belegd, zal zoo mogelijk in de tweede helft van October te Leiden worden gehouden, vermoedelijk op 20 October. Aan de orde komt os. de benoeming van een voorzitter wegens het om gezondheidsredenen bedanken van dr. N. M. Josephus’ Jltta. door smokkelen de clearing te ontduiken. Indien het standpunt van den rechter juist is. komt de zaak van de clearing zeer zwak te staan. Naar de meening van get. heeft verd. radiotoestellen over de grens gesmokkeld. Bij deze zaak gaat het echter niet om het smokke len, maar om de clearing te ontduiken. Verd stuurt nu een vertrouwensman met reischèques naar Dultschland en betaalt zijn aankoopen daar met Marken van ongeveer 42 cent. Ge schiedt de betaling over de clearing, dan koe ten de Marken ongeveer 75 cent. Het verschil is zoo groot, dat de bonafide handel tegen al dus verkregen radiotoestellen niet kan concur- reeren. De omstandigheid, cat de dekking van het bedrijfsverlies van de N V. Ned Spoor wegen. dat voor 1939 op f 22.000 000 w«ri geraamd, ook voor 1940 weer lager kan w den vastgesteld tw 2', millioen hiervan de voornaamste oorzaak Het eindcijfer van de totale uitgaven op den gewonen dienst bedraagt f 63 458 898 tegen f 65 982 697 in 1939 De minister van Sociale Zaken brengt inge volge het bepaalde in artikel 5 van de wet geneeskundige voorziening 1939 ter kennis van allen, wien zulks aangaat, dat; a. de geneeskundigen, die om eenigerlei re den hun praktijk zelf niet of niet volledig kun nen uitoefenen, hiervan mededeellng moeten doen aan den geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in het ambtsgebied, waarin zü werkzaam zijn; b. de geneeskundigen, die de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst hier te lande in 1935 en volgende Jaren hébben verkregen en de geneeskundigen, die zich vrijwillig beschik baar willen stellen om als vervanger in den zin van de genoemde wet te worden aangewezen, zich moeten aanmelden bij den bovenbedoelden inspecteur. De mededeellng, respectievelijk aanmelding, behoort te geschieden door Invulling en toe zending van een gedrukt formulier. Dé formu lieren zijn verkrijgbaar bij elk hoofd-, bij- of hulp-postkantoor in een reeds geadresseerde dienstenveloppe, waarin aanwezig zijn een wit formulier, bestemd voor de onder a. bedoelde geneeskundigen en een geel formulier, bestemd voor de onder b. bedoelde geneeskundigen. Een der beide formulieren behoort derhalve in de enveloppe te worden verzonden. De mededeellng. onder a. bedoeld, moet ge schieden zoo spoedig mogelijk, in leder geval vóór 26 September as., ot onmiddellijk nadat de bedoelde reden aanwezig Is. De aandacht wordt er op gevestigd, dat,ook de geneeskun digen, die thans onder de wapenen zijn of om eenigerlei andere reden hun praktijk niet of niet volledig kunnen uitoefenen, tot de mede- deeling verplicht zijn. De aanmelding, onder b. bedoeld, moet ge schieden zoo spoedig mogelijk, in leder geval vóór 26 September as., of onmlddellijk nadat de hoedanigheid van arts wordt verkregen. De minister van Waterstaat, de heer AL- BARDA. stemt In met den lof voor de Memorie van Antwoord, daar deze gereed was, toen deze regeerlng optrad. Ook naar sprekers meening is er sprake van twee soorten „naasting." In de concessie wekt het woord „naasting" misver stand. Ook de actie van de provincie en enkele gemeenten berust hierop. In dit geval ontbreekt het element dwang, dat aan de wettelijke naas ting eigen is. Aan de concessie kan geen argu ment ontleend worden tegen de naasting krach tens de Spoorwegwet, die hier plaats heeft. De naastingsprjjs kan in het voordeel worden ge acht van alle crediteuren, ook van het provin ciale bestuur van Friesland. Door het uitbren gen van een deurwaarderaexploit door de Door de mobilisatie ,werd de R.K. Capitulan- tenbond ,.8t Georgius” zwaar gedupeerd. Zün afdeelingen, zelfs zijn hoofdbestuur werden