De aanslag Boekarest het Westen in Een rede van TRIUMPH Hevige Duitsche aanval op Praga afgeslagen Ernstig ongeluk op bewaakten overweg „Het kanon dreunt H|l Wij luisteren naar. in America 's neutraliteit Daladier I In het bezette Galicië VOOR SLECHTS I CENT Verklaringen door Dr. Gpebbels n TOPPRESTATIE EN ’n TRIUMPH VAN SMAAK Daladier spreekt tot de Frarischen DE BESTE lc SIGARET Buitenlandsch overzicht VLUCHTELINGEN NAAR R0ETHEN1Ë Wachter haalde den boom op, terwijl trein naderde VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Zaterdag 23 September De vernietiging van Polen LIJK AANGESPOELD Ook Frankrijk bedreigd en Het Ruaaiache legerbericht POSTVLUCHTEN s Boterheffing onveranderd MARKTEN DE PRINS OP INSPECTIE 2« Van Belgische zijde tegen gesproken MINISTER v. d. TEMPEL VOOR DE RADIO Duitachera en Ruaaen kwamen op vele plaatsen met elkaar in contact Schippersknecht verdronken zc Pink uu de i vigei den den Het zieke heid ferer van gene Lof Over Nederlanda neutraliteit, het Rijnland, het Protectoraat doodaberichten Geen Britsche schepen in de Zwarte Zee De geruchten over troepenconcentraties Boternoteering De loonbetaling aan gemobiliseerden Frankryk en Engeland In een liefdelooze wereld De atryd om Wilna „Welke Franachmah zou nog geloof kunnen hechten aan beloften van Hitler?” Clearingkoersen - ti van van van wapenen geven onze 484 M. Ongecorrigeerd. o 22 van over TERUG BEEN Sept z.n’ Sept 2i 21 16 2( 16 |0 zal 17 2C 19 8 2i 21 i 20 9 troepen 2l BRUSSEL. 21 Sept Het agentschap Be'ga deelt mede: Zekere buitenlandsche radloeenders en zekere bladen hebben zich tot tolk gemaakt van ge ruchten. volgens welke op zekere punten langs de Belgische grens concentraties van vreemoe troepen zouden voorkomen, welke een bedrei ging voor België zouden vormen. Op grond van inlichtingen uit gezaghebbende bron kunnen wy betoogen. aldus Belga, dat deze berichten van allen grond optbloot zijn. Het den Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is. behoudens tusschentydsche wijzi ging. voor de week van 21 tot 28 September vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd). vende prooi verdeelden. Welk eerlijk man, In welk land ter wereld, het ook zij, zou nog ge loof kunnen slaan aan het woord van hen, die verklaren thans voldaan of vredelievend te zijn, terwijl hun handen bedekt zijn met bloed? Welke Franschman zou geloof kunnen hech ten aan de beloften van vandaag, terwijl sinds jaren alle verplichtingen werden geschonden en alle onderteekeningen verscheurd?” PARIJS. 21 Sept, (rfavas). De Fransche minister-president richtte ilcli hedenavond in een radiorede tot het Fransche volk. Da ladier lelde o.m. opnieuw ons Hitler beloofd dat Wilna scheen Na Donderdagnacht Is de vijftienjarige schippers knecht J. Versteeg, afkomstig uit Ouderkerk ad. IJssel bij werkzaamheden aan het motorschip „Risico", schipper J. Verhagen, onder Capelle a.d IJssel in de rivier gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. S 21 2 Prins Bernhard heeft namens H. M. de Ko ningin eenige onderdeelen van ons leger ge ïnspecteerd In de omgeving van Amersfoort. Z. K. H. was vergezeld van zijn waarnemen- den adjudant, majoor Phaff. dagelijks oorlog, tot sla- Zc M voor Dl Vroi plecl aller W met W man rx den Dr den Vr Fide In een Haai Z Aar brei jeui HE cus Jozi 8 u h. leen Roz D H. we W tor D One trits na crar Apo VI ding om Zi lege: 's rr won te v Een v. d D< wen vrag kost Dl van ultkr teUjk groot ons die t ons I mini trooi tanks waren ‘’toen uren Terwijl dit Balkansche revolverdrama zich af- speelde een tweede-rangsch Serajewo, dat bovendien te laat komt heeft Roosevelt aan het congres In alle kalmte en omzichtigheid een herziening van de neutraliteitswet voor gedragen. die voor het Europeesche conflict van vérstrekkende beteekenis is. Ook de president verklaart, geen ander doel te kennen dan den vrede te dienen en Amerika bulten den oorlog te houden, hij meent echter, dat zijn