ver strooid en er is geenerlei verband meer. In ’s-Gravenhage heeft zich thans een com- Op 1 November as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat aan mgr. Hopmans, bisschap van Breda, de H Bisschopswijding werd toegediend. In verband met de tijdsomstandigheden zal de feestelijke* herdenking slechts een zeer besenet- den karakter dragen. Op Allerheiligen zal door den jubilaris een pontificale H. Mis worden gecelebreerd In de Kathedraal. Voor priesters en geloovlgen zal er op Zondag 5 November van li tot 1 uur gelegenheid zijn om mgr. P. Hop mans persoonlijk geluk te wenschen. Het Ka thedraal Kapittel zal een jubileumgave, door priesters, religieuzen en geloovlgen bijeenge bracht, ter beschikking van den bisschop stellen, te besteden voor de noodwendigheden van het Bredasche Bisdom missie gevormd, onder leiding van den vice- president van het hoofdbestuur van ,Bt. Geor gius", adres: D. T. van der Zee. Jan van Nas- saustraat no. 2 te ’s-Gravenhage. Twee dingen zijn thans noodig Op de eerste plaats worden de leden van St. Georgius ver zocht hun mobilisatie-adres op te geven en tevens de achterstallig, f contributie aan het hoofdbestuur op te zenden. Voorts worden zij. die nog geen lid van St Georgius zijn, verzocht zich aan te sluiten en daarvan blijk te geven door mededeellng aan vorengenoemd adres. Het ligt in de bedoeling om aan de hand van de binnengekomen adressen en met behulp der binnengekomen gelden den bond opnieuw op te bouwen in den vorm van mobillsatle-afdeelin- gen. clubs, enz. Aan de memorie van toelichting inzake het Verkeersfonds is het volgende ontleend. De minister wijst in vergelijking met de be groeting van het vorig jaar er op. dat de uit- keerlng uit hoofdstuk IX der Ryksbegrcotlng. f 3 873 495 lager kon worden bepaald dan het in de begroeting voor 1939 deswege opgenomen bedrag, zoodat deze uitkeering cp f 25 853.055 is geraamd o Maar die betaling in LXiitschland is toch geen betaling wegens Invoer in Neder land te noemen. De bedoeling van de clearinr, Is juist, om eerst te bestellen en na Invoer over de clearing te betalen. Hier is het omgekeerde gebeurd: eerst betalen en dan Invoeren. Get.: Dat opent de mogelijkheid om Zondag 24 September zullen door Z H. Exc. Mgr. bosch. in de kapel Oirschot H.H. Wijdingen worden aan 45 Fraters Montfortanen Het H Diaconaat aan de eerw Hoogland uit Haarlem. W. van Vaals en J Habets uit Schaesberg Het H Subdiaconaat aan de eerw. Praters' J. Smeets uit Valkenburg. A. van Ewieten uit Rotterdam. E. Mevis uit Geleen. J. van den Boom uit Maastricht, J. Lataster uit Schaes berg. C. Peters uit Beek. A. de Waard uit Ber gen, P. Rullen uit Grotenrath. W. Vossen uit Bunde, J. Bertrand uit Wjjlre. M Bude uit Beek (L.) en W Frencken uit Roermond. De Mindere Orden aan de eerw Fraters L. Terstroet uit Den Haag. J. Gundry uit Aarhus Denemarken). L. Smeets uit Doenrade. P. WeiJnen uit Maastricht, H. van Bergen uit Mesch, J. van Benthem uit Oldenzaal. A. Coen- jaerts uit Gulpen. H. Cruyen uit Spekholzer- helde; A. Schellart vit Den Haag. H. Reynders uit Reymerstock. R. Dijker uit Maastricht. J. Hoeberlchts uit Dunde, G. Meeis uit Sweykhui- zen en A. Voncken uit Beek De Tonsuur aan de eerw. Fraters F. Bonnier uit Rotterdam. N. Sijm uit Zwaag. W. Brouns uit ,Gu)pen. H. de Kroon uit Olrschci. J. Camps uit Eijsden. J. Kerssemakers uit Meerssen. F. Geraeds uit Schinveld. F. Ghijsen uit Meerssen, J. Jongen uit Schaesberg, M. Vroemen uit Beek. J. de Kever uit Ravenstein, H. Frehen uit Waubach. L. Collün uit Gulpen, H Rama- kerg uit Bochoitz. Th. Witslérs uit Heerlen en C. van Kesteren uit Sassenheim. Mr. J. R. H. VAN SCHAIK heeft gister middag zijn taak als voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuwe zittingsjaar aange- ▼angen met de volgende rede: Geachte medeleden, De Kamer gaat een nieuwe werkperiode in onder