herzle- BOEDAPEST, 21 Sept. (Reuter) Ver moeid en neerslachtig komen nog steeds Poolsche soldaten, mannen en vrouwen aan de Poolsch-Hongaarsche grens aan bü Uszzk (Noordwest Roethenië). Bun aantal wordt geschat op 50.000. Driemaal per week luchtpost naar Indié geleverd. Russische tanks hebben barricaden en andere voor de Russchen opgerichte versper ringen omvergehaald. Bij den ingang van de stad werden roode vlaggen geheschen. De politieke commissaris vertelt, bij het aanbreken van den dag binnengetrokken. De stad scheen leeg plotseling werd geschoten. Na eenlgë werd een Poolsche school voor officieren in be zit genomen. Er werden veel wapenen en een hoeveelheid munitie aasgetroffen. Vier Russi sche tanks zouden by de Lltausche grens twee escadrons Poolsche uhlanen aangevallen heb ben. die den aftocht van de Wilna ontruimde troepen dekten. IM8TEKDAM PARIJS MARSEILLE. NAPELS.;..... ATHENE.. RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA... RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... 16 16 19 op de in Polen zijn naar en optimist is een beter hervormer dan de pessimist BERLIJN, 21 Sept. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van betrouwbare zijde te Istanboel dat de Britsche schepen opdracht hebben gekregen de havens van de Zwarte Zee te mijden. De Britsche schepen, welke in de Donau-havens liggen hebben opdracht gekregen zoo snel mo gelijk naar de Mlddellandsche Zee terug te kee- ren. derland te verraden. Het hoopt Hacha's te vinden om er het ver val van te onderteekenen en de slavernij er van te wijden. Maar geheel Frankrijk is op gestaan. Donderdagmiddag is op het strand bij West- Terschelllng het lijk aangespoeld van den zie- kenverpleger-zeemilicien J. Krul, een van de slachtoffers van Hr. Ms. „Willem van Ewijck". Het stoffelijk overschot zal vandaag te Utrecht met qiilitaire eer worden begraven. Zateftlag a.s. des avonds om 8 uur de minister van Sociale Zaken, dr. J v. d. Tempel, voor de radio een slotwoord spreken in verband met de Nederlandsch-fabrikaatweek. aan de -j be schouwen wij als behaald, zoodra wij den vrede op hechte grondslagen kunnen vestigen, zoo dra wij eindelijk Frankrijk de veiligheid kun nen brengen, die de Hltleriaansche onderne mingen het sinds drie jaar ontnomen hebben Frankrijk heeft de wapens niet opgeno men om steden In brand te steken, om vrouwen en kinderen den dood In te Jagen, om weerlooze mannen te martelen. Het heeft de wapens opgenomen voor een recht vaardige, menschelijke zaak. Daarom het de overwinning behalen”. WARSCHAU, 22 Sept. (Reuter). In een voor de radio van Warschau voorgelezen communiqué wordt medegedeeld, dat de Poten zich met succes tegen Duitsche aan vallen blijven verzetten en dat zü een bij zonder hevigen aanval in den sector van Fraga, ten Oosten van Warschau over den Welchsel hebben afgeslagen. In het communiqué wordt beweerd, dat van het begin der vijandelijkheden af tot Donderdag boven Warschaa 87 vliegtuigen zijn omlaag geschoten. De buitenlandsche diplomaten, die nog in de stad waren achtergebleven, zijn Donder dagmiddag uit Warschau vertrokken. De Roemeensche politiek, waarin geweld en corruptie een groote rol spelen, werd sterk be- heerscht door de dynastieke aangelegenheden, waarbij de persoonlijke verhouding der partij leiders tot den konlng (bijv. Manloe's onver- zoeniyke veete met Garot) hun houding be paalden. In de publieke opinie was het anti semitisme een voortdurende glststof. Calinescoe heeft zich als minister van meet af aan In een feilen strijd geworpen tegen de Ijzeren Garde, een soort van rechtach-revolutionnalre organisatie van uitgesproken gewelddadigen aard; hij begon dien strijd reeds In het kabinet Goga en zette hem onder Christea voort. Ver scheidene professoren, die met de Garde sym pathiseerden, werden ontslagen, evenals eenige hooge officieren; Lodreanu, de leider werd ge vangengenomen en eerst door de rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf en daarna door den krijgsraad tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld; toen zijn vrienden hem trachtten te bevrijden, werd hy met eenige andere dood geschoten. Sedert dien was de 'wraak op Cali nescoe de voornaamste gedachte van de ver spreide sanhangers der garde, en gisteren heb ben hun kogels hem bereikt.. Calinescoe trachtte zoowel In de blnnenland- sche als in de buitenlandsche politiek een mid denpositie in te nemen* en die met ijzeren hand te handhaven. De dood van Lodreanu maakte hem echter bij de geheele rechterzijde gehaat. Hoewel hij als een. vriend van Frankrijk en Engeland kon beschouwd worden, kwam hjj tot nauwe economische samenwerking met Duitsch land en in de jongste ontwikkeling der intcr- natinale gebeurtenissen bevestigde hjj Roeme- nië’s neutraliteit. Zoo Is het dan ook mogelijk dat Fransche stemmen zijn vermoorden aan Duitsche invloeden, en Duitsche stemmen haar san Fransch-Britsche machinaties toeschrijven. Waarschijnlijk Is deze moord op zichzell slechts een stukje blnnenlandsche politiek in Balkan- stijl; hetgeen niet zeggen wil. dat hij geen terugslag zal hebben op Roemenlë’s delicate positie in het huidige conflict. Konlng Carol heeft een moedig en handig regeerder verloren. Aan Weerszijden van den overweg stond een met paard bespannen melkwagen te wachten tet een lange goederentrein uit de richting Rotterdam gepasseerd was. Nadat deze trein voorbij was, haalde de overwegwachter de hoo rnen op. in de veronderstelling dat de e’ectri- sche trein, die om 6.42 uur uit Dordrecht naar Amsterdam vertrekt, nog niet in aantocht was. De rein was evenwel den overweg reeds ge naderd. De beice melkwagens, die zich toen midden cp de rails bevinden, werden gegrepen en omevr geworpen. De 15-jarige V. Herwenen uit Zwijndrecht, die op den eenen wagen zal, was vrijwel op slag dood. Op den anderen wa gen zaten drie personen, van. die de 23-jarige mej. Visser, eveneens uit Zwijndrecht, ernstig werd geownd. In zorgwekkenden toesatnd moest Zij naar het Diaconessenhuis te Dordrecht wor den overgebracht. De belie andere zich op dezen wagen bevindende personen, o.w. een achtjarig jongetje, bleven ongedeerd. Het stof- feljj koverschot van Van Herwynen werd door de polltie van Zwijndrecht In beslag genomen. De beide paarden waren op slag dood. De treinreizigers waren op het moment van de botsing erg geschrokken. Twee wagens wa ren geheel met melk overdekt. Het treinverkeer ondervond ongeveer ander half uur vertraging. Naar aanleiding van het bericht, dat het be stuur van dr Centrale Onderlinge, bedrijfsver- eenlging voor zlekengeldverzekering, heeft be sloten geen premie te zullen berekenen over het loon, dat doorbetaald wordt aan personen, die gemobiliseerd zijn, wordt nog bekend gemaakt, dat krachtens art. 1 eerste lid onder letter E personen, die ter vervulling van hun militairen dienstplicht in werkelijken dienst zijn, niet ver zekerd zijn krachtens de Ziektewet. Het ligt derhalve voor de hand, dat ook andere bedrjjfs- vereenigingen voor de uitvoering van de Ziekte wet geen premie zullen vragen over loon aan gemobiliseerden, waarvoor geen risico wordt ge dragen. 7 ph 9 ze! 1 Ml zoi 1 Ac Eg vai jat Ka Jo< Ba Bn I Ha ker Coi Me 9 Gei Gn Z ■nat Mai Hai betaalt en met wordt vermeden, worden aangehouden of getorpedeerd en tevens, dat Amerika groote vorderingen krijgt- op één der oorlogvoerenden en daarmee een direct be lang by zün solventie, dus by zyn overwin ning. Roosevelt toont zich zeer bereid, deze bepaling aan te vullen met allerlei strenge be palingen voor de Amerikaansche scheepvaart en voor de Amerikaansche bankiers, om de mo gelijkheid van incidenten en het totstandko men van geldelyke belangen bij den oorlogs- uitslag tegen te gaan. Of Roosevelt het Congres zal kunnen over tuigen. dat zijn opvatting der neutraliteit de beste is, Is nog niet zeker. AI Is de pers en de Industrie meerendeels op zijn hand, de oppo sitie der „isolationlsten" Is