den diepen Indruk van de zorgelijke om standigheden, waarin ons land sinds kort is komen te verkeeren. Onttrokken aan huls, arbeid en bedrijf staat de bloem der Nederlandsche jongemannen, staan ook onze eigen zonen gereed, de hoogste belangen van het vaderland te dienen. Harde maatregelen heeft ons oeconomisch leven te wachten als gevolg van de zeker nog ernstiger wordende storingen in het Internatio nale handelsverkeer. Het geheele volk gevoelt zich beklemd door den oorlogstoestand die over een deel der wereld te gekomen. Beseffend dat van de regeerlng de uiterste staaumanswijsheld vereischt wordt om Neder land voor rampen te behoeden en de volksge meenschap zoo gaaf en ongeschokt mogelijk te bewaren, zal de Kamer zich het vertrouwen des volks waardig toonende, haar daarin naar best Vermogen trachten bij te staan. In normale tijden moge het somwijlen een brandpunt van strijd zijn, laten we dien in dit kotnmer- ▼olle tijdsgewricht trachten te vermijden en elkander de hand reiken. Wanneer wij ons niet laten leiden door invloeden van elders, van welke zijde die ook komen, doch ons uitsluitend doordrln- gen van den geest van eigen historie en van eigen nationale tradities, zal onze waar lijke eenheid zich vanzelf openbaren en een levende kracht vormen naar binnen en naar buiten. Regeerlng Uit de behandeling van de strafzaak tegen den Arnhemschen radiohandelaar 8. de W wien ten laste was gelegd het doen van ver schillende betalingen aan handelaren in Dultschland zonder de clearingvoorschrlften in acht te nemen, bleek, dat het clearingverdrag In dit opzicht een leemte vertoont, die spoedig weggenomen dient te worden. Dit zou reeds zijn geschied, wanneer men niet een uitspraak wenschte van het hoogste Nederlandsche rechtscollege. De Arnhemsche radiohandelaar had in Juni en Augustus van het jaar 1935 meermalen In Essen. Duisburg en Bochholt radiotoestellen, tafeltjes en gramofoonplaten gekocht en deze daar direct betaald zonder tusschenkomst van de Deutsche Verrechnungskasse en het Ned. Clearinglnstltuut. De radiohandelaai zou daarmede, aldus de dagvaarding, in strijd met de voorschriften van het internationaal beta lingsverkeer hebben gehandeld. De rechtbank was deze meening niet toege daan en sprak den radiohandelaar vrij. De of ficier van Justitie kwam in hooger beroep Verdachte, die de feiten had toegegeven, was niet verschenen. Als getuige werd gehoord de opsporlngsln specteur van het clearingbureau. T. F R. A. Roskam, die de zaak heeft onderzocht en tol de conclusie is gekomen, dat verdachte in strijd met de voorschriften had gehandeld. De president stelde den getuige de vraag, in hoeverre dit feit van contante betaling in strijd is met.de betalingen van de clearingwet. waar in sprake is van betalingen voor den Invoer van Dultsche goederen in Nederland. Volgens den president hebben de desbetreffende bepalingen in de clearingwet alleen betrekking op goede ren. welke in Dultschland zijn besteld, daarna worden Ingevoerd en eerst dan betaald Beta ling moet dan over de clearing geschieden. In dit geval echter, aldus de president, zijn de goederen in Dultschland contant betaald Verdachte mag dat niet doen. Maar hjj hoeft bjj den aankoop ook niet te zeggen, dat hij de toestellen naar Nederland wil meenemen. Get.: Op het oógenblik dat de goederen In Nederland worden Ingevoerd, is verdacht» strafbaar In de kosten van den laatsten tunnelbouw is uit het Verkeersfcnds een bedrag van f 8 000.000 1 aan de gemeente Rotterdam toegezegd tot Ujd en wifié de brug beoosten Rotterdam is gebouwd Verwacht wordt, dat het voorschot aan de gemeente einde 1939 tot een bedrag van f 7 500 000 zal zijn uitbetaald. De bouw van bruggen vindt regelmatig voort gang. Verwacht wordt, dat de brug over de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht einde 1939 ge reed zal komen. Voor de wegen in Groningen wordt op deze begreoting voor verbetering én aanleg In totaal f 1900.000 aangevrgagd. i Voor de voltooiing van de wegver!egging om Zwolle <weg no. 31) Is een bedrag van f 295.000 uitgetrokken. Voor de wegen nos. 1. 