nog levendig. Men zal dAi uitslag der stemming moeten afwach ten. Op den bewaakten spoorwegovergang aan de Bootjewteeg te Zwijndrecht k Vrij dagochtend omstreeks zeven uur 'n ongeluk gebeurd, waarbij één persoon hee leven ver loor en een andrt- ernstig werd gewond. Op verscheidene plaatsen vastgelegde demarcatielijn zyn n D. N. B. uit Berlijn bericht de Duitwhe Russische troepen met elkaar in contact je- I komen. j De commissienoteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op 70 ct. per kg Op A et feest der Kruisverheffing leze maand, hebben we het feit her dacht dat Sint Franciscus van Assisië een Serafijn verscheen in de gedaante van een gekruisigde, die hem de vijf wondeteekenen van den Zaligmaker in het lichaam drukte. In 1224 was immers Franciscus naar de meest af gelegen plek van den berg Alverna gegaan om zich terug ’te trekken in gebed en vasteA. De Kerk wijst ons op dit, wonder van liefde in een lief- delooswordende wereld met deze bede: .O Heer, die, toen de liefde in de wereld verkoelde, in het lichaam van den Heiligen Franciscus de heilige wonde teekenen van uw lijden vernieuwd hebt, opdat onze harten door het vuur uwer liefde ontvlamd zouden worden geef genadig, dat wij door zijn ver diensten en voorspraak het kruis steeds dragen en waardige vruchten van boetvaardigheid vóórtbrengen.” Aldus het gebed der Moederkerk. Dit gebed is na zoovele eeuwen in deze steeds liefdeloozer wordende wereld wel zeer actueel. Zoo ooit dan is nu Sint Franciscus een brandend voorbeeld, dat onze berekende maat schappij weer in hoogere liefde ont gloeien moet. Christus drukte zijn merkteeken in Franciscus" lichaam. Weer lijdt de wereld aan een gebrek aa>j liefde. Vlammend zij het Fran- ciscaansche voorbeeld opdat ook onze harten ontvlamd worden. Het kruis moet geheven in een wereld van lij den om de menschheid terug te bren gen tot den vrede van Christus. Ryksminister Goebbels heeft Donderdagmid dag tijdens een conferentie van buitenlandsche Journalisten In de Wllhelmstrasse verklaard, dat het Duitsche Rijk nooit de Nederlandsche of Belgische neutraliteit zal schenden. Geruch ten waarin sprake is dat het Duitsche leger van plan zou zyn door Nederland en België te marcheeren, zijn volkomen uit de lucht ge grepen. Behalve het bovenstaande, wat wij reeds In ears deel onze vorige oplage berichtten, verklaar de minister nog: Ook Luxemburg kan natuurlijk in deze ver klaring worden Inbegrepen. De Britsche berich ten, dat 't Rijnland van Aken tot Saarbrücken zou zijn ontruimd, omdat men hier een Fran- schen aanval verwacht, zyn’ niet overeenkom stig de waarheid. Noch de stad Aken, noch an dere steden aan den Nederrijn zijn ontruimd. Vervolgens zeide hij: „In de buitenlandsche pers doen steeds meer berichten de ronde, dat gerekend moet worden op zeer ernstige moeilijk heden In het protectoraat of dat deze moeilijk heden reeds nu te zien zouden zijn. Ook in dit geval kan ik deze berichten met klem tegen spreken. De toestand In het protectoraat is ab soluut kalm en bevredigend voor onze behoef ten. Het derde dementi aldus verklaarde dr. Goebbels ten slotte behoef Ik eigenlyk niet uit te spreken. Ik heb met groot genoegen in de buitenlandsche pers gelezen, dat ik reeds dood ben of ben afgetreden, of dat ik my niet kan vereenigen met het oorlogsdoel van den Fuehrer of de ryksregeering. Dit zijn zulke belachelyke, domme en naïeve praatjes, dat ik er niets op behoef te antwoorden.” deren. 613 graakalveren. 194 nuchtere kalveren. 203 schapen. 4 geiten, 183 schrammen. 54 var kens. 551 biggen. ALKMAAR. 22 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer *3 atapele. 80.000 kg 25 fabr. kl. 37.00, 8 boeren kt 26 00. Handel goed BROEK OP LANOENDIJK. 23 Sept. 36000 kg. Roode kool 1.10— \.10. 11000 kg. Gele kool 1.20— 1 80, 3700 kg. Deenache Witte kool 1.20—1 30. 700 kg. Savoye kool 1.50. 30 000 kg. Uien 3.40—2.70, grove 2 102.50. drielingen 1.301 50. nep 3503, 1300 kg. Peen 1.40—3. 