22 en 23 voor zooveel gelegen in Utrecht wordt op den kapitaaldlenst in totaal f 2.567.000 aangevraagd. Weg no. 1 Amsterdam-Baarn-Hoevelaken. Nieuwe weg Eemnes-Hoevelaken. De gronden, noodig voor den aanleg van het gedeelte tus schen den spoorweg Amersfoort-Zwolle en het knooppunt Hoevelaken, zullen in 1940 worden aangekocht. Een’bedrag van ƒ75.000 is hiervoor noodig. De tusschen den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baam en de rivier de Eem in uitvoeriqg zijnde grond- en bijkomen* werken komen in 1940 gereed. De aardebaan tusschen de Eem en het knooppunt Hoevelaken zal in 1940 voor een goed deel worden voltooid. Voor deze onderdeelen wordt in deze begroeting ge rekend op bedragen van 175.000 en 300.000. Voorts zullen in 1940 worden gebouwd: een brug over de Eem. een viaduct over den Baarn- schen Dijk, een viaduct over den Eemnesserweg, eep viaduct tusschen den Eemnesserweg en den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baarn. De kosten van deze kunstwerken worden ge raamd op f 160 000. Met het aanbrengen van wegverhardingen zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hier voor wordt f 150.000 uitgetrokken. Weg no. 22. UtrechtHcllandsche Rading. Nieuwe weg UtrechtHilversum. Voor het Ver keersplein bij het fort Biltstraat word' f 100.000 aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat in 1940 in ge noemden rijksweg verschillende kunstwerken in uitvoering zullen komen. Voor het bouwen van een tunnel bij fort Blauwkapel, onder de spoor lijn UtrechtAmersfoort, Is in 1940 f 140.000 noodig. Weg beoosten om Utrecht. De tusschen den Lleschboschweg en den spoorweg Utrecht— Arnhem in uitvoering zijnde werken kernen tn 1940 gereed. Hiervoor wordt een bedrag van f 175 000 aan gevraagd. De aardebaan voor het gede? t» tusschen den spoorweg UtrechtArnhem en rijksweg no. 25 komt in 1940 gereed. Geraamde kosten f 275.000. De wegverhardingen worden in 1940 aange bracht. Hiermede is een bedrag van f 150.000 gemoeid. Weg" no. 23 (Utrecht)De BiltHuls ter Heide—Hoevelaken. Gedeelte rondweg bezuiden Amersfoort. Met de uitvoering van den tunnel onder den spoorweg AmersfoortKesteren en den rijksweg AmersfoortWoudenberg zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hiervoor wordt een bedrag van f 250000 aangevraagd. Op den gewonen dienst voor wegen in Zuid- holland wordt f 328 000 aangevraagd voor di verse plaatselijkc verbeteringen van de wegen nos. 4. 8 en 11. Op den kapitaaldlenst is voor den wegenbouw in deze provincie, voor zoovéél deze door de directie Zuidholland wordt uitgevoerd, in totaal f 2.195.000 uitgetrokken. Weg no. 4 AmsterdamSassenheim—Has g- sche Schouw—'s-Gravenhage. Na aankoop van den benoodlgcen grond zal kunnen worden be gonnen met de uitvoering van de werken tot verbreeding van het vak Den DeylHaagsche Schouw. Voor 1940 wordt hiervoor een bedrag ▼an f 350 000 Kxxilg geacht. Wegen nos. 4a en 4b (Amsterdam-) Burger veer—Rijswijk (-Rotterdam) en zijtak schotenOegstgeest. De aankoop van de be- noodigde gronden zal in 1939 zün beslag krü- gen. De aangevraagdebedragen van t 350.000 en f 600,000 zijn bestemd voor begin van uit voering der werken voor den aanleg van deze wegen. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleldende wegen in Noordbrabant worden nog bedragen van f 900.000 en f 950.000 aangevraagd voor aanleg van gedeelten van de wegen no. 16 gedeelte Moerdijk—Prinoenhage (aangevraagd bedrag handelen zooals mociatische Kamerlid behandeld? wij van die veel te veel en veel te weinig gehad, het gaat nu om daden. In Indië, waar de Rijksgedachte tegenover de mogelijkheid van een Japansche bedreiging op vele NB.B.