8000 kg. Bleten 0.80—2.70, 2950 stuks Bloemkool: I 6.309.30. n 3.202.50. 475 kg. Tomaten: A 44.10, B 4 30. C 4 00, CC 4.00. 1900 kg. aardappelen: Bevelanders 1.80, Schotecbe Muizen 3 00. Blauwe Eigenheimer* 2.30. 140 000 kg. vroege ’Witte kool 0 801. 410 kg. Snijboonen 1517.20. 760 kg. Slaboonen 6 20 1140. 849 kg. Druiven: Frankenthalera 1317.50, Alicante "13.90—14.10. LEEUWARDEN. 32 Sept. Veemarkt. 128 Enter- atleren 75.00185, 144 Twenterstleren 188 00345, 560 vette koelen 130:00—270 per stuk. 4466 ct. per kg. 921 melk- en kalikoeien 120.00265. 18 pinken 70.00155. 10 vette kalveren 22.00—60, 924 graakalveren 18.0068. 305 nuchtere kalveren 4.008. 420 vette echapen 13.0024. 115 weide- achapen 10.0018. 174 lammearen 8.0013. 250 vette varkens 50.0075 per stuk. 4663 cent per kg. 36 magere varkens 18.0018. 165 kleine big- Z H Over het ontstaan van den oorlog zei Dala dier, dat alle vredespogingen op een misluk king uitliepen, omdat van te voren tot de vernietiging van Polen in het geheim was be sloten. „Die vernietiging werd voorbereid met de wa penen en met geheime verdragen, terwijl men veinsde te onderhandelen. Op het gekozen uur, toen men zich verzekerd had vah zekere me deplichtigheden, deed men op Polen een on weer van Ijzer en vuur neerregenen. Het edele Polen bepaalt zich er echter niet toe ons het voorbeeld te geven van zijn martelaarschap Het voegt daar de les van zijn heldendom aan toe. In werkelijkheid was reeds op 23 Augustus een accoord gesloten tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie betreffende de verbrokkeling van Polen. Hitler had beweerd, dat hij slechts Danzig wilde en een volksstemming in den corridor, benevens een autoweg. HU strooide nog kwistig zijn verzekeringen rond, toen hU het kostbare contract reeds in handen had, waarin Duitschland en Rusland de nog le- HILVERSL M I. 1875 en II4.4 M. V A - Ui tzend i ng 8 00 Gramofoonmuzick. 10 20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12 00 Gramotoonmu- ziek. 2.00 Caueerle .Handschriftkunde 2 20 Muzikale causerie met gramofoonplaten. 3 00 Reportage. 3.30 VARA-orkest, 4 30 f^adiotooneel met muziek. 4 50—4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Viool en piano. 5.30 Filmland. 5 50 Orgelspel. 6.15 Streckuitzending. gewijd aan Friesland. 6 45 Kinaerlcesclub. 7.00 VARA-Kalender, 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal, 8 00 ..Gebruik by voorkeur Nederlandsen Fabri kaat", toespraak 8 06 Herhaling SOS-berich- ten. 8 08 Berichten ANP, 8 15 Yraa8 en ant woord, 8.30 VARA-orkest 8.50 Gramofoonmv- ziek. 9 10 VARA-orkest. 9 40 Viagenbeantwoor. ding. 10 00 Esmeralda en Üóllsten. 1100 Be richten ANP. 11.3012 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M KRO-Uitzendtng 8 0v8.15 en 10 00 Gramofoonmuziek, 1130 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest. 1 00 Gramofoonmuziek. Ca. 1.15 Be ichten, 1 20 KRO-orkest. 2 00 Voor de rUpe-' -e teugd. 2 30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder- uur. 4.00 KRO-Melodisten en solist. 4.45 Gra mofoonmuzick. 5 15 Internationale sportrevue, 5 30 Gramofoonmuziek. 5 45 KRO-Nachtegaal- tjes. 6 15 Gramofoonmuziek. 6 20 Journalistiek weekoverzicht. 6 45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Ac- tueeie aetherfiitsen. 8.00 Toespraak „Neder- landech Fabrikaat”. 8 05 Berichten ANP. me- dedeelingen, 8 15 Meditatie met muzikale om lijsting. 8.35, Gramofoonmuz 8 45 Gevarieerd progr^nma 10 30 Berichten ANP, 10.40—12.0Ö Gramofoonmuziek KEULEN, 456 M. .6 20 Hermann Hagestedt’s orkest. 8 2011.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Kleinorkest, 2 20 3 20 Populair concert. 4 20 Omroeporkest. 6 20 Omrocpkleinorkest. Jungherr’s accordeonsoli?- ten en pianoduo. 8 20 Omroeporkest. 10 20 Otto Dobrindt's ork. 12 202 20 Nachteoncert. BRUSSEL, 322 en 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 13') Het Los Com pa neros-orkest. 1 50 en 2 25 Gramo foonmuziek, 3.20 Programma gewijd aan den Rijn. 4.20-5.20 Gramofoonmuziek. 6 05 Het André Felleman-orkest. soliste en gramofoon muziek. 7 45 Gramofoonmuziek. 8 20 ..Het meisje van Saventhem”. ooera. Ca. 9.05 Gra mofoonmuziek, 10.30 Cabaretprogramma, 11.45 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12 20 Gramofoonmuziek. 12 50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.50-—2.20 Gramofoonmuziek. 2 50 Herfstprogramma, 3.35 en 4 00 Gramofoonmu ziek, 4 20 Selectie uit de opera ..Manon” (gr.- pl.), 5 20 Gramofoonmuziek. 6 35 Radio-orkest en Omroepkoor. 7 35 Radlo-orkest. 8 20 Radio- tooneel, 8 50 Omroepsymphonie-orkest en so list. In de pauze: Toespraak. 11.0012.20 Waalsch cabaretprogramma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8 20 Zie Keulen. 12.203.20 Nachtconcert. Een etmaal vol gebeurtenissen. Goebbels Is persoonlijk voor de Berlynsche journalisten verschenen als een levend getuigenis, dat men niet alle geruchten gelooven moet: Daladier heeft een rede gehouden, waarin hij verklaarde. ÖAt ankrük aan Hitler nooit meer eenig ver trouwen kan schenken en zich niet veilig kan achten zoolang hy de Duitsche politiek leidt. De Russen hebben de Poolsch-Hongaarsche grens bereikt en zijn meesters van de situatie. Warschau houdt stand en krijgt nog verster king van nieuwe Poolsche troepen: ditmaal een getuigenis, dat men niet alle overwlnningsbe- richten moet geloven. Tenslotte twee groote feiten: in Boekarest wordt de ministerpresident Calinescoe vermoord, in Washington brengt Roosevelt de wijziging der neutraliteitswet voor het congres. Dat de stem van Daladier gisteren wat dof klonk, was misschien óók. omdat in Boekarest de Roemeensche premier, een vriend van Frankrijk, lag neergeveld door de kogels van de Ijzeren Garde. Deze moord In echten Bal- kanstyi is een van de vele gewelddaden, die de wisselvallige Roemeensche politiek begeleiden. De partljstryd was er sinds lang tot de uiterste scherpte opgevoerd door het kiesstelsel, dat een kleine meerderheid van stemmen In een over- groote meerderheid van zetels omzette en daar door by elke verkiezing een totale omkeer mo gelijk maakte. De regeering kreeg steeds meer een autoritair karakter en moest de orde met steeds ruwere middelen handhaven. In 1933 moest Manioe, de leider van de boerenparty (waarvan Calinescoe vice-voorzitter geweest is, maar waaruit hjj werd geschrapt, toen hy in 1937 als minister in het kabinet Goga trad) plaats maken voor den liberaal Duca. die in December door een student werd doodgescho ten. Daarop volgden Tatarescoe, die na de verkiezingen van 1937 zyn functie neerlegde en werd opgevolgd door Goga, voorzitter der Chris telijk Nationale Party, In wiens kabinet Cali nescoe minister van Blnnenlandsche Zaken werd. Reeds eenige maanden later drong de Konlng Goga tot aftreden, hoofdzakelyk wegens zün flnancleele maatregelen en de reactie daarop; Goga had ook antt-semitlsche maatregelen ge nomen en .Jijn^ voorstanders schreven de finan cieels 'cjEèL&cle aan de Joden toe. De konlng I riep toen den ouden patriarch Miron Christea tot premier met den liberalen Tatarescoe als vice-president en minister van Buitenlandsche Zaken en Calinescoe aan Blnnenlandsche Zaken. Ook op den 70-jarigen patriarch is geschoten; hij gtierf echter te Cannes in Februcri 1939 aan een longontsteking. Calinescoe, die een zelfstandige en verbindende figuur in deze op eenvolgende kabinetten (patriach Christea vormde er in den korten tijd van zijn presi dentschap twee) geworden was, en het ver trouwen van den konlng had, om wiens wille hij met Manioe had gebroken, volgde nu Christea als premier op „Reeds twintig dagen voeren wij oorlog. lede- I ren avond zou ik my onmlddellijk tot u willen richten om te zeggen hoe de zaken aan het front staan, en te verklaren waarom ik vol goede hoop ben. Myn gedachten zyn voortdurend bij u, jonge mannen in de vuurlinie, bü u Fransche vrouwen, die vol zorg maar vastberaden züt, en voortdurende denkt aan