-ers een hellzamen Invloed heeft uitgeoefend, heeft de gewestelijke com missaris der N S B. te Bandoeng tot de leden dezer partij een oproep gericht, welke als volgt luidt: „Kameraden, Wij weten, dat ons volk in gevaar keert. Onze liefde voor ons volk en ons land, onze verbondenheid aan ons vorstenhuis, doen ons slechts één plicht kennen: Alles voor het vaderland. Ik heb besloten, mijn kameraden, dat gedurende den tijd dat oorlogsgevaar onze grenzen bedreigt onzerzijds geen politieke strijd zal worden gevoerd. Al ons weten en kunnen zij in deze dagen, nóg meer dan tevoren, gericht op en gewijd aan versterking van den geest van nationale eenheid in al janze volks- genooten Wjj staan dit herhalen wij als één man achter het gezag. Kameraden, kent uw plicht, toont dat gij goede vaderlanders zijt.” (w.g.) C. BOLDINGH Voor het reizen naar Letland is thans een visum vereischt. De i 5ór 8 September afgegeven inreis- en doorreis visa zün vervallen. f 900.000) en no. 27, gedeelte SleeuwjkBreda en Zuidelijke rondweg om Breda (aangevraagde bedragen f 350 000, f 350 000 en f 250.000). Autosnelweg EindhovenZuid-Limburg. Het ligt in het voornemen in 1940 op ruime schaal met den grondaankoop van het gedeelte tus schen Maasbracht en Beek voort te gaan, ter- wül eveneens voor dit gedeelte op den bouw van een tiental viaducten zal zün te rekenen. Te vens zal zoo mogeluk aangevangen worden met de grondwerken en het maken van de aarde baan over het Zuidelijk gedeelte tusschen Beek an Geleen. Hiervoor is f 750.000 uitgetrokken Voor den bouw van het Noord-Hollandsch wordt f 150.000 aangevraagd. Weg no. 2 AmsterdamUtrecht. De laatato voor den wegaanleg benoodigde gronden kun nen in 1940 worden aangekocht. Het maken van de aardebaan is in 1939 aan gevangen en zal in 1940 met kracht worden voortgezet op de gedeelten AmsterdamLoe- nersloot en BreukelenUtrecht. Voorts zal in 1940 worden begonnen met den bouw van eenlge kunstwerken, terwül het korte weggedeelte ten Zuiden van den spoor weg Utrecht—Gouda, met Inbegrip van de brug over den Leidschen Rün. in den aanvang van het jaar voltooid kan worden. Daardoor, als mede door de reeds vroeger voltooide brug over het Merwedekanaal naast dien spoorweg, wordt een geheel vaste verbinding tusschen de be bouwde kom in Utrecht en het rijkswegennet ten Westen daarvan verkregen. Voor een en ander moet voor 1940 worden gerekend op een bedrag van f 1.755 000. Weg no. 4a (Amsterdam-) BurgerveenRüs- wük (-Rotterdam), gedeelte: weg no. 4 (Bur gerveen)—weg rio. 12 (Leldschendam) Ten einde zoo spoedig mogelijk te voorzien in een korte verbinding voor snelverkeer tusschen Rotterdam en 's Gravenhage met Amsterdam zal ook de aanleg van het gedeelte van weg no. 4a van den weg no. 4 (Burgerveen) tot weg no. 4b bü Voorschoten met kracht ter hand worden genomen. Voor grondaankoop wordt f 470.000 en voor enkele plaatselük ter stond noodige werken wordt f 60.000 aange vraagd. Het wegdek van weg no. 4b (Voorschoten) tot weg no. 12 Cs GravenhageUtrecht) zal vermoedelük in 1942 voltooid kunnen zün Voor voltooiing van den grondaankoop en voortzet ting van den bouw van kunstwerken en van den aanleg van de aardebaan wordt een bedrag van f 1.530.000 aangevraagd. -j-w U herhaling hebben wij moeten slgnaleeren. dat de NS B.-pers zich onder de huidige omstandig heden buitengewoon onvaderlandlievend en voor onze neutraliteit zelfs gevaarlijk geschrijf veroorloofde. Wanneer daarin niet ten spoedigste verandering zou ko men. leek ons het nemen van overheids-^ maatregelen onvermijdelijk in het zui vere algemeene landsbelang. Wat hebben wij aan schoone en opofferingsgezinde verklaringen van de nationaal-socialisti sche Kamerleden ten aanzien van loyalen steun aan de regeerlng, indien de N.8.B.