uw zoon, uw man, uw verloofde. Ik ben geen leider van opgezweepte menigten. Myn taak is het besturen van een natie, die bestaat uit vrije tnenschen, die vreed zaam is en menschelyk denkt en temidden van harde plichten biyf ook Ik een mensch. Ik bracht enkele dagen geleden een bezoek aan ons front en was op de stellingen van een onzer legers, dat vele kilometers ver op Dultsch gebied is doorgedrongen. Ik heb my zelf rekenschap kunnen ran de waarde onzer bevelvoering, die, ge leerd hebbende door de ervaring van den vo- rigen oorlog, onberaden, moorddadige offen sieven heeft weten te vermyden. Ik heb ge zien door welk een rustlgen moed en welk een meesleepende kracht onze soldaten bezield zün." ZWOLLE. 22 Sept Hulden Koehuiden 18 ct.. nnkenvellen 19 cent, stierenvellen 17 eent. vette vellen 22 cent, grasvellen 33 cent per ponX Paar- I dhuiden' 7 00 per stuk. Handel vlugger. Veemarkt. Aangevoerd 3778 stuks, als: 976 run- Het Sovjet-Russische legerbericht van 21 Sep tember luidt: „De .troepen van het roode leger hebben in den loop van den 21sten Septjmber de linies bevestigd, welke der. vorigen dag werden be reikt. De bezette gebieden in het Westeiyk deel van Wit-Rusland en vah de Westelijke Oekraïne werden ten Zuiden van de Unie Kobrin-Luninez van de resten van het Poolsche leger gezuiverd. Afdeelingen van het roode leger hebben om zeven uur des Avonds de stad Pinsk bezet. Zij zuiveren de gebieden van Lemberg en Samy van groepen Poolsche officieren." Ha&r Havas uit Moskou meldt, zijn Russische tanks na gevechten van twee dagen aan de grens van de stad Wilna uit Noord-Oostelijke richting aangeland. ZU werden door het vuur der Poolsche achterhoeden, die den terugtocht der hoofdmacht beschermden, onder vuur ge nomen. Twee uur lang werden straatgevechten gen 8.0017, 40 boi*k*n en geiten, 42 paarden. Totaal-aan voer 4f68 stuks. Overzicht. Voor vrtfwel aUa veeaoorten nam He aanvoer toe. Wol vee echter werd er minder aan geboden. De handel in de goede soort vette, koelen en melk- en kalikoeien was redelijk goed. Voor de mindere soorten was tfe /handelsstemming over het gehael gedrukt. Voor vette kalveren was de handel flauw met ongeveer sta$é-*nneerenda prij zen. Graskafveren groote aanvoer, handel stugger en prijzen iets lager. Nuchtere kalveren ongeveer prijshoudend bij kalmen handel. Varkens en big gen handel redelijk vlug en prijzen stationnair. Stieren aanvankelijk handel vrij goed en prijs houdend, doch by toèhemend aanbod' afloop min der. Wolvee handel vluggjer en wegens kort aan bod prijzen iets hooger De regeering kocht vandaag wederom een aan tal koeien. De N. V. C. nam gisteren 189 varkens over. AMSTERDAM, 22 Sept. Aardappelprijzen. De aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aan voer 172000 kg. NOORD9CHARWOUDE, 22 Sept. 4100 ka Roo de kool 1.402 30, 4900 kg. Gele kool 2.503.50, 21000 kg Uien 2 502.70, grove 2 40—6 60, drie lingen 1.301.50, nep 2.503.10. 3000 kg. Peen 1702, kleine Peen 90 cent. 16900 kg. aardappe len: Bonken 1.602. Drielingen 1.101.40, Blau we Eigenheimers 2.102.30, Bevelanders 1.50- 1 80 52300 kg vroege Witte kool 0 80—1 10, 10300 kg. Slaboonen 11.4014.20 ZWOLLE. 22 Sept Boter. Aan voer 4 1/8 vaten, 1 1,16 vat en 156 «tukken van een pond. Prijs 1.40 1.45 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 25.75. afwijkende 25 25. 60 000 kipeieren 4 40—5.25 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en veracb gekalfde koeien 140.00—235, dito vaarzen sn schotten 125.00195, gustekoeién voor de vet- weide of stal 90 00170, dito vaarzen lOO.Od160, voorjaarskalvende koeien 100.00165, IJ^-jarige spnngstieren 80.00140, 1%-jarige pinken 80.00 140 jonge fokkalveren 30.0070, nuchtere kalve ren 6.0010, vette koeien en oseen aan bouten 48 —85 cent, dito stieren 4856 cent, dito kalve ren 5580 cent, dito schapen 10 0022. lammeren 4 0012. 6-weeksche biggen 12.00—15. 