- pers zich in de practljk daaraan niet houdt en zelfs die Kamerleden deraillee- ren uit de rail, die zij zelf uit vrijen wil zooals zij b.v. deden, toen zij minister Albarda wilden be- zij het sociaal-de- Albarda steeds Aan voorden zijde reeds de Waterstaatsbegrootlng 1939 (Kosten in ver band met de uitvoering van de Electricitelts- wet). De heer SMEENK (A. R.) is van oordeel, dat thans alle niet direct noodzakelüke uitga ven achterwege moeten blüven. De opschorting van de uitvoering dezer wet brengt geen nadeel voor eenig nationaal belang mede. Voor de koppeling is niet noodig een speciale afdeellng met een Directeur-Generaal bü het Departement op te richten. Spr. dringt er op aan. het ontwerp tot be tere tüden op te schorten. De heer KRIJGER (C. H.) kan den vorigen spreker op vele punten ondersteunen. Ook spr. heeft vele bezwaren, voornamelük tegen den opzet van de personeelsbezetting. Deze is reeds groot. De noodzaak tot soberheid is dringender ge worden. Dit ontwerp is in strüd met de sedert verschenen millioenen-nota. Indien spr. niet bevredigd wordt, zal spr. stemming vragen over art. 2. De Minister van Waterstaat, de heer AL BARDA, is van oordeel, dat men wegens fi- nancieele moellükheden maatregelen, die nood- zakelük zün door de economische moeilijkhe den. niet achterwege mag laten. Ook defenslebelangen elschen de koppeling. De grootste economie is noodig bü de elactrl- citeltsvoorzlenlng. De instelling van bedoelde afdeellng van het departement is onmisbaar. Spr zegt toe, zoo snel mogelijk te zullen handelen. Art. 2 komt in stemming. Het wordt aange nomen met 48 tegen 20 stemmen. Tegen stem den de Alt., behalve de heeren Diepenhorst. Amelink en Alge ra. NBB. en de C.H Het ontwerp wordt zh. stemming aangeno men. Deze ontwerpen en conclusies worden zonder debat en zhst aangenomen. Om 17 05 uur wordt de vergadering verdaagd tot de volgende week. De Kamer gaat in de af deelingen voor het ondersoek van het wets ontwerp nadere voorzieningen betreffende de militaire justitie. provincie zün de onderhandellngen niet bevor derd. Van tegemoetkomendheid van de züde van de Regeerlng kan moellük sprake zün, nu het exploit is uitgebracht. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp toestaan van het heffen van tol op een te bouwen brug over de Zandkreek. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N. S. B.) vraagt, hoe het mogelük is, dat thans nog nieuwe tollen worden Ingesteld De regeerlng blijkt duldelük anti-auto te zün De heer KRIJGER (C. H.) acht het bouwen van een brug over de Zandkreek wenschelük. Naar spr.’s meening behoort iedere overgang over groote rivieren en stroomen vrü te zün. Hü hoopt, dat het daartoe nog eens zal komen. Spr. neemt op afbetaling, wat de Regeerlng tharts biedt. Do heer MES (R. K.) hoopt, dat het ont werp zal worden aangenomen. Spr. is echter een groot voorstander van het brengen van waterovergangen in Zeeland op het Rükswe genplan. Het nlet-heffen van tol zal tot ge volg hebben, dat de brug niet zal worden ge bouwd. Dit laatste wil spr. vermijden. De Minister van Waterstaat, de heer AL BARDA, verklaart, dat dit ontwerp niet die strekking heeft, welke de heer De Marchant et d'Ansembourg er aan geeft. Op bruggen, welke behooren tot het Rükswegenplan, zullen geen tollen worden geheven. De provincie Zeeland bouwt deze brug en vraagt toestemming tot heffing van bruggeld om de kosten te bestrüden Dit is geen plan, dat de autohouders schaadt, integendeel Spr. is niet bereid het ontwerp in te trekken. Spr. is ook geen voorstander van tolheffin gen. Doch hier is de keuze: een brug met tol of geen brug. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen met de stemmen der N. 8. B. tegen. Aan de orde is het wetsontwerp nadere wü- ziging van de Onteigeningswet. Het wordt zonder debat en 8. h. s. aangeno- 1 men. Aan de orde is het ontwerp verhooging van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13