14-week- sche dito 15.5018.50, cfrachtigï’ WWkens 60.00— 100, magere dito 55.00-100, vette dito 5061 et., per kg. Overzicht. Neurende versch gekalfde koelen en vaarzen redelijk. Mindere soorten flauw. Slacht koeien. stieren en kalveren let» minder dan vori ge week. Gustekoeien en pinken kalm en prtje- houdend'. Fokkalveren iets beter dan vorige week; Nuchtere kalveren duur. Schapen redelijk. SCHAOEN. 21 Sept 22 paarden 150 00—400. 4 veulens 70.00110, 30 magere geldekoeien 100.00 —180, vette geldekoeien 125 00265, 10 kalikoeien 180 00240. 16 graskalveren* 30.0060, 40 nuch tere kalveren 7 0018, 20 magere schapen 10 00 14, 579 vette schapen 18.00—24. 289 lammeren 9 0014, 8 vette varkens C.600.62 cent per kg. biggen 13 0022, 18 konijnen 0.501, kippen 4075 cent en haantjes 2590 cent. 30.000 kip eieren 4.60—5.50 per 100 stuks. Kolonel Lipinski verklaarde voor de micro foon, dat de tegenstand van het garnizoen te Warschau ieder uur sterker wordt. Alle aan vallen, die de laatste 48 uur op de hoofdstad gedaan zijn, werden afgeslagen. De moed vaji onze soldaten, aldus Lipinski, kent geen gren zen meer. Zij vallen vijandelijke tanks aan, springen op gepantserde wagens en ontwapenen de inzittenden. Radio-Warschau heeft verder medegedeeld, dat de Poolsche stellingen in de voorsteden Mokotof en Wola geheel gehandhaafd zijn Buitengewoon heftig wordt gevochten in Praga en Broed no. Koersen voor stortingen op 22 September 1939 tegen verplichtingen, luidende In: Reloh»- marken f 7533, Lires f 9.90. Op 12 September 1938 relde Hitler nog „Duitschland heeft besloten en beloofd de grenzen met Polen al* onhcrroepeiyic te be schouwen.. en daarom, wanneer Hitler thans tegen ons zegt, dat hü na Polen ver nield te hebben, niets meer vraagt, wanneer hy verklaart, dat hy niets wil van Frankrijk en dat hy zyn grenzen zal eerbiedigen, weten alle Franschen, dat hü niet in gebreke zou biyven. wanneer hy dat kon, om Frankrijk te vernietigen, zooals hü Oostenrük vernietigd heeft, zooals hy Tsjecho-Slowakye vernietigd heeft, zooals hy Polen tracht te vernietigen. „Meln Kampf” waarschuwt ons. Staat daar in. niet geschreven, dat „Frankryk geïsoleerd en neergeslagen" moet worden? Duitschland heeft landkaarten laten drukken, waarop ons land geamputeerd, ontwricht was. Het heeft Duitsche vrouwen verkleed als Elzasslsche om ze op onze congressen en feesten te laten pa ra dee ren. Het zoekt overal Seyss Inquarts om hun ^a- Het Is duidelyk, dat de Duitsche propagan da thans nog slechts twee doeleinden heeft. Zij wil oneenlgheid brengen tusschen Fratik- ryk en Engeland en tusschen de Franschen onderling. Maar wanneer de Franschen de vyandelüke golflengte hun hooren zeggen, dat deze oorlog een oorlog van Engeland is, dan antwoorden zü: ,J0een, het la de oorlog Hitler”. Verder kan de Duitsche propaganda alles liegen. Maar er is één ding, waaromtrent zü u niet kan misleiden: uw liefde voor Frank ryk. Deze heeft opnieuw het wonder ge wrocht, dat telkenmale ons heil verzekerde, wanneer wy In gevaar waren In de beproeving wordt onze nationale gemeenschap vuriger en broederiyker. Wij voeren omdat wü niet willen, dat Frankrijk vernü wordt gedoemd. Wü denken slechts aan één ding: algeheele overwinning. Die overwinning nlngsvoorstellen daartoe met meer zekerheid leiden dan de oude neutraliteitswet van 1935 en 1937. De bestaande wet verbiedt uitvoer van wapentuig volstrekt, maar laat uitvoer van sommige goederen die niet direct van oorlogs- gebrulk zün. toe óók met Amerikaansche schepen. Roosevelt wil nu den uitvoer toestaan onder de voorwaarde van .cash and carry, halen en betalen, zoodat alleen wapens worden verkocht aan dengene, die ze contant eigenschepen afhaalt Aldus dat Amerikaansche schepen PARIJS, 22 Sept. (Havas). Fransche legerbericht 22sten September luidt: In de gebieden ten Zuiden Saarbrücken en ten Oosten van de Blies waren onze voorhoedeposten v actief. De artillerie van beide partijen is over